ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (728 entries)

en: list
ru: список

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Next
ru: Вперёд

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: more
ru: ещё

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: Currency
ru: Валюта

en: Priority
ru: Приоритет

en: More
ru: Ещё

en: Default currency
ru: Валюта по умолчанию

en: Quantity
ru: Количество

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Home page
ru: Главная страница

en: Projects
ru: Проекты

en: Project
ru: Проект

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: My projects
ru: Мои проекты

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Число

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Break
ru: перерыв

en: Center
ru: Центр

en: Types
ru: Типы

en: Parent
ru: Родитель

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: up
ru: Вверх

en: Go to parent page
ru: На родительскую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Book
ru: Книга

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Font
ru: Шрифт

en: Summary
ru: Сводка

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: remove
ru: удалить

en: Main
ru: Основная

en: View
ru: Просмотр

en: History
ru: История

en: Filename
ru: Имя файла

en: Notes
ru: Примечания

en: Updated
ru: Обновлено

en: Layout
ru: Макет

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Total
ru: Итого

en: task
ru: задача

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Titles
ru: Названия

en: Mail
ru: Почта

en: User
ru: Пользователь

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Separator
ru: Разделитель

en: Table of contents
ru: Таблица содержимого

en: All
ru: Все

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Active
ru: Активно

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Year
ru: Год

en: Extensions
ru: Расширения

en: Host
ru: Хост

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: To
ru: Кому

en: Contacts
ru: Контакты

en: From
ru: От

en: Custom
ru: Собственная

en: Comment
ru: Комментарий

en: Filter
ru: Фильтр

en: Is default
ru: По умолчанию

en: Revisions
ru: Редакции

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Fields
ru: Поля

en: Count
ru: Количество

en: Normal
ru: Нормальный

en: Centered
ru: По центру

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: URL:
ru: URL-адрес:

en: Updated:
ru: Обновлено:

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Volume
ru: Объем

en: Month
ru: Месяц

en: Details
ru: Подробности

en: Price
ru: Цена

en: Load
ru: Загрузить

en: Customer
ru: Покупатель

en: customer
ru: покупатель

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Invoice
ru: Счет

en: Invoices
ru: Счета

en: Calendar
ru: Календарь

en: Day
ru: День

en: Start
ru: Начало

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Case
ru: Регистр

en: Users
ru: Пользователи

en: Leaderboard
ru: Список лидеров

en: Anonymous
ru: Гость

en: Clone
ru: Клонировать

en: Task
ru: Задание

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Operation
ru: Действие

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Street
ru: Улица

en: City
ru: Город

en: Street:
ru: Улица:

en: City:
ru: Город:

en: Protocol
ru: Протокол

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: show
ru: показать

en: Gender
ru: Пол

en: Birthday
ru: День рождения

en: Port
ru: Порт

en: Attachments
ru: Вложения

en: Paid
ru: Оплачен

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Stop
ru: Остановить

en: Allowed HTML tags
ru: Допустимые HTML-теги

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Source
ru: Источник

en: Request new password
ru: Забыли пароль?

en: Languages
ru: Языки

en: Features
ru: Особенности

en: Activity
ru: Активность

en: Middle
ru: По центру

en: Period
ru: Период

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: author
ru: автор

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Log out
ru: Выход

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Create new account
ru: Регистрация

en: White
ru: Белый

en: Contact information
ru: Контактная информация

en: Not available
ru: Недоступно

en: Books
ru: Книги

en: Website
ru: Вебсайт

en: Track
ru: Активность

en: Image Settings
ru: Настройки изображения

en: Unset
ru: Возрат в исходное состояние

en: Changed
ru: Изменение

en: My bookmarks
ru: Мои закладки

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Show breadcrumbs
ru: Показать строку навигации

en: Document
ru: Документ

en: Documents
ru: Документы

en: flag
ru: отметить

en: Tree
ru: Дерево

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: You are here
ru: Вы здесь

en: Removed
ru: Удалено

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Company Name
ru: Название компании

en: Bold
ru: Жирный

en: Lifetime
ru: Время жизни

en: Tasks
ru: Задачи

en: CSS Selectors
ru: Селекторы CSS

en: Menus
ru: Меню

en: Page width
ru: Ширина страницы

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Inset
ru: Внутрь

en: Participants
ru: Участники

en: file system
ru: файловая система

en: Misc
ru: Разное

en: <None>
ru: <Нет>

en: Available
ru: Доступно

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Addresses
ru: Адреса

en: Execute
ru: Выполнить

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Shadow
ru: Тени

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Left above
ru: Слева вверху

en: Right above
ru: Справа вверху

en: Left below
ru: Слева внизу

en: Right below
ru: Справа внизу

en: Offset
ru: Пропустить

en: Greek
ru: Греческий

en: Please enter a subject
ru: Пожалуйста, введите тему

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Accessibility
ru: Доступность

en: ZIP Code
ru: Почтовый индекс

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Login Block
ru: Блок входа на сайт

