Get Locations (7.x-1.15) - en to ru translation catalogue (324 entries)

en: list
ru: список

en: tags
ru: теги

en: Delete
ru: Удалить

en: Is
ru: Это

en: Language
ru: Язык

en: Comments
ru: Комментарии

en: On
ru: Вкл

en: random
ru: случайно

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: Go
ru: Пуск

en: File
ru: Файл

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Country
ru: Страна

en: Link
ru: Ссылка

en: Center
ru: Центр

en: Required
ru: Обязательно

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Node ID
ru: ID материала

en: header
ru: шапка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Archive
ru: Архив

en: Times
ru: Время

en: History
ru: История

en: tag
ru: тег

en: Path
ru: Путь

en: key
ru: ключ

en: Anchor
ru: Якорь

en: Upload
ru: Закачать

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Check
ru: Квитанция

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: table
ru: таблица

en: Exclude
ru: Исключить

en: Question
ru: Вопрос

en: All
ru: Все

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Database
ru: База данных

en: Off
ru: Выкл

en: Comment ID
ru: ID комментария

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Heading
ru: Заголовок

en: Normal
ru: Нормальный

en: Nodes
ru: Материалы

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Bar
ru: Полоса

en: Scale
ru: Масштабирование

en: home
ru: домой

en: Phone
ru: Телефон

en: Fax
ru: Факс

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Address
ru: Адрес

en: Terms
ru: Термины

en: Code
ru: Код

en: print
ru: печать

en: Store
ru: Магазин

en: Method
ru: Метод

en: Base
ru: База

en: Other
ru: Другое

en: Repeat
ru: Повтор

en: External Link
ru: Внешняя ссылка

en: Users
ru: Пользователи

en: Celsius
ru: Цельсий

en: Fahrenheit
ru: Фаренгейт

en: Square
ru: Квадратный

en: Operator
ru: Оператор

en: Equals
ru: Равно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Street
ru: Улица

en: Additional
ru: Дополнительно

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Folder
ru: Папка

en: comments
ru: комментарии

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Share
ru: Поделиться

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Link to content
ru: Ссылка на содержимое

en: Default height
ru: Высота по умолчанию

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Feeds
ru: Потоки данных

en: Clear
ru: Очистить

en: Undo
ru: Отмена

en: plus
ru: плюс

en: minus
ru: минус

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default zoom level of a Google map.
ru: Масштаб карты Google по умолчанию.

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Map
ru: Карта

en: Satellite
ru: Спутник

en: Hybrid
ru: Смешанный

en: Marker action
ru: Поведение маркера

en: Lines
ru: Линии

en: Circles
ru: Круги

en: Marker
ru: Маркер

en: Map type
ru: Тип карты

en: Map width
ru: Ширина карты

en: Map height
ru: Высота карты

en: Info
ru: Инфо

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: Units
ru: Единицы

en: People
ru: Пользователи

en: Circular
ru: Круговой

en: Results
ru: Результаты

en: superscript
ru: суперскрипт

en: Car
ru: Автомобиль

en: Search options
ru: Параметры поиска

en: Province
ru: Область

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: flag
ru: отметить

en: Display style
ru: Стиль отображения

en: comment
ru: комментарий

en: Tree
ru: Дерево

en: Accuracy
ru: Точность

en: Physical
ru: Физические

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Read only
ru: Только чтение

en: stop
ru: стоп

en: Storage
ru: Хранилище

en: Select
ru: Выбрать

en: Tasks
ru: Задачи

en: Taxonomy Terms
ru: Термин словаря

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Distance
ru: Расстояние

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Indent
ru: Увеличить отступ

en: Outdent
ru: Уменьшить отступ

en: Reply
ru: Ответить

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Auto
ru: Авто

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Expand
ru: Развернуть

en: Miles
ru: Миль

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Country code
ru: Код страны

en: Building
ru: Строение сайта

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: Sort
ru: Сортировка

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Columns
ru: Колонки

en: Google Logo
ru: Логотип Google

en: Black
ru: Чёрный

en: University
ru: Университет

en: Data
ru: Данные

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Icon only
ru: Только иконка

en: Exchange
ru: Курс обмена

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: forward
ru: пересылка

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Metric
ru: Метрическая

en: Euro (EUR)
ru: (EUR) Евро

en: Indian Rupee (INR)
ru: (INR) Индийская Рупия

en: Japanese Yen (JPY)
ru: (JPY) Японская Йена

en: Korean Won (KRW)
ru: (KRW) Корейская Вона

en: certificate
ru: сертификат

en: Ticket
ru: Запрос

en: Draggable
ru: Перетаскивание

en: Meter
ru: Метр

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Configuration settings
ru: Настройки конфигурации

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Map zoom
ru: Коэффициент масштабирования карты

en: Always show
ru: Всегда отображать

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Directions
ru: Направление

en: Input type
ru: Входной тип

en: Click
ru: Клик

en: Locations
ru: Места

en: The name of the selected location.
ru: Имя выбранного местоположения.

en: The street address of the selected location.
ru: Улица выбранного местоположения.

en: The province of the selected location.
ru: Область выбранного местоположения.

en: The postal code of the selected location.
ru: Почтовый индекс выбранного местоположения.

en: Check this box to delete this location.
ru: Отметьте для удаления местоположения.

en: Country name
ru: Название страны

en: Location Field
ru: Поле местоположения

en: Kilometers
ru: километр

en: Origin
ru: принадлежность

en: Is one of
ru: Один из

en: Decimal degrees
ru: Десятичные градусы

en: Degrees, minutes, seconds
ru: Градус, минут, секунд

en: Regenerate
ru: Восстановить

en: You must select at least one baselayer!
ru: Вы должны выбрать, по крайней мере один, базовый уровень!

