ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (768 entries)

en: list
uk: список

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Next
uk: Наступний

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Groups
uk: Групи

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: more
uk: ще

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Currency
uk: Валюта

en: Priority
uk: Пріоритет

en: More
uk: Ще

en: Default currency
uk: Базова валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: переглянути

en: My projects
uk: Мої проекти

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Number
uk: Число

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Break
uk: Зупинити

en: Center
uk: По центру

en: Types
uk: Типи

en: Parent
uk: Батько

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: up
uk: вгору

en: Go to parent page
uk: Перейти на батьківську сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Book
uk: Книга

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Font
uk: Шрифт

en: Summary
uk: Резюме

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: remove
uk: видалити

en: Main
uk: Головна

en: View
uk: Перегляд

en: History
uk: Історія

en: Filename
uk: Назва файла

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Layout
uk: Макет

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Total
uk: Всього

en: Assigned
uk: Призначено

en: task
uk: завдання

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Titles
uk: Заголовки

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Separator
uk: Розділювач

en: Table of contents
uk: Зміст

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Active
uk: Активно

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Year
uk: Рік

en: Extensions
uk: Додатки

en: Host
uk: Хост

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Welcome
uk: Вітання

en: To
uk: До

en: Contacts
uk: Контакти

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Comment
uk: Коментар

en: Filter
uk: Фільтр

en: Is default
uk: За замовчуванням

en: Revisions
uk: Редакції

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Fields
uk: Поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Normal
uk: Звичайне

en: Centered
uk: По центру

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: URL:
uk: Адреса URL:

en: Updated:
uk: Оновлено:

en: Advanced
uk: Розширені

en: Volume
uk: Об'єм

en: Month
uk: Місяць

en: Details
uk: Подробиці

en: Price
uk: Ціна

en: Load
uk: Завантажити

en: Customer
uk: Покупець

en: customer
uk: покупець

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Invoices
uk: Рахунки-фактури

en: Calendar
uk: Календар

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: Note
uk: Примітка

en: User login
uk: Вхід

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Case
uk: Регістр

en: Users
uk: Користувачі

en: Leaderboard
uk: Повний банер

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Clone
uk: Клонувати

en: Task
uk: Завдання

en: Add group
uk: Додати групу

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Street
uk: Вулиця

en: City
uk: Місто

en: Street:
uk: Вулиця:

en: City:
uk: Місто:

en: Protocol
uk: Протокол

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: show
uk: показати

en: Gender
uk: Стать

en: Birthday
uk: Дата народження

en: Port
uk: Порт

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Paid
uk: Оплачено

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: Stop
uk: Зупинити

en: Commands
uk: Команди

en: Allowed HTML tags
uk: Дозволені HTML-теґи

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: Request new password
uk: Запит нового паролю

en: Languages
uk: Мови

en: Features
uk: Властивості

en: Activity
uk: Активність

en: Middle
uk: Середина

en: Period
uk: Крапка

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: author
uk: автор

en: Unit
uk: Одиниця

en: Sidebar
uk: Панель

en: Log out
uk: Вихід

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: White
uk: Білий

en: Contact information
uk: Контактна інформація

en: Not available
uk: Недоступно

en: Books
uk: Книги

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Track
uk: Відстежити

en: Image Settings
uk: Параметри зображення

en: Unset
uk: Вимкнено

en: Changed
uk: Змінено

en: My bookmarks
uk: Мої закладки

en: Templates
uk: Шаблони

en: Show breadcrumbs
uk: Показувати навігаційний рядок

en: Document
uk: Документ

en: Documents
uk: Документи

en: flag
uk: прапор

en: Tree
uk: Дерево

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: You are here
uk: Ви є тут

en: Removed
uk: Вилучене

en: Keyboard shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Shortcuts
uk: Швидкі кнопки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: Company Name
uk: Назва організації

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Lifetime
uk: Час життя

en: Tasks
uk: Завдання

en: CSS Selectors
uk: CSS-селектори

en: Menus
uk: Меню

en: Page width
uk: Ширина сторінки

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Inset
uk: Вставка

en: Participants
uk: Учасники

en: Import settings
uk: Імпортувати параметри

en: file system
uk: файлова система

en: Misc
uk: Інше

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Available
uk: Доступно

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Addresses
uk: Адреси

en: Execute
uk: Виконати

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Shadow
uk: Тінь

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Left above
uk: Ліворуч зверху

en: Right above
uk: Праворуч зверху

en: Left below
uk: Ліворуч знизу

en: Right below
uk: Праворуч знизу

en: Offset
uk: Зміщення

en: Greek
uk: Грецька

en: Please enter a subject
uk: Будь ласка, уведіть тему

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Print
uk: Друк

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Accessibility
uk: Спеціальні можливості

en: ZIP Code
uk: Поштовий індекс

en: Containing any of the words
uk: Містить одне із слів

en: Containing the phrase
uk: Містить фразу

en: Containing none of the words
uk: Не містить жодного із слів

en: Login Block
uk: Блок входу

en: Custom CSS
uk: Власні CSS

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Contact name
uk: Ім'я контакту

en: Contract
uk: Контракт

en: File system settings
uk: Налаштування файлової системи

en: Twitter
uk: Твітер

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Notification
uk: Сповіщення

en: h
uk: г

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Main Content
uk: Основний вміст

en: Currencies
uk: Валюти

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Portrait
uk: Портретне розташування

