farmOS (7.x-1.0-rc2) - en to pt translation catalogue (307 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registro

en: more
pt: mais

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Categories
pt: Categorias

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Weight
pt: Peso

en: Types
pt: Tipos

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Move
pt: Mover

en: Archive
pt: Arquivar

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Notes
pt: Notas

en: Assigned to
pt: Atribuído para

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Concluído

en: Year
pt: Ano

en: Area
pt: Local

en: General information
pt: Informações Gerais

en: Page
pt: Página

en: Footer
pt: Rodapé

en: Roles
pt: Papéis

en: Location
pt: Localização

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Count
pt: Contar

en: Photos
pt: Fotos

en: Sale
pt: Venda

en: Month
pt: Mês

en: Model
pt: Modelo

en: Customer
pt: Cliente

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: Parent(s)
pt: Pai(s)

en: General
pt: Geral

en: Calendar
pt: Calendário

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Other
pt: Outros

en: Navigation
pt: Navegação

en: Log in
pt: Entrar

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Clone
pt: Clonar

en: Append
pt: Acrescentar

en: Purpose
pt: Propósito

en: Flag
pt: Alerta

en: Property
pt: Propriedade

en: Notifications
pt: Notificações

en: Google Maps API Key
pt: Chave API Google Maps

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Condition
pt: Condição

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Probability
pt: Probabilidade

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No groups found.
pt: Nenhum grupo encontrado.

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Replace
pt: Substituir

en: Activity
pt: Atividade

en: Map
pt: Mapa

en: Log out
pt: Sair

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Units
pt: Unidades

en: People
pt: Pessoas

en: Orientation
pt: Orientação

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Purchase
pt: Valor do Pedido

en: Asset
pt: Recurso

en: Assets
pt: Recursos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Tabs
pt: Abas

en: Harvest
pt: Colheita

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Assign
pt: Associar

en: log
pt: registro

en: Input
pt: Entrada

en: Farm
pt: Fazenda

en: Children
pt: Filho

en: Plans
pt: Planos

en: Plan
pt: Plano

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: My account
pt: Minha conta

en: Building
pt: Construção

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Família

en: Inventory
pt: Inventário

en: archived
pt: arquivado

en: Public key
pt: Chave pública

en: Metric
pt: Metrico

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Seller
pt: Vendedor

en: Ratio
pt: Razão

en: Output
pt: Saída

en: Delete asset
pt: Excluir ativo

en: Activities
pt: Atividades

en: Rating
pt: Avaliação

en: Sales
pt: Vendas

en: Invoice number
pt: Número da fatura

en: Broadcast
pt: Anunciar

en: Generate
pt: Gerar

en: Private key
pt: Chave privada

en: System of measurement
pt: Sistema de medida

en: Assignment
pt: Atribuição

en: Associations
pt: Associações

en: Sex
pt: Sexo

en: Current location
pt: Localização atual

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Identification
pt: Identificação

en: average
pt: média

en: Area width
pt: Largura da área

en: Primary
pt: Primário

en: Dashboard
pt: Painel

en: Add @name
pt: Adicionar @name

en: Total price
pt: Preço total

en: Secondary
pt: Secundário

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Purchases
pt: Compras

en: Season
pt: Temporada

en: Parse
pt: Analisar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Log ID
pt: ID de registro

en: - All -
pt: - Todos -

en: Tag ID
pt: ID da etiqueta

en: Tag type
pt: Tipo de tag

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: Arrived
pt: Chegada

en: Geometry
pt: Geometria

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Serial number
pt: Número de série

en: Archived
pt: Arquivados

en: Add
pt: Adicionar

en: No people found.
pt: Nenhuma pessoa encontrada.

en: Seeding
pt: Plantio

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Water
pt: Água

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: Animals
pt: Animais

en: Inputs
pt: Entradas

en: Landmark
pt: Ponto de referência

en: Top Bar
pt: Topo de

en: Powered by
pt: Distribuído por

en: Asset types
pt: Tipos de ativos

en: A unique machine-readable name for this asset type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Chave única para esse tipo de ativo. Deve ser formado de letras minúsculas, números ou sublinhado.

en: Save asset type
pt: Salvar tipo de ativo

en: Delete asset type
pt: Remover tipo de ativo

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Asset ID
pt: ID do Ativo

en: Add asset
pt: Adicionar ativo

en: %title was deleted.
pt: %title foi removido.

en: Areas
pt: Áreas

en: Latest movement
pt: Última movimentação

en: Access farm dashboard
pt: Acessar painel da fazenda.

en: Access the farm dashboard.
pt: Acesso ao painel principal da fazenda.

