farmOS (7.x-1.0-beta18) - en to uk translation catalogue (464 entries)

en: Home
uk: Головна

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Log
uk: Журнал

en: more
uk: ще

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Quantity
uk: Кількість

en: Categories
uk: Категорії

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Logs
uk: Журнали

en: Weight
uk: Вага

en: Types
uk: Типи

en: Parent
uk: Батько

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Move
uk: Перенесення

en: Archive
uk: Архів

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Notes
uk: Примітки

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Assigned to
uk: Призначено

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %title?

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Done
uk: Готово

en: Year
uk: Рік

en: Area
uk: Область

en: General information
uk: Загальні відомості

en: Page
uk: Сторінка

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Roles
uk: Ролі

en: Location
uk: Місце розташування

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Count
uk: Лічильник

en: Photos
uk: Фотографії

en: Volume
uk: Об'єм

en: Sale
uk: Продаж

en: Month
uk: Місяць

en: Model
uk: Модель

en: Customer
uk: Покупець

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Manufacturer
uk: Виробник

en: Parent(s)
uk: Батьківські елементи

en: General
uk: Загальне

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Temperature
uk: Температура

en: Clone
uk: Клонувати

en: Append
uk: Додати

en: Purpose
uk: Мета

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Property
uk: Властивість

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Condition
uk: Умова

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Group members
uk: Учасники групи

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Probability
uk: Ймовірність

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: No groups found.
uk: Групи не знайдені.

en: Replace
uk: Замінити

en: Activity
uk: Активність

en: Map
uk: Мапа

en: Units
uk: Одиниці

en: People
uk: Люди

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Changed
uk: Змінено

en: Asset
uk: Активи

en: Assets
uk: Ресурси

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Harvest
uk: Урожай

en: Default value
uk: Базове значення

en: Apply
uk: Застосувати

en: Assign
uk: Призначити

en: log
uk: журнал

en: Input
uk: Ввід

en: Farm
uk: Ферма

en: Children
uk: Діти

en: Plans
uk: Плани

en: Plan
uk: План

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Building
uk: Компіляція

en: Offset
uk: Зміщення

en: Family
uk: Сім'я

en: Inventory
uk: Інвентар

en: archived
uk: в архіві

en: Public key
uk: Відкритий ключ

en: Metric
uk: Метрична

en: @type %title has been deleted.
uk: @type %title було видалено.

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Output
uk: Вивід

en: Delete asset
uk: Видалити ресурс

en: Activities
uk: Діяльності

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Sales
uk: Продажі

en: Invoice number
uk: Номер накладної

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Private key
uk: Приватний ключ

en: System of measurement
uk: Система вимірів

en: Assignment
uk: Призначення

en: Associations
uk: Асоціації

en: Flags
uk: Прапори

en: Sex
uk: Стать

en: Current location
uk: Поточне місцезнаходження

en: Maintenance
uk: Обслуговування

en: Identification
uk: Ідентифікація

en: average
uk: середній

en: Primary
uk: Основні

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Add @name
uk: Додати @name

en: Total price
uk: Загальна вартість

en: Secondary
uk: Вторинне

en: - Choose an operation -
uk: - Оберіть операцію -

en: Season
uk: Сезон

en: Parse
uk: Проаналізувати

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Tag ID
uk: Ідентифікатор тегу

en: Installed %module module.
uk: Встановлено модуль %module.

en: Arrived
uk: Прибув

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Google Hybrid
uk: Змішана карта Google

en: Urgent
uk: Терміново

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Serial number
uk: Серійний номер

en: Unarchive
uk: Розархівувати

en: Archived
uk: Архівовано

en: Add
uk: Додати

en: No people found.
uk: Жодної людини.