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Activities
uk: Діяльності

en: Edit this page
uk: Редагувати сторінку

en: Ticket
uk: Квиток

en: Date from
uk: Дата початку

en: VAT
uk: ПДВ

en: Payment date
uk: Дата оплати

en: Invoice items
uk: Позиції в накладній

en: Tickets
uk: Квитки

en: Timetrackings
uk: Облік часу

en: Price mode
uk: Форма вартості

en: Date to
uk: Дата закінчення

en: Timetracking
uk: Облік часу

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: start
uk: початок

en: Firstname
uk: Ім'я

en: Lastname
uk: Прізвище

en: Invoice number
uk: Номер накладної

en: Overtime
uk: Понаднормово

en: quantity
uk: кількість

en: end
uk: кінець

en: No grouping
uk: Без групування

en: Relations
uk: Стосунки

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Metatags
uk: Метатеги

en: No link
uk: Без посилання

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en:  days
uk:  дні(в)

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Date settings
uk: Налаштування дати

en: Light
uk: Світла

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Second sidebar
uk: Друга бічна панель

en: Email:
uk: Електронна пошта:

en: SEO
uk: Оптимізація для пошукових систем

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Start time
uk: Початковий час

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Total price
uk: Загальна вартість

en: Delete Link
uk: Вилучити посилання

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Account number
uk: Номер рахунку

en: Phone Numbers
uk: Номери телефонів

en: Executed
uk: Виконано

en: No tasks available
uk: Завдання відсутні

en: Upper case
uk: Верхній регістр

en: Lower case
uk: Нижній регістр

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображення поля за необов'язковим шаблоном.

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Invoice Number
uk: Номер рахунку-фактури

en: Latin
uk: Латина

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Error!
uk: Помилка!

en: Create a new project
uk: Створити новий проект

en: Chance
uk: Шанс

en: Styles
uk: Стилі

en: Naked
uk: Чистий

en: View panes
uk: Фрагменти панелі видів

en: Content pane
uk: Фрагмент вмісту

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Design
uk: Дизайн

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Email Addresses
uk: Поштова адреса

en: Progress
uk: Поступ

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: Delivery date
uk: Дата доставки

en: Payment type
uk: Тип платежу

en: Billed
uk: Сплачено

en: Custom path
uk: Власний шлях

en: Submitted by !username on !datetime
uk: Опубліковано !username !datetime

en: revision user
uk: автор редакції

en: Column 1
uk: Колонка 1

en: Column 2
uk: Колонка 2

en: Column 3
uk: Колонка 3

en: Column 4
uk: Колонка 4

en: Column 5
uk: Колонка 5

en: Column 6
uk: Колонка 6

en: User menu
uk: Меню користувача

en: AT Admin
uk: AT Адмін

en: AT Subtheme
uk: AT Підтема

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Default country
uk: Базова країна

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
uk: Меню <em>Користувача</em> містить посилання, повязані з обліковим записом користувача, в тому числі і посилання на "Вихід з сайту".

en: Administer shortcuts
uk: Адміністрування швидких кнопок

en: Add shortcut
uk: Додати швидку кнопку

en: Edit shortcut
uk: Редагувати швидку кнопку

en: Delete shortcut
uk: Видалити швидку кнопку

en: Private file system path
uk: Шлях до приватних файлів

en: Public files
uk: Загальнодоступні файли

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
uk: Каталогу %directory не існує і не може бути створено.

en: Total hours
uk: Всього годин

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Contracts
uk: Контракти

en: Secret
uk: Таємний

en: subject
uk: тема

en: Clone of
uk: Клон

en: Menu Bar
uk: Панель меню

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Khmer
uk: Кхмерська

en: save
uk: зберегти

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: Site logo
uk: Логотип сайту

en: Image Alignment
uk: Вирівнювання зображення

en: End time
uk: Кінцевий час

en: AT Core
uk: AT Ядро

en: Aside
uk: Ззовні

en: Tertiary
uk: Третинне

en: Secondary navigation
uk: Другорядна навіґація

en: Dark
uk: Темний

en: Default VAT rate
uk: Ставка ПДВ за замовчуванням

en: Billing Duration
uk: Інтервал оплати

en: Asc
uk: Зрост

en: File Usage
uk: Використання файла

en: files
uk: файли

en: Create a new template
uk: Створити новий шаблон

en: One column
uk: Одна колонка

en: %title has been saved.
uk: %title було збережено.