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Company name
ru: Название компании

en: Contact name
ru: Имя контакта

en: File system settings
ru: Настройки файловой системы

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Notification
ru: Уведомление

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Main Content
ru: Основное содержимое

en: Currencies
ru: Валюты

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Portrait
ru: Книжная

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Activities
ru: Мероприятия

en: Edit this page
ru: Редактировать страницу

en: Ticket
ru: Запрос

en: Date from
ru: Дата начала

en: VAT
ru: НДС

en: Payment date
ru: Дата оплаты

en: Invoice items
ru: Позиции в накладной

en: Tickets
ru: Запросы

en: Timetrackings
ru: Учет времени

en: Price mode
ru: Режим цены

en: Parent task
ru: Родительская задача

en: Date to
ru: Дата окончания

en: Timetracking
ru: Учет времени

en: Billable
ru: Платные

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Firstname
ru: Имя

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Invoice number
ru: Номер счёта

en: Total incl. VAT
ru: Итого с НДС

en: Save as default
ru: Сохранить как значение по умолчанию

en: quantity
ru: количество

en: No grouping
ru: Без группировки

en: Relations
ru: Отношения

en: Message subject
ru: Тема сообщения

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Metatags
ru: Мета-теги

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Edit Link
ru: Редактировать ссылку

en:  days
ru:  дни

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Date settings
ru: Настройки даты

en: Light
ru: Светлая

en: First sidebar
ru: Первая боковая панель

en: Second sidebar
ru: Вторая боковая панель

en: Start import
ru: Начать импорт

en: SEO
ru: Поисковая оптимизация

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Start time
ru: Время начала

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Account number
ru: Номер счёта

en: Bank name
ru: Название банка

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображает поля с дополнительным шаблоном.

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: IBAN
ru: Номер счёта IBAN

en: Latin
ru: Латинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Chance
ru: Шанс

en: Styles
ru: Стили

en: Deadline
ru: Срок завершения

en: Contact Type
ru: Тип контакта

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Main content
ru: Основной контент

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Design
ru: Дизайн

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Progress
ru: Прогресс

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Delivery date
ru: Дата доставки

en: Payment type
ru: Тип платежа

en: Billed
ru: Оплачен

en: Custom path
ru: Пользовательский путь

en: Submitted by !username on !datetime
ru: Опубликовано !datetime пользователем !username

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: AT Admin
ru: АТ Админ

en: AT Subtheme
ru: Подтема AT

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ru: Произошла ошибка во время обработки %error_operation с аргументами: @arguments

en: Project list
ru: Список проектов

en: Permissions settings
ru: настройка разрешений

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: Status message
ru: Статус

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ru: Меню пользователя содержит ссылки, связанные с учётной записью текущего пользователя, а также ссылку «Выход».

en: Administer shortcuts
ru: Управление ярлыками

en: Add shortcut
ru: Добавить ярлык

en: Edit shortcut
ru: Редактировать ярлык

en: Delete shortcut
ru: Удалить ярлык

en: Private file system path
ru: Путь к личным файлам

en: Public files
ru: Общие файлы

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ru: Каталог %directory не существует и не может быть создан.

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Secret
ru: Секрет

en: subject
ru: тема

en: Menu Bar
ru: Панель меню

en: Budget
ru: Бюджет

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: save
ru: сохранить

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Image Alignment
ru: Выравнивание изображения

en: AT Core
ru: Ядро AT

en: Aside
ru: В стороне

en: Tertiary
ru: Третичный

en: Secondary navigation
ru: Дополнительная навигация

en: Dark
ru: Темный

en: Default VAT rate
ru: Значение НДС по умолчанию

en: Billing Duration
ru: Интервал оплаты

en: Asc
ru: По возрастанию

en: File Usage
ru: Использование файлов

en: files
ru: файлы

en: One column
ru: Одна колонка

en: Master
ru: Основной

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: Headings
ru: Заголовки

en: Relation type
ru: Тип отношения

en: My Bookmarks
ru: Мои Закладки

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Link label to the referenced entity
ru: Сделать метку ссылкой на сущность

en: Link to the referenced entity
ru: Ссылка на указанную сущность

en: Address type
ru: тип адреса

en: Standard Layout
ru: Стандартный макет

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
ru: <h3>Стандартный макет</h3><p>Стандартный макет используется на стационарных компьютерах, ноутбуках и других устройствах с большими экранами.

