GrandFoo Install Profile (7.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (5780 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Create a new user account.
fr: Créer un nouveau compte utilisateur.

en: Request new password via e-mail.
fr: Demander un nouveau mot de passe par courriel.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Totals
fr: Totaux

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: administrator
fr: administrateur

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: more
fr: plus

en: Create !type
fr: Créer un(e) !type

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: More
fr: Plus

en: not verified
fr: non vérifié

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: On
fr: Activé

en: new
fr: nouveau

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: The title of the block as shown to the user.
fr: Le titre du bloc tel qu'il est affiché à l'utilisateur

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Blue Lagoon (Default)
fr: Blue Lagoon (par défaut)

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Belgian Chocolate
fr: Chocolat belge

en: Bluemarine
fr: Bleu marine

en: Citrus Blast
fr: Explosion d'agrume

en: Cold Day
fr: Froide journée

en: Greenbeam
fr: Rayon vert

en: Mercury
fr: Mercure

en: Nocturnal
fr: Nocturne

en: Pink Plastic
fr: Plastique rose

en: Shiny Tomato
fr: Tomate brillante

en: Teal Top
fr: Bleu sarcelle

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: updated
fr: mis à jour

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: File
fr: Fichier

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Miscellaneous settings
fr: Paramètres divers

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fr: Les pages d'un même niveau sont d'abord classées par poids, puis dans l’ordre alphabétique des titres.

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Add container
fr: Ajouter un conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Note:
fr: Note :

en: Name
fr: Nom

en: edit container
fr: modifier le conteneur

en: edit
fr: modifier

en: No categories available.
fr: Pas de catégories.

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Outline
fr: Structure

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Session opened for %name.
fr: Session ouverte pour %name.

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Insert
fr: Insérer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Clear index
fr: Vider l'index

en: General discussion
fr: Discussion générale

en: edit forum
fr: modifier le forum

en: Forum name
fr: Nom du forum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le forum %name&nbsp;?

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: Custom links
fr: Liens personnalisés

en: Add custom link
fr: Ajouter un lien personnalisé

en: Edit custom link
fr: Modifier un lien personnalisé

en: link
fr: lien

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: mail
fr: courriel

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: aggregator
fr: agrégateur

en: read more
fr: lire la suite

en: Update interval
fr: Fréquence des mises à jour

en: The fully-qualified URL of the feed.
fr: L'adresse URL complète du flux.

en: Add forum
fr: Ajouter un forum

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: theme
fr: thème

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Access log settings
fr: Paramètres du journal des accès

en: Enable access log
fr: Activer la journalisation des accès

en: Discard access logs older than
fr: Supprimer les journaux d'accès plus anciens que

en: Preview comment
fr: Aperçu du commentaire

en: <none>
fr: --aucun--

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Find content
fr: Rechercher des contenus

en: Database type
fr: Type de base de données

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Save categories
fr: Enregistrer les catégories

en: Expanded
fr: Déplié

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Add child page
fr: Ajouter une page enfant

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: Content type for child pages
fr: Type de contenu pour les pages enfants

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Remove from outline
fr: Retirer de la structure

en: Unknown export format.
fr: Format d'export inconnu.

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Bottom
fr: Bas

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Good
fr: Bien

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: Database
fr: Base de données

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Manual update check
fr: Vérification manuelle des mises à jour

en: Never
fr: Jamais

en: Check manually
fr: Vérifier manuellement

en: Up to date
fr: À jour

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Drupal core update status
fr: Statut de mise à jour du cœur de Drupal

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Header
fr: Entête

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fr: Définir à <em>Oui</em> si vous souhaitez sélectionner cette catégorie par défaut.

en: You must enter a category.
fr: Vous devez saisir une catégorie.

en: Are you sure you want to delete %category?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %category ?

en: Category %category has been deleted.
fr: La catégorie %category a été supprimée.

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse de courriel

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: You must select a valid category.
fr: Vous devez choisir une catégorie valide.

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: To
fr: À

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Locale
fr: Localisation

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Révisions

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll choices
fr: Choix du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Explanation
fr: Explication

en: Selection options
fr: Options de sélection

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Vote
fr: Voter

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Set name
fr: Nom de l'ensemble

en: Original image
fr: Image originale

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Heading
fr: Entête

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Warning
fr: Avertissement

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: actif(s)

en: OPML feed
fr: Flux OPML

en: configure
fr: configurer

en: Number of news items in block
fr: Nombre d'éléments du bloc

en: View this feed's recent news.
fr: Voir les nouvelles récentes de ce flux.

en: View this category's recent news.
fr: Voir les dernières publications dans cette catégorie.

en: Feed overview
fr: Vue d'ensemble par flux

en: Items
fr: Éléments

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Next update
fr: Prochaine mise à jour

en: %time left
fr: %time restant

en: remove items
fr: retirer les éléments

en: update items
fr: mettre à jour les éléments

en: Category overview
fr: Vue d'ensemble par catégorie

en: Categorize
fr: Classer

en: The categories have been saved.
fr: Les catégories ont été enregistrées.

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: %age old
fr: il y a %age

en: %ago ago
fr: il y a %ago

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: The feed %feed has been updated.
fr: Le flux %feed a été mis à jour.

en: Feed %feed deleted.
fr: Flux %feed supprimé.

en: The feed %feed has been deleted.
fr: Le flux %feed a été supprimé.

en: Feed %feed added.
fr: Le flux %feed a été ajouté.

en: The feed %feed has been added.
fr: Le flux %feed a été ajouté.

en: The news items from %site have been removed.
fr: Les nouvelles de %site ont été supprimées.

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Line
fr: Ligne

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: download
fr: télécharger

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Last reply
fr: Dernière réponse

en: Prev
fr: Préc.

en: System
fr: Système

en: Domain
fr: Domaine

en: Processors
fr: Processeurs

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Send
fr: Envoyer

en: Enter a valid username.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur valide.

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Add a role to the selected users
fr: Ajouter un rôle aux utilisateurs sélectionnés.

en: Remove a role from the selected users
fr: Retirer un rôle aux utilisateurs sélectionnés.

en: help page
fr: page d'aide

en: security
fr: sécurité

en: node
fr: nœud

en: Administer content
fr: Administrer le contenu

en: General
fr: Général

en: Method
fr: Méthode

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: here
fr: ici

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Gabarit de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle de chemin pour le vocabulaire %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: Security
fr: Sécurité

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Log in
fr: Se connecter

en: Updated URL for feed %title to %url.
fr: URL du flux %url mise à jour pour le flux %title.

en: Jump to the first comment of this posting.
fr: Aller directement au premier commentaire de ce message.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fr: Aller directement au premier nouveau commentaire de ce message.

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add a new comment to this page.
fr: Ajouter un nouveau commentaire à cette page.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fr: Partager vos idées et opinions au sujet de cette contribution.

en: reset
fr: réinitialiser

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Choices
fr: Choix

en: Minimum cache lifetime
fr: Durée de vie minimale de la mémoire cache

en: Referrer
fr: Référent

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: Site off-line message
fr: Message du site hors ligne

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fr: Le message à afficher lorsque le site est hors ligne.

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Top pages
fr: Top des pages

en: Last
fr: Dernier

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Rows
fr: Rangées

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: access denied
fr: accès refusé

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Random
fr: Au hasard

en: Recent hits
fr: Accès récents

en: Set default
fr: Définir par défaut

en: Integer
fr: Entier

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Pattern
fr: Motif

en: The comment and all its replies have been deleted.
fr: Le commentaire et toutes ses réponses ont été supprimés.

en: Default state
fr: État par défaut

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: Profile
fr: Profil

en: You must give a profile name.
fr: Vous devez saisir un nom de profil.

en: Anonymous users
fr: Utilisateurs anonymes

en: Clear cache
fr: Purger le cache

en: Close
fr: Fermer

en: filters
fr: filtres

en: Visibility settings
fr: Paramètres de visibilité

en: File browser settings
fr: Paramètres de l'explorateur de fichiers

en: Enhanced control over the page title (in the &lt;head> tag).
fr: Contrôle accru du titre de la page (dans le tag &lt;head>).

en: Term description
fr: Description du terme

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Function
fr: Fonction

en: Weeks
fr: Semaines

en: Session closed for %name.
fr: Session fermée pour %name.

en: Tracker
fr: Suivi

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Server settings
fr: Paramètres du serveur

en: Collapsed
fr: Replié

en: The field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Germany
fr: Allemagne

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Table prefix
fr: Préfixe de table

en: Database username
fr: Nom d'utilisateur de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: Browse
fr: Parcourir

en: Root
fr: Racine

en: fetch now
fr: récupérer maintenant

en: Show
fr: Afficher

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fr: Activer ou désactiver le cache des pages pour les utilisateurs anonymes, et régler les options d'optimisation des CSS et des Javascript.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Key
fr: Clef

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: Maximum file size per upload
fr: Taille maximale de chaque fichier

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Enabled languages
fr: Langues activées

en: Arabic
fr: Arabe

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: L'adresse électronique %email est déjà enregistrée. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: Remove items
fr: Supprimer les éléments

en: OPML File
fr: Fichier OPML

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: !title category latest items
fr: Derniers éléments de la catégorie !title

en: !title feed latest items
fr: Derniers éléments du flux !title

en: The category %category has been updated.
fr: La catégorie %category a été mise à jour.

en: Category %category deleted.
fr: Catégorie %category supprimée.

en: The category %category has been deleted.
fr: La catégorie %category a été supprimée.

en: Category %category added.
fr: Catégorie %category ajoutée.

en: The category %category has been added.
fr: La catégorie %category a été ajoutée.

en: aggregator - @title
fr: agrégateur - @title

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Add menu
fr: Ajouter un menu

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Browser
fr: Navigateur

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: This cannot be undone.
fr: Cette opération est irréversible.

en: Upload picture
fr: Transférer une image

en: Message:
fr: Message :

en: Editor width
fr: Largeur de l'éditeur

en: Language file
fr: Fichier de langue

en: published
fr: publié

en: Average page generation time
fr: Temps moyen de génération de la page

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Show only users where
fr: Afficher uniquement les utilisateurs où

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Member for
fr: Membre depuis

en: @time ago
fr: il y a @time

en: No users selected.
fr: Aucun utilisateur sélectionné.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fr: Tentative frauduleuse de modification de champs utilisateur protégés détectée.

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Languages
fr: Langues

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: First
fr: Premier

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Locale settings
fr: Paramètres régionaux

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: How many content items to display in "day" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « aujourd'hui ».

en: Period
fr: Période

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Mar
fr: mar

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: juil

en: Aug
fr: aoû

en: Sep
fr: sep

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Short
fr: Court

en: Posts
fr: Contributions

en: Configure permissions
fr: Configurer les droits d'accès

en: Workflow
fr: Processus

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Empty
fr: Vide

en: Existing system path
fr: Chemin système existant

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel cette information peut être accessible. Par exemple, saisissez "a-propos" lors de l'écriture d'une page présentant votre site. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas la barre oblique de fin sinon l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: any
fr: tous

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Caption
fr: Légende

en: Days
fr: Jours

en: Choice
fr: Choix

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Number of day's top views to display
fr: Nombre de visualisations du top du jour à afficher

en: Number of all time views to display
fr: Nombre de visualisations depuis toujours à afficher

en: Number of most recent views to display
fr: Nombre de visualisations les plus récentes à afficher

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: characters
fr: caractères

en: Show field
fr: Afficher le champ

en: profile
fr: profils

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Send yourself a copy.
fr: M'envoyer une copie.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: role
fr: rôle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc %name ?

en: The block %name has been removed.
fr: Le bloc %name a été supprimé.

en: Fade
fr: Fondu

en: Included
fr: Inclus

en: People
fr: Personnes

en: list terms
fr: lister les termes

en: add terms
fr: ajouter des termes

en: Created new term %term.
fr: Le nouveau terme '%term' a été créé.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le terme '%title' ?

en: Deleted term %name.
fr: Le terme %name a été supprimé.

en: warning
fr: avertissement

en: Last run
fr: Dernier lancement

en: No statistics available.
fr: Aucune statistique n'est disponible.

en: Last run !time ago
fr: Dernière exécution il y a !time

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Enabled filters
fr: Filtres activés

en: critical
fr: critique

en: or
fr: ou

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Keep
fr: Garder

en: Results
fr: Résultats

en: Older polls
fr: Sondages plus anciens

en: View the list of polls on this site.
fr: Voir la liste des sondages de ce site.

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: You must fill in at least two choices.
fr: Vous devez proposer au moins deux choix de réponse.

en: open
fr: ouvert

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fr: Ce tableau dresse la liste de tous les votes enregistrés pour ce sondage. Si des utilisateurs anonymes sont autorisés à voter, ils seront identifiés par l'adresse IP de l'ordinateur qu'ils ont utilisé lors de leur vote.

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Cancel your vote
fr: Annuler votre vote

en: View the current poll results.
fr: Voir les résultats du sondage en cours.

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un terme supprimera tous les termes enfants s'il y'en a. Cette action est irréversible.

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: Syndicate
fr: Syndiquer

en: Books
fr: Livres

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu à cause de l'erreur "%error" à la ligne %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu en raison de l'erreur "%error" à la ligne %line.

en: Revisions for %title
fr: Révisions pour « %title »

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: Destination name
fr: Nom de la destination

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Track
fr: Suivi

en: Missing
fr: Manquant

en: No forums defined
fr: Aucun forum défini

en: This topic has been moved
fr: Ce sujet a été déplacé

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Installed
fr: Installé

en: Path Filter
fr: Filtre de chemin

en: Scope
fr: Étendue

en: Your vote was recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fr: Permet à votre site de collecter des votes sur différents sujets sous la forme de questions à choix multiples.

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Reversed
fr: Inversé

en: Schedules
fr: Plannings

en: Date created
fr: Date de création

en: Testing
fr: Test

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Not published
fr: Non publié

en: MB
fr: Mo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: Redirect to URL
fr: Redirection vers une URL

en: details
fr: détails

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'a pas été activé ou est bloqué.

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Revision of %title from %date
fr: Révision de %title du %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fr: Le nom d'utilisateur auquel vous voulez donner la possession du contenu.

en: Manage the actions defined for your site.
fr: Gérer les actions définies pour votre site.

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: The action has been successfully saved.
fr: L'action a été enregistrée.

en: Deleted action %aid (%action)
fr: Action %aid (%action) supprimée.

en: Action '%action' added.
fr: Action '%action' ajoutée.

en: Remove orphaned actions
fr: Retirer les actions orphelines

en: Themes
fr: Thèmes

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Delete comments
fr: Supprimer les commentaires

en: not published
fr: non publié

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Protected
fr: Protégé

en: Automatic
fr: Automatique

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Excluded
fr: Exclu

en: Hits
fr: Accès

en: not sticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: not promoted
fr: non promu

en: promoted
fr: promu

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: disable
fr: désactiver

en: Line break converter
fr: Convertisseur de sauts de ligne

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: Control how your image/file browser works.
fr: Définir comment votre explorateur d'images/fichiers fonctionne.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fr: Activer l'insertion d'images ou de fichiers à l'intérieur de zones de texte simple.

en: Insert !image or !link.
fr: Insérer !image ou !link

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fr: Un explorateur et gestionnaire de téléchargement d'images/fichiers prenant en charge les répertoires personnels et les quotas utilisateurs.

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: The specified date is invalid.
fr: La date spécifiée est invalide.

en: Password strength:
fr: Sécurité du mot de passe :

en: Passwords match:
fr: Concordance des mots de passe :

en: The name used to indicate anonymous users.
fr: Le nom utilisé pour nommer les utilisateurs anonymes.

en: Alternate text
fr: Texte alternatif

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Assign
fr: Associer

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Examples
fr: Exemples

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Underlined
fr: Souligné

en: Tasks
fr: Tâches

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: Basic configuration
fr: Configuration de base

en: List menus
fr: Lister les menus

en: Customize menu
fr: Personnaliser le menu

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: English name
fr: Nom anglais

en: Native name
fr: Nom natif

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Form name
fr: Nom du formulaire

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fr: Le titre du nouveau champ. Il sera affiché à l'utilisateur. Exemple de titre : "Couleur favorite".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fr: Explication optionnelle concernant le nouveau champ. Cette explication sera montrée à l'utilisateur.

en: Save field
fr: Enregistrer le champ

en: Blocks
fr: Blocs

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fr: Configurer quels blocs apparaissent dans les barres latérales et autres régions de votre site.

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: Save blocks
fr: Enregistrer les blocs

en: The block settings have been updated.
fr: Les paramètres du bloc ont été mis à jour.

en: '%name' block
fr: Bloc « %name »

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fr: Permettre aux utilisateurs de personnaliser la visibilité de ce bloc dans les paramètres de leur compte.

en: Show block for specific roles
fr: Afficher le bloc pour des rôles spécifiques

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fr: Afficher ce bloc seulement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez aucun rôle, le bloc sera visible par tous les utilisateurs.

en: Show block on specific pages
fr: Afficher le bloc sur certaines pages seulement

en: Save block
fr: Enregistrer le bloc

en: The block configuration has been saved.
fr: La configuration du bloc a été enregistrée.

en: The block has been created.
fr: Le bloc a été créé.

en: Block body
fr: Corps du bloc

en: The content of the block as shown to the user.
fr: Le contenu du bloc vu par l'utilisateur.

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les personnalisations seront perdues. Cette action est irréversible.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fr: Permet aux administrateurs de personnaliser le menu de navigation du site.

en: Add vocabulary
fr: Ajouter un vocabulaire

en: edit vocabulary
fr: modifier le vocabulaire

en: Created new vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire '%name' a été créé.

en: Updated vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire %name a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le vocabulaire '%title' ?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un vocabulaire entraînera la suppression de tous les termes qu'il contient. Cette action est irréversible.

en: Deleted vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire « %name » a été supprimé.

en: Above
fr: Au-dessus

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Teal
fr: Vert canard

en: Silver
fr: Argent

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Add existing field
fr: Ajouter un champ existant

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Decimal
fr: Décimal

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Le caractère que les utilisateurs saisiront pour séparer les décimales dans les formulaires.

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: Enable clean URLs
fr: Activer les URL simplifiées

en: Permalink
fr: Permalien

en: Theme-engine-specific settings
fr: Paramètres spécifiques du thème dédié aux moteurs de recherche

en: Form
fr: Formulaire

en: Permission
fr: Droit

en: @module module
fr: module @module

en: Incompatible with this version of PHP
fr: Incompatible avec cette version de PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce module requière la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version.

en: More information
fr: Plus d'information

en: API documentation
fr: Documentation de l'API

en: My blog
fr: Mon blog

en: Image derivative
fr: Image dérivée

en: Enable for login links
fr: Afficher le lien de connexion

en: Hide
fr: Masquer

en: Anonymous commenting
fr: Commentaires anonymes

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes ne peuvent pas saisir leur coordonnées

en: Anonymous posters may leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes peuvent laisser leurs coordonnées

en: Anonymous posters must leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes doivent laisser leur coordonnées

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fr: Le contenu de ce champ sera maintenu privé et ne sera pas affiché publiquement.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fr: Votre signature sera affichée publiquement à la fin de vos commentaires.

en: Date - newest first
fr: Par date - du plus récent au plus ancien

en: Date - oldest first
fr: Par date - du plus ancien au plus récent

en: 1 comment | @count comments
fr[0]: @count commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: 1 new comment | @count new comments
fr[0]: @count nouveau commentaire
fr[1]: @count nouveaux commentaires

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Once an hour
fr: Une fois par heure

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: Show descriptions
fr: Afficher les descriptions

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: debug
fr: débogage

en: file system
fr: système de fichiers

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '@link_path' est invalide ou vous n'êtes pas autorisé à y accéder.

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le menu personnalisé %title ?

en: Number of users to display
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Profiles
fr: Profils

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Edit container
fr: Modifier le conteneur

en: All buttons
fr: Tous les boutons

en: Last visit
fr: Dernière visite

en: Hot topic threshold
fr: Seuil de sujet brûlant

en: Topics per page
fr: Sujets par page

en: Posts - most active first
fr: Contributions - les plus actives d'abord

en: Posts - least active first
fr: Contributions - les moins actives d'abord

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: KB
fr: Ko

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Directories
fr: Répertoires

en: Space
fr: Espace

en: New forum topics
fr: Nouveaux sujets

en: Keys
fr: Clés

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - révision "%revision" supprimée.

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère utilisé pour séparer les mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser une espace ou le signe + peut engendrer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscules

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias et supprimer l'ancien.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Translittérer avant de créer l'alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre le nouvel alias pour ne conserver que les lettres et les nombres faisant partie de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: @module help index
fr: index de l'aide de @module

en: Missing help topic.
fr: Sujet d'aide manquant.

en: More help
fr: Plus d'aide

en: Example help
fr: Exemple d'aide

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: Account blocked
fr: Compte bloqué

en: Expand
fr: Déplier

en: The name %name is already taken.
fr: Le nom %name est déjà pris.

en: Available
fr: Disponible

en: OpenID redirect
fr: Redirection OpenID

en: OpenID Login
fr: Connexion OpenID

en: Delete OpenID
fr: Supprimer l'OpenID

en: Log in using OpenID
fr: Se connecter avec OpenID

en: Cancel OpenID login
fr: Annuler la connexion OpenID

en: What is OpenID?
fr: Qu'est-ce qu'OpenID ?

en: OpenID login failed.
fr: La connexion OpenID a échoué.

en: OpenID login cancelled.
fr: la connexion OpenID a été annulée.

en: Successfully added %identity
fr: %identity ajoutée avec succès

en: Add an OpenID
fr: Ajouter un OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
fr: Cet OpenID est déjà en utilisation sur ce site.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'identifiant OpenID %authname pour l'utilisateur %user ?

en: OpenID deleted.
fr: OpenID supprimé.

en: edit menu
fr: modifier le menu

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Skin
fr: Habillage

en: Initial height
fr: Hauteur initiale

en: Initial width
fr: Largeur initiale

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Rebuild permissions
fr: Reconstruire les droits d'accès

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Restore
fr: Restaurer

en: Action %action has been unassigned.
fr: L'action %action a été retirée.

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: You must specify a valid role name.
fr: Vous devez saisir un nom de rôle valide.

en: The role has been added.
fr: Le rôle a été ajouté.

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Updated term %term.
fr: Le terme '%term' a été mis à jour.

en: - Please choose -
fr: - Choisissez -

en: - None selected -
fr: - Aucun -

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Discard items older than
fr: Supprimer les éléments plus vieux que

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fr: @site_name - flux agrégés dans la catégorie @title

en: @site_name - aggregated feeds
fr: @site_name - flux agrégés

en: @site_name aggregator
fr: @site_name - agrégateur

en: !title feed
fr: flux !title

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu en raison de l'erreur "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
fr: Il n'y a pas de nouveau contenu syndiqué sur %site.

en: There is new syndicated content from %site.
fr: Il y a du contenu récemment syndiqué sur %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu à cause de l'erreur "%error".

en: Feed aggregator
fr: Agrégateur de flux

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fr: Agrège du contenu syndiqué (flux RSS, RDF et Atom).

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: The content type %name has been deleted.
fr: Le type de contenu %name a été supprimé.

en: Deleted content type %name.
fr: Type de contenu %name supprimé.

en: Enter your keywords
fr: Saisissez vos mots-clés

en: Clean URLs
fr: URL simplifiées

en: My account
fr: Mon compte

en: Number of topics
fr: Nombre de sujets

en: Active forum topics
fr: Sujets actifs

en: Read the latest forum topics.
fr: Lire les derniers sujets.

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: User activity
fr: Activité de l'utilisateur

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fr: La catégorie à laquelle le nouveau champ doit appartenir. Les catégories sont utilisées pour regrouper les champs de façon logique. Une catégorie d'exemple serait "Informations personnelles".

en: The user must enter a value.
fr: L'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Visible in user registration form.
fr: Visible dans le formulaire d'inscription.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fr: Les nouveaux éléments de flux sont automatiquement classés dans les catégories sélectionnées.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Maximum number of currently online users to display.
fr: Nombre maximal d'utilisateurs en ligne à afficher.

en: Unconfigured menu block
fr: Bloc de menu non configuré

en: @menu_name (level @level1)
fr: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux @level1+)

en: 1st level (primary)
fr: 1er niveau (primaire)

en: 2nd level (secondary)
fr: 2ème niveau (secondaire)

en: 3rd level (tertiary)
fr: 3ème niveau (tertiaire)

en: 4th level
fr: 4ème niveau

en: 5th level
fr: 5ème niveau

en: 6th level
fr: 6ème niveau

en: 7th level
fr: 7ème niveau

en: 8th level
fr: 8ème niveau

en: 9th level
fr: 9ème niveau

en: Expand all children
fr: Déplier tous les enfants

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fr: Une pré-version de Menu block a été détectée. Tous les blocs de menu créés avec la pré-version ont été dotés d'un nouveau delta et ne sont plus placés dans aucune région de bloc. Leur placement doit être reconfiguré.

en: Context
fr: Contexte

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: Sort
fr: Trier

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Offset
fr: Décalage

en: Found the @submit button
fr: Le bouton @submit a été trouvé

en: Failed to set field @name to @value
fr: Impossible de définir la valeur @value dans le champ @name

en: No temporary directories to remove.
fr: Aucun répertoire temporaire à supprimer.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fr: Exécutez les tests sur le cœur de Drupal et sur vos modules actifs. Ces tests permettent de s'assurer que le code de votre site fonctionne comme prévu.

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Croatian
fr: Croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Finnish
fr: Finlandais

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Polish
fr: Polonais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turque

en: Link to file
fr: Lien vers le fichier

en: Featured
fr: Recommandés

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Machine name
fr: Nom système

en: Allow Upscaling
fr: Autoriser l'Agrandissement

en: Let scale make images larger than their original size
fr: Autoriser l'outil d'échelle à rendre les images plus grands que leur taille originale

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fr: Générer au hasard l'angle de rotation pour chaque image. L'angle spécifié ci-dessus est utilisé comme maximum.

en: Print
fr: Imprimer

en: The file could not be created.
fr: Le fichier n'a pas pu être créé.

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fr: Les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées à %name, à l'adresse %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Account
fr: Compte

en: authenticated user
fr: utilisateur authentifié

en: Any
fr: Tout

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fr: Adresses de courriels à notifier lorsque des mises à jour sont disponibles

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fr: Chaque fois que votre site vérifie la disponibilité de mises à jour et trouve de nouvelles versions, il peut notifier une liste d'utilisateurs par courriel. Écrivez une adresse par ligne. Si le champ reste vide, aucun courriel ne sera envoyé.

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: All newer versions
fr: Toutes les nouvelles versions

en: Only security updates
fr: Les mises à jour de sécurité uniquement

en: %email is not a valid e-mail address.
fr: %email n'est pas une adresse de courriel valide.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fr: %emails ne sont pas des adresses de courriels valides.

en: No update data available
fr: Pas de données sur les mises à jour disponibles

en: Not secure!
fr: Non sécurisé !

en: Revoked!
fr: Révoquée !

en: Unsupported release
fr: Version non supportée

en: Can not determine status
fr: Impossible de déterminer le status

en: (version @version available)
fr: (version @version disponible)

en: See the available updates page for more information:
fr: Voir la page des mises à jour disponibles pour plus d'informations :

en: New release(s) available for !site_name
fr: Nouvelle(s) version(s) disponible(s) pour !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fr: Une mise à jour de sécurité est disponible pour votre version de Drupal. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fr: La version de Drupal installée a été révoquée et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de la mettre à jour !

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fr: La version installée d'au moins un de vos modules ou thèmes a été révoquée et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de les mettre à jour ou de les désactiver !

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fr: Votre version de Drupal n'est plus supportée. Il est fortement recommandé de la mettre à jour !

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fr: Des mises à jour sont disponibles pour votre version de Drupal. Pour assurer le bon fonctionnement de votre site, vous devriez procédez à la mise à jour dès que possible.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fr: Voir la page des <a href="@available_updates">mises à jour disponibles</a> pour plus d'informations.

en: Project not secure
fr: Projet non sécurisé

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet a été marqué comme posant un risque de sécurité par l'équipe de sécurité de Drupal, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: Project revoked
fr: Projet rejeté

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet a été révoqué, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: Project not supported
fr: Projet non supporté

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet n'est plus supporté, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: No available releases found
fr: Aucune version disponible

en: Release revoked
fr: Version révoquée

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: La version installée a été révoquée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Release not supported
fr: Version non supportée

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: Cette version n'est plus supportée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Invalid info
fr: Information invalide

en: Security update required!
fr: Mise à jour de sécurité nécessaire !

en: Not supported!
fr: Non supportée !

en: Recommended version:
fr: Version recommandée :

en: Security update:
fr: Mise à jour de sécurité :

en: Latest version:
fr: Dernière version :

en: Development version:
fr: Version de développement :

en: Also available:
fr: Également disponible :

en: Node count
fr: Comptage des nœuds

en: Enable the search module to search help.
fr: Activer le module de recherche pour rechercher dans l'aide.

en: Module help index
fr: Index de l'aide du module

en: Search help
fr: Rechercher dans l'aide

en: Advanced help
fr: Aide avancée

en: Allow advanced help and documentation.
fr: Permet l'aide avancée et la documentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
fr: Cliquer sur l'icône d'aide pour visualiser quelques exemples d'aide concernant le language de programmation PHP (provenant de wikipedia.org). Assurez-vous de lancer la tâche planifiée (cron) afin de mettre à jour l'index si vous souhaitez tester les fonctionnalités de recherche.

en: Advanced help example
fr: Exemple d'aide avancée

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
fr: Un exemple de module d'aide pour illustrer le mode d'aide avancée.

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Edit forum
fr: Modifier le forum

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fr: Ce vocabulaire gère l'arborescence des forums. Certaines des options habituelles des vocabulaires ont été supprimées.

en: Leave shadow copy
fr: Laisser une trace

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fr: Si vous déplacez ce sujet, vous pouvez laisser un lien dans l'ancien forum pointant vers le nouveau.

en: Container name
fr: Nom du conteneur

en: forum container
fr: conteneur de forum

en: Created new @type %term.
fr: Le @type %term a été créé.

en: The @type %term has been updated.
fr: Le @type %term a été mis à jour.

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Content ranking
fr: Classement du contenu

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fr: Les paramètres suivants permettent de favoriser certaines propriétés plutôt que d'autres lors du tri des résultats de recherche. Un nombre plus élevé signifie que la propriété aura plus d'influence, zero signifie que la propriété sera ignorée. Changer ces paramètres n'oblige pas à recréer l'index : les changements prennent effet immédiatement.

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Recently posted
fr: Posté récemment

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Factor
fr: Facteur

en: Expand layout to include descriptions.
fr: Produit une mise en page moins compacte qui inclut des descriptions.

en: Hide descriptions
fr: Masquer les descriptions

en: Compress layout by hiding descriptions.
fr: Produit une mise en page plus compacte en cachant les descriptions.

en: Or
fr: Ou

en: Color set
fr: Jeu de couleurs

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: About
fr: À propos

en: Database host
fr: Serveur de base de données

en: Maximum link text length
fr: Longueur maximale des textes des liens

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fr: Les URLs comportant plus de caractères que le nombre ci-dessus seront tronqués pour éviter les chaînes de caractères trop longues, qui briseraient la mise en page. Le lien en tant que tel sera conservé ; seule la partie textuelle du lien sera tronquée.

en: Reports
fr: Rapports

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: Domains
fr: Domaines

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fr: Si la quantité de cases ci-dessus est insuffisante, cliquer ici pour ajouter plus d'options.

en: Toggle display
fr: Activer/désactiver l'affichage

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct aux fichiers sur le serveur, utilisez ce champs pour téléverser votre logo.

en: Create new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Configuration file
fr: Fichier de configuration

en: Install profile
fr: Profil d'installation

en: %percentage of the site has been indexed.
fr: %percentage du site a été indexé.

