Feeds (7.x-2.0) - en to hu translation catalogue (353 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Priority
hu: Fontosság

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Categories
hu: Kategóriák

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: Node ID
hu: Tartalomazonosító

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: URL
hu: Webcím

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Feed URL
hu: Hírcsatorna webcím

en: Rename
hu: Átnevezés

en: ID
hu: Azonosító

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Create
hu: Létrehozás

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Never
hu: Soha

en: Your changes have been saved.
hu: A módosítások mentése megtörtént.

en: Feed title
hu: Hírcsatorna neve

en: Role ID
hu: Szerepkör-azonosító

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Log message
hu: Üzenet

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Term name
hu: Kifejezés neve

en: Role name
hu: Szerepkör neve

en: Severity
hu: Szint

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Normal
hu: Általános

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Processor
hu: Feldolgozó

en: State
hu: Állapot

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Desc
hu: Csökk

en: Getting started
hu: Indulás

en: Timezone handling
hu: Időzónák kezelése

en: Targets
hu: Célok

en: Users
hu: Felhasználók

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Override
hu: Felülírás

en: Clone
hu: Klónozás

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Term description
hu: A kifejezés leírása

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Account status
hu: Fiók állapota

en: Change
hu: Változtat

en: Delimiter
hu: Elválasztó

en: Feeds
hu: Hírcsatornák

en: Could not retrieve title from feed.
hu: A címet nem sikerült kinyerni a hírcsatornából.

en: Sources
hu: Hírforrások

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Replace
hu: Helyettesít

en: Site default
hu: Webhely alapértelmezés

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Path alias
hu: Útvonalálnév

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Deleting
hu: Törlés

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Installed
hu: Telepített

en: User name
hu: Felhasználónév

en: Allowed file extensions
hu: Megengedett fájlkiterjesztések

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Mapping
hu: Leképzés

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Parser
hu: Értelmező

en: Title of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem címe.

en: Offset
hu: Eltolás

en: Target
hu: Cél

en: User roles
hu: Szerepkörök

en: Importing
hu: Importálás

en: off
hu: ki

en: Importer
hu: Importáló

en: User email
hu: Felhasználói e-mail

en: Queue
hu: Várólista

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Attached to
hu: Csatolva ehhez:

en: Feed item
hu: Hírcsatorna elem

en: Legend
hu: Jelmagyarázat

en: The title of the node.
hu: A tartalom címe.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: As often as possible
hu: Amilyen gyakran lehetséges

en: Last modification date
hu: Utolsó módosítás dátuma

en: Text format
hu: Szövegformátum

en: Author email
hu: Szerző e-mail címe

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Published date
hu: Közzétételi dátum

en: Change frequency
hu: Gyakoriság megváltoztatása

en: Last imported
hu: Legutóbb importált

en: Unique
hu: Egyedi

en: Delete items
hu: Elemek törlése

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
hu: RSS/ATOM/RDF hírcsatornák összesítése, CSV-fájlok importálása stb.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
hu: A konfiguráció természetes neve, például: RSS-hírcsatorna. Ez a név később módosítható.

en: A description of this configuration.
hu: A beállítás leírása.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
hu: A konfiguráció alapértelmezett beállításokkal jött létre. Ha ezek nem felelnek meg az elvárásoknak, akkor itt változtathatók meg.

en: Export feed configuration
hu: Hírcsatorna beállításának exportálása

en: Select a !plugin_type
hu: !plugin_type kiválasztása

en: Settings for !plugin
hu: !plugin beállításai

en: [none]
hu: [nincs]

en: as often as possible
hu: amilyen gyakran lehetséges

en: every !interval
hu: minden !interval

en: Fetcher
hu: Letöltő

en: Mapping has been added.
hu: A leképezés hozzá lett adva.

en: No mappings defined.
hu: Nincs leképzés meghatározva.

en: Administrative UI for Feeds module.
hu: Adminisztrációs kezelőfelület a Feeds modulhoz.

en: Empty configuration identifier.
hu: Üres beállítási azonosító

en: Attach to content type
hu: Tartalomtípushoz csatolva

en: after !time
hu: !time után

en: CSV files
hu: CSV fájlok

en: The character that delimits fields in the CSV file.
hu: A CSV fájlban a mezőket elválasztó alapértelmezett karakter.

en: Default delimiter
hu: Alapértelmezett elválasztó

en: Default field delimiter.
hu: A mezőket elválasztó alapértelmezett karakter.

