Forward (7.x-1.3) - en to da translation catalogue (153 entries)

en: Title
da: Titel

en: page
da: side

en: Content types
da: Indholdstyper

en: None
da: Ingen

en: Icon and text
da: Ikon og tekst

en: Time
da: Tid

en: Path
da: Sti

en: User ID
da: Bruger ID

en: Forward
da: Videresend

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Personal Message
da: Personlig besked

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Message Subject
da: Emne

en: settings page
da: siden med indstillinger

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Your Email
da: Din e-mail-adresse

en: Your Name
da: Dit navn

en: Send To
da: Send til

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Link style
da: Udseende

en: Your Email address is invalid.
da: Din e-mail adresse er ugyldig.

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Personal messages
da: Personlige beskeder

en: Message Body
da: Besked

en: Text only
da: Kun tekst

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Block type
da: Bloktype

en: Send Message
da: Send besked

en: Most Popular Content
da: Mest populære indhold

en: Link title
da: Linktitel

en: Thank you email subject
da: Emne på takke-mail

en: You must enter your name.
da: Du skal indtaste dit navn.

en: Thank You Message
da: Takkemeddelelse

en: You must enter a message.
da: Du skal indtaste en besked.

en: Forward tracking
da: Følg vidersendelser

en: Configure settings for forward module.
da: Konfigurer indstillinger for forward-modulet.

en: Send an e-Postcard
da: Send et e-postkort

en: Track email clickthrus
da: Følge e-mail-klik

en: Administrative Options
da: Administration

en: If checked, the link will read &quot;email this <em>nodetype</em>&quot;; if not, it will just read &quot;email this page&quot;
da: Marker for at bruge linkteksten &quot;e-mail denne <em>indholdstype</em>&quot;; ellers bruges &quot;e-mail denne side&quot;.

en: Set the text of the link.  Use !type as a place holder for the node's content type or 'page' depending on the setting above.
da: Angiv linkets tekst. Symbolet !type erstattes med indholdselementets type eller 'side' afhængigt af indstillingerne ovenfor.

en: Show Forward on teasers
da: Vis videresend på smagsprøver

en: If checked, the link/form will appear on teasers in lists of nodes
da: Vis link/formular i smagsprøver på indholdslister

en: Select link for a forward this page link or form to use a collapsible forwarding form.
da: Vælg om du vil bruge et link eller en formular til at videresende sider.

en: How many times a user can use the form in a one hour period. This will help prevent the forward module from being used for spamming.
da: Angiv hvor mange gange en bruger kan videresende sider pr. time. Det kan hjælpe til at forhindre at forward-modulet bliver brugt til at spamme med.

en: You can't send more than !number messages per hour. Please try again later.
da: Du kan højst videresende !number sider pr. time. Prøv igen senere.

en: This text appears if a user exceeds the flood control limit.  The value of the flood control limit setting will appear in place of !number in the message presented to users
da: Denne tekst vises hvis brugeren overskrider grænseværdien. Den valgte grænseværdi indsættes i stedet for !number i beskeden, som vises til brugeren.

en: If checked, will filter XSS and all tags not allowed below from the custom body field.  Otherwise, the body will converted to plain text with all HTML converted to character entities
da: Filtrer XSS og alle tags som ikke er tilladt herunder fra brødteksten. Alternativt konverteres brødteksten til ren tekst og al HTML konverteres til karakter-entiteter

en: List of allowed tags (separated by commas) that will be allowed by the XSS filter if enabled above.  The default tags allowed are: p,br,em,strong,cite,code,ul,ol,li,dl,dt,dd
da: Liste over tilladte tags (adskilt af kommaer) som tillades af XSS-filteret hvis det er aktiveret ovenfor. Som standard er følgende tags tilladt: p,br,em,strong,cite,code,ul,ol,li,dl,dt,dd

en: If left blank, the from address entered in the form will be used as the from address for the email.  Enter a valid email address here to override that.  The sender's email will still appear in the body of the message.
da: Som standard bruges den indtastede fra-adresse som afsenderadresse i e-mailen. Indtast en gyldig e-mail adresse for at tilsidesætte den indtastede adresse. Afsenderens e-mail-adresse vil stadig optræde i meddelelsens brødtekst.

en: Page Text Values
da: Tekst på side

en: Forward Instructions
da: Instruktioner

en: This message will be displayed above the form.  The token !site will be replaced with the site name.
da: Denne meddelelse vises over formularen. Symbolet !site erstattes med sitets navn.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.  The token !site will be replaced with the site name.
da: Denne meddelelse vises efter brugeren har indsendt formularen. Symbolet !site erstattes med sitets navn.