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: Headings
uk: Заголовки

en: Console
uk: Консоль

en: Relation type
uk: Тип відносин

en: My Bookmarks
uk: Мої закладки

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Link label to the referenced entity
uk: Мітка посилання сутності за посиланням

en: Link to the referenced entity
uk: Посилання до сутності за посиланням

en: Address type
uk: Тип адреси

en: Standard Layout
uk: Стандартний макет

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
uk: <h3>Стандартний макет</h3><p>Стандартний макет буде використаний на настільних ПК, ноутбуках та інших пристроях з великим екраном.

en: Choose sidebar layout
uk: Оберіть макет бічної панелі

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
uk: <strong>Оберіть розташування бічної панелі</strong>

en: Set sidebar widths
uk: Встановіть ширину бічних панелей

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
uk: <strong>Встановіть ширину кожної бічної панелі</strong>

en: Set the page width
uk: Встановіть ширину сторінки

en: <strong>Set the page width</strong>
uk: <strong>Встановіть ширину сторінки</strong>

en: Set a max width
uk: Встановіть максимальну ширину

en: Standard Screen Media Queries
uk: Запити середовища для стандартного екрану

en: Media query for this layout
uk: Запити середовища для цього макету

en: Tablet Layout
uk: Макет для планшетів

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad have two orientations - landscape and portrait. You can configure a different layout for each orientation.</p>
uk: <h3>Макет для планшетів</h3><p>Планшети, наприклад  iPad, мають дві орієнтації - альбомну і портретну. Є можливим налаштувати окремий макет для кожної орієнтації.</p>

en: <h4>Landscape tablet</h4>
uk: <h4>Планшет в горизонтальному розташуванні</h4>

en: Tablet Landscape Media Queries
uk: Запити середовища для планшетів в горизонтальному розташуванні

en: <h4>Portrait tablet</h4>
uk: <h4>Портретне розташування планшету</h4>

en: Tablet Portrait Media Queries
uk: Запити середовища для планшетів в портретному розташуванні

en: Smartphone Layout
uk: Макет для смартфонів

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
uk: <h3>Макет для смартфонів</h3><p>Смартфони, наприклад  iPhone, телефони на Android та Windows мають дві орієнтації - альбомну і портретну. Є можливим налаштувати лише макет для альбомної орієнтації. Портретна орієнтація завжди відображується вигляді однієї колонки з бічними панелями під основним вмістом.</p>

en: <h4>Landscape smartphone</h4>
uk: <h4>Смартфон в горизонтальному розташуванні</h4>

en: Smartphone Landscape Media Queries
uk: Запити середовища для смартфонів в альбомному розташуванні

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
uk: <h4>Смартфон в портретному розташуванні</h4><div class="smartphone-portrait-layout">Одна колонка</div><p>Портретний макет смартфону завжди відображується вигляді однієї колонки з бічними панелями під основним вмістом. Всі ширини завжди 100%.</p>

en: Smartphone Portrait Media Queries
uk: Запити середовища для смартфонів в портретному розташуванні

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
uk: <h3>Налаштування рядків навіґації</h3>

en: Show the homepage link
uk: Показувати посилання на головну сторінку

en: <h3>Login Block Options</h3>
uk: <h3>Параметри блоку входу</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
uk: Обернути текст пункту меню в теги SPAN - корисно для певної теми або для методів, пов'язаних з дизайном

en: Default font
uk: Шрифт за замовчуванням

en: This will only affect images added using an image-field. If you use another method such as embedding images directly into text areas this will not affect those images.
uk: Це буде впливати тільки на зображення, додані за допомогою поля зображень. Якщо ви використовуєте інший метод, наприклад, додаєте зображення безпосередньо в текстову область, на нього це не впливатиме.

en: Image Captions
uk: Підписи зображень

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
uk: <strong>Відображати заголовок зображення у вигляді підпису</strong>

en: Show captions on teaser view
uk: Показувати підписи в анонсі

en: Show captions on full view
uk: Показувати підписи у повній версії

en: Extra Classes
uk: Додаткові класи

en: Small caps
uk: Капітель

en: Not paid
uk: Не сплачено

en: Unset CSS
uk: Вимкнути CSS

en: File tags
uk: Теґи файла

en: Created By
uk: Створив

en: Estimated duration
uk: Передбачувана тривалість

en: Billing duration
uk: Тривалість оплати

en: <h3>Extra CSS Classes</h3>
uk: <h3>Додаткові класи CSS</h3>

en: Node classes
uk: Класи матеріалу

en: A better admin theme for Drupal 7. Clean, calm, invisible. Includes left and right sidebars, Overlay support and all AT's theme setting goodies.
uk: Краща адміністративна тема для Drupal 7. Чиста, спокійна, прозора, з бічними колонками ліворуч та праворуч. Підтримка накладання і всілякі налаштунки з теми AT.

en: Standard layout max-width is empty - enter a value or deselect "Set a max width".
uk: Максимальна ширина для стандартного макету порожня - введіть значення або зніміть позначку "Встановити максимальну ширину"

en: Highlight regions
uk: Підсвітити області

en: @font-your-face library
uk: Бібліотека @font-your-face

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
uk: Введіть відокремлений комами перелік шрифтів без коми в кінці. Назви з пробілами мають бути в одинарних лапках, тобто <code>'Times New Roman'</code>.

en: Disable responsive layout and styles
uk: Вимкнути адаптивний макет і стилі

en: By checking this setting the site will use only the Standard layout and the global styles. You can turn this back on at any time.
uk: Якщо це налаштування увімкнено, на сайті буде використовуватись лише Стандартний макет і глобальні стилі. Цей можна завжди змінити.

