Get Locations (7.x-1.11) - en to uk translation catalogue (394 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Is
uk: Є

en: List
uk: Список

en: Comments
uk: Коментарі

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: Go
uk: Перехід

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Country
uk: Країна

en: Link
uk: Посилання

en: Center
uk: По центру

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Book
uk: Книга

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Archive
uk: Архів

en: Times
uk: Терміни

en: Path
uk: Шлях

en: Refresh
uk: Оновити

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Upload
uk: Викласти

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Check
uk: Перевірити

en: User ID
uk: ID користувача

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Forward
uk: Вперед

en: Question
uk: Питання

en: All
uk: Все

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Off
uk: Вимкнено

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment ID
uk: ID коментаря

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Is not
uk: Не є

en: Contains
uk: Містить

en: Heading
uk: Заголовок

en: Normal
uk: Звичайне

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Це поле - обов’язкове.

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Bar
uk: Смуга

en: Scale
uk: Масштаб

en: Phone
uk: Телефон

en: Fax
uk: Факс

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Address
uk: Адреса

en: Postcode
uk: Індекс

en: Terms
uk: Терміни

en: Code
uk: Код

en: Store
uk: Магазин

en: Calendar
uk: Календар

en: Method
uk: Спосіб

en: Table
uk: Таблиця

en: Base
uk: Основа

en: Repeat
uk: Повторення

en: Users
uk: Користувачі

en: Celsius
uk: Цельсія

en: Fahrenheit
uk: Фаренгейт

en: Square
uk: Квадрат

en: Operator
uk: Оператор

en: Equals
uk: Дорівнює

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Street
uk: Вулиця

en: Additional
uk: Додатково

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Coordinates
uk: Координати

en: Folder
uk: Тека

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Share
uk: Спільні файли

en: Hidden
uk: Приховано

en: Key
uk: Ключ

en: Link to content
uk: Посилання на матеріал

en: Stop
uk: Зупинити

en: Default height
uk: Базова висота

en: Default width
uk: Базова ширина

en: Feeds
uk: Потоки

en: Undo
uk: Скасувати

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Ширина карти Google за замовчуванням у форматі довжини CSS або в відсотках. Приклади: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Висота карти Google за замовчуванням у форматі довжини CSS або в відсотках. Приклади: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default zoom level of a Google map.
uk: Збільшення за замовчуванням для карти Google.

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Marker action
uk: Дія маркера

en: Lines
uk: Рядки

en: Circles
uk: Кола

en: Marker
uk: Позначка

en: Map type
uk: Тип карти

en: Map width
uk: Ширина карти

en: Map height
uk: Висота карти

en: Th
uk: чт

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Info
uk: Інформація

en: Red
uk: Червоний

en: White
uk: Білий

en: Units
uk: Одиниці

en: People
uk: Люди

en: Circular
uk: Круговий

en: Results
uk: Результати

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Asterisk
uk: Зірочка

en: Search options
uk: Параметри пошуку

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Province
uk: Область

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Display style
uk: Стиль показу

en: Accuracy
uk: Точність

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Ban
uk: Заборонити

en: Storage
uk: Сховище

en: Cloud
uk: Хмара

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Tasks
uk: Завдання

en: Taxonomy Terms
uk: Терміни таксономії

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Distance
uk: Відстань

en: Italic
uk: Курсив

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Adjust
uk: Підганяти

en: Subscript
uk: Підрядковий індекс

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Outdent
uk: Зменшити відступ

en: Reply
uk: Відповісти

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Barcode
uk: Штрих-код

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Auto
uk: Авто

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Expand
uk: Розкрити

en: Miles
uk: Милі

en: Country code
uk: Код країни

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Maximum depth
uk: Максимальна глибина