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Feed source
hu: Hírcsatorna forrása

en: Enter a feed URL.
hu: Meg kell adni a hírcsatorna webcímét.

en: Expire nodes
hu: Lejáró tartalmak

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
hu: Ki kell választani, hogy mennyi idő után legyenek törölve a tartalmak. A tartalom közzétételi dátuma alapján határozza meg a program a tartalom korát, lásd a leképezési beállításokat.

en: Item URL (link)
hu: Elem webcíme (hivatkozás)

en: Item GUID
hu: Elem GUID

en: Category domains
hu: Kategóriák

en: Latitudes
hu: Szélesség

en: Longitudes
hu: Hosszúság

en: Enclosures
hu: Mellékletek

en: Select whether users should be imported active or blocked.
hu: Ki kell választani, hogy a felhasználók aktívként vagy zároltként legyenek importálva.

en: Additional roles
hu: Kiegészítő szerepkörök

en: Subscribe to RSS or Atom feeds. Creates nodes of the content type "Feed item" from feed content.
hu: Előfizetés RSS vagy Atom hírcsatornákra. „Hírcsatorna elem” típusú tartalmat hoz létre a hírcsatorna tartalmából.

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
hu: Ez a tartalomtípus hírcsatornák tartalmának automatikus összesítéséhez használatos.

en: Use standalone form
hu: Különálló űrlap használata

en: This parser supports free source definitions. Enter the name of the source field in lower case into the Source text field above.
hu: Ez az értelmező támogatja a szabad forrásmeghatározásokat. A forrásmező nevét kisbetűvel kell megadni a fenti Forrás szövegmezőben.

en: The UNIX time when a node has been published.
hu: Tartalom közzétételének UNIX ideje.

en: Whether a node is published or not. 1 stands for published, 0 for not published.
hu: Közzé van-e téve egy tartalom. Az 1 azt jelenti, hogy közzé van téve, a 0 pedig azt, hogy nincs.

en: Title of the feed.
hu: A hírcsatorna címe.

en: URL of the feed.
hu: A hírcsatorna webcíme.

en: Description of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem leírása.

en: Name of the feed item's author.
hu: A hírcsatorna elem szerzőjének neve.

en: Author link
hu: Hivatkozás a szerzőre

en: Link to the feed item's author.
hu: Hivatkozás a hírcsatorna elem szerzőjére.

en: Email address of the feed item's author.
hu: A hírcsatornaelem szerzőjének e-mailcíme.

en: Published date as UNIX time GMT of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem közzétételének időpontja UNIX időbélyeg formában, GMT időzónában.

en: URL of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem webcíme.

en: Global Unique Identifier of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem általános azonosítója (GUID).

en: An array of categories that have been assigned to the feed item.
hu: A hírcsatorna elemhez hozzárendelt kategóriák tömbje.

en: Domains of the categories.
hu: A kategóriák tartománya.

en: An array of latitudes assigned to the feed item.
hu: A hírcsatorna elemhez hozzárendelt szélességek tömbje.

en: An array of longitudes assigned to the feed item.
hu: A hírcsatorna elemhez hozzárendelt hosszúságok tömbje.

en: An array of enclosures attached to the feed item.
hu: A hírcsatorna elemhez hozzárendelt mellékletek tömbje.

en: Name of the taxonomy term.
hu: A taxonómiakifejezés neve.

en: Name of the user.
hu: A felhasználó neve.

en: Email address of the user.
hu: A felhasználó e-mailcíme.

en: The created (e. g. joined) data of the user.
hu: A felhasználó létrejött (például csatolt) adatai.

en: User language
hu: Felhasználó nyelve

en: feeds
hu: hírcsatornák

en: Allowed roles
hu: Engedélyezett szerepkörök

en: Import date
hu: Dátum importálása

en: Cannot write content to %dest
hu: Nem lehet tartalmat írni a következő helyre: %dest

en: The end date for the @name field.
hu: @name mező befejezési dátuma.

en: Owner feed nid
hu: Szülő hírcsatorna azonosítója

en: Filter on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
hu: Hírcsatorna elemek szűrése a hírcsatorna tartalmának azonosítója segítségével a létrehozásukhoz használt hírcsatorna szerint.

en: Argument on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
hu: Hírcsatorna elemek argumentuma a hírcsatorna tartalmának azonosítója segítségével a létrehozásukhoz használt hírcsatorna szerint.

