Flag (7.x-3.8) - en to da translation catalogue (246 entries)

en: Title
da: Titel

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Comments
da: Kommentarer

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Weight
da: Vægt

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Update
da: Opdatér

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: All
da: Alle

en: Module
da: Modul

en: Roles
da: Roller

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Nodes
da: Indhold

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: By
da: Af

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Messages
da: Beskeder

en: Tokens
da: Symboler

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Token replacement
da: Symbolerstatning

en: Link type
da: Link-type

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Delete action
da: Slet handling

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Taxonomy Terms
da: Taksonomiord

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Machine name
da: Internt navn

en: No roles
da: Ingen roller

en: Entity type
da: Entity-type

en: Flag user
da: Sæt flag på bruger

en: Unflag
da: Fjern markering

en: export
da: eksportér

en: Flagged
da: Flaget

en: Flags
da: Flag

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Flagnavnet må kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
da: Flagnavne skal være unikke. Dette flagnavn er allerede i brug.

en: Flag translations of content as a group
da: Markér oversættelser af indhold som en gruppe

en: Flag each translation of content separately
da: Markér hver oversættelse af indhold separat

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
da: Flages oversættelser som en gruppe kan brugerne flage det originale indhold uanset hvilken oversættelser de kigger på. Skiftes denne indstilling ændres der <strong>ikke</strong> på indhold, som allerede er blevet flaget.

en: Display checkbox on node edit form
da: Vis afkrydsningsfelt på redigeringsformularen

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
da: Hvis du vælger at have et afkrydsningsfelt på redigeringsformularen kan du angive dets standardværdi under indstillingerne <a href="@content-types-url">for hver indholdstype</a>.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
da: Medtag dette for at få adgang til flagtællerfeltet.

en: Display link on user profile page
da: Vis link på brugerprofilside

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
da: Modulet som tilbyder dette flag blev ikke fundet eller flagtypen %type er ikke gyldig.

en: Flag confirm
da: Flag-bekræftelse

en: JavaScript toggle
da: JavaScript-skifter

en: Normal link
da: Normalt link

en: Confirmation form
da: Bekræftelsesformular

en: Default flags
da: Standardflag

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
da: Ovenfor er de <a href="@flag-url">flag</a> du har valgt at vise på redigeringsformularen. Du kan angive deres begyndelsestilstand her.

en: No flags are currently defined.
da: Ingen flag defineret i øjeblikket.

en: Flag type
da: Flagtype

en: Disabled Flags
da: Deaktiverede flag

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
da: <a href="@views-url">Views</a>-modulet er ikke installeret eller ikke aktiveret. Det anbefales at du installerer Views-modulet for at kunne lave lister af flaget indhold.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
da: Lister af flaget indhold kan vises vha. Views. Du kan konfigurere disse i <a href="@views-url">Views-administrationen</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
da: Flag-modulet tilbyder nogle få <a href="@views-url">standard-views for <em>bogmærke</em>-flaget</a>.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
da: <a href="@flag-handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> indeholder udførlig <a href="@customize-url">dokumentation om oprettelse af tilpassede views</a> vha. flag.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
da: Flagning af et element kan udløse <em>handlinger</em>. Du har imidlertid ikk <em>Flag actions</em>-modulet <a href="@modules-url">aktiveret</a>, så du er ikke i stand til at få glæde af denne funktion.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@actions-url">handlinger</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@rules-url">regler</a>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
da: Se <a href="@handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> for at lære mere om hvordan flag kan bruges.

en: Flag name
da: Flagnavn

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
da: En kort beskrivende titel på flaget. Den vil blive brugt til at henvise til flaget i administrative grænseflader og i sidetitler og menupunkter af visse <a href="@insite-views-url">visninger</a> som dette modul tilbyder (de kan dog tilpasses). Nogle eksempler kan være <em>Bogmærker</em>, <em>Favoritter</em> eller <em>Stødende</em>.