en: Choose sidebar layout
ru: Выбор макета боковой панели

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ru: <strong>Положение боковой панели</strong>

en: Set sidebar widths
ru: Установка ширины боковой панели

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ru: <strong>Ширина каждой боковой панели</strong>

en: Set the page width
ru: Установка ширины страницы

en: <strong>Set the page width</strong>
ru: <strong>Ширина страницы</strong>

en: Set a max width
ru: Установка максимальной ширины

en: Standard Screen Media Queries
ru: Media Queries для стандартного экрана

en: Media query for this layout
ru: Запрос параметров устройства (Media query) для данной раскладки

en: Tablet Layout
ru: Планшетный макет

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad have two orientations - landscape and portrait. You can configure a different layout for each orientation.</p>
ru: <h3>Планшетный макет</h3><p>Планшетные устройства, такие как iPad, имеют две ориентации - альбомную и портретную. Вы можете настроить отдельную раскладку для каждой ориентации.</p>

en: <h4>Landscape tablet</h4>
ru: <h4>Альбомная ориентация планшета</h4>

en: Tablet Landscape Media Queries
ru: Media Queries для альбомной ориентации планшета

en: <h4>Portrait tablet</h4>
ru: <h4>Портретная ориентация планшета</h4>

en: Tablet Portrait Media Queries
ru: Media Queries для портретной ориентации планшета

en: Smartphone Layout
ru: Макет для коммуникатора

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
ru: <h3>Макет для коммуникатора</h3><p>Коммуникаторы, такие как iPhone или телефоны на Android и Windows, имеют две ориентации - альбомную и портретную. Вы можете настроить раскладку только для альбомной ориентации - в портретной ориентации всегда отображается один столбец, а боковые панели при этом пристыковываются внизу основного содержимого.</p>

en: <h4>Landscape smartphone</h4>
ru: <h4>Альбомная ориентация коммуникатора</h4>

en: Smartphone Landscape Media Queries
ru: Media Queries для альбомной ориентации коммуникатора

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
ru: <h4>Портретная ориентация коммуникатора</h4><p>При портретной ориентации коммуникатора всегда отображается один столбец, а боковые панели при этом пристыковываются внизу основного содержимого. Ширина всех элементов всегда 100%.</p>

en: Smartphone Portrait Media Queries
ru: Media Queries для портретной ориентации коммуникатора

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
ru: <h3>Настройки строки навигации</h3>

en: Show the homepage link
ru: Показать ссылку на главную страницу

en: <h3>Login Block Options</h3>
ru: <h3>Настройки блока входа на сайт</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
ru: Обернуть пункт меню в теги SPAN - полезно для определенной темы или связанным с дизайном методами

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: Image Captions
ru: Подпись изображения

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
ru: <strong>Отображение названия изображения в качестве подписи</strong>

en: Show captions on teaser view
ru: Показать подпись в анонсе

en: Show captions on full view
ru: Показать подпись в полном виде

en: Extra Classes
ru: Дополнительные классы

en: Small caps
ru: Малые прописные

en: Not paid
ru: Не оплачено

en: Unset CSS
ru: Отключить CSS

en: File tags
ru: Ключевые слова файла

en: Created By
ru: Создал

en: Billing duration
ru: Интервал оплаты

en: There are no registrants for %name
ru: Нет зарегистрированных по имени %name

en: <h3>Extra CSS Classes</h3>
ru: <h3>Дополнительные классы CSS</h3>

en: Node classes
ru: Классы материала

en: Parent field is invalid: %field
ru: Поле родителя не действительно: %field

en: A better admin theme for Drupal 7. Clean, calm, invisible. Includes left and right sidebars, Overlay support and all AT's theme setting goodies.
ru: Улучшенная тема друпаловской админки. Чистая, спокойная и незаметная. Включает левую и правую колонки, поддержку накладываемого слоя и все настроечные примочки темы AT.

