farmOS (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (589 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Enabled
it: Attivato

en: Priority
it: Priorità

en: Quantity
it: Quantità

en: Categories
it: Categorie

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Logs
it: Log

en: Weight
it: Peso

en: Types
it: Tipi

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Move
it: Sposta

en: Archive
it: Archivio

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Files
it: File

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Year
it: Anno

en: General information
it: Informazioni generali

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Location
it: Posizione

en: Term ID
it: ID Termine

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Count
it: Numero

en: Photos
it: Foto

en: Sale
it: Vendita

en: Month
it: Mese

en: Model
it: Modello

en: Customer
it: Cliente

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Manufacturer
it: Azienda costruttrice

en: General
it: Generale

en: Calendar
it: Calendario

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: Navigation
it: Navigazione

en: Log in
it: Accedi

en: Temperature
it: Temperatura

en: Clone
it: Clona

en: Append
it: Aggiungi

en: Flag
it: Contrassegno

en: Metrics
it: Numeri

en: Property
it: Proprietà

en: Notifications
it: Notifiche

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Condition
it: Condizione

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: File attachments
it: File allegati

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Probability
it: Probabilità

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: No groups found.
it: Nessun gruppo trovato

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Replace
it: Sostituzione

en: Activity
it: Attività

en: Map
it: Mappa

en: Unit
it: Unità

en: Log out
it: Esci

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Info
it: Informazioni

en: Units
it: Unità

en: People
it: Persone

en: Results
it: Risultati

en: Scope
it: Portata

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Purchase
it: Totale ordine

en: Asset
it: Risorsa

en: Assets
it: Risorse

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Tabs
it: Schede

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Assign
it: Assegna

en: Rate
it: Aliquota

en: Plans
it: Piano

en: Plan
it: Piano

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: My account
it: Profilo utente

en: Building
it: Edificio

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: Reports
it: Resoconti

en: Inventory
it: Inventario

en: archived
it: archiviata

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Metric
it: Metrico

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: Seller
it: Venditore

en: Output
it: In uscita

en: Activities
it: Attività

en: Sales
it: Vendite

en: Generate
it: Genera

en: Private key
it: Chiave privata

en: System of measurement
it: Sistema di misurazione

en: Assignment
it: Attribuzione

en: Flags
it: Contrassegni

en: Sex
it: Sesso

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Identification
it: Identificazione

en: average
it: media

en: Area width
it: Larghezza dell'area

en: Primary
it: Primario

en: Add @name
it: Aggiungi @name

en: Total price
it: Prezzo totale

en: Add extra field
it: Aggiungi un campo extra

en: Secondary
it: Secondario

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: Purchases
it: Acquisti

en: Season
it: Stagione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Geometry
it: Geometria

en: Urgent
it: Urgente

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Seasons
it: Stagioni

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Archived
it: Archiviato

en: Add
it: Aggiungi

en: No people found.
it: Nessuna persona trovata.

en: Seeding
it: Semina

en: Weight units
it: Unità di peso

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Animal
it: Animali

en: Water
it: Acqua

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Father
it: Padre

en: Mother
it: Madre

en: Monitor
it: da tenere sotto controllo

en: Equipment
it: Attrezzatura

en: Needs Review
it: Da rivedere

en: Master
it: Principale

en: Reschedule
it: Riprogrammare

en: @count members
it: @count membri

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: Authorize
it: Autorizza

en: Animals
it: Animali

en: Material
it: Materia

en: Landmark
it: Punto di riferimento

en: female
it: donna

en: Recalculate
it: Ricalcola

en: Log type
it: Tipo di registrazione

en: Asset type
it: Tipologia di risorsa

en: Asset types
it: Tipologie di risorsa

en: The author of the asset.
it: L'autore della risorsa.

en: Save asset type
it: Salva la tipologia di risorsa

en: Delete asset type
it: Cancella il tipo di risorsa

en: Measure
it: Misura

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Find using @field field
it: Cerca usando il campo Geometry

en: Materials
it: Materiali

en: Add asset
it: Aggiungi risorsa

en: Sensors
it: Sensori

en: Observation
it: Osservazione

en: Sensor
it: Sensore

en: Save log
it: Salva registrazione

en: %title was deleted.
it: %title è stato cancellato.

en: Add log
it: Aggiungi registrazione

en: Areas
it: Aree

en: Optionally, use this quantity field to record an observed quantity.
it: Opzionale: usa questo campo di quantità per registrare una quantità osservata.

en: Latest movement
it: Ultima movimentazione

en: Farm Log
it: Registrazione aziendale

en: List any identification tags that this animal has. These can be ear tags, tattoos, leg bands, etc. Use the fields below to describe the type, location, and ID of each.
it: Elenca ogni identificativo che ha questo animale. Possono essere targhe auricolari, tatuaggi, .... Usa questo spazio per descrivere il tipo, posizione e ID di ciascuno.

en: List any nickname(s) of this animal.
it: Elenca i soprannomi di questo animale

en: Nickname(s)
it: Soprannome/i

en: Farm Livestock
it: Bestiame agricolo

en: Features for managing farm livestock.
it: Funzionalità per la gestione del bestiame agricolo.

en: Farm Soil
it: Suolo aziendale

en: Provides features for soil health management.
it: Fornisce le funzioni per la gestione della salute del suolo.

