Feeds (7.x-2.0-beta4) - en to ja translation catalogue (299 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Node ID
ja: ノードID

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Create
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Off
ja: オフ

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更は保存されました。

en: Feed title
ja: フィードのタイトル

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Term name
ja: タームの名称

en: Role name
ja: 役割名

en: Severity
ja: 重大度

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Nodes
ja: ノード

en: Processor
ja: プロセッサー

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Getting started
ja: はじめに

en: Timezone handling
ja: タイムゾーンの扱い

en: Targets
ja: ターゲット

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Term description
ja: タームの説明

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Account status
ja: アカウント 状況

en: Change
ja: 変更

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Feeds
ja: フィード

en: Sources
ja: ソース

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Replace
ja: 置換

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Revert
ja: 戻す

en: Path alias
ja: パスエイリアス

en: Blocked
ja: ブロック

en: Missing
ja: 喪失

en: Installed
ja: インストール済み

en: User name
ja: ユーザー名

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Sticky
ja: 固定

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Mapping
ja: マッピング

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Parser
ja: パーサー

en: Title of the feed item.
ja: フィード項目のタイトル

en: Offset
ja: オフセット

en: Target
ja: ターゲット

en: Do you really want to continue?
ja: 本当に続けますか?

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Importing
ja: インポート

en: off
ja: オフ

en: Importer
ja: インポーター

en: User email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Queue
ja: キュー

en: Bundle
ja: バンドル

en: Attached to
ja: 次に添付

en: Feed item
ja: フィードアイテム

en: Legend
ja: 用例

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: As often as possible
ja: できるだけすぐに

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Published date
ja: 公開日時

en: Unique
ja: ユニーク

en: Delete items
ja: アイテムを削除

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
ja: RSS/Atom/RDF feedsをアグリゲートし、CSV ファイルなどからインポートします。

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
ja: この設定の自然名です。例: RSS Feed。この名前はいつでも変えられます。

en: A description of this configuration.
ja: この設定の説明。

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
ja: デフォルトの内容で設定を作成しました。使用状況にそぐわない場合は、設定を調整することができます。

en: Export feed configuration
ja: フィードの設定をエクスポート

en: Select a !plugin_type
ja: !plugin_typeを選択

en: Settings for !plugin
ja: !pluginの設定

en: [none]
ja: [無し]

en: every !interval
ja: !interval 秒毎に

en: Fetcher
ja: フェッチャー

en: Administrative UI for Feeds module.
ja: Feeds モジュールの管理UIです。

en: Attach to content type
ja: 添付するコンテンツタイプ

en: after !time
ja: !time 後

en: CSV files
ja: CSV ファイル

en: The character that delimits fields in the CSV file.
ja: CSVファイル内でフィールドの区切り文字です。

en: Default delimiter
ja: デフォルトの分割文字

en: Default field delimiter.
ja: デフォルトのフィールドの分割文字です。

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Enter a feed URL.
ja: feed URLを入力してください。

en: Expire nodes
ja: ノードを期限切れ

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
ja: ノードが削除されるまでにどのくらいの間待ちますか。ノードの公開日時はノードの年を決定するために使われます、マッピング設定を見て下さい。

en: Item URL (link)
ja: 項目 URL (リンク)

en: Item GUID
ja: 項目 GUID

en: Select whether users should be imported active or blocked.
ja: ユーザーをアクティブとしてかブロックとしてインポートするか選択してください。

en: Additional roles
ja: 追加の権限

en: Subscribe to RSS or Atom feeds. Creates nodes of the content type "Feed item" from feed content.
ja: RSS か Atom feedsを配信登録します。feed コンテンツから"Feed 項目" タイプのコンテンツのノードを作成します。

en: Use standalone form
ja: スタンドアローンのフォームを使う

en: This parser supports free source definitions. Enter the name of the source field in lower case into the Source text field above.
ja: このパーサーはフリーなソース定義をサポートします。ソースフィールドの名前を小文字で、上のソーステキストフィールドに入力してください。

en: The UNIX time when a node has been published.
ja: ノードが公開された時のUNIX時間です。

en: Whether a node is published or not. 1 stands for published, 0 for not published.
ja: ノードが公開されているのかどうか。1は公開、0は未公開の意味を表しています。

en: Title of the feed.
ja: フィードのタイトル。

en: Description of the feed item.
ja: feed項目の説明です。

en: Name of the feed item's author.
ja: feed 項目の著者の名前です。

en: URL of the feed item.
ja: feed項目のURLです。

en: Name of the user.
ja: ユーザーの名前です。

en: Email address of the user.
ja: ユーザーのメールアドレスです。

en: The created (e. g. joined) data of the user.
ja: ユーザーが作成された(つまり参加した)日時です。

en: User language
ja: ユーザーの言語

en: feeds
ja: フィード

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: Request timeout
ja: リクエスト タイムアウト

