GMap Module (7.x-2.7-beta1) - en to sv translation catalogue (291 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Remove
sv: Ta bort

en: Enable
sv: Aktivera

en: None
sv: Ingen

en: Field
sv: Fält

en: Default
sv: Förvald

en: Blank
sv: Tomt

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Filename
sv: Filnamn

en: Node
sv: Nod

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Points
sv: Poäng

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Location
sv: Plats

en: Address
sv: Adress

en: Week
sv: Vecka

en: Purpose
sv: Syfte

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Google Maps API Key
sv: Nyckel för Google Maps API

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Features
sv: Funktioner

en: Disable mousezoom
sv: Inaktivera zoomning med mus

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
sv: Inaktivera användning av rullhjul för zoomning av kartan.

en: Google Map Initialize
sv: Initiering av Google Maps

en: Default map settings
sv: Standardinställningar för kartor

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Förvald bredd på en Google-karta, som en CSS-längd eller i procent. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Förvald höjd på en Google-karta, som en CSS-längd eller i procent. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default center
sv: Förvald centrering

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
sv: Förvalda centrumkoordinater på en Google-karta, angivna som latitud och longitud decimalt, separerade av ett kommatecken.

en: Default zoom
sv: Förvald zoom

en: The default zoom level of a Google map.
sv: Förvald zoomnivå på en Google-karta.

en: Default control type
sv: Förvald typ av kontroll

en: Default map type
sv: Förvald typ av karta

en: Map Behavior flags
sv: Beteendeflaggor för kartor

en: Marker action
sv: Åtgärd för markör

en: Perform this action when a marker is clicked.
sv: Utför denna åtgärd när en markör blir klickad.

en: Open info window
sv: Öppna info-fönster

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Default Line 1 Color
sv: Standardfärg linje 1

en: Default Line 2 Color
sv: Standardfärg linje 2

en: Default Line 3 Color
sv: Standardfärg linje 3

en: Marker manager
sv: Hanterare för markör

en: Jef Poskanzer's Clusterer
sv: Jef Poskanzers Clusterer

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
sv: Om du planerar att använda många markörer på en enda karta så kan det vara lämpligt att använda en hanterare för att snabba upp kartvisningen.

en: Unmanaged marker settings
sv: Inställningar utan markörhanterare

en: There are no settings for unmanaged markers.
sv: Det finns inga inställningar för markörer utan hanterare.

en: Border padding
sv: Kantmarginal

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
sv: Markörer mindre än detta antal pixlar från den synliga delen kommer att läggas till kartan av hanteraren (även om de vore helt osynliga.)

en: Maximum zoom
sv: Största zoom

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
sv: Från och med denna zoomnivå kommer markörhanteraren att inaktivera sig själv för ökad snabbhet.

en: Track markers
sv: Spåra markörer

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
sv: Om detta aktiveras kommer markörhanteraren att spåra markörrörelser. Använd endast om du behöver kunna flytta markörer med setPoint.

en: Marker defaults
sv: Förval för markörer

en: Minimum zoom
sv: Minsta zoom

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
sv: Vid angiven zoomnivå och högre (dvs inzoomning,) kommer markören att visas. Välj 0 för att visa markörer vid alla zoomnivåer som förval.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
sv: Vid angiven zoomnivå och högre (dvs inzoomning,) kommer markören att döljas. Välj 0 för att inaktivera som förval.

en: Clusterer settings
sv: Inställningar för Clusterer

en: Marker for clusters
sv: Markör för kluster

en: The marker to use when creating a cluster.
sv: Markör som används när ett kluster skapas.

en: Activate on
sv: Aktivera vid

en: or more markers
sv: eller fler markörer

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
sv: Klustring aktiveras när fler än det angivna antalet markörer är synliga samtidigt.

en: Cluster on
sv: Skapa kluster vid

en: Minimal number of markers per cluster
sv: Minsta antal markörer per kluster

en: Lines per box
sv: Rader per ruta

en: at most
sv: högst

en: lines
sv: rader

en: Maximum number of lines per info box
sv: Mesta antal rader per inforuta

en: Location chooser
sv: Platsväljare

en: Used to activate location choosing using a gmap.
sv: Används för att aktivera val av plats med en gmap.