en: Laboratory
it: Laboratorio

en: Use the map to pinpoint the location(s) from which this sample is taken. If you are preparing a soil test, you may be sampling multiple points within a given area. All the points that comprise this sample should be included.
it: Utilizzare la mappa per individuare la posizione o le posizioni da cui viene prelevato questo campione. Se stai preparando un test del suolo, potresti campionare più punti all'interno di una determinata area. Tutti i punti che compongono questo campione dovrebbero essere inclusi.

en: What laboratory performed the soil test?
it: Quale laboratorio farà l'analisi del suolo?

en: Soil Tests
it: Test del suolo

en: Farm Soil Test
it: Test del suolo aziendale

en: Features for managing soil tests.
it: Funzioni per gestire i test del suolo.

en: Farm Equipment
it: Attrezzature aziendali

en: Features for managing farm equipment.
it: Funzioni per gestire le attrezzature aziendali.

en: Access farm dashboard
it: Pannello di controllo aziendale

en: Access the farm dashboard.
it: Accedi al pannello di controllo aziendale

en: Configure settings for your farm.
it: Configura le impostazioni della tua azienda.

en: Area type
it: Tipologia di area

en: What type of area is this? Area types will be color coded on maps. If left blank, the area will not appear on maps.
it: Che tipologia di area è questa? Le tipologie di area saranno codificate a colori sulle mappe. Se lasciato vuoto, l'area non verrà visualizzata sulle mappe.

en: Features for managing farm areas.
it: Funzioni per gestire le aree aziendali.

en: Companions
it: Compagni

en: Crop family
it: Famiglia della coltura

en: Days to maturity
it: Giorni alla maturità

en: How was this input applied?
it: Come è stato applicato questo input?

en: Planting
it: Coltivazione

en: Source/Supplier
it: Origine/Fornitore

en: What was the purpose of this input?
it: Qual era lo scopo di questo input?

en: Where was this input obtained? Who manufactured it?
it: Dove è stato ottenuto questo input? Chi l'ha prodotto?

en: Where were the seeds obtained?
it: Dove sono stati ottenuti i semi?

en: Plantings
it: Coltivazioni

en: Farm Crop
it: Coltura

en: Features for managing farm crops.
it: Funzioni per gestire le colture

en: Farm Map
it: Mappa aziendale

en: The human-readable name of this asset type.
it: Il nome esteso di questo tipo di risorsa.

en: Are you sure you want to delete asset type %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare la tipologia di risorsa %title?

en: Select a type of asset to create.
it: Seleziona una tipologia di risorsa da creare

en: Give this %type a name.
it: Dai a questo/a %type un nome.

en: Administer farm asset module
it: Modulo di amministrazione delle risorse aziendali

en: Gives full access to everything in the farm asset module.
it: Dai l'accesso totale a tutti nel modulo risorse

en: Administer farm asset types
it: Amministra le tipologie di risorsa

en: Create new %type_name farm assets
it: Crea una nuova %type_name risorsa aziendale

en: Farm asset
it: Risorsa aziendale

en: Farm asset type
it: Tipologia di risorsa aziendale

en: The name of the asset.
it: Nome della risorsa

en: The farm asset type.
it: Tipologia di risorsa aziendale

en: The timestamp when the asset was created.
it: Data/ora in cui la risorsa è stata creata.

en: The timestamp when the asset was last modified.
it: Data/ora in cui la risorsa è stata modificata.

en: Farm Asset
it: Risorsa aziendale

en: Crops
it: Coltivazioni

en: Farm Fields
it: Campi aziendali

en: Provides common base field definitions for farmOS entity types.
it: Fornisce definizioni di campi di base comuni per i tipi di entità farmOS.

en: Sensor type
it: Tipologia di sensore

en: What type of sensor is this?
it: Che tipo di sensore è?

en: Sensor settings
it: Configurazioni del sensore

en: Configure settings for the sensor type selected above.
it: Configura le impostazioni per la tipologia di sensore selezionato sotto.

en: No sensor type.
it: Nessun tipo di sensore

en: Farm Sensor
it: Sensore aziendale

en: Features for managing farm sensors.
it: Funzioni per gestire i sensori aziendali.

en: Area Details
it: Dettaglio dell'area

en: Details that are relevant to farm areas.
it: Dettagli che sono rilevanti per le aree aziendali.

en: Observations
it: Osservazioni

en: Bed
it: Aiuole

en: Total area
it: Area totale

en: Greenhouse
it: Serra

en: Farm management system.
it: Sistema gestionale aziendale.

en: Farm access permissions were automatically assigned.
it: I permessi di accesso sono automaticamente assegnati.

en: Farm Access
it: Accessi aziendali

en: Provides mechanisms for managing farmOS user access permissions.
it: Fornisce meccanismi per la gestione delle autorizzazioni di accesso farmOS.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this harvest.
it: Questo campo è facoltativo. Ti consente di archiviare i dati geospaziali insieme a questo raccolto.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this input.
it: Questo campo è facoltativo Ti consente di archiviare i dati geospaziali insieme a questo input.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this activity.
it: Questo campo è facoltativo Ti consente di archiviare i dati geospaziali insieme a questo attività.

en: This field is optional. It allows you to store geospatial data along with this observation.
it: Questo campo è facoltativo Ti consente di archiviare i dati geospaziali insieme a questo osservazione.

en: Sensor value
it: Valore del sensore

en: Sensor data
it: Dato del sensore

en: Timestamp of the sensor reading.
it: Data/ora di lettura del sensore.