en: Marker cache regenerated.
ru: Кэш маркеров восстановлен.

en: Show All
ru: Показать все

en: Zoom Control
ru: Панель масштаба

en: City/Town
ru: Город (Населенный пункт)

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Default text
ru: Текст по умолчанию

en: Trash
ru: Корзина

en: Music
ru: Музыка

en: Church
ru: Церковь

en: Envelope
ru: Обертка

en: Meters
ru: Метр

en: Bank
ru: Банк

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Circle
ru: Круг

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Conversation
ru: Переписка

en: ban
ru: запретить

en: book
ru: книга

en: Graticule
ru: Сетка

en: Styles
ru: Стили

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Library
ru: Библиотека

en: play
ru: воспроизведение

en: Right Top
ru: Справа Вверху

en: Left Top
ru: Слева Вверху

en: Right Bottom
ru: Справа Внизу

en: Left Bottom
ru: Слева Внизу

en: Right Center
ru: Справа по центру

en: Left Center
ru: Слева по центру

en: Search...
ru: Поиск...

en: Airport
ru: Аэропорт

en: Bicycle
ru: Велосипед

en: Bus
ru: Автобус

en: Cafe
ru: Кафе

en: Parking
ru: Парковка

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: School
ru: Школа

en: Taxi
ru: Такси

en: Wheelchair
ru: Инвалидное кресло

en: Clickable
ru: Кликабельное

en: Terrain
ru: Территория

en: Kilometer
ru: Километр

en: Yard
ru: Ярд

en: Mile
ru: Миля

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: Term reference
ru: Ссылка на термин

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Map center
ru: Центр карты

en: Overview map
ru: Карта обзора

en: Food
ru: Еда

en: Coffee
ru: Кофе

en: Museum
ru: Музей

en: Horizontal bar
ru: Горизонтальная панель

en: Standard street map
ru: Стандартная карта улиц

en: Standard satellite map
ru: Стандартная спутниковая карта

en: Hybrid satellite map
ru: Гибридная спутниковая карта

en: Terrain map
ru: Топографическая карта

en: Satellite view without street overlay.
ru: Вид со спутника без наложения улиц.

en: Satellite view with street overlay.
ru: Вид со спутника с наложением улиц.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.)
ru: Карта с физическими данными (местность, растительность).

en: Scrollwheel
ru: Колесо прокрутки

en: PHP code for latitude, longitude
ru: PHP-код для широты, долготы

en: Location to use
ru: Местоположение для использования

en: VK
ru: ВКонтакте

en: Colorbox settings
ru: Настройки Colorbox

en: Meters per second
ru: м/c

en: Kilometers per hour
ru: км/ч

en: Miles per hour
ru: миль/ч

en: Star
ru: Звезда

en: Full screen
ru: Во весь экран

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ru: Числовая

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбрано, введенные в фильтр числа будут исключаться, а не ограничивать представление.

en: Which key should be displayed
ru: Какой ключ должен отображаться

en: Show Pan control
ru: Показать окно панорамирования

en: Map Control Type
ru: Тип управления картой

en: Overview map state
ru: Состояние карты обзора

en: Regenerate Getlocations marker cache
ru: Восстановление кэша меток Getlocations

en: Microdata
ru: Микроданные

en: This key is currently not required by Google.
ru: Этот ключ не обязателен для Google

en: Your Google maps API Version 3 key
ru: Ваш ключ Google maps API Version 3

en: For more information about this key see this !u
ru: Более подробно об этом ключе можно посмотреть на !u

en: Additional textbox must be a positive number
ru: Ширина поля "дополнительно" должна быть положительным числом

en: Geocode this address
ru: Найти на карте

en: Additional box width
ru: Ширина поля "Дополнительно"

en: The width of the additional textbox. Must be a positive number.
ru: Ширина поля "дополнительно". Должна быть положительным числом

en: Additional box settings
ru: Настройки поля "дополнительно"

en: Additional box position
ru: Позиция поля "дополнительно"

en: Show Additional in display
ru: Показывать поле "дополнительно"

en: Configure Getlocations fields
ru: Настройка полей Getlocations

en: If you are having problems with markers, or have changed anything in the markers library, click on the Regenerate button.
ru: При возникновении проблем с маркерами или при изменении библиотеки маркеров нажмите кнопку Восстановить

en: Getlocations Fields additional field
ru: Getlocations Fields Поле "дополнительно"

en: Polygons
ru: Многоугольники

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: The additional address of the selected location.
ru: Дополнительный адрес выбранного местоположения

en: Disable Fullscreen
ru: Отключить полноэкранный режим

en: A preview of the current map settings.
ru: Предпросмотр текущих настроек карты.

en: You can adjust the default Map center, Zoom and Default map type by changing the map.
ru: Изменяя карту вы можете установить настройки по умолчанию: Центр карты, Масштаб и тип карты

en: For all other changes use the form. Remember to Save configuration when you are done.
ru: Для всех остальных настроек используйте поля формы. Не забудьте сохранить настройки.

en: Flush marker cache
ru: Очищать кэш меток

en: Include the marker cache when the Drupal cache is flushed.
ru: Очищать кэш меток при очистке кэша Drupal.

en: Getlocations base settings
ru: Базовые настройки модуля Getlocations

en: Allow Getlocations Javascript to be aggregated
ru: Разрешить агрегацию Getlocations Javascript

en: Configure Getlocations
ru: Настройка Getlocations

en: Spinner
ru: Спиннер

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

en: Drupal Logo
ru: Логотип Drupal

en: Russian Ruble (RUB)
ru: Российский рубль (RUB)

en: Sort Ascending
ru: Сортировать по возрастанию