en: Seeding
uk: Поширення

en: Weight units
uk: Одиниці ваги

en: Date Range
uk: Діапазон дат

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: Animal
uk: Тварина

en: Water
uk: Вода

en: Data export
uk: Експорт даних

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Father
uk: Батько

en: Mother
uk: Мати

en: Monitor
uk: Монітор

en: Asc
uk: Зрост

en: Equipment
uk: Обладнання

en: Needs Review
uk: Очікує перевірки

en: Master
uk: Головне

en: Reschedule
uk: Перепланувати

en: @count members
uk: Учасників: @count

en: Group membership
uk: Участь у групах

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Animals
uk: Тварини

en: Inputs
uk: Входи

en: Material
uk: Матеріал

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Landmark
uk: Архітектурна пам’ятка

en: female
uk: жіноча

en: Top Bar
uk: Верхня панель

en: Log type
uk: Тип журналу

en: Parent Term ID
uk: ID батьківського терміна

en: Powered by
uk: Побудовано на

en: Lab
uk: Лабораторія

en: Asset type
uk: Тип ресурсу

en: Asset types
uk: Типи ресурсів

en: The author of the asset.
uk: Автор ресурсу.

en: Save asset type
uk: Зберегти тип ресурсів

en: Delete asset type
uk: Видалити тип ресурсів

en: Individual
uk: Індивідуальний

en: Measure
uk: Міра

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Asset ID
uk: Ідентифікатор ресурсу

en: Add asset
uk: Додати ресурс

en: Plan type
uk: Тип плану

en: Sensors
uk: Датчики

en: male
uk: чоловіча

en: Listener
uk: Приймач

en: Sensor
uk: Датчик

en: Save log
uk: Зберегти журнал

en: %title was deleted.
uk: %title було видалено.

en: Add log
uk: Додати журнал

en: Areas
uk: Ділянки

en: Latest movement
uk: Остання дія

en: Farm Log
uk: Журнал ферми

en: Body Location
uk: Місце розташування

en: Nickname(s)
uk: Кличка(и)

en: Farm Livestock
uk: Тварини на фермі

en: Farm Soil
uk: Грунти ферми

en: Provides features for soil health management.
uk: Надає функції для управління здоров'ям грунту.

en: Laboratory
uk: Лабораторія

en: Use the map to pinpoint the location(s) from which this sample is taken. If you are preparing a soil test, you may be sampling multiple points within a given area. All the points that comprise this sample should be included.
uk: Використовуйте карту, щоб точно визначити розташування взятих проб. Якщо ви готуєте грунтовий тест, ви можете взяти декілька зразків у межах певної області. Всі точки, що містять цей зразок, повинні бути включені.

en: What laboratory performed the soil test?
uk: Яка лабораторія провела грунтовий тест?

en: Soil Tests
uk: Тести грунту

en: Farm Soil Test
uk: Аналіз грунту фермерських угіддь

en: Features for managing soil tests.
uk: Функціонал керування аналізами грунтів.

en: Area type
uk: Тип ділянки

en: What type of area is this? Area types will be color coded on maps. If left blank, the area will not appear on maps.
uk: Який тип цієї ділянки? Типи ділянок будуть кодовані на картах. Якщо залишити порожнім, ділянка не буде показуватися на картах.

en: Farm Area
uk: Ділянка ферми

en: Features for managing farm areas.
uk: Дозволяє керувати полями та ділянками ферми.

en: Planting
uk: Насадження

en: Source/Supplier
uk: Джерело / Постачальник

en: What was the purpose of this input?
uk: Якою була мета цього введення?

en: Plantings
uk: Насадження

en: Farm Crop
uk: Фермерський врожай

en: Farm Map
uk: Мапа ферми

en: Are you sure you want to delete asset type %title?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити тип ресурсу %title?

en: Select a type of asset to create.
uk: Виберіть тип ресурса, який потрібно створити.

en: Give this %type a name.
uk: Дайте назву для %type.

en: Administer farm asset module
uk: Адмініструвати модуль ресурсів ферми

en: Administer farm asset types
uk: Адміністрування типів ресурсів ферми

en: Farm asset
uk: Фермерські ресурси

en: Farm asset type
uk: Тип фермерського ресурсу

en: The name of the asset.
uk: Назва ресурсу.

