File Entity (fieldable files) (7.x-2.0-beta4) - en to fr translation catalogue (293 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Archive
fr: Archiver

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: no
fr: non

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Filter
fr: Filtrer

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Load
fr: Charger

en: System
fr: Système

en: security
fr: sécurité

en: Loop
fr: Boucle

en: File type
fr: Type de fichier

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Pattern
fr: Motif

en: Operation
fr: Opération

en: Sort by
fr: Trier par

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: any
fr: tous

en: Video
fr: Vidéo

en: revert
fr: rétablir

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: disable
fr: désactiver

en: File types
fr: Types de fichiers

en: Apply
fr: Appliquer

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: File paths
fr: Chemins des fichiers

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Usage
fr: Utilisation

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: File display
fr: Affichage du fichier

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Offset
fr: Décalage

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Recently posted
fr: Posté récemment

en: Factor
fr: Facteur

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Uploaded
fr: Transféré

en: Generate
fr: Générer

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: scheme
fr: schéma

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Search index
fr: Index de recherche

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: View files
fr: Voir les fichiers

en: Download URL
fr: URL de téléchargement

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Binary Data
fr: Donnée binaire

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: User information
fr: Information utilisateur

en: Render
fr: Rendu

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fr: Impossible d'extraire %file, ce n'est pas une archive valide.

en: Image style
fr: Style d'image

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Upload a new file
fr: Transférer un nouveau fichier

en: An error occurred and no file was uploaded.
fr: Une erreur est survenue et aucun fichier n'a été transféré.

en: Manage files used on your site.
fr: Gérer les fichiers utilisés sur votre site.

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Preload
fr: Préchargement

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Start upload
fr: Démarrer le transfert

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: Master
fr: Principal

en: View mode: %mode
fr: Mode d'affichage : %mode

en: Associated with
fr: Associé à

en: manage file display
fr: gérer l'affichage des fichiers

en: No file types available.
fr: Aucun type de fichier disponible.

en: Enabled displays
fr: Affichages activés

en: Display precedence order
fr: Ordre de priorité des affichages

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fr: Quand un fichier est transféré sur ce site, l'un des types suivants lui est assigné, en fonction de quelle sorte de fichier c'est.

en: Manage file types
fr: Gérer les types de fichiers

en: Manage file display
fr: Gérer l'affichage des fichiers

en: File Entity
fr: Entité de fichier

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
fr: Étend les entités Fichier de Drupal pour être extensibles par des champs et être visualisables.

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: Rendered file
fr: Fichier rendu

en: Display the file in a specific view mode
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces fichiers ?

en: Tokens associated with file types.
fr: Jetons associés aux types de fichiers.

en: The name of the file type.
fr: Le nom du type de fichier.

en: The unique machine-readable name of the file type.
fr: Le nom système unique de ce type de fichiers.

en: The number of files belonging to the file type.
fr: Le nombre de fichiers de ce type.

en: The URL of the file type's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du type de fichiers.

en: The file type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
fr: Le type du fichier (par exemple : "audio", "image", "vidéo", etc.)

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Uploaded by !username on !datetime
fr: Transféré par !username le !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fr: Gérer les paramètres des types de fichiers utilisés sur votre site.

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Display the file in a specific view mode.
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: File content
fr: Contenu du fichier

en: File title.
fr: Titre du fichier.

en: This file is currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Ce fichier est actuellement utilisé et cela pourrait causer des problèmes s'il était supprimé.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier %title ?

en: @title (in use)
fr: @title (utilisé)

en: Some of the files are currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Certains des fichiers sont actuellement utilisés et leur suppression pourrait causer des problèmes.

en: Deleted @count files.
fr: @count fichiers supprimés.

en: Deleted one file. | Deleted @count files.
fr[0]: Un fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: The type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: This field supports tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: Replace file
fr: Remplacer le fichier

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
fr: Ce fichier va remplacer le fichier existant. Cette action ne peut être annulée.

en: Alt attribute
fr: Attribut Alt

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: edit file type
fr: modifier le type de fichier

en: This is the description of the file type.
fr: Ceci est la description du type de fichier.

en: Mimetypes
fr: Types MIME

en: Enter one mimetype per line.
fr: Saisir un type MIME par ligne.

en: Mimetype List
fr: Liste des types MIME

en: The mimetype %mimetype is not a valid mimetype.
fr: Le type MIME %mimetype n'est pas un type MIME valide.

en: The file type %type has been updated.
fr: Le type de fichier %type a été mis à jour.

en: Rendered
fr: Rendu

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
fr: Un fichier <em>Image</em> est un visuel fixe.

en: A <em>Video</em> file is a moving visual recording.
fr: Un fichier <em>Vidéo</em> est un enregistrement visuel en mouvement.

en: An <em>Audio</em> file is a sound recording.
fr: Un fichier <em>Audio</em> est un enregistrement sonore.

en: A <em>Document</em> file is written information.
fr: Un fichier <em>Document</em> est un ensemble d'informations écrites.

en: Edit file type
fr: Modifier le type de fichier

en: Bypass file access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux fichiers

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
fr: Visualiser, modifier et supprimer tout fichier sans tenir compte des restrictions de droits.