en: Sensor reading name
it: Nome della lettura del sensore

en: Select entities
it: Seleziona entità

en: View farm areas
it: Vedi le aree aziendali

en: View all areas in the farm.
it: Vedi tutte le aree nell'azienda.

en: View farm assets
it: Vedi le risorse aziendali

en: Allows users to view the full list of farm assets.
it: Consente agli utenti di visualizzare l'elenco completo delle risorse dell'azienda agricola.

en: Look up soil names
it: Cerca i nomi dei terreni

en: Soil Names
it: Nomi di suoli

en: Soil tests
it: Test del suolo

en: Administer farm quantity module
it: Amministra il modulo "quantità"

en: Select the system of measurement you would like to use in farmOS.
it: Seleziona il sistema di misurazione che vuoi utilizzare in farmOS

en: Quantity configuration settings.
it: Impostazioni di configurazione delle quantità.

en: Farm Quantity
it: Quantità aziendali

en: Provides a framework for dealing with quantities.
it: Fornisce un quadro per la gestione delle quantità.

en: Use farm area generator tool
it: Usa lo strumento di generazione delle aree

en: Use the farm area generator tool.
it: Usa lo strumento di generazione delle aree.

en: Set the parent area that the generated areas will be within. This area must have a single polygon geometry. Click on an area in the map below to auto-fill this field.
it: Imposta l'area "parent" in cui si troveranno le aree generate. Quest'area deve avere una singola geometria poligonale. Fai clic su un'area nella mappa qui sotto per riempire automaticamente questo campo.

en: Select the type of areas that will be generated.
it: Seleziona la tipologia di aree che verranno generate.

en: Number of child areas
it: Numero di aree "child"

en: How many child areas should be generated within the area? The width of each child area will be automatically calculated.
it: Quante aree "child" dovrebbero essere generate all'interno dell'area? La larghezza di ciascuna area "child" verrà calcolata automaticamente.

en: Farm Area Generator
it: Generatore di aree aziendali

en: A tool for automatically generating areas. Requires GEOS library.
it: Uno strumento per generare automaticamente delle aree. Richiede la libreria GEOS.

en: Asset saved: <a href="@uri">%title</a>
it: Risorsa salvata: <a href="@uri">%title</a>

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
it: Inserisci la coltura/varietà di cui si tratta. Durante la digitazione, avrai la possibilità di selezionare tra colture/varietà che hai inserito in passato.

en: Crops/Varieties
it: Colture/Varietà

en: <h4>Hierarchy <small><a href="/admin/structure/taxonomy/farm_crops?destination=farm/assets/plantings/crops">(change)</a></small></h4>
it: <h4>Gerarchia <small><a href="/admin/structure/taxonomy/farm_crops?destination=farm/assets/plantings/crops">(cambio)</a></small></h4>

en: No crops/varieties found.
it: Nessuna coltura/varietà trovata

en: Crops in %1
it: Colture in %1

en: Seedings
it: Semine

en: No seedings found.
it: Nessuna semina trovata.

en: Not Done
it: Non fatto.

en: Seedings of %1
it: Semine di %1

en: Transplantings
it: Trapianti

en: No transplantings found.
it: Nessun trapianto trovato.

en: Transplanting
it: Trapianto

en: Transplantings of %1
it: Trapianti di %1

en: No plantings found.
it: Nessuna coltivazione trovata.

en: Plantings in %1
it: Coltivazioni in %1

en: Plantings of %2
it: Coltivazioni di %2

en: What assets do this maintenance log pertain to?
it: A quali risorse appartiene questa registrazione di manutenzione?

en: No equipment found.
it: Nessuna attrezzatura trovata

en: Equipment in %1
it: Attrezzatura in %1

en: No maintenance logs found.
it: Nessuna registrazione di manutenzione trovata

en: Castrated
it: Castrato

en: Has this animal been castrated?
it: Questo animale è stato castrato?

en: No assets found.
it: Nessuna risorsa trovata.

en: No logs found.
it: Nessuna registrazione trovata.

en: Log name
it: Nome della registrazione

en: Activities in %2
it: Attività in %2

en: No tasks are currently planned.
it: Nessun lavoro è stato attualmente pianificato.

en: Late tasks
it: Ultimi lavori

en: Provides integration with the Log module.
it: Fornisce integrazione con il modulo Registrazioni.

en: What areas did this activity take place in?
it: In quali aree si è svolta questa attività?

en: What assets do this activity log pertain to?
it: A quali risorse appartiene questo registro attività?

en: No activities found.
it: Nessuna attività trovata.

en: Farm Log: Activity
it: Registrazioni: attività

en: Provides an activity log type.
it: Fornisce un tipo di attività.

en: What assets do this harvest log pertain to?
it: A quali risorse appartiene questa registrazione del raccolto?

en: Harvests
it: Raccolti

en: No harvests found.
it: Nessun raccolto trovato

en: Harvests of %1
it: Raccolti di %1

en: Farm Log: Harvest
it: Registrazione aziendale: Raccolto

en: Provides a harvest log type.
it: Fornisce un tipo di registrazione raccolto.

en: What areas is this input being applied to?
it: In quale area è stato applicato l'input?

en: What assets do this input log pertain to?
it: A quale risorsa appartiene l'input?

en: No inputs found.
it: Nessun input trovato.