en: Configure settings for your farm.
pt: Configurações da sua fazenda.

en: Area type
pt: Tipo de área

en: What type of area is this? Area types will be color coded on maps. If left blank, the area will not appear on maps.
pt: Que tipo de área é essa? Tipos diferentes de área terão cores diferentes no mapa. Se deixado em branco, a área não aparecerá no mapa.

en: Area Links
pt: Links de Áreas

en: Links that are relevant to farm areas.
pt: Links relevantes para áreas da fazenda.

en: Farm Area
pt: Área da Fazenda

en: Features for managing farm areas.
pt: Funções de gerenciamento das áreas da fazenda.

en: Companions
pt: Associações

en: Crop family
pt: Família da cultura

en: Days to maturity
pt: Dias de maturação

en: Days to transplant
pt: Dias para transplante

en: How was this input applied?
pt: Como essa aplicação foi administrada?

en: Planting
pt: Plantio

en: Source/Supplier
pt: Origem/Fornecedor

en: What material is being applied? As you type, you will have the option of selecting from materials that you've entered in the past.
pt: Qual o material sendo aplicado? Ao digitar, você poderá selecionar materiais utilizados anteriormente.

en: What was the purpose of this input?
pt: Qual o objetivo dessa aplicação?

en: Where was this input obtained? Who manufactured it?
pt: Qual a origem dessa aplicação? Quem é o fabricante?

en: Where were the seeds obtained?
pt: Onde as sementes foram obtidas?

en: Plantings
pt: Plantios

en: Farm Crop
pt: Culturas da Fazenda

en: The human-readable name of this asset type.
pt: Nome desse tipo de ativo.

en: Are you sure you want to delete asset type %title?
pt: Tem certeza que deseja remover o tipo de ativo %title?

en: Select a type of asset to create.
pt: Selecione um tipo de ativo para criar.

en: Give this %type a name.
pt: Dê um nome para esse %type.

en: Administer farm asset module
pt: Gerenciar módulo de Ativos da Fazenda

en: Gives full access to everything in the farm asset module.
pt: Disponibiliza todas as configurações do módulo de Ativos da Fazenda.

en: Administer farm asset types
pt: Gerenciar tipos de Ativos da Fazenda

en: Create new %type_name farm assets
pt: Criar novo %type_name de Ativo da Fazenda

en: Farm asset
pt: Ativo da Fazenda

en: Farm asset type
pt: Tipo de Ativo da Fazenda

en: The name of the asset.
pt: Nome do Ativo

en: The farm asset type.
pt: Tipo (categoria) do Ativo da Fazenda.

en: The timestamp when the asset was created.
pt: Horário de criação do Ativo.

en: The timestamp when the asset was last modified.
pt: Horário da última modificação do Ativo.

en: Farm Asset
pt: Ativo da Fazenda

en: A farm asset entity type.
pt: Um tipo de Ativo da Fazenda.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying farm assets at <em>farm/asset/%farm_asset</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as farm asset type or language or user access to provide different views of farm assets. If no variant is selected, the default Drupal farm asset view will be used. This page only affects farm assets viewed as pages, it will not affect farm assets viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a farm asset to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at farm/asset/%farm_asset.
pt: Quando habilitada, essa opção sobrepõe ao padrão do Drupal de exibir os ativos em <em>farm/asset/%farm_asset</em>. Se você adicionar variáveis, você poderá criar critérios como tipo de ativo, idioma ou permissão de usuário para criar visualizações diferentes de Ativos. Se nenhuma variável for selecionada, a visualização padrão do Drupal será utilizada. Essa página afeta apenas ativos visualizados como páginas, não afetará ativos visualizados em listas ou outros objetos. Caso você utilize pathauto, atalhos farão parecer que os ativos estarão em outro lugar, mas estruturalmente eles continuarão em farm/asset/%farm_asset para o Drupal.

en: Page manager module is unable to enable farm/asset/%farm_asset because some other module already has overridden with %callback.
pt: Módulo de gerenciamento de páginas não conseguiu habilitar farm/asset/%farm_asset devido a outro módulo ter sobreposto a %callback.

en: farm_asset being viewed
pt: Ativo sendo visualizado

en: %type_name farm assets
pt: Ativos do tipo %type_name

en: Crops
pt: Culturas

en: Crop Families
pt: Famílias de Culturas

en: Area Details
pt: Detalhes da Área

en: Details that are relevant to farm areas.
pt: Detalhes relevantes para áreas da fazenda.

en: Bed
pt: Talhão

en: Greenhouse
pt: Estufa

en: Farm management links
pt: Links de gerenciamento da fazenda

en: Farm access permissions were automatically assigned.
pt: Permissões de acesso à fazenda foram definidas automaticamente.

en: Farm Access
pt: Acesso à Fazenda

en: Provides mechanisms for managing farmOS user access permissions.
pt: Fornece funcionalidades para gerenciar permissões acesso aos usuários do farmOS.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this harvest.
pt: Esse campo é opcional. Permite salvar dados geoespaciais dessa colheita.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this input.
pt: Esse campo é opcional. Permite salvar dados geoespaciais dessa aplicação.