en: Flag link text
da: Flag link-tekst

en: The text for the "flag this" link for this flag.
da: Teksten på flagets "flag dette"-link.

en: Flag link description
da: Flag link-beskrivelse

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "flag dette"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Flag confirmation message
da: Bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "flag dette" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at flage dette indhold?".

en: Flagged message
da: Flaget meddelelse

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når indhold er flaget. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Unflag link text
da: Fjern flag tekst

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
da: Teksten på flaget "fjern flag"-link.

en: Unflag link description
da: Fjern flag link-beskrivelse

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "fjern flag"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Unflag confirmation message
da: Fjern flag bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "fjern flag" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at fjern flaget fra dette indhold?".

en: Unflagged message
da: Flag fjernet meddelelse

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når flag er fjernet fra indhold. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Global flag
da: Globalt flag

en: Roles that may use this flag
da: Roller som må bruge dette flag

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
da: Flag kontrolleres normal gennem links som lader brugerne skifte deres opførsel. Du kan vælge hvordan brugerne interagerer med flagene ved at skifte indstillinger her. Det er helt legitimt ikke at markere et af de følgende afkrydsningsfelter, hvis du af en eller anden grund ønsker <a href="@placement-url">selv at placere links på siden</a>.

en: Flag @name has been deleted.
da: Flag @name er blevet slettet.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
da: Dårligt symbol. Det ser ud til at du har fulgt et ugyldigt link.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
da: Du har ikke tilladelse til at flage eller fjerne flag fra dette indhold.

en: Edit action
da: Rediger handling

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
da: Manglende handling "@action-callback". Modulet som tilbyder den er enten afinstalleret eller deaktiveret.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
da: I øjeblikket ingen flaghandlinger. Brug formularen <em>tilføj ny flaghandling</em> for at tilføje en handling.

en: No flag available
da: Ingen flag til rådighed

en: Select a flag
da: Vælg et flag

en: Add a new flag action
da: Tilføj ny flaghandling

en: Edit the "@action" action for the @title flag
da: Rediger "@action"-handlingen for flaget @title

en: Add an action to the @title flag
da: Tilføj en handling til flaget @title

en: Select an action
da: Vælg en handling

en: Add "@action" action to the @title flag
da: Tilføj "@action"-handlingen til flaget @title

en: reaches
da: når

en: falls below
da: falder under

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet gemt.

en: Perform action when content !event !threshold flags
da: Udfør handling når indhold !event !threshold flages

en: Flagging threshold
da: Flag-tærskel

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
da: Slet "@action"-handlingen for flaget @title?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet slettet.

en: Content Flagged @flag_title
da: Indhold flaget @flag_title

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
da: Følgende symboler kan bruges i modtager, emne eller meddelelse.

en: More tokens
da: Flere symboler

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
da: Afhængigt af hvilken type indhold som flages, kan de følgende symboler bruges i modtager-, emne- og meddelelsesfeltet. Er det flagede indhold f.eks. et indholdselement kan du bruge alle indholdselement-symbolerne -- men du kan ikke bruge kommentar-symbolerne: de bliver ikke genkendt. Tilsvarende, hvis det flagede indhold er en bruger kan du kun bruge brugersymboler.

en: Flag has been uninstalled.
da: Flag er blevet afinstalleret.

en: Flag actions
da: Flaghandlinger

en: Execute actions on Flag events.
da: Udføre handlinger ved Flag-hændelser.

en: The current count total for this flag.
da: Den aktuelle tællertotal for dette flag.

en: Total flag count for flag @flag
da: Tællertotal for flaget @flag

en: Use flag link settings
da: Brug flag-link indstillinger

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
da: For at få Flag-modulet til at virke med oversættelser, er du nødt til at installere og aktivere <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>-modulet.

en: Translation helpers module not found.
da: Translation helpers-modulet ikke fundet.