en: Import date
ja: 日時をインポート

en: Owner feed nid
ja: 所有者feed nid

en: Filter on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
ja: Feeds ノードのノードIDを使いFeedlが生成された時の フィード項目でフィルターします。

en: Sort Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
ja: Feed が生成された Feed ノードのノードIDを使いFeed 項目を並べ替えます。

en: Owner feed
ja: 所有者feed

en: Contains the GUID of the feed item.
ja: Feeds 項目の GUIDを含みます。

en: Filter on a Feeds Item's GUID field.
ja: Feeds 項目の GUID フィールドでフィルターします。

en: Argument on a Feeds Item's GUID field.
ja: Feeds 項目の GUIDフィールドの引数です。

en: Sort on a Feeds Item's GUID field.
ja: Feeds 項目の GUID フィールドで並べ替えます。

en: Contains the import date of the feed item.
ja: Feeds 項目の インポート日時を含みます。

en: Sort on a Feeds Item's import date field.
ja: Feeds 項目の インポート日時フィールドで並べ替えます。

en: Filter on a Feeds Item's import date field.
ja: Feeds 項目の インポート日時 フィールドでフィルターします。

en: Argument on a Feeds Item's import date field.
ja: Feeds 項目の インポート日時フィールドの引数です。

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Use PubSubHubbub
ja: PubSubHubbubを使う

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
ja: もし利用可能なら、<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> 配信を使おうとします。

en: Auto detect feeds
ja: 自動発見Feeds

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
ja: もし提供されたURLがfeedを指していないがHTML文書を指していた時、文書からfeed URLを抽出しようとします。

en: Would you really like to revert the importer @importer?
ja: インポーター @importer を本当に元に戻しますか？

en: Would you really like to delete the importer @importer?
ja: インポーター @importer を本当に削除しますか？

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
ja: 作成されるノードの著者を選択してください - 空欄なら"匿名ユーザー"に割り当てます。

en: The Drupal user ID of the node author.
ja: ノード作成者のユーザーIDです。

en: Every user is assigned the "authenticated user" role. Select additional roles here.
ja: 各ユーザーは"認証済みユーザー"権限に割り当てられます。ここで追加の役割を選択してください。

en: Item URL
ja: 項目 URL

en: Contains the URL of the feed item.
ja: Feeds 項目の URLを含みます。

en: Filter on a Feeds Item's URL field.
ja: Feeds 項目の URL フィールドでフィルターします。

en: Argument on a Feeds Item's URL field.
ja: Feeds 項目の URLフィールドの引数です。

en: Sort on a Feeds Item's URL field.
ja: Feeds 項目の URL フィールドで並べ替えます。

en: Feeds Import
ja: フィードインポート

en: An example of a node importer and a user importer.
ja: ノードインポーターとユーザーインポーターの例。

en: A news aggregator built with feeds, creates nodes from imported feed items. With OPML import.
ja: Feedで構築されたニュースアグリゲータは、インポートしたFeed項目からノードを作成します。OPML インポートでも。

en: Feed node: Taxonomy: @vocabulary
ja: Feed ノード: タクソノミー: @vocabulary

en: Feed node: User ID
ja: Feed ノード: ユーザー ID

en: The feed node author uid.
ja: feed ノードの著者uidです。

en: Import on submission
ja: 投稿時にインポート

en: Administer Feeds
ja: Feedsの管理

en: Create, update, delete importers, execute import and delete tasks on any importer.
ja: インポーターの作成、更新、削除、実行、任意のインポーターを削除します

en: Import @name feeds
ja: @name のfeedsをインポート

en: Delete items from @name feeds
ja: @name feedsから項目を削除

en: 
      <p>
      Define which elements of a single item of a feed (= <em>Sources</em>) map to which content pieces in Drupal (= <em>Targets</em>). Make sure that at least one definition has a <em>Unique target</em>. A unique target means that a value for a target can only occur once. E. g. only one item with the URL <em>http://example.com/content/1</em> can exist.
      </p>
ja: 
      <p> feed (= <em>ソース</em>) の単一の項目のどのエレメントがDrupal (= <em>ターゲット</em>)内のどのコンテンツの一部に割り当てられるか定義します。少なくとも一つの定義は<em>固有なターゲット</em>を持つことを確認してください。固有なターゲットは、あるターゲットの値は一度しか起こらない事を意味します。言い換えれば、URL <em>http://example.com/content/1</em>の項目一つのみが存在できます。</p>