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Web server
fr: Serveur web

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fr[0]: Il reste @count élément à indexer.
fr[1]: Il reste @count éléments à indexer.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: Désolé, nom d'utilisateur ou mot de passe non reconnu. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fr: Dépassement de pile (Stack overflow) : trop d'appels à actions_do(). Traitement abandonné pour éviter une récursion infinie.

en: Action %action saved.
fr: Action %action sauvegardée

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fr: Vous devez aller sur la page <a href="@url">Déclencheurs</a> pour assigner ces actions aux évènements système.

en: Manage actions
fr: Gérer les actions

en: Configure an advanced action
fr: Configurer une action avancée

en: Delete an action.
fr: Supprimer une action.

en: Remove orphans
fr: Supprimer les actions orphelines

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: Unassign an action from a trigger.
fr: Supprime l'association entre un déclencheur et une action.

en: Choose an advanced action
fr: Choisissez une action avancée

en: Action type
fr: Type d'action

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'action '%action' ?

en: Action %action was deleted
fr: L'action '%action' a été supprimée

en: Deleted orphaned action (%action).
fr: Les actions orphelines ont été supprimées (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer l'association de l'action %title ?

en: You can assign it again later if you wish.
fr: Vous pourrez l'associer plus tard si vous le souhaitez.

en: unassign
fr: supprimer l'association

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fr: L'action que vous avez choisie est déjà associée à ce déclencheur.

en: When cron runs
fr: Lors de l'exécution de la tâche planifiée (cron)

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
fr: Lorsque la contribution est consultée par un utilisateur authentifié

en: Display a message to the user
fr: Afficher un message à l'utilisateur

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fr: Retirer les commentaires contenant ce(s) mot(s) clé(s)

en: Block current user
fr: Bloquer cet utilisateur

en: Ban IP address of current user
fr: Bannir l'adresse IP de l'utilisateur courant

en: Set @type %title to published.
fr: @type : %title publié.

en: Set @type %title to unpublished.
fr: @type : %title retiré de la publication.

en: Set @type %title to sticky.
fr: @type : %title mis en lumière.

en: Set @type %title to unsticky.
fr: @type : %title retirer de la mise en lumière.

en: Promoted @type %title to front page.
fr: @type : %title promu en page d'accueil.

en: Removed @type %title from front page.
fr: @type : %title retiré de la page d'accueil.

en: Saved @type %title
fr: @type : %title enregistré

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fr: @type : %title assigné à l'utilisateur %name.

en: After saving a new comment
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau commentaire

en: After saving an updated comment
fr: Après l'enregistrement d'un commentaire mis à jour

en: After deleting a comment
fr: Après la suppression d'un commentaire

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fr: Lorsqu'un commentaire est consulté par un utilisateur identifié

en: Unpublished comment %subject.
fr: Commentaire %subject dépublié

en: After a user has been deleted
fr: Après la suppression d'un utilisateur

en: After a user has logged in
fr: Après la connexion d'un utilisateur

en: After a user has logged out
fr: Après la déconnexion d'un utilisateur

en: When a user's profile is being viewed
fr: Quand un profile utilisateur est consulté

en: Blocked user %name.
fr: Utilisateur %name bloqué.

en: Banned IP address %ip
fr: Adresse IP %ip bannie

en: After saving a new term to the database
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau terme dans la base de données

en: After saving an updated term to the database
fr: Après avoir modifié un terme.

en: After deleting a term
fr: Après avoir effacé un terme.

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fr: Permet à des actions d'être lancées suite à certains événements systèmes, par exemple quand un nouveau contenu est créé.

en: 1 read | @count reads
fr[0]: @count lecture
fr[1]: @count lectures

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Enables the categorization of content.
fr: Permet la classification du contenu.

en: Path prefix
fr: Prefixe de chemin

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fr: Réponse automatique optionnelle. Laissez vide si vous ne souhaitez pas envoyer un message de réponse automatique à l'expéditeur.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fr: %recipient n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Lithuanian
fr: Lithuanien

en: Extra settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Up to date translation
fr: Traduction à jour

en: Outdated translation
fr: Traduction non à jour

en: Depends on: !dependencies
fr: Dépend de : !dependencies

en: Some required modules must be enabled
fr: Certains modules requis doivent être activés

en: New posts
fr: Nouvelles contributions

en: clone
fr: cloner

en: mm/dd/yy
fr: dd/mm/yy

en: Translate
fr: Traduire

en: File to import not found.
fr: Le fichier à importer n'a pas été trouvé.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fr: L'import de la traduction a échoué car le fichier %filename n'a pas pu être lu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgstr » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid_plural » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur de syntaxe à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid » inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr[]" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : expression inattendue à la ligne %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename se termine de façon inattendue à la ligne %line.

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: Export template
fr: Exporter le modèle

en: Create @name
fr: Créer @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fr: Le menu personnalisé '%title' a été supprimé.

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Opacity
fr: Opacité

en: Crop
fr: Recadrer

en: Not enabled
fr: Non activé

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: Page titles
fr: Titres de pages

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous ce champ, dans le formulaire de modification.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: anonymous user
fr: utilisateur anonyme

en: Next »
fr: Suivant »

en: Page Type
fr: Type de page

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-disabled">désactivé</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-enabled">activé</span>)

en: Web services
fr: Services Web

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: The e-mail address %email is already taken.
fr: L'adresse de courriel %email est déjà utilisée.

en: Effect
fr: Effet

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Original text
fr: Texte original

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fr: Les blocs commençant avec le 1er niveau seront toujours visibles. Les blocs commençant avec le 2ème niveau (ou un niveau inférieur) ne seront visibles que quand la fin de l'élément actif du menu se trouve dans l'arborescence de menu du bloc.

en: Adding menu blocks
fr: Ajout de blocs de menu

en: Configuring menu blocks
fr: Configuration des blocs de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fr: Plusieurs options de configuration sont disponibles lors de l'ajout ou du paramétrage d'un bloc de menu :

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fr: Pour les arborescences de menu commençant par le 1er niveau, le titre par défaut du bloc sera le nom du menu. Pour les arborescences de menu commençant par le 2ème niveau (ou inférieur), le titre par défaut du bloc sera le titre du parent de l'élément du niveau précisé.

en: Styling menu blocks
fr: Mise en forme des blocs de menu

en: Menu block API
fr: API de Menu block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fr: Les développeurs peuvent utiliser l'API de ce module pour créer leurs propres arborescences de menu en dehors des blocs. Toute la documentation disponible se trouve dans le fichier menu_block.module.

en: Add menu block
fr: Ajouter un bloc de menu

en: Add a new menu block.
fr: Ajouter un nouveau bloc de menu.

en: Delete menu block
fr: Supprimer le bloc de menu

en: Menu block
fr: Bloc de menu

en: Provides configurable blocks of menu items.
fr: Fournit des blocs configurables d'éléments de menu.

en: Patterns
fr: Motifs

en: Delete content type
fr: Supprimer le type de contenu

en: Change book (update list of parents)
fr: Changer de livre (mettre à jour la liste des parents)

en: create a new book
fr: créer un nouveau livre

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: edit order and titles
fr: modifier l'ordre et les titres

en: Manage your site's book outlines.
fr: Gérer les structures des livres de votre site.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Installed version
fr: Version installée

en: Recommended version
fr: Version recommandée

en: Cron run successfully.
fr: Tâches planifiées (cron) terminées avec succès.

en: notice
fr: information

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fr: Échec du transfert du portrait ; le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: @menu_name (active menu item)
fr: @menu_name (élément actif du menu)

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Make the starting level follow the active menu item.
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fr: Si l'élément actif du menu est plus profond que le niveau spécifié ci-dessus, le niveau de départ suivra l'élément actif du menu. Sinon, le niveau de départ de l'arborescence restera fixe.

en: Starting level will be
fr: Le niveau de départ sera

en: Active menu item
fr: Élément de menu actif

en: Children of active menu item
fr: Enfants de l'élément de menu actif

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fr: En suivant l'élément actif du menu, précisez si le niveau de départ doit être l'élément actif du menu ou son fils.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fr: Précisez la profondeur maximale de l'arborescence de menu à partir du niveau de départ.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fr: Trier chaque élément dans la trail active to the top of its level. Quand l'arborescence du menu est profonde ou large, les enfants de l'élément actif du menu seront plus facile à voir en rechargeant la page.

en: Make the starting level follow the active menu item
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fr: A partir du niveau de départ, précisez la profondeur maximale de l'arborescence. Les blocs avec une profondeur maximale de 1 seront qu'une liste à plat de liens (les enfants ne seront pas affichés).

en: The field has been updated.
fr: Le champ a été mis à jour.

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: done
fr: fait

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: List, edit, or add user roles.
fr: Afficher, ajouter ou modifier des rôles d'utilisateur.

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fr: La taille maximale autorisée pour les images (par ex. 640x480). Indiquer 0 pour aucune restriction. Si une <a href="!image-toolkit-link">boîte à outils Images</a> a été installée, les fichiers qui excèdent cette taille seront redimensionnés automatiquement pour s'y conformer.

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: 1 row | @count rows
fr[0]: 1 ligne
fr[1]: @count lignes

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: Edit %title
fr: Modifier %title

en: Book navigation block display
fr: Affichage du bloc de navigation du livre

en: Add tracking to specific pages
fr: Activer le suivi sur certaines pages

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est requis.

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: export
fr: exporter

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fr: Sauvegarder/restaurer votre base de données ou migrer les données à partir ou vers un autre site Drupal.

en: Backup the database.
fr: Sauvegarder la base de données.

en: Restore the database from a previous backup
fr: Restaurer la base de données avec une sauvegarde précédente

en: Backup every
fr: Sauvegarder toutes les

en: Number of Backup files to keep
fr: Nombre de sauvegardes à conserver

en: Exclude the following tables altogether
fr: Exclure l'ensemble des tables suivantes

en: The selected tables will not be added to the backup file.
fr: Les tables sélectionnées ne seront pas ajoutées à la sauvegarde.

en: Exclude the data from the following tables
fr: Exclure les données des tables suivantes

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
fr: La structure des tables sélectionnées sera sauvegardée mais pas leurs données. Ceci est utile pour exclure les données du cache et réduire la taille du fichier.

en: Backup file name
fr: Nom du fichier de sauvegarde

en: No Compression
fr: Aucune compression

en: Append a timestamp.
fr: Ajouter un horodatage.

en: Timestamp format
fr: Format d'horodatage

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
fr: Doit être une chaîne au format PHP <a href="!url">date()</a>

en: Save these settings.
fr: Enregistrer ces paramètres.

en: Upload a Backup File
fr: Transférer un fichier de sauvegarde

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
fr: Charger un fichier de sauvegarde créé par cette version du module. Pour les autres sauvegardes de la base de données, merci d'utiliser un autre outil pour l'import. Taille maximale du fichier: %size

en: Unable to open file %file to restore database
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %file pour restaurer la base de données

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
fr: Information de sécurité : Backup and Migrate n'a pas pu créer de fichier de test dans le répertoire de destination %directory, et ne peut donc pas vérifier la sécurité de cet emplacement. Les sauvegardes sur le serveur seront désactivées jusqu'à ce que le répertoire de destination soit accessible en écriture et sécurisé.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
fr: Information de sécurité : "Backup and Migrate" n'enregistrera pas de sauvegarde sur le serveur car le répertoire de destination est accessible à tous. Si vous voulez sauvegarder des fichiers sur le serveur, sécurisez d'abord le répertoire "%directory".

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
fr: Sauvegarder et migrer la base de données de Drupal rapidement et sans les données inutiles.

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Hong Kong S.A.R., China
fr: Hong Kong R.A.S., Chine

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao R.A.S., Chine

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Somali
fr: Somalien

en: Colon
fr: Deux-points

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fr: Avertissement de sécurité : impossible de créer le fichier .htaccess. Créez un fichier .htaccess dans le répertoire %directory contenant les lignes suivantes : <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié, car aucun fichier portant ce nom n'existe. Veuillez vérifier que vous avez fourni le bon nom de fichier.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié parce qu'il s'écraserait lui-même.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré parce qu'il dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car le transfert ne s'est pas terminé.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fr: Le nom du fichier est vide. Veuillez donner un nom au fichier.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fr: Seules les images JPEG, PNG et GIF sont autorisées.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande ; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite ; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
fr: Le fichier %path n'a pas été supprimé car il est inexistant.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Impossible de déplacer le fichier transféré (%file) vers la destination (%destination).

en: Add to book outline
fr: Ajouter à la structure du livre

en: New set
fr: Nouvel ensemble

en: outdated
fr: traduction périmée

en: add translation
fr: ajouter une traduction

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fr: Gérer les étiquettes, les catégories et la classification de votre contenu.

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: Re-index site
fr: Réindexer le site

en: Are you sure you want to re-index the site?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réindexer le site ?

en: Pass
fr: Réussite

en: Fail
fr: Echec

en: No test results to display.
fr: Aucun résultat de test à afficher.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fr: Ces options ne sont nécessaires que pour certains sites. Si vous ne savez pas quoi saisir ici, gardez les valeurs par défaut ou interrogez votre hébergeur.

en: If your database is located on a different server, change this.
fr: Si votre base de données est située sur un serveur différent, changez ce paramètre.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fr: Si votre base de données écoute sur un port non standard, saisissez son numéro ici.

en: Database port must be a number.
fr: Le port de la base de données doit être un nombre.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés, mais pas les signes de ponctuation à l'exception des points, traits d'unions et tirets bas.

en: Scheduling
fr: Planification

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fr: Activer ou désactiver l'affichage de certains éléments des pages.

en: Add new content
fr: Ajouter un nouveau contenu

en: Boolean
fr: Booléen

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Absolute URLs
fr: URL absolues

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'IMCE renvoie des chemins de fichiers absolus.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fr: Comportement par défaut pour les fichiers existants durant les transferts de fichiers

en: Keep the existing file renaming the new one
fr: Conserver le fichier existant en renommant le nouveau

en: Keep the existing file rejecting the new one
fr: Conserver le fichier existant en refusant le nouveau

en: Replace the existing file with the new one
fr: Remplacer le fichier existant par le nouveau

en: Default method for creating thumbnails
fr: Méthode par défaut pour la création des vignettes

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fr: Redimensionner l'image en fonction des dimensions de la vignette.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fr: D'abord redimensionner l'image puis la recadrer pour l'adapter aux dimensions de la vignette.

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Settings were imported from the profile %name
fr: Les paramètres ont été importés depuis le profil %name

en: Give a name to this profile.
fr: Veuillez nommer ce profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fr: Définir à 0 pour utiliser la valeur maximale disponible.

en: Directory quota
fr: Quota de répertoire

en: Total user quota
fr: Quota total par utilisateur

en: Set to * to remove the restriction.
fr: Définir à * pour supprimer la restriction.

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Maximum number of files per operation
fr: Nombre maximal de fichiers par opération

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fr: Vous pouvez permettre aux utlisateurs de sélectionner des fichiers multiples, pour traiter en masse les opérations de suppression, redimensionnement, etc. Pour sélectionner un nombre illimité de fichiers, indiquez 0. Ces opérations seront effectuées dans une seule requête Drupal, ce qui peut être avantageux. Toutefois, il y aura une augmentation de temps dédié à l'exécution des scripts, ainsi qu'une charge additionnelle du processeur et de la consommation de mémoire, qui risquent de dépasser les limites allouées par votre serveur. Cette situation doit être évitée.

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Including subdirectories
fr: Sous-répertoires inclus

en: Directory path
fr: Chemin du répertoire

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fr: Définir les répertoires auxquels les utilisateurs de ce profil auront accès.
    <ul>
    	<li>Utiliser les caractères alphanumériques comme chemins de répertoire.</li>
    	<li>Pour spécifier la racine du système de fichiers, entrez simplement <strong>.</strong>(le point).</li>
    	<li>Utilisez <strong>%uid</strong> comme variable pour les identifiants d'usager. Par ex. : <em>users/user%uid</em> créera des répertoires nommés <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>Pour supprimer un répertoire de la liste, laissez son chemin vide.</li>
      <li>Si vous souhaitez plus de flexibilité dans les chemins de répertoires, vous pouvez exécuter du code php pour générer ceux-ci.<br />
      Aux fins de l'exécution php, votre chemin de répertoire devra commencer par <strong>php:</strong>, et la suite devra être du code valide, en mesure de générer le bon chemin. <br />Par ex.: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> va générer le chemin <strong>users/USER-NAME</strong>.<br />
      Voici maintenant un exemple de répertoire multi-niveaux : <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> va générer le chemin <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong>, ce qui permetta d'identifier les répertoires d'usager en fonction de leur date d'adhésion.<br />
      Veuillez noter que vous devriez utiliser la variable $user plutôt que $GLOBALS['user'] puisqu'elles ne s'appliquent pas toujours au même objet.</li>
    </ul>
    <p>Veuillez noter que les permissions assignées aux vignettes ne se répercuteront pas sur le téléversement ou la génération de vignettes. Voir la description des vignettes ci-dessous pour plus de détails.</p>
    <p>Si vous avez besoin de plus de champs, remplissez-les et sauvegardez-les, et deux champs additionnels apparaîtront dans la page suivante.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Import settings from other profiles
fr: Importer des paramètres depuis d'autres profils

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fr: Les chemins de répertoire en doublon ne sont pas autorisés.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fr: %dirname n'est pas accepté en tant que nom de répertoire approprié.

en: Create thumbnails
fr: Créer des vignettes

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: Width x Height
fr: Largeur x Hauteur

en: Create a new image
fr: Créer une nouvelle image

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à effectuer des opérations sur plus de %num fichiers.

en: directory (%dir)
fr: répertoire (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Upload failed.
fr: Le transfert a échoué.

en: File deletion successful: %files.
fr: Suppression du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fr: Veuillez spécifier des dimensions dans la plage autorisée, soit de 1x1 à @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fr: Redimensionnement du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fr: La création de vignettes (%thumbnames) a été effectuée avec succès pour %filename.

en: %filename is not an image.
fr: %filename n'est pas une image.

en: Scaling up is not allowed.
fr: L'agrandissement n'est pas autorisé.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fr: %filename(%dimensions) existe déjà.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fr: %filename ne peut pas être redimensionné à %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fr: Impossible d'obtenir un répertoire de travail pour l'explorateur de fichiers !

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fr: Aucun répertoire valide n'a été spécifié pour l'explorateur de fichiers !

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fr: L'exploration des fichiers est désactivée dans le répertoire %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
fr: Souhaitez-vous rafraîchir le répertoire courant ?

en: Delete selected files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Please select a thumbnail.
fr: Veuillez sélectionner une vignette.

en: You must select at least %num files.
fr: Vous devez sélectionner au moins %num fichier(s).

en: Tips
fr: Astuces

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fr: Sélectionnez un fichier en cliquant la ligne correspondante dans la liste des fichiers.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fr: Ctrl + clic pour ajouter ou retirer des fichiers de la sélection.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fr: Maj+cliquer pour créer un intervalle de sélection. Cliquez une première fois pour marquer le début, puis Maj+cliquez pour marquer la fin de l'ensemble.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fr: Trier les fichiers en cliquant sur l'en-tête de la colonne correspondante.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fr: Redimensionnez l'espace de travail grâce aux barres de redimensionnement horizontale et verticale.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des fichiers : haut, bas, gauche, Début, Fin, Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fr: Raccourcis clavier pour les fichiers sélectionnés : Entrée/Inser, Suppr, R(edimension), T (vignettes), U (transfert).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des répertoires : haut, bas, gauche, droite, début, fin.

en: Limitations
fr: Limites

en: !num files using !dirsize of !quota
fr: !num fichier(s) utilisant !dirsize sur !quota

en: unlimited quota
fr: quota illimité

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Status report
fr: Tableau de bord d'administration

en: Not writable
fr: Non accessible en écriture

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: This will be the top-level page in this book.
fr: Ceci sera la préface (niveau supérieur) dans ce livre.

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Notify user of new account
fr: Notifier l'utilisateur de la création de son nouveau compte

en: Root term
fr: Terme racine

en: View comment
fr: Voir le commentaire

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Uses
fr: Utilisations

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Digest
fr: Récapitulatif

en: You are not authorized to post comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à poster des commentaires.

en: The comment you are replying to does not exist.
fr: Le commentaire auquel vous répondez n'existe plus.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fr: La discussion est fermée, vous ne pouvez pas poster de nouveaux commentaires.

en: You are not authorized to view comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les commentaires.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le commentaire %title ?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les réponses à ce commentaire seront perdues. Cette action ne peut être annulée.

en: Publish the selected comments
fr: Publier les commentaires sélectionnés

en: Unpublish the selected comments
fr: Retirer les commentaires sélectionnés

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces commentaires et tout leurs éléments enfants ?

en: You have to specify a valid author.
fr: Vous devez saisir un auteur valide.

en: The name you used belongs to a registered user.
fr: Le nom que vous avez utilisé appartient à un utilisateur enregistré.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fr: L'adresse de courriel que vous avez saisie n'est pas valide.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fr: L'URL de votre page personnelle n'est pas valide. Il doit s'agir d'une URL complète, de la forme <code>http://example.fr/directory</code>

en: (No subject)
fr: (sans sujet)

en: Default image
fr: Image par défaut

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Add feed
fr: Ajouter un flux

en: List links
fr: Lister les liens

en: MIME type
fr: Type MIME

en: File system
fr: Système de fichiers

en: @name's blog
fr: Le blog de @name

en: XSS Filter
fr: Filtre XSS

en: XSS Filter.
fr: Filtre XSS.

en: create a new profile
fr: créer un nouveau profil

en: create the global profile
fr: créer le profil général

en: Switch to plain text editor
fr: Basculer vers l'éditeur de texte brut

en: Switch to rich text editor
fr: Basculer vers l'éditeur de texte riche

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Auto-detect language
fr: Détecter automatiquement la langue

en: Security filters
fr: Filtres de sécurité

en: Security settings
fr: Paramètres de sécurité

en: Enter mode
fr: Mode Entrée

en: Font formats
fr: Formats des polices de caractères

en: Predefined styles
fr: Styles prédéfinis

en: Predefined styles path
fr: Chemin des styles prédéfinis

en: Path to uploaded files
fr: Chemin des fichiers transférés

en: Absolute path to uploaded files
fr: Chemin absolu des fichiers transférés

en: Link to paths only
fr: Lier les chemins uniquement

en: Link using internal: links
fr: Lier en utilisant des liens internes

en: Path Filter & Link To Content integration
fr: Intégration avec Filtre de chemin & Lien de contenu

en: Link To Content
fr: Lier les contenu

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
fr: Ce nom de profil est réservé. Veuillez choisir un nom différent.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
fr: Le nom du profil doit être unique. Un profil avec ce nom existe déjà.

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Uploading images and files
fr: Transfert d'images et de fichiers

en: There are three ways for uploading files:
fr: Il y a trois moyens de transférer des fichiers :

en: By using the core upload module.
fr: En utilisant le module de transfert du cœur.

en: Rich text editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur de texte riche

en: Configure the rich text editor.
fr: Configurer l'éditeur de texte riche.

en: Enter your @s username.
fr: Saisissez votre nom d'utilisateur pour @s.

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fr: Commentaire : commentaire non autorisé ou soumis sur un billet fermé '%subject'.

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Writable
fr: Inscriptible

en: !name's blog
fr: Blog de !name

en: Email:
fr: Courriel :

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: opt-in or out of tracking
fr: accepter ou refuser le suivi

en: Add tracking for specific roles
fr: Activer le suivi pour les rôles sélectionnés

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
fr: <a href="@module_list">Activer le module "profile"</a> pour pouvoir utiliser des champs de profil pour un suivi plus fin.

en: Track translation sets as one unit
fr: Grouper le suivi des traductions

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
fr: Lorsqu'un nœud fait partie d'un groupe de traductions, les statistiques sont enregistrées pour le nœud d'origine. Le groupe de traductions est donc traité comme un élément unique.

en: Track internal search
fr: Suivre les recherches internes

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">How do I set up Site Search for my profile</a>.
fr: Si cochée, les mots clés des recherches internes sont suivi. Vous devez configurer votre compte Google Analytics pour utiliser le paramètre de requête <strong>search</strong>. Pour plus d'information voir <a href="@url">Comment paramétrer Site Search pour mon profil</a>.

en: Track AdSense ads
fr: Suivre les publicités AdSense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
fr: Si cette option est cochée, les publicités >AdSense seront suivies dans votre compte Google Analytics.

en: Custom JavaScript code
fr: Code JavaScript personnalisé

en: Code snippet (before)
fr: Bout de code (avant)

en: Code snippet (after)
fr: Bout de code (après)

en: JavaScript scope
fr: Scope JavaScript

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
fr: Ne pas ajouter le code de suivi (tracker) fourni par Google dans le bout de code javascript ! Ce module crée déjà le code de suivi (tracker) en se basant sur votre identifiant et vos paramètres Google Analytics.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
fr: Ne pas inclure les balises &lt;script&gt; dans le bout code javascript.

en: Google Analytics configuration
fr: Configuration de Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fr: Les utilisateurs sont suivis par défaut, mais il vous est possible de désactiver ce suivi.

en: Enable user tracking
fr: Activer le suivi des utilisateurs

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fr: Les utilisateurs <em>ne sont pas</em> suivis par défaut, mais vous pouvez activer ce suivi.

en: Google Analytics module
fr: Module Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fr: Le module Google Analytics n'a pas été encore configuré. Veuillez configurer ses paramètres dans la <a href="@url">Page de paramétrage de Google Analytics</a>.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Slideshow settings
fr: Paramètres du diaporama

en: Search index
fr: Index de recherche

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: The post could not be saved.
fr: Le contenu n'a pu être enregistré.

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fr: Un ou plusieurs problèmes ont été détectés dans votre installation Drupal. Vérifiez le <a href="@status">tableau de bord d'administration</a> pour plus d'information.

en: Help topics
fr: Rubriques d'aide

en: Help is available on the following items:
fr: De l'aide est disponible pour les éléments suivants:

en: No help is available for module %module.
fr: Aucune aide n'est disponible pour le module « %module ».

en: @module administration pages
fr: Pages d'administration de @module

en: Link this field to its node
fr: Lier ce champ à son nœud

en: Translate interface
fr: Traduire l'interface

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Edit string
fr: Modifier le terme

en: Delete string
fr: Supprimer le terme

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la langue %name ?

en: The language %locale has been removed.
fr: La langue %locale a été supprimée.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la chaîne « %source » ?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'une chaîne entraînera la suppression de toutes les traductions de cette chaîne dans toutes les langues. Cette action est irréversible.

en: locale
fr: paramètre régional

en: PHP extensions
fr: Extensions PHP

en: Comments per page
fr: Commentaires par page

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: Enabled, with translation
fr: Activé, avec traductions

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fr: La boîte à outils de gestion d'images sélectionnée, %toolkit, ne peut pas traiter correctement : '%function'.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fr: Le répertoire %file n'est pas protégé en écriture. Cela pourrait poser un problème de sécurité, vous devez donc changer les permissions du fichier pour qu'il ne soit pas accessible en écriture.

en: Administration pages
fr: Pages d’administration

en: Currently using !item !version
fr: En cours d'utilisation : !item !version

en: Created content type %type.
fr: Le type de contenu %type a été créé.

en: User created with name %name and pass %pass
fr: Utilisateur créé avec le nom %name et le mot de passe %pass

en: Created permissions: @perms
fr: Permissions créées : @perms

en: Invalid permission %permission.
fr: Permission %permission non valide.

en: Username field found.
fr: Champ Nom d'utilisateur trouvé.

en: Password field found.
fr: Champ Mot de passe trouvé.

en: !method @url returned @status (!length).
fr: !method @url a retourné @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fr: HTML valide trouvé dans "@path"

en: Parsed page successfully.
fr: Analyse de la page réussi

en: Found the requested form fields at @path
fr: Les champs de formulaire demandés ont été trouvé au chemin @path

en: Did not find field by name @name
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son nom @name

en: Found field by id @id
fr: Le champ a été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: Did not find field by id @id
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fr: La réponse HTTP attendue est !code or la réponse obtenue est !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fr: Le site Web a rencontré une erreur inattendue. Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Run tests
fr: Lancer les tests

en: Clean test environment
fr: Purger l'environnement de test

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fr: Retirer les tables avec le préfixe "simpletest" et les répertoires temporaires laissés par les tests qui ont échoué. Ceci est destiné aux développeurs lors de la création des tests.

en: Clean environment
fr: Nettoyer l'environnement

en: No tests to display.
fr: Aucun test à afficher.

en: @pass, @fail, and @exception
fr: @pass, @fail et @exception

en: No test(s) selected.
fr: Aucun test sélectionné.

en: Processing test @num of @max - %test.
fr: Test en cours d'exécution @num de @max - %test.

en: @name: @summary
fr: @name : @summary

en: Processed test @num of @max - %test.
fr: Test exécuté @num de @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fr[0]: @count réussi
fr[1]: @count réussis

en: 1 fail | @count fails
fr[0]: @count échoué
fr[1]: @count échoués

en: 1 exception | @count exceptions
fr[0]: @count exception
fr[1]: @count exceptions

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fr: Fournit un framework pour les tests unitaires et fonctionnels.

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Hindi
fr: Hindou

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fr: L'utilisateur %name a utilisé un lien de connexion temporaire à %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fr: Nouveau compte utilisateur créé pour <a href="@url">%name</a>. Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: Registration successful. You are now logged in.
fr: Enregistrement effectué. Vous êtes maintenant identifié.

en: New user: %name (%email).
fr: Nouvel utilisateur : %name (%email).

en: database update script
fr: script de mise à jour de la base de donnée

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: View comments
fr: Voir les commentaires

en: Username or e-mail address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse électronique.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: After saving new content
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau contenu

en: After deleting content
fr: Après suppression du contenu

en: Not in book
fr: Pas dans le livre

en: New book
fr: Nouveau livre

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fr: Veuillez continuer sur la <a href="@error_url">page d'erreur</a>

en: HTTP POST is required.
fr: La méthode HTTP POST est requise.

en: Your page will be a part of the selected book.
fr: Votre page fera une partie du livre sélectionné.

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: 0 sec
fr: 0 s

en: form
fr: formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Basic options
fr: Options de base

en: alert
fr: alerte

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: New revision
fr: Nouvelle révision

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fr: Pour modifier le mot de passe actuel, saisissez le nouveau mot de passe dans les deux champs de texte.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion temporaire qui a expiré. Demandez-en un nouveau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: This login can be used only once.
fr: Cet identifiant ne peut être utilisé qu'une fois.

en: The translation import of %filename failed.
fr: L'import de la traduction %filename a échoué.

en: More choices
fr: Plus d'options

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Provide a password for the new account in both fields.
fr: Saisissez un mot de passe pour le nouveau compte dans les deux champs.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: filter
fr: filtre

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Poll
fr: Sondage

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: PHP filter
fr: Filtre PHP

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fr: Tentative de relance du planificateur de tâche (Cron) alors qu'il fonctionne déjà.

en: Cron run completed.
fr: Exécution du planificateur de tâche (Cron) réussie.

en: - All -
fr: - Tout -

en: HTTP request status
fr: Etat de la requête HTTP

en: Fails
fr: Échoué

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Available Tokens List
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) disponibles

en: Token Scope
fr: Etendue de Jeton (<em>Token Scope</em>)

en: Show Field
fr: Afficher le champ

en: Page Title provides control over the &lt;title> element on a page using token patterns and an optional textfield to override the title of the item (be it a node, term, user or other). The Token Scope column lets you know which tokens are available for this field (Global is always available). Please click on the <strong><em>more help&hellip;</em></strong> link below if you need further assistance.
fr: Page Title offre un contrôle sur l'élément &lt;title> d'une page, en utilisant des motifs de jetons et un champ texte pour remplacer le titre de l'élément (que cela soit un nœud, un terme, un utilisateur ou autre). La colonne Etendue de Jeton (<em>Token Scope</em>) vous permet de savoir quels sont les jetons disponibles pour ce champ (Global est toujours disponible). Veuillez cliquer sur le lien <strong><em>plus d'aide&hellip;</em></strong> ci-dessous si vous avez besoin de plus d'informations.

en: Drupal's default page title follows one of two patterns:
fr: Le titre de page par défaut de Drupal suit l'un des deux motifs :

en: <strong>Default Page</strong>: <samp><em>page title</em> | <em>site name</em></samp>
fr: <strong>Page par Défaut</strong> : <samp><em>titre de page</em> | <em>nom du site</em></samp>

en: <strong>Default Frontpage</strong>: <samp><em>site name</em> | <em>site slogan</em></samp>
fr: <strong>Page d'Accueil par Défaut</strong>: <samp><em>nom du site</em> | <em>slogan du site</em></samp>

en: Certain types of page title pattern have access to special tokens which others do not, depending on their <em>scope</em>. All patterns have access to the <strong>Global</strong> scope. Content type patterns have access to the <strong>Node</strong> tokens, vocabulary patterns have access to the <strong>Taxonomy</strong> tokens and finally the user patterns have access to the <strong>User</strong> tokens.
fr: Certains types de motif de titre de page ont accès à des jetons (<em>tokens</em>) spéciaux, auxquels d'autres n'ont pas accès, en fonction de leur <em>scope</em>. Tous les motifs ont accès à l'étendue <strong>Global</strong>. Les motifs de type de contenu ont accès aux jetons <strong>Nœud</strong>, les motifs de vocabulaire ont accès aux jetons <strong>Taxonomie</strong>, et enfin les motifs utilisateur ont accès aux jetons <strong>Utilisateur</strong>.

en: Page Title Settings
fr: Paramètres de Page Title

en: Page Title Field
fr: Champ du titre de page

en: If checked, the <em>Page Title</em> field will appear on the node edit form for those who have permission to set the title.
fr: Si coché, le champ <em>Titre de Page</em> apparaîtra sur le formulaire d'édition du nœud, pour ceux qui ont la permission de définir le titre.

en: Page Title Pattern
fr: Motif de titre de page

en: Enter the <em>Page Title</em> pattern you want to use for this node type. For more information, please use the !link settings page
fr: Saisissez le motif de <em>Titre de Page</em> que vous souhaitez utiliser pour ce type de nœud. Pour plus d'information, veuillez utiliser la page de paramètres !link

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Already added languages
fr: Langues déjà installées

en: Array
fr: tableau (Array)

en: Recent blog posts
fr: Derniers billets

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Language name
fr: Nom de la langue

en: Edit language
fr: Modifier la langue

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: list links
fr: lister les liens

en: Edit category
fr: Modifier la catégorie

en: The content type %name has been updated.
fr: Le type de contenu %name a été mis à jour.

en: The content type %name has been added.
fr: Le type de contenu %name a été ajouté.