en: Sort Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
hu: Hírcsatorna elemek rendezése a hírcsatorna tartalmának azonosítója segítségével a létrehozásukhoz használt hírcsatorna szerint.

en: Owner feed
hu: Szülő hírcsatorna

en: Contains the GUID of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem GUID-jét tartalmazza.

en: Filter on a Feeds Item's GUID field.
hu: Szűrés hírcsatorna elem GUID mezőjére.

en: Argument on a Feeds Item's GUID field.
hu: Hírcsatorna elem GUID mezőjének argumentuma.

en: Sort on a Feeds Item's GUID field.
hu: Rendezés hírcsatorna elem GUID mezője alapján.

en: Contains the import date of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem importálási dátumát tartalmazza.

en: Sort on a Feeds Item's import date field.
hu: Rendezés hírcsatorna elem importálási dátum mezője alapján.

en: Filter on a Feeds Item's import date field.
hu: Szűrés hírcsatorna elem importálási dátum mezője alapján.

en: Argument on a Feeds Item's import date field.
hu: Hírcsatorna elem importálási dátum mezőjének argumentuma.

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Object is not persistent.
hu: Az objektum nem állandó.

en: Use PubSubHubbub
hu: PubSubHubbub használata

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
hu: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> előfizetés használatának megkísérlése, ha az elérhető.

en: Designated hub
hu: Kijelölt hub

en: Enter the URL of a designated PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). If given, this hub will be used instead of the hub specified in the actual feed.
hu: Meg kell adni a kijelölt PubSubHubbub hub (pl. superfeedr.com) webcímét. Ha meg van adva, akkor ez a hub lesz használatos a tényleges hírcsatornában megadott helyett.

en: OpenID identifier
hu: OpenID azonosító

en: The OpenID identifier of the user. <strong>CAUTION:</strong> Use only for migration purposes, misconfiguration of the OpenID identifier can lead to severe security breaches like users gaining access to accounts other than their own.
hu: A felhasználó OpenID azonosítója. <strong>VIGYÁZAT:</strong> Csak áttérési célra szabad használni, az OpenID azonosító hibás beállítása súlyos biztonsági rést eredményez, például felhasználók a sajátjukon kívül hozzáférést szerezhetnek mások fiókjaihoz.

en: Auto detect feeds
hu: Hírcsatornák automatikus észlelése

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
hu: Ha a megadott webcím nem hírcsatornára, hanem HTML dokumentumra mutat, akkor meg kell kísérelni a hírcsatorna webcímének kinyerését a dokumentumból.

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
hu: Hiányzó hírcatorna bővítmény: %plugin. Kapcsolatba kell lépni a webhely adminisztrátorával.

en: Feeds directory either cannot be created or is not writable.
hu: A hírcsatorna könyvtárát nem lehet létrehozni vagy az nem írható.

en: Last modified date as UNIX time GMT of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem utolsó módosításának időpontja UNIX időbélyeg formában, GMT időzónában.

en: How frequently the page is likely to change.
hu: Az oldal módosításának gyakorisága.

en: The priority of this URL relative to other URLs on the site.
hu: A webcím prioritása a webhely egyéb webcímeihez képest.

en: Would you really like to revert the importer @importer?
hu: Biztosan vissza kell állítani @importer importálót?

en: Would you really like to delete the importer @importer?
hu: Biztosan törölni kell @importer importálót?

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
hu: Ki kell választani a létrehozandó tartalmak szerzőjét – „Anonymous” hozzárendeléséhez üresen kell hagyni.

en: The Drupal user ID of the node author.
hu: A tartalom szerzőjének Drupal felhasználói azonosítója.

en: Every user is assigned the "authenticated user" role. Select additional roles here.
hu: Minden felhasználó megkapja az „azonosított felhasználó” szerepkört. Itt lehet kiválasztani további szerepköröket.

en: Item URL
hu: Elem webcíme

en: Contains the URL of the feed item.
hu: A hírcsatorna elem URL-címét tartalmazza.

en: Filter on a Feeds Item's URL field.
hu: Szűrés hírcsatorna elem webcím mezőjére.

en: Argument on a Feeds Item's URL field.
hu: Hírcsatorna elem webcím mezőjének argumentuma.

en: Sort on a Feeds Item's URL field.
hu: Rendezés hírcsatorna elem webcím mezője alapján.

en: Feeds Import
hu: Hírcsatornák importálása

en: An example of a node importer and a user importer.
hu: Tartalomimportáló és felhasználóimmportáló példája.

