farmOS (7.x-1.6) - en to nl translation catalogue (337 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Categories
nl: Categorieën

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Types
nl: Soorten

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Archive
nl: Archief

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Assigned to
nl: Toegewezen aan

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Configure
nl: Instellen

en: Files
nl: Bestanden

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Year
nl: Jaar

en: Area
nl: Gebied

en: General information
nl: Algemene informatie

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Footer
nl: Voet

en: Roles
nl: Rollen

en: Location
nl: Locatie

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Count
nl: Aantal

en: Photos
nl: Foto's

en: Sale
nl: Verkoop

en: Month
nl: Maand

en: Model
nl: Model/type

en: Customer
nl: Klant

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Manufacturer
nl: Fabrikant

en: General
nl: Algemeen

en: Calendar
nl: Kalender

en: Day
nl: Dag

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Other
nl: Andere

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Log in
nl: Inloggen

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Pressure
nl: Druk

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Append
nl: Achteraan toevoegen

en: Purpose
nl: Doel

en: Flag
nl: Vlag

en: Property
nl: Eigenschap

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Group members
nl: Groepsleden

en: File attachments
nl: Bestandsbijlagen

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Probability
nl: Waarschijnlijkheid van weergave

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: No groups found.
nl: Geen groepen gevonden.

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Activity
nl: Activiteit

en: day
nl: dag

en: Map
nl: Landkaart

en: Unit
nl: Eenheid

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Units
nl: Eenheden

en: People
nl: Personen

en: Results
nl: Resultaten

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Scope
nl: Bereik

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Purchase
nl: Kopen

en: Asset
nl: Bedrijfsmiddel

en: Assets
nl: Bedrijfsmiddelen

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Harvest
nl: Oogst

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Input
nl: Invoer

en: Farm
nl: Boerderij

en: Rate
nl: Percentage

en: Children
nl: Kinderen

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: My account
nl: Mijn account

en: Building
nl: Gebouw

en: Birth Date
nl: Geboortedatum

en: Data
nl: Gegevens

en: Any
nl: Elke

en: Reports
nl: Rapporten

en: Inventory
nl: Inventaris

en: archived
nl: gearchiveerd

en: Public key
nl: Publieke sleutel

en: Metric
nl: Metrisch

en: @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: Seller
nl: Verkoper

en: Output
nl: Uitvoer

en: Delete asset
nl: Verwijder bedrijfsmiddel

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Rating
nl: Waardering

en: Sales
nl: Verkoop

en: Invoice number
nl: Factuurnummer

en: Broadcast
nl: Uitzending

en: Generate
nl: Genereer

en: Private key
nl: Privésleutel

en: System of measurement
nl: Grootheden systeem

en: Assignment
nl: Instructie

en: Sex
nl: Geslacht

en: Current location
nl: Huidige locatie

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Identification
nl: Identificatie

en: average
nl: gemiddeld

en: Primary
nl: Primair

en: Add @name
nl: @name toevoegen

en: Total price
nl: Totaalprijs

en: Add extra field
nl: Extra veld toevoegen

en: Secondary
nl: Secundair

en: - Choose an operation -
nl: - Kies een bewerking -

en: Purchases
nl: Aankopen

en: Season
nl: Seizoen

en: Parse
nl: Verwerken

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Log ID
nl: Log-ID

en: - All -
nl: - Alle -

en: Tag ID
nl: Label-ID

en: Tag type
nl: Labeltype

en: Installed %module module.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Invalid operation.
nl: Ongeldige actie.

en: Seasons
nl: Seizoenen

en: Serial number
nl: Serienummer

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Add
nl: Toevoegen

en: Seeding
nl: Zaaien

en: Weight units
nl: Gewichtseenheden

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Unit price
nl: Eenheidsprijs

en: Animal
nl: Dier

en: Date of birth
nl: Geboortedatum

en: Father
nl: Vader

en: Mother
nl: Moeder

en: Asc
nl: Oplopend

en: Equipment
nl: Uitrusting

en: Needs Review
nl: Te beoordelen

en: Reschedule
nl: Opnieuw inplannen

en: @count members
nl: @count leden

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: Authorize
nl: Autoriseren

en: Animals
nl: Dieren

en: Inputs
nl: Invoervelden

en: Material
nl: Materiaal

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Landmark
nl: Herkenningspunt

