Google Analytics (7.x-2.8) - en to da translation catalogue (119 entries)

en: Pages
da: Sider

en: Value
da: Værdi

en: Name
da: Navn

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Statistics
da: Statistik

en: Roles
da: Roller

en: Users
da: Brugere

en: Messages
da: Beskeder

en: Privacy
da: Privatliv

en: Enable debugging
da: Aktivér debugging

en: Index
da: Indeks

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Domains
da: Domæner

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Warning message
da: Advarsel

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Track translation sets as one unit
da: Spor oversættelsessamlinger som én enhed

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
da: Når et indholdselement er en del af en oversættelsesgruppe registreres statistikken på det oprindelige indholdselement. På den måde kan en oversættelsesgruppe håndteres som én enhed.

en: Track internal search
da: Spor intern søgning

en: Track AdSense ads
da: Spor AdSende reklamer

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
da: Sporer dine AdSense reklamer i din Google Analytics konto.

en: Custom JavaScript code
da: Tilpasset JavaScript-kode

en: Code snippet (before)
da: Kodestump (før)

en: Code snippet (after)
da: Kodestump (efter)

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
da: Du skal ikke indsætte Google's sporingskode i javascript kodestumperne! Modulet bygger allerede sporingskoden baseret på dig Google Analytics kontonummer og indstillinger.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
da: Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags i javascript kodestumperne.

en: Google Analytics configuration
da: Indstillinger for Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Google Analytics module
da: Google Analytics-modul

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
da: Google Analytics-modulet er ikke blevet konfigureret endnu. Konfigurér det venligst under <a href="@url">indstillinger for Google Analytics</a>.

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
da: Feltet er blevet deaktiveret fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at redigere det.

en: Locally cache tracking code file
da: Lokal cache af filen med tracking-koden

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
da: Markér dette for at hente filen med tracking-koden fra Google Analytics og cache den lokalt. Den lokale kopi opdateres dagligt fra Googles servere for at sikre at opdateringer til tracking-koden afspejles i den lokale kopi. Du skal ikke aktivere denne funktion før Google Analytics har bekræftet at tracking virker på sitet.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
da: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> er en gratis tjeneste som måler trafik og markedsføringseffekt (registrering er nødvendigt).

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende forbudte tokens med personlig identificérbar information: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af rollenavne.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af IDer.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet opdateret.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet gemt.

en: Local cache has been purged.
da: Lokal cache er blevet tømt.

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Every page except the listed pages
da: Alle sider undtagen de valgte sider

en: The listed pages only
da: Kun de viste sider

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Track clicks on mailto links
da: Spor klik på mailto links

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
da: Spor downloads (klik på links til filer) af følgende filtyper

en: List of download file extensions
da: Liste af filtyper

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
da: En liste af filtyper som bliver sporet ved download, adskilt med |-tegnet. Regulære udtryk er understøttet. For eksempel: !extensions

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
da: Her kan du tilføje brugerdefinerede Google Analytics <a href="@snippets">kodestumper</a>. De bliver tilføjet hver gang tracking er aktiv. Før du tilføjer brugerdefineret kode bør du læse <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> og <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> dokumentationen. <strong>Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags</strong>, og du skal altid afslutte din kode med et semikolon (;).

en: User role names
da: Bruger rollenavne

en: User role ids
da: Bruger rolle IDer

en: Administer Google Analytics
da: Administrér Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
da: Udfør vedligeholdelsesopgaver for Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
da: Lad brugerne vælge om sporingskoden tilføjes til siderne eller ej.

en: Use PHP for tracking visibility
da: Brug PHP til synlighed af sporing

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
da: Tilpas tracking-indstillinger for at få indblik i din trafik og effektiviteten af din marketing.

en: Updated download tracking file extensions.
da: Sporede fil-endelser opdateret.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
da: Tilføjede sporing til alle sider undtagen de valgte: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
da: Sporing aktiveret for rollen @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
da: Sporing deaktiveret for rollen @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
da: Deaktiverede bruger-specifik sporing for administratoren.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "user" til "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
da: Indstilling for brugerdefineret stisynlighedsfilter fundet. Ikke opdateret!

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "admin" til "admin" og "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
da: Opgraderede indstilling for brugerdefineret javascript-kodestump.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
da: Fjernede "Brugeridentifikator" og "Brugernavn" fra segmenteringsfelter.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
da: Fjernede gamle tracker-relaterede ting.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
da: Standard-fil-endelserne for sporing af downloads er blevet opdateret.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
da: Opgraderede brugeredefineret "før"-kodestump.

en: Skipped custom "after" code snippet.
da: Sprang over brugeredefineret "efter"-kodestump.

en: Google tracking code has been moved to header.
da: Google sporingskode er blevet flyttet til headeren.

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
da: Drupal 6 token [user-role-names] som bruges i den brugerdefinerede variable 'Brugerroller' er blevet erstattet med [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er Tyskland. Anonymisering af IP-adresser er blevet aktiveret af privatlivshensyn.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er <em>ikke</em> Tyskland. Indstillingerne for anonymisering af IP-adresser er ikke blevet ændret. Kontrollér at dine indstillinger svarer til lokale privatlivsregler.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
da: Gør det muligt at spore dit site med Google Analytics ved at tilføje en Javascript sporingskode til hver side.

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: Not tracked
da: Ikke sporet

en: What are you tracking?
da: Hvad sporer du?

en: A single domain (default)
da: Et enkelt domæne (standard)

en: Domain: @domain
da: Domæne: @domain

en: One domain with multiple subdomains
da: Ét domæne med flere subdomæner

en: Examples: @domains
da: Eksempler: @domains

en: Multiple top-level domains
da: Flere top-level domæner

en: List of top-level domains
da: Liste af top-level domæner

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: Track clicks on outbound links
da: Spor klik på udgående links

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
da: En liste af top-level-domæner er nødvendig hvis <em>Flere top-level-domæner</em> er valgt.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
da: Omdøbte "googleanalytics_trackoutgoing" variablen til googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
da: Omdøbte "googleanalytics_visibility" variablen til googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: A single domain
da: Et enkelt domæne

en: Universal web tracking opt-out
da: Universel afmelding af web tracking

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
da: Tilføjede "batch" til indstillingen for synlighedsfiltret.

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: @items enabled
da: @items aktiveret

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
da: Du har afmeldt tracking vha. din browsers privatlivsindstillinger.