en: Disable dragging
sv: Inaktivera panorering

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
sv: Ta bort möjligheten för användare att panorera kartan. Om panorering är inaktiverad kommer kortkommandon underförstått att inaktiveras.

en: Disable keyboard
sv: Inaktivera tangentbord

en: Disable the keyboard shortcuts.
sv: Inaktivera kortkommandon.

en: Use AutoZoom
sv: Använd AutoZoom

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
sv: Zooma kartan automatiskt för att passa in alla markörer när markörer läggs till.

en: Unconditionally enable marker interface
sv: Tvinga användning av markörgränssnitt

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
sv: Använd markörladdningssystemet även om inga markörer att ladda upptäcks. Användbart om du infogar markörer från något annat ställe.

en: Enable Overview Map
sv: Aktivera översiktskarta

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
sv: Aktivera "översiktskartan" i nedre högra hörnet.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
sv: Undvik buggar när kartor visas i hopfällbara fältgrupper.

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
sv: Aktiver detta för att undvika vissa problem som kan uppstå när kartor visas i hopfällbara fältgrupper.

en: Add scale control to map.
sv: Visa kontroll för kartskala.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
sv: Visar en kontroll för kartskala på standardpositionen i kartan.

en: The specified value is not a valid CSS dimension.
sv: Det angivna värdet är inte ett giltigt CSS-mått.

en: Insert Google Map macro.
sv: Infoga Google Map-makro.

en: Create a macro
sv: Skapa ett makro

en: Configure GMap settings
sv: Konfigurera inställningar för GMap

en: Edit Info
sv: Redigera info

en: Marker
sv: Markör

en: Stroke color
sv: Linjefärg

en: Stroke weight
sv: Linjebredd

en: Stroke opacity
sv: Linjeopacitet

en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

en: Fill opacity
sv: Fyllnadsopacitet

en: User locations
sv: Användarplatser

en: Node locations
sv: Platser för nod

en: Configure GMap Location settings.
sv: Konfigurera inställningar för GMap Location.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
sv: För att lägga till/ändra din plats på användarkartan, <a href="@url">redigera din plats</a>.

en: Macro
sv: Makro

en: The gmap macro where the user information will be diplayed on.
sv: Det gmap-makro där användarinformationen kommer visas.

en: Page header
sv: Sidhuvud

en: Text at the top of the user map.
sv: Text överst på användarkartan.

en: Page footer
sv: Sidfot

en: Text at the bottom of the user map.
sv: Text längst ned på användarkartan.

en: Markers per role
sv: Markörer per roll

en: Choose a marker to represent each user role on the user map. If a user belongs to multiple roles, the marker for the highest Role ID will be used.
sv: Välj en markör att representera varje användarroll på användarkartan. Om en användare har flera roller kommer markören för högsta roll-ID att användas.

en: %role (Role ID: %rid)
sv: %role (Roll-ID: %rid)

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: The gmap macro where the node information will be diplayed on.
sv: Det gmap-makro där nodinformationen kommer visas.

en: Text at the top of the node map.
sv: Text överst på nodkartan.

en: Text at the bottom of the node map.
sv: Text längst ned på nodkartan.

en: Markers per content type
sv: Markörer per innehållstyp

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
sv: Välj en markör att representera varje innehållstyp på nodkartan.

en: Location map
sv: Platskarta

en: Author map
sv: Författarkarta

en: Map Macro
sv: Kartmakro

en: Build a GMap macro
sv: Skapa ett GMap-makro

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Controls
sv: Kontroller

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
sv: Latitud och longitud för kartans centrum

en: Map width
sv: Kartbredd

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Kartbredd, som en CSS-längd eller procentsats. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
sv: Karthöjd

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Karthöjd, som en CSS-längd eller procentsats. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
sv: Placering

en: The current magnification of the map
sv: Nuvarande förstoring av kartan

en: Macro text
sv: Makrotext

en: White
sv: Vit

en: Gray
sv: Grå

en: Purple
sv: Lila

en: Relationship
sv: Relation

en: Pink
sv: Rosa

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Map Type Control
sv: Kontroll för karttyp

en: Route
sv: Rutt

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Yellow
sv: Gul

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Choose latitude and longitude fields
sv: Välj latitud- och longitudfält

en: Latitude field
sv: Latitudfält

en: Format must be degrees decimal.
sv: Format måste vara grader med decimaler.