en: Inputs to %1
it: Inputs a %1

en: Inputs to %2
it: Inputs a %2

en: Farm Log: Input
it: Registrazione aziendale: Input

en: Provides an input log type.
it: Fornisce una tipologia di registrazione Input

en: History of Assets
it: Storico delle risorse

en: <small>This lists all assets that have ever been moved to this area. If an asset has been moved to this area more than once, it will show up more than once in this list.</small>
it: <small> Questo elenca tutte le risorse che sono mai state spostate in quest'area. Se un asset è stato spostato in quest'area più di una volta, verrà visualizzato più di una volta in questo elenco. </small>

en: Arrived after
it: Dopo

en: Arrived before
it: Prima

en: %1's movements
it: Movimentazioni di %1

en: What assets do this observation log pertain to?
it: A quale risorsa afferisce questa registrazione di osservazione?

en: No observations found.
it: Nessuna osservazione trovata.

en: Observations in %2
it: Osservazioni in %2

en: Farm Log: Observation
it: Registrazione aziendale: Osservazione

en: Provides an observation log type
it: Fornisce la tipologia di osservazione

en: No sensors found.
it: Nessun sensore trovato.

en: Sensor notification from @sensor
it: Notifica dal sensore @sensor

en: The latest sensor reading "@name" is !condition @threshold. Actual value: @value
it: Ultima lettura del sensore "@name" è !condition @threshold. Attuale valore: @value

en: Installing optional modules
it: Installazione dei moduli opzionali

en: Configure farmOS
it: Configura farmOS

en: Livestock
it: Bestiame

en: Soil test logs
it: Registrazioni di test del suolo

en: Area generator (for generating parallel beds within an area)
it: Generatore aree (per generare aiuole parallele dentro l'area)

en: Add person
it: Aggiungi persona

en: Measurement type
it: Tipo di misurazione

en: Asset status
it: Status della risorsa

en: No children found.
it: Nessun "child" trovato.

en: Children of %1
it: "Child" di %1

en: Farm Asset Children
it: Risorsa "child"

en: Provides child asset relationships.
it: Fornisce le relazioni con le risorse "child".

en: If you wish to validate for specific asset types, check them; if none are checked, all assets will pass.
it: Se desideri convalidare per tipologie di risorse specifiche, selezionale; se nessuna è selezionata, tutte le risorse varranno.

en: Movement
it: Movimentazioni

en: Specify the parent(s) of this planting.
it: Specifica i "parent(s)" della coltivazione.

en: Use these fields to record a movement with this log entry. This will be used to define the location of any referenced assets. The current location of any asset is determined by the most recently completed movement log. Only the "to" field is required.
it: Utilizzare questi campi per registrare una movimentazione con questa voce di registro. Questo verrà utilizzato per definire la posizione di qualsiasi risorsa di riferimento. La posizione corrente di qualsiasi risorsa è determinata dal registro delle movimentazioni completato più di recente. È richiesto solo il campo "a/to".

en: What planting does this seeding log pertain to?
it: A quale coltivazione afferisce questa registrazione di semina?

en: What planting does this transplanting log pertain to?
it: A quale coltivazione afferisce questa registrazione di trapianto?

en: Lineage
it: Precedente colturale

en: Movement to
it: Aree

en: Specify the area(s) that assets are being moved to. If you need to specify more precise locations (in addition to these areas), use the Geometry field below.
it: Specifica le aree in cui vengono spostate le risorse. Se è necessario specificare posizioni più precise (oltre a queste aree), utilizzare il campo Geometry di seguito.

en: This field allows you to optionally specify a more precise geometry for the new location of assets. If you leave it blank, the geometry will be copied from the areas that assets are moving to (if available).
it: Questo campo consente di specificare facoltativamente una geometry più precisa per la nuova posizione delle risorse. Se lo lasci vuoto, la geometry verrà copiata dalle aree in cui si stanno movimentando le risorse (se disponibili).

en: Set the current areas(s) that this asset is in. Separate multiple areas with commas. A movement observation log will be created automatically if you change this field.
it: Imposta le aree attuali in cui si trova questa risorsa. Separa più aree con virgole. Una registrazione di osservazione della movimentazione verrà creata automaticamente se si modifica questo campo.

en: The latest movement for this farm asset.
it: L'ultima movimentazione per questa risorsa aziendale.

en: Relate the farm asset to its latest movement.
it: Relaziona la risorsa all'ultima movimentazione.

en: Finds the last log, even if it is in the future.
it: Cerca l'ultima registrazione, anche se futura.

en: Map configuration settings.
it: Impostazioni di configurazione delle mappe.

en: Sensors in %1
it: Sensori in %1

en: Sensor configuration
it: Configurazione del sensore

en: No soil tests found.
it: Nessun test del suolo trovato.

en: Soil tests in %1
it: Test del suolo in %1

en: Water test logs
it: Registrazioni di test dell'acqua

en: No areas found.
it: Nessuna area trovata.

en: Farm assets
it: Risorse aziendali

en: The user %name is not authorized to %op assets of type %content_type. To import this item, either the user "@name" (author of the item) must be given the permission to @op assets of type @content_type, or the option "Authorize" on the farm asset processor settings must be turned off.
it: Il nome %name non è autorizzato a %op risorse di tipologia %content_type. Per importare questo articolo, l'utente "@name" (autore dell'articolo) deve avere l'autorizzazione a @op risorsa di tipologia @content_type, oppure l'opzione "Autorizza" nelle impostazioni dell'elaboratore di risorsa della farm deve essere disattivata.