en: Feeds News
hu: Hírcsatornák hírei

en: A news aggregator built with feeds, creates nodes from imported feed items. With OPML import.
hu: Hírcsatornákkal felépített hírösszesítő, importált hírcsatorna elemekből hoz létre tartalmat. OPML importálással.

en: cURL error (@code) @error for @url
hu: cURL hiba (@code) @error : @url

en: Feed node: Taxonomy: @vocabulary
hu: Hírcsatorna tartalom: Taxonómia: @vocabulary

en: Taxonomy terms from feed node in given vocabulary.
hu: Taxonómia kifejezések hírcsatorna tartalomból adott szótárban.

en: The nid of the node. NOTE: use this feature with care, node ids are usually assigned by Drupal.
hu: A tartalom nid-je. MEGJEGYZÉS: körültekintéssel kell használni ezt a funkciót, a tartalomazonosítók hozzárendelését általában a Drupal végzi.

en: Feed node: User ID
hu: Hírcsatorna tartalom: Felhasználói azonosító

en: The feed node author uid.
hu: A hírcsatorna tartalom szerzőjének uid-je.

en: Geo Locations
hu: Földrajzi helyzetek

en: An array of geographic locations with a name and a position.
hu: Földrajzi helyek tömbje névvel és pozícióval.

en: Description of the taxonomy term.
hu: A taxonómiakifejezés leírása.

en: Object is disabled.
hu: Az objektum le van tiltva.

en: Import on submission
hu: Importálás beküldéskor

en: Invalid enclosure %enclosure
hu: Érvénytelen melléklet: %enclosure

en: Source configuration not valid.
hu: A forrás konfigurációja nem érvényes.

en: Administer Feeds
hu: Feeds felügyelete

en: Create, update, delete importers, execute import and delete tasks on any importer.
hu: Importálók létrehozása, frissítése, törlése, importálási és törlési feladatok végrehajtása bármely importálón.

en: Import @name feeds
hu: @name hírcsatorna importálása

en: Resource is not a file or it is an empty directory: %source
hu: Az erőforrás nem fájl vagy az üres könyvtár: %source

en: No Headers
hu: Nincs fejléc

en: No headers
hu: Nincs fejléc

en: Feeds importers
hu: Hírcsatorna importálók

en: Importing (@progress %)
hu: Importálás (@progress %)

en: Import all content from source?
hu: Minden elem importálható a forrásból?

en: Delete all items from source?
hu: Minden elem törölhető a forrásból?

en: Deleting (@progress %)
hu: Törlés (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
hu: Importálás – @progress % kész.

en: Deleting items - @progress % complete.
hu: Elemek törlése – @progress % kész.

en: Last import: @ago ago.
hu: Utolsó importálás: @ago ezelőtt.

en: @count imported items total.
hu: Összesen @count elem lett importálva.

en: No imported items.
hu: Nincs importált elem.

en: Periodic import: !import_period
hu: Időszakos importálás: !import_period

en: Do not import on submission
hu: Ne legyen importálás beküldéskor

en: A human readable name of this importer.
hu: Az importáló emberek által olvasható neve.

en: A description of this importer.
hu: Az importáló leírása.

en: Requires cron to be configured.
hu: Be kell állítani a cron háttérfolyamatot.

en: Every !p
hu: Minden !p

en: Periodic import
hu: Időszakos importálás

en: Choose how often a source should be imported periodically.
hu: Ki kell választani a forrás időszakos importálásának gyakoriságát.

en: Process in background
hu: Feldolgozás a háttérben

en: For very large imports. If checked, import and delete tasks started from the web UI will be handled by a cron task in the background rather than by the browser. This does not affect periodic imports, they are handled by a cron task in any case.
hu: Nagyon nagy importálásokhoz. Ha be van jelölve, akkor a webes felületen indított importálási és törlési feladatokat egy háttérben futó cron feladat kezeli, és nem a böngésző. Ez nem érinti az időszakos importálásokat, azokat minden esetben cron feladat kezeli.

en: Cannot acquire lock for source @id / @feed_nid.
hu: Nem lehet zárolást foganatosítani @id / @feed_nid forrásra.

en: Download a template
hu: Sablon letöltése

en: Select a file from your local system.
hu: Ki kell választani egy fájlt a helyi rendszerből.

en: Select a different file from your local system.
hu: Másik fájlt kell választani a helyi rendszerből.