en: The farm asset type.
uk: Тип ресурсу

en: The timestamp when the asset was created.
uk: Дата створення ресурсу

en: The timestamp when the asset was last modified.
uk: Дата останнього редагування ресурсу.

en: Farm Asset
uk: Фермерські ресурси

en: Farm Theme
uk: Теми для ферми

en: Official theme of farmOS. Based on Bootstrap CDN starter kit theme.
uk: Офіційна тема farmOS.
    Побудована на Bootstrap.

en: %type_name farm assets
uk: Фермерські ресурси %type_name

en: Crops
uk: Зернові культури

en: Sensor type
uk: Тип сенсора

en: What type of sensor is this?
uk: Який це тип сенсору?

en: Sensor settings
uk: Налаштування датчика

en: Farm Sensor
uk: Фермерський сенсор

en: Features for managing farm sensors.
uk: Функціонал керування датчиками.

en: Area Details
uk: Опис ділянки

en: Details that are relevant to farm areas.
uk: Подробиці, що стосуються фермерських ділянок.

en: Farm management system.
uk: Система керування фермою

en: Farm access permissions were automatically assigned.
uk: Права на доступ до ферм були автоматично призначені.

en: Farm Access
uk: Доступ до ферми

en: Provides mechanisms for managing farmOS user access permissions.
uk: Надає можливість змінювати повноваження користувачів farmOS.

en: Sensor value
uk: Значення сенсора

en: Farm Tour
uk: Коротка екскурсія по FarmOS

en: Provides tours of the farmOS system using the Bootstrap Tour module.
uk: Екскурсії по системі FarmOS, використовуючи модуль Bootstrap Tour.

en: Sensor data
uk: Дані сенсора

en: Timestamp of the sensor reading.
uk: Мітка часу зчитування датчика.

en: Sensor reading name
uk: Датчик читає ім'я

en: Sensor value (decimal)
uk: Значення сенсора  (десяткове значення)

en: Decimal equivalent of sensor value.
uk: Десятковий еквівалент значення датчика.

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: View farm areas
uk: Переглянути фермерські ділянки

en: View all areas in the farm.
uk: Переглянути всі області на фермі.

en: Plan ID
uk: Ідентифікатор плану

en: View farm assets
uk: Переглянути фермерські ресурси

en: Allows users to view the full list of farm assets.
uk: Перегляд користувачами повного списку ресурсів.

en: List the names of soils that are included in this sample. For soil maps and soil names, visit http://websoilsurvey.nrcs.usda.gov/app
uk: Укажіть назви грунтів, які входять до цього зразка. Для карт ґрунтів та імен грунтів відвідайте веб-сайт http://websoilsurvey.nrcs.usda.gov/app

en: Soil Names
uk: Назви грунтів

en: Soil tests
uk: Тести грунту

en: Select the system of measurement you would like to use in farmOS.
uk: Виберіть систему вимірювань, яку хочете використовувати в FarmOS.

en: US/Imperial
uk: Англійська

en: Use farm area generator tool
uk: Використовуйте інструмент генерації території ферми

en: Use the farm area generator tool.
uk: Використовуйте інструмент генерації території ферми.

en: Select the type of areas that will be generated.
uk: Виберіть тип ділянок, які будуть створені.

en: Number of child areas
uk: Кількість дочірніх території

en: How many child areas should be generated within the area? The width of each child area will be automatically calculated.
uk: Скільки дочірніх територій слід сформувати в межах території? Ширина кожної дочірньої території буде розрахована автоматично.

en: Area generator
uk: Генератор територій

en: Transplantings
uk: Пересадки

en: Transplanting
uk: Пересадка

en: Farm asset ID
uk: Ідентифікатор ресурсу ферми

en: No types found.
uk: Жодних типів.

en: No animals found.
uk: Жодних тварин.

en: Species/Breed
uk: Вид/Порода

en: No assets found.
uk: Не знайдено ресурсів.

en: No logs found.
uk: Журнали відсутні.