en: Select the author of the assets to be created. If this is left empty, they will be assigned to the user running the import, or "anonymous" in the case of automated imports.
it: Seleziona l'autore delle risorse da creare. Se viene lasciato vuoto, verranno assegnati all'utente che esegue l'importazione o "anonimi" nel caso di importazioni automatizzate.

en: Check that the author has permission to create the asset.
it: Verifica che l'autore abbia l'autorizzazione per creare la risorsa.

en: Crop/variety
it: Coltura/Varietà

en: Species/breed
it: Specie/razza

en: Add area
it: Aggiungi area

en: Give this %type asset a name.
it: Dai un nome a questa risorsa %type

en: Describe the quantity of this seeding, using a value, unit, and measure. For example, if you seeded 10 flats of lettuce, enter "10" in the Value field, "flats" in the Units field, and "Count" in the Measure field. As you type the unit, you will have the option of selecting from units that you've entered in the past.
it: Descrivi la quantità di questa semina, usando un valore e un'unità, e una misura. Ad esempio, se hai seminato 10 bustine di lattuga, inserisci "10" nel campo Valore, "bustine" nel campo Unità e "numero" nel campo Misura. Mentre digiti l'unità, avrai la possibilità di selezionare tra le unità che hai inserito in passato.

en: Describe the quantity of this transplanting, using a value, unit, and measure. For example, if you transplanted 400 tomato plants into 4 inch pots, enter "400" in the Value field, "4-inch pots" in the Units field, and "Count" in the Measure field. As you type the unit, you will have the option of selecting from units that you've entered in the past.
it: Descrivi la quantità di questo trapianto, usando un valore, un'unità e una misura. Ad esempio, se hai trapiantato 400 piante di pomodoro in vasi da 4 pollici, inserisci "400" nel campo Valore, "Vasi da 4 pollici" nel campo Unità e "numero" nel campo Misura. Mentre digiti l'unità, avrai la possibilità di selezionare tra le unità che hai inserito in passato.

en: Use this to set or adjust asset inventory levels along with this log.
it: Per impostare o adeguare gli inventari delle risorse legate a questo registrazione.

en: Today is
it: Oggi è il

en: This membership change has taken place (mark the log as done)
it: Questo cambio di iscrizione è avvenuto (contrassegna la registrazione come completata)

en: Describe the quantity of this harvest, using a value, unit, and measure. For example, if you harvested 100 pounds of potatoes, enter "100" in the Value field, "lbs" in the Units field, and "Weight" in the Measure field. As you type the unit, you will have the option of selecting from units that you've entered in the past.
it: Descrivi la quantità di questo raccolto, usando un valore, un'unità, e una misura. Ad esempio, se hai raccolto 100 kg di patate, inserisci "100" nel campo Valore, "kg" nel campo Unità e "peso" nel campo Misura. Mentre digiti l'unità, avrai la possibilità di selezionare tra le unità che hai inserito in passato.

en: Optionally give this quantity measurement a label. This helps to differentiate multiple quantities with the same unit and measure that are in the same log.
it: Facoltativamente puoi assegnare un'etichetta a questa misura quantitativa. Ti aiuterà a differenziare quantità multiple con la stessa unità e tipo di misura nella stessa registrazione.

en: What type of measurement is this quantity?
it: Quale tipologia di misura quantitativa?

en: Add flags to this log to enable better sorting and filtering of records.
it: Aggiungi un contrassegno a questa registrazione per migliorare filtri e resoconti.

en: Upcoming tasks
it: Compiti imminenti

en: Use this field to define the geometry of this area on a map. Points, lines, circles, and polygons (free-form shapes) can be drawn using the controls below. To draw a polygon, add a point at each corner, and double-click on the last one to close the shape. For more information about mapping areas in farmOS, see <a href="@area-doc-url">@area-doc-url</a>
it: Usa questo campo per definire la geometry dell'area sulla mappa. Punti, linee, cerchi e poligoni (forme libere) possono essere disegnati usando i controlli. Per disegnare un poligono, aggiungi un punto per ogni angolo, e fai doppio clic sull'ultimo per chiudere la forma. Per più informazioni sul disegno delle aree sulle mappe in FarmOS, vedi <a href="@area-doc-url">@area-doc-url</a>

en: Enter the date that this event took place. If you do not know the exact date and time, you can estimate. This will determine how logs are sorted in lists and reports.
it: Inserisci la data in cui l'evento è successo. Se non la conosci esattamente stimala: è importante per filtrare ed elencare le registrazioni.

en: How wide is the area in @units?
it: Quanto larga è l'area in @units?

en: Date of purchase
it: Data dell'acquisto

en: Method of application
it: Modo di applicazione

en: Sidedress
it: Localizzato

en: Foliar
it: Foliare

en: Quantity units
it: Unità di quantità

en: Percentage of area amended
it: Percentuale di superficie fertilizzata

en: What percentage of the area had amendments applied to it?
it: Quale percentuale della superficie ha ricevuto il fertilizzante?

en: Rate of application
it: Dose di applicazione

en: This summarizes the calculated rate of application, based on the information entered above.
it: Questo riassume la dose relativa di applicazione calcolata.

en: Field condition
it: Condizioni di campo

en: Briefly describe the field conditions of this area at the time of application.
it: Brevemente descrivere le condizioni di campo al momento dell'applicazione

en: Crops in field
it: Colture in campo

en: List the crops that are in this area, or will be in this area during/after this amendment.
it: Elenca le colture che sono o saranno in questa area

en: Other notes
it: Altre note

en: Include any other notes that are relevant to this amendment application for future reference.
it: Includi ogni altra nota che è rilevante per

en: Create input log
it: Crea una registrazione di input

en: Area length is required.
it: La lunghezza dell'area è richiesta.