en: Supply path to file or directory directly
hu: Útvonal megadása közvetlenül a fájlra vagy könyvtárra

en: For experts. Lets users specify a path to a file <em>or a directory of files</em> directly,
            instead of a file upload through the browser. This is useful when the files that need to be imported
            are already on the server.
hu: Szakemberek számára. A felhasználó útvonalat adhat meg közvetlenül a fájlra <em>vagy fájlokat tartalmazó könyvtárra</em> ahelyett, hogy a böngészőben töltené fel a fájlt. Ez akkor hasznos, ha az importálandó fájlok már a kiszolgálón vannak.

en: The content type created by this processor is a Feed Node, it represents a source itself. Depending on the fetcher selected on the importer "@importer", this field is expected to be for example a URL or a path to a file.
hu: A feldolgozó által létrehozott tartalomtípus hírcsatorna tartalom, ami maga is egy forrást képvisel. "@importer" importálón kiválasztott letöltőtől függően ez a mező például egy webcím vagy fájlra mutató útvonal lehet.

en: There are no new @entities.
hu: Nincsenek új @entities.

en: There are no @entities to be deleted.
hu: Nincsenek törölhető @entities.

en: Update existing @entities
hu: Meglévő @entities frissítése

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
hu: A meglévő @entities „egyedi cél” leképezések segítségével lesznek meghatározva.

en: Do not update existing @entities
hu: Meglévő @entities nem frissülnek

en: The external URL of the item. E. g. the feed item URL in the case of a syndication feed. May be unique.
hu: Az elem webcíme. Közreadási hírcsatorna esetén például a hírcsatorna elem webcíme. Egyedinek kell lennie.

en: The globally unique identifier of the item. E. g. the feed item GUID in the case of a syndication feed. May be unique.
hu: Az elem globálisan egyedi azonosítója. Közreadási hírcsatorna esetén például a hírcsatorna elem GUID-je. Egyedinek kell lennie.

en: Deleted @number @entity | Deleted @number @entities
hu[0]: @number @entity törlése sikerült
hu[1]: @number @entities törlése sikerült

en: Term name missing.
hu: Hiányzó kifejezésnév.

en: No vocabulary defined for Taxonomy Term processor.
hu: Nincs megadva szótár a taxonómiakifejezés feldolgozójához.

en: User name missing or email not valid.
hu: A felhasználónév hiányzik, vagy az email nem valós.

en: The node id of the owner feed node if available.
hu: A szülő hírcsatorna tartalom azonosítója, ha elérhető.

en: Relate a feed item to its owner feed node if available.
hu: Hírcsatorna elem kapcsolása annak szülő hírcsatorna tartalmához, ha elérhető.

en: Relate a log entry to its importer if available.
hu: Naplóbejegyzés kapcsolása az importálójához, ha elérhető.

en: Feed node
hu: Hírcsatorna tartalom

en: Relate a log entry to its feed node if available.
hu: Naplóbejegyzés kapcsolása annak hírcsatorna tartalmához, ha elérhető.

en: Log time
hu: Naplózási idő

en: The time of the event.
hu: Az esemény ideje.

en: Request time
hu: Kérés ideje

en: The time of the page request of an event.
hu: Esemény oldalkérésének ideje.

en: Do not link
hu: Ne legyen hivatkozás

en: Link to configuration form
hu: Hivatkozás a konfigurációs űrlapra

en: Link to standalone form
hu: Hivatkozás önálló űrlapra

en: Link importer name
hu: Hivatkozásimportáló neve

en: If "Link to standalone form" is used, only importers that use a standalone form will be linked.
hu: A „Hivatkozás önálló űrlapra” beállítás használatakor csak önálló űrlapot használó importálókra jön létre hivatkozás.

en: Missing importer
hu: Hiányzó importáló

en: Asc
hu: Növ

en: Defuse e-mail addresses
hu: E-mail címek átírása

en: This appends _test to all imported e-mail addresses to ensure they cannot be used as recipients.
hu: Ez minden importált e-mail címhez a _test karaktersorozat hozzáfűzésével biztosítja, hogy azt ne lehessen lehessen címzettként használni.

en: Authorize
hu: Felhatalmazás

en: There are no importers, go to <a href="@importers">Feed importers</a> to create one or enable an existing one.
hu: Nincsenek importálók, a <a href="@importers">Hírcsatorna importálók</a> oldalon lehet létrehozni egyet vagy engedélyezni egy meglévőt.