en: Access Token
nl: Toegangstoken

en: female
nl: vrouwelijk

en: Tag Type
nl: Labeltype

en: Recalculate
nl: Opnieuw berekenen

en: Log type
nl: Logboektype

en: Geocoder settings
nl: Geocoder-instellingen

en: Asset type
nl: Bedrijfsmiddeltype

en: Asset types
nl: Bedrijfsmiddeltypes

en: Save asset type
nl: Asset-type opslaan

en: Delete asset type
nl: Asset-type verwijderen

en: Individual
nl: Individueel

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Materials
nl: Materialen

en: Asset ID
nl: Asset-ID

en: Add asset
nl: Asset toevoegen

en: Authorization Code
nl: Authorizatiecode

en: Add log
nl: Log toevoegen

en: Farm Log
nl: Boerderijlogboek

en: Farm Livestock
nl: Boerderijveestapel

en: Laboratory
nl: Laboratorium

en: Soil Tests
nl: Bodemtesten

en: Farm Soil Test
nl: Boerderijbodemtesten

en: Farm Equipment
nl: Boerderij apparatuur

en: Access farm dashboard
nl: Boerderijdashboard openen

en: Configure settings for your farm.
nl: Instellingen voor de boerderij configureren

en: Crop family
nl: Gewasfamilie

en: Days to transplant
nl: Dagen tot verplanten

en: How was this input applied?
nl: Hoe was deze invoer toegepast?

en: Planting
nl: Beplanting

en: Source/Supplier
nl: Bron/Leverancier

en: What was the purpose of this input?
nl: Wat was het doel van deze invoer?

en: Where were the seeds obtained?
nl: Waar was het zaadgoed verkregen?

en: Plantings
nl: Beplantingen

en: Farm Crop
nl: Boerderijgewas

en: Farm Map
nl: Boerderijkaart

en: The human-readable name of this asset type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit bedrijfsmiddeltype

en: Farm asset
nl: Boerderijbedrijfsmiddel

en: Farm asset type
nl: Boerderijbedrijfsmiddeltype

en: The name of the asset.
nl: De naam van het bedrijfsmiddel.

en: The farm asset type.
nl: Het bedrijfsmiddeltype.

en: The timestamp when the asset was created.
nl: Het tijdstip waarop dit bedrijfsmiddel was aangemaakt.

en: The timestamp when the asset was last modified.
nl: Het tijdstip waarop dit bedrijfsmiddel laatst was aangepast.

en: Farm Asset
nl: Boerderijbedrijfsmiddel

en: A farm asset entity type.
nl: Een entiteitstype van boerderijbedrijfsmiddel

en: Farm Theme
nl: Boerderijthema

en: Official theme of farmOS. Based on Bootstrap CDN starter kit theme.
nl: Officieel thema van farmOS. Gebaseerd op Bootstrap CDN starter kit thema.

en: Crops
nl: Gewassen

en: Crop Families
nl: Gewasfamilies

en: Farm Fields
nl: Boerderijvelden

en: No sensor type.
nl: Geen sensortype

en: Farm Sensor
nl: Boerderijsensor

en: Observations
nl: Waarnemingen

en: Bed
nl: Rug

en: Greenhouse
nl: Kas

en: Farm management system.
nl: Boerderijbeheersysteem

en: Farm Access
nl: Boerderijtoegang

en: Sensor value
nl: Sensorwaarde

en: Timestamp of the sensor reading.
nl: Tijdstip van de sensormeting

en: Sensor reading name
nl: Naam sensormeting

en: Sensor value (decimal)
nl: Sensorwaarde (decimaal)

en: Select entities
nl: Entiteiten selecteren

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
nl: Voer het gewas/variëteit in waarvan dit een aanplanting is. Terwijl u typt, hebt u de mogelijkheid om te kiezen uit gewassen/variëteiten die u in het verleden hebt ingevoerd.

en: Transplanting
nl: Verplanting

en: Castrated
nl: Gecastreerd

en: Has this animal been castrated?
nl: Is dit dier gecastreerd?

en: No logs found.
nl: Geen logs gevonden.