en: Area width is required.
it: La larghezza della superficie è richiesta.

en: Percentage must be between 1 and 100.
it: La percentuale deve essere tra 1 e 100.

en: Describe the method of application in the "Other notes" field.
it: Descrivi il metodo di applicazione nel campo "Altre note"

en: An error occurred while creating/loading areas.
it: Errore nella creazione di aree

en: total amendment applied
it: Quantità totale di fertilizzante applicato

en: total area size
it: Superficie totale

en: percentage of area amended
it: Percentuale della superficie fertilizzata

en: total area amended
it: Superficie totale fertilizzata

en: Soil amendment
it: Fertilizzazione del suolo

en: Use this form to enter information about soil tests you have performed. Use the log date field to record when the soil sample was taken. Test results can be uploaded to the files field as a PDF or other document.
it: Usa questo form per inserire informazioni sui test del suolo che tu hai eseguito. Usa il campo "data/date" per registrazione quanto il campionamento è stato eseguito. I risultati dei test possono essere caricati come file

en: Each sample/test can be entered as a separate log, for easier searching/filtering later. Or, if you have a document from your lab that contains results of multiple tests, you can upload that to a single log for general storage. Give it a relative date based on when the samples were taken so that you can find it by month or year.
it: Ogni campione/test può essere inserito con una registrazione separata, per semplificare la ricerca/filtro. Oppure, se tu hai una documentazione di laboratorio che contiene i risultati di diversi test, tu puoi caricarla come una singola registrazione. Immetti un riferimento sul periodo in cui il campione è stato preso

en: Farm Term
it: Termine aziendale

en: Provides helper functions for working with taxonomy terms.
it: Fonisce delle funzioni di aiuto per lavorare con i termini della tassonomia

en: Default area types: Property, Field, Building, etc
it: Tipi aree di default: Proprietà, Campo, Edificio, etc

en: Crop area types: Bed and Greenhouse
it: Tipi aree di coltivazione: Pieno campo e in Serra

en: Livestock area types: Paddock
it: Tipi di area di bestiame: paddock

en: Harvest logs
it: Registrazioni di raccolta

en: Input logs
it: Registrazioni di input

en: Calendar of logs
it: Calendario delle registrazioni

en: CSV importers for assets and logs
it: Importazione CSV per le risorse e i log

en: Import areas in bulk from a single KML file
it: Importa aree in blocco da un singolo file KML

en: Water area type
it: Tipologia di area sull'ACQUA

en: Default roles: Manager, Worker, Viewer
it: Ruoli di default: Manager, Worker, Viewer

en: Farm Access Roles
it: Ruoli di accesso

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
it: Fornisce i ruoli di default: Manager, Worker, Viewer.

en: Default area type
it: Tipologia di area aziendale

en: Specify the default area type for the ares in this KML. This can be overridden below on a per-area basis before creating the areas.
it: Specifica la tipologia di area di default per questa area in questo KML. Questo può essere sovrascritto di seguito su una area prima di crearla.

en: Farm Area Types
it: Tipologie di area aziendali

en: Provides some default area types.
it: Fornisce alcune tipologie di default di area

en: Record a planting
it: Registra una coltivazione

en: Use this form to record a planting, along with optional logs associated with it.
it: Usa questo form per registrazione una coltivazione, con le registrazioni opzionali associate.

en: What season will this planting be part of? This is used for organizing plantings for future reference, and can be something like "@year" or "@year Summer". This will be prepended to the planting asset name.
it: Di quale stagione fa parte questa coltivazione? Questa viene usata per Questa viene usata per organizzare le coltivazioni, e ad esempio può essere "@year" o ""@year Summer". Sarà anteposta nel nome della risorsa coltivazione.

en: If this is a mix, how many crops/varieties are included?
it: Se questo è una consociazione, quante colture/varietà sono incluse?

en: Planting asset name
it: Nome della risorsa coltivazione

en: The planting asset name will default to "[Season] [Location] [Crop(s)]" but can be modified here. If both a seeding and a transplanting log are created, the transplanting location will be used.
it: Il nome di una risorsa COLTIVAZIONE sarà per default "[Stagione] [Posizione] [Coltura/e] ma può essere modificata qui. Se viene creata una registrazione sia di semina che di trapianto, sarà usata la posizione del trapianto nel nome di default

en: Create planting
it: Crea una coltivazione

en: Tip: Use the <a href="@path">Planting Quick Form</a> to quickly record a planting and create seedings and other logs associated with it in one step.
it: Suggerimento: usa il <a href="@path">Quick Form Coltivazioni</a> pervelocemente registrare una coltivazione e creare le semine e altre registrazioni associatein un solo passaggio.

en: Farm Crop Area Types
it: Tipologie di aree di coltivazione aziendale

en: Provides default area types for crop management: Bed, Greenhouse.
it: Fornisce le tipologie di area di default per la gestione colturale: Aiuole, Serre

en: Farm Livestock Area Types
it: Tipologie delle aree del bestiame aziendale

en: Provides default area types for livestock management: Paddock.
it: Fornisce le tipologie di area di default per la gestione del bestiame: Paddock

en: Record a soil disturbance
it: Registra un evento di disturbo del suolo

en: Use this form to record disturbances to your soil. This can include tillage, compaction, or any other action that causes soil breakdown. A new activity log will be created.
it: Usa questo form per registrare gli eventi di disturbo dell'ecologia del suolo. Vi si includono le lavorazioni, i compattamenti e ogni altro evento che agisce sul suolo. Una nuova registrazione di attività verrà creata.