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: Blue Lagoon (default)
fr: Bleu lagon (par défaut)

en: The requested page could not be found.
fr: La page demandée n'a pas pu être trouvée.

en: The user account %id does not exist.
fr: Le compte utilisateur %id n'existe pas.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fr: Essaie d'annuler un compte utilisateur inexistant: %id.

en: Requirements problem
fr: Pré-requis non satisfaits

en: Database configuration
fr: Configuration de la base de données

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fr: Le type de base dans laquelle vos données @drupal seront stockées.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fr: Le nom de la base dans laquelle les données de @drupal seront stockées. Cette base doit être créée sur le serveur avant que @drupal ne puisse y être installé.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fr: Si plus d'une application partage cette base de données, indiquez un préfixe de table pour votre site @drupal, comme par exemple %prefix.

en: Select an installation profile
fr: Choisissez un profil d'installation

en: Choose language
fr: Choisir une langue

en: Learn how to install Drupal in other languages
fr: Comment installer Drupal dans d'autres langues ?

en: (built-in)
fr: (interne)

en: No profiles available
fr: Aucun profil d'installation n'est disponible

en: Drupal already installed
fr: Drupal est déjà installé

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fr: <ul><li>Pour recommencer l'installation, vous devez vider votre base de données.</li><li>Pour installer avec une base de données différente, modifiez le fichier <em>settings.php</em> approprié dans le répertoire <em>sites</em>.</li><li>Pour mettre à jour une version existante, lancer le <a href="@base-url/update.php">script de mise à jour</a>.</li><li>Afficher votre <a href="@base-url">site actuel</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
fr: Installation de @drupal

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Configure site
fr: Configurer le site

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Choose profile
fr: Choisir un profil

en: Verify requirements
fr: Vérification des pré-requis

en: Set up database
fr: Installation de la base de données

en: Set up translations
fr: Installation des traductions

en: Install site
fr: Installer le site

en: Finish translations
fr: Finalisation des traductions

en: Site e-mail address
fr: Adresse de courriel du site

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fr: Par défaut, les dates et les heures sur ce site seront affichées selon ce fuseau horaire.

en: Update notifications
fr: Notification des mises à jour

en: Check for updates automatically
fr: Vérifier automatiquement les mises à jour

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fr: Action orpheline '%action' supprimée de la base de données.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fr: L'exécution du planificateur de tâche (Cron) a dépassé la limite de temps et a été annulée.

en: 1 byte | @count bytes
fr[0]: @count octet
fr[1]: @count octets

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: GD2 image manipulation toolkit
fr: Boîte à outils de traitement d'image GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fr: La boîte à outils GD2 est installée et fonctionne correctement.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fr: Définir la qualité d'image pour les conversions en JPEG, sur une échelle de 0 à 100. Une valeur élevée signifie une image de meilleure qualité mais un fichier de taille plus importante.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fr: La boîte à outils GD2 nécessite que le module GD pour PHP soit installé et configuré. Pour plus d'information voir <a href="@url">la documentation de PHP à propos des images</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fr: La qualité de fichiers JPEG doit être un nombre compris entre 0 et 100.

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Predefined language
fr: Langue prédéfinie

en: Custom language
fr: Langue personnalisée

en: Add custom language
fr: Ajouter une langue personnalisée

en: Save language
fr: Enregistrer la langue

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fr: Un code identifiant la langue, conforme à <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Les codes de langue sont généralement le code du pays, parfois suivi d'un code identifiant une variante régionale. <em>Exemples : "fr", "fr-FR" et "fr-BE".</em>

en: Language name in English
fr: Nom de la langue en anglais

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fr: Nom de la langue en anglais. Sera disponible à la traduction dans les autres langues.

en: Native language name
fr: Nom natif de la langue

en: Name of the language in the language being added.
fr: Nom de la langue en question dans cette même langue.

en: Language domain
fr: Domaine de la langue

en: Direction that text in this language is presented.
fr: Direction d'écriture du texte.

en: The language %language (%code) already exists.
fr: La langue %language (%code) existe déjà.

en: Invalid language code.
fr: Code de langue non valide.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fr: La langue %language a été créée et peut maintenant être utilisée. Pour plus d'informations, consulter <a href="@locale-help">l'écran d'aide</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fr: Le domaine et le préfixe de chemin ne peuvent pas être renseignés tous les deux.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fr: Le domaine '%domaine' est déjà associé à la langue '%language'.

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fr: Seule la langue par défaut peut n'avoir ni domaine ni préfixe de chemin.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fr: Le préfixe '%prefix' est déjà associé à la langue '%language'.

en: The English language cannot be deleted.
fr: La langue anglaise, par défaut, ne peut être supprimée.

en: The default language cannot be deleted.
fr: La langue par défaut ne peut être supprimée.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fr: Supprimer une langue supprimera également la traduction de l'interface qui lui est associée. Les contenus dans cette langue seront dorénavant indiqués en "indépendant de la langue". Cette action ne peut pas être annulée.

en: Language negotiation configuration saved.
fr: Les options de négociation de la langue ont été enregistrées.

en: English (built-in)
fr: Anglais (interne)

en: String contains
fr: La chaîne contient

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fr: Laisser vide pour afficher tous les termes. La recherche est sensible à la casse.

en: English (provided by Drupal)
fr: Anglais (fourni par Drupal)

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Both translated and untranslated strings
fr: A la fois les chaînes traduites et celles qui ne le sont pas

en: Only translated strings
fr: Seulement les termes traduits

en: Only untranslated strings
fr: Seulement les termes non traduits

en: Limit search to
fr: Limiter la recherche à

en: All text groups
fr: Tous les groupes de texte

en: Languages not yet added
fr: Langues non encore installées

en: Import translation
fr: Importer une traduction

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fr: Un fichier gettext portable (<em>.po</em>).

en: Import into
fr: Importer dans

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fr: Choisissez la langue pour laquelle vous voulez ajouter des termes. Si vous choisissez une langue qui n'est pas encore présente, elle sera ajoutée.

en: Text group
fr: Groupes de texte

en: Imported translations will be added to this text group.
fr: Les traductions importées seront ajoutées dans ce groupe de texte.

en: The language %language has been created.
fr: La langue %language a été créée.

en: Export translation
fr: Exporter une traduction

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fr: Sélectionnez la langue que vous voulez exporter au format gettext portable (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fr: Créer un fichier modèle gettext portable (<em>.pot</em>) contenant l'ensemble des termes de la base de données de traduction de Drupal.

en: String not found.
fr: Terme non trouvé.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fr: La chaîne soumise contient des balises HTML invalides : %string

en: The string has been saved.
fr: Le terme a été enregistré.

en: The string has been removed.
fr: La chaîne a été supprimée.

en: The language selected for import is not supported.
fr: La langue choisie pour l'import n'est pas prise en charge.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fr: Le fichier de traduction %filename semble avoir un en-tête manquant ou malformé.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fr: La traduction a été importée avec succès. Il y a %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Importing interface translations
fr: Importation de traductions de l'interface utilisateur

en: Starting import
fr: Début de l'importation

en: Error importing interface translations
fr: Erreur à l'importation des traductions de l'interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fr: Tentative de soumission d'une traduction contenant des balises HTML invalides : %string

en: The %language language (%code) has been created.
fr: La langue %language (%code) a été créée.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fr: Importation du fichier %file dans %locale : %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Exported %locale translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction %locale exporté : %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction exporté : %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fr: Mise à jour du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fr: Création du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fr: Le fichier de traduction Javascript pour la langue %language a été supprimé, parce qu'aucune traduction n'existe pour cette langue.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du fichier de traduction JavaScript de la langue %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fr[0]: @count chaîne de traduction a été ignorée car elle contient du code HTML interdit.
fr[1]: @count chaînes de traduction ont été ignorées car elles contiennent du code HTML interdit.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fr[0]: @count fichier de traduction a été importé pour le nouveau module installé.
fr[1]: @count fichiers de traduction ont été importés pour les nouveaux modules installés.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fr[0]: Un fichier de traduction a été importé pour le module activé.
fr[1]: @count fichiers de traduction ont été importé pour les modules activés.

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Amharic
fr: Amharique

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Belarusian
fr: Belorussien

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Corsican
fr: Corse

en: Old Slavonic
fr: Vieux Slave

en: Welsh
fr: Gallois

en: Ewe
fr: Ewé

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Persian
fr: Perse

en: Faeroese
fr: Féroïen

en: Irish
fr: Irlandais

en: Scots Gaelic
fr: Gaéliques écossais

en: Galician
fr: Galicien

en: Manx
fr: Mannois

en: Armenian
fr: Arménien

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Kongo
fr: Congolais

en: Greenlandic
fr: Groenlandais

en: Cambodian
fr: Cambodgien

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Cornish
fr: Cornique

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Laothian
fr: Laotien

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mongolian
fr: Mongolien

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Malay
fr: Malais

en: Maltese
fr: Maltais

en: Burmese
fr: Birman

en: North Ndebele
fr: Ndebele du nord

en: Nepali
fr: Népalien

en: Norwegian Bokmål
fr: Norvégien classique

en: Norwegian Nynorsk
fr: Néo-norvégien

en: South Ndebele
fr: Ndebele du sud

en: Ossetian
fr: Ossète

en: Punjabi
fr: Pendjabi

en: Portuguese, Portugal
fr: Portugais, Portugal

en: Portuguese, Brazil
fr: Portugais, Brésil

en: Rhaeto-Romance
fr: Rhaeto-Roman

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Sindhi
fr: Shindi

en: Northern Sami
fr: Sami Nordique

en: Serbo-Croatian
fr: Serbo-Croate

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Albanian
fr: Albanais

en: Serbian
fr: Serbe

en: Sudanese
fr: Soudanais

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Tatar
fr: Tatare

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Chinese, Simplified
fr: Chinois, Simplifié

en: Chinese, Traditional
fr: Chinois, Traditionnel

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fr: Erreur à l'envoi du courriel (de %from à %to).

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fr: Les opérations sur les chaînes de caractères Unicode sont émulées le mieux possible. Installer <a href="@url">l'extension PHP mbstring</a> pour une meilleure prise en charge de l'Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La surcharge des fonctions normales par l'extension "PHP Multibyte" est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.func_overload</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.encoding_translation</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_input</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en sortie dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_output</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Standard PHP
fr: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
fr: Extension PHP mbstring

en: Unicode library
fr: Bibliothèque Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fr: Impossible de convertir l'encodage XML %s en UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fr: Codage %s non pris en charge. Installez iconv, GNU recode ou mbstring pour PHP.

en: Parse error. Not well formed
fr: Erreur d'analyse. Non conforme

en: Parse error. Request not well formed.
fr: Erreur d'analyse. Requête non conforme.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fr: Erreur serveur. XML-RPC non conforme aux spécifications. La requête doit être un methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fr: Erreur serveur. La méthode demandée (@methodname) n'est pas spécifiée.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fr: Erreur serveur. Nombre de paramètres erroné.

en: Server error. Invalid method parameters.
fr: Erreur serveur. Paramètres non valides.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fr: Erreur serveur. La méthode demandée (@method) n'existe pas.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fr: Syntaxe non valide pour system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fr: Les appels récursifs de system.multicall sont interdits.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fr: Erreur serveur. La signature de la méthode demandée (@methodname) n'est pas spécifiée.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fr: Le nom du flux (ou le nom du site web fournissant le flux).

en: Categorize news items
fr: Classer les nouvelles

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer tous les éléments du flux %feed ?

en: checkboxes
fr: cases à cocher

en: multiple selector
fr: sélecteur multiple

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fr: Des milliers de sites (en particulier des sites d'information et des blogs) publient leurs derniers titres et contibutions dans des flux en utilisant des formats standardisés basés sur XML. Les formats pris en charge par l'agrégateur incluent <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, et <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fr: Les flux actuels sont listés ci-dessous et <a href="@addfeed">de nouveaux flux peuvent être ajoutés</a>. Pour chaque flux ou catégorie de flux, le bloc des <em>derniers éléments</em> peut être activé depuis la <a href="@block">page d'administration des blocs</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fr: Ajouter un flux au format RSS, RDF ou Atom. Un flux ne peut avoir qu'une seule entrée.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fr: Les catégories permettent à des éléments de flux différents d'être regroupés. Par exemple, plusieurs flux relatifs au sport peuvent appartenir à une catégorie nommée <em>Sports</em>. Les éléments de flux peuvent être regroupés automatiquement (en sélectionnant une catégorie lors de la création ou la modification d'un flux) ou manuellement (via la page <em>Classer</em> disponible dans les listes d'éléments de flux). Chaque catégorie founit sa propre page et son propre bloc de flux.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fr: Configurer quel contenu votre site agrège à partir d'autres sites, la fréquence d'agrégation et leur catégorisation.

en: Update items
fr: Mettre à jour les articles

en: Edit feed
fr: Modifier le flux

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fr: Le bloc %info était assigné à la région invalide %region et a été désactivé.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fr: N'oubliez pas de cliquer sur <em>Enregistrer les blocs</em> pour confirmer les modifications apportées ici.

en: Post new blog entry.
fr: Poster un nouveau billet de blog.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à poster un nouveau billet de blog.

en: You have not created any blog entries.
fr: Vous n'avez créé aucun billet de blog.

en: !author has not created any blog entries.
fr: !author n'a créé aucun billet de blog.

en: No blog entries have been created.
fr: Aucun billet n'a été créé.

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: View recent blog entries
fr: Voir les billets récents

en: Read !username's latest blog entries.
fr: Lire les dernières publications du blog de !username.

en: !username's blog
fr: Blog de !username

en: Read the latest blog entries.
fr: Lire les billets les plus récents.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fr: Le type de contenu pour le lien %add-child doit être un de ceux sélectionnés en tant que type de plan de livre autorisé.

en: Save book pages
fr: Enregistrer les pages du livre

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Ce livre a été modifié par un autre utilisateur, les changements ne peuvent pas être enregistrés.

en: Title changed from %original to %current.
fr: Le titre a été modifié de %original en %current.

en: Updated book %title.
fr: Livre %title mis à jour.

en: book: updated %title.
fr: livre : %title mis à jour.

en: Update book outline
fr: Mettre à jour la structure du livre

en: Remove from book outline
fr: Retirer de la structure du livre

en: No changes were made
fr: Aucun changement n'a été effectué

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fr: La contribution a été ajoutée au livre sélectionné. Vous pouvez désormais la placer par rapport aux autres pages.

en: The book outline has been updated.
fr: La structure du livre a été mise à jour.

en: There was an error adding the post to the book.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout de la contribution au livre.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fr: %title dispose de pages associées, lesquelles vont être déplacées automatiquement afin de maintenir leurs relations au livre. Pour recréer la hiérarchie (telle qu'elle était avant de supprimer cette page), %title peut être réintroduit en utilisant l'onglet Plan, chacune de ces pages enfants devront être déplacées manuellement.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fr: %title peut être réintroduit dans la hiérarchie en utilisant l'onglet Structure.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer %title de la hiérarchie du livre ?

en: The post has been removed from the book.
fr: La contribution a été retirée du livre.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fr: Affiche une version imprimable de cette page de livre et de ses sous-pages.

en: Show block on all pages
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages

en: Show block only on book pages
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages de livre

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fr: Si <em>Montrer le bloc sur toutes les pages</em> est sélectionné, le bloc contiendra le menu généré automatiquement pour tous les livres du site. Si <em>Montrer le bloc seulement sur les pages de livre</em> est sélectionné, le bloc contiendra seulement le menu correspondant aux pages du livre courant. Dans ce cas, si la page courante n'est pas dans un libre, aucun bloc ne sera affiché. Les <em>Paramètres spécifiques de visibilité de livre</em> et autres paramètres de visibilité peuvent être utilisés en complément pour afficher sélectivement ce bloc.

en: This is the top-level page in this book.
fr: Ceci est la préface (niveau supérieur) du livre.

en: No book selected.
fr: Aucun livre sélectionné.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La page parente dans le livre. La profondeur maximale pour un livre et toutes ses pages est !maxdepth. Des pages dans le livre sélectionné pourraient ne pas être accessibles en tant que parents si leur sélection venait à dépasser cette limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fr: %title fait partie de la structure du livre et dispose de pages enfants. Si vous procédez à sa suppression, les pages enfants seront déplacées automatiquement.

en: Re-order book pages and change titles
fr: Réordonner les pages de livre et changer les titres

en: Book page
fr: Page de livre

en: Base color
fr: Couleur de base

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Header bottom
fr: Bas de l'en-tête

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fr: Il n'y pas assez de mémoire pour que PHP puisse changer le schéma de couleur de ce thème. Il en faut au moins %size de plus. Jetez un œil à la <a href="@url">documentation PHP</a> pour plus d'information.

en: Delete the selected comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fr: Permet aux utilisateurs de commenter et de discuter le contenu publié.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fr: Exemple : « votre avis sur le site » ou « information sur les produits ».

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Lors de l'inventaire des catégories, celles ayant des poids plus légers (plus petits) apparaissent avant les catégories ayant des poids plus lourds (plus grands). Les catégories de même poids sont affichées par ordre alphabétique.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fr: Le formulaire de contact n'est pas configuré. <a href="@add">Ajouter une ou plusieurs catégories</a> au formulaire.

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fr: Créer un formulaire de contact système et configurer des catégories à utiliser pour ce formulaire.

en: Edit contact category
fr: Modifier la catégorie de contact

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fr: Permet l'utilisation de formulaires de contact à la fois pour l'ensemble du site et pour chaque utilisateur.

en: Database logging
fr: Journalisation en base de données

en: View events that have recently been logged.
fr: Voir les événements qui ont été enregistrés récemment.

en: Top 'page not found' errors
fr: Principales erreurs de type « page non trouvée »

en: View 'page not found' errors (404s).
fr: Voir les erreurs « page non trouvée » (404).

en: Top 'access denied' errors
fr: Principales erreurs de type « accès refusé »

en: View 'access denied' errors (403s).
fr: Voir les erreurs « accès refusé » (403).

en: Logs and records system events to the database.
fr: Consigne les événements systèmes dans la base de données.

en: No roles may use this format
fr: Aucun rôle ne peut utiliser ce format

en: Allowed HTML tags: @tags
fr: Balises HTML autorisées : @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fr: Les ancres sont utilisées pour établir des liens vers d'autres pages.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fr: Les balises de saut de ligne sont automatiquement ajoutées par défaut, utilisez ceci pour en ajouter d'autres. L'usage de cette balise est différent car elle n'est pas utilisée avec une paire ouvrante/fermante comme les autres. Utilisez le " /" supplémentaire dans la balise pour conserver la compatibilité XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
fr: Texte avec <br />saut de ligne

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fr: Les balises de paragraphe sont ajoutées par défaut. Utilisez celle-ci pour en ajouter.

en: Paragraph one.
fr: Paragraphe un.

en: Paragraph two.
fr: Paragraphe deux.

en: Strong
fr: Fort

en: Emphasized
fr: Accentué

en: Cited
fr: Citation

en: Coded text used to show programming source code
fr: Text codé pour afficher du code de programmation

en: Coded
fr: Codé

en: Bolded
fr: Gras

en: Italicized
fr: Italique

en: Superscripted
fr: Exposant

en: <sup>Super</sup>scripted
fr: <sup>Exp</sup>osant

en: Subscripted
fr: Indice

en: <sub>Sub</sub>scripted
fr: <sub>Ind</sub>ice

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fr: <abbr title="Abrévation">Abrév.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fr: <acronym title="Acronyme de Trois Lettres">ATL</acronym>

en: Block quoted
fr: Citation longue

en: Quoted inline
fr: Citation simple

en: Table header
fr: En-tête de tableau

en: Table cell
fr: Cellule de tableau

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: First item
fr: Premier élément

en: Second item
fr: Second élément

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste non ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fr: Les listes de définition sont similaires aux autres listes HTML. &lt;dl&gt; délimite la liste de définitions, &lt;dt&gt; délimite le terme à définir &lt;dd&gt; délimite la définition proprement dite.

en: First term
fr: Premier terme

en: First definition
fr: Première définition

en: Second term
fr: Second terme

en: Second definition
fr: Seconde définition

en: Subtitle three
fr: Sous-titre trois

en: Subtitle four
fr: Sous-titre quatre

en: Subtitle five
fr: Sous-titre cinq

en: Subtitle six
fr: Sous-titre six

en: Tag Description
fr: Description de la balise

en: You Type
fr: Vous saisissez

en: You Get
fr: Vous obtenez

en: No help provided for tag %tag.
fr: Aucune aide n'est fournie pour la balise %tag.

en: Ampersand
fr: Et commercial

en: Quotation mark
fr: Marque de citation

en: Character Description
fr: Description du caractère

en: Lines and paragraphs break automatically.
fr: Les lignes et les paragraphes vont à la ligne automatiquement.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fr: Les lignes et les paragraphes sont reconnus automatiquement. Les balises &lt;br /&gt; saut de ligne, &lt;p&gt; paragraphe et &lt;/p&gt; fin de paragraphe sont insérées automatiquement.Si les paragraphes ne sont pas reconnus ajoutez simplement quelques lignes vides.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fr: Les adresses de pages web et de courriels sont transformées en liens automatiquement.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fr: Configurer comment le contenu posté par les utilisateurs est filtré, et en particulier quels tags HTML sont acceptés. Permet également d'activer les filtres fournis par des modules externes.

en: Compose tips
fr: Astuces de rédaction

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fr: Nom court (mais significatif) pour cette collection de fils de discussion.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fr: Description et instructions pour les discussions à l'intérieur de ce forum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les forums sont affichés par ordre croissant de poids (les forums de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fr: Nom court (mais significatif) pour cette collection de forums liés.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fr: Description et instructions pour les forums à l'intérieur de ce conteneur.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les conteneurs sont affichés par ordre croissant de poids  (les conteneurs de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fr: Supprimer un forum ou un conteneur supprimera également ses sous-forums. Pour supprimer les contributions de ce forum, visitez d'abord la page <a href="@content">d'administration des contenus</a>. Cette action est irréversible.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fr: Nombre de sujets affichés par défaut sur chaque page.

en: Default display order for topics.
fr: Ordre d'affichage par défaut des sujets de discussion.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fr: Les conteneurs sont généralement placés au niveau le plus haut (la racine) de votre forum, mais peuvent également être placés à l'intérieur d'un autre conteneur ou forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fr: Les forums peuvent être placés au niveau le plus haut (racine), ou à l'intérieur d'un autre conteneur ou forum.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fr: Pour plus d'informations, consulter l'entrée du manuel en ligne pour le <a href="@forum">module Forum</a>.

en: Forum topic
fr: Sujet de discussion

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer du contenu dans le forum.

en: Manages the display of online help.
fr: Gère l'affichage de l'aide en ligne.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fr: Cette page donne un aperçu des chaînes traduites disponibles. Drupal affiche les chaînes traduisibles en groupes de texte; les modules peuvent définir des groupes de texte supplémentaires contenant d'autres chaînes traduisibles. Parce que les groupes de texte fournissent une méthode de regroupement de chaînes reliées, ils sont souvent utilisés pour concentrer les efforts de traduction sur des domaines spécifiques de l'interface de Drupal.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fr: Notez que les fichiers <em>.po</em> d'un package de traduction sont importés automatiquement (si disponible) lorsque de nouveaux modules ou thèmes sont activités, ou lorsque de nouvelles langues sont ajoutées. Cette page ne permet d'importer qu'un seul fichier <em>.po</em> à la fois, et il est plus facile de télécharger et d'extraire un package de traduction dans le répertoire d'installation de Drupal, et <a href="@language-add">d'ajouter la langue</a>, ce qui importe automatiquement les fichiers <em>.po</em> du package de traduction. Les packages de traduction sont disponibles sur la <a href="@translations">page des traductions de Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fr: Cette page permet d'exporter les traductions des chaînes utilisées sur votre site. Un fichier exporté peut être au format Gettext Portable Object (<em>.po</em>), qui inclut à la fois les chaînes originales et les traductions (il est utilisé pour partager les traductions avec autrui), ou au format Gettext Portable Template (<em>.pot</em>), qui inclut les chaînes originales seulement (et permet de créer de nouvelles traductions avec l'aide d'un éditeur de traduction).

en: Built-in interface
fr: Interface utilisateur

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels, et la langue préférée de présentation du site.

en: This account's default language for e-mails.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fr: La définition d'un alias de chemin pour une langue spécifique sera toujours utilisée lors de l'affichage de cette dans cette langue et est prioritaire sur les alias de chemin définis pour <em>Toutes les langues</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active la gestion multilingue pour ce type de contenu. Si ce paramètre est activé, un champ de sélection des langues sera ajouté au formulaire de modification, ce qui vous permettra de choisir une des <a href="!languages">langues activées</a>. Si ce paramètre est désactivé, les nouveaux contenus seront enregistrés dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par un changement de ce paramètre.

en: Configure languages for content and the user interface.
fr: Configurer les langues du contenu et de l'interface utilisateur.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fr: Traduire l'interface utilisateur ainsi que potentiellement d'autres textes.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fr: Ajouter la prise en charge de langues et permettre la traduction de l'interface utilisateur dans d'autres langues que l'anglais.

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: This content type does not have a title field.
fr: Ce type de contenu n'a pas de champ titre.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: The human-readable name %name is already taken.
fr: Le nom affiché "%name" est déjà utilisé.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le type de contenu « %type » ?

en: Added content type %name.
fr: Type de contenu  %name ajouté.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fr[0]: Le type de contenu d'une publication a été changé de '%old-type' vers '%type'.
fr[1]: Le type de contenu de @count publications a été changé de '%old-type' vers '%type'.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fr: Êtes vous sûrs de vouloir reconstruire les permissions du contenu du site ?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fr: Cette action va reconstruire toutes les permissions sur le contenu du site, et peut prendre du temps. Cette action ne peut pas être annulée.

en: language
fr: langue

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la révision du %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la révision %revision de %title a été rétablie.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu doivent être reconstruites.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fr: <strong>Configurez votre site web</strong> Une fois connecté, visitez la <a href="@admin">section d'administration</a>, où vous pouvez <a href="@config">personnaliser et configurer</a> tous les aspects de votre site web.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fr: <strong>Activez des fonctions supplémentaires</strong> Ensuite, visitez la <a href="@modules">liste des modules</a> et activez les fonctionnalités qui conviennent à vos besoins spécifiques. Vous trouverez d'autres modules dans la <a href="@download_modules">section de téléchargement de modules de Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fr: <strong>Personnaliser l'apparence de votre site web</strong> Pour changer l'apparence et le comportement de votre site web, visitez la <a href="@themes">section des thèmes</a>. Vous pouvez choisir un des thèmes inclus ou télécharger d'autres thèmes dans la <a href="@download_themes">section de téléchargement des thèmes de Drupal</a>.

en: Rebuilding content access permissions
fr: Reconstruire les permissions d'accès au contenu

en: Content permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fr: Les permission d'accès au contenu n'ont pas pu être reconstruites correctement.

en: Add content type
fr: Ajouter un type de contenu

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fr: Permet de soumettre du contenu au site et de l'afficher sur les pages.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fr: Pour utiliser OpenID vous devez au préalable établir une identité sur un serveur OpenID public ou privé. Si vous n'avez d'OpenID et désirez en créer un, consultez un des <a href="@openid-providers">fournisseurs publics gratuits</a>. Vous trouverez plus d'informations concernant OpenID sur <a href="@openid-net">ce site Internet</a>.

en: OpenID identities
fr: Identités OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fr: Permet aux utilisateurs de s'identifier sur votre site avec leur OpenID.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fr: L'alias %alias est déjà utilisé dans ce langage.

en: The alias has been saved.
fr: L'alias a été enregistré.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'alias %title ?

en: Filter aliases
fr: Filtrer les alias

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fr: Saisissez le chemin pour lequel vous souhaitez créer un alias, suivi du nom du nouvel alias.

en: URL aliases
fr: Alias d'URL

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fr: Modifie les URL de votre site en leur attribuant des alias.

en: Edit alias
fr: Modifier l'alias

en: Delete alias
fr: Supprimer l'alias

en: Add alias
fr: Ajouter un alias

en: Allows users to rename URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de renommer les url.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fr: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offre <a href="@php-snippets">quelques exemples de codes PHP</a>, ou vous pouvez créer le vôtre avec un peu d'expérience en PHP et une connaissance du système Drupal.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fr: Vous pouvez utiliser du code PHP. Vous devrez inclure les tags &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
fr: Utiliser du code PHP personnalisé

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fr: Du code PHP personnalisé peut être inséré dans certains types de contenu du site, tels les contribution et les blocs. Même si l'insertion du code PHP à l'intérieur d'un contenu ou d'un bloc est une fonctionnalité puissante et flexible pour les utilisateurs de confiance expérimentés en PHP, c'est une fonctionnalité qui présente un risque de danger significatif mis entre les mains d'utilisateurs malveillants. Même une petite erreur lors de l'inclusion du code PHP peut accidentellement compromettre votre site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fr: Si vous n'êtes pas familier de PHP, SQL ou Drupal, évitez d'utiliser du code PHP personnalisé dans les contributions. L'expérimentation avec PHP pourrait corrompre votre base de données, rendre votre site inopérant ou compromettre de façon significative sa sécurité.

en: Notes:
fr: Notes :

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fr: Souvenez-vous de vérifier par deux fois, ligne par ligne, les erreurs de syntax et de logique <strong>avant</strong> d'enregistrer.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fr: Les déclarations doivent être convenablement terminées par un point-virgule.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fr: Les variables globales utilisées au sein de votre code PHP perdurent après l'exécution de votre script.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fr: <code>register_globals</code> est <strong>désactivé</strong>. Si vous devez utiliser des formulaires, comprenez et utilisez les fonctions de l'<a href="@formapi">API de formulaire Drupal</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fr: Utiliser une déclaration <code>print</code> ou <code>return</code> dans votre code pour afficher du contenu.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fr: Développez et testez votre code PHP en utilisant un script et une base de données de test avant de déployer sur un site en production.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
fr: Envisagez plutôt d'inclure votre code PHP personnalisé au sein d'un module spécifique au site ou dans le fichier <code>template.php</code> plutôt que de l'embarquer directement dans une contribution ou un bloc.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fr: Soyez avisé que la capacité à inclure du code PHP à l'intérieur du contenu est fournie par le module PHP Filter. Si ce module est désactivé ou supprimé, alors les blocs et contributions comportant du code PHP pourraient afficher, au lieu de l'exécuter, ce code PHP.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fr: Un exemple de base : <em>Créer un bloc "Bienvenue" pour saluer les visiteurs avec un message simple.</em>

en: PHP evaluator
fr: Interpréteur PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fr: Exécute un morceau de code PHP. Pour des raisons de sécurité, l'utilisation de ce filtre devrait être réservée seulement aux administrateurs !