en: Columns
uk: Колонки

en: Black
uk: Чорний

en: Print
uk: Друк

en: University
uk: Університет

en: Data
uk: Дані

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Health
uk: Здоров'я

en: Icon only
uk: Тільки іконка

en: Exchange
uk: Курс обміну

en: Popup
uk: Спливні

en: Twitter
uk: Твітер

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Metric
uk: Метрична

en: Web
uk: Веб

en: Crop
uk: Кадрування

en: Money
uk: Гроші

en: Ticket
uk: Квиток

en: Draggable
uk: Доступне для перенесення

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Meter
uk: Вимірювач

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk: Внизу справу

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Sign out
uk: Вийти

en: Map zoom
uk: Масштаб карти

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Right
uk: Зверху справа

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Directions
uk: Напрямки

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Pause
uk: Призупинити

en: Click
uk: Клац

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Locations are addresses and map coordinates.
uk: Місця розташування являють собою адреси та координати на карті.

en: The name of the selected location.
uk: Назва обраного місця розташування.

en: The street address of the selected location.
uk: Вулиця адреси обраного місця розташування.

en: The city of the selected location.
uk: Місто обраного місця розташування.

en: The province of the selected location.
uk: Провінція обраного місця розташування.

en: The postal code of the selected location.
uk: Поштовий індекс обраного місця розташування.

en: The country of the selected location.
uk: Країна обраного місця розташування.

en: The latitude of the selected location.
uk: Широта обраного місця розташування.

en: The longitude of the selected location.
uk: Довгота обраного місця розташування.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
uk: Відстань від обраного місця до або поточного користувача або певного місця розташування.

en: Check this box to delete this location.
uk: Виберіть цю опцію, щоб видалити розташування.

en: Country name
uk: Назва країни

en: Location Field
uk: Поле місця розташування

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: Origin
uk: Джерело

en: Is one of
uk: Один з

en: Decimal degrees
uk: Градуси

en: Degrees, minutes, seconds
uk: Градуси, хвилини, секунди

en: Proximity (Rectangular)
uk: Близькість (Прямокутна)

en: Proximity (Circular)
uk: Близькість (Кругова)

en: Regenerate
uk: Відновити

en: You must select at least one baselayer!
uk: Необхідно обрати принаймні один шар основи!

en: Marker cache regenerated.
uk: Кеш маркерів відновлений.

en: Displays rows as a map.
uk: Показ рядків у вигляді карти.

en: Show All
uk: Показати все

en: Pan
uk: Панорамування

en: City/Town
uk: Населений пункт

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Music
uk: Музика

en: Church
uk: Церква

en: Play
uk: Відтворити

en: Envelope
uk: Конверт

en: Meters
uk: Метри

en: Bank
uk: Банк

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Align left
uk: Вирівняти вліво

en: Align center
uk: По центру

en: Align right
uk: Вирівняти вправо

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Circle
uk: Коло

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: Select a city
uk: Оберіть місто

en: Conversation
uk: Бесіда

en: Styles
uk: Стилі

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Film
uk: Фільм

en: Library
uk: Бібліотека

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Compass
uk: Компас

en: Gift
uk: Дарований

en: Backward
uk: Назад

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Cafe
uk: Кафе

en: Fire
uk: Вогонь

en: Restaurant
uk: Ресторан

en: School
uk: Школа

en: Scissors
uk: Ножиці

en: Truck
uk: Вантажівка

en: Wheelchair
uk: Інвалідний візок

en: Clickable
uk: Натискається

en: Pitch
uk: Висота

en: Default country
uk: Базова країна

en: Term reference
uk: Посилання на термін

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Map center
uk: Центр карти

en: Food
uk: Їжа

en: Coffee
uk: Кава

en: Museum
uk: Музей

en: Camera
uk: Камера

en: Horizontal bar
uk: Горизонтальна панель

en: Standard street map
uk: Стандартна карта вулиць

en: Standard satellite map
uk: Стандартна супутникова карта

en: Hybrid satellite map
uk: Гібридна супутникова карта

en: Terrain map
uk: Карта ландшафту

en: Satellite view without street overlay.
uk: Вид з супутнику без накладання вулиць.

en: Satellite view with street overlay.
uk: Вид з супутнику з накладанням вулиць.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.)
uk: Карта з фізичними даними (ландшафт, рослинність.)

en: Imperial
uk: Англійська

en: Scrollwheel
uk: Колесо прокручування

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Coordinate Type
uk: Тип координат

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
uk: Десяткові координати широти і довготи, розділені комами

en: Type of center point.
uk: Тип центральної точки.