en: No tasks are currently planned.
uk: Наразі жодних завдань не заплановано.

en: Late tasks
uk: Пропущенні завдання

en: What areas did this activity take place in?
uk: На якій ділянці ця діяльність була проведена?

en: No activities found.
uk: Жодної активності.

en: Farm Log: Activity
uk: Журнал ферми: Діяльність

en: Provides an activity log type.
uk: Забезпечення реєстрації активності ферми.

en: Harvests
uk: Врожаї

en: No harvests found.
uk: Врожаїв не знайдено.

en: No inputs found.
uk: Не знайдено жодного введення.

en: History of Assets
uk: Історія ресурсів

en: Arrived after
uk: Прибув після

en: Arrived before
uk: Прибув до

en: No sensors found.
uk: Не знайдено жодних датчиків

en: Sensor notification from @sensor
uk: Сповіщення сенсора від @sensor

en: Developer Information
uk: Інформація розробника

en: Installing optional modules
uk: Встановлення додаткових модулів

en: Configure farmOS
uk: Налаштувати farmOS

en: Install optional modules
uk: Встановити додаткові модулі

en: Livestock
uk: Худоба

en: Soil test logs
uk: Журнал тестування ґрунту

en: Area generator (for generating parallel beds within an area)
uk: Генератор ділянок (для створення паралельних смуг у межах ділянки)

en: farmOS Tours
uk: Тури по farmOS.

en: Sensor: Listener
uk: Датчик: слухач

en: farmOS Modules
uk: Модулі farmOS

en: Select the farmOS modules that you would like installed by default.
uk: Виберіть модулі farmOS, які ви хотіли б встановити за замовчуванням.

en: Add person
uk: Додати людину

en: Asset status
uk: Стан ресурсу

en: No children found.
uk: Нащадків не знайдено.

en: Select the asset(s) you would like to reference and click "Submit". Use the filters to narrow down the list.
uk: Виберіть активи, які ви хотіли б посилатися, та натисніть "Надіслати". Використовуйте фільтри, щоб звузити список.

en: Select assets
uk: Виберіть ресурси

en: Sensors in %1
uk: Сенсорів у %1

en: Sensor configuration
uk: Налаштування сенсора

en: No soil tests found.
uk: Немає тестів на грунт.

en: Soil tests in %1
uk: Тести на грунт у %1

en: Water test logs
uk: Журнал тестування води

en: Compost
uk: Компост

en: No areas found.
uk: Ділянки відсутні.

en: The email address of the asset author.
uk: Адреса електронної пошти автора ресурсу.

en: Species/breed
uk: Вид/порода

en: Page: User Logs
uk: Сторінка: Журнали користувача

en: Harvest lot number
uk: Номер партії врожаю

en: Date purchased
uk: Дата придбання

en: Source/manufacturer
uk: Джерело/виробник

en: No sales found.
uk: Жодних продажів.

en: %1's sales
uk: %1 продажів

en: Farm Menu
uk: Меню ферми

en: Farm People
uk: Люди на фермі

en: No compost found.
uk: Список компосту порожній.

en: What areas is this sample being taken from?
uk: З якогої ділянки взятий цей зразок?

en: Soil test
uk: Тест грунту

en: Add area
uk: Додати ділянку

en: Farm UI
uk: Графічний інтерфейс ферми

en: Provides standardized user interface support to farmOS modules.
uk: Забезпечує стандартизовану підтримку інтерфейсу користувача для модулів farmOS.

en: Farm Water
uk: Водойми ферми

en: Provides features for water management.
uk: Дозволяє керувати водними ресурсами ферми

en: Sample points
uk: Точки взяття зразків

en: Use the map to pinpoint the location(s) from which this sample is taken.
uk: Використовуйте карту, щоб точно вказати місце, з якого взято цей зразок.

en: What areas is this water sample being taken from?
uk: З якої території взята проба води?

en: What laboratory performed the water test?
uk: Яка лабораторія провела тест на воду?

en: Water Tests
uk: Водні тести

en: No water tests found.
uk: Немає водних тестів.