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fr: Permet à du code PHP d'être évalué à l'intérieur des contenus.

en: Total votes: @votes
fr: Total des votes : @votes

en: Most recent poll
fr: Sondage le plus récent

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fr: Un <em>sondage</em> est une question avec un ensemble de réponses. Un <em>sondage</em>, une fois créé, fournit automatiquement un décompte simple du nombre de votes pour chaque réponse.

en: Poll status
fr: Statut du sondage

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fr: Quand un sondage est fermé, les visiteurs ne peuvent plus y participer.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fr: Après cette période, le sondage sera automatiquement fermé.

en: Negative values are not allowed.
fr: Les valeurs négatives ne sont pas autorisées.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fr: Votre vote n'a pas pu être enregistré car vous n'avez sélectionné aucun des choix.

en: Vote count
fr: Nombre de votes

en: Polls
fr: Sondages

en: Profile fields have been updated.
fr: Les champs du profil ont été mis à jour.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fr: Aucun champ dans cette catégorie. Si cette catégorie reste vide au moment de l'enregistrement elle sera supprimée.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
fr: Le nom du champ. Le nom du formulaire n'est pas montré à l'utilisateur, mais utilisé en interne dans le code HTML et les URL.
    Sauf si vous savez ce que vous faites, il est fortement recommandé de préfixer le nom du formulaire avec <code>profile_</code>, de manière à éviter des conflits de nommage avec d'autres champs. Les espaces ou tout autre caractère, à l'exception du trait d'union (-) et du tiret bas (_), sont interdits. Exemple de nom : "profile_couleur_favorite" ou plus simplement "profile_couleur".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fr: Une liste de toutes les options. Mettre une option par ligne. Un exemple d'option est  "rouge", "bleu", "vert", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fr: Champ caché du Profile, accessible seulement aux administrateurs, modules et thèmes.

en: Private field, content only available to privileged users.
fr: Champ privé, contenu seulement visible aux utilisateurs autorisés.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fr: Champ public, contenu affiché sur la page de Profile mais non utilisé sur les pages de liste de membres.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fr: Champ public, contenu affiché sur la page de Profile et sur les pages de liste de membres

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fr: Les poids définissent l'ordre dans lequel les champs sont affichés dans le formulaire. Les champs les plus "légers" remontent vers le sommet de la catégorie.

en: Form will auto-complete while user is typing.
fr: Le formulaire se complétera automatiquement à mesure de la saisie de l'utilisateur.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fr: Pour des raisons de sécurité, l'auto-complétion sera désactivée pour les utilisateurs n'ayant pas accès aux profils utilisateurs.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fr: Le nom de formulaire saisi contient un ou plusieurs caractères interdits. Les espaces ou tout autre caractère, à l'exception du trait d'union (-) et du tiret bas (_), ne sont pas autorisés.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fr: Le nom de formulaire spécifié est réservé par Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fr: Le nom de catégorie spécifié est réservé par Drupal.

en: The specified title is already in use.
fr: Le titre spécifié est déjà utilisé.

en: The specified name is already in use.
fr: Le nom spécifié est déjà utilisé.

en: A hidden field cannot be required.
fr: Un champ caché ne peut être requis.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fr: Un champ caché ne peut être défini comme visible sur le formulaire d'inscription.

en: The field has been created.
fr: Le champ a été créé.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le champ %field ?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fr: Cette action est irréversible. Si les utilisateurs ont entré des valeurs pour ce champ dans leur Profil, ces valeurs seront également supprimées. Si vous souhaitez conserver les informations saisies par les utilisateurs, vous pouvez au lieu de supprimer le champ, l'<a href="@edit-field">modifier</a> et le changer en champ de profile caché pour qu'il ne soit accessible qu'aux administrateurs.

en: The field %field has been deleted.
fr: Le champ %field a été supprimé.

en: Profile field %field added under category %category.
fr: Le champ de profil %field  a été ajouté dans la catégorie %category.

en: Profile field %field deleted.
fr: Le champ de profil %field a été supprimé.

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: single-line textfield
fr: champ de texte d'une seule ligne

en: multi-line textfield
fr: champ de texte multiligne

en: checkbox
fr: case à cocher

en: list selection
fr: liste de sélection

en: freeform list
fr: liste libre

en: Author information
fr: Informations sur l'auteur

en: Link to full user profile
fr: Lien vers le profil utilisateur complet

en: Profile fields to display
fr: Champs du profil à afficher

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fr: Choisissez les champs de profil que vous souhaitez afficher dans le bloc. Seuls les champs indiqués comme publics dans la <a href="@profile-admin">page de configuration du champ</a> sont disponibles.

en: View full user profile
fr: Voir le profil utilisateur complet

en: About %name
fr: À propos de %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fr: Mettre chaque élément sur une ligne séparée ou les séparer par une virgule. Le HTML n'est pas autorisé.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fr: La valeur fournie pour %field n'est pas une URL valide.

en: Create customizable fields for your users.
fr: Créer des champs personnalisables pour vos utilisateurs.

en: Profile category autocomplete
fr: Autocomplétion de la catégorie de profil.

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: Profile autocomplete
fr: Autocomplétion du profil

en: Supports configurable user profiles.
fr: Gère des profils utilisateurs configurables.

en: The index will be rebuilt.
fr: L'index va être reconstruit.

en: Indexing status
fr: Statut de l'indexation

en: Indexing throttle
fr: Seuil d'indexation

en: Number of items to index per cron run
fr: Nombre d'éléments à indexer par tâche cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fr: Le nombre maximum d'éléments indexés lors de chaque passe d'une <a href="@cron">tâche cron de maintenance</a>. Si nécessaire, réduire le nombre d'éléments peut prévenir des dépassements de temps ou de mémoire causant une erreur lors de l'indexation.

en: Indexing settings
fr: Paramètres d'indexation

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fr: <p><em>Tout changement dans les réglages suivants entraînera la reconstruction de l'index du site. L'index de recherche n'est pas vidé mais systématiquement mis à jour pour refléter les nouveaux réglages. La recherche continuera à fonctionner mais les nouveaux contenus ne seront pas indexés tant que le contenu existant n'aura pas été réindexé.</em></p><p><em>Les réglages par défaut devraient convenir à la plupart des sites.</em></p>

en: Minimum word length to index
fr: Taille minimale des mots à indexer

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fr: Le nombre de caractères qu'un mot doit avoir pour être indexé. Un paramètre plus faible signifie un meilleur classement des résultats de recherche, mais aussi une base de données plus grande. Chaque recherche doit contenir au moins un mot clé de cette taille (ou plus grand).

en: Simple CJK handling
fr: Gestion CJK simple

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fr: Appliquer ou non un indicateur simple Chinois/Japonais/Coréen basé sur des séquences imbriquées. Désactivez cette option si vous voulez utiliser un préprocesseur externe pour faire cela. Cela n'affecte pas les autres langues.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fr: Le moteur de recherche maintient un index des mots trouvés dans le contenu de votre site. Pour construire et maintenir cet index, <a href="@cron">une tâche cron de maintenance</a> doit être correctement configuré. Le procédé d'indexation peut être ajusté en utilisant les réglages suivants.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Top search phrases
fr: Phrases les plus recherchées

en: View most popular search phrases.
fr: Voir les phrases les plus recherchées.

en: Enables site-wide keyword searching.
fr: Permet la recherche par mots-clés dans l'ensemble du site.

en: Total page generation time
fr: Temps total de génération de la page

en: Top pages in the past %interval
fr: Top des pages depuis %interval

en: Top visitors in the past %interval
fr: Top des visiteurs depuis %interval

en: Top referrers in the past %interval
fr: Top des références depuis %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fr: Journalise chaque accès de page. Nécessaire pour les statistiques de références.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fr: Les vielles entrées du journal d'accès (les statistiques sur les référants incluses) seront automatiquement supprimées. (Requiert une <a href="@cron"> tâche cron de maintenance </a> correctement configurée.)

en: Content viewing counter settings
fr: Paramètres du compteur de visualisation de contenu

en: Count content views
fr: Compter le nombre d'affichage des contenus

en: Increment a counter each time content is viewed.
fr: Incrémenter un compteur à chaque fois qu'un contenu est visualisé.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fr: Paramètres pour l'information statistique que Drupal conservera à propos du site. Voir les <a href="@statistics">statistiques du site</a> pour l'information réelle.

en: This page displays the site's most recent hits.
fr: Cette page affiche l'activité récente du site.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fr: Cette page affiche tous les référents externes ou toutes les références externes à votre site.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fr: Quand vous bannissez un visiteur, vous empêchez son adresse IP d'accéder à votre site. À la différence du blocage d'utilisateur, le bannissement d'un visiteur fonctionne aussi sur les anonymes. C'est la solution la plus communément utilisée pour empêcher l'accès intensif des robots ou des agents.

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: How many content items to display in "all time" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « depuis toujours ».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « vu récemment ».

en: Today's:
fr: Aujourd'hui :

en: All time:
fr: Depuis toujours :

en: Last viewed:
fr: Dernier accès :

en: View pages that have recently been visited.
fr: Voir les pages qui ont été récemment visitées.

en: View pages that have been hit frequently.
fr: Voir les pages qui ont été fréquemment consultées.

en: Top visitors
fr: Top des visiteurs

en: View visitors that hit many pages.
fr: Afficher les visiteurs qui accèdent à de nombreuses pages.

en: Top referrers
fr: Top des référents

en: View top referrers.
fr: Voir le top des référents

en: View access log.
fr: Voir le journal des accès.

en: Track page visits
fr: Suivre les visites des pages

en: Logs access statistics for your site.
fr: Enregistre les statistiques d'accès à votre site.

en: Logs and records system events to syslog.
fr: Enregistre les évements systèmes dans le syslog.

en: User pictures in posts
fr: Portrait des utilisateurs dans les contributions

en: User pictures in comments
fr: Portrait des utilisateurs dans les commentaires

en: Shortcut icon
fr: Icône de raccourci

en: Logo image settings
fr: Paramètres du logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fr: Si cette case est cochée, le logo suivant sera affiché.

en: Use the default logo
fr: Utiliser le logo par défaut

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fr: Cochez si vous voulez que le thème utilise son logo par défaut.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fr: Chemin vers le logo que vous voulez utiliser à la place du logo par défaut.

en: Upload logo image
fr: Envoyer le logo

en: Shortcut icon settings
fr: Paramètres de l'icône de raccourci

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fr: Votre icône de raccourci ou 'favicon' est affichée dans la barre d'adresse et les favoris de la plupart des navigateurs.

en: Use the default shortcut icon.
fr: Utiliser l'icône de raccourci par défaut.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fr: Cocher ceci si vous souhaitez que le thème utilise l'icône de raccourci par défaut.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fr: Le chemin du fichier image que vous souhaitez utiliser comme icône de raccourci personnalisée.

en: Upload icon image
fr: Transférer l'icône

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct au serveur, utilisez ce champ pour transférer votre icône de raccourci.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fr: @module (<span class="admin-missing">manquant</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fr: Les modules suivants vont être complètement désinstallés de votre site, et <em>toutes les données de ces modules seront perdues</em> !

en: Confirm uninstall
fr: Confirmer la désinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fr: Voulez-vous procéder à la désinstallation des éléments ci-dessus ?

en: No modules selected.
fr: Aucun module sélectionné.

en: The selected modules have been uninstalled.
fr: Les modules sélectionnés ont été désinstallés.

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: Select an image processing toolkit
fr: Sélectionnez une boîte à outils de traitement d'image

en: Number of items in each feed
fr: Nombre d'éléments dans chaque flux

en: Default number of items to include in each feed.
fr: Le nombre d'éléments par défaut à inclure dans chaque flux.

en: Feed content
fr: Contenu du flux

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fr: Paramètres globaux pour l'affichage, par défaut, du contenu de chaque flux.

en: Cron ran successfully.
fr: La tâche planifiée (cron) a réussi.

en: Cron run failed.
fr: La tâche planifiée (cron) a échoué.

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fr: Cette page liste les tâches d'administration disponibles pour chaque module.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fr: Ces options permettent de contrôler l'aspect général de votre site, quelque soit le thème. A moins que ces paramètres généraux soient modifiés par la configuration d'un thème spécifique, ce sont eux qui seront utilisés par défaut.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fr: Le bloc <em>Powered by Drupal</em> est un lien optionnel vers la page d'accueil du projet Drupal. Même s'il n'est absolument pas obligatoire d'afficher ce lien, cela reste un moyen de promouvoir Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fr: Vous trouverez ici un rapide aperçu des paramètres de votre site Drupal ainsi que les problèmes détectés dans votre installation. Il est utile de copier-coller ces informations quand vous demandez de l'aide sur les forums de drupalfr.org ou sur le système de gestion de tickets de drupal.org.

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fr: Impossible de supprimer le fichier temporaire "%path" pendant l'opération de nettoyage

en: Compact mode
fr: Mode compact

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fr: Indiquer à Drupal où stocker les fichiers transférés et la manière d'y accéder.

en: Image toolkit
fr: Boîte à outils image

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fr: Choisir quelle boîte à outils image utiliser si vous avez installé des boîtes à outils optionnelles.

en: RSS publishing
fr: Publication RSS

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fr: Activer ou désactiver les URL simplifiées pour votre site.

en: Clean URL check
fr: Test des URL simplifiées

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fr: Obtenir un rapport du fonctionnement de votre site et des problèmes détectés.

en: -1 (Unlimited)
fr: -1 (infini)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fr: Votre version de PHP est trop ancienne. Drupal nécessite au moins la version %version de PHP.

en: PHP register globals
fr: PHP 'register globals'

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fr: La directive <em>register_globals</em> est activée. Drupal nécessite que cette directive soit desactivée. Votre site peut en effet être à risque si <em>register_globals</em> est activée. Vous trouverez les instructions nécessaires <a href="http://php.net/configuration.changes">pour changer les paramètres de configuration</a> dans le manuel PHP.

en: Enabled ('@value')
fr: Activé ('@value')

en: PHP memory limit
fr: Plafond mémoire de PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fr: En fonction de votre configuration, Drupal peut fonctionner avec un plafond mémoire de PHP de %memory_limit. Un plafond de %memory_minimum_limit ou supérieur est néanmoins recommandé, en particulier si votre site utiliser des modules additionnels.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fr: Augmentez le plafond mémoire de PHP en éditant le paramètre memory_limit dans le fichier de configuration %configuration-file et redémarrez votre serveur web (ou contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour cela).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fr: Contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour augmenter le plafond mémoire de PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fr: Consultez <a href="@url">les pré-requis de Drupal</a> pour plus d'informations.

en: Not protected
fr: Non protégé.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fr: Le fichier %file n'est pas protégé en écriture et cela pose un problème de sécurité. Vous devez changer les permissions du fichier pour qu'il ne soit pas accessible en écriture.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@cron-handbook">la configuration du Cron</a> du manuel en ligne.

en: Cron has not run recently.
fr: Cron n'a pas été lancé récemment.

en: Cron maintenance tasks
fr: Tâches planifiées (cron) de maintenance

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fr: Vous pouvez <a href="@cron">lancer le cron manuellement</a>.

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fr: Il est possible que vous deviez définir un répertoire correct sur la <a href="@admin-file-system">page des paramètres du système de fichiers</a> ou changer les permissions du répertoire actuel pour qu'il soit autorisé en écriture.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>publique</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>privée</em>)

en: Database updates
fr: Mises à jour de la base de données

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fr: Certains modules nécessitent des modifications du schéma de base de données. Vous devriez lancer <a href="@update">le script de mise à jour de la base de données</a> immédiatement.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fr: Le script update.php est accessible à tout le monde sans vérification, ce qui représente un risque de sécurité. Vous devez attribuer à FALSE la valeur de la variable $update_free_access dans votre fichier settings.php.

en: Access to update.php
fr: Accéder à update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
fr: Permet aux administrateurs de modifier la configuration générale du site.

en: Reset to alphabetical
fr: Rétablir l'ordre alphabétique

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fr: Les termes sont affichés par ordre croissant de poids.

en: Weight value must be numeric.
fr: Le poids doit être numérique.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir l'ordre alphabétique du vocabulaire %title ?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fr: La réinitialisation d'un vocabulaire annulera l'ordre personnalisé et organisera les éléments par ordre alphabétique.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fr: Réinitialiser le vocabulaire '%name' par ordre alphabétique.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fr: Les traductions d'un contenu sont gérées par ensembles de traductions. Chaque ensemble de traductions possède une contribution source et autant de traductions que de <a href="!languages">langues activées</a>. Toutes les traductions sont marquées comme à jour ou périmées en fonction de l'importance des modifications sur la contribution source.

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: Flag translations as outdated
fr: Périmer toutes les traductions

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fr: Si vous faites des changements significatifs, qui nécessiteront une mise à jour des traductions, vous pouvez indiquer que toutes les traductions liées à cette contribution sont périmées. Cela ne changera aucune des propriétés de ce contenu, notamment son état de publication.

en: This translation needs to be updated
fr: Cette traduction doit être mise à jour

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fr: Lorsque cette option est cochée, la traduction doit être mise à jour car la source de la contribution a changé. Décocher quand la traduction est à nouveau à jour.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Allows content to be translated into different languages.
fr: Permet au contenu d'être traduit dans plusieurs langues.

en: Unknown release date
fr: Date de publication inconnue

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: Disabled modules
fr: Modules désactivés

en: Disabled themes
fr: Thèmes désactivés

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fr: Sélectionnez la fréquence de vérification des mises a jour des modules et thèmes actuellement installés sur votre site.

en: E-mail notification threshold
fr: Seuil de notification de courriel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fr: Vous pouvez choisir de n'envoyer un courriel que si une mise à jour de sécurité est disponible, ou pour être informé de toutes les nouvelles versions. Si des mises à jour sont disponibles pour le cœur de Drupal ou pour les modules et thèmes installés, votre site affichera toujours un message sur la page <a href="@status_report">tableau de bord d'administration</a> ainsi qu'un message d'erreur sur les pages d'administration s'il s'agit d'une mise à jour de sécurité.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fr: Ici vous pourrez trouver de l'information à propos des mises à jour disponibles pour vos modules et thèmes installés. Veuillez noter que chaque module ou thème fait partie d'un "projet", lequel peut ou non avoir le même nom et peut inclure plusieurs modules ou thèmes.

en: Module and theme update status
fr: Statut de mise à jour des modules et des thèmes

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fr: Des mises à jour de sécurité sont disponibles pour un ou plusieurs de vos modules ou thèmes. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fr: Il y a des mises à jour disponibles pour un ou plusieurs de vos modules ou thèmes. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fr: Afficher l'état des mises à jour disponibles pour vos modules et thèmes.

en: Notify user when account is activated.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est activé.

en: Notify user when account is blocked.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est bloqué.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire de transfert de portraits, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fr: Le nom pour ce rôle. Exemple : « modérateur », « responsable de l'édition », « architecte du site ».

en: The role has been renamed.
fr: Le rôle a été renommé.

en: The role has been deleted.
fr: Le rôle a été supprimé.

en: E-mail new password
fr: Envoyer nouveau mot de passe par courriel

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fr: Désolé, %name n'est reconnu ni comme un nom d'utilisateur ni comme une adresse e-mail.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fr: Des instructions détaillées ont été envoyées à votre adresse électronique.

en: %name has been deleted.
fr: %name a été supprimé.

en: You must enter a username.
fr: Vous devez saisir un nom d'utilisateur.

en: The username cannot begin with a space.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas commencer par un espace.

en: The username cannot end with a space.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas se terminer par un espace.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas contenir plusieurs espaces à la suite.

en: The username contains an illegal character.
fr: Le nom d'utilisateur contient un caractère non valide.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fr: Le nom d'utilisateur %name est trop long : sa longueur doit être inférieure à %max caractères.

en: You must enter an e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse électronique.

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: User list length
fr: Longueur de la liste des utilisateurs

en: Enter the password that accompanies your username.
fr: Saisissez le mot de passe correspondant à votre nom d'utilisateur.

en: Signature settings
fr: Paramètres de signature

en: Delete picture
fr: Supprimer l'image

en: Check this box to delete your current picture.
fr: Cochez cette case pour supprimer votre portrait actuel.

en: Unblock the selected users
fr: Débloquer les utilisateurs sélectionnés.

en: Block the selected users
fr: Bloquer les utilisateurs sélectionnés.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fr: Cette page permet à l'administrateur d'inscrire manuellement des utilisateurs. Les noms d'utilisateurs et les adresses de courriels doivent être uniques.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fr: Entrez une requête simple ("*" peut être utilisé comme joker) pour rechercher un nom d'utilisateur ou un courriel. Par exemple, on pourrait rechercher "je" et Drupal retournerait "Jean","Jean-François" et "jeanne@example.com".

en: Deleted user: %name %email.
fr: Utilisateur supprimé : %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fr: Déterminer les accès aux fonctionnalités en choisissant des droits pour les rôles.

en: Edit role
fr: Modifier le rôle

en: Manages the user registration and login system.
fr: Gère l'inscription des utilisateurs et le système d'identification.

en: Run the clean URL test
fr: Lancer le test des URL simplifiées

en: Slot
fr: créneau

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: URL to file
fr: Url du fichier

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers, mais il ne dispose pas des bibliothèques requises. Il est recommandé d'installer la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a> (meilleur choix) ou d'installer <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fr: Votre serveur est incapable d'afficher la progression de transfert de fichier. La progression de transfert de fichier requiert que PHP soit exécuté avec mod_php et non en tant que FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers avec APC, mais celui-ci n'est pas activé. Ajouter le code <code>apc.rfc1867 = 1</code> à votre fichier de configuration php.ini. Toutefois, il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a>, car elle supporte le transfert simultané de plusieurs fichiers (ce qui n'est pas le cas d'APC).

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: @size KB
fr: @size Ko

en: @size MB
fr: @size Mo

en: @size GB
fr: @size Go

en: @size TB
fr: @size To

en: @size PB
fr: @size Po

en: @size EB
fr: @size Eo

en: @size ZB
fr: @size Zo

en: @size YB
fr: @size Yo

en: All messages
fr: Tous les messages

en: (empty)
fr: (vide)

en: Text format
fr: Format de texte

en: No new posts
fr: Aucun nouveau message

en: Sticky topic
fr: Sujet épinglé

en: Edit !type
fr: Modifier !type

en: URL path
fr: Chemin d'URL

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgctxt" inattendu à la ligne %line.

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Submit the sitemap to search engines.
fr: Soumettre le sitemap aux moteurs de recherche.

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
fr: Ajouter les liens de termes de taxonomie au sitemap.

en: Default priority
fr: Priorité par défaut

en: Indexed
fr: Indexé

en: Format string
fr: Chaine de format

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du champ (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Elément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name n'est pas valide. Le nom doit seulement contenir des lettre minuscules non accentuées, des nombres, et des tirets bas.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom du champ %field_name existe déjà.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: %name must be an integer.
fr: %name doit être un entier.

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Rotate
fr: Rotation

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Show links
fr: Afficher les liens

en: Hello <strong>@username</strong>
fr: Bonjour <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Minimum sitemap lifetime
fr: Durée de vie minimale de la carte du site

en: No minimum
fr: Pas de minimum

en: Number of links in each sitemap page
fr: Nombre de liens sur chaque page de la carte du site

en: Maximum number of sitemap links to process at once
fr: Nombre maximal de liens de la carte du site à procéder à la fois

en: If you have problems running cron or rebuilding the sitemap, you may want to lower this value.
fr: Si vous avez des problèmes au lancement du cron ou à reconstruire la carte du site, vous pourriez vouloir diminuer cette valeur.

en: Sitemap cache directory
fr: Répertoire du cache de la carte du site

en: Change frequency
fr: Changer la fréquence

en: Invalid base URL.
fr: Base d'URL invalide.

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
fr: La carte de votre site est à jour et n'a pas besoin d'être reconstruite.

en: Rebuild sitemap
fr: Reconstruire la carte du site

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
fr: La priorité de cette URL relativement aux autres URL de votre site.

en: Default (@value)
fr: (@value) par défaut

en: Rebuilding Sitemap
fr: Reconstruction de la carte du site

en: Could not open file @file for writing.
fr: N'a pu ouvrir le fichier @file en écriture.

en: Unknown error occurred while writing to file @file.
fr: Une erreur inconnue s'est produite en inscrivant dans le fichier @file.

en: Sitemap file
fr: Fichier de la carte du site.

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
fr: Générée par le <a href="@link-xmlsitemap">module Drupal XML sitemap</a>.

en: Number of sitemaps in this index
fr: Nombre de cartes du site dans cet index

en: Click on the table headers to change sorting.
fr: Cliquer sur les en-têtes de la table pour changer le tri.

en: Sitemap URL
fr: URL de la carte du site

en: Number of URLs in this sitemap
fr: Nombre d'URL dans cette carte du site

en: URL location
fr: Emplacement de l'URL

en: Invalid sitemap link priority %priority.<br />@link
fr: Priorité du lien de la carte du site %priority invalide.

en: Negative changecount value. Please report this to <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link
fr: Valeur changecount négative. Merci de le signaler à <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link

en: Rebuild the site map.
fr: Reconstruire la carte du site.

en: XML sitemap cache directory
fr: Répertoire du cache de XML sitemap

en: Cached files have not been generated yet.
fr: Les fichiers en cache n'ont pas encore été générés.

en: The XML sitemap data is out of sync and needs to be <a href="@link-rebuild">completely rebuilt<a>.
fr: Les données de XML sitemap sont désynchronisées et doivent être <a href="@link-rebuild">complètement reconstruites<a>.

en: The XML cached files are out of date and need to be regenerated. You can <a href="@link-cron">run cron manually</a> to regenerate the sitemap files.
fr: Les fichiers XML en cache ne sont plus à jour et doivent être regénérés. Vous pouvez <a href="@link-cron">lancer le cron manuellement</a> pour regénérer les fichiers de la carte du site.

en: Path to link
fr: Chemin vers le lien

en: There is already an existing link in the sitemap with the path %link.
fr: Il existe déjà un lien dans le plan de site avec le chemin %link.

en: The custom link %link is either invalid or it cannot be accessed by anonymous users.
fr: Le lien personnalisé %link est invalide ou n'est pas accessible par les utilisateurs anonymes.

en: The custom link for %loc was saved.
fr: Le lien personnalisé pour %loc a été enregistré.

en: Are you sure you want to delete the custom link for %loc?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le lien personnalisé de %loc ?

en: The custom link for %loc has been deleted.
fr: Le lien personnalisé pour %loc a été supprimé.

en: XML sitemap custom
fr: XML sitemap personalisé

en: Adds user configurable links to the sitemap.
fr: Ajoute des liens configurables par l'utilisateur au plan de site.

en: Submit the sitemap to the following engines
fr: Soumettre le sitemap aux moteurs de recherche.

en: Do not submit more often than every
fr: Ne pas soumettre plus souvent que chaque

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
fr: Ne soumettre que si le plan de site a été mis à jour depuis la dernière soumission.

en: Custom submission URLs
fr: URLs de soumission personnalisées

en: In order to verify site ownership with the search engines listed below, it is highly recommended to download and install the <a href="@site-verify">Site verification module</a>.
fr: Pour vérifier qui est le propriétaire du site avec les moteurs de recherche listés ci-dessous, il est hautement recommandé de télécharger et d'installer le module <a href="@site-verify">Site verification </a>.

en: Submitted the sitemap to %url and received response @code.
fr: Plan de site soumis à %url et réponse @code reçue.

en: Search Engines
fr: Moteurs de recherche

en: XML sitemap menu
fr: menu de XML sitemap

en: Adds menu item links to the sitemap.
fr: Ajoute des liens d'élément de menu au plan de site.

en: Adds content links to the sitemap.
fr: Ajoute des liens de contenus au plan de site.

en: Automatic (recommended)
fr: Automatique (recommandé)

en: (highest)
fr: (le plus grand)

en: (lowest)
fr: (le plus petit)

en: Please increase the number of links per page.
fr: Veuillez augmenter le nombre de liens par page.

en: XML sitemap link count
fr: Nombre de liens XML sitemap

en: You have exceeded the number of links that your sitemap can contain (@num).
fr: Vous avez dépassé le nombre de liens que votre plan de site peut contenir (@num).

en: XML sitemap page count
fr: Nombre de pages XML sitemap

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
fr: Créé un plan de site XML conformément au protocole <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org</a>.

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
fr: Inclure une feuille de style avec le plan de site pour les humains.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
fr: Une reconstruction n'est pas nécessaire. Si vous voulez juste régénérer les fichier XML sitemaps, vous pouvez <a href="@link-cron">lancer le cron manuellement</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
fr: Enregistrez et restaurez toute inclusion personnalisée et les liens prioritaires.

en: This action rebuilds your site's XML sitemap and regenerates the cached files, and may be a lengthy process. If you just installed XML sitemap, this can be helpful to import all your site's content into the sitemap. Otherwise, this should only be used in emergencies.
fr: Cette action reconstruit le plan de site XML de votre site et régénère les fichiers mis en cache, et peut être une processus long. Si vous venez d'installer XML sitemap, ceci peut être utile pour importer tout le contenu de votre site dans le plan du site. Sinon, ceci ne devrait être utilisé qu'en cas d'urgence.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
fr: Active le multilangage pour les plans de site XML.

en: Inclusion: @value
fr: Inclusion : @value

en: Priority: @value
fr: Priorité : @value

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Save !type
fr: Enregistrer !type

en: Delete !type
fr: Supprimer !type

en: Available wildcard characters:
fr: Caractères jokers disponibles :

en: Database is encoded in UTF-8
fr: La base de données est encodée en UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fr: Drupal n'a pas pu déterminer si l'encodage de la base de données a été défini en UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
fr: PostgreSQL s'est initialisé.

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: Created role of name: @name, id: @rid
fr: Rôle créé, nom : @name, id : @rid

en: User %name successfully logged in.
fr: Utilisateur %name connecté avec succès.

en: Raw "@raw" found
fr: Le texte brut "@raw" a été trouvé

en: Raw "@raw" not found
fr: Le texte brut "@raw" n'a pas été trouvé

en: "@text" found
fr: "@text" trouvé

en: "@text" not found
fr: "@text" non trouvé

en: Pattern "@pattern" found
fr: Motif "@pattern" trouvé

en: Pattern "@pattern" not found
fr: Motif "@pattern" non trouvé

en: Checkbox field @id is checked.
fr: La case à cocher @id est cochée.

en: Checkbox field @id is not checked.
fr: La case à cocher @id n'est pas cochée.

en: Verbose message
fr: Message verbeux

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fr: Sélectionner le(s) test(s) ou groupe(s) de tests que vous souhaitez exécuter, et cliquer sur <em>Lancer les tests</em>.

en: All (@count)
fr: Tous (@count)

en: Pass (@count)
fr: Réussi (@count)

en: Fail (@count)
fr: Échoué (@count)

en: Return to list
fr: Retourner à la liste

en: Clear results after each complete test suite run
fr: Effacer les résultats après chaque lancement de série de tests complets

en: Provide verbose information when running tests
fr: Fournit des informations verbeuses lors de l'exécution des tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fr: Les données verbeuses seront affichées tout le long avec les affirmations courantes, ce qui est utile pour le débogage. Les données verbeuses seront effacées entre chaque exécution de série de test. La sortie de données verbeuses est très détaillé et ne doit être utilisé que lors du débogage.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fr: Paramètres auth HTTP à utiliser par le navigateur en SimpleTest pendant les tests. Utile lorsque le site nécessite une authentification HTTP de base.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fr: @pass, @fail, @exception et @debug

en: The test run did not successfully finish.
fr: Le test ne s'est pas terminé avec succès.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fr: Effacer les résultats est désactivé et le tableau de résultats des tests ne sera pas effacé.

en: No leftover tables to remove.
fr: Pas de tables restantes à retirer.

en: 1 debug message | @count debug messages
fr[0]: @count message de débogage
fr[1]: @count messages de débogage

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fr[0]: @count résultat de test supprimé.
fr[1]: @count résultats de test supprimés.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fr[0]: 1 table restante supprimée.
fr[1]: @count tables restantes supprimées.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fr[0]: @count répertoire temporaire supprimé.
fr[1]: @count répertoires temporaires supprimés.

en: Test result
fr: Résultat du test

en: View result of tests.
fr: Voir le résultat des tests.

en: hash
fr: Hachage

en: Comment permalink
fr: Permalien du commentaire

en: !site_name blogs
fr: Les blogs de !site_name

en: Search block
fr: Bloc de recherche

en: Edit style
fr: Modifier le style

en: Delete style
fr: Supprimer le style

en: Check for updates of disabled modules and themes
fr: Vérifier les mises à jour des modules et thèmes désactivés

en: Existing sitemap.xml file found.
fr: Fichier sitemap.xml existant trouvé.

en: The XML sitemap module cannot display its XML output if there is an existing sitemap.xml file in your website root.
fr: Le module XML sitemap ne peut pas afficher ses sorties XML s'il y a un fichier sitemap.xml existant dans la racine de votre site.

en: Maximum image insert width
fr: Largeur maximale de l'image à insérer

en: When inserting images, the height and width of images may be scaled down to fit within the specified width. Note that this does not resize the image, it only affects the HTML output. To resize images it is recommended to install the <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a> module.
fr: Lors de l'insertion des images, la hauteur et la largeur des images peuvent être réduites pour tenir à l'intérieur de la largeur spécifiée. Veuillez noter que cela ne redimensionne pas l'image, cela n'affecte que le rendu HTML. Pour redimensionner les images, il est recommandé d'installer le module <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter (filtre de redimensionnement d'image)</a>.

en: Fetcher
fr: Extracteur

en: Enable insert button
fr: Activer le bouton d'insertion

en: Enable the insert button and options for this widget.
fr: Active bouton d'insertion et les options pour ce widget.

en: Enabled insert styles
fr: Les styles d'insertion  sont activés

en: Default insert style
fr: Style d'insertion par défaut

en: Select the default style which will be selected by default or used if no specific styles above are enabled.
fr: Sélectionner le style par défaut, c'est à dire celui qui sera sélectionné par défaut ou utilisé si aucun des styles spécifiques ci-dessous n'est activé.

en: Additional CSS classes
fr: Classes CSS additionnelles

en: Add any classes that should be added to the item on output.
fr: Ajouter chacune des classes qui devra être ajoutée à l'élément lors du rendu.

en: Assists in inserting files, images, or other media into the body field or other text areas.
fr: Aide à l'insertion des fichiers, des images et d'autres médias dans le champ Corps ainsi que dans les autres zones de texte.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: Path to uploaded files relative to the document root.
fr: Chemin vers les fichiers téléchargés, relatif à la racine du document.