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
uk: Формат аргументу широти/довготи: lat,lon_distance

en: Distance unit
uk: Одиниці відстані

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
uk: Виберіть одиницю вимірювання відстані. Десяткові значення градусів повинні бути розділені комою.

en: Circular Proximity
uk: Кругова близкість

en: Rectangular Proximity
uk: Прямокутна близкість

en: PHP code for latitude, longitude
uk: PHP-код для широти, довготи

en: Location to use
uk: Місце розташування для використання

en: Colorbox settings
uk: Налаштування Colorbox

en: Enable Colorbox
uk: Увімкнути Colorbox

en: Meters per second
uk: м/с

en: Kilometers per hour
uk: км/год

en: Miles per hour
uk: миль/год

en: Star
uk: Зірка

en: Full screen
uk: Повноекранний

en: Heart
uk: Серце

en: Sign in
uk: Увійти

en: Top Center
uk: Верхній центральний

en: Plus
uk: Плюс

en: Minus
uk: -

[ctx: Sort order]
en: Numerical
uk: Число

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо вибрано, користувачі можуть вводити кілька значень у форматі 1+2+3 (для АБО) або 1,2,3 (для ТА)

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо позначено, числа, введені в фільтр, будуть вилучені, а не обмежуватимуть вид.

en: Which key should be displayed
uk: Який ключ має відображатись

en: Search box size
uk: Розмір поля пошуку

en: Show Pan control
uk: Показати елемент панорамування

en: Map Control Type
uk: Тип керування картою

en: Overview map state
uk: Стан оглядової карти

en: Terminal
uk: Термінал

en: Regenerate Getlocations marker cache
uk: Відновити кеш міток Getlocations

en: Path to getlocations_markers.js
uk: Шлях до getlocations_markers.js

en: You are using the <em>Private</em> download method. For markers to work properly. you must press the <em>Regenerate</em> button, manually copy js/getlocations_markers.js from the files directory to a location accessible by the webserver, and enter the file path relative to the Drupal root (including the filename) in this field. Example: <em>sites/default/misc/getlocations_markers.js</em>
uk: Використовується <em>Приватний</em> метод завантаження. Задля належної роботи міток необхідно натиснути кнопку <em>Відновити</em>, вручну зкопіювати js/getlocations_markers.js з каталогу файлів в місце, куди має доступ веб-сервер та ввести в це поле шлях до файлу відносно кореневого каталогу Drupal (включно з іменем файлу). Наприклад: <em>sites/default/misc/getlocations_markers.js</em>

en: where distance is either a number or a comma delimited pair of decimal degrees
uk: де відстань є або числом, або через записана через кому пара десяткових значень градусів

en: Yards
uk: Ярди

en: You need to regenerate the markers, file not found.
uk: Необхідно відновити мітки, файл не знайдено.

en: Google API key
uk: Ключ Google API

en: This key is currently not required by Google.
uk: Цей ключ наразі не вимагається Google-ом.

en: Your Google maps API Version 3 key
uk: Ключ API Карт Google версії 3

en: For more information about this key see this !u
uk: Більше відомостей про цей ключ дивіться у !u.

en: Getlocations Default map settings
uk: Усталені налаштування карти Getlocations

en: page on google
uk: сторінка google

en: Additional textbox must be a positive number
uk: Текстове поле "Додатково" має бути додатнім числом

en: Geocode this address
uk: Знайти на карті

en: Additional box width
uk: Ширина поля "Додатково"

en: The width of the additional textbox. Must be a positive number.
uk: Ширина текстового поля "Додатково". Має бути додатнім числом.