en: Enter the name of the area that was disturbed. A list of existing area options will appear as you type. If the area does not exist, a new one will be created.
it: Inserisci il nome dell'area che è stata disturbataUn elenco delle aree esistenti apparirà alla digitazione. Se l'area non esisteverrà creata

en: Percentage of area disturbed
it: Percentuale di area disturbata

en: What percentage of the area was disturbed by this activity?
it: Che percentuale dell'area è stata disturbata?

en: Disturbance information
it: Informazioni sull'evento di disturbo del suolo

en: What activity was performed?
it: Quale evento è avvenuto

en: Briefly describe the field conditions of this area when the action was taken.
it: Descrivi brevemente le condizioni del campo al momento dell'evento

en: List the crops that are in this area, or will be in this area during/after this action.
it: Elenca le colture che sono o saranno nella superficie

en: Include any other notes that are relevant to this soil disturbance for future reference.
it: Include qualsiasi altra nota che sia rilevante per futuri riferimential disturbo ecologico del suolo

en: Create log
it: Crea registrazione

en: percentage of area disturbed
it: percentuale di superficie disturbata

en: total area disturbed
it: superficie totale disturbata

en: Soil disturbance
it: Disturbo del suolo

en: As you type, a list of pre-defined operations will be available to select from. Click on the operation from the dropdown to select it and the "STIR" field below will be filled in automatically.
it: Mentre digiti, una lista di operazioni predefinite saranno disponibiliper la selezione. Clicca sull'operazione dall'elenco e il campo "STIR"sarà compilato automaticamente

en: STIR value
it: valore STIR

en: Enter the Soil Tillage Intensity Rating (STIR), calculated using the Revised Universal Soil Loss Equation, Version 2 (RUSLE2). This will be automatically populated if you select a pre-determined operation in the activity field above.
it: Inserire il SOIL TILLAGE INTENSITY RATING (STIR), calcolatousando il REVISED UNIVERSAL SOIL LOSS EQUATION versione 2 (RUSLE2).Vi sono predeterminate operazioni da selezione per popolare automaticamenteil campo

en: What materials are being applied? As you type, you will have the option of selecting from materials that you've entered in the past. Separate multiple materials with a comma.
it: Quali materiali sono stati impiegati? Mentre digiti vedraii materiali che sono stati inseriti in passato.Per materiali diversi separarli con una virgola.

en: Add "Equipment used" field to logs
it: Aggiungi campo "Attrezzatura usata" alle registrazioni

en: Add an arbitrary "data" field to logs and assets
it: Aggiunge un campo di dati arbitrario alle registrazioni e alle risorse

en: The data field can be used to store arbitrary data on the log.
it: Il data field può essere usato per salvare dati arbitrari nella registrazione

en: Farm Data Field
it: Campo dati aziendali

en: Adds an arbitrary data field to logs and assets.
it: Aggiunge un campo di dati arbitrario alle registrazioni e alle risorse

en: Equipment use logs
it: Registrazioni di impieghi di attrezzature

en: No equipment use logs found.
it: Nessuna registrazione di impieghi di attrezzature trovata

en: Equipment used
it: Attrezzatura usata

en: Uses of %1
it: Impieghi di %1

en: Farm Equipment Field
it: Campo Attrezzatura aziendale

en: Adds an "Equipment used" field to logs.
it: Aggiungi un campo "Attrezzatura usata" alla registrazione.

en: Log categories
it: Categorie della registrazione

en: Provides the ability for modules to define fields dynamically.
it: Fornisce la capacità per i moduli di definire campi dinamicamente

en: Group membership logs
it: Appartenenze di gruppo

en: No group membership logs found.
it: Nessuna registrazione di appartenanza di gruppo trovata.

en: Inventory logs
it: Inventario

en: No inventory logs found.
it: Nessuna registrazione di inventario trovata.

en: Movement logs
it: Movimentazioni

en: This lists all logs that include asset movements. Multiple log types are included in this list, and are specified in the "Log type" column.
it: Questo elenca tutte le registrazioni che includono movimentazioni di risorse. Le tipologie multiple di registrazioni sono incluse, e sono specificate nella colonna "Tipo di registrazione"

en: No movement logs found.
it: Nessuna registrazione di movimentazione trovata

en: Asset location
it: Localizzazione delle risorse

en: The area(s) where the asset is currently located.
it: Area/e dove la risorsa è al momento localizzata

en: Assets in area
it: Risorse nell'area

en: A list of assets currently located in the area.
it: Elenco delle risorse al momento localizzate in quest'area.