en: What You See Is What You Get
fr: What You See Is What You Get (ce que vous voyez est ce que vous obtenez)

en: official project page
fr: page officielle du projet

en: openid
fr: OpenID

en: Highlighted content
fr: Contenu surligné

en: Submitted by !username on !datetime.
fr: Soumis par !username le !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Administer forums
fr: Administrer les forums

en: Cancel account
fr: Annuler le compte

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Provide a description of this node to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
fr: Fournir une description de ce nœud pour apparaitre dans la balise &lt;TITLE&gt; que les moteurs de recherche peuvent utiliser dans leurs listes de résultat de recherche (optionnel). Il est généralement admis que ce champ devrait être inférieur à 70 caractères.

en: Provide a description of this term to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
fr: Fournir une description de ce terme pour apparaitre dans la balise &lt;TITLE&gt; que les moteurs de recherche peuvent utiliser dans leurs listes de résultat de recherche (optionnel). Il est généralement admis que ce champ devrait être inférieur à 70 caractères.

en: Provide a description of this forum to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
fr: Fournir une description de ce forum pour apparaitre dans la balise &lt;TITLE&gt; que les moteurs de recherche peuvent utiliser dans leurs listes de résultat de recherche (optionnel). Il est généralement admis que ce champ devrait être inférieur à 70 caractères.

en: Provide a description of this user to appear in the &lt;title&gt; tag which search engines can use in search result listings (optional). It is generally accepted this field should be less than 70 characters.
fr: Fournir une description de cet utilisateur pour apparaitre dans la balise &lt;TITLE&gt; que les moteurs de recherche peuvent utiliser dans leurs listes de résultat de recherche (optionnel). Il est généralement admis que ce champ devrait être inférieur à 70 caractères.

en: Administrator role
fr: Rôle administrateur

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
fr: Définit la vitesse de transition du fondu et d'élasticité, en millisecondes.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
fr: Niveau d'opacité du premier plan (overlay). Intervalle : de 0 à 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
fr: Règle la vitesse du diaporama, en millisecondes.

en: Text for the slideshow start button.
fr: Texte sur le bouton de démarrage du diaporama.

en: No revision
fr: Aucune révision

en: @number comments per page
fr: @number commentaires par page

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: CKEditor Global Profile
fr: Profil global de CKEditor

en: Always run security filters for CKEditor.
fr: Toujours lancer les filtres de sécurité pour CKEditor.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
fr: Ne lancer les filtres de sécurité que lorsque CKEditor est paramétré pour démarrer automatiquement.

en: CKEditor default
fr: Défaut de CKEditor

en: Select manually
fr: Choisissez manuellement

en: Color module: base
fr: Module de couleur : base

en: Color module: top
fr: Module de couleur : haut

en: Color module: bottom
fr: Module de couleur : bas

en: The language for the CKEditor interface.
fr: La langue de l'interface de CKEditor.

en: Use theme ckeditor.styles.js
fr: Utiliser le thème ckeditor.styles.js

en: Define path to ckeditor.styles.js
fr: Définir le chemin de ckeditor.styles.js

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
fr: Choisissez l'explorateur de fichiers que vous voulez utiliser pour transférer des fichiers.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
fr: Choisissez l'explorateur de fichiers que vous voulez utiliser pour transférer des images.

en: Path to CKEditor
fr: Chemin de CKEditor

en: Local path to CKEditor
fr: Chemin local de CKEditor

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
fr: Le chemin relatif à l'emplacement du répertoire privé où CKEditor devrait stocker les fichiers transférés.

en: for developers only
fr: pour développeurs seulement

en: CKEditor homepage
fr: Page d'accueil de CKEditor

en: Take a look at !listlink when installing CKEditor.
fr: Jetez un œil à !listlink pour installer CKEditor.

en: Choose a CKEditor skin.
fr: Choisir un habillage CKEditor.

en: Insert Teaser Break
fr: Insérer une séparation de résumé

en: Insert Page Break
fr: Insérer un saut de page

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
fr: Le document contient déjà une séparation de résumé. Voulez-vous continuer en la retirant d'abord ?

en: Exported content
fr: Contenu exporté

en: override
fr: supplanter

en: There are no !items to display.
fr: Il n'y a aucun !items à afficher.

en: Are you sure you want to delete this !type?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce !type ?

en: List !type
fr: Lister les !type

en: Export !type
fr: Exporter !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
fr: Le type de la base de données. Drupal supporte uniquement un type de base de données à la fois, cela doit donc être le même que le type de base de données couramment utilisée.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
fr: Le nom de la base de données. La base de données doit exister, elle ne sera pas créée pour vous.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
fr: Entrer le nom d'un utilisateur avec droit d'écriture sur la base de données.

en: The database name is not valid.
fr: Le nom de la base de données n'est pas valide.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
fr: Vous pouvez ignorer certaines table, ou des données de table spécifiques du fichier de sauvegarde. Seulement des données que vous n'aurez pas besoin telles que les données de cache, ou des tables d'autres applications. Exclure des tables peut faire tomber le site, donc <strong>ne changez ces paramètres que si vous savez ce que vous faites</strong>.

en: Lock tables during backup
fr: Verrouiller les tables durant la sauvegarde

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
fr: Ce réglage peut réduire la corruption des données, mais votre site ne répondra plus.

en: %num SQL commands executed.
fr: %num commandes SQL ont été exécutées.

en: MySQL Database
fr: Base de données MySQL

en: Default Database
fr: Base de données par défaut

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
fr: Entrer l'adresse électronique à laquelle envoyer les fichiers de sauvegarde. Assurez-vous que le serveur puisse supporter les pièces jointes de grande taille.

en: Database backup from !site: !file
fr: Sauvegarde de la base de données de !site&nbsp;: !file

en: Database backup attached.
fr: Sauvegarde de la base de donnée en pièce jointe.

en: Server Directory
fr: Répertoire du serveur

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
fr: Entrez le chemin vers le répertoire où enregistrer les sauvegardes. Vous pouvez utilisez un chemin relatif à votre répertoire racine Drupal. Le serveur web doit pouvoir écrire dans ce répertoire.

en: Change file mode (chmod)
fr: Changer le mode du fichier (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le mode spécifié. Utilisez la forme octale (644 ou 0644) ou laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: Change file group (chgrp)
fr: Changer le groupe du fichier (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le groupe spécifié. Laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
fr: Vous devez entrer une valeur octale valide (644 ou 0644) ou laisser le champ vide.

en: Manual Backups Directory
fr: Répertoire de sauvegarde manuelle

en: Scheduled Backups Directory
fr: Répertoire des sauvegardes planifiées

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
fr: Sauvegarder les fichiers de sauvegarde dans n'importe quel répertoire sur le serveur où le serveur web peut écrire.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer les sauvegardes directement dans une autre base de données. Les destinations de base de données peuvent être également utilisées comme source de sauvegarde.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer la sauvegarde directement dans une autre base de données MySQL. Les destinations de base de données peuvent aussi être utilisées comme une source de sauvegarde.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
fr: Sauver les fichiers de sauvegarde sur un répertoire sur un serveur FTP.

en: FTP Directory
fr: Répertoire FTP

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
fr: Enregistrer les fichiers de sauvegarde vers un bucket sur votre !link.

en: Amazon S3 account
fr: Compte Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
fr: Envoyer le fichier de sauvegarde comme pièce jointe à l'adresse de courriel suivante.

en: There are no backup files to display.
fr: Il n'y a aucun fichier de sauvegarde à afficher.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
fr: Choisissez la base de données à restaurer. N'importe quelle destination de base de données que vous avez créé et n'importe quelle base de données indiquée dans votre fichier settings.php peuvent être restaurées.

en: Are you sure you want to restore the database?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données&nbsp;?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données depuis le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? Ceci supprimera certaines données et est irréversible. <strong>Testez toujours vos sauvegardes sur un serveur de développement&nbsp;!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: La restauration va supprimer tout ou partie de vos données et ne peut être annulée. <strong>Testez toujours la restauration en dehors d'un serveur de production !</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde&nbsp;?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? <strong>Cette action est irréversible.</strong>

en: Backup Source
fr: Source de sauvegarde

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
fr: Choisissez la base de données à sauvegarder. Toutes les destinations de bases de données que vous avez créées et toutes les bases de données spécifiées dans votre fichier settings.php peuvent être sauvegardées.

en: Add a new @s destination.
fr: Ajouter une nouvelle destination de @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
fr: Choisissez le type de destination que vous voulez créer &nbsp;:

en: No destination types available.
fr: Pas de types de destinations disponibles.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer la destination %name&nbsp;? Les fichiers de sauvegarde enregistrés dans cette destination ne seront pas supprimés.

en: list files
fr: lister les fichiers

en: restore
fr: restaurer

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
fr:  Vous n'avez pas besoin d'entrer un mot de passe sauf si vous voulez modifier le mot de passe courant.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
fr: Chiffrement du fichier (EXPERIMENTAL)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
fr: Les fichiers cryptés ne peuvent être restaurés que par Backup and Migrate et uniquement sur les sites ayant la même clé de cryptage. <strong>Cette fonctionnalité est expérimentale, et ne devrait être utilisée que pour les tests.</strong>

en: File Encryption
fr: Chiffrement de fichiers

en: Install the !link to enable backup file encryption.
fr: Installez le !link pour activer le chiffrement du fichier de sauvegarde.

en: AES Encryption Module
fr: Module AES Encryption

en: No Encryption
fr: Aucun chiffrement

en: AES Encryption
fr: Chiffrement AES

en: Send an email if backup succeeds
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde réussit

en: Email Address for Success Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis de réussite

en: Send an email if backup fails
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde échoue

en: Email Address for Failure Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis d'échec

en: !site backup succeeded
fr: Sauvegarde de !site réussie !

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès.

en: !site backup failed
fr: La sauvegarde de !site a échoué

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site a échoué avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
fr: La sauvegarde du site a échoué pour une raison inconnue.

en: Disable query log
fr: Désactiver le journal des requêtes

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de sauvegarde. Elle sera activée de nouveau une fois la sauvegarde terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take site offline
fr: Mettre le site hors-ligne

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
fr: Mettre le site hors ligne durant la sauvegarde et affichage d'un message de maintenance. Le site sera remis en ligne une fois la sauvegarde terminée.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de restauration. Elle sera réactivée de nouveau une fois la restauration terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
fr: Mettre le site hors ligne pendant la restauration et afficher d'un message de maintenance. Le site sera de nouveau en ligne une fois la restauration terminée.

en: View as checkboxes
fr: Afficher comme cases à cocher

en: Backup File
fr: Fichier de sauvegarde

en: You can use tokens in the file name.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans le nom du fichier.

en: profiles
fr: profils

en: Untitled Profile
fr: Profil sans nom

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le profil %name ? Chaque planning utilisant ce profil sera désactivé.

en: schedule
fr: planification

en: schedules
fr: planifications

en: Untitled Schedule
fr: Planning sans titre

en: No tables excluded
fr: Aucune table exclue

en: No data omitted
fr: Aucune donnée omise

en: Schedule Name
fr: Nom de planification

en: Settings Profile
fr: Profil de paramètres

en: -- None Available --
fr: -- Aucun disponible --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
fr: Le nombre de fichiers de sauvegarde à conserver avant de supprimer les plus vieux. Utiliser 0 pour ne jamais supprimer les sauvegardes. <strong>Les autres fichiers dans le répertoire de destination seront supprimés si vous spécifiez une limite.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
fr: Choisissez où le fichier de sauvegarde sera enregistré. Les fichiers de sauvegarde contiennent des données sensibles, soyez donc prudent(e) quant à l'endroit où vous les conservez.

en: Create new destination
fr: Créer une nouvelle destination

en: Backup period must be a number greater than 0.
fr: La période de sauvegarde doit être un nombre supérieur à 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
fr: Le nombre à garder doit être un entier supérieur ou égal à 0.

en: Once a second
fr: Une fois par seconde

en: Every @count seconds
fr: Toutes les @count secondes

en: Once a minute
fr: Une fois par minute

en: Every @count minutes
fr: Toutes les @count minutes

en: Every @count hours
fr: Toutes les @count heures

en: Every @count days
fr: Tous les @count jours

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Every @count weeks
fr: Toutes les @count semaines

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
fr: Backup and Migrate facilite la tâche de sauvegarder votre base de données Drupal et de migrer les données d'une installation Drupal à une autre. Il fournit une fonction pour sauvegarder la base de données entière vers un fichier ou de télécharger, puis restaurer à partir d'une sauvegarde précédente. Vous pouvez aussi planifier l'opération de sauvegarde. La compression des fichiers de sauvegarde est aussi supportée. Les fichiers de sauvegarde de la base de données créés par ce module peuvent être importés dans cette installation ou dans toute autre installation Drupal avec le !restorelink, ou vous pouvez utiliser un outil de base de données tel que <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> ou en ligne de commande MySQL.

en: restore feature
fr: fonction de restauration

en: Quick Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde rapide

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles simples de votre base de données. Visitez la !helppage pour plus d'aide sur l'utilisation de ce module

en: Advanced Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde avancée

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles de votre base de données avec plus d'options avancées. Si vous avez un !profilelink enregistré, vous pouvez charger ces paramètres. Vous pouvez enregistrer tous les changements que vous apportez à ces paramètres dans un nouveau profil de paramètres.

en: settings profiles
fr: profils de paramètres

en: Restore Tab
fr: Onglet Restaurer

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
fr: Envoyer un fichier de sauvegarde et de migration. La fonction de restauration ne fonctionnera pas avec les dumps de base de données provenant d'autres sources telles que phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fr: Les destinations sont les emplacements où vous pouvez enregistrer ou charger vos fichiers de sauvegarde.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
fr: Les fichiers peuvent être enregistrés vers un répertoire sur votre serveur web, téléchargés sur votre bureau ou envoyés par courriel à un compte de courriel spécifié. À partir de l'onglet Destinations, vous pouvez créer, supprimer et modifier les destinations ou avoir la liste des fichiers qui ont déjà été sauvegardés aux destinations disponibles.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
fr: Les profils sont des paramètres de sauvegarde enregistrés. Les profils conservent aussi bien les paramètres d'exclusion de tables que vos noms de fichiers de sauvegarde, la compression et les paramètres d'horodatage. Vous pouvez utiliser les profils dans !schedulelink et pour !manuallink.

en: manual backups
fr: sauvegardes manuelles

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
fr: Vous pouvez créer de nouveaux profils en utilisant l'onglet Ajouter des profils ou en cochant la case "Enregistrer ces paramètres" sur la page de sauvegarde avancée.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
fr: Sauvegarder automatiquement votre base de données selon un horaire régulier en utilisant <a href="!cronurl">une tâche planifiée (cron)</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
fr: Chaque planification ne pourra s'exécuter au maximum qu'une fois par cron, donc elles ne s'exécuteront pas plus fréquemment que le permet la configuration du cron. Si vous spécifiez un nombre de sauvegardes à garder pour une planification, les anciennes sauvegardes seront supprimées quand les nouvelles seront créées. <strong>Si un nombre de fichiers à garder est spécifié, les autres fichiers sauvegardés vers cette destination de la planification seront supprimés.</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer une sauvegarde de ce site.

en: -- Select a Settings Profile --
fr: -- Sélectionnez un profil de paramètres --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
fr: Vous pouvez charger un profil. Un quelconque changement effectué ci-dessous sera perdu.

en: Load Settings
fr: Charger des paramètres

en: Load Profile
fr: Charger un profil

en: Quick Backup
fr: Sauvegarde rapide

en: Backup now
fr: Sauvegarder maintenant

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
fr: Pour plus d'options de sauvegarde, essayez la <a href="!advancedurl">page de sauvegarde avancée</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
fr: Une source ne peut être sauvegardée sur elle-même. Veuillez choisir une destination différente pour cette sauvegarde.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
fr: Sauvegarder depuis !from vers !to en utilisant !profile !submit

en: Backup Destination
fr: Destination de sauvegarde

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
fr: Choisissez où les fichiers de sauvegarde seront enregistrés. Les fichiers de sauvegardes contiennent des données sensibles, faites attention où vous les mettez. Selectionnez 'Télécharger' pour télécharger les fichiers vers votre Bureau.

en: Save the settings as
fr: Enregistrer les paramètres en tant que

en: Replace the '%profile' profile
fr: Remplacer le profil '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
fr: Ceci sera le nom de votre nouveau profil si vous sélectionnez "Créer un nouveau profil", sinon il deviendra le nouveau nom du profil '%profile'.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
fr: Choisissez un nom pour les paramètres. Vos paramètres seront enregistrés dans un profil et apparaîtront dans l'<a href="!url">Onglet Profils</a>.

en: Save Without Backing Up
fr: Enregistrer sans sauvegarder

en: Restore to
fr: Rétablir à

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
fr: <p>Ou vous pouvez restaurer un des fichiers de vos <a href="!url">destinations de sauvegarde enregistrées.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
fr: <a href="!restoreurl">Restaurer de nouveau</a>

en: Advanced Backup
fr: Sauvegarde avancée

en: The filter settings for the profile.
fr: Le filtre de paramètre pour le profil.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
fr: La {backup_migrate_destination}.destination_id de la source depuis laquelle sauvegarder.

en: Default Schedule
fr: Planning par défaut

en: The db source to backup from.
fr: La source de base données depuis laquelle sauvegarder.

en: Private files
fr: Fichiers privés

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Other blocks
fr: Autres blocs

en: Restore now
fr: Restaurer maintenant

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel laissée par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil Web laissé par l'auteur du commentaire.

en: The formatted content of the comment itself.
fr: Le contenu mis en forme du commentaire lui-même.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fr: L'auteur du commentaire, s'il était connecté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la dernière révision du nœud.

en: Translation set ID
fr: Identifiant (ID) du jeu de traduction

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fr: L'identifiant (ID) unique de la version de langue originale de ce nœud, si elle existe.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The human-readable name of the node type.
fr: Le nom affiché du type de nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fr: Le terme parent du terme de taxonomie, s'il existe.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fr: L'identifiant (ID) unique du vocabulaire de taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de nœuds étiquettés avec les termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: Your OpenID
fr: Votre OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fr: Cet OpenID sera lié à votre compte après inscription.

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
fr: Modifier ces types de paramètres affectera tous les éléments de ce type qui ont une inclusion ou une priorité par défaut.

en: Purging links.
fr: Purge des liens en cours.

en: XML sitemap settings have been modified and the files should be regenerated. You can <a href="@run-cron">run cron manually</a> to regenerate the cached files.
fr: Les paramètres de XML sitemap ont été modifiés et les fichiers doivent être régénérés. Vous pouvez <a href="@run-cron">exécuter le cron manuellement</a> pour régénérer les fichiers mis en cache.

en: Not found or not writable
fr: Non trouvé ou non accessible en écriture

en: How frequently the page is likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page.
fr: À quelle fréquence la page est-elle susceptible d'être modifiée. Cette valeur fournit les informations générales aux moteurs de recherche et peut ne pas correspondre exactement à la fréquence de visite qu'ils utilisent pour explorer la page.

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: the list of common problems
fr: la liste des problèmes courants

en: Embed Media Dialog
fr: Inclure le Dialogue Média

en: Embed media code
fr: Inclure le code média

en: Paste embed code here
fr: Coller le code inclus ici

en: You are not allowed to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Authorize file system changes
fr: Autoriser des changements du système de fichier

en: It appears you have reached this page in error.
fr: Il semblerait que vous soyez sur cette page par erreur.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fr: La tâche planifiée (cron) ne s'est pas exécutée en raison de l'utilisation d'une clé invalide.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fr: La tâche planifiée (cron) ne peut pas s'exécuter car le site est en mode maintenance.

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
fr: Consultez le message d'erreur et <a href="!url">poursuivez l'installation</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fr: Vous avez configuré @drupal pour utiliser un serveur %driver dans votre fichier %settings_file, cependant votre installation php ne supporte pas ce type de base de données.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fr: Désolé, vous devez choisir une langue afin de poursuivre l’installation.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fr: Il n'a pas été possible de trouver un profil d'installation. Les profils d'installation précisent quels modules activer et quels schéma installer dans la base de données. Un profil est nécessaire pour continuer le processus d'installation.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fr: Désolé, le profil que vous avez choisi ne peut pas être chargé.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Tous les changements nécessaires à %dir et %file ont été effectués, vous devriez donc en retirer les permissions d'écriture afin d'éviter les risques de sécurité. Si vous n'êtes pas sûr de savoir comme faire, merci de consulter le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fr: <a href="@url">Visitez votre nouveau site</a>.

en: Settings file
fr: Fichier de configuration

en: The settings file does not exist.
fr: Le fichier de configuration n'existe pas.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fr: Le processus d'installation de l'installeur <em>@drupal</em> requiert la création d'un fichier de configuration. <b>Copier</b> le fichier <em>%default_file</em> en <em>%file</em>. Des détails supplémentaires concernant l'installation sont disponibles dans <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
fr: Le fichier %file existe.

en: The settings file is not writable.
fr: Le fichier de configuration n'est pas accessible en écriture.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Le programme d'installation de @drupal a besoin des permissions d'écriture sur %file pendant la procédure d'installation. Si vous ne savez pas comment donner la permission d'écriture, merci de consultez le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
fr: Les courriels automatiques, comme par exemple les informations d'inscription, seront envoyés depuis cette adresse. Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site pour éviter que ces courriels ne soient signalés comme des pourriels (spam).

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: Select the default country for the site.
fr: Choisir le pays par défaut du site.

en: Receive e-mail notifications
fr: Recevoir les courriels de notification

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
fr: Le système vous préviendra lorsque de nouvelles versions et des mises à jour de sécurité importantes seront disponibles pour les composants installés. Des informations anonymes concernant votre site sont envoyées à <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
fr: Pas de mise à jour en attente.

en: 1 pending update | @count pending updates
fr[0]: @count mise à jour en attente
fr[1]: @count mises à jour en attente

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fr: Une erreur s'est produite durant la gestion de la requête&nbsp;: le serveur a reçu une entrée invalide.

en: Invalid form POST data.
fr: Données du formulaire POST invalides.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fr: Impossible de continuer, aucune méthode de transfert de fichier disponible

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fr: ATTENTION : vous n'utilisez pas de connexion cryptée, votre mot de passe sera donc envoyé en clair. <a href="@https-link">En savoir plus</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fr: Pour continuer, remplir les informations de connexion au serveur

en: Connection method
fr: Méthode de connexion

en: Enter connection settings
fr: Saisir les paramètres de connexion

en: @backend connection settings
fr: paramètres de connexion @backend

en: Change connection type
fr: Changer le type de connexion

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fr: Erreur, ce type de protocole de connexion (%backend) n'existe pas.

en: No active batch.
fr: Aucun traitement par lot actif.

en: Site under maintenance
fr: Site en maintenance

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fr: L'archivage ne peut fonctionner que sur des fichiers locaux : %file non supporté

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré car la destination %destination est invalide.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fr: Le fichier %source n'a pas pu être transféré car un fichier portant ce nom existe déjà dans la destination %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fr: Le nom du fichier dépasse la limite de 240 caractères. Veuillez renommer le fichier et essayer à nouveau.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fr: %path est un répertoire et ne peut pas être effacé en utilisant file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fr: Le fichier %path n'est pas d'un type reconnu, il n'a donc pas été effacé.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fr: Les droits du fichier ne peuvent pas être appliqués sur %uri.

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fr: Echec lors du lancement des tâches vers le serveur de base de données. La tâche  %task n'a pas été trouvée.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
fr: Impossible de modifier %settings. Veuillez vérifier les droits du fichier.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
fr: Echec lors de l'ouverture de %settings. Veuillez vérifier les permissions du fichier.

en: Required modules
fr: Modules requis

en: Required modules not found.
fr: Les modules requis sont introuvables.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
fr: Les modules suivants sont nécessaires mais n'ont pas été trouvés.  Déplacez-les dans le bon sous-répertoire tel que <em>sites/all/modules</em>. Modules manquants : !modules

en: system
fr: système

en: %module module uninstalled.
fr: Le module %module a été désinstallé.

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Use the default site language (@language_name).
fr: Utiliser la langue par défaut du site (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fr: Le fichier de traduction %filepath contient une erreur : la formule du pluriel n'a pas pu être analysée.

en: No strings available.
fr: Aucune chaîne disponible.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fr: @count chaîne(s) HTML interdite(s) dans %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fr: Le fichier de traduction Javascript %file.js a été perdu.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fr: Impossible d'envoyer le courriel. Contacter l'administrateur du site si le problème persiste.

en: Class %class does not implement interface %interface
fr: La classe %class n'implémente pas l'interface %interface

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
fr: Site en cours de maintenance. <a href="@url">Remettre le site en ligne.</a>

en: Operating in maintenance mode.
fr: Fonctionne en mode maintenance.

en: %module module enabled.
fr: Module %module activé.

en: %module module disabled.
fr: Module %module désactivé.

en: Status message
fr: Message d'état

en: Subscribe to @feed-title
fr: Souscrire à @feed-title

en: Theme key "@key" not found.
fr: La clé du thème "@key" est absente.

en: Unable to determine the type of the source directory.
fr: Impossible de déterminer le type du répertoire source.

en: Cannot determine the type of project.
fr: Impossible de déterminer le type du projet.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fr: Erreur fatale lors de la mise à jour, impossible de supprimer le répertoire d'installation.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fr: Le transfert du fichier a échoué, cause : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fr: Impossible de créer %directory pour cause de : %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fr: Drupal n'est peut-être pas configuré correctement avec la base de données existante. Vérifier les erreurs.

en: An AJAX HTTP error occurred.
fr: Une erreur HTTP AJAX s'est produite.

en: HTTP Result Code: !status
fr: Code de statut HTTP : !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fr: Une requête HTTP AJAX s'est terminée anormalement.

en: Debugging information follows.
fr: Informations de débogage ci-dessous.

en: Path: !uri
fr: Chemin : !uri

en: ResponseText: !responseText
fr: ResponseText : !responseText

en: ReadyState: !readyState
fr: ReadyState : !readyState

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
fr: Aucun flux disponible. <a href="@link">Ajouter un flux</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
fr: Aucune catégorie disponible. <a href="@link">Ajouter une catégorie</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: L'intervalle de temps entre les mises à jour du flux. Requiert une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> correctement configurée.

en: News items in block
fr: Actualités affichées dans le bloc

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
fr: Drupal peut créer un bloc avec les actualités les plus récentes de ce flux. Vous pouvez <a href="@block-admin">configurer les blocs</a> pour les afficher dans une région de votre page. Ce paramètre permet de configurer le nombre d'actualités à afficher dans le bloc de ce flux. Si vous entrez '0', le bloc de ce flux sera désactivé.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url n'est pas valide. Entrez une URL correctement saisie telle que http://www.example.com/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
fr: Un flux nommé %feed existe déjà. Choisissez un titre unique.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
fr: Il existe déjà un flux pour l'adresse %url. Saisissez une adresse URL unique.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
fr: Transférer un fichier OPML contenant une liste de flux à importer.

en: OPML Remote URL
fr: URL OPML distante

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
fr: Saisir l'URL d'un fichier OPML. Ce fichier sera téléchargé et traité une fois le formulaire soumis.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
fr: Drupal peut créer un bloc à partir des éléments les plus récents d'un flux. Vous pouvez <a href="@block-admin">configurer les blocs</a> pour qu'ils s'affichent dans la barre latérale de votre page. Ce paramètre vous permet de configurer le nombre d'éléments disponibles dans un bloc. Si vous choisissez "0", le bloc sera désactivé.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
fr: Vous devez <em>au choix</em> transférer un fichier ou saisir une URL.

en: This URL is not valid.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: No new feed has been added.
fr: Aucun nouveau flux n'a été ajouté.

en: The URL %url is invalid.
fr: L'URL %url est invalide.

en: A feed named %title already exists.
fr: Il existe déjà un flux nommé %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
fr: Il existe déjà un flux pour l'adresse %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
fr: Les extracteurs téléchargent des données depuis une source externe. Choisissez un chercheur adapté à la source externe à partir de laquelle vous souhaitez télécharger.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
fr: Les analyseurs syntaxiques (<em>parsers</em>) transforment les données téléchargées en structures standard. Choisissez un analyseur approprié au type de flux que vous souhaitez agréger.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
fr: Les processeurs agissent sur le flux de données analysé, ils stockent par exemple les éléments de flux. Choisissez les processeurs adaptés à votre tâche.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
fr: Pour la plupart des tâches d'agrégation, les paramètres par défaut sont bons.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
fr: Une catégorie intitulée %category existe déjà. Saisir un titre unique.

en: Default fetcher
fr: Extracteur par défaut

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fr: Télécharge des données à partir d'une URL en utilisant le gestionnaire de requête HTTP de Drupal.

en: Default parser
fr: Analyseur syntaxique (parser) par défaut

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
fr: Analyse les flux RSS, Atom et RDF.

en: Default processor
fr: Processeur par défaut

en: Creates lightweight records from feed items.
fr: Crée des enregistrements allégés, à partir des éléments de flux.

en: Default processor settings
fr: Paramètres du processeur par défaut

en: Number of items shown in listing pages
fr: Nombre d'éléments figurant dans les pages de listes

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: Requiert une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> correctement configurée.

en: Select categories using
fr: Sélectionner les catégories en utilisant

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
fr: Pour un petit nombre de catégories, les cases à cocher sont plus faciles à utiliser, tandis qu'un sélecteur multiple fonctionne bien avec un grand nombre de catégories.

en: Length of trimmed description
fr: Longueur de la description tronquée

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
fr: Le nombre maximum de caractères utilisés dans la version tronquée du contenu.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
fr: Le module Aggregator est un syndicateur en ligne et un lecteur d'actualités qui réunit et affiche des contenus récents à partir de flux basés sur RSS, RDF et Atom, rendus accessibles via le web. Des milliers de sites (en particulier les nouveaux sites et blogs) publient leurs derniers entêtes dans des flux, en utilisant certains formats standardisés basés sur XML. Pour plus d'informations, voir la section <a href="@aggregator-module">module Aggregator</a> du manuel en ligne.

en: Viewing feeds
fr: Visualiser les flux

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
fr: Les flux contiennent des contenus publiés, et peuvent être groupés en catégories,  généralement par sujet. Les utilisateurs peuvent voir le contenu du flux sur <a href="@aggregator">l'affichage de l'agrégateur principal</a>, ou à <a href="@aggregator-sources">sa source</a> (en principe via un lecteur de flux RSS). Les contenus les plus récents dans un flux ou une catégorie peuvent être affichés dans un bloc via la <a href="@admin-block">page d'administration des blocs</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
fr: Ajout, modification et suppression des flux

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
fr: Les administrateurs peuvent ajouter, modifier ou supprimer des flux et choisir à quelle fréquence vérifier la présence d'éléments mis à jour sur la <a href="@feededit">page d'administration de l'agrégateur de flux</a>.

en: OPML integration
fr: Intégration OPML

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
fr: Un <a href="@aggregator-opml">fichier système OPML</a> pour tous les flux est  disponible. OPML est un fichier basé sur le format XML utilisé pour partager des informations structurées  telles qu'une liste de flux RSS. Les flux peuvent aussi être <a href="@import-opml">importés via un fichier OPML</a>.

en: Configuring cron
fr: Configuration de la tâche planifiée (cron)

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fr: Une <a href="@cron">tâche de maintenance cron</a> est requise pour mettre automatiquement à jour les flux.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
fr: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> est un format XML utilisé pour échanger des flux multiples entre des agrégateurs. Un seul document OPML peut contenir une collection de plusieurs flux. Drupal peut analyser un tel fichier et importer tous les flux à la fois, vous évitant l'effort de les ajouter manuellement. Vous pouvez au choix transférer un fichier local à partir de votre ordinateur ou saisir une URL à partir de laquelle Drupal peut le télécharger.

en: Administer news feeds
fr: Administrer les flux d'actualités

en: View news feeds
fr: Voir les flux d'actualités

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
fr: Configurer le comportement de l'agrégateur de flux, y compris quand nettoyer les éléments de flux et comment présenter les éléments de flux et de catégories.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fr: Supplante le titre par défaut du bloc. Entrer <em>!placeholder</em> pour ne pas afficher de titre ou laisser vide pour garder le titre par défaut du bloc.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
fr: Préciser pour chaque thème la région dans laquelle ce bloc est affiché.