en: Additional box settings
uk: Налаштування поля "Додатково"

en: Additional box position
uk: Розташування поля "Додатково"

en: Show Additional in display
uk: Показувати поле "Додатково" на відображенні

en: Configure Getlocations fields
uk: Налаштування полів Getlocations

en: Tablet
uk: Планшет

en: Getlocations Node marker
uk: Мітка матеріала Getlocations

en: Getlocations User marker
uk: Мітка користувача Getlocations

en: Getlocations Vocabulary marker
uk: Мітка словника Getlocations

en: Getlocations Comment marker
uk: Мітка коментаря Getlocations

en: Getlocations Input marker
uk: Мітка введення Getlocations

en: To select an icon click on it and close the box.
uk: Щоб вибрати іконку, клацніть на ній і закрийте вікно

en: If you are having problems with markers, or have changed anything in the markers library, click on the Regenerate button.
uk: Якщо виникли складнощі з мітками або щось змінилось у бібліотеці міток, натисніть кнопку "Відновити"

en: In use
uk: Використовується

en: Vocabulary Selection method
uk: Спосіб вибору словника

en: Distance units
uk: Одиниці відстані

en: Tint
uk: Затінення

en: Term markers
uk: Мітки терміну

en: Getlocations Fields additional field
uk: Getlocations поля: поле "додатково"

en: Polygons
uk: Багатокутники

en: Kilometer(s)
uk: Кілометр(и)

en: Mile(s)
uk: Миля(і)

en: Meter(s)
uk: Метр(и)

en: Yard(s)
uk: Ярд(и)

en: External link
uk: Зовнішнє посилання

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: Bug
uk: Помилка

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: The additional address of the selected location.
uk: Додаткова адреса вибраного місця розташування.

en: Magic
uk: Магія

en: Rectangles
uk: Прямокутники

en: Getlocations Preview
uk: Попередній перегляд Getlocations

en: Reset the paths to the defaults.
uk: Скинути шляхи до базових.

en: Disable Fullscreen
uk: Вимкнути повноекранний режим

en: Aquarium
uk: Акваріум

en: Retweet
uk: Ретвіт

en: A preview of the current map settings.
uk: Попередній перегляд поточних налаштувань карти.

en: You can adjust the default Map center, Zoom and Default map type by changing the map.
uk: Змінюючи карту ви можете підлаштувати Центр карти за замовчуванням, Масштаб та Тип карти за замовчуванням.

en: For all other changes use the form. Remember to Save configuration when you are done.
uk: Для решти налаштувань використовуйте форму. Після зміни налаштувань не забувайте зберігати конфігурацію.

en: Flush marker cache
uk: Очищати кеш міток

en: Include the marker cache when the Drupal cache is flushed.
uk: Додавати кеш міток при очищенні кешу Drupal.

en: Getlocations marker
uk: Мітка Getlocations

en: Approximate
uk: Приблизний

en: Interpolated
uk: З інтерполяцією

en: Getlocations base settings
uk: Основні налаштування модуля Getlocations

en: The settings selected here will be used as the starting point for all other Google maps.
uk: Налаштування, обрані тут, будуть використані як початкові для всіх інших Карт Google.

en: Allow Getlocations Javascript to be aggregated
uk: Дозволити збирання Javascript для Getlocations

en: Configure Getlocations
uk: Налаштувати модуль Getlocations

en: Compress
uk: Стиск

en: Crosshairs
uk: Перехрестя

en: Eject
uk: Витягнути

en: Eraser
uk: Гумка

en: Glass
uk: Скло

en: Headphones
uk: Навушники

en: Laptop
uk: Лептоп

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Pencil
uk: Олівець

en: Plane
uk: Площина

en: Power off
uk: Вимкнути комп'ютер

en: Signal
uk: Сигнал

en: Spinner
uk: Поступ

en: Stack overflow
uk: Стек переповнений

en: Step backward
uk: Крок назад

en: Step forward
uk: Крок вперед

en: Text height
uk: Висота тексту

en: Text width
uk: Ширина тексту

en: Umbrella
uk: Парасолька

en: Volume down
uk: Тихіше

en: Volume up
uk: Голосніше