en: Longitude field
sv: Longitudfält

en: Marker handling
sv: Markörhantering

en: By content type (for node views)
sv: Per innehållstyp (för nodvyer)

en: By term (for node views)
sv: Per term (för nodvyer)

en: By user role (for user views)
sv: Per användarroll (för användarvyer)

en: Use marker field
sv: Använd markörfält

en: Use single marker type
sv: Använd en enda markörtyp

en: Marker field
sv: Markörfält

en: You can use a views field to set the <em>markername</em> property of the markers.
sv: Du kan använda ett vyfält för att ställa in egenskapen <em>markörnamn</em> för markörerna.

en: Marker / fallback marker to use
sv: Markör/reservmarkör att använda

en: Path to gmap_markers.js
sv: Sökväg till gmap_markers.js

en: You are using the <em>Private</em> download method. For markers to work properly. you must press the <em>Regenerate</em> button, manually copy js/gmap_markers.js from the files directory to a location accessible by the webserver, and enter the file path relative to the Drupal root (including the filename) in this field. Example: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>
sv: Du använder <em>Privat</em> nedladdningsmetod. För att markörer ska fungera ordentligt måste du trycka på knappen <em>Återskapa</em>, manuellt kopiera js/gmap_markers.js från katalogen files till en katalog åtkomlig för webbservern, samt ange filsökvägen relativt Drupals rotkatalog (inklusive filenamnet) i detta fält. Exempel: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>

en: Regenerate marker cache
sv: Återskapa markörcache

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
sv: Om du har problem med markörer, eller har ändrat .ini-filer i markörkatalogen, klicka här för att återskapa filen för markörcache.

en: Regenerate
sv: Återskapa

en: Maximum initial zoom
sv: Största inledande zoom

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
sv: Den största inledande zoomen (påverkar sådant som zommnivå för blocket nodplats.)

en: Line default style
sv: Förvald stil för linjer

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
sv: Linjer utan specifikt angiven stil kommer använda denna stil

en: Polygon default style
sv: Förvald stil för polygoner

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
sv: Polygoner utan specifikt angiven stil kommer använda denna stil

en: Enabled map types ("base layers")
sv: Aktiverade karttyper ("baslager")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
sv: Beteendeflaggor ändrar hur en karta beter sig. Nedtonade flaggor är inte möjliga att ställa in här, men kan ställas in per karta via kod eller ett makro. Ändringar av beteenden påverkar inte förhandsgranskningen ovan innan de sparats.

en: No manager (use GMap API directly)
sv: Ingen hanterare (använd GMap API direkt)

en: Martin Pearman's ClusterMarker
sv: Martin Pearmans ClusterMarker

en: MarkerManager settings
sv: Inställningar för MarkerManager

en: MarkerManager is the improved open source version of GMarkerManager. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
sv: MarkerManager är en förbättrad version av GMarkerManager med öppen källkod. För att använda den måste du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och placera den i katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Name of downloaded file in the thirdparty folder. Default: %default
sv: Namn på den nedladdade filen i katalogen thirdparty. Förvalt: %default

en: Default marker-specific settings for MarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
sv: Förvalda markörinställningar för MarkerManager. Markörer kommer visas när aktuell zoomnivå är mellan minZoom och maxZoom.

en: Popup mode
sv: Popup-läge

en: Zoom to Cluster
sv: Zooma in klustret

en: ClusterMarker settings
sv: Inställningar för ClusterMarker

en: ClusterMarker is a marker manager written by Martin Pearman. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and extract the appropriate file to the <em>thirdparty</em> folder.
sv: ClusterMarker är en markörhanterare skriven av Martin Pearman. För att använda hanteraren behöver du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och packa upp filen till katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Clustering enabled
sv: Klustring aktiverad

en: Whether to use clustering or not.
sv: Huruvida klustring skall användas eller ej.

en: Title for clusters
sv: Titel för kluster

en: The title to use for clusters. %count will be replaced with the number of markers in the cluster.
sv: Titeln att använda för kluster. %count ersätts av antalet markörer i klustret.

en: Maximum zoom for zooming to cluster
sv: Största zoom för klusterinzoomning

en: When clicking on a cluster, the map will not zoom in farther than this.
sv: När ett kluster klickas kommer inte kartan att zoomas längre än till detta värde.