en: The node the feed item was sourced from.
hu: A hírcsatorna elem forrásául szolgáló tartalom.

en: Feeds module form elements
hu: <em>Feeds</em> modul űrlapelemei.

en: Missing Feeds plugin %plugin. See <a href="@link">@id</a>. Check whether all required libraries and modules are installed properly.
hu: Hiányzó Feeds bővítmény: %plugin. Lásd: <a href="@link">@id</a>. Ellenőrizni kell, hogy minden szükséges könyvtár és modul megfelelően van-e telepítve.

en: There are no items for this feed at the moment.
hu: Jelenleg nincsenek elemek ehhez a hírcsatornához.

en: Articles from %1
hu: %1 cikkei

en: A clone of the @name configuration has been created.
hu: Létrejött @name konfiguráció klónja.

en: Changed @type plugin.
hu: @type bővítmény módosult.

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the <a href="@import">Import</a> page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
hu: Hírcsatorna importálók létrehozása tartalom beolvasásához a Drupal rendszerbe. Ezeket az importálókat az <a href="@import">Importálás</a> oldalon – ha tartalomtípushoz vannak csatolva – egyszerűen adott típusú tartalom létrehozásával kell használni.

en: @name: Start
hu: @name: kezdet

en: @name: End
hu: @name: vég

en: The URL %source is invalid.
hu: %source webcím érvénytelen.

en: Created @number @entity. | Created @number @entities.
hu[0]: @number @entity létrejött.
hu[1]: @number @entities létrejött.

en: Updated @number @entity. | Updated @number @entities.
hu[0]: @number @entity frissült.
hu[1]: @number @entities frissült.

en: Failed importing @number @entity. | Failed importing @number @entities.
hu[0]: @number @entity importálása nem sikerült.
hu[1]: @number @entities importálása nem sikerült.

en: Profile: @name
hu: Profil: @name

en: Check that the author has permission to create the node.
hu: Ellenőrizni kell, hogy a szerző jogosult-e a tartalom létrehozására.

en: Upload directory
hu: Feltöltési célmappa

en: No importers available.
hu: Nem érhető el importáló.

en: Before saving an item imported via @name.
hu: @name útján importált elem mentése előtt.

en: Imported @label
hu: Importált @label

en: Skip import of feeds item
hu: Hírcsatorna elem importálásának kihagyása

en: The feeds import item to be marked as skipped
hu: Az importálásból kihagyásra jelölendő hírcsatorna elem

en: This action allows skipping certain feed items during feeds processing, i.e. before an imported item is saved. Once this action is used on a item, the changes to the entity of the feed item are not saved.
hu: Ez lehetővé teszi bizonyos hírcsatorna elemek kihagyását a hírcsatornák feldolgozásakor, vagyis egy importált elem mentése előtt. Ha ezt a műveletet egy elemre alkalmazták, a hírcsatorna elem entitásának módosításai nem lesznek elmentve.

en: Add importer
hu: Importáló hozzáadása

en: Boolean value, whether or not node is promoted to front page. (1 = promoted, 0 = not promoted)
hu: Logikai érték, jelzi, hogy a tartalom a címlapon jelenik-e meg. (1 = címlapon, 0 = nem a címlapon)

en: Boolean value, whether or not node is sticky at top of lists. (1 = sticky, 0 = not sticky)
hu: Logikai érték, jelzi, hogy a tartalom rögzítve van-e a listák tetején. (1 = rögzített, 0 = nem rögzített)

en: The two-character language code of the node.
hu: A tartalom kétkarakteres nyelvi kódja.

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = read only, 2 = read/write.
hu: Engedélyezettek-e megjegyzések erre a tartalomra: 0 = nem, 1 = írásvédett, 2 = olvasás/írás.

en: A term can't be its own child. GUID:@guid
hu: Egy kifejezés nem lehet a saját utóda. GUID:@guid

en: Whether a user is active or not. 1 stands for active, 0 for blocked.
hu: Aktív-e a felhasználó. Az 1 azt jelenti, hogy aktív, a 0 pedig azt, hogy zárolt.

en: Default language for the user.
hu: A felhasználó alapértelmezett nyelve.

en: bundle
hu: mezőköteg

en: The machine readable name of the source importer.
hu: Forrásimportáló gépek által olvasható neve

en: - Select a source -
hu: - Forrás kiválasztása -

en: - Select a target -
hu: - Cél kiválasztása -

en: Aborting.
hu: Megszakítás.