en: Administer file types
fr: Administrer les types de fichiers

en: This table lists all of the places where @filename is used.
fr: Ce tableau liste tous les emplacements où @filename est utilisé.

en: This file is not currently used.
fr: Ce fichier n'est pas utilisé actuellement.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>alt</em> de la balise <em>img</em>.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>title</em> de la balise <em>img</em>.

en: A unique machine-readable name for this file type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce type de fichier. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: Are you sure you want to enable the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir activer le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been enabled.
fr: Le type de fichier %label a été activé.

en: Are you sure you want to disable the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been disabled.
fr: Le type de fichier %label a été désactivé.

en: Are you sure you want to revert the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been reverted.
fr: Le type de fichier %label a été rétabli.

en: Are you sure you want to delete the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been deleted.
fr: Le type de fichier %label a été supprimé.

en: Enabled file type %label.
fr: Type de fichier %label activé.

en: Disabled file type %label.
fr: Type de fichier %label désactivé.

en: Reverted file type %label.
fr: Type de fichier %label rétabli.

en: Deleted file type %label.
fr: Type de fichier %label supprimé.

en: Deleted 1 file. | Deleted @count files.
fr[0]: @count fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: %type is used by 1 file on
          your site. If you disable this file type, you will not be able to edit
          the %type file and it may not display correctly. | %type is used by
          @count files on your site. If you remove %type, you will not be able to
          edit the %type file and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 fichier dans 
          votre site. Si vous désactivez ce type de fichier, vous ne pourrez plus 
          modifier le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.
fr[1]: %type est utilisé par
          @count  dans 
          votre site. Si vous retirez %type, vous ne pourrez plus modifier
          le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.

en: %type is used by 1 file on your site. If you remove this file type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of file on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 fichier dans votre site. Si vous retirez ce type de fichier, vous ne pourrez plus modifier de fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.
fr[1]: %type est utilisé par @count morceaux de fichier dans votre site. Si vous retirez ce type de fichier, vous ne pourrez plus modifier le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.

en: @type %name was uploaded.
fr: @type %name transféré(e).

en: Provide a simple link to the file entity.
fr: Fournir un lien simple vers l'entité fichier.

en: Provide a simple link to edit the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour modifier l'entité fichier.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer l'entité fichier.

en: Provide a simple link to download the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour télécharger l'entité fichier.

en: Add and upload new files
fr: Ajouter et transférer de nouveaux fichiers

en: View own private files
fr: Voir ses propres fichiers privés

en: View own files
fr: Voir ses propres fichiers

en: View private files
fr: Voir les fichiers privés

en: Add file type
fr: Ajouter un type de fichier

en: The table {file_display} already exists.
fr: La table {file_display} existe déjà.

en: The table {image_dimensions} already exists.
fr: La table {image_dimensions} existe déjà.

en: Associated with @name
fr: Associé à @name

en: Usage link
fr: Lien d'usage

en: Provide a simple link to view the usage of the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour voir l'usage de l'entité fichier.

en: Pattern for all @file_type paths.
fr: Motif pour les chemins @file_type.

en: Updated alias for file @fid.
fr: Mise à jour de l'alias du fichier @fid.

en: Updated URL alias for 1 file. | Updated URL aliases for @count files.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour @count fichier.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count fichiers.

en: Destination: @scheme
fr: Destination : @scheme

en: %type_name: Edit own files
fr: %type_name : Modifier ses propres fichiers

en: %type_name: Edit any files
fr: %type_name : Modifier n'importe quel fichier

en: %type_name: Delete own files
fr: %type_name : Supprimer ses propres fichiers

en: %type_name: Delete any files
fr: %type_name : Supprimer n'importe quel fichier

en: %type_name: Download own files
fr: %type_name : Télécharger ses propres fichiers

en: %type_name: Download any files
fr: %type_name : Télécharger n'importe quel fichier

en: Displays a link that will force the browser to download the file.
fr: Affiche un lien qui forcera le navigateur à télécharger le fichier.

en: This field support tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: Link text: %text
fr: Texte du lien : %text

en: Cannot call _file_entity_update_entity_fields() on a new entity.
fr: Impossible d'appeler _file_entity_update_entity_fields() sur une nouvelle entité.

en: The URL to download the file directly.
fr: L'URL pour télécharger directement le fichier.

en: Download [file:name]
fr: Télécharger [file:name]

en: Default allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées par défaut

en: Autoplay: %autoplay
fr: Lecture automatique : %autoplay

en: Loop: %loop
fr: Boucler : %loop

en: Muted: %muted
fr: Couper le son : %muted

en: Display of multiple files
fr: Affichage de plusieurs fichiers

en: File upload wizard
fr: Assistant de transfert de fichier

en: Configure the steps available when uploading a new file.
fr: Configurer les étapes disponibles lors du transfert d'un nouveau fichier.

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Microsoft Office document icon
fr: Icône document Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
fr: Icône tableur Office

en: Office presentation icon
fr: Icône présentation Office

en: PDF icon
fr: Icône PDF

en: Movie icon
fr: Icône film

en: Audio icon
fr: Icône audio

en: Image icon
fr: Icône image

en: Package icon
fr: Icône paquet

en: HTML icon
fr: Icône HTML

en: Plain text icon
fr: Icône texte brut

en: Muted
fr: Muet