en: Water tests in %1
uk: Тест на воду в %1

en: Water test
uk: Водний тест

en: Farm Water Test
uk: Тест води на фермі

en: Features for managing water tests.
uk: Функціонал керування водними тестами.

en: Sale logs (beta)
uk: Журнал продажів (бета-версія)

en: Farm Log: Sale (beta)
uk: Звіт продажів ферми (бета)

en: farmOS (beta)
uk: farmOS (бета)

en: Farm Season
uk: Сезон ферми

en: Sensor Data
uk: Дані сенсора

en: No data found for this sensor.
uk: Немає даних для даного датчика.

en: Google Maps layers require that you obtain an API key. Refer to the <a href="@doc">Google Maps API Key</a> documentation on farmOS.org for instructions.
uk: Для роботи з Картами Google необхідно мати <a href="@doc">ключ API</a>. Див. вказівки у документації на farmOS.org

en: This can also be done after installation. If no key is provided, OpenStreetMaps will be used as the default map base layer.
uk: Це також можна зробити після встановлення. Якщо не вказано жодного ключа, OpenStreetMaps буде використовуватися як базовий шар базової карти.

en: Sets the @property property on a farm asset entity.
uk: Встановлює властивість @property на об'єкті ресурсу ферми.

en: Asset name
uk: Назва ресурсу

en: Farm Calendar
uk: Календар ферми

en: You must remove all references to this record before you can delete it.
uk: Ви повинні видалити всі посилання на цей запис, перш ніж ви зможете його видалити.

en: Today is
uk: Сьогодні

en: Select asset
uk: Виберіть ресурс

en: Select group(s)
uk: Виберіть групу(и)

en: Create a new group
uk: Створити нову групу

en: Farm Inventory
uk: Інвентар ферми

en: Default base layer
uk: Базовий шар за замовчуванням

en: Select the default base layer for maps.
uk: Оберіть шар за замовчуванням для мап.

en: Save plan type
uk: Зберегти тип плану

en: Delete plan type
uk: Видалити тип плану

en: Are you sure you want to delete plan type %title?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити тип плану %title?

en: Select a type of plan to create.
uk: Виберіть тип плану

en: Plan status
uk: Стан плану

en: Mark this plan as active/inactive. Inactive plans will not show in most lists, but will be visible in archives.
uk: Позначте цей план активним/неактивним. Неактивні плани не відображатимуться у більшості списків, але будуть показані в архіві.

en: No plans found.
uk: Планів не знайдено.

en: View farm plans
uk: Показати фермерські плани

en: Farm plan type
uk: Тип фермерського плану

en: The name of the plan.
uk: Назва плану.

en: The farm plan type.
uk: Тип фермерського плану.

en: The owner of the plan.
uk: Автор плану.

en: The timestamp when the plan was created.
uk: Час створення плану.

en: The timestamp when the plan was last modified.
uk: Дата останнього редагування плану.

en: Whether the plan is active.
uk: Чи план активний?

en: Add plan
uk: Додати план

en: Delete plan
uk: Видалити план

en: Farm Plan
uk: Плани по фермі

en: Plan types
uk: Типи планів

en: Logs by type
uk: Журнали за типом

en: Logs with special purpose
uk: Журнали за спеціальною метою

en: All assets
uk: Всі ресурси

en: All logs
uk: Всі журнали

en: All plans
uk: Всі плани

en: Quantity report generator (beta)
uk: Генератор звітів про кількість (бета-версія)

en: The timestamp when the asset was archived.
uk: Дата архівування ресурсів.

en: Birth
uk: Народження

en: Milk
uk: Молоко

en: Record an animal birth
uk: Зафіксувати пологи худоби

en: How many children were born?
uk: Кількість дітей при нароженні?

en: Birth notes
uk: Записи при народженні

en: The mother and father cannot be the same animal.
uk: Батько і мати не можуть бути однією твариною.