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: View farm areas
pt: Visualizar áreas da fazenda

en: View all areas in the farm.
pt: Visualiza todas as áreas da fazenda

en: Access farm help pages
pt: Páginas de ajuda da fazenda

en: Access the farm help pages.
pt: Acessa as páginas de ajuda da fazenda.

en: farmOS Resources
pt: Recursos do farmOS

en: Use farm area generator tool
pt: Gerar áreas da fazenda automaticamente

en: Use the farm area generator tool.
pt: Utilizar a ferramenta automática de geração de áreas da fazenda

en: Set the parent area that the generated areas will be within. This area must have a single polygon geometry. Click on an area in the map below to auto-fill this field.
pt: Defina a área principal que será dividida em talhões. Essa área deverá ter composta de um único polígono. Clique em uma área no mapa para auto-preencher esse campo.

en: Select the type of areas that will be generated.
pt: Selecione o tipo de área a ser gerado.

en: Number of child areas
pt: Número de talhões a ser gerado

en: How many child areas should be generated within the area? The width of each child area will be automatically calculated.
pt: Quantos talhões deverão ser gerados nessa área? O tamanho de cada talhão será calculado automaticamente.

en: Farm Area Generator
pt: Gerador de Área da Fazenda

en: A tool for automatically generating areas. Requires GEOS library.
pt: Ferramenta para gerar áreas automaticamente. Requer a biblioteca GEOS.

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
pt: Digite a cultura/variedade desse plantio. Ao digitar, você poderá escolher culturas/variedades utilizadas anteriormente.

en: Crops/Varieties
pt: Culturas/Variedades

en: <h4>Hierarchy <small><a href="/admin/structure/taxonomy/farm_crops?destination=farm/assets/plantings/crops">(change)</a></small></h4>
pt: <h4>Hierarquia <small><a href="/admin/structure/taxonomy/farm_crops?destination=farm/assets/plantings/crops">(mudar)</a></small></h4>

en: No crops/varieties found.
pt: Nenhuma cultura/variedade foi encontrada.

en: Crops in %1
pt: Culturas em %1

en: Seedings
pt: Semeaduras

en: No seedings found.
pt: Nenhuma semeadura encontrada.

en: Not Done
pt: Não Feito

en: Seedings of %1
pt: Semeaduras de %1

en: Transplantings
pt: Plantios por mudas

en: No transplantings found.
pt: Nenhum plantio por mudas encontrado

en: Transplanting
pt: Plantios por mudas

en: Transplantings of %1
pt: Plantios por mudas de %1

en: No plantings found.
pt: Nenhum plantio encontrado.

en: Farm asset ID
pt: ID do ativo da fazenda

en: Plantings in %1
pt: Plantios em %1

en: Plantings of %2
pt: Plantios de %2

en: Asset status
pt: Status do ativo

en: No children found.
pt: Nenhum filho encontrado.

en: Children of %1
pt: Talhão de %1

en: Farm Asset Children
pt: Filhos do Ativo da Fazenda

en: Provides child asset relationships.
pt: Fornece relacionamento entre objetos de Ativos.

en: If you wish to validate for specific asset types, check them; if none are checked, all assets will pass.
pt: Se você deseja validar tipos específicos de ativo, marque-os; se nenhum for marcado, todos eles estarão válidos.

en: Movement
pt: Movimentação

en: Specify the parent(s) of this planting.
pt: Especifique o relacionamento-pai desse plantio.

en: Use these fields to record a movement with this log entry. This will be used to define the location of any referenced assets. The current location of any asset is determined by the most recently completed movement log. Only the "to" field is required.
pt: Use esses campos para registrar uma movimentação. Isso será utilizado para definir a localização de cara referência de ativo. A localização atual de qualquer ativo é determinada pela movimentação completa mais recente. Apenas o campo "para" é obrigatório.

en: What planting does this seeding log pertain to?
pt: A que plantio esse registro pertence?

en: What planting does this transplanting log pertain to?
pt: A que plantio esse plantio por mudas pertence?

en: Lineage
pt: Linhagem