en: Attached to: @type
ja: @typeに添付

en: Configure one or more Feeds importers to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
ja: RSSや Atom feedsを収集したり、, import CSV ファイル等をインポートしたりするFeeds インポーターを構成します。

en: Allowed file extensions for upload.
ja: アップロードに許されるファイルの拡張子。

en: No Headers
ja: ヘッダーなし

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
ja: インポートしたCSVファイルがヘッダー行で始まっていなかったらチェックしてください。チェックすれば、ソースの割り当ては'0', '1', '2' と命名されます。

en: No headers
ja: ヘッダーなし

en: Feeds importers
ja: Feedsインポーター

en: Importing (@progress %)
ja: インポート中 (@progress %)

en: Import all content from source?
ja: ソースにある全てのコンテンツをインポートしますか？

en: Delete all items from source?
ja: ソースにある全てのアイテムを削除しますか？

en: Deleting (@progress %)
ja: 削除中 (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
ja: インポート中 - @progress % 完了。

en: Deleting items - @progress % complete.
ja: アイテム削除中 - @progress % 完了。

en: Last import: @ago ago.
ja: 最終インポート日: @ago前.

en: No imported items.
ja: インポートされた項目はありません。

en: Periodic import: !import_period
ja: 周期的インポート: !import_period

en: A human readable name of this importer.
ja: このインポーターの人間が読める名前です。

en: A description of this importer.
ja: このインポーターの説明です。

en: If "Use standalone form" is selected a source is imported by using a form under !import_form.
                               If a content type is selected a source is imported by creating a node of that content type.
ja: もし "スタンドアローンのフォームを使う" が選択されれば、ソースは!import_formの元のフォームを使ってインポートされます。もしコンテンツタイプが選択されれば、ソースはそのコンテンツタイプのノードを作成してインポートされます。

en: Requires cron to be configured.
ja: cronを設定することが必要です。

en: Every !p
ja: 毎!p

en: Periodic import
ja: 周期的インポート

en: Choose how often a source should be imported periodically.
ja: ソースはどれくらい頻繁に周期的にインポートするか選択してください。

en: Process in background
ja: バックグラウンドで処理

en: For very large imports. If checked, import and delete tasks started from the web UI will be handled by a cron task in the background rather than by the browser. This does not affect periodic imports, they are handled by a cron task in any case.
ja: 非常に大きなインポート用です。チェックすれば、Web UIで始まったインポートや削除タスクはブラウザーというよりはバックグラウンドのcronタスクによって扱われます。これは周期的インポートには影響しません、どのみちcronタスクによって扱われるためです。

en: Download a template
ja: テンプレートをダウンロード

en: Select a file from your local system.
ja: ローカルシステムからファイルを選択してください。

en: Supply path to file or directory directly
ja: ファイルかディレクトリへの直接のパスを提供

en: For experts. Lets users specify a path to a file <em>or a directory of files</em> directly,
            instead of a file upload through the browser. This is useful when the files that need to be imported
            are already on the server.
ja: エキスパート向けです。ユーザーにファイルか<em>ファイルのディレクトリー</em>のパスを直接指定させます。ブラウザーを通してファイルをアップロードする代わりです。これはインポートするファイルが既にサーバー上にある時に役立ちます。

en: Update existing @entities
ja: 既存の @entities を更新

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
ja: 既存の @entities は "固有なターゲット"であるマッピングを使って決定されます。

en: Do not update existing @entities
ja: 既存の @entities を更新しません

en: The external URL of the item. E. g. the feed item URL in the case of a syndication feed. May be unique.
ja: 項目の外部URLです。つまり、シンジケーションFeedの場合のfeed項目URLです。固有でもよいです。

en: The globally unique identifier of the item. E. g. the feed item GUID in the case of a syndication feed. May be unique.
ja: 項目の広く固有な識別子です。つまり、シンジケーションfeedの場合のfeed項目GUIDです。固有でもよいです。

en: The node id of the owner feed node if available.
ja: 利用可能なら、オーナーFeeds ノードのノードIDです。

en: Relate a feed item to its owner feed node if available.
ja: 利用可能なら、Feed項目をオーナーFeedノードに関連付けます。

en: Relate a log entry to its importer if available.
ja: 利用可能なら、ログエントリーをインポーターに関連付けます。

en: Feed node
ja: Feed ノード

en: Relate a log entry to its feed node if available.
ja: 利用可能なら、ログエントリーをFeedノードに関連付けます。