en: Title Styles
uk: Стилі заголовків

en: <h3>Title Styles</h3><p>Add extra styles to headings. Text shadows only work for CSS3 capable browsers such as Firefox, Safari, IE9 etc.</p>
uk: <h3>Стилі заголовків</h3><p>Додавання розширених стилів до заголовків. Тіні до тексту працюють тільки в браузерах, сумісних з CSS3, таких як Firefox, Safari, IE9 тощо.</p>

en: <strong>Alignment - full view</strong>
uk: <strong>Вирівнювання - повна версія</strong>

en: <strong>Alignment - teaser view</strong>
uk: <strong>Вирівнювання - анонс</strong>

en: viewport
uk: область перегляду

en: MobileOptimized
uk: Оптимізоване для мобільних

en: HandheldFriendly
uk: Сумісне з планшетами

en: Enable Chrome Edge support for IE
uk: Увімкнути підтримку Chrome Edge для IE

en: Enable Cleartype in IE Mobile devices
uk: Увімкнути Cleartype у IE мобільних пристроїв

en: Markup Overrides
uk: Перевизначення розмітки

en: <h3>Design</h3>
uk: <h3>Дизайн</h3>

en: Use page--full-width-wrappers.tpl.php by default
uk: Використовуйте за замовчуванням файл page--full-width-wrappers.tpl.php

en: Page classes
uk: Класи сторінки

en: anonymous, author, viewer, new, odd/even classes and classes for hidden titles, user picture and signature handling
uk: Класи anonymous, author, viewer, new, odd/even, а також класи для прихованих заголовків, картинок користувача і обробки підписів

en: Blocks classes
uk: Класи блоків

en: Menus classes
uk: Класи меню

en: Item-lists classes
uk: Класи списків

en: first, last and odd/even (zebra classes)
uk: перший, останні та парний/непарний (зебра-класи)

en: Hide or Remove
uk: Приховати або вилучити

en: <h3>Hide or Remove</h3>
uk: <h3>Приховати або вилучити</h3>

en: Remove RSS feed icons
uk: Вилучити іконки RSS-потоку

en: Do not display the Main content block on the front page
uk: Не відображати блок "Основний вміст" на головній сторінці

en: Checking this setting will remove the Main content block from the front page only - useful for removing the welcome message and allowing use of another block.
uk: Оберіть щоб прибрати блок "Основний вміст" з головної сторінки - корисно для видалення вітального повідомлення і використання іншого блоку.

en: <h3>Accessibility</h3>
uk: <h3>Спеціальні можливості</h3>

en: Touch Icons
uk: Сенсорні іконки

en: Title styles
uk: Стилі назв

en: Image alignment and captions
uk: Розташування зображень і заголовків

en: Apple touch icons
uk: Іконки Apple touch

en: Markup overrides
uk: Перевизначення розмітки

en: One Column Stacked
uk: Одна колонка стосом

en: One Column Vertical Sidebars
uk: Одноколоночні вертикальні бічні панелі

en: Three Column Holy Grail
uk: Триколоночний Святий Грааль

en: Two Sidebars Left
uk: Дві бічні панелі зліва

en: Two Sidebars Left Stacked
uk: Дві бічні панелі зліва стосом

en: Two Sidebars Right
uk: Дві бічні панелі справа

en: Top (conditional)
uk: Вершина (умовна)

en: Bottom (conditional)
uk: Низина (умовна)

en: AT Responsive Panels - Inset
uk: AT Адаптивні панелі - Вставка

en: Custom Selectors
uk: Власні селектори

en: Unset Core CSS
uk: Вимкнути системний CSS

en: <h3>Unset Core Module CSS</h3>
uk: <h3>Вимкнути CSS системних модулів</h3>

en: <strong>Unset All</strong>
uk: <strong>Вимкнути все</strong>

en: Unset Contrib Module CSS
uk: Вимкнути CSS внесених модулів

en: <h3>Unset Contrib Module CSS</h3>
uk: <h3>Вимкнути CSS внесених модулів</h3>

en: Unset Libraries CSS
uk: Вимкнути бібліотеки CSS

en: <h3>Unset Libraries CSS</h3>
uk: <h3>Вимкнути бібліотеки CSS</h3>

en: My Unset CSS Files
uk: Мої вимкнені CSS-файли

en: <h3>My Unset CSS Files</h3>
uk: <h3>Мої вимкнені CSS-файли</h3>

en: HTML5 support in IE
uk: Підтримка HTML5 в IE

en: Fix CSS rounding errors in IE6-7
uk: Виправити помилку заокруглення в CSS в IE6-7