en: Intersect Padding
sv: Överlappningsmarginal

en: Number of pixels to pad marker icons by when determining whether they intersect.
sv: Antal pixlar att utöka markörikonerna med för att avgöra om de överlappar.

en: You must select at least one baselayer!
sv: Du måste välja åtminstone ett baslager!

en: The default map type must be an enabled baselayer!
sv: Standardkarttypen måste vara ett aktiverat baslager

en: Marker cache regenerated.
sv: Markörcache återskapad.

en: The marker name GMap Taxonomy associates with the node.
sv: Markörnamnet som GMap Taxonomy kopplar till noden.

en: Disable Continuous Zoom
sv: Inaktivera kontinuerlig zoom

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
sv: Inaktivera dynamisk omskalning av bilder medan kartbitar laddas under zoomning.

en: Enable extra marker events.
sv: Aktivera extra markörhändelser.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, and <em>dblclickmarker</em> events.
sv: Avänds för avancerat arbete med JavaScript. Detta aktiverar händelserna <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em> och <em>dblclickmarker</em>.

en: Enable clickable shapes.
sv: Aktivera klickbara former.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>clickshape</em> event.
sv: Används för avancerat arbete med JavaScript. Detta aktiverar händelsen <em>clickshape</em>.

en: Map: Standard street map.
sv: Karta: Förvald gatukarta.

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
sv: Den vanliga förvalda gatukartan. Internt namn: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
sv: Satellit: Förvald satellitkarta.

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
sv: Satellitvy utan gator överlagrade. Internt namn: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
sv: Hybrid: Hybridsatellitkarta

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
sv: Satellitvy med gator överlagrade. Internt namn: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
sv: Terräng: Topografisk karta.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
sv: Karta med fysisk data (terräng, vegetation.) Internt namn: G_PHYSICAL_MAP

en: Thickness of line, in pixels.
sv: Linjens tjocklek, i pixlar.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
sv: Hexadecimalt färgvärde för fyllnadsfärg. Exempel: #<em>00AA33</em>

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
sv: Opacitet för fyllnadsfärg, från 0 till 100%.

en: Line style
sv: Linjestil

en: Use for new and changed lines
sv: Använd för nya och ändrade linjer

en: Polygon style
sv: Polygonstil

en: Use for new and changed polygons
sv: Använd för nya och ändrade polygoner

en: Javascript is required to view this map.
sv: JavaScript krävs för att visa denna karta.

en: Displays rows as a map.
sv: Visar rader som en karta

en: User Map (<em>map/user</em>)
sv: Användarkarta (<em>map/user</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
sv: Nodkarta (<em>map/node</em>)

en: Marker for %type
sv: Markör för %type

en: Map Macro for %type
sv: Kartmakro för %type

en: GMap markers
sv: GMap-markörer

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
sv: Aktivera val av markör för termer i detta vokabulär.

en: GMap Marker
sv: GMap-markör

en: No Marker
sv: Ingen markör

en: If you would like nodes tagged as this term to have a special marker, choose one here.
sv: Om du vill att noder med denna etikett ska ha en speciell markör, välj en här.

en: Letters
sv: Bokstäver

en: Numbers
sv: Nummer

en: Cluster
sv: Kluster

en: File gmap_strings.inc successfully created.
sv: Filen gmap_strings.inc skapades utan problem.

en: Small Red
sv: Liten Röd

en: Small Bright red
sv: Liten klarröd

en: Small Orange
sv: Liten Orange

en: Small Pale Yellow
sv: Liten Ljusgul

en: Small Yellow
sv: Liten Gul

en: Small Pale Green
sv: Liten Ljusgrön

en: Small Green
sv: Liten Grön

en: Small Dark Green
sv: Liten Mörkgrön

en: Small Flouro Green
sv: Liten neongrön

en: Small Pale Blue
sv: Liten Ljusblå

en: Small Light Blue
sv: Liten Ljusare Blå

en: Small Blue
sv: Liten Blå

en: Small Dark Blue
sv: Liten Mörkblå

en: Small Purple
sv: Liten Lila

en: Small Pink
sv: Liten Rosa

en: Small Bright Pink
sv: Liten Ljusrosa

en: Small Brown
sv: Liten Brun

en: Small White
sv: Liten Vit

en: Small Light Gray
sv: Liten Ljusgrå

en: Small Gray
sv: Liten Grå

en: Small Black
sv: Liten Svart

en: Small Blue (Alternate)
sv: Liten Blå (Alternativ)

en: Small Red (Alternate)
sv: Liten Röd (Alternativ)

en: Big Blue
sv: Stor Blå

en: Big Red
sv: Stor Röd

en: X marks the spot
sv: X markerar platsen

en: Line Vertex
sv: Radspets

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: GMap views are not compatible with live preview.
sv: GMap-vyer är inte kompatibla med förhandsgranskning.