en: Highlight regions
ru: Подсветить области

en: @font-your-face library
ru: Библиотека @font-your-face

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ru: Введите список шрифтов, разделённый запятыми, без заключительной запятой. Имена с пробелами должны быть заключены в одинарные кавычки, например <code>'Times New Roman'</code>.

en: Title Styles
ru: Стили заголовков

en: <h3>Title Styles</h3><p>Add extra styles to headings. Text shadows only work for CSS3 capable browsers such as Firefox, Safari, IE9 etc.</p>
ru: <h3>Стили заголовков</h3><p>Добавление дополнительные стилей к заголовкам. Тени текста работают только в браузерах, совместимых с CSS3, таких как Firefox, Safari, IE9 и т.д..</p>

en: Markup Overrides
ru: Переопределение разметки

en: <h3>Design</h3>
ru: <h3>Дизайн</h3>

en: Use page--full-width-wrappers.tpl.php by default
ru: Использовать шаблон page--full-width-wrappers.tpl.php по умолчанию

en: Page classes
ru: Классы страницы

en: anonymous, author, viewer, new, odd/even classes and classes for hidden titles, user picture and signature handling
ru: anonymous, author, viewer, new, odd/even классы и классы для скрытых названий, картинок пользователей и подписей обработки

en: Blocks classes
ru: Классы блоков

en: Menus classes
ru: Классы меню

en: Item-lists classes
ru: Классы списков

en: first, last and odd/even (zebra classes)
ru: первый, последний и чётный/нечётный (классы зебры)

en: Hide or Remove
ru: Скрыть или Удалить

en: <h3>Hide or Remove</h3>
ru: <h3>Скрыть или Удалить</h3>

en: Remove RSS feed icons
ru: Удалить иконки RSS

en: Do not display the Main content block on the front page
ru: Не отображать блок "Основное содержимое" на главной странице

en: Checking this setting will remove the Main content block from the front page only - useful for removing the welcome message and allowing use of another block.
ru: Выберите для удаления блока "Основное содержимое" с главной страницы - полезно для удаления приветствия и использования другого блока.

en: <h3>Accessibility</h3>
ru: <h3>Доступность</h3>

en: Touch Icons
ru: Сенсорные иконки

en: Title styles
ru: Стили заголовка

en: Image alignment and captions
ru: Выравнивание и заголовки изображений

en: Apple touch icons
ru: Сенсорные иконки Apple

en: Markup overrides
ru: Переопределение разметки

en: Top (conditional)
ru: Шапка (условная)

en: Bottom (conditional)
ru: Подвал (условный)

en: Custom Selectors
ru: Пользовательские селекторы

en: Unset Core CSS
ru: Отключить CSS из ядра

en: <h3>Unset Core Module CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS из модулей ядра</h3>

en: <strong>Unset All</strong>
ru: <strong>Выключить всё</strong>

en: Unset Contrib Module CSS
ru: Отключить CSS стороннего модуля

en: <h3>Unset Contrib Module CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS сторонних модулей</h3>

en: Unset Libraries CSS
ru: Отключить CSS библиотек

en: <h3>Unset Libraries CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS библиотек</h3>

en: My Unset CSS Files
ru: Мои отключенные файлы CSS

en: <h3>My Unset CSS Files</h3>
ru: <h3>Мои отключенные файлы CSS</h3>

en: HTML5 support in IE
ru: Поддержка HTML5 в IE

en: Fix CSS rounding errors in IE6-7
ru: Исправить ошибку скругления в CSS в IE6-7

en: AT Five column 5x20
ru: АТ Пять колонок 5х20

en: AT Four column 4x25
ru: АТ Четыре колонки 4х25

en: AT One column
ru: AT Одна колонка

en: AT Six column 6x16
ru: АТ Шесть колонок 6х16

en: AT Three column 25/25/50
ru: АТ Три колонки 25/25/50

en: AT Three column 25/50/25
ru: АТ Три колонки 25/50/25

en: AT Three column 50/25/25
ru: АТ Три колонки 50/25/50

en: AT Two column 33/66
ru: АТ Две колонки 33/66

en: AT Two column 50/50
ru: АТ Две колонки 50/50

en: AT Two column 66/33
ru: АТ Две колонки 66/33

en: AT Two column brick
ru: АТ Две колонки кирпично

en: <p>You can turn off this message in the Debug settings, look for "Sub-theme compatibility test".</p>
ru: <p>Вы можете выключить это сообщение в настройке Отладки, смотрите на "Тест совместимости подтемы".</p>

en: Debuggers
ru: Отладчики

en: <h3>Debuggers</h3>
ru: <h3>Отладчики</h3>

en: Show window size - appears in the bottom right corner
ru: Показать размер окна - появится в верхнем правом углу

en: Sub-theme compatibility test
ru: Тест совместимости подтемы

en: Unset CSS Files
ru: Выключить файлы CSS

en: delivery date
ru: Дата доставки

en: Latin extended
ru: Латинский расширенный

en: Greek extended
ru: Греческий расширенный

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic extended
ru: Кириллица расширенная