en: Default Values for Email This Page
da: Standardindstillinger for "e-mail denne side".

en: These options will set the default values for the "email this page" form.
da: Disse valg bliver standard for formularen "e-mail denne side".

en: Header Image for Email
da: Billede til hovede af e-mail

en: Enter the URL of the image to as a logo at the top of forwarded pages.
da: Indtast URLen for det billede, der bruges som logo i toppen af videresendte sider.

en: Forward Page Title
da: Titel

en: Title to display above the Forward page form
da: Vises over vidersend-formularen

en: Forward Message Subject
da: E-mail emnelinje

en: !name has forwarded a page to you from !site
da: !name har videresendt en side til dig fra !site

en: Email subject line.  The sender's name will appear in place of !name in the subject.  The web site name will be inserted in place of !site.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site.

en: Forward Message Body
da: Brødtekst

en: !name thought you would like to see this page from the !site web site.
da: !name mener du vil være interesseret i denne side fra !site.

en: Email message body.  The sender's name will appear in place of !name in the message body.  The web site name will be inserted in place of !site.  The sender will be able to add their own message after this.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site. Afsenderen kan tilføje deres egen tekst efter denne meddelelse.

en: Default Values for e-Postcard
da: Standardværdier for e-postkort

en: These options will set the default values for the "Send an e-Postcard" form.
da: Disse valg angiver standardværdier for formularen "send et e-postkort".

en: Forward e-Postcard Title
da: E-postkort titel

en: e-Postcard Message Subject
da: E-postkort emnelinje

en: !name has sent you an e-postcard from !site
da: !name har sendt dig et e-postkort fra !site

en: Postcard subject line.  The sender's name will appear in place of !name in the subject.  The web site name will be inserted in place of !site.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site.

en: e-Postcard Message Body
da: E-postkort brødtekst

en: !name has sent you an e-postcard from the !site web site.  Please take a moment to visit our web site.
da: !name har sendt dig et e-postkort fra !site. Brug venligst et øjeblik på at besøge vores site.

en: Postcard message body.  The sender's name will appear in place of !name in the message body.  The web site name will be inserted in place of !site.  The sender will be able to add their own message after this.  You can use HTML in this field to add a special postcard image to the email above the sender's message.
da: Postkortets tekst. Afsenderens navn erstatter !name i teksten. Navnet på sitet erstatter !site. Afsenderen kan tilføjer sin egen meddelelse efter denne. Du kan bruge HTML i dette felt for at tilføje et billede til meddelelsen over afsenderens besked.

en: This message will be just above the footer message in the email.
da: Denne meddelelse vises over sidefoden i e-mailen.

en: Footer Message
da: Sidefod

en: This message will be appended as a footer message to the email.
da: Meddelelsen bliver tilføjet som sidefod i meddelelsen.

en: Latest Blog Articles
da: Seneste blogindlæg

en: Latest Users
da: Seneste brugere

en: Latest Comments
da: Seneste kommentarer

en: Dynamic Block
da: Dynamisk blok

en: e-Postcard Return URL
da: E-postkort retur-URL

en: URL of path to redirect users to after submitting the epostcard form.
da: URL som brugerne omdirigeres til når de har indsent e-postkort-formularen.

en: No path was selected to forward
da: Ingen sti valgt til videresendelse

en: Forward this page to a friend
da: Send siden til en ven

en: You are going to email the following
da: Din e-mail sendes til

en: (Your Name)
da: (Dit navn)

en: Your Personal Message
da: Din personlige besked

en: Header injection attempt detected.  Do not enter line feed characters into the from field!
da: Forsøg på header-injektion opdaget. Du skal ikke indtaste linjeskift i fra-feltet!

en: You did not enter any recipients.
da: Du har ikke indtastet nogen modtagere.

en: One of your Recipient addresses is invalid:
da: En af modtageradresserne er udgyldig:

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Show forwarding link/form
da: Hvis videresend link/formular

en: Displays the form/link to allow visitors to forward the page to a friend. Further configuration is available on the !settings.
da: Vis link/formular, der lader besøgende videresende siden til en ven. Yderligere indstillinger er tilgængelige på !settings.

en: emails sent to
da: e-mails sendt til

en: recipients
da: modtagere

en: Forward Tracking
da: Følg videresendelse

en: Most Emailed
da: Mest sendte

en: Most Emailed of All Time
da: Mest sendte total

en: Most Recently Emailed
da: Seneste sendte

en: access forward
da: tilgå forward

en: access epostcard
da: tilgå e-postkort

en: override email address
da: tilsidesæt e-mail-adresse

en: administer forward
da: administrer forward

en: Message from Sender
da: Besked fra afsender

en: by %author
da: af %author

en: Click here to read more on our site
da: Klik her for at læse mere om vores site

en: Forward this page module
da: Forward denne side modul

en: forward count
da: antal videresendelser

en: The module that associated a product with the node.
da: Modulet som knyttede et produkt til indholdselementet.