en: AT Five column 5x20
uk: AT П'ять колонок 5x20

en: AT Four column 4x25
uk: AT Чотири колонки 4x25

en: AT Six column 6x16
uk: AT Шість колонок 6x16

en: AT Three column 25/25/50
uk: AT Три колонки 25/25/50

en: AT Three column 25/50/25
uk: AT Три колонки 25/50/25

en: AT Three column 50/25/25
uk: AT Три колонки 50/25/25

en: AT Two column 33/66
uk: AT Дві колонки 33/66

en: AT Two column 50/50
uk: AT Дві колонки 50/50

en: AT Two column 66/33
uk: AT Дві колонки 66/33

en: <ol><li>Downgrade Adaptivetheme to 7.x-2.x</li><li>Upgrade your theme to the 7.x-3.x branch&thinsp;&mdash;&thinsp;you will need to check if an upgrade exists.</li><li>Add the line <code>"release = 7.x-3.x"</code> (less quotes) to your sub-themes info file and clear the cache to make this message go away.</li></ol>
uk: <ol><li>Перейти на нижчу версію Adaptivetheme менше 7.x-2.x</li><li>Оновити вашу тему до версії 7.x-3.x branch&thinsp;&mdash;&thinsp;ви маєте перевірити, чи існує така можливість.</li><li>Позбавитись цього повідомлення додавши у info-файл вашої підтеми рядок <code>"release = 7.x-3.x"</code> (без лапок) і очистити кеш.</li></ol>

en: <p>You can turn off this message in the Debug settings, look for "Sub-theme compatibility test".</p>
uk: <p>Це повідомлення можна вимкнути у налаштуваннях зневадження в розділі "Перевірка сумісності підтеми".</p>

en: Debuggers
uk: Зневаджувачі

en: <h3>Debuggers</h3>
uk: <h3>Зневаджувачі</h3>

en: Show window size - appears in the bottom right corner
uk: Показати розмір вікна - в нижньому правому куті

en: Sub-theme compatibility test
uk: Перевірка сумісності підтеми

en: Unset CSS Files
uk: Вимкнути файли CSS

en: delivery date
uk: дата довозу

en: Latin extended
uk: Латина розширена

en: Greek extended
uk: Грецька розширена

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic extended
uk: Кирилиця розширена

en: Book 300 Italic
uk: Book 300 Курсив

en: Normal 400 Italic
uk: Normal 400 Курсив

en: Bold 700 Italic
uk: Bold 700 Курсив

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
uk: Вставте назву шрифту Google, наприклад, <code>Open Sans Condensed</code>. Додавайте лише один шрифт.

en: Google Font Name
uk: Назва шрифту Google

en: Add Google Font Styles
uk: Додати стилі шрифтів Google

en: Add Google Font Character Sets
uk: Додати набори символів шрифтів Google

en: Character Sets
uk: Набори символів

en: Remove the frontpage title
uk: Вилучити заголовок головної сторінки

en: AT Inset left
uk: AT Вставка ліворуч

en: AT Inset right
uk: AT Вставка праворуч

en: Create invoice
uk: Створити рахунок

en: Layout &amp; General Settings
uk: Макет і загальні параметри

en: AT Three column 3x33
uk: AT Три колонки 3x33

en: <h3>Debug Panels and Gpanels Layouts</h3>
uk: <h3>Макети панелей зневадження та Gpanels</h3>

en: Enable extensions <small>(global setting)</small>
uk: Увімкнути розширення <small>(глобальні налаштування)</small>

en: CSS Mode
uk: CSS-режим

en: <h3>Mode</h3>
uk: <h3>Режим</h3>

en: Custom Media Queries
uk: Власні медіа-запити

en: <h3>Custom Media Queries</h3>
uk: <h3>Власні медіа-запити</h3>

en: Enable the responsive.custom.css file
uk: Увімкнути файл responsive.custom.css

en: Disable Responsive CSS
uk: Вимкнути адаптивні CSS

en: Mobile Metatags
uk: Мобільні мета-теги

en: Set gutter width:
uk: Встановити ширину канавки:

en: Comment classes
uk: Класи коментарів

en: Do not include @media, it's included automatically.
uk: Не додавати @media - додається автоматично.

en: Available hours
uk: Доступні години

en: AT Core is the framework that drives the responsive layout system and provides an extensive set of tools for theme development. You do not need to enable this theme. Use the provided AT Subtheme to get started.
uk: AT Ядро являє собою середовище, що керує системою адаптивного макету і пропонує широкий набір інструментів для розробки тем. Цю тему не потрібно вмикати. Для початку роботи використовуєте пропоновану підтему AT.

en: Standard Layout <em>First sidebar</em> width is empty - you must enter a value.
uk: Ширина <em>Першої бічної панелі</em> стандартного макету порожня - потрібно ввести значення.

en: Standard Layout <em>Second sidebar</em> width is empty - you must enter a value.
uk: Ширина <em>Другої бічної панелі</em> стандартного макету порожня - потрібно ввести значення.

en: Mobile Regions (beta)
uk: Мобільні області (beta)

en: Mobile Regions and Blocks
uk: Мобільні області і блоки

en: Path to Generated Files
uk: Шлях до генерованих файлів

en: <h3>Path to Generated Files</h3>
uk: <h3>Шлях до генерованих файлів</h3>

en: Theme directory
uk: Каталог теми

en: Enter the custom path:
uk: Введіть власний шлях

en: Show the "You are here" label
uk: Показувати мітку "Ви тут"

en: Append the page title to the breadcrumb trail
uk: Додавати заголовок сторінки в кінці сторінкового навігатора

en: Remove menu link titles
uk: Вилучити заголовки посилань меню

en: Add rel=author to user names.
uk: Додати rel=author до посилань меню.

en: Add rel author to user names to support Googles <a href="!authorhship" target="_blank">Authorship</a> feature.
uk: Додати rel author до імен користувачів для підтримки функціоналу Google <a href="!authorhship" target="_blank">Авторство</a>.