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ru: Вставьте название шрифта Google, напр. <code>Open Sans Condensed</code>. Добавьте только один шрифт.

en: Google Font Name
ru: Название шрифта Google

en: Add Google Font Styles
ru: Добавить стили шрифта Google

en: Add Google Font Character Sets
ru: Добавить наборы символов шрифта Google

en: Character Sets
ru: Наборы символов

en: Remove the frontpage title
ru: Удалить заголовок главной страницы

en: AT Inset left
ru: АТ Вставить слева

en: AT Inset right
ru: АТ Вставить справа

en: Create invoice
ru: Создание счёта-фактуры

en: Layout &amp; General Settings
ru: Макет и Основные настройки

en: AT Three column 3x33
ru: АТ Три колонки 3х33

en: <h3>Debug Panels and Gpanels Layouts</h3>
ru: <h3>Отладка макетов Панелей и GPanels</h3>

en: Enable extensions <small>(global setting)</small>
ru: Включить расширения <small>(глобальная настройка)</small>

en: CSS Mode
ru: Режим CSS

en: <h3>Mode</h3>
ru: <h3>Режим</h3>

en: Enable the responsive.custom.css file
ru: Включить файл responsive.custom.css

en: Mobile Metatags
ru: Мобильные мета-теги

en: Set gutter width:
ru: Ширина канавки:

en: Comment classes
ru: Классы комментария

en: Do not include @media, it's included automatically.
ru: Не включайте @media - включается автоматически.

en: Panels &amp; Gpanels
ru: Панели и Gpanels

en: Available hours
ru: Доступные часы

en: Mobile Regions (beta)
ru: Мобильные области (бета)

en: Mobile Regions and Blocks
ru: Мобильные области и блоки

en: Float Region blocks
ru: Регион плавающих блоков

en: Float blocks in any region - this allows blocks to line up horizontally within a region, similar to a CSS grid or columns.
ru: Плавающие блоки в любой области - это выстраивание блоков в горизонтальную линию внутри области наподобие CSS-сетки или столбцов.

en: Float Region Blocks
ru: Регион плавающих блоков

en: Path to Generated Files
ru: Путь к сгенерированным файлам

en: <h3>Path to Generated Files</h3>
ru: <h3>Путь к сгенерированным файлам</h3>

en: Theme directory
ru: Каталог темы

en: Enter the custom path:
ru: Пользовательский путь:

en: Show the "You are here" label
ru: Показывать метку "Вы здесь"

en: Append the page title to the breadcrumb trail
ru: Добавить заголовок страницы в конец "хлебных крошек"

en: Remove menu link titles
ru: Удалить заголовки ссылок меню

en: Add rel=author to user names.
ru: Добавить rel=author к именам пользователей

en: Add rel author to user names to support Googles <a href="!authorhship" target="_blank">Authorship</a> feature.
ru: Добавление rel=aothor к именам пользователей поддерживается особенностью Google <a href="!authorhship" target="_blank">Авторство</a>.

en: <div class="description">In this layout <em>Second sidebar</em> wraps below.</div>
ru: <div class="description">В этом макете <em>Вторая боковая панель</em> располагается ниже.</div>

en: <p>One or more CSS files were not found or does not exist: <em>!files_list</em>. Did you delete the public files directory or change a file name? You probably need to save the theme settings to generate the files. Please view the <a href="!docs_link" target="_blank">online documentation</a>.</p>
ru: <p>Один или более файлов CSS не найдены или не существуют: <em>!files_list</em>. Вы удалили каталог общих файлов или изменили имя файла? Вам, возможно, нужно сохранить настройки темы для генерации файлов. Пожалуйста, смотрите <a href="!docs_link" target="_blank">документацию в сети</a>.</p>