en: Log name
nl: Lognaam

en: Installing optional modules
nl: Bezig met de installatie van optionele modules

en: Configure farmOS
nl: FarmOS instellen

en: Livestock
nl: Vee

en: Add person
nl: Persoon toevoegen

en: Measurement type
nl: Meettype

en: Tag location
nl: Tag-locatie

en: Crop/variety
nl: Gewas/variëteit

en: Log category
nl: Logcategorie

en: Optionally assign this task to one or more people.
nl: U kunt deze taak desgewenst aan een of meer personen toewijzen.

en: Use this to organize your logs into categories for easier searching and filtering later.
nl: Gebruik dit om uw logs in categorieën te ordenen zodat u later gemakkelijker kunt zoeken en filteren.

en: Species/breed
nl: Soort/ras

en: If this harvest is part of a batch or lot, enter the lot number here.
nl: Indien deze oogst deel uitmaakt van een partij of lot, vul dan hier het lotnummer in.

en: Water test
nl: Watertest

en: This membership change has taken place (mark the log as done)
nl: Toon gerelateerde projecten

en: Current inventory
nl: Huidige voorraad

en: Assign log(s) to
nl: Log toewijzen aan

en: Select people to assign these logs to.
nl: Selecteer mensen aan wie u deze logs wilt toewijzen.

en: This movement has taken place (mark the log as done)
nl: Deze verplaatsing heeft plaatsgevonden (log als voltooid markeren)

en: Water content
nl: Waterinhoud

en: Provides a general purpose record flagging system.
nl: Voorziet in een algemeen systeem voor het markeren van records.

en: Birth
nl: Geboorte

en: Assigned logs
nl: Toegewezen logboeken

en: No placemarks were found.
nl: Er zijn geen locatiemarkeringen gevonden.

en: Select the system of measurement you would like to use in farmOS. Changing this setting after data has been entered is not recommended.
nl: Selecteer het meetsysteem dat u in farmOS wilt gebruiken. Het is afgeraden deze instelling te wijzigen nadat er gegevens zijn ingevoerd.

en: Date of purchase
nl: Aankoopdatum

en: Quantity units
nl: Hoeveelheidseenheid

en: Crops in field
nl: Gewassen in veld

en: Soil amendment
nl: Bodemverbetering

en: Harvest logs
nl: Oogstlog

en: Input logs
nl: Invoerlog

en: Default roles: Manager, Worker, Viewer
nl: Standaard rollen: Manager, arbeider, kijker

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
nl: Levert standaard rollen: manager, arbeider, kijker.

en: ID tags
nl: ID-tags

en: Equipment used
nl: Gebruikte apparatuur

en: Log categories
nl: Logcategorieën

en: Mapbox API Key
nl: Mapbox API-key

en: Enter your Mapbox API key.
nl: Voer uw Mapbox API-key in.

en: If the seed is part of a batch or lot, enter the lot number here.
nl: Indien het zaad deel uitmaakt van een partij of lot, vul dan hier het lotnummer in.

en: farmOS Map
nl: farmOS-kaart

en: If a veterinarian was involved, enter their name here.
nl: Als er een dierenarts bij betrokken was, vul dan hier de naam in.

en: Planned Movements
nl: Geplande verplaatsingen

en: Planned for @date
nl: Gepland voor @date

en: Planned Logs
nl: Geplande logs

en: Record animal move
nl: Dierverplaatsing registreren

en: Select the group/animal that is being moved.
nl: De groep of het dier selecteren dat verplaatst wordt.

en: Moving to
nl: Verplaatsen naar

en: Pasture height
nl: Weide hoogte

en: Earliest Birth
nl: Vroegste geboorte

en: Latest Birth
nl: Laatste geboorte

en: The type of sensor.
nl: Het type van de sensor

en: Sensor Settings
nl: Sensorinstellingen

en: Sensor graphs
nl: Sensorgrafieken

en: Sensor Values
nl: Sensorwaarden

en: Compost temperature
nl: Composttemperatuur

en: Compost asset
nl: Compost-asset

en: All weights
nl: Alle gewichten

en: Weight report
nl: Gewichtsrapport

en: Daily liveweight gain
nl: Dagelijks levend gewicht toename

en: Date -
nl: Datum -

en: Average Weight -
nl: Gemiddeld gewicht -