en: clickthrough count
da: antal clickthroughs

en: most recent timestamp
da: seneste timestamp

en: Use node type in link
da: Brug indholdstype i link

en: Use forward.tpl.php template instead of old style theme functions
da: Brug skabelonen forward.tpl.php i stedet for de gamle theme-funktioner

en: If you are upgrading from an old site and customized theme_forward_email or theme_forward_postcard, leave this unchecked unless you wish to convert your customizations to the new forward.tpl.php style.  If upgrading, make sure you flush the theme registry before making this change or Drupal may not find the new template.
da: Hvis du opgraderer fra et gammelt site og har tilpasset theme_forward_email eller theme_forward_postcard skal du ikke markere dette felt, med mindre du ønsker at konvertere dine tilpasninger til den nye forward.tpl.php-metode. Hvis du opgraderer skal du tømme teme-registreringsdatabasen før du foretager denne ændring for at Drupal kan finde den nye skabelon.

en: Form type
da: Formulartype

en: Flood control limit
da: Begræns brug

en: Flood control error
da: Fejlmeddelelse

en: Allow HTML in personal messages
da: Tillad HTML i personlige meddelelser

en: Choose which content types to display the Forward link on.
da: Vælg hvilke indholdstyper Forward-linket skal vises på.

en: Include full node
da: Medtag komplet indholdselement

en: If checked, Forward will include the full body of the node rather than just the teaser
da: Forward medtager hele brødteksten i stedet for kun resuméet

en: Enter multiple addresses on separate lines or separate them with commas.
da: Indtast adresser på separate linjer eller adskil dem med kommaer.

en: override flood control
da: tilsidesæt begrænsning

en: Track forwarded posts
da: Følg videresendte indlæg

en: Show Forward on nodes
da: Vis videresend på indholdselementer

en: If checked, the link/form will appear on nodes
da: Afkryds dette felt for at vise linket/formularen på indholdselementer

en: Choose whether the personal message field will be disabled, optional, or required.
da: Vælg om feltet til personlige beskeder skal være deaktiveret, valgfrit eller obligatorisk.

en: Display form in block
da: Vis formular i blok

en: Choose whether to display the full form in the block or just an email this page link.
da: Vælg om blokken skal vise den komplette formular eller blot et "e-mail denne side"-link.

en: Email width
da: E-mail-bredde

en: Set a width for the table in the email template.  Ideally, this should be somewhere between 400 and 600 pixels to avoid breaking the layout in various email clients.
da: Angiv bredden af tabellen i e-mail-skabelonen. Bredden bør ideelt være mellem 400 og 600 pixels for at undgå at layoutet skrider i forskellige e-mail-klienter.

en: Forward pages
da: Videresend sider

en: Send epostcards
da: Send e-postkort

en: Override email address
da: Tilsidesæt e-mail-adresse

en: Administer forward
da: Administrér forward

en: Bypass flood control check
da: Tilsidesæt spam-kontrol

en: Send a thank you email
da: Send en takke-mail

en: If checked, Forward will send a thank you email to the user.
da: Markér dette for at sende en takke-mail til brugeren.

en: Thank you email text
da: Indhold af takke-mail

en: This message will be emailed to the user if the Send a thank you email checkbox above is checked.  The token !site will be replaced with the site name and !name will be replaced with the user's name supplied on the forward form.
da: Denne besked sendes til brugeren hvis "Send en takke-mail" er markeret ovenfor. !site erstattes med sitets navn og !name erstattes med det navn som brugeren har indtastet i forward-formularen.

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
da: TODO Tilføj en beskrivende tekst til visning i grænsefladen.

en: Email a friend form
da: E-mail en ven formular

en: Use custom display
da: Anvend brugerdefineret display

en: If checked, Forward will use a custom view mode named "Forward" to build the node, if available (clear cache twice after enabling this option)
da: Forward anvender et brugerdefineret display kaldet "Forward" til at bygge indholdselementet, hvis det er tilgængeligt (ryd cachen to gange efter du har aktiveret denne indstilling).

en: Organization Ad
da: Organization-reklame

en: You cannot forward an external URL.
da: Du kan ikke videresende en ekstern URL.

en: Forward: Statistics
da: Forward: Statistik

en: Forward: Form
da: Forward: Formular

en: Choose the type of statistics to display
da: Vælg hvilken type af statistik der skal vises