en: Invoice PDF
ru: счёт в PDF

en: <p>The version of your theme (@theme) is not designed to run on <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. It will probably run, but your experience will not be optimal. You have three courses of action to choose from:</p>
ru: <p>Версия вашей темы (@theme) не создана для запуска с <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. Вы можете запустить, но это не будет оптимальным. Вы можете выбрать одно из трёх:</p>

en: Disable sidebars for the front page
ru: Отключить боковые панели на главной странице

en: <h3>All Media Queries</h3>
ru: <h3>Все Media Queries</h3>

en: Apply fonts to site elements (page, titles, headings, menus and custom selectors). Supports websafe, custom and Google fonts, and <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a> integration.
ru: Применение шрифтов к элементам сайта (страницы, заголовки, шапки, меню и пользовательские селекторы). Поддерживается веб-безопасные, пользовательские и шрифты Google, и интеграция с <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a>.

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@public_files</code></div>
ru: <div class="description">Файлы будут сохранены в: <code>@public_files</code></div>

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@theme_directory</code></div>
ru: <div class="description">Файлы будут сохранены в: <code>@theme_directory</code></div>

en: Teaser Image Fields
ru: Поля изображения в анонсе

en: <strong>Show only one image field image on teasers</strong>
ru: <strong>Отображать только одно поле изображения в анонсе</strong>

en: Show the first image only on teasers
ru: Показывать первое изображение только в анонсе

en: Remove links
ru: Удалить ссылки

en: Remove the <em>Create new account</em> and <em>Request new password</em> links from the login block.
ru: Удалить ссылки <em>Создать новую учётную Запись</em> и <em>Запросить новый пароль</em> из блока входа.

en: Remove OpenID elements
ru: Удалить OpenID элементы

en: Remove the OpenID links and form elements from the login block.
ru: Удалить ссылки OpenID и элементы формы с блока входа.

en: Horizontal login block
ru: Горизонтальный блок входа

en: Hide comment titles
ru: Скрыть заголовки комментария

en: Entity label
ru: Метка сущности

en: Total VAT
ru: Итого НДС

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
ru: Выбранный формат ввода не позволит отобразить изображения и нуждается в редактировании.

en: A content type for calendar dates in ERPAL
ru: Типы содержимого для календарных дат ERPAL

en: ERPAL Calendar
ru: ERPAL Календарь

en: ERPAL Calendar Module
ru: ERPAL Модуль календаря

en: Grant the user access to the calendar view.
ru: Права пользователей для доступа к просмотру календаря

en: Date categories
ru: Категории дат

en: Project calendar pane
ru: Календарь проектов.

en: Budget booking
ru: Бюджетирование

en: Budget destination
ru: Цель бюджета

en: Budget hours
ru: Бюджет времени

en: Budget period
ru: Бюджетный период

en: Budgets
ru: Бюджеты

en: CRM activity
ru: Активность в CRM

en: Contract type
ru: тип договора

en: Contractor
ru: Контактёр

en: Last budget date
ru: Последняя дата бюджета

en: Next budget date
ru: Следующая дата бюджета

en: Price per month
ru: Цена в месяц

en: Service category
ru: категория сервиса

en: A node to manage contracts
ru: Узел для управления договорами

en: Contract billable texts
ru: Текст оплачиваемого контракта

en: Contract project
ru: Договор по проекту

en: Book Tags
ru: ключевые слова для Книг

en: Exclude from
ru: исключить из

en: Is template
ru: Шаблон

en: A page with subpages of a document
ru: Страницы с подстраницами в документе

en: ERPAL Book
ru: ERPAL Книги

en: Book identification number
ru: Номер Книги

en: Bank accounts
ru: Счета в банках

en: Bank number
ru: БИК

en: Contact Relations
ru: Взаимосвязи контакта.

en: Contact Tags
ru: Ключевые слова для контакта

en: Customer Category
ru: категория клиента

en: Basic ERPAL tokens
ru: Базовые токены ERPAL

en: Contact street
ru: Улица

en: Contact ZIP code
ru: Индекс

en: Contact city
ru: Город

en: Contact country
ru: Страна

en: ERPAL Menu
ru: ERPAL Меню

en: Role in project
ru: Роли проекта

en: First left row
ru: Первая, левая строка.

en: First right row
ru: Первый в правом ряду

en: ERPAL CRM
ru: система управления клиентами ERPAL

en: Create new activity
ru: Создать новое упражнение

en: Create a new activity
ru: Создать новое упражнение

en: Missed
ru: Забытые

en: ERPAL Docs
ru: Документы ERPAL

en: Available hours per day
ru: Доступно часов  в день.