en: Center on node argument
sv: Centrera efter nodargument

en: Note: The view must contain an argument whose value is a node ID.
sv: Observera: Vyn måste innehålla ett argument som har ett nod-ID som värde.

en: The view must contain 'Node: nid' as one of its fields because the view type is not 'Node'.
sv: Vyn måste innehålla "Nod: NID" som ett av dess fält eftersom vyn inte är av typen "Nod".

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.  You must have added arguments to the view to use this option.
sv: Värdet av valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet "Global: Null" om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID. Du måste ha lagt till argument till vyn för att använda detta alternativ.

en: The selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
sv: Valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet "Global: Null" om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID.

en: Highlight marker for node argument
sv: Framhäv markör för nodargument

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
sv: Värdet av valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet 'Global: Null' om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID.
    <New translation>

en: Highlight color
sv: Framhävningsfärg

en: A 6 digit hex color value to use for the highlight. Include preceding hash. Example #FF0000
sv: Ett sexsiffrigt hexadecimalt färgvärde för framhävningen. Inkludera nummertecken. Exempel: #FF0000.

en: Display a tooltip when hovering over markers
sv: Visa en inforuta när muspekaren förs över markörer

en: Tooltip field
sv: Fält för inforuta

en: The field's format must be text.  You must be using the fields row style and have added fields to the view to use this option.
sv: Fältets format måste vara text. Du måste använda fältets radstil och ha lagt till fält i vyn för att använda detta alternativ.

en: The field's format must be text.
sv: Fältets format måste vara text.

en: Highlight colour must be a valid hex code in the form #FF0000.
sv: Framhävningsfärg måste vara en giltig hexkod på formen #FF0000.

en: Managed by <a href="@url">Keys</a>.
sv: Hanteras av <a href="@url">Nycklar</a>.

en: This sets the color of the marker highlight when the "highlight : Highlight marker on rollover" behaviour is enabled. Hex color value. Example: #00AA33
sv: Detta bestämmer färgen på framhävningen när beteendet "framhäv: Framhäv markör när pekaren förs över" är aktiverat. Hexadecimalt färgvärde. Exempel: #00AA33

en: MarkerClusterer settings
sv: Inställningar för MarkerClusterer

en: MarkerClusterer creates and manages per-zoom-level clusters for large amounts of markers (hundreds or thousands.) To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
sv: MarkerClusterer skapar och hanterar per-zoomnivå kluster för stora mängder markörer (hundratals eller tusentals.) För att använda hanteraren måste du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och placera den i katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Grid Size
sv: Rutstorlek

en: The grid size of a cluster in pixels. Each cluster will be a square. If you want the algorithm to run faster, you can set this value larger.
sv: Rutstorleken på ett kluster i pixlar. Varje kluster är en kvadrat. Om du vill att algoritmen ska jobba snabbare kan du sätta ett högre värde.

en: At this zoom and above, all markers will be shown without clustering.
sv: Vid denna zoomnivå och högre kommer alla markörer visas utan klustring.

en: Clusterer is a marker manager written by Jef Poskanzer of acme.com. To use, you must place Clusterer2.js (available <a href="@url">here</a>) into the "thirdparty" folder.
sv: Clusterer är en markörhanterare skriven av Jef Poskanzer på acme.com. För att använda den måste du placera Clusterer2.js (tillgänglig <a href="@url">här</a>) i katalogen "thirdparty".

en: Enable Google Bar
sv: Aktivera Google Bar

en: Enable the "Google Bar" at bottom of the map.
sv: Aktivera "Google Bar" i nedre delen av kartan.

en: Highlight marker on rollover
sv: Framhäv markör när pekaren förs över

en: Highlight marker by creating circle on mouse rollover event.
sv: Framhäv markören med en cirkel när muspekaren förs över.