en: flagging user
da: flager bruger

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
da: @flag-type er blevet flaget, under "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
da: Et @flag-type er blevet fjernet, under "@flag-title"

en: Trim a flag
da: Beskær et flag

en: User whose flag to trim
da: Bruger hvis flag skal beskæres

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
da: For ikke-globale flag er dette brugeren hvis flag skal beskæres. (Dette argument ignoreres ved globale flag.)

en: Flag queue size
da: Størrelse på flagkø

en: User on whose behalf to flag
da: Sæt flag på vegne af bruger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne objektet flages. Hvis valget herunder er markeret undersøges det om brugeren har adgang til at bruge flaget.

en: @type has flagging count
da: Antal flag på @type

en: @type is flagged
da: @type er flaget

en: User on whose behalf to check
da: Bruger på hvis vegne der skal undersøges

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne flaget undersøges.

en: Comparison operator
da: Sammenligningsoperator

en: Greater than or equal
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal
da: Mindre end eller lig med

en: Flag:
da: Flag

en: The flag type
da: Flagtypen

en: Is the flag global?
da: Er flaget globalt?

en: Flaggable node
da: Indhold som kan flages

en: Flaggable user
da: Bruger som kan flages

en: Flagged time
da: Flagtidspunkt

en: Display the time the content was flagged by a user.
da: Vis tidspunktet hvor indholdet blev flaget af brugeren.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
da: Den unikke ID af objektet som er blevet flaget.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
da: Filter som sikrer at indhold er eller ikker flaget.

en: Flag link
da: Flag-link

en: Display flag/unflag link.
da: Vis tilføj/fjern flag link.

en: Flag counter
da: Flagtæller

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
da: Antal gange et stykke indhold er flaget af alle brugere.

en: counter
da: tæller

en: user flagged content
da: bruger flaget indhold

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
da: Flag kan ikke konvertere <em>flagtidspunkt</em>-filtret. Dets værdi er i øjeblikket tom, men skal udfyldes for at fungere korrekt.

en: Not flagged
da: Ikke flaget

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
da: Dette filtrere er kun nødvendigt hvis det anvendte forhold "Medtag kun flaget indhold" <strong>ikke</strong> er markeret. Ellers er filtret ubrugeligt, da alle rækker allerede er begrænset til flaget indhold.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
da: Ved at vælge <em>ikke flaget</em> er det muligt at oprette en liste af indhold <a href="@unflagged-url">som specifikt ikke er flaget</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
da: Navnet på det valgte flag er en god etiket.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Include only flagged content
da: Medtag kun flaget indhold

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
da: Markér dette for kun at medtage indhold som har dette flag. Fjern markeringen for at medtage alt indhold, eller, i kombination med <em>flaget</em>-filtret, <a href="@unflagged-url">at begrænse resultaterne til indholds som specifikt ikke er flaget</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
da: Ingen %type flag eksisterer. Du skal først <a href="@create-url">oprette et %type flag</a> før du kan bruge det.

en: You must first create a flag
da: Du skal først oprette et flag

en: by current user
da: af aktuelle bruger

en: by any user
da: af enhver bruger

en: If checked, only content that is flagged will be included.
da: Markér dette for kun at medtage flaget indhold.

en: !group: !title counter
da: !group: !title tæller

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
da: Medtag navnet på det valgte flag for at hjælpe til at identificere dette forhold.

en: Include only users who have flagged content.
da: Medtag kun brugere som har flaget indhold.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
da: Markér dette for kun at inkludere brugere som har flaget indhold med dette flag.

en: Select the flag to validate against.
da: Vælg flaget der skal valideres imod.

en: Validate the @type only if
da: Validér kun @type hvis

en: IDs separated by , or +
da: IDer adskilt af , eller +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
da: <em>Vælg det første flag der nævnes i forholdene.</em>

en: It is flaggable
da: Det kan flages

en: It is flagged at least once
da: Det er flaget mindst én gang

en: It is flagged by the current user
da: Det er flaget af den aktuelle bruger

en: Repeats
da: Gentager

en: No flags
da: Ingen flag

en: manage fields
da: håndtér felter

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
da: Enhver rolle som har mulighed for at fjerne et flag skal også have mulighed for at sætte et flag.