en: <div class="description">In this layout <em>Second sidebar</em> wraps below.</div>
uk: <div class="description">В цьому макеті <em>Друга бічна панель</em> розташовується нижче.</div>

en: Middle (conditional)
uk: Посередині (умовно)

en: <p>One or more CSS files were not found or does not exist: <em>!files_list</em>. Did you delete the public files directory or change a file name? You probably need to save the theme settings to generate the files. Please view the <a href="!docs_link" target="_blank">online documentation</a>.</p>
uk: <p>Один або кілька файлів CSS не знайдені або не існують: <em>!files_list </em>. Ви видалили каталог загальнодоступних файлів або змінили ім'я файлу? Вам, можливо, потрібно зберегти налаштування теми для генерування файлів. Будь ласка, дивіться <a href="!docs_link" target="_blank">онлайн-документацію</a>.</p>

en: Invoice PDF
uk: PDF-рахунок

en: <p>The version of your theme (@theme) is not designed to run on <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. It will probably run, but your experience will not be optimal. You have three courses of action to choose from:</p>
uk: <p>Версія вашої теми (@theme) не створена для запуску на <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. Можливо вона запуститься без помилок, але її використання буде не оптимальним. У вас є три варіанти виправлення ситуації:</p>

en: <p>This theme (@theme) is compatible with <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. You are good to go! You can turn off this message in the Debug settings, look for "Sub-theme compatibility test".</p>
uk: <p>Ця тема (@theme) сумісна з <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. Ви добре вчинили! Це повідомлення можна вимкнути у налаштуваннях зневадження в розділі "Тест сумісності під-теми".</p>

en: Load all panels in the front page content region
uk: Завантажити всі панелі в область вмісту головної сторінки

en: Disable sidebars for the front page
uk: Вимкнути бічні панелі на головній сторінці

en: <h3>All Media Queries</h3>
uk: <h3>Всі медіа-запити</h3>

en: Apply fonts to site elements (page, titles, headings, menus and custom selectors). Supports websafe, custom and Google fonts, and <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a> integration.
uk: Застосування шрифтів до елементів сайту (сторінки, заголовки, колонтитули, меню і власні селектори). Підтримується веб-безпечні, користувацькі шрифти та шрифти Google, а також інтеграція через <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a>.

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@public_files</code></div>
uk: <div class="description">Файли будуть збережені у: <code>@public_files</code></div>

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@theme_directory</code></div>
uk: <div class="description">Файли будуть збережені у: <code>@theme_directory</code></div>

en: Teaser Image Fields
uk: Поля зображень в анонсах

en: <strong>Show only one image field image on teasers</strong>
uk: <strong>Показувати лише одне поле зображення в анонсах</strong>

en: Show the first image only on teasers
uk: Показувати перше зображення лише в анонсі

en: Useful for when you have a multivalue image field and you only want the first image to show on teasers.
uk: Стає в нагоді якщо використовується кілька зоображень у полі і ви бажаєте показувати в анонсах лише перше зображення.

en: Remove links
uk: Видалити посилання

en: Remove the <em>Create new account</em> and <em>Request new password</em> links from the login block.
uk: Видалити посилання <em>Створити новий обліковий запис</em> і <em>Просити новий пароль</em> з блоку входу.

en: Remove OpenID elements
uk: Видалити OpenID-елементи

en: Remove the OpenID links and form elements from the login block.
uk: Видалити посилання OpenID і елементи форми з блоку входу.

en: Horizontal login block
uk: Горизонтальний блок входу

en: Hide comment titles
uk: Приховати заголовки коментарів

en: By checking this setting IE6, 7 and 8 will rely on <a href="!respondjs_link" target="_blank">respond.js</a> to set the layout.
uk: Якщо позначено IE6, 7 та 8 спиратимуться для налаштування макету на бібліотеку <a href="!respondjs_link" target="_blank">respond.js</a>.

en: Entity label
uk: Мітка сутності

en: Total VAT
uk: Загалом ПДВ

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
uk: Обраний текстовий формат не дозволяє відображати зображення. Текстовий формат має бути змінений таким чином, аби це зображення після збереження відображувалось належним чином.

en: Budgets
uk: Бюджети

en: Contract files
uk: Файли контрактів

en: Next payment date
uk: Наступна дата платежу

en: Payment period
uk: Період платежу

en: Price per month
uk: Ціна за місяць

en: A node to manage contracts
uk: Матеріал для керування контрактами

en: Contracts pane
uk: Панель контрактів

en: Book Tags
uk: Теґи книги

en: Choosing a contact will make it possible to personalise the document
uk: Вибір контакту дозволить персоналізувати документ

en: Exclude from
uk: Виключити з

en: PDF exports
uk: Виберіть адресу для використання адресних замінників в документі

en: Clone book template
uk: Клонувати шаблон книги

en: Allows a user to clone complete books
uk: Дозволяє користувачеві клонувати повні книги