en: Contract data
ru: Данные договора

en: Holiday a year
ru: Праздники в году

en: Hours a week
ru: Часов в неделе

en: Member type
ru: Тип участника

en: VAT rate
ru: ставка НДС

en: ERPAL Employee
ru: ERPAL сотрудники

en: Automated Notes
ru: Автоматизированные примечания

en: Credit Period
ru: Период кредитования

en: Credit period
ru: Период кредитования

en: Discount percent
ru: % скидки

en: Exported
ru: Экспортировано

en: In how many days the customer has to pay the invoice
ru: сколько дней ждать оплату от клиента

en: Invoice Address
ru: адрес в счёте

en: Invoice Date
ru: дата счёта

en: Purchase VAT
ru: оплачиваемый НДС

en: Select a contact that has created the invoice. Leave blank, if your company is the contractor
ru: выберите договор для которого создан счёт. оставьте пустым если ваша компания подрядчик или поставщик

en: Skonto
ru: Сконто

en: The address of the customer the invoice will be related to
ru: Адрес заказчика в счёт-фактуре

en: The contractor for the purchase
ru: заказчик

en: The currency of the invoice
ru: валюта счёта

en: The fixed price for the purchase
ru: фиксированная стоимость покупки

en: Till this date you should receive the payment
ru: До этой даты вы должны получать оплату

en: Total excl. VAT
ru: Итого без НДС

en: VAT total
ru: Всего НДС

en: Within which credit period will the discount be given
ru: срок предоставление скидки по кредиту

en: You could enter a message into the invoice, it will be added to automatically generates notes.
ru: Вы можете добавить комментарий в счёт.

en: Content type for creating an invoice
ru: Тип содержимого для создания счёта-фактуры

en: ERPAL Invoice
ru: ERPAL счета-фактуры

en: ERPAL Invoice Module
ru: Модуль ERPAL Invoice Module

en: Creates an invoice from billables
ru: Создает фактуру от billables

en: Invoices date
ru: Дата счёта-фактуры

en: This date is used for all invoices that you create today
ru: Эта дата используется для всех счетов, которые вы создаете сегодня

en: Todays invoices date is set to !date.
ru: сегодняшняя дата счетов фактур !date.

en: Ungroup all grouped billables of this invoice
ru: разгруппировать все сгруппированные тарифы для этого счёта

en: Save settings as default for this customer
ru: Сохранить настройки по умолчанию для этого клиента

en: Preview:
ru: Предпросмотр:

en: Recreate and attach PDF
ru: пересоздать и прикрепить PDF

en: Administer ERPAL invoice
ru: Администрирование ERPAL счетов-фактур

en: Perform administration tasks for ERPAL invoice module.
ru: Выполнить административные задачи для модуля ERPAL Счета-фактуры

en: Access invoices view
ru: Доступ к просмотру счетов,

en: Allows the user to access the invoices view
ru: Разрешает пользователю доступ к просмотру Счетов

en: The invoice PDF could not be created.
ru: Счет-фактура  не может быть создана в PDF.

en: Please set !link
ru: Пожалуйста настройте !link

en: COPY
ru: Копировать

en: Invoice defaults of !contact_name
ru: Счёт для  !contact_name

en: Invoice address
ru: Адрес счёта

en: Skonto percent
ru: процент бонусов

en: Skonto period
ru: период для расчёта бонусов

en: Create PDF of invoice
ru: Счёт в PDF

en: There are several errors while creating the invoice.
ru: При создании счёта возникло несколько ошибок

en: The invoice !invoice_link has been created
ru: счёт !invoice_link создан

en: Invoice date
ru: Дата счёта

en: Order numbers
ru: Номера заказа

en: Comma separated list of all external order numbers.
ru: Номера заказа , разделённые запятой.

en: Credit period in days
ru: Период кредита в днях

en: single price
ru: единая цена

en: vat rate
ru: ставка НДС

en: Please enter a quantity
ru: Пожалуйста введите количество

en: Please enter a single price
ru: Пожалуйста введите единую цену.

