Feeds (7.x-2.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (216 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Categories
fr: Catégories

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Delete configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: never
fr: jamais

en: Content type
fr: Type de contenu

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Off
fr: Désactivé

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Severity
fr: Importance

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Processor
fr: Processeur

en: Terms
fr: Termes

en: Getting started
fr: Commencer

en: Targets
fr: Cibles

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Term description
fr: Description du terme

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Change
fr: Modifier

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Feeds
fr: Flux

en: Could not retrieve title from feed.
fr: Le titre du flux n'a pas pu être récupéré.

en: administer feeds
fr: administrer les flux

en: Revert
fr: Rétablir

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Deleting
fr: Suppression

en: Missing
fr: Manquant

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Title of the feed item.
fr: Titre de l'élément du flux.

en: Term synonyms
fr: Synonymes du terme

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Target
fr: Cible

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Taxonomy: @name
fr: Taxonomie : @name

en: Importing
fr: Importation

en: Importer
fr: Outil d'importation

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Legend
fr: Légende

en: Select a vocabulary
fr: Selectionner un vocabulaire

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: As often as possible
fr: Aussi souvent que possible

en: Minimum refresh period
fr: Délai minimum d'actualisation

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: Text format
fr: Format de texte

en: Author email
fr: Courriel de l'auteur

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Select a source
fr: Choisir une source

en: Select a target
fr: Choisir une cible

en: Published date
fr: Date de publication

en: Change frequency
fr: Fréquence de changement

en: Import all content from feed?
fr: Importer tout le contenu du flux ?

en: Delete all items from feed?
fr: Supprimer tous les élements du flux ?

en: import
fr: importer

en:  feeds
fr:  flux

en: clear
fr: vider

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fr: Regroupe les flux RSS/Atom/RDF, importe des fichiers CSV et plus.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
fr: Un nom naturel pour cette configuration. Exemple : Flux RSS. Vous pouvez toujours le modifier plus tard.

en: A unique identifier for this configuration. Example: rss_feed. Must only contain lower case characters, numbers and underscores.
fr: Un identifiant unique pour cette configuration. Exemple : flux_rss. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, chiffres et tirets bas.

en: A description of this configuration.
fr: Une description de cette configuration.

en: Id is taken.
fr: Cet identifiant est pris.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
fr: Votre configuration a été créée suivant les paramètres par défaut. Si ces paramètres ne correspondent pas à vos besoins, vous pouvez les ajuster ici.

en: Export feed configuration
fr: Configuration d'export de flux

en: Select a !plugin_type
fr: Choisir un !plugin_type

en: Settings for !plugin
fr: Configuration de !plugin

en: Mapping for !processor
fr: Correspondance pour !processor

en: Attached to: !type
fr: Attaché à : !type

en: [none]
fr: [aucun]

en: as often as possible
fr: aussi souvent que possible

en: every !interval
fr: chaque !interval

en: Refresh: !import_period
fr: Actualisation : !import_period

en: Import on create
fr: Importer à la création

en: Do not import on create
fr: Ne pas importer à la création

en: Fetcher
fr: Extracteur

en: Name of source field
fr: Nom du champ source

en: Mapping has been added.
fr: La correspondance à été ajoutée.

en: Unique target
fr: Cible unique

en: No mappings defined.
fr: Pas de correspondance définie.

en: Import content into Drupal.
fr: Importer du contenu dans Drupal.

en: Administrative UI for Feeds module.
fr: Interface Administrative pour le module Feeds

en: Empty configuration identifier.
fr: Identifiant de configuration vide.

en: Attach to content type
fr: Joindre à un type de contenu

en: after !time
fr: après !time

en: CSV files
fr: Fichiers CSV

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
fr: La colonne <strong>!column</strong> est obligatoire et considérée comme unique : un seul élément par valeur !column sera créé.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
fr: Les colonnes <strong>!columns</strong> sont obligatoires et les valeurs de ces colonnes sont considérées comme uniques : une seule entrée par valeur dans l'une de ces colonnes sera créée.

en: Default delimiter
fr: Séparateur par défaut

en: Default field delimiter.
fr: Séparateur de champs par défaut.

en: There is no new content.
fr: Il n'y a aucun nouveau contenu.

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Feed source
fr: Source du flux

en: Enter a feed URL.
fr: Saisir l'URL d'un flux.

en: There is no content to be deleted.
fr: Il n'y a aucun contenu à supprimer.

en: Item GUID
fr: GUID de l'élément

en: There are no new terms.
fr: Il n'y a aucun nouveau terme.

en: No terms to be deleted.
fr: Aucun terme à supprimer.

en: There are no new users.
fr: Il n'y aucun nouvel utilisateur.

en: Additional roles
fr: Rôles supplémentaires

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
fr: Ce type de contenu est utilisé pour regrouper automatiquement du contenu depuis des flux.

en: Use standalone form
fr: Utiliser le formulaire indépendant

en: Title of the feed.
fr: Titre du flux.

en: Name of the user.
fr: Nom de l'utilisateur.

en: Email address of the user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur.

en: feeds
fr: flux

en: New importer
fr: Nouvel importateur

en: Import date
fr: Date de l'importation

en: Object is not persistent.
fr: L'objet n'est pas persistant.