en: Create PDF
uk: Створити PDF

en: The book has successfully been cloned
uk: Книга була успішно клонована

en: Create a new document
uk: Створити новий документ

en: All child pages
uk: Всі дочірні сторінки

en: Book templates to clone
uk: Шаблони книги для клонування

en: Books pane
uk: Фрагмент панелі книги

en: Templates pane
uk: Фрагмент панелі шаблонів

en: Contact country
uk: Країна

en: ERPAL Menu
uk: Меню ERPAL

en: Role in project
uk: Роль у проекті

en: First left row
uk: Перший в лівому рядку

en: First right row
uk: Перший в правому рядку

en: Create a new contact
uk: Створити новий контакт

en: Missed
uk: Пропущені

en: No history found
uk: Історії не знайдено

en: ERPAL Docs
uk: Документи ERPAL

en: Create new document
uk: Створити новий документ

en: Available hours per day
uk: Доступно годин на добу

en: Contract data
uk: Дані угоди

en: Holiday a year
uk: Свят на рік

en: Hours a week
uk: Годин на тиждень

en: Member type
uk: Тип учасника

en: VAT rate
uk: Ставка ПДВ

en: Working time type
uk: Тип робочого часу

en: Working time
uk: Робочий час

en: This node type is for adding working time
uk: Цей тип матеріалу для додавання робочого часу

en: ERPAL Employee
uk: Працівники ERPAL

en: Your working time must start and end at the same day.
uk: Ваш робочий час має починатися і закінчуватися в той же день.

en: Calculated working times
uk: Розраховані робочі години

en: Ill days
uk: Дні хвороби

en: Holidays used
uk: Використані дні відпустки

en: Holidays available
uk: Доступні дні відпустки

en: Holidays available till date
uk: Дні відпустки, доступні до дати

en: Are you sure you want to delete working times %subject?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити робочі часи %subject?

en: Automated Notes
uk: Автоматичні примітки

en: Credit Period
uk: Кредитний період

en: Credit period
uk: Кредитний період

en: Discount percent
uk: Відсоток знижки

en: Exported
uk: Експортовано

en: In how many days the customer has to pay the invoice
uk: Скільки днів надається клієнтові на сплату рахунку.

en: Invoice Address
uk: Адреса рахунку

en: Invoice Date
uk: Дата рахунку

en: Purchase VAT
uk: ПДВ Купівлі

en: Select a contact that has created the invoice. Leave blank, if your company is the contractor
uk: Оберіть контакти, того, хто створив рахунок. Залиште порожніми, якщо замовником є компанія.

en: Skonto
uk: Бонус

en: The address of the customer the invoice will be related to
uk: Адреса клієнта в рахунку

en: The contractor for the purchase
uk: Замовник

en: The currency of the invoice
uk: Валюта рахунку

en: The fixed price for the purchase
uk: Фіксована ціна для покупки

en: Till this date you should receive the payment
uk: Ви маєте отримати платіж до цієї дати

en: Total excl. VAT
uk: Усього без ПДВ

en: VAT total
uk: Усього з ПДВ

en: Within which credit period will the discount be given
uk: Протягом якого кредитного періоду надається знижка

en: You could enter a message into the invoice, it will be added to automatically generates notes.
uk: Можна ввести коментар до рахунку, він буде доданий до автоматично генерованих приміток.

en: Content type for creating an invoice
uk: Тип матеріалу для створення рахунку

en: ERPAL Invoice
uk: Рахунок ERPAL

en: ERPAL Invoice Module
uk: Модуль Рахунок ERPAL

en: Creates an invoice from billables
uk: Створює рахунок з тарифів

en: Invoices date
uk: Дата рахунків

en: This date is used for all invoices that you create today
uk: Ця дата використовується для всіх рахунків, створених сьогодні

en: Todays invoices date is set to !date.
uk: Сьогоднішня дата рахунків встановлена на !date.

en: Ungroup all grouped billables of this invoice
uk: Розгрупувати всі згруповані тарифи для цього рахунку

en: Save settings as default for this customer
uk: Зберегти налаштування за замовчуванням для цього клієнта

en: Preview:
uk: Попередній перегляд:

en: Recreate and attach PDF
uk: Перестворити та прикріпити PDF

en: Administer ERPAL invoice
uk: Адміністрування модуля Рахунки ERPAL

en: Perform administration tasks for ERPAL invoice module.
uk: Виконання адміністративних завдань для модуля Рахунки ERPAL.

en: Access invoices view
uk: Доступ до перегляду рахунків

en: Allows the user to access the invoices view
uk: Надати користувачеві доступ до перегляду рахунків

en: The invoice PDF could not be created.
uk: Неможливо створити PDF-рахунок.

en: Please set !link
uk: Будь ласка, встановіть !link

en: COPY
uk: КОПІЮВАТИ

en: Invoice defaults of !contact_name
uk: Рахунок для !contact_name

en: Invoice address
uk: Адреса рахунку

en: Skonto percent
uk: відсоток бонусів

en: Skonto period
uk: Бонусний період

en: Create PDF of invoice
uk: Створити PDF-рахунок

en: There are several errors while creating the invoice.
uk: Під час створення рахунку виникли помилки.

en: The invoice !invoice_link has been created
uk: Рахунок !invoice_link створено

en: Invoice date
uk: Дата рахунку

en: Order numbers
uk: Номери замовлень

en: Comma separated list of all external order numbers.
uk: Перелік через кому всіх зовнішніх номерів замовлень.