en: Flag access by content authorship
da: Flagadgang baseret på ejerskab

en: No additional restrictions
da: Ingen yderligere begrænsninger

en: Users may only flag content they own
da: Brugere må kun markere eget indhold

en: Users may only flag content of others
da: Brugere må kun markere andres indhold

en: Users may only flag own comments
da: Brugere må kun markere egne kommentarer

en: Users may only flag comments by others
da: Brugere må kun markere andres kommentarer

en: Users may only flag comments of nodes they own
da: Brugere må kun markere kommentarer fra egne sider

en: Users may only flag comments of nodes by others
da: Brugere må kun markere kommentarer fra andres sider

en: Users may flag themselves
da: Brugere må markere sig selv

en: (global flags always have a threshold of 1)
da: (globale flag har altid en tærskelværdi på 1)

en: Flag robots.txt problem
da: Markér robots.txt problem

en: Search engines flagging content
da: Søgemaskiner som flager indhold

en: A %type has been flagged with %name
da: Flaget %name er blevet sat på en %type

en: A %type has been unflagged with %name
da: Flaget %name er blevet fjernet fra en %type

en: Flag (or unflag) a node
da: Sæt eller fjern et flag på et indholdselement

en: Flag (or unflag) a comment
da: Sæt eller fjern et flag på en kommentar

en: Flag (or unflag) a user
da: Sæt eller fjern et flag på en bruger

en: Flag to affect
da: Flag som skal påvirkes

en: When this action is fired, which flag should be flagged (or unflagged)?
da: Hvilket flag skal sættes (eller fjernes) når denne handling udløses?

en: Flag operation
da: Flaghandling

en: When this action is fired, which operation should be performed on the flag?
da: Hvilken operation skal udføres på flaget når denne handling udløses?

en: There are no available %type flags. Before you can create an action of this type, you need to <a href="!url">create a %type flag</a>.
da: Der er ingen tilgængelige %type flag. For du kan oprette en handling af denne type er du nødt til at <a href="!url">oprette et %type flag</a>.

en: update code
da: opdatér kode

en: Flag access
da: Flagadgang

en: Unflag not allowed text
da: Flag kan ikke fjernes tekst

en: This flag uses a link type of %type, which does not exist.
da: Flaget bruger link-typen %type, som ikke eksisterer.

en: Flag import code
da: Importkode

en: Flag @name has been imported.
da: Flaget @name er blevet importeret.

en: Flag @name has been updated.
da: Flaget @name er blevet opdateret.

en: Flags to export
da: Flag som skal eksporteres

en: Flag exports
da: Eksporter

en: Machine name: @name
da: Maskinnavn: @name

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Create and edit site-wide flags.
da: Opret og redigér globale flag.

en: Tokens related to flag data.
da: Tokens relateret til flagdata.

en: The flag machine-readable name.
da: Flagets maskinlæsbare navn.

en: Flag title
da: Flagtitel

en: The human-readable flag title.
da: Flagets læsbare navn.

en: Flag action
da: Flaghandling

en: Flag count
da: Antal flag

en: @flag flag count
da: @flag antal

en: Edit flag
da: Redigér flag

en: Delete flag
da: Slet flag

en: Add &lt;em&gt;[node:title]&lt;/em&gt; to your favorites
da: Tilføj &lt;em&gt;[node:title]&lt;/em&gt; til dine favoritter

en: Add this [node:type] to your favorites
da: Tilføj [node:type] til dine favoritter

en: Vote for this proposal ([node:flag-vote-count] people have already done so)
da: Stem for dette forslag ([node:flag-vote-count] personer har allerede stemt)

en: Missing flag
da: Manglende flag

en: (Please select a flag)
da: (Vælg venligst et flag)