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
fr: Plugin Feeds %plugin manquant. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: Created @number @type node. | Created @number @type nodes.
fr[0]: @number @type nœud créé.
fr[1]: @number @type nœuds créés.

en: Updated @number @type node. | Updated @number @type nodes.
fr[0]: @number nœud mis à jour.
fr[1]: @number nœuds mis à jour.

en: Deleted @number node. | Deleted @number nodes.
fr[0]: @number nœud supprimé.
fr[1]: @number nœuds supprimés.

en: Created @number term in !vocabulary. | Created @number terms in !vocabulary.
fr[0]: @number terme créé dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes créés dans !vocabulary.

en: Updated @number term in !vocabulary. | Updated @number terms in !vocabulary.
fr[0]: @number terme mis à jour dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes mis à jour dans !vocabulary.

en: Deleted @number term from !vocabulary. | Deleted @number terms from !vocabulary.
fr[0]: @number terme supprimé dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes supprimés dans !vocabulary.

en: Created @number user. | Created @number users.
fr[0]: @number utilisateur créé.
fr[1]: @number utilisateurs créés.

en: Updated @number user. | Updated @number users.
fr[0]: @number utilisateur mis à jour.
fr[1]: @number utilisateurs mis à jour.

en: Edit importer: @importer
fr: Modifier l'importateur : @importer

en: Clone importer: @importer
fr: Cloner l'importateur : @importer

en: Supply path to file directly
fr: Fournir le chemin du répertoire de fichiers

en: Update existing nodes
fr: Mise à jour des nœuds existants

en: Item URL
fr: URL de l'élément

en: An example of a node importer and a user importer.
fr: Un exemple d'importateur de nœud et d'importateur d'utilisateurs.

en: cURL error (@code) @error for @url
fr: Erreur cURL (@code) @error pour @url

en: Update existing terms
fr: Mettre à jour les termes existant

en: Object is disabled.
fr: L'objet est désactivé.

en: Import on submission
fr: Importer à la soumission.

en: Administer Feeds
fr: Administrer Feeds

en: Attached to: @type
fr: Joint à : @type

en: Configure one or more Feeds importers to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
fr: Configurer un ou plusieurs importateurs RSS pour agréger les flux RSS et Atom, importer des fichiers CSV ou plus.

en: The @label field of the node.
fr: Le champ @label du nœud.

en: Allowed file extensions for upload.
fr: Liste des extensions de fichiers autorisées pour le téléversement.

en: No Headers
fr: Pas d'En-têtes

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
fr: Cocher si le fichier CSV importé ne commence pas par une ligne d'entête. Si la case est cochée, les sources de correspondance devront être nommées  '0', '1', '2' etc.

en: No headers
fr: Pas d'en-têtes

en: Feeds importers
fr: Importateurs Feeds

en: Importing (@progress %)
fr: Importation en cours (@progress %)

en: Import all content from source?
fr: Importer tout le contenu depuis la source ?

en: Delete all items from source?
fr: Supprimer tous les éléments depuis la source ?

en: Deleting (@progress %)
fr: Suppression en cours (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Deleting items - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Last import: @ago ago.
fr: Dernière importation : il y a @ago.

en: @count imported items total.
fr: @count éléments importés au total.

en: No imported items.
fr: Aucun élément importé.

en: Periodic import: !import_period
fr: Import périodique : !import_period

en: Do not import on submission
fr: Ne pas importer à la soumission.

en: A description of this importer.
fr: Une description de cet outil d'importation.

en: Requires cron to be configured.
fr: Requiert que le planificateur de tâches soit configuré.

en: Every !p
fr: Tous les !p

en: Periodic import
fr: Importation périodique

en: Choose how often a source should be imported periodically.
fr: Choisir à quelle fréquence une source doit être importée.

en: Download a template
fr: Télécharger un modèle

en: Deleted @number @entity | Deleted @number @entities
fr[0]: @number @entity supprimée
fr[1]: @number @entities supprimées

en: Feed node
fr: Nœud du flux

en: Log time
fr: Temps de connexion

en: Authorize
fr: Autoriser

en: There are no importers, go to <a href="@importers">Feed importers</a> to create one or enable an existing one.
fr: Il n'y a pas d'importateurs, allez dans <a href="@importers">Importateurs Feed </a> pour en créer un ou en activer un qui existe déjà.

en: There are no items for this feed at the moment.
fr: Il n'y a aucun élément pour ce flux actuellement.

en: Articles from %1
fr: Articles provenant de %1

en: A clone of the @name configuration has been created.
fr: Un clone de la configuration @name a été créé.

en: Changed @type plugin.
fr: Plugin @type modifié.

en: @name: End
fr: @name : Fin

en: Created @number @entity. | Created @number @entities.
fr[0]: @number @entity créé(e).
fr[1]: @number @entities créé(e)s.

en: Updated @number @entity. | Updated @number @entities.
fr[0]: @number @entity mis(e) à jour.
fr[1]: @number @entities mis(es) à jour.

en: Failed importing @number @entity. | Failed importing @number @entities.
fr[0]: Échec de l'importation de @number @entity.
fr[1]: Échec de l'importation de @number @entities.