en: Unit of measure
uk: Одиниця виміру

en: Milk @asset: @qty @units
uk: Молоко @asset: @qty @units

en: milk
uk: молоко

en: Birth record
uk: Запис дати народження

en: Page: Upcoming
uk: Сторінка: Майбутні

en: Upcoming tasks
uk: Майбутні завдання

en: Block: Upcoming
uk: Блок: Майбутні

en: Page: Late
uk: Сторінка: Пізніше

en: Block: Late
uk: Блок: Пізніше

en: Management concern
uk: Управлінський концерн

en: The consideration was deleted.
uk: Обговорення було видалено.

en: Quantity Report
uk: Кількістний звіт

en: Use this form to generate a report of quantity measurement logs. Reports can be exported to a file by clicking the CSV button at the bottom. Select any filter and click on Apply to see results.
uk: Використовуйте цю форму, щоб створити звіт про журнали кількісних вимірювань. Звіти можна експортувати до файлу, натиснувши кнопку CSV внизу. Виберіть будь-який фільтр і натисніть «Застосувати», щоб побачити результати.

en: Quantity value
uk: Кількість

en: Log done
uk: Журнал завершено

en: Farm Quantity Report
uk: Кількістний звіт ферми

en: Configure quick forms
uk: Налаштування швидких форм

en: Allow access to the quick forms configuration.
uk: Дозволити доступ до конфігурації швидких форм.

en: Enable or disable quick forms
uk: Увімкнення або вимкнення швидких форм

en: Quick forms
uk: Швидкі форми

en: Asset cluster map
uk: Кластерна мапа ресурсів

en: @asset_type cluster map
uk: Кластерна мапа для @asset_type

en: Use farm area importer tool
uk: Імпортувати розмітку ділянок

en: Create this area
uk: Створити цю ділянку

en: Optional parent area
uk: Необов'язкова батьківська територія

en: If a name is entered here, it will be used to create a new parent area, and all geometries above will be added as child areas of it. This is helpful if you are importing a lot of areas, and want to keep them all organized upon import.
uk: Якщо тут введено ім'я, воно буде використано для створення нової батьківської області, і всі вищевказані геометрії будуть додані як дочірні області. Це корисно, якщо ви імпортуєте багато областей, і хочете, щоб всі вони були організовані після імпорту.

en: Create areas
uk: Створити ділянки

en: Area created: <a href="@path">@label</a>
uk: Створено територію: <a href="@path">@label </a>

en: This page contains links to helpful farmOS resources. For more information, visit <a href="https://farmOS.org">farmOS.org</a>.
uk: Ця сторінка містить посилання на корисні ресурси farmOS. Для отримання додаткової інформації відвідайте <a href="https://farmOS.org">farmOS.org</a>.

en: Select the mother animal. As you type, a dropdown of matching animal names will appear. Click on the one you want, and the field will be filled in with the name and asset ID (example: "Betsy [id: 123]"). The "[id: X]" portion is required.
uk: Виберіть материнську тварину. Коли ви вводите, з'явиться спадне меню відповідних назв тварин. Клацніть на потрібному, і поле буде заповнено іменем та ідентифікатором активу (наприклад: "Зорька [id: 123]"). Поле "[id: X]" обов'язкове.

en: Select the father animal (optional). See the mother field above for instructions.
uk: Виберіть тварину батька (необов'язково). Подивіться вище поле матері для інструкцій.

en: Give the animal a name (and/or tag ID below). If the name is left blank, then it will be copied from the tag ID.
uk: Дайте тварині ім'я (та/або ідентифікатор тегу нижче). Якщо ім'я залишилося порожнім, воно буде скопійованt з ідентифікатора тегу.

en: Birth weight
uk: Вага при народженні

en: The child must have a name or tag ID.
uk: Дитина повинна мати ім'я або ідентифікатор тегу.

en: What type of log would you like to create?
uk: Який тип журналу ви хочете створити?

en: !assets are located in !areas
uk: !assets знаходяться в !areas

en: Move !assets to !areas
uk: Перенести !assets до !areas