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fr: Pages sur lesquelles ce code PHP renvoie <code>TRUE</code> (recommandés aux experts)

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fr: Si l'option PHP est choisie, saisissez le code PHP entre %php. Attention, si un code PHP incorrect est exécuté, cela peut faire tomber votre site Drupal.

en: Customizable per user
fr: Personnalisable par utilisateur

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Customizable, visible by default
fr: Personnalisable, visible par défaut

en: Customizable, hidden by default
fr: Personnalisable, caché par défaut

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fr: Le module "<em>Block</em>" permet de créer des boîtes de contenu affichées dans une zone ou une région d'une ou plusieurs pages d'un site web. Par exemple, le thème d'administration Seven intégré au cœur (<em>core</em>) de Drupal, fournit automatiquement les zones "Contenu", "Aide", "Tableau de bord principal", et "Tableau de bord latéral". Un bloc de contenu peut apparaître dans n'importe laquelle de ces zones. 
    La <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a> présente une interface avec glisser-déposer qui permet d'affecter un bloc à une zone et de contrôler l'ordre des blocs dans les zones.
    Pour plus d'informations, voir la section <a href="@block">Block</a> du manuel en ligne.

en: Positioning content
fr: Positionnement du contenu

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
fr: Lorsque vous travaillez avec des blocs, n'oubliez pas que tous les thèmes </em>ne contiennent pas</em> les mêmes régions et <em>ne les affichent pas</em>de la même façon. Les blocs sont positionnés selon la structure de chaque thème. Les utilisateurs ayant les droits <em>Administrer les blocs</em> peuvent désactiver les blocs. Les blocs désactivés sont listés sur la page <a href="@blocks">Administrer les blocs</a>, mais ne sont affichés dans aucune région.

en: Controlling visibility
fr: Contrôle de la visibilité

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fr: Les blocs peuvent être configurés pour n'être visibles que sur certaines pages, seulement pour les utilisateurs ayant un certain rôle, ou seulement sur des pages affichant certains <a href="@content-type">types de contenus</a>. Les administrateurs peuvent aussi permettre aux utilisateurs d'afficher ou non certains blocs lors de l'édition de la page <a href="@user">Mon profil</a>. Certains blocs dynamiques, comme ceux qui sont générés par des modules, ne seront affichés que sur certaines pages.

en: Creating custom blocks
fr: Création des blocs personnalisés

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
fr: Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les blocs</em> peuvent <a href="@block-add">ajouter des blocs personnalisés</a> qui sont ensuite listés sur la <a href="@blocks">page d'administration blocs</a>. Une fois créés, les blocs personnalisés se comportent comme les blocs par défaut et ceux générés via des modules tiers.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
fr: Cette page fournit une interface avec glisser-déposer pour l'affectation des blocs aux régions et le contrôle de l'ordre des blocs dans les régions. Les thèmes ne mettent pas tous en œuvre les mêmes régions ou ne les affichent pas de la même manière, les blocs sont donc positionnés par thème. Rappelez-vous que vos modifications ne seront pas enregistrées tant que vous n'aurez pas cliqué sur le bouton <em>Enregistrer les blocs</em> au bas de la page. Cliquez sur le lien <em>Configurer</em> à côté de chaque bloc pour configurer son titre et ses paramètres de visibilité spécifiques.

en: Demonstrate block regions (@theme)
fr: Aperçu des régions des blocs (@theme)

en: Administer blocks
fr: Administrer les blocs

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fr: Une courte description de votre bloc qui sera reprise sur la <a href="@overview">page d'administration des Blocs</a>.

en: Personalize blocks
fr: Personnaliser les blocs

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
fr: Les blocs sont constitués de contenus ou d'informations qui viennent compléter le contenu principal de la page. Activer ou désactiver les blocs optionnels en utilisant les cases à cocher ci-dessous.

en: Cache blocks
fr: Cache des blocs

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
fr: La mise en cache des blocs est inactive car vous avez activé les modules définissant des restrictions d'accès aux contenus.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fr: Contrôle la construction visuelle des blocs avec lesquels une page est composée. Les blocs sont des boîtes affichant du contenu dans une zone, ou région, d'une page Web.

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: The block cannot be placed in this region.
fr: Le bloc ne peut pas être placé dans cette région.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
fr: A utiliser pour les blogs multi-utilisateurs. Chaque utilisateur obtient un blog personnel.

en: Single-user blogs
fr: Blogs mono-utilisateur

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
fr: Chaque entrée de blog de l'utilisateur est automatiquement affichée avec un lien pointant vers la page principale du blog de l'utilisateur. Vous pouvez créer autant de blogs mono-utilisateur que vous avez d'utilisateurs du site avec les droits de créer un contenu blog.

en: Multi-user blogs
fr: Blogs multi-utilisateurs

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
fr: Les entrées de blog de chaque blog mono-utilisateur sont aussi regroupés dans un blog central multi-utilisateurs, qui affiche les contenus de blog de tous les utilisateurs en une liste unique.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
fr: Il y a un élément de menu optionnel <em>Blogs</em> ajouté dans le menu de navigation, qui affiche tous les blogs disponibles sur votre site, et un élément <em>Mon blog </em> qui affiche les entrées de blog de l'utilisateur courant.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fr: Le module Blog crée également un bloc des <em>Billets récents</em> qui peut être activé depuis la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>.

en: Create new blog entry
fr: Créer un nouveau billet de blog

en: Enables multi-user blogs.
fr: Active les blogs multi-utilisateurs.

en: No books available.
fr: Aucun livre disponible.

en: Content types allowed in book outlines
fr: Les types de contenu autorisés dans les structures de livre

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fr: Les utilisateurs avec les droits %outline-perm peuvent ajouter tous les types de contenu.

en: Administer book outlines
fr: Administrer les structures de livre

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fr: Le module Book est utilisé pour créer du contenu structuré sur plusieurs pages, tels que les guides de ressource du site, les manuels, les wikis. Il permet aussi de créer du contenu qui contient des chapitres, sections, sous-sections ou une autre structure organisée de façon similaire sur plusieurs niveaux. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@book">module Book</a> du manuel en ligne.

en: Adding and managing book content
fr: Ajouter et gérer le contenu du livre

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
fr: Vous pouvez assigner des droits séparés pour <em>créer</em>, <em>modifier</em> et <em>supprimer</em> des contenus de livre, ainsi que <em>ajouter des contenus aux livres</em> et <em>créer des nouveaux livres</em>. Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les structures de livre</em> peuvent ajouter <em>n'importe quel</em> type de contenu à un livre en sélectionnant la structure de livre appropriée pendant la modification du contenu. Ils peuvent aussi voir une liste de tous les livres, ainsi que modifier et réarranger les titres des sections sur la <a href="@admin-block">page d'administration des blocs</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
fr: Les pages du module Book possèdent un bloc de navigation spécifique. Ce bloc contient des liens menant aux pages précédentes et suivantes dans le livre, ainsi qu'à la page du niveau supérieur. Les blocs sont activés sur la <a href='@admin-block'>page d'administration du module Block</a>. Pour que les blocs puissent apparaître, ils doivent être ajoutés à la structure d'un livre existant.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
fr: Les livres peuvent être créés en collaboration en permettant aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'ajouter des pages dans les livres existants et d'ajouter ces pages dans une table des matières personnalisée.

en: Printing books
fr: Impression de livres

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fr: Les utilisateurs avec le droit <em>Voir l'impression des livres</em> peut sélectionner le lien <em>version imprimable</em> visible au bas du contenu d'une page de livre afin de générer un affichage imprimable de la page et de toutes ses sous-sections.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fr: Le module Book permet d'organiser un ensemble de pages de contenus associés, nommées collectivement "livre". Lorsqu'il est visualisé, ce contenu affiche automatiquement des liens vers les pages adjacentes du livre, fournissant un système de navigation simple pour créer et réviser les contenus structurés.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fr: L'option de structure vous permet d'inclure des contenus dans <a href="@book">la hiérarchie du livre</a>, tout comme les déplacer dans la hiérarchie ou <a href="@book-admin">réorganiser un livre entier</a>.

en: Create new books
fr: Créer de nouveaux livres

en: Add content and child pages to books
fr: Ajouter du contenu et des pages enfants aux livres

en: View printer-friendly books
fr: Voir les livres en version imprimable

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
fr: Voir une page de livre et toutes ses sous-pages en un seul document pour en faciliter l'impression. La performance peut s'en trouver diminuée.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fr: <em>Les livres</em> possèdent une navigation hiérarchique intégrée. Cela est utile pour des guides ou des tutoriels.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fr: Permet aux utilisateurs de créer et d'organiser des contenus associés dans une structure.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fr: Le module <em>Color</em> permet aux usagers qui ont les droits <em>Administration de la configuration du site</em> de modifier rapidement et simplement le jeu de couleurs des thèmes compatibles avec ce module. Pour plus d'information, voir le <a href="@color">guide en ligne du module Color</a>.

en: Changing colors
fr: Modification des couleurs

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
fr: Le module <em>Color</em> vous permet de changer facilement les couleurs des liens, des arrière-plans, des textes et d'autres éléments du thème. Pour changer les paramètres de couleur d'un thème compatible, sélectionnez le lien <em>Paramètres</em> de votre thème sur la <a href='@configure'>Page d'administration des thèmes</a>. Si vous ne voyez pas le sélecteur de couleur sur cette page, c'est que votre thème n'est pas compatible avec le module Color. Si vous êtes certain qu'un thème est compatible avec le module Color, mais que le sélecteur de couleur n'apparaît pas, <a href='@troubleshoot'>suivez ces procédures de dépannage</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
fr: Le module <em>Color</em> enregistre une copie modifiée des feuilles de style spécifiées du thème dans le répertoire des fichiers. Cela signifie que si vous apportez des modifications manuelles aux feuilles de style de votre thème, <em>vous devez de nouveau enregistrer vos paramètres de couleur, même s'ils n'ont pas changé</em>. Cette étape est nécessaire car les feuilles de style du module (dans le répertoire files) doivent être recréées pour inclure vos changements.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est activée, mais elle a été compilée sans le support du format PNG. Consultez la <a href="@url">documentation PHP sur le traitement des images</a> pour corriger ce problème.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est manquante ou obsolète. Consultez la <a href="@url">documentation PHP concernant les images</a> pour savoir comment corriger cela.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fr: Permet aux administrateurs de modifier le schéma de couleur des thèmes compatibles.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs commentaires pour effectuer la mise à jour.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fr: Il ne semble pas y avoir de commentaires à supprimer, ou le commentaire que vous avez sélectionné a été supprimé par un autre administrateur.

en: Deleted @count comments.
fr: @count commentaires supprimés

en: Deleted comment @cid and its replies.
fr: Commentaire @cid supprimé ainsi que ses réponses.

en: Comment approved.
fr: Commentaire approuvé.

en: Tokens for comments posted on the site.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) pour les commentaires postés sur le site.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fr: Le module Comment permet aux utilisateurs de commenter le contenu du site, de définir les permissions et les actions par défaut et de modérer les commentaires. Pour plus d'informations, voir la section sur le<a href="@comment"> module Comment</a> du manuel en ligne.

en: Default and custom settings
fr: Paramètres par défaut et personnalisés

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
fr: Pour chaque <a href='@content-type'>type de contenu</a> on peut définir les paramétrages applqués par défaut concernant les commentaires : <em>Ouvert</em> pour permettre les nouveaux commentaires, <em>Caché</em> pour cacher les commentaires existants et empêcher les nouveaux commentaires, ou <em>Fermé</em> pour voir les commentaires existants mais empêcher les nouveaux commentaires. Ce comportement sera appliqué à tout nouveau contenu créé (les modifications sur les paramètres des contenus déjà existants doivent être réalisés manuellement). Les autres paramétres concernant les commentaires peuvent être aussi personnalisés par type de contenu et peuvent être supplantés pour chaque contenu. Quand un commentaire n'a pas de réponse, il est modifiable par son auteur tant que l'auteur dispose de son compte utilisateur et qu'il est connecté.

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Unapproved comments (@count)
fr: Commentaires non validés (@count)

en: Administer comments and comment settings
fr: Administrer les commentaires et les paramètres de commentaire

en: Edit own comments
fr: Modifier ses propres commentaires

en: Number of recent comments
fr: Nombre de commentaires récents

en: Threading
fr: Indentation (de discussion)

en: Show comment replies in a threaded list.
fr: Afficher les réponses aux commentaires dans une liste indentée.

en: Default comment setting for new content
fr: Paramètre de commentaires par défaut pour les nouveaux contenus

en: Allow comment title
fr: Autoriser les titres de commentaire

en: Show reply form on the same page as comments
fr: Afficher le formulaire de réponse sur la même page que celle des commentaires

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fr: Les utilisateurs avec le droit "Poster des commentaires" peuvent poster des commentaires.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas poster de commentaires, mais les commentaires existants seront affichés.

en: Comments are hidden from view.
fr: Les commentaires sont cachés de la vue.

en: Users cannot post comments.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas poster de commentaires.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fr: Votre commentaire a été mis en attente pour être modéré par les administrateurs du site et sera publié après approbation.

en: Your comment has been posted.
fr: Votre commentaire a été posté.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> ou <a href="@register">inscrivez-vous</a> pour publier un commentaire

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fr: <a href="@login">Identifiez-vous</a> pour poster des commentaires

en: Flat list
fr: Liste à plat

en: Threaded list
fr: Liste hiérarchisée

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fr: Le commentaire sera dépublié s'il contient n'importe laquelle des phrases ci-dessus. Utiliser une liste de phrases sensibles à la casse et séparées par des virgules. Exemple : marrant, saut à l'élastique, "S.A. Société"

en: Published comment %subject.
fr: Commentaire %subject publié.

en: Saved comment %title
fr: Commentaire %subject enregistré.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fr: Lister et modifier les commentaires du site et la file d'attente d'approbation des commentaires.

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non aprouvés

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fr: Exemple : 'webmaster@example.com' ou 'ventes@example.com,support@example.com'. Pour définir plusieurs destinataires, séparez chaque adresse de courriel par une virgule.

en: Category %category has been saved.
fr: La catégorie %category a été enregistrée.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %limit messages par période de @interval. Réessayez ultérieurement.

en: Contact @username
fr: Contacter @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à propos de %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à %recipient-name.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fr: Le module Contact permet aux visiteurs de contacter les administrateurs du site et les autres utilisateurs. Les visiteurs définissent un objet, écrivent leur message et peuvent recevoir sur leur adresse de courriel personnelle une copie de ce message. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@contact">module Contact</a> du manuel en ligne.

en: User contact forms
fr: Formulaires de contact utilisateur

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
fr: Les utilisateurs du site peut être contactés directement par un formulaire de contact tout en conservant leur adresse de courriel privée. Les utilisateurs peuvent activer ou désactiver leur formulaire de contact personnel en éditant leur page <em>Mon compte</em>. S'il est activé, un onglet <em>Contact</em> dirige vers un formulaire de contact personnel affiché sur leur profil d'utilisateur. Les administrateurs du site sont toujours en mesure d'utiliser le formulaire de contact, même s'il a été désactivé. L'onglet <em>Contact</em> n'est pas affiché lorsque vous consultez votre propre profil.

en: Site-wide contact forms
fr: Formulaires de contact généraux

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
fr: La <a href="@contact">page Contact</a> fournit un simple formulaire aux utilisateurs qui disposent des droits <em>Utiliser le formulaire de contact général</em> afin d'envoyer des commentaires, un avis ou d'autres demandes. Vous pouvez créer des catégories pour rediriger les messages du formulaire de contact vers un ensemble de destinataires prédéfinis. Par exemple, pour un site commercial, les catégories fréquentes peuvent inclure "votre avis sur le site (dont les messages seront redirigés vers les administrateurs du site) et "information sur les produits" (dont les messages seront redirigés vers les membres du service des ventes). Les adresses de courriel prédéfinies pour chaque catégorie ne sont pas affichées publiquement.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
fr: Quand le formulaire de contact général est activé, un lien (désactivé par défaut) est créé dans le menu principal de <em>navigation</em>. ce lien peut être activé sur la <a href='@menu'>page de gestion des menus</a>.

en: Customization
fr: Personnalisation

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Si vous souhaitez voir apparaitre d'autre texte sur le formulaire de contact général du site ou sur le formulaire de contact personnel, utilisez un bloc. Vous pouvez créer et modifier des blocs sur la <a href="@blocks">page de gestion des blocs</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
fr: Ajoutez au moins une catégorie dans cette page pour personnaliser le <a href="@form">formulaire de contact général</a> du site.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
fr: L'élément de menu <em>Contact</em> (désactivé par défaut) est ajouté au menu de navigation. Vous pouvez le modifier sur la <a href="@menu-settings">page de gestion des menus</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Si vous souhaitez afficher du texte supplémentaire sur la page de contact générale du site, créez un bloc. Vous pouvez créer et modifier des blocs sur la <a href="@blocks">page de gestion des blocs</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
fr: Administrer les formulaires de contact et les paramètres des formulaires de contact.

en: Use the site-wide contact form
fr: Utiliser le formulaire de contact général

en: Use users' personal contact forms
fr: Utiliser les formulaires de contact personnels des utilisateurs

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fr: !sender-name (!sender-url) a envoyé un message en utilisant le formulaire de contact suivant : !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fr: !sender-name (!sender-url) vous a envoyé un message en utilisant votre formulaire de contact personnel (!form-url) sur !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fr: Si vous ne souhaitez pas recevoir ces courriels, vous pouvez modifier vos paramètres ici : !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fr: Permet aux autres utilisateurs de vous contacter via votre <a href="@url">formulaire de contact personnel</a> et donc garde votre adresse de courriel cachée. Notez que certains utilisateurs privilégiés tels que les administrateurs du site sont encore en mesure de vous contacter même si vous choisissez de désactiver cette fonctionnalité.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fr: Activer le formulaire de contact personnel par défaut pour les nouveaux utilisateurs.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fr: Modifier ce paramètre n'affectera pas les utilisateurs existants.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
fr: Le module <em>Contextual links</em> affiche aux utilisateurs disposant du droit <em>accéder aux liens contextuels</em> des liens liés a des régions des pages de votre site. Pour plus d'information, voir la section <a href="@contextual">Contextual links</a> du manuel en ligne.

en: Displaying contextual links
fr: Affichage des liens contextuels

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
fr: Les liens contextuels sont fournis par les modules pour vous donner accès rapidement aux tâches associées à des régions de pages sur votre site. Par exemple, si vous avez un bloc de menu personnalisé affiché dans une barre latérale de votre site, les modules <em>Menu</em> et <em>Block</em> afficheront des liens pour configurer le bloc et modifier le menu. Le module <em>Contextual links</em> collecte ces liens dans une liste pour qu'ils soient affiché par votre thème graphique. Le <em>Contextual links</em> ajoute aussi du code JavaScript pour masquer les liens par défaut puis les afficher quand la souris passe au dessus.

en: Use contextual links
fr: Utiliser les liens contextuels

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Utilisez les liens contextuels pour réaliser des tâches liées à des composants d'une page.

en: Contextual links
fr: Liens contextuels

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Fournit des liens contextuels pour réaliser des tâches liées aux composants d'une page.

en: Tracking user activity
fr: Suivi de l'activité de l'utilisateur

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
fr: En activant des blocs tels que <em>Membres en ligne</em> et <em>Nouveaux membres</em>, vous permettez aux utilisateurs du site de suivre au même endroit qui est connecté et qui vient de s'inscrire.

en: Tracking content activity
fr: Suivi de l'activité du contenu

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
fr: En activant des blocs tels que <em>Billets récents</em>, <em>Nouveaux sujets du forum</em> et <em>Commentaires récents</em>, vous permettez aux utilisateurs de voir en un coup d'oeil  le contenu nouvellement ajouté.

en: View the administrative dashboard
fr: Voir le tableau de bord de gestion

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
fr: Cette région du tableau de bord est vide. Cliquez sur <em>Personnaliser le tableau de bord</em> pour lui  ajouter des blocs.

en: DRAG HERE
fr: GLISSEZ ICI

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
fr: Fournit une page de tableau de bord dans l'interface de gestion pour organiser les tâches et suivre les informations de votre site.

en: Customize dashboard
fr: Personnaliser le tableau de bord

en: Clear log messages
fr: Effacer les messages du journal

en: This will permanently remove the log messages from the database.
fr: Cela supprimera définitivement les messages du journal stockés dans la base de données.

en: Database log cleared.
fr: Les entrées du journal de la base de données ont été effacées.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
fr: Le module <em>Database logging</em> stocke les événements système dans la base de données. Pour plus d'information, voir la section <a href="@dblog">Database logging</a> du manuel en ligne.

en: Monitoring your site
fr: Surveillance de votre site

en: Debugging site problems
fr: Débogage des problèmes de site

en: Field validation errors
fr: Erreurs de validation du champ

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
fr: Tentative de création d'un champ avec un nom plus long que 32 caractères : %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
fr: Tentative de création du nom de champ %name déjà existant et actif.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
fr: Tentative de création du nom de champ %name déjà existant mais inactif.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
fr: Tentative de création du nom de champ %name réservé par l'entité de type %type.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fr: Tentative de création d'un champ de type inconnu %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fr: Tentative de création d'un champ avec le type de stockage inconnu %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
fr: Tentative de création d'une instance du champ @field_name sans paquet.

en: Enabling field types
fr: Activation des types de champ

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
fr: Le module <em>Field</em> fournit l'infrastructure pour les champs et attachement de champ ; les types de champ et les widgets de saisie sont quant à eux fournis par des modules additionnels. Certains modules sont obligatoires ; les modules optionnels peuvent être activés depuis la <a href="@modules">page de gestion des modules</a>. Drupal (<em>Core</em>) inclut les modules de type de champ suivants : <em>Number</em> (requis), <em>Text</em> (requis), <em>List</em> (requis), <em>Taxonomy</em> (optionnel), <em>Image</em> (optionnel) et <em>File</em> (optionnel) ; le module <em>Options</em> (requis) fournit des widgets de saisie pour d'autres modules de champ. Des champs et des widgets supplémentaires peuvent être fournis par des modules contribués que vous trouverez dans la <a href="@contrib">rubrique des modules contribués de Drupal.org</a>. Les modules de champ et de widget actuellement activés sont :

en: Managing field data storage
fr: Gestion du stockage des données du champ

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
fr: Les développeurs de modules de champ peuvent utiliser soit le module <a href="@sql-store"><em>Field SQL storage</em></a> pour stocker les données de leurs champs, soit un module contribué, soit un module personnalisé développé utilisant <a href="@storage-api">field storage API</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Field SQL storage</em> stocke les données des champs dans la base de données. C'est le module de stockage de champ fourni par défaut. D'autres mécanismes de stockage de champs peuvent être disponibles sous forme de modules contribués. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: Default SQL storage
fr: Stockage SQL par défaut

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fr: Stocke les fichiers dans la base de données SQL locale en utilisant une table par champ.

en: Field SQL storage
fr: Champ de stockage SQL

en: Stores field data in an SQL database.
fr: Stocke les données du champ dans une base de données SQL.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>List</em> défini différents champs permettant de stocker une liste d'éléments, à utiliser avec le module <em>Field</em>. D'habitude, ces éléments sont saisis via une liste des cases à cocher ou des radios boutons. Pour plus d'information à propos des champs, voir voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fr: Ce champ stocke des options basiques telles que on/off ou oui/non.

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/radio boutons' affichera des cases à cocher si l'option <em>Nombre de valeurs</em> est supérieur à 1 pour ce champ, sinon des radio boutons seront affichés.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fr: Balises HTML autorisées dans les étiquettes : @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fr: La valeur de ce champ est déterminée par la fonction %function et ne doit pas être modifiée.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être un entier ou un décimal valide.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être une chaîne de 255 caractères maximum.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fr: Liste de valeurs autorisées : les clés doivent êtres des entiers.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fr: Définit les types de champ liste. À utiliser avec Options pour créer des listes déroulantes.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Number</em> défini différents types de champs numériques pour le module <em>Field</em>. Les nombres peuvent être un entier, un décimal, une virgule flottante et peuvent être formaté à l'affichage. Les champs numériques peuvent être limités à un ensemble de valeurs d'entrée ou à une plage de valeurs d'entrée. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format à virgule flottante).

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Définir une chaîne préfixant la valeur comme par exemple '$ ' ou '&euro;'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Laisser vide pour ne pas préfixer. Séparer les valeurs du singulier et du pluriel avec un pipe ('gramme|grammes').

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le séparateur décimal (@separator) son autorisés dans %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Options</em> fourni des widget de saisie pour le module <em>Field</em> tels que case à cocher, sélection, etc. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Text</em> défini différents type de champ texte pour le module <em>Field</em>. Un champ texte ne devrait contenir que du texte brut, ou, en option, du <a href='@filter-help'>texte filtré</a> par Drupal pour gérer le rendu HTML de manière sécurisée. Les champs de saisie texte peuvent être soit une seule ligne (champ texte) ou plusieurs lignes (zone de texte), ou pour un meilleur contrôle de la saisie, une liste déroulante, une case à cocher ou un radio bouton. Si vous le souhaitez, le champ peut être validé de sorte que seule une liste précise de valeurs est autorisée. Pour plus d'information sur les champs texte, voir la section <a href='@field-help'>Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores varchar text in the database.
fr: Ce champ stocke un varchar dans la base de données.

en: Long text
fr: Texte long

en: This field stores long text in the database.
fr: Ce champ stocke un texte long dans la base de données.

en: Long text and summary
fr: Texte long et résumé

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fr: Ce champ stocke dans la base de données les textes longs et leur résumé optionnel.

en: Filtered text (user selects text format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur sélectionne le format de texte)

en: Summary input
fr: Champ de saisie du résumé

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fr: Cela autorise les auteurs à saisir un résumé explicite qui sera affiché à la place du texte coupé en utilisant le type d'affichage "Résumé ou coupé".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fr: %name : le texte ne devrait pas être plus long que %max caractères.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fr: %name : le résumé ne doit pas excéder %max caractères.

en: Summary or trimmed
fr: Résumé ou coupé

en: Text area with a summary
fr: Zone de texte avec un résumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fr: Laissez vide pour utiliser la valeur courte du texte intégral en tant que résumé.

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fr: le champ %field (@field_name) nécessite le widget %widget_type fourni par le module %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fr: Les champs inactifs ne sont pas affichés sauf si leurs modules d'origine sont activés. Les champs suivants ne sont pas activés : !list

en: Edit field settings.
fr: Modifier les paramètres du champ.

en: Change widget type.
fr: Modifier le type de widget.

en: Edit instance settings.
fr: Modifier les paramètres de l'instance.

en: Delete instance.
fr: Supprimer l'instance.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté car il est verrouillé.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'instance du champ %label : @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fr: Aucun champ n'a encore été ajouté. Vous pouvez ajouter de nouveaux champs depuis la page <a href="@link">Gérer les champs</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Ces paramètres impactent la manière dont les données sont stockées dans la base et ne peuvent être changés après que la donnée a été créée.

en: %field has no field settings.
fr: %field n'a pas de paramètres de champ.

en: Updated field %label field settings.
fr: Paramètres du champ %label mis à jour.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fr: La tentative de mise à jour du champ %label a échoué : %message.

en: Change widget
fr: Changer le widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fr: Le type d'élément de formulaire que vous aimeriez présenter à l'utilisateur lors de la création de ce champ dans le type %type.

en: Changed the widget for field %label.
fr: Le widget du champ %label a été modifié.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fr: Il y a eu un problème pour modifier le widget du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être supprimé.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fr: Le champ %field a été supprimé du type de contenu %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
fr: Il y a eu un problème pour supprimer le champ %field du type de contenu %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent au champ %field que lorsqu'il est utilisé dans le type de contenu %type.

en: Required field
fr: Champ requis

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Le champ possédant déjà des données, certains paramètres ne peuvent plus être modifiés.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé.

en: %field field settings
fr: paramètres du champ %field

en: The default value for this field, used when creating new content.
fr: La valeur par défaut de ce champ, utilisée lors de la création de nouveau contenu.

en: Saved %label configuration.
fr: La configuration de %label a été enregistrée.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fr: Cette liste affiche tous les champs actuellement utilisés pour en faciliter la consultation.

en: Save and add fields
fr: Enregistrer et ajouter les champs

en: Field list
fr: Liste des champs

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier sous la forme d'un entier.

en: Enable <em>Display</em> field
fr: Activer le champ <em>Affichage</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fr: L'option d'affichage permet aux utilisateurs de choisir si un fichier doit être affiché lors de la visualisation du contenu.

en: Files displayed by default
fr: Fichiers affichés par défaut

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fr: Ce paramètre n'a d'effet que si l'option d'affichage est activée.

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fr: Activer le champ <em>Description</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fr: Le champ description permet aux utilisateurs d'ajouter une description du fichier transféré.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "!name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 Ko" (kilo octets) or "50 Mo" (Méga octets).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fr: La liste des extensions autorisées n'est pas valide. Soyez certains d'exclure les points précédents l'extension et de séparer les extensions par un espace ou une virgule.

en: Generic file
fr: Fichier générique

en: Table of files
fr: Tableau des fichiers

en: Add a new file
fr: Ajouter un nouveau fichier

en: Include file in display
fr: Inclure le fichier dans l'affichage

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fr: La description peut être utilisée en tant qu'étiquette du lien pointant vers le fichier.

en: Files must be less than !size.
fr: Les fichiers doivent peser moins de !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fr: Extensions autorisées : !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fr: Les images doivent faire exactement !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fr: Les images doivent faire entre !min et !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fr: Les images doivent être plus petites que !max pixels.

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
fr: Le module <em>File</em> défini un champ de type fichier pour le module <em>Field</em> ce qui vous permet de gérer et valider les fichiers transférés attachés aux contenus de votre site (voir la <a href="@field-help">page d'aide du module <em>Field</em></a>). Pour plus d'information, voir la section <a href="@file"><em>File</em></a> du manuel en ligne.

en: Attaching files to content
fr: Attacher des fichiers au contenu

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
fr: Le module <em>File</em> permet aux utilisateurs d'attacher des fichiers à un contenu (par exemple, PDF, XLS, etc.) quand un champ <em>File</em> est ajouté à un type de contenu donné via le module <a href="@fieldui-help"><em>Field UI</em></a>.

en: Managing attachment display
fr: Gérer l'affichage des fichiers attachés

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
fr: Quand vous attachez un fichier à un contenu, vous pouvez spécifier s'il sera <em>listé</em> ou non. Les fichiers <em>listés</em> sont affichés automatiquement en bas de contenu. Les fichiers <em>non listés</em> sont disponibles pour être inclus dans le contenu mais ne sont pas affichés automatiquement en bas de contenu.

en: Managing file locations
fr: Gérer l'emplacement des fichiers

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
fr: Quand vous créez un champ de type fichier, vous pouvez spécifier un répertoire dans lequel les fichiers seront stockés. Ce répertoire peut être situé soit dans le répertoire de fichiers <em>publique</em> soit dans le répertoire de fichiers <em>privé</em>. Les fichiers situés dans le répertoire public peuvent être accédés directement au travers du serveur web. Quand des fichiers publics sont listés, des liens directs sont utilisés et tous ceux qui connaissent l'URL d'un fichier peuvent le télécharger. Les fichiers situés dans le répertoire privé ne sont pas directement accessibles via le serveur web et les liens sont des requêtes Drupal. Cela pèse sur la charge serveur et le temps de téléchargement car Drupal doit démarrer et résoudre le chemin pour chaque requête de téléchargement. En revanche, cela permet de restreindre l'accès.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. L'utilisation de ce formulaire a expiré. Essayez de recharger la page et de la renvoyer.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fr: Le fichier référencé par le champ !name n'existe pas.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ !name n'a pas pu être transféré.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ de type fichier !name ne peut pas être créé ou n'est pas accessible. Un fichier nouvellement transféré ne peut donc pas être enregistré dans ce répertoire, le transfert a été annulé.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
fr: Votre serveur n'est pas capable d'afficher la progression du transfert d'un fichier. L'affichage de la progression du transfert d'u fichier nécessite un serveur Apache exécutant PHP avec mod_php.

en: All roles may use this format
fr: Tous les rôles devraient utiliser ce format

en: The text format ordering has been saved.
fr: L'ordre des formats de texte a été enregistré.

en: Add text format
fr: Ajouter un format de texte

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fr: Tous les rôles pour ce format de texte doivent être activés et ne peuvent pas être changés.

en: Filter processing order
fr: Ordre de traitement des filtres

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fr: Les noms des formats texte doivent être uniques. Le nom de format %name existe déjà.

en: Added text format %format.
fr: Le format texte %format a été ajouté.

en: The text format %format has been updated.
fr: Le format de texte %format a été mis à jour.