en: Please select your company!
ru: Пожалуйста выберите вашу компанию

en: Billable texts
ru: назначение платежа

en: Grouping billable texts
ru: группировка назначений оплат

en: Company settings
ru: Настройки для компании

en: Your company
ru: Ваша компания

en: You can change your company in !link
ru: Вы можете изменить Компанию в !link

en: ERPAL basic settings
ru: Базовые настройки ERPAL

en: Invoice number pattern
ru: Шаблон номера С-Ф

en: This pattern will let you design your invoice number
ru: Этот шаблон позволит вам создать свой номер счёта

en: Invoice number offset
ru: Смещение номера с-ф

en: This offset definies current invoice number. Next invoice number will be this +1
ru: здесь определён текущий номер с-ф, следующий номер будет увеличен на 1

en: VAT rates
ru: Ставки НДС

en: Credit periods
ru: Периоды кредита

en: Enter credit period in days each in a separate line
ru: Внести кредитный период  в днях для каждой отдельной линии.

en: Default credit period
ru: Период кредита по умолчанию

en: If your invoice has skonto settings, this text will be printed to the invoice export.
ru: Если счёт имеет настройки сконто, будет напечатан этот текст...

en: Invoice copy text
ru: скопированный текст счёта

en: Edit service category terms
ru: Редактировать категории сервисов.

en: Next invoice number
ru: Следующий номер Счета-Фактуры

en: Internal order numbers
ru: Внутренний номер заказа

en: Customer node type
ru: Где брать клиента ?

en: Select which node type could be referenced as customer of a billable
ru: Выберите в каком узле выбирать клиентов

en: Billable config
ru: Настройки платежей

en: Assigned To Users
ru: Назначено пользователям

en: Check this checkbox if this is e ticket
ru: Установите галочку если это e ticket

en: Choose contacts that are involved in this project
ru: Выберите учавствующие в проекте контакты

en: Customer of the project
ru: Клиент проекта

en: Estimated time
ru: ожидаемое время завершения

en: How long did you work?
ru: Как долго вы работали ?

en: Is ticket
ru: Заявка

en: Planed realisation date
ru: Планируемая дата окончания работ

en: Project category
ru: Категория проекта

en: Project permissions
ru: Права в проекте

en: Project team
ru: Команда проекта

en: When will the project be developed? Only for planing purpose.
ru: Когда вы начнёте разработку проекта ? (Необходимо для составления планов.)

en: A Project in ERPAL
ru: Проекты ERPAL

en: Basic content type for tasks
ru: Простой тип материала для задач

en: ERPAL Project
ru: Проект ERPAL

en: ERPAL Project Module
ru: Модуль Проект ERPAL

en: Tasks by project tabs
ru: Вкладки задач по проектам

en: Fixed price tasks by project pane
ru: Задачи с фиксированной стоимостью

en: No projects found
ru: Проекты отсутствуют

en: Project starts
ru: Старты проекта

en: Project ends
ru: Завершения проекта

en: Projects by activity pane
ru: Активность по проектам

en: Timetracking by project pane
ru: Отслеживание затраченного на проекты времени.

en: ERPAL Project UI
ru: Внешний вид проектов ERPAL

en: ERPAL Project UI Module
ru: Модуль внешнего вида проектов ERPAL

en: Administer ERPAL Projects
ru: Администрирование проектов ERPAL

en: Access projects view
ru: Доступ к просмотру проектов

en: Allows the user to access the projects view
ru: Разрешить пользователю доступ к просмотру проектов

en: Please select a project
ru: Пожалуйста выберите проект

en: INFORMATION: Tasks are not cloned because !node_link is not assigned to a project
ru: ВНИМАНИЕ: Задачи не скопированы потому что !node_link не в проекте.

en: ERPAL Projects
ru: ERPAL Проекты

en: Edit task and project category terms
ru: Редактировать категории проекта и задач

en: ERPAL projects
ru: ERPAL проекты

en: Please select a task from you projects first to track you time.
ru: Пожалуйста сначала выберите  задачу из вашего проекта, для того чтобы отслеживать время.

en: Nid of the task
ru: Nid задания

en: Save budget
ru: Сохранить бюджет

en: Delete budget
ru: Удалить строку бюджета

en: budgets
ru: бюджеты

en: budget
ru: бюджет

en: Create budget
ru: Создать строку бюджета

en: ERPAL Projects access
ru: Доступ к "ERPAL Проекты"

en: !type on task
ru: !type в задаче

en: Billable project
ru: Платные проекты

en: Billable task
ru: Платные задачи

en: JS Tree
ru: Дерево JS

en: Display the results as a js tree
ru: Просмотр результата в дереве js.

en: open a URL
ru: открыть ссылку

en: execute a JavaScript snippet
ru: Выполнить JavaScript snippet