en: Quantity unit
it: Unità di quantità

en: Soil name
it: Nome del suolo

en: Soil names
it: Nomi del suolo

en: Livestock weight tracking
it: Tracciamento del peso del bestiame

en: Plantings can be used to represent groups of plants (eg: a field of corn, or a group of seedlings), or they can be used to represent individual plants (eg: in the case of nurseries). For more information, see the <a href="@plantings_doc_url">Plantings</a> documentation.
it: Le coltivazioni possono essere utilizzate per rappresentare gruppi di piante (ad es. Un campo dimais, o un gruppo di piantine), oppure possono essere usati per rappresentaresingole piante (es: nel caso dei vivai). Per più informazioni, consultare la documentazione <a href="@plantings_doc_url">Coltivazioni</a>

en: Seeding logs represent when <a href="@plantings_url">Planting assets</a> are seeded directly into the ground (or into containers). For more information, see the <a href="@plantings_doc_url">Plantings</a> documentation.
it: Le registrazioni delle semine rappresentano quando le risorse delle <a href="@plantings_url">coltivazioni </a> vengono trapiantate da un luogo all'altro.
    Per più informazioni, consultare le documentazioni delle <a href="@plantings_doc_url">Coltivazioni</a>

en: Transplanting logs represent when <a href="@plantings_url">Planting assets</a> are transplanted from one place to another. For more information, see the <a href="@plantings_doc_url">Plantings</a> documentation.
it: Le registrazioni dei trapianti rappresentano quando le risorse delle <a href="@plantings_url">coltivazioni </a> vengono trapiantate da un luogo all'altro.Per più informazioni, consultare le documentazioni delle Coltivazioni <a href="@plantings_doc_url"> </a>

en: Autocomplete for farmOS text fields
it: Autocompletamento per i campi testo in FarmOS

en: Farm Fields Autocomplete
it: Autocompletamento dei campi

en: Adds autocomplete to text fields.
it: Aggiungi l'autocompletamento dei campi testo

en: What areas do this purchase pertain to?
it: A quali aree questo acquisto si riferisce?

en: What areas do this sale pertain to?
it: A quali aree questa vendita si riferisce?

en: Sales related to %2
it: Vendita relativa a %2

en: Purchases related to %2
it: Acquisto relativo a %2

en: Farm Livestock Weight
it: Peso del bestiame

en: Features for tracking weight of animals with observation logs.
it: Funzioni per tracciare il peso degli animali con le osservazioni.

en: The area name "%name" is too long. It must be under 255 characters.
it: Il nome dell'area "%name" è troppo lungo. Deve essere al massimo 255 caratteri.

en: The following records are currently linked to this plan. Deleting the plan will not delete these records, but they will no longer be linked to the plan.
it: I seguenti "record" saranno collegati con questa pianificazione. Rimuovendo la pianificazione non si elimineranno questi "record", ma non saranno più collegati alla pianificazione.

en: The following logs will also be removed.
it: Saranno rimossi anche le seguenti registrazioni

en: The record(s) will be unlinked from this plan, but they will not be deleted because they are referenced by other records.
it: I "record" saranno scollegati da questa pianificazione, ma non saranno rimossi perché riferiti ad altri "record"

en: Delete the record(s)
it: Rimuovi i "record"

en: If this is checked, the record(s) will be permanently deleted. Otherwise, they will just be unlinked from the plan.
it: Se questo è selezionato, i "record" saranno rimossi permanentemente. Altrimenti saranno solo scollegati dalla pianificazione.

en: Are you sure you want to remove %record from the plan %plan?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %record dalla pianificazione %plan?

en: The plan ID that this @entity_type is associated with.
it: L'identificativo della pianificazione associata con questa @entity_type

en: The plan associated with the @entity_type.
it: La pianificazione associata con l'@entity_type.

en: Logs in %1
it: Registrazioni in %1

en: This @record_type is part of the plan: <a href="!plan_path">%plan_name</a>
it: Questa @record_type è parte della pianificazione <a href="!plan_path"%plan_name</a>

en: Remove record
it: Rimuovi recod

en: Farm Plan Map
it: Mappa di pianificazione aziendale

en: Adds a map of areas and assets in a plan.
it: Aggiunge una mappa delle aree e delle risorse in una pianificazione

en: This can also be done after installation.
it: Questo può anche essere fatto dopo l'installazione.

en: Quantity report generator
it: Generatore di resoconti delle quantità

en: If the seed is part of a batch or lot, enter the lot number here.
it: Se il seme è parte di un lotto, inserire il numero qui

en: Seed lot number
it: Numero di lotto del seme

en: Animal Group
it: Gruppo di animali

en: Select the group(s) of animals to include in the weight report.
it: Selezione i gruppi di animali da inserire nel resonconto dei pesi

en: First recorded date of animal weights to include..
it: Prima data di registrazione di pesi di animali

en: Last recorded date of animal weights to include..
it: Ultima data di registrazione di pesi di animali

en: Animal Weights
it: Pesi degli animali

en: Adds Google layers to farm maps.
it: Aggiungi dei layer Google alla mappa

en: Adds MapBox layers to farm maps.
it: Aggiungi dei layer MapBox alla mappa

en: Asset geometry
it: Geometry della risorsa

en: The current geometry of the asset
it: La attuale geometry della risorsa

en: The @record_type ID that this plan is associated with.
it: @record_type ID associato con questo piano

en: The plan associated with the @record_type.
it: Pianificazione associata con la @record_type.

en: The asset <a href="!asset_path">%asset_label</a> has been archived.
it: La risorsa <a href="!asset_path">%asset_label</a> è stata archiviata

en: Length/depth
it: Rapporto Lunghezza/Profondità

en: View farm reports
it: Vedi i resoconti aziendali

en: Configure farm reports
it: Configura i resonconti aziendali

en: Select a report from the menu above.
it: Seleziona un resoconto dal menù

en: Farm Report
it: Resoconto aziendale

en: Features for viewing reports.
it: Funzioni per i resoconti