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fr: Le module <em>Filter</em> permet aux administrateurs de configurer les formats texte. Un format texte défini les balises HTML, le code et tout autre type d'entrée autorisés dans le contenu et les commentaires. C'est une fonctionnalité clé pour se prémunir d’entrées potentiellement dangereuses émanant d'utilisateurs malveillants. Pour plus d'information, voir la section <a href="@filter"><em>Filter module</em></a> du manuel en ligne.

en: Applying filters to text
fr: Application des filtres au texte

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
fr: Chaque format de texte utilise des filtres pour manipuler le texte et la plupart des formats appliquent plusieurs filtres dans un ordre spécifique. Chaque filtre est conçu dans un but spécifique et en général, il ajoute, supprime ou transforme des éléments dans le texte saisi par l'utilisateur avant de l'afficher. Un filtre ne change pas le contenu mais le modifie temporairement avant qu'il ne soit affiché. Un filtre peut supprimer des balises HTML indésirables alors qu'un autre filtre ajoutera des balises HTML, par exemple pour rendre les liens cliquables.

en: Defining text formats
fr: Définition des formats de texte

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fr: Un format est inclus par défaut : <em>Texte brut</em> (supprime toutes les balises HTML). D'autres formats peuvent être créés par votre profil lors de l'installation de Drupal, d'autres encore peuvent être créés par un administrateur dans la <a href="@text-formats">page de gestion des formats de texte</a>.

en: Choosing a text format
fr: Choix d'un format de texte

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
fr: Un format texte contient des filtres qui peuvent modifier ce qui est saisi par l'utilisateur, par exemple en supprimant du HTML malicieux ou en rendant les URLs cliquables.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fr: Alerte : ce droit peut avoir un impact sur la sécurité en fonction de la manière dont le format de texte est configuré.

en: Use the !text_format text format
fr: Utiliser le format de texte !text_format

en: More information about text formats
fr: Plus d'information sur les formats de texte

en: Limit allowed HTML tags
fr: Limiter aux balises HTML autorisées

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fr: Convertir les sauts de ligne en HTML (par exemple, <code>&lt;br&gt;</code> et <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fr: Convertir les URLs en liens

en: Correct faulty and chopped off HTML
fr: Corriger le HTML défectueux ou coupé

en: Display any HTML as plain text
fr: Afficher tout code HTML au format texte

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fr: Une liste de balises HTML pouvant être utilisées. Les attributs d'événement JavaScript, les URLs JavaScript et les CSS sont toujours supprimés.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fr: Afficher une aide HTML basique dans conseils étendus sur les filtres

en: Add rel="nofollow" to all links
fr: Ajouter rel="nofollow" à tous les liens

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fr: Ce site autorise le contenu HTML. Si apprendre tout le HTML peut paraître intimidant, apprendre comment utiliser les "balises" HTML les plus simples est très facile. Ce tableau fournit des exemples pour chaque balise autorisée sur ce site.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fr: Pour plus d'information, consultez les <a href="@html-specifications">spécifications HTML</a> du W3C ou utilisez votre moteur de recherche favori pour trouver d'autres sites explicatifs sur le HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fr: La plupart des caractères non usuels peuvent être saisis sans problème.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fr: En cas de problème, essayez d'utiliser des entités HTML. Un exemple courant est le rendu en &amp;amp; de l'esperluette &amp;. Pour une liste complète des entités, référez-vous à la page des <a href="@html-entities">entités HTML</a>. Parmi les caractères disponibles, on trouve :

en: No HTML tags allowed.
fr: Aucune balise HTML autorisée.

en: Filters content in preparation for display.
fr: Filtre le contenu en préparation pour l'affichage.

en: By !author @time ago
fr: Par !author il y a @time

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
fr: Le forum %term et tous ses sous-forums ont été supprimés.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fr: Le nombre de réponses qu'un sujet doit avoir pour être considéré comme "brûlant".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
fr: Aucun conteneur ou forum disponible. <a href="@container">Ajouter un conteneur</a> ou <a href="@forum">ajouter un forum</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
fr: forum : %term et tous ses sous-forums supprimés.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
fr: Le module <em>Forum</em> vous permet de créer un système de discussion par fil (<em>thread</em>) avec des fonctionnalités similaires aux autres outils de forum. Les forums sont utiles parce qu'ils permettent aux membres d'une communauté de discuter de sujets entre eux tout en garantissant un bon archivage des conversations permettant de les consulter plus tard. Dans un forum, les utilisateurs publient des billets dans une hiérarchie arborescente permettant de catégoriser et regrouper les discussions. Cette hiérarchie est composée de :

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
fr: Conteneurs optionnels (par exemple, <em>Support</em>), pouvant contenir :

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
fr: Forums (par exemple, <em>Installer Drupal</em>), pouvant contenir :

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
fr: Sujets de forum soumis par les utilisateurs (par exemple, <em>Comment créer un multisite avec Drupal 6</em>), déclenchant les discussions et points de départ pour :

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
fr: Commentaires soumis par les utilisateurs (par exemple, <em>Vous avez ces options ...</em>).

en: Setting up forum structure
fr: Mise en place de la structure du forum

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
fr: Pour mettre en place des conteneurs et des forums abritant vos sujets de discussion, rendez vous sur la <a href="@forums">page des Forums</a>.

en: Starting a discussion
fr: Commencer une discussion

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
fr: Le lien <a href="@create-topic">Sujet de forum</a> dans la page <a href="@content-add">Ajouter un nouveau contenu</a> constitue le premier billet d'une discussion ou d'un fil.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
fr: Activer le module <em>Forum</em> fournit l'élément de menu par défaut <em>Forums</em> dans le menu de navigation qui pointe vers la page <a href="@forums">Forums</a>.

en: Moving forum topics
fr: Déplacement des sujets du forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fr: Un sujet de forum (et tous ses commentaires) peut être déplacé d'un forum à l'autre en sélectionnant un forum différent lors de la modification d'un sujet de forum. Lors du déplacement d'un sujet de forum d'un forum à l'autre, l'option <em>Laisser une copie cachée</em> crée un lien dans le forum originel pointant vers le nouvel emplacement.

en: Locking and disabling comments
fr: Verrouillage et désactivation des commentaires

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fr: Choisir <em>Fermé</em> dans <em>Paramètres des commentaires</em> au cours de la modification d'un sujet de forum bloquera tout nouveau commentaire sur le fil. Choisir <em>Caché</em> dans <em>Paramètres des commentaires</em> au cours de la modification d'un sujet de forum aura pour effet de cacher tous les commentaires existants et empêchera la saisie de nouveaux commentaires.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fr: Les forums contiennent des sujets de discussion. Utilisez les conteneurs pour gouper les forums liés.

en: Use containers to group related forums.
fr: Utilisez des conteneurs pour grouper des forums liés.

en: A forum holds related forum topics.
fr: Un forum abrite les sujets de forum liés.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
fr: Ajuster l'affichage de vos sujets de forum. Organisez vos forums sur la <a href="@forum-structure">page de structure des forums</a>.

en: Add new @node_type
fr: Ajouter un nouveau @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> pour poster un nouveau message dans le forum.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fr: L'élément %forum est un conteneur de forum, pas un forum. Sélectionnez l'un des forums ci-dessous à la place.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fr: Un <em>Sujet</em> commence un nouveau fil de discussion dans un forum.

en: Control forum hierarchy settings.
fr: Contrôlez la hiérarchie de vos forums.

en: Forum navigation vocabulary
fr: Vocabulaire pour la navigation dans un forum

en: Provides discussion forums.
fr: Fournit des forums de discussion.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fr: Suivez ces étapes pour paramétrer et commencer à utiliser votre site web:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
fr: <strong>Commencez à publier du contenu</strong> : vous pouvez enfin <a href="@content">ajouter un nouveau contenu</a> à votre site.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fr: Pour plus d'informations, consultez les sujets traités dans le paragraphe suivant ou visitez le <a href="@handbook">manuel Drupal en ligne</a>. Vous pouvez aussi laisser un billet dans le <a href="@forum">forum Drupal</a> ou découvrir la <a href="@support">large gamme d'options de support</a> disponible.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
fr: Le module <em>Help</em> fourni des <a href="@help-page">pages d'aide</a> et des conseils contextuels pour vous guider dans la configuration puis l'utilisation des modules. C'est le point de départ du <a href="@handbook">manuel en ligne de Drupal</a>. Le manuel en ligne contient plus d'informations, plus à jour et enrichies par les commentaires des utilisateurs. Le manuel en ligne est la référence définitive pour la documentation. Pour plus d'information, voir l'entrée du manuel en ligne pour le module <a href="@help"><em>Help</em></a>.

en: Providing a help reference
fr: Fournir une aide de référence

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
fr: Le module <em>Help</em> affiche des explications pour l'utilisation de chaque module listé sur la <a href="@help">page principale de l'aide</a>.

en: Providing context-sensitive help
fr: Fournir une aide contextuelle

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
fr: Le module <em>Help</em> affiche des conseils et des explications sur différentes pages en fonction du contexte.

en: Edit %name style
fr: Modifier le style %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
fr: Ce style d'image est actuellement fourni par un module. Cliquez sur le bouton "Supplanter les paramètres par défaut" pour modifier ces paramètres.

en: Image style name
fr: Nom du style d'image

en: This image style is being provided by %module module and may not be renamed.
fr: Ce style d'image est fourni par le module %module et ne doit pas être renommé.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fr: Le nom est utilisé dans les URLs des images générées. Utilisez seulement des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-).

en: Select a new effect
fr: Sélectionner un nouvel effet

en: Override defaults
fr: Supplanter les paramètres par défaut

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Select an effect to add.
fr: Choisir un effet à ajouter.

en: The image effect was successfully applied.
fr: L'effet d'image a été appliqué avec succès.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
fr: Le style %style a été supplanté pour que vous puissiez changer ses paramètres.

en: Style name
fr: Nom du style

en: Create new style
fr: Créer un nouveau style

en: Style %name was created.
fr: Le style %name a été créé.

en: The image style name %name is already in use.
fr: Le style d'image %name est déjà utilisé.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fr: N'utilisez que des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-) pour les noms de style.

en: No replacement, just delete
fr: Pas de remplacement, juste une suppression

en: Replacement style
fr: Style de remplacement

en: Optionally select a style before deleting %style
fr: Optionnellement sélectionnez un style avant de supprimer %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fr: Si ce style est déjà en cours d'utilisation sur le site, vous devrez sélectionner un autre style pour le remplacer. Toutes les images générées pour ce style seront définitivement supprimées.

en: Style %name was deleted.
fr: Le style %name a été supprimé.

en: Revert the %style style?
fr: Rétablir le style %style ?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fr: Rétablir ce style va supprimer les paramètres personnalisés et restaurer les paramètres par défaut fournis par le module <em>@module</em>.

en: The %style style has been revert to its defaults.
fr: Les paramètres par défaut du style %style ont été rétablis.

en: Edit %label effect
fr: Modifier l'effet %label

en: Add %label effect
fr: Ajouter l'effet %label

en: Update effect
fr: Mettre à jour l'effet

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'effet @effect du style %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fr: L'effet d'image %name a été supprimé.

en: !name must be an integer.
fr: !name doit être un entier.

en: !name must be a positive integer.
fr: !name doit être un entier positif.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fr: !name doit être une valeur de couleur en hexadécimal.

en: Width and height can not both be blank.
fr: La largeur et la hauteur ne peuvent pas être toutes les deux vides.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fr: La partie de l'image qui sera supprimée lors du recadrage.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fr: Le fond de couleur à utiliser pour les zones de l'image qui seront vides. Utilisez des couleurs web hexadécimales (par exemple #FFFFFF pour le blanc ou #000000 pour le noir). Laisser vide pour utiliser la transparence de l'image pour les formats d'image le permettant.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fr: Il n'y a actuellement aucun effet pour ce style. Ajoutez-en un en choisissant une option ci-dessous.

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Sample original image
fr: Exemple d'image originale

en: Sample modified image
fr: Exemple d'image modifiée

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fr: Le redimensionnement ne respecte pas les proportions de l'image. Ce qui peut se traduire par des images étirées ou compressées.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fr: La mise à l'échelle maintiendra les proportions originales de l'image. Si une seule dimension est précisée, l'autre dimension sera calculée automatiquement.

en: Scale and crop
fr: Mise à l’échelle et recadrage

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fr: La mise à l'échelle et le recadrage maintiendront les proportions originales de l'image puis recadreront la dimension la plus large. C'est très utile pour créer des vignettes carrées sans étirer les images.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
fr: Le recadrage supprimera des portions de l'image pour qu'elle rentre dans la taille spécifiée.

en: Desaturate
fr: Désaturer

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fr: La désaturation converti l'image en niveaux de gris.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fr: Effectuer une rotation sur une image peut avoir pour effet d'augmenter la taille de l'image pour s'adapter à la diagonale.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La mise à l'échelle de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le recadrage de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement et le recadrage de l'image %path (%mimetype, %dimensions), utilisant la boite à outils %toolkit, ont échoué.

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La désaturation de l'image %path  (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La rotation de l'image %path (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier image sous la forme d'un nombre entier.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fr: Si aucune image n'est transférée, c'est cette image qui sera utilisée pour l'affichage.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: La taille maximum autorisée pour une image s'écrit LARGEURxHAUTEUR (par exemple : 640x480). Laisser le champ vide pour que la taille ne soit pas limitée. Si une image plus grande est transférée, elle sera redimensionnée pour correspondre à largeur et à la hauteur indiquées. Le redimensionnement de l'image lors du transfert peut entrainer la perte des <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: La taille minimum autorisée pour une image s'écrit LARGEURxHAUTEUR (par exemple : 640x480). Laisser le champ vide pour que la taille ne soit pas limitée. Si une image plus petite est transférée, elle sera refusée.

en: Enable <em>Alt</em> field
fr: Activer le champ <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fr: Le contenu de l'attribut Alt (texte alternatif) peut être utilisé par les moteurs de recherche, les lecteurs d'écran, et lorsque l'image ne peut pas être chargée.

en: Enable <em>Title</em> field
fr: Activer le champ <em>Titre</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fr: Le contenu de l'attribut <em>Title</em> ("titre", en français) apparait dans une infobulle lorsque le pointeur de la souris survole l'image.

en: Height and width values must be numeric.
fr: La hauteur et la largeur doivent être des valeurs numériques.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
fr: Les valeurs de hauteur et de largeur doivent toutes les deux être indiquées dans le champ !name.

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
fr: Le module Image vous permet de manipuler les images de votre site Web. Il donne accès aux paramètres de la <em>Boite à outils Image</em>, et vous permet de configurer des <em>Styles d'images</em> pouvant être utilisés pour redimensionner ou adapter les images à l'affichage. Il fournit un champ <em>Image</em> permettant d'attacher des images au contenu. Pour plus d'information, voir la section du <a href="@image">module Image</a> dans le manuel en ligne.

en: Manipulating images
fr: Manipulation des images

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
fr: Avec le module Image, vous pouvez mettre à l'échelle, recadrer, redimensionner, faire pivoter et désaturer les images sans altérer l'original en utilisant des <a href="@image">Styles d'images</a>. Lorsque vous modifiez des styles d'images, le module rafraichit automatiquement toutes les images créées. Chaque style d'image doit avoir un nom pouvant être utilisé dans les URL des images générées. Il y a deux façons courantes de nommer les styles d'images (celle que vous utiliserez dépendra de la façon dont le style d'image sera appliqué)&nbsp;:

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
fr: Basé sur l'emplacement où il sera utilisé&nbsp;: par exemple, <em>image-de-profil</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
fr: Description de son apparence&nbsp;: <em>carre-85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
fr: Attacher des images au contenu en tant que champs

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
fr: Le module Image vous permet aussi d'attacher des images au contenu en tant que champ. Pour ajouter un champ d'image à un <a href='@content-type'>type de contenu</a>, allez à la page <em>Gérer les champs</em> des types de contenu et ajoutez un nouveau champ de type <em>Image</em>. Cette méthode d'attachement des images permet d'appliquer et de maintenir des styles d'images et aussi vous offre une plus grande souplesse pour la réalisation de thèmes.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fr: Les styles d'images fournissent habituellement différentes tailles de vignettes issues de la mise à l'échelle et du recadrage des images, mais ils peuvent aussi appliquer des effets variés avant qu'une image ne soit affichée. Lorsqu'une image est affichée avec un style, un nouveau fichier est créé tandis que l'image originale reste intacte.

en: Administer image styles
fr: Administrer les styles d'images

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fr: Création et édition des styles destinés à la génération d'images modifiées telles que les vignettes.

en: No defined styles
fr: Aucun styles n'est défini

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fr: La génération d'image est en cours. Essayer à nouveau un peu plus tard.

en: Error generating image.
fr: Erreur de génération d'image.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fr: Impossible de générer l'image dérivée dont l'emplacement est %path.

en: Failed to create style directory: %directory
fr: Échec de la création du dossiers des styles&nbsp;: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fr: Le fichier d'image caché %destination existe déjà. Cela peut entrainer des problèmes avec votre configuration de réécriture.

en: Generate image style
fr: Générer un style d'image

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fr: Configurer les styles qui peuvent être utilisés pour redimensionner ou ajuster les images à l'affichage.

en: List the current image styles on the site.
fr: Liste des styles d'images du site.

en: Add style
fr: Ajouter un style

en: Add a new image style.
fr: Ajouter un nouveau style d'image

en: Configure an image style.
fr: Configurer un style d'image.

en: Delete an image style.
fr: Supprimer un style d'image.

en: Revert style
fr: Rétablir le style

en: Revert an image style.
fr: Rétablir un style d'image.

en: Edit image effect
fr: Modifier l'effet d'image

en: Delete image effect
fr: Supprimer un effet d'image

en: Add image effect
fr: Ajouter un effet d'image

en: Add a new effect to a style.
fr: Ajouter un nouvel effet à un  style

en: Provides image manipulation tools.
fr: Fournit des outils pour manipuler les images.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
fr: Utilisez la section <em>Langue personnalisée</em> ci-dessous si la langue souhaitée n'apparait pas dans la liste.

en: Path prefix language code
fr: Code de langue du préfixe de chemin

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
fr: Code de langue ou autre texte personnalisé à utiliser comme préfixe de chemin pour la détection de langue par URL, si vos paramètres de <em>Détection et sélection</em> utilisent les préfixes de chemin d'URL. Pour la langue par défaut, cette valeur peut être laissée vide. <strong>La modification de cette valeur peut casser les URL existantes. À utiliser avec prudence dans un environnement en production.</strong> Exemple : indiquer "deutsch" comme code de préfixe de chemin pour l'allemand donne des URL telles que "example.com/deutsch/contact".

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Part of the URL that determines language
fr: Partie de l'URL qui détermine la langue

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
fr: <em>Préfixe de chemin</em>&nbsp;: les URL comme http://example.com/de/contact paramètrent la langue en allemand (de). <em>Nom de domaine</em>&nbsp;: les URL comme http://de.example.com/contact paramètrent la langue en allemand. <strong>Attention&nbsp;: modifier ce paramètre peut casser les URL entrantes.  Utilisez ce paramètre avec prudence dans un site en production.</strong>

en: Request/session parameter
fr: Paramètre de requête/de session

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fr: Nom du paramètre de requête ou de session utiliser pour déterminer la langue souhaitée.

en: Filter translatable strings
fr: Filtrer les chaînes traduisibles

en: Date type
fr: Type de date

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser les formats de dates en %language aux réglages par défaut ?

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
fr: La réinitialisation va supprimer tous les formats de dates localisés pour cette langue. Cette opération ne peut pas être annulée.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fr: Le module Locale permet à votre site Drupal d'être affiché dans d'autres langues que la langue anglaise, utilisée par défaut, ainsi que d'être multilingue. Le module Locale travaille en maintenant une base de données des traductions, et en analysant le texte devant être affiché. Lorsqu'une traduction du texte est disponible dans la langue à afficher, la traduction est utilisée à la place du texte original. Lorsque la traduction n'est pas disponible, c'est le texte d'origine qui est affiché, et ensuite conservé pour être adapté par un traducteur. Pour plus d'information, voir la section <a href="@locale">module Locale</a> du manuel en ligne.

en: Translating interface text
fr: Traduction du texte de l'interface

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
fr: Les traductions du texte de l'interface de Drupal peuvent être fournies par&nbsp;:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
fr: Traduire à partir de votre site en utilisant l'<a href='@translate'>interface de traduction</a> intégrée du module Locale.

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
fr: Importer des fichiers à partir d'un jeu de traductions existantes, c'est à dire d'un paquetage de traductions. Un paquetage de traduction active l'affichage d'une version précise de Drupal dans une langue précise. Le paquetage contient des fichiers au format Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Toutefois, toutes les langues ne sont pas disponibles pour chaque version de Drupal, les paquetages de traductions pour de nombreuses langues sont disponibles en téléchargement dans la <a href="@translations">page des tra&dcutions de Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fr: Si un paquet existant ne correspond pas à vos besoins, vous pouvez utiliser un logiciel d'édition Gettext pour modifier les fichiers Gettext Portable Object (<em>.po</em>) du paquet ou créer un nouveau fichier <em>.po</em>. La fonction <a href='@import'>importer</a> du module Locale permet d'ajouter à votre site les chaînes de texte issues d'un fichier <em>.po</em> nouveau ou modifié. La fonction <a href='@export'>exporter</a> du module Locale permet de générer des fichiers à partir des chaînes traduites de votre site. Ces fichiers peuvent être partagés avec d'autres utilisateurs de Drupal ou modifiés avec un éditeur de traduction Gettext.

en: Configuring a multilingual site
fr: Configuration d'un site multilingue

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
fr: La négociation de langue permet à votre site de changer de langue automatiquement en se basant sur le nom de domaine ou sur le chemin utilisé lors de chaque requête. Les utilisateurs peuvent (optionnellement) choisir leur langue préférée sur le page <em>Mon compte</em>, et votre site peut être configuré pour prendre en compte les préférence de langue du navigateur Web. Le contenu du site peut être traduit en utilisant le <a href='@content-help'>module Content translation</a>.

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
fr: Avec plusieurs langues activées, le texte de l'interface peut être traduit, les utilisateurs enregistrés peuvent choisir leur langue préférée, et les auteurs peuvent assigner une langue spécifique à leur contenu. <a href="@translations">Télécharger les traductions contribuées</a> depuis Drupal.org.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fr: Ajouter une langue pour qu'elle soit utilisable dans votre site. Si la langue souhaitée n'est pas disponible dans le menu déroulant <em>Nom de la langue</em>, cliquez sur Langue personnalisée et indiquez le code de la langue et les autres détails manuellement. Lorsque vous définissez une langue manuellement, vérifiez que vous entrez un code de langue standardisé, afin que ce code puisse être compris  par les navigateurs pour qu'ils utilisent une langue d'affichage appropriée.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fr: Détermine la langue à partir d'un paramètre de requête ou de session. Par exemple : "http://example.com?language=de" règle la langue sur l'allemand en utilisant le code "de" dans le paramètre "language".

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fr: Voir la <a href="@languages">page Langues</a> pour plus d'information sur l'ajout d'autres langues.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fr: Cette page importe les chaînes traduites contenues dans un seul fichier Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalement distribué comme partie d'un paquetage de traduction (chaque paquetage de traduction peut contenir plusieurs fichiers <em>.po</em>), un fichier <em>.po</em> peut avoir besoin d'être importé après une traduction hors ligne dans un logiciel de traduction Gettext. Importer un fichier <em>.po</em> individuel peut être une opération assez lente.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fr: Cette page permet à un traducteur de rechercher des chaînes de caractères spécifiques, traduites ou non, et est utilisée lors de la création ou de la modification de traductions. (À noter&nbsp;: Pour les tâches de traduction portant sur de nombreuses chaînes, il peut être plus approprié d'<a href="@export">exporter les chaînes</a> et de les modifier hors-ligne avec un éditeur de traduction Gettext.) Les recherches peuvent être limitées aux chaînes présentes dans un groupe de texte spécifique ou une langue en particulier.

en: Administer languages
fr: Administrer les langues

en: Translate interface texts
fr: Traduire les textes de l'interface

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection de la langue. Si une version du contenu est disponible dans la langue détectée, celle-ci sera affichée.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection des langues pour le texte de l'interface utilisateur. Si une version du texte de l'interface utilisateur est disponible dans la langue détectée, elle sera affichée.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fr: Déterminer la langue à partir de l'URL (préfixe de chemin ou nom de domaine).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fr: Déterminer la langue à partir d'un paramètre de requête ou de session.

en: Follow the user's language preference.
fr: Suivre la préférence linguistique de l'utilisateur.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fr: Déterminer la langue à partir des paramètres de langue du navigateur.

en: Language switcher (@type)
fr: Sélecteur de langue (@type)

en: Detection and selection
fr: Détection et sélection

en: URL language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans l'URL

en: Session language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans la session

en: Localize
fr: Localiser

en: Localize date formats
fr: Localisation des formats de dates

en: Reset date formats
fr: Réinitialiser les formats de dates

en: Reset localized date formats to global defaults
fr: Réinitialise les formats de dates vers les formats globaux par défaut.

[ctx: Long month name]
en: January
fr: janvier

[ctx: Long month name]
en: February
fr: février

[ctx: Long month name]
en: March
fr: mars

[ctx: Long month name]
en: April
fr: avril

[ctx: Long month name]
en: May
fr: mai

[ctx: Long month name]
en: June
fr: juin

[ctx: Long month name]
en: July
fr: juillet

[ctx: Long month name]
en: August
fr: août

[ctx: Long month name]
en: September
fr: septembre

[ctx: Long month name]
en: October
fr: octobre

[ctx: Long month name]
en: November
fr: novembre

[ctx: Long month name]
en: December
fr: décembre

en: add link
fr: ajouter un lien

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fr: Il n'y a pas encore de lien de menu. <a href="@link"> Ajouter un lien</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fr: Le chemin pour ce lien de menu. Cela peut être un chemin interne de Drupal comme %add-node ou une URL externe comme %drupal. Utiliser %front pour faire un lien vers la page d'accueil.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fr: Les liens de menu qui ne sont pas activés ne seront pas listés dans les menus.

en: Show as expanded
fr: Afficher déplié

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fr: S'il est sélectionné et qu'il a des enfants, ce menu apparaitra toujours déplié.

en: Parent link
fr: Lien parent

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximum pour un lien et tout ses enfants est fixée à  !maxdepth. Certains liens de menu peuvent ne pas être utilisables comme parents si la limite est dépassée lorsqu'on les sélectionne.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fr: Optionnel. Dans ce menu, les liens les plus lourds descendent et les plus légers montent vers le haut.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lien de menu personnalisé %item&nbsp;?

en: The menu link %title has been deleted.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser le lien %item à ses valeurs par défaut ?

en: The menu link was reset to its default settings.
fr: Le lien de menu a été réinitialisé à ses valeurs par défaut.

en: No Main links
fr: Aucun menu principal

en: Source for the Main links
fr: Source pour le menu principal

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fr: Sélectionner ce qui doit être affiché comme menu principal  (typiquement en haut de page).

en: No Secondary links
fr: Aucun lien secondaire

en: Source for the Secondary links
fr: Source des Liens secondaires

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fr: Sélectionner la source des Liens secondaires. Une option avancée vous permet d'utiliser la même source pour les Liens principaux (actuellement %main) et les Liens secondaires. Si votre menu source contient une hiérarchie de liens à deux niveaux, les liens du premier niveau seront affichés dans les Liens principaux et les liens enfants du lien actif dans les Liens secondaires.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fr: Le menu personnalisé %title a été supprimé ainsi que tous ses liens.

en: Deleted menu link %title.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fr[0]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement 1 entrée de menu dans %title. Elle sera supprimée (les entrées définies par le système seront réinitialisées).
fr[1]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement @count entrées de menu dans %title. Elles seront supprimées (les entrées définies par le système seront réinitialisées).

en: Managing menus
fr: Gestion des menus

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
fr: Les utilisateurs disposant de la permission <em>Administrer les menus et les éléments de menus</em> peuvent ajouter, modifier et supprimer les menus personnalisés dans la page <a href="@menu">Administration des menus</a>. Les menus personnalisés peuvent être des menus spécifiques au site, des menus de liens externes, ou n'importe quelle combinaison de liens internes ou externes. Vous pouvez créer un nombre illimité de menus, chacun d'eux disposera automatiquement d'un bloc associé. En sélectionnant <em>Liste de liens</em>, vous pouvez ajouter, modifier ou supprimer les liens d'un menu donné. La page listant les liens fournit une interface de glissé-déposé (<em>drag-and-drop</em>) permettant de contrôler l'ordre des liens et de les hiérarchiser au sein menu.

en: Displaying menus
fr: Affichage des menus

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Après avoir créé un menu, vous devez activer et positionner le bloc associé à partir de la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Vous pouvez activer le bloc nouvellement créé pour ce menu dans la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Chaque menu a un bloc correspondant qui est géré sur la page <a href="@blocks">d'administration des blocs</a>.

en: Administer menus and menu items
fr: Administrer les menus et les éléments de menus.

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fr: Ajouter de nouveaux menus à votre site, modifier les menus existants, renommer et réorganiser les liens qui s'y trouvent.

en: Parent menu items
fr: Éléments du menu parent

en: Edit menu link
fr: Modifier le lien de menu

en: Reset menu link
fr: Réinitialiser le lien du menu

en: Delete menu link
fr: Suppirmer le lien de menu

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fr: Le <em>menu Navigation</em> contient les liens destinés aux visiteurs du site. Des liens sont automatiquement ajoutés à ce menu par certains modules.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fr: Aucun type de contenu n'est disponible. <a href="@link">Ajouter un type de contenu</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fr: Le nom "lisible par les utilisateurs" de ce type de contenu. Ce texte sera affiché comme élément de liste dans la page <em>Ajouter un nouveau contenu</em>. Il est d'usage que ce nom commence par une majuscule et ne contienne que des lettres, des nombres et des espaces. Ce nom doit être unique.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fr: Décrire ce type de contenu. Le texte sera affiché dans la page <em>Ajouter un nouveau contenu</em>.

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fr: Ce texte sera affiché en haut de la page lors de la création ou de la modification de ce type de contenu.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant la permission <em>Administrer le contenu</em> pourront supplanter ces options

en: Display author and date information.
fr: Afficher l'auteur et la date.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom interne incorrect. Entrer un nom différent de "%invalid".

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 contenu sur votre site. Il pourrait être impossible de l'afficher ou de le modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.
fr[1]: %type est utilisé par @count contenus sur votre site. Il pourrait être impossible de les afficher ou les modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.

en: Publish selected content
fr: Publier le contenu sélectionné

en: Unpublish selected content
fr: Dépublier le contenu sélectionné

en: Promote selected content to front page
fr: Promouvoir en page d'accueil le contenu sélectionné

en: Demote selected content from front page
fr: Retirer de la page d'accueil le contenu sélectionné

en: Make selected content sticky
fr: Épingler en haut des listes le contenu sélectionné

en: Make selected content not sticky
fr: Retirer du haut des listes le contenu sélectionné

en: Delete selected content
fr: Supprimer le contenu sélectionné

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: Revision log message
fr: Message du journal de révision

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fr: Jetons (tokens) en rapport avec des éléments individuels, ou "nœuds" (nodes).

en: The unique ID of the content item, or "node".
fr: L'identifiant (ID) unique de l'élément de contenu, ou "nœud" (node).

en: The main body text of the node.
fr: Le corps de texte principal du nœud.

en: The summary of the node's main body text.
fr: Le résumé du corps de texte principal du nœud.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
fr: Les permissions d'accès au contenu doivent être reconstruites. <a href="@node_access_rebuild">Reconstruire les permissions</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fr: Le module Node gère la création, la modification, la suppression, la configuration, et l'affichage du contenu principal du site. Les éléments de contenu (les <strong>nœuds</strong>) gérés par le module Node sont typiquement affichés en tant que pages de votre site&nbsp;; ils comprennent un titre, un certain nombre de métadonnées (auteur, date de création, type de contenu, etc.) et des champs optionnels pouvant contenir du texte ou d'autres types de données (les champs sont gérés par le <a href="@field">module Field</a>). Pour plus d'information, voir la section <a href="@node">Node</a> du manuel en ligne.

en: Creating content
fr: Création de contenu

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
fr: Lorsqu'un nouveau contenu est créé, le module Node enregistre les informations de base liées à ce contenu&nbsp;; elles comprennent l'auteur, la date de création, et le <a href="@content-type">type de contenu</a>. Les <em>options de publication</em> sont aussi gérées, elles permettent de définir si le contenu est publié ou non, promu ou pas en page d'acceuil, et/ou épinglé en haut des listes de contenu. Les paramètres par défaut peuvent être configurés pour chaque <a href="@content-type">type de contenu</a> de votre site.

en: Creating custom content types
fr: Création de types de contenu personnalisés

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
fr: Le module Node donne aux utilisateurs ayant la permission <em>Administrer les types de contenus</em> la faculté de <a href="@content-new">créer de nouveaux types de contenus</a> en plus de ceux qui sont déjà définis par défaut. La création de types de contenus personnalisés vous permet d'ajouter des  <a href="@field">champs</a> et de configurer les paramètres par défaut qui répondent aux besoins de contenus distincts de chaque site.

en: Administering content
fr: Administration du contenu

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
fr: La page <a href="@content">Administration du contenu</a> vous permet de suivre et de gérer globalement le contenu de votre site.

en: Creating revisions
fr: Création de révisions

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fr: Le module Node permet aussi de créer de multiples versions de n'importe quel contenu, et de rétablir les versions antérieures en utilisant les paramètres <em>Informations de révision</em>.

en: User permissions
fr: Droits de l'utilisateur

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fr: Le module Node rend un certain nombre de permissions disponible pour chaque type de contenu, elles peuvent être paramétrées par rôle dans la page <a href="@permissions">Permissions</a>.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fr: Chaque type de contenu peut recevoir, individuellement, des champs, des comportements, et des permissions distincts.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fr: Les éléments de contenu peuvent être affichés en utilisant différents modes de présentation&nbsp;: accroche, contenu intégral, impression, RSS, etc. L'<em>accroche</em> (<em>teaser</em>) est un format court qui est typiquement utilisé dans les listes de multiples éléments de contenus. Le <em>contenu intégral</em> est typiquement utilisé lorsqu'un contenu est affiché au sein de sa propre page.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fr: Ici, vous pouvez définir quels champs seront affichés ou masqués pour chaque mode de présentation du contenu %type, et définir comment les champs seront affichés dans chaque mode de présentation.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fr: Les révisions vous permettent de faire le suivi des différences entre les différentes versions de votre contenu, et de rétablir les versions plus anciennes.