en: Credit period in days
uk: Кредитний період у днях

en: single price
uk: єдина ціна

en: vat rate
uk: ставка пдв

en: Please enter a quantity
uk: Будь ласка, введіть кількість

en: Please select your company!
uk: Будь ласка, оберіть вашу компанію!

en: Billable texts
uk: Призначення платежа

en: Grouping billable texts
uk: Групування призначень платежа

en: Company settings
uk: Налаштування компанії

en: Your company
uk: Компанія

en: You can change your company in !link
uk: Компанію можна змінити у !link

en: ERPAL basic settings
uk: Основні налаштування ERPAL

en: Invoice number pattern
uk: Шаблон номера рахунку

en: This pattern will let you design your invoice number
uk: Цей шаблон дозволить створювати свої номери рахунку

en: Invoice number offset
uk: Зміщення номера рахунку

en: This offset definies current invoice number. Next invoice number will be this +1
uk: Це зміщення визначає поточний номер рахунку. Наступний номер буде дорівнювати цьому+1

en: VAT rates
uk: Ставки ПДВ

en: Credit periods
uk: Періоди кредиту

en: Enter credit period in days each in a separate line
uk: Ввести кредитний період у днях по одному на рядок

en: Default credit period
uk: Базовий кредитний період

en: If your invoice has skonto settings, this text will be printed to the invoice export.
uk: Якщо рахунок має налаштування сконто, цей текст буде надрукований при експорті рахунку.

en: Invoice copy text
uk: Скопійований текст рахунку

en: Edit service category terms
uk: Редагувати терміни категорії сервіса

en: Next invoice number
uk: Наступний номер рахунка

en: Internal order numbers
uk: Внутрішні номери замовлень

en: Ungroup
uk: Розгрупувати

en: Customer node type
uk: Тип матеріалу Клієнт

en: Select which node type could be referenced as customer of a billable
uk: Оберіть, який тип матеріалу буде вважатися клієнтом, що оплачує розробку

en: Billable config
uk: Налаштування платності

en: Assigned To Users
uk: Призначено до користувачів

en: Check this checkbox if this is e ticket
uk: Залиште позначку, якщо це електронна заявка.

en: Choose contacts that are involved in this project
uk: Оберіть контакти, що приймають участь в цьому проекті.

en: Customer of the project
uk: Клієнт проекту

en: Estimated time
uk: Очікуваний час завершення

en: How long did you work?
uk: Скільки ви працювали?

en: Is ticket
uk: Заявка

en: Planed realisation date
uk: Планована дата завершення розробки

en: Project category
uk: Категорія проекту

en: Project permissions
uk: Повноваження проекту

en: Project team
uk: Команда проекту

en: When will the project be developed? Only for planing purpose.
uk: Коли проект буде розроблений? Необхідно лише з метою планування.

en: A Project in ERPAL
uk: Проект у ERPAL

en: Basic content type for tasks
uk: Простий тип матеріалу для завдань

en: ERPAL Project
uk: Проект ERPAL

en: ERPAL Project Module
uk: Модуль Проект ERPAL

en: Tasks by project tabs
uk: Вкладки завдань за проектами

en: Fixed price tasks by project pane
uk: Панель завдань з фіксованою ціною за проектами

en: Project starts
uk: Початок проекту

en: Project ends
uk: Завершення проекту

en: Projects by activity pane
uk: Панель проектів за активністю

en: Timetracking by project pane
uk: Панель відстеження витрат часу за проектами

en: ERPAL Project UI
uk: Інтерфейс проектів ERPAL

en: ERPAL Project UI Module
uk: Модуль інтерфейсу проектів ERPAL

en: Administer ERPAL Projects
uk: Адміністрування проектів ERPAL

en: Access projects view
uk: Доступ до перегляду проектів

en: Allows the user to access the projects view
uk: Дозволити користувачеві доступ до перегляду проектів

en: Please select a project
uk: Будь ласка, оберіть проект

en: INFORMATION: Tasks are not cloned because !node_link is not assigned to a project
uk: ВІДОМОСТІ: Завдання не клоновані, оскільки !node_link не в проекті

en: Edit task and project category terms
uk: Редагувати терміни категорії завдання та проекту

en: ERPAL projects
uk: Проекти ERPAL

en: Please select a task from you projects first to track you time.
uk: Щоб відстежувати час спочатку оберіть завдання з проектів.

en: Nid of the task
uk: Nid завдання

en: Save budget
uk: Зберегти бюджет

en: budgets
uk: бюджети

en: budget
uk: бюджет

en: ERPAL Projects access
uk: Доступ до проектів ERPAL

en: !type on task
uk: !type в завданні

en: Billable project
uk: Платний проект

en: Billable task
uk: Платні завдання

en: JS Tree
uk: Дерево JS

en: Display the results as a js tree
uk: Перегляд результатів у вигляді дерева js.

en: Commander
uk: Командувач

en: Incoming Call
uk: Вхідний виклик

en: open a URL
uk: відкрити URL

en: execute a JavaScript snippet
uk: виконати фрагмент коду JavaScript