en: Log time
ja: ログ時間

en: The time of the event.
ja: イベントの時間です。

en: Request time
ja: リクエスト時間

en: The time of the page request of an event.
ja: イベントのページリクエストの時間です。

en: Asc
ja: 昇順

en: Defuse e-mail addresses
ja: メールアドレスを取り除く

en: This appends _test to all imported e-mail addresses to ensure they cannot be used as recipients.
ja: これは受信者として使われないことを確信するために、インポートした全メールアドレスに _testを追加します。

en: Authorize
ja: 承認

en: Feeds module form elements
ja: Feedsモジュールのフォーム要素

en: A clone of the @name configuration has been created.
ja: @name の設定を複製しました。

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the <a href="@import">Import</a> page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
ja: コンテンツをDrupalに引き出す、Feed インポーターを作成します。<a href="@import">インポート</a> ページからこれらのインポータを使うこともできますし、もしコンテンツタイプに添付すれば、コンテンツタイプから単純にノードを作成することができます。

en: Check that the author has permission to create the node.
ja: 著者がノードを作成する権限を持っているのかチェックします。

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: No importers available.
ja: 利用できるインポーターはありません。

en: Add importer
ja: インポーターを追加

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = read only, 2 = read/write.
ja: ノードにコメントが許可されるかどうか (0 = 無効、1 = 表示のみ、2 = 表示／投稿)

en: Whether a user is active or not. 1 stands for active, 0 for blocked.
ja: ユーザーがアクティブか否か。1はアクティブ、0はブロックを表します。

en: Default language for the user.
ja: ユーザーのデフォルトの言語です。

en: Unlock this importer?
ja: このインポーターをロック解除しますか？

en: Not Locked
ja: ロックされていません

en: This importer is not locked, therefore it cannot be unlocked.
ja: このインポーターはロックされていないため、ロック解除できません。

en: Unlock (disabled)
ja: ロック解除(無効)

en: Unlock imports from @name feeds
ja: @name feedsからインポートのロック解除

en: If a feed importation breaks for some reason, users with this permission can unlock them.
ja: 何らかの理由でfeedインポートが失敗したら、この権限を持つユーザーはそれのロックを解除できます。

en: Nid of the Feed Node that imported this entity.
ja: このエンティティをインポートした Feed ノードのNid。

en: The Drupal username of the node author.
ja: ノード作成者のDrupalユーザー名です。

en: The email address of the node author.
ja: ノード作成者のメールアドレスです。

en: URL path alias of the node.
ja: ノードのURLパス エイリアスです。

en: Used as <strong>unique</strong>.
ja: <strong>固有</strong>として使われています。

en: Not used as unique.
ja: 固有として使われていません。

en: Target configuration
ja: ターゲット 設定

en: Feed node: Node ID
ja: Feed ノード: ノード ID

en: The feed node nid.
ja: feed ノード nid です。

en: The @label field of the entity.
ja: エンティティの@label フィールドです。

en: Skip hash check
ja: ハッシュチェックをスキップ

en: Force update of items even if item source data did not change.
ja: 例え項目のソースデータが変化していなくとも、項目の更新を強制します。

en: Replace existing @entities
ja: 既存の @entities を置換

en: The date the source was last imported.
ja: 最後にインポートされた日付。

en: - Select a source -
ja: - ソースを選択してください -

en: An element from the feed.
ja: feedからのエレメントです。

en: The name of source field.
ja: ソースフィールドの名前です。

en: - Select a target -
ja: - ターゲットを選択 -

en: The field that stores the data.
ja: データを保存するフィールドです。

en: Importer id
ja: インポーターid

en: Enter the id to use for this importer if it is different from the source importer. Leave blank to use the id of the importer.
ja: もしソースインポータと違うなら、このインポーターを使うためのidを入力してください。インポーターのidを使うなら空欄にしてください。

en: Replace an existing importer if one exists with the same id.
ja: もし同じidで既存のインポーターがあれば、上書きします。

en: Bypass importer validation
ja: インポーターの検証をバイパス

en: Bypass the validation of plugins when importing.
ja: インポートした際のプラグインの検証をバイパス

en: Import importer
ja: インポーターをインポート

en: Directory where uploaded files get stored. Prefix the path with a scheme. Available schemes: @schemes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるディレクトリーです。パスはスキームが頭につきます。利用できるスキーム:@schemes

en: Allowed schemes
ja: 許されるスキーム

en: Select the schemes you want to allow for direct upload.
ja: 直接アップロードを許したいスキームを選択してください。

en: There are no log messages.
ja: ログメッセージはありません。

en: Feeds log
ja: Feeds ログ

en: File encoding
ja: ファイルのエンコード