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fr: Le contenu de cette page a été modifié par un autre utilisateur, ou c'est vous qui avez déjà soumis des changements en utilisant ce formulaire. Par conséquent, vos modifications ne peuvent pas être enregistrées.

en: Administer content types
fr: Administrer les types de contenus

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: View published content
fr: Voir le contenu publié

en: Access the content overview page
fr: Accéder à la page de vue d'ensemble du contenu

en: Bypass content access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès au contenu

en: View content revisions
fr: Voir les révisions de contenu

en: Revert content revisions
fr: Rétablir des révisions de contenu

en: Delete content revisions
fr: Supprimer des révisions de contenu

en: View own unpublished content
fr: Voir le contenu non-publié dont on est l'auteur

en: Content is sticky at top of lists
fr: Le contenu est épinglé en haut des listes

en: Content is promoted to the front page
fr: Le contenu est promu en page d'accueil

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Number of recent content items to display
fr: Nombre d'éléments de contenu récent à afficher

en: Show block for specific content types
fr: Afficher le bloc pour des types de contenus spécifiques

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
fr: Afficher ce bloc seulement sur les pages qui affichent des contenus du ou des types indiqués. Si vous ne sélectionnez pas de type, il n'y aura aucune limitation spécifique aux types.

en: Welcome to @site-name
fr: Bienvenue sur @site-name

en: No front page content has been created yet.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant.

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir un contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Change the author of content
fr: Changer l'auteur d'un contenu

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Unpublish content containing keyword(s)
fr: Dépublier un contenu contenant le(s) mot(s)-clé(s)

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fr: Le contenu sera dépublier s'il contient n'importe laquelle des phrases ci-dessus. Utiliser une liste de phrases séparées par des virgules, les phrases sont sensibles à la casse. Exemple&nbsp;: amusant, saut à l'élastique, "Company, Inc."

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fr: Si le site rencontre des problèmes avec les permissions d'accès au contenu, vous pouvez avoir à reconstruire le cache des permissions. La reconstruction va supprimer tous les privilèges d'accès et les remplacer par les permissions basées sur les paramètres et les modules courants. La reconstruction peut prendre un certain temps si le contenu est important et les paramètres de permissions complexes. Après la reconstruction, le contenu utilisera automatiquement les nouvelles permissions.

en: Node Access Permissions
fr: Droits d'accès au nœud

en: One permission in use | @count permissions in use
fr[0]: @count permission utilisée
fr[1]: @count permissions utilisées

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fr: Gérer les types de contenu, incluant les valeurs par défaut, la promotion en page d'accueil, les paramètres des commentaires, etc.

en: Edit content type
fr: Modifier le type de contenu

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
fr: Ce site est compatible avec <a href="@openid-net">OpenID</a>, un moyen sécurisé de se connecter à de nombreux sites en n'utilisant qu'un seul nom d'utilisateur et qu'un seul mot de passe. OpenID peut réduire l'obligation de gérer de nombreux noms d'utilisateur et de mot de passe pour de nombreux sites.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
fr: Si vous avez déjà un OpenID, saisissez l'URL de votre serveur OpenID ci-dessous (par ex.&nbsp;: mon-nom.openprovider.com). La prochaine fois que vous vous connecterez, vous pourrez utiliser cette URL à la place des nom d'utilisateur et mot de passe ordinaires. Vous pouvez avoir plusieurs serveurs OpenID si vous le souhaitez&nbsp;; prenez juste le temps de les ajouter ici.

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
fr: Le module OpenID permet aux utilisateurs de se connecter en utilisant le service d'authentification unique OpenID. <a href="@openid-net">OpenID</a> est une méthode sécurisée pour se connecter à de nombreux sites avec un seul nom d'utilisateur et un seul mot de passe. Il ne requiert aucun logiciel spécial, et ne partage aucun mot de passe avec les sites auquels il est associé, pas plus qu'avec les sites qui s'y connectent. Le principal intérêt pour les utilisateurs est qu'ils peuvent n 'avoir qu'un seul mot de passe qu'ils utilisent sur de nombreux sites. Cela signifie qu'ils peuvent facilement mettre à jour leur unique mot de passe  à partir d'un emplacement centralisé, au lieu d'avoir à changer des dizaines de mots de passe un par un. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@handbook">module OpenID</a>.

en: Logging in with OpenID
fr: Se connecter avec OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
fr: Pour se connecter en utilisant OpenID, un utilisateur doit déjà disposer d'un compte OpenID. Les utilisateurs peuvent alors créer des comptes sur le site en utilisant leur OpenID, associer un ou plusieurs identifiants OpenID à un compte existant, et se connecter en utilisant un identifiant OpenID. Cela permet de réduire la résistance à l'inscription, d'améliorer la base des utilisateurs et de leur offrir un meilleur confort et une meilleure sécurité. Étant donné que le système OpenID de peut pas garantir qu'un utilisateur est valide, la vérification par courriel reste nécessaire. Durant la connexion, les utilisateurs voient apparaitre une option pour entrer leur URL OpenID qui ressemble à ceci&nbsp;: <em>mon-nom.openidprovider.com</em>. Le site entre en communication avec le serveur OpenID, et lui demande d'authentifier l'identité de l'utilisateur. Si l'utilisateur est connecté à son serveur OpenID, le serveur répond en retour au site, en authentifiant l'utilisateur. S'il n'est pas connecté, le serveur OpenID va demander son mot de passe à l'utilisateur. À aucun moment, le site qui se connecte n'enregistre le mot de passe OpenID de l'utilisateur.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
fr: Un fois vous aurez vérifié votre adresse de courriel, vous pourrez vous connecter via OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
fr: Désolé, ce n'est pas un OpenID valide. Assurez-vous d'avoir saisi votre identifiant (ID) correctement.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fr: Terminez l'inscription en remplissant le formulaire ci-dessous. Si vous disposez déjà d'un compte, vous pouvez <a href="@login">vous connecter</a> maintenant et ajouter votre OpenID dans "Mon compte".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fr: L'enregistrement du compte, qui utilise des informations émises par votre forunisseur OpenID, a échoué pour une des raisons listées ci-dessous. Terminez l'inscription en remplissant le formulaire ci-dessous.  Si vous disposez déjà d'un compte, vous pouvez <a href="@login">vous connecter</a> maintenant et ajouter votre OpenID dans "Mon compte".

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
fr: Le module Overlay permet d'afficher les pages administratives de votre site au sein d'un premier plan (overlay) Javascript qui se superpose à votre page lorsque vous cliquez sur le lien administratif, au lieu de remplacer la page dans la fenêtre du navigateur. Utilisez le lien de fermeture de premier plan (overlay) pour retourner à la page que vous consultiez lorsque vous avez cliqué sur le lien. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@overlay">module Overlay</a>.

en: Access the administrative overlay
fr: Accéder au premier plan (overlay)

en: View administrative pages in the overlay.
fr: Voir les pages administratives dans le premier plan (overlay).

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
fr: Affiche l'interface d'administration de Drupal dans un premier plan (overlay).

en: @title dialog
fr: dialogue de @title

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
fr: Spécifiez le chemin existant auquel vous voulez associer un alias. Par exemple&nbsp;: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
fr: Le module Path vous permet de spécifier un chemin (path), ou une URL personnalisée, pour n'importe quel chemin interne existant. Les alais ne doievnt pas être confondus avec les redirections d'URL, qui vous permettent de rediriger une URL modifiée ou devenue inactive vers une nouvelle URL. De façon complémentaire, en rendantt les URL plus lisibles, les alias aide aussi les moteurs de recherche à indexer le contenu plus efficacement. Plusieurs alias peuvent être utilisés pour un seul chemin interne. Pour automatiser la création d'alais de chemins, vous pouvez installer le module contribué <a href="@pathauto">Pathauto</a>. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@path">module Path</a>.

en: Creating aliases
fr: Création d'alias

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
fr: Les utilisateurs ayant les <a href="@permissions">permissions</a> convenables peuvent créer des alias dans la section <em>Paramètres de chemin d'URL</em> lorsqu'ils créent ou éditent un contenu. Voici quelques exemple d'alias&nbsp;:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
fr: <em>membre/jeanne-lefevre</em> est l'alias du chemin interne <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
fr: <em>a-propos-de-nous/equipe</em> est l'alias du chemin interne <em>node/456</em>

en: Managing aliases
fr: Gestion des alias

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
fr: Le module Path fournit un moyen pour rechercher et afficher une <a href="@aliases">liste de tous les alias</a> en cours d'utilisation dans votre site. Les alias peuvent être ajoutés, modifiés et supprimés à partir de cette liste.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fr: Un alias définit un nom différent pour le chemin d'une URL existante - par exemple, l'alias "a-propos" pour le chemin de l'URL "node/1". Un même chemin d'URL peut avoir plusieurs alias.

en: Administer URL aliases
fr: Administrer les alias d'URL

en: Create and edit URL aliases
fr: Créer et modifier des alias d'URL

en: The alias is already in use.
fr: L'alias est déjà utilisé.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Permet de définir éventuellement une URL alternative pour accéder au terme du vocabulaire. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas la barre oblique de fin sinon l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: Enabling execution of PHP in text fields
fr: Activation de l'exécution du PHP dans les champs de texte.

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
fr: Le module PHP filter permet aux utilisateurs ayant les permissions appropriées d'incorporer du code PHP personnalisé qui sera exécuté lorsque les pages du site seront traitées. Bien que ce soit une fonctionnalité souple et puissance lorsqu'elle est utilisée par un utilisateur de confiance et disposant d'une bonne expérience en PHP, c'est un facteur de risque significatif et dangereux entre les mains d'un utilisateur inexpérimenté ou malveillant. Même un utilisateur de confiance peut compromettre le site accidentellement en insérant un code PHP incorrect ou mal formé. Seuls les utilisateurs les plus fiables doivent disposer des permissions leur permettant d'utiliser le filtre PHP, et chaque code PHP ajouté par le biais du filtre PHP doit être soigneusement examiné avant d'être mis en oeuvre. Des <a href="@php-snippets">Exemples de fragments de code PHP (snippets)</a> peuvent être trouvés sur Drupal.org.

en: Use PHP for settings
fr: Utiliser PHP pour les paramètres

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
fr: <p>Ajoute un bloc personnalisé, appelé "Bienvenue",  à votre site. Avec son format de texte paramétré sur "Code PHP" (ou un autre format acceptant les insertions de PHP), ajoutez ce qui suit dans le corps du bloc&nbsp;:</p>
    <pre>
    print t('Bienvenue, cher visiteur ! Merci de votre passage.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fr: <p>Pour afficher le nom d'un utilisateur inscrit, utilisez ceci à la place&nbsp;:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Bienvenue @name ! Merci de votre visite.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Bienvenue, cher visiteur ! Merci de votre visite.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fr: Le module PHP a été désactivé. Tous les fragments de code PHP présents dans le contenu seront dorénavant visibles en tant que texte brut. Cela peut poser des problèmes de sécurité en dévoilant des informations sensibles, s'il y en a, présentes dans le code PHP.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
fr: Le module Poll peut être utilisé pour créer des sondages ou des questionnaires simples qui affichent les résultats cumulés des votes. Un sondage (poll) est un bon moyen de recevoir un retour des utilisateurs du site et des membres de la communauté. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@poll">module Poll</a>.

en: Creating a poll
fr: Création d'un sondage

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
fr: Les utilisateurs peuvent créer un sondage en cliquant sur Sondage dans la page <a href="@add-content">Ajouter un nouveau contenu</a>, et en rédigeant la question à poser, les réponses possibles et en initialisant le compte des votes pour chaque réponse. Le statut (fermé ou actif) et la durée (période durant laquelle le sondage reste ouvert à de nouveaux votes) peuvent aussi être spécifiés.

en: Viewing polls
fr: Consultation des sondages

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
fr: Vous pouvez visiter la page des <a href="@poll">Sondages</a> pour voir tous les sondages en cours, ou, autrement, activer le bloc <em>Sondage le plus récent</em> sur la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>. Pour participer à un sondage spécifique ou afficher ses résultats, vous pouvez cliquer sur le sondage lui-même.

en: Vote on polls
fr: Participer aux sondages

en: Cancel and change own votes
fr: Annuler ou modifier ses propres votes

en: View voting results
fr: Consulter les résultats des votes

en: Your vote was cancelled.
fr: Votre vote a été annulé.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
fr: Pour activer le parcours de ce champ par valeur, entrez un titre pour la page des résultats. Le mot <code>%value</code> sera remplacé par la valeur correspondante. Un exemple de titre de page est "Personnes dont la couleur favorite est le %value". Ce n'est utilisable que pour un champ public.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
fr: Pour activer le parcours de ce champ par valeur, entrez un titre pour la page des résultats. Un exemple de titre de page est "Personnes ayant un emploi". Ce n'est utilisable que pour un champ public.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
fr: Le module Profil permet aux administrateurs du site de définir des champs personnalisés (tels que pays, nom, prénom, ou âge) pour les profils utilisateur, qui sont ensuite affichés dans la section <a href="@user">Mon compte</a>. Cela permet aux utilisateurs d'un site de partager davantage d'informations à leur sujet, et peut aider les sites communautaires à organiser les utilisateurs autour d'une information spécifique. Pour plus d'information, consultez l'aide en ligne au sujet du <a href="@profile">module Profil</a>.

en: Adding fields to the default profile
fr: Ajouter des champs au profil par défault

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
fr: Pour offrir la possibilité aux utilisateurs de saisir plus d'informations à leur sujet, le module Profil permet l'ajout de champs supplémentaires au profil utilisateur par défaut. Des exemples d'ajouts classiques seraient <em>Adresse</em>, <em>Entreprise</em>, <em>Âge</em> ou <em>Â mon sujet</em>.

en: User information pages
fr: Pages d'information utilisateur

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
fr: Le module Profil permet l'activation de liens pour voir plus d'information au sujet des utilisateurs du site. Vous pouvez voir à la fois <a href="@profile">une page de liste des utilisateurs</a>, et des pages plus spécifiques en cliquant sur les champs proposants un lien à partir de n'importe quel profil. Par exemple, la liste <a href="@profile-country">les gens qui vivent au Canada</a> sur Drupal.org affiche tous les utilisateurs qui ont saisis <em>Canada</em> dans le champs <em>Pays</em> de leur profil utilisateur.

en: Author information block
fr: Bloc d'information sur l'auteur

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
fr: Le <em>bloc d'informations sur l'auteur</em> est un bloc créé par defaut par le module Profil qui peut être activé sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Il montre aux visiteurs de votre site des informations sur l'auteur de la page qu'ils lisent.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
fr: Cette page liste les champs personnalisés existants pouvant être affiché sur la page <em>Mon compte</em> d'un utilisateur. Pour fournir une structure, les champs similaires ou connexes peuvent être placés dans une catégorie. Pour ajouter une nouvelle catégorie (ou modifier une existante), modifiez un champ de profil et fournissez un nouveau nom de catégorie.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
fr: Enrichit votre contenu avec des métadonnées pour permettre à d'autres applications (par ex. des moteurs de recherche ou des agrégateurs) de mieux comprendre ses relations et attributs.

en: The active search modules have been changed.
fr: Les modules de recherche actifs ont été modifiés

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
fr: Le module Recherche offre la possibilité d'indexer et de rechercher des contenus par mots-clés précis, et des utilisateurs par nom d'utilisateur ou courriel. Pour plus d'informations, consultez l'aide en ligne pour le <a href="@search-module">module Recherche</a>.

en: Searching content and users
fr: Recherche de contenu et d'utilisateurs

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
fr: Les utilisateurs avec la permission <em>Utiliser la recherche</em> peuvent le bloc de recherche et <a href="@search">la page de recherche</a>. Les utilisateurs avec la permission <em>Voir le contenu publié</em> peuvent rechercher du contenu contenant exactement leurs mots-clé. Les utilisateurs avec la permission <em>Voir les profils utilisateur</em> peuvent rechercher des utilisateurs dont le nom contient le mot-clé, enfin ceux avec la permission <em>Administrer les utilisateurs</em> peuvent rechercher des utilisateurs par leur courriel. En outre, les utilisateurs avec la permission <em>Utiliser la recherche avancée</em> peuvent trouver du contenu en utilisant des méthodes de recherche et des filtres plus complexe en choisissant l'option <em>Recherche avancée</em> sur la <a href="@search">page de recherche</a>.

en: Indexing content with cron
fr: Indexer le contenu avec la tâche plannifiée

en: Configuring search settings
fr: Configuration des paramètres de recherche

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
fr: Le comportement d'indexation peut être modifié en utilisant la <a href="@searchsettings">page de configuration de la recherche</a>. Un utilisateur avec la permission </em>Administrer la recherche</em> peut contrôler les paramètres tel que le <em>Nombre d'éléments à indexer à chaque excecution de la tâche plannifiée</em>, <em>la configuration d'indexation</em> (longueur des mots), <em>les modules de recherche actifs</em>, et <em>le classement du contenu</em>, qui vous permet d'ajuster la priorité avec laquelle un conteu indexé est renvoyé dans les résultats.

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
fr: Le module de recherche inclut un <em>un formulaire de recherche</em> dans un bloc, qui peuvent être activé et configuré sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Le bloc est disponible pour les utilisateurs ayant la permission <em>Rechercher dans le contenu</em>.

en: Extending Search module
fr: Module de recherche étendue

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
fr: Par défaut, le module Recherche ne support que la recherche par mots clés exacts. Vous pouvez modifier ce comportement par l'installation d'un module STEMMING spécifique à votre langue (comme <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> pour l'anglais américain), qui permet à des mots tels que marche, marcher, marchait d'être trouvé par le module Recherche. Une autre approche consiste à utiliser des technologies de recherche tierces qui proposes des fonctionnalités de recherche STEMMING ou de mots partiels, comme <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> ou <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Ces modules ou d'autres peuvent être téléchargé sur Drupal.org parmis les <a href="@contrib-search">module contribué liés à la recherche</a>.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fr: <ul>
    <li>Vérifiez que l'orthographe est correcte.</li>
    <li>Supprimez les guillemets autour des expressions pour rechercher chaque mot séparément. <em>garage à vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>&quot;garage à vélo&quot;</em>.</li>
    <li>Envisagez d'élargir votre recherche avec <em>OR</em>. <em>garage OR vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>garage à vélo</em>.</li>
    </ul>

en: Administer search
fr: Administrer la recherche

en: Use search
fr: Utiliser la recherche

en: Use advanced search
fr: Utiliser la recherche avancée

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fr: Configurer les paramètres de pertinence pour la recherche et d'autres options d'indexation.

en: Choose a set of shortcuts to use
fr: Choisissez un ensemble de raccourcis à utiliser

en: Choose a set of shortcuts for this user
fr: Choisissez un ensemble de raccourcis pour cet utilisateur

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
fr: Vous utilisez maintenant le nouvel ensemble de raccourcis %set_name. Vous pouvez le modifier depuis cette page ou <a href="@switch-url">changer pour un ensemble différent</a>.

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fr: %user utilise maintenant le nouvel ensemble de raccourci %set_name. Vous pouvez le modifier depuis cette page.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fr: Vous utilisez désormais l'ensemble de raccourcis %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fr: %user utilise désormais l'ensemble de raccourcis %set_name.

en: Change set
fr: Changer d'ensemble

en: The shortcut set has been updated.
fr: L'ensemble de raccourcis a été mis à jour.

en: Add new shortcut
fr: Ajouter un nouveau raccourci

en: Editing @shortcut
fr: Modification de @shortcut

en: The name of the shortcut.
fr: Le nom du raccourci

en: The path to the shortcut.
fr: Le chemin du raccourci

en: The link must correspond to a valid path on the site.
fr: Le lien doit correspondre à un chemin valide du site.

en: The shortcut %link has been updated.
fr: Le raccourci %link a été mis à jour.

en: Added a shortcut for %title.
fr: Rajout d'un raccourci pour %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le raccourci %title ?

en: The shortcut %title has been deleted.
fr: Le raccourci %title a été supprimé.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fr: Impossible d'ajouter un raccourci pour %title.

en: Adding and removing shortcuts
fr: Ajout et suppression de raccourcis

en: Displaying shortcuts
fr: Affichage des raccourcis

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
fr: Vous pouvez afficher vos raccourcis en activant le bloc Raccourcis sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Certains modules d'administration affichent également vos raccourcis; par exemple, le <a href="@toolbar-help">module <em>Toolbar</em></a> les affiche vers le haut de la page, à côté d'un lien <em>Modifier les raccourcis</em>

en: Administer shortcuts
fr: Administrer les raccourcis

en: @shortcut_set shortcuts
fr: Raccourcis @shortcut_set

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fr: Ajouter aux raccourcis %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fr: Ajouter aux raccourcis

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fr: Supprimer des raccourcis %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fr: Supprimer des raccourcis

en: Edit shortcuts
fr: Modifier les raccourcis

en: Add shortcut
fr: Ajouter un raccourci

en: Edit shortcut
fr: Modifier un raccourci

en: Delete shortcut
fr: Supprimer un raccourci

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
fr: Permet aux utilisateur de gérer des listes de liens de raccourci configurables

en: Value @value is TRUE.
fr: La valeur @value est TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fr: La valeur @value est FALSE.

en: Value @value is NULL.
fr: La valeur @value est NULL.

en: Value @value is not NULL.
fr: La valeur @value n'est pas NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fr: La valeur @first est égale à la valeur @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas égale à la valeur @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fr: La valeur @first est identique à la valeur @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas identique à la valeur @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fr: Le test ne s'est pas terminé en raison d'une erreur fatale.

en: Link with label %label found.
fr: Un lien avec le label %label a été trouvé.

en: Link with label %label not found.
fr: Aucun lien avec le label %label n'a été trouvé.

en: Link containing href %href found.
fr: Un lien contenant href %href a été trouvé.

en: No link containing href %href found.
fr: aucun lien contenant href %href n'a été trouvé.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fr: Lien %label (@url_target) cliqué depuis @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fr: L'option @option du champs @id est sélectionnée.

en: Option @option for field @id is not selected.
fr: L'option @option du champs @id n'est pas sélectionnée.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fr: Par défaut Simpletest nettoiera les résultats après qu'ils aient été vus sur la page de résultats, mais dans certains cas cela peut être utile de laisser les résultats en base. Les résultats peuvent être vus sur <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. L'identifiant (ID) du test peut être trouvé dans la base de données, dans la table simpletest, ou gardé en suivi lorsque les résultats sont vus la première fois. De plus, certains modules peuvent fournir plus d'analyses ou fonctionnalités qui recquièrent ce paramètre pour être désactivés.

en: GSS negotiate
fr: negociation GSS

en: Any safe
fr: En toute sécurité

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
fr: Le module Testing fournit un framework pour exécuter des tests unitaires automatisés. Il peut être utilisé pour vérifier un état de fonctionnement de Drupal avant et après les modifications du code ou bien comme un moyen pour les développeurs d'écrire et d'exécuter des tests pour leurs modules. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@simpletest">module Testing</a> du manuel en ligne.

en: Running tests
fr: Lancement des tests

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
fr: Visitez la <a href="@admin-simpletest">pages Tests</a> pour afficher une liste de tests disponibles. Pour exécuter l'ensemble des tests, sélectionnez <em>tous</em> les tests ou bien sélectionnez des tests individuellement pour faire des tests plus ciblés. Attention, cela peut prendre plusieurs minutes avant que tous les tests ne soient terminés, voir la section <a href="@simpletest-api">Documentation de l'API des tests</a> du manuel en ligne.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
fr: Après l'exécution des tests, un message sera affiché à côté de chaque groupe de test indiquant si ces tests ont réussi, ont échoué ou ont généré des exceptions. Une réussite signifie que le test a renvoyé les résultats attendus, tandis qu'un échec signifie le contraire. Une exception indique normalement une erreur en dehors du test, tel qu'un warning ou notice PHP. S'il y a eu des échecs ou des exceptions, les résultats seront développés pour montrer les détails et les tests qui ont obtenu des échecs ou des exceptions seront indiqués dans des lignes rouge ou rose. Vous pouvez utilisez ces résultats pour revoir votre code et tests jusqu'à ce qu'ils réussissent.

en: Administer tests
fr: Administrer les tests

en: The test run finished in @elapsed.
fr: L'exécution du test s'est terminée en @elapsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fr: Utiliser le bouton <em>Nettoyer l'environnement</em> pour supprimer les fichiers et tables temporaires .

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fr: Le framework Testing nécessite que la restriction <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> de PHP soit désactivée. Vérifiez la configuration de votre serveur web ou contactez votre hébergeur.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fr: Le framework de test ne peut pas être installé car la bibliothèque PHP <a href="@curl_url">cURL</a> n'est pas disponible.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fr: Le framework de test ne peut pas installé car l'extension PHP <a href="@hash_url">hash</a> est désactivée.

en: PHP open_basedir restriction
fr: Restriction open_basedir de PHP

en: unblock IP address
fr: Débloquer l'adresse IP

en: block IP address
fr: Bloquer l'adresse IP

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fr: Le module Statistics vous montre à quelle fréquence une page est vue, qui l'a vue, la page précédente que l'utilisateur a visité (URL) et la date à laquelle elle a été vue. Ces statistiques sont utiles pour déterminer comment les utilisateurs visitent et naviguent sur votre site. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@statistics">module Statistics</a> du manuel en ligne.

en: Managing logs
fr: Gestion des logs

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
fr: Pour activer la collecte de statistiques, la case à cocher <em>Activer la journalisation des accès</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres Statistiques</a> doit être cochée. Le paramètre <em>Supprimer les journaux d'accès plus anciens que</em> définit la durée pendant laquelle les informations restent dans le journal avant d'être supprimées. Ce paramètre nécessite qu'une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> soit correctement configurée afin de fonctionner.

en: Viewing site usage
fr: Voir l'utilisation du site

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
fr: Le module Statistics peut vous aider à analyser les détails au sujet de vos utilisateurs et la façon dont ils utilisent le site. Le module propose 4 rapports :

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
fr: La page<a href="@recent-hits">Accès récents</a> affiche les informations concernant les dernières activités du site, incluant l'URL et le titre de la page qui a été consultée, le nom d'utilisateur (s'il existe) et l'adresse IP du visiteur.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
fr: Le <a href="@top-referrers">Top des référents</a> affiche d'où les visiteurs viennent (URL)

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
fr: Le <a href="@top-pages">Top des pages</a> affiche une liste de pages triées selon la fréquence à laquelle elles ont été vues.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
fr: Le <a href="@top-visitors">Top des visiteurs</a> affiche les visiteurs les plus actifs et vous permet de bannir les utilisateurs abusifs.

en: Displaying popular content
fr: Afficher le contenu populaire

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fr: Le module inclut un bloc <em>Contenu populaire</em> qui affiche les pages les plus vues et ceux vus en dernier. Pour utiliser ce bloc, activer <em>Compter le nombre d'affichage des contenus</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres statistiques</a> et ensuite vous pouvez activer et configurer le bloc à partir de la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>.

en: Page view counter
fr: Compteur de pages vues

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
fr: Le module Statistics inclut un compteur pour chaque page qui s'incrémente à chaque fois que la page est vue. Pour utiliser le compteur, activer <em>Compter le nombre d'affichage des contenus</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres statistiques</a> et définissez les <a href="@permissions">droits</a> (<em>Voir les accès au contenu</em>) afin que les utilisateurs puissent voir le compteur.

en: Administer statistics
fr: Administrer les statistiques

en: View content access statistics
fr: Voir les statistiques d'accès au contenu

en: View content hits
fr: Voir les accès au contenu

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
fr: Contrôle des détails sur quoi et comment votre site enregistre les statistiques d'accès.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
fr: Le module Syslog journalise les évènements en envoyant des messages à la fonction de journalisation du système d'exploitation de votre serveur Web. Syslog est un outil d'administration de la journalisation du système d'exploitation qui fourni des informations intéressante à utiliser dans le cadre de la gestion système ou des audits de sécurité. Très utilisé dans les sites de moyenne et grande taille, Syslog fourni des outils de filtrage qui permettent aux messages d'être routés par type et par gravité. Pour plus d'information, voir les sections <a href='@syslog'>module Syslog</a> du manuel en ligne et les sections <a href='@php_openlog'>openlog</a> et <a href='@php_syslog'>syslog</a> de PHP.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fr: Jounalisation pour UNIX, Linux et Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fr: Sous UNIX, Linux et Mac OS X, le fichier <em>/etc/syslog.conf</em>definit la configuration du routage. Les messages peuvent être marqués avec les codes de <code>LOG_LOCAL0</code> à <code>LOG_LOCAL7</code>. Pour plus d'informations sur les facilities de Syslog, les niveaux de sécurité et comment configurer <em>syslog.conf</em>, référez-vous à la page d'aide sur "syslog.conf" de votre ligne de commande.

en: Logging for Microsoft Windows
fr: Journalisation pour Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fr: Sous Microsoft Windows, les messages sont toujours envoyés au journal d'évènements en utilisant le code <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être tournée car la fonction imagerorate() n'est pas disponible danc cette installation de PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être désaturée car la fonction imagefilter() n'est pas disponible dans cette installation de php.

en: Screenshot for !theme theme
fr: Capture d'écran du thème !theme

en: Settings for !theme theme
fr: Paramètres du thème !theme

en: Disable !theme theme
fr: Désactiver le thème !theme

en: Set !theme as default theme
fr: Choisir !theme comme thème par défaut

en: Enable !theme theme
fr: Activer le thème !theme

en: Enable and set default
fr: Activer et choisir par défaut

en: Enable !theme as default theme
fr: Activer !theme comme thème par défaut

en: default theme
fr: thème par défaut

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fr: Choisissez "Thème par défaut" pour toujours utiliser le même thème sur l'ensemble du site.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fr: Utiliser le thème d'administration lors de la création ou de la modification de contenu

en: The %theme theme has been enabled.
fr: Le thème %theme a été activé.

en: The %theme theme was not found.
fr: Le thème %theme n'a pas été trouvé.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fr: %theme est le thème par défaut et il ne peut pas être désactivé.

en: The %theme theme has been disabled.
fr: Le thème %theme a été désactivé.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fr: Merci de prendre en compte que le thème d'administration est toujours le thème %admin_theme ; en conséquence, le thème de cette page reste inchangé. Toutefois, toutes les sections de ce site non relatives à l'administration utilisent le thème par défaut %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
fr: %theme est désormais le thème par défaut.

en: User verification status in comments
fr: Vérification du statut de l'utilisateur dans les commentaires

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fr: Ces paramètres existent seulement pour les thèmes basés sur le moteur de thème %engine.

en: The logo could not be uploaded.
fr: Le logo n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The favicon could not be uploaded.
fr: L'icône de favori n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The custom logo path is invalid.
fr: Le chemin du logo personnalisé n'est pas valide.

en: The custom favicon path is invalid.
fr: Le chemin de l'icône de favori est invalide.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fr: @module (<span class="admin-missing">est incompatible avec</span> la version @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Drupal !core_version et devrait être remplacée.

en: Would you like to continue with the above?
fr: Souhaitez-vous continuer avec ce qui précède ?

en: Enter a valid IP address.
fr: Entrer une adresse IP valide.

en: This IP address is already blocked.
fr: Cette adresse IP est déjà bloquée.

en: You may not block your own IP address.
fr: Vous ne pouvez pas bloquer votre propre adresse IP.

en: The IP address %ip has been blocked.
fr: L'adresse IP %ip a été bloquée.

en: Are you sure you want to delete %ip?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %ip ?

en: The IP address %ip was deleted.
fr: L'adresse IP %ip a été supprimée.

en: How this is used depends on your site's theme.
fr: La façon dont cela sera utilisé dépend du thème de votre site.

en: Number of posts on front page
fr: Nombre de contributions sur la page d'accueil

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fr: Le nombre maximal de contributions affichées sur les pages de vue d'ensemble comme la page d'accueil.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Errors and warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Clear all caches
fr: Effacer tous les caches

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
fr: <strong class="error">Configurer le <a href="!file-system">répertoire de fichiers publics</a> pour rendre cette optimisation disponible.</strong>

en: Bandwidth optimization
fr: Optimisation de la bande passante

en: Compress cached pages.
fr: Compression des pages mises en cache.

en: Public file system path
fr: Chemin du système public de fichier

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers publics. Ce répertoire doit exister et être accessible en écriture par Drupal. Ce répertoire doit être situé dans le répertoire d'installation de Drupal et doit être accessible à partir d'internet.

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers temporaires. Ce répertoire ne devrait pas être accessible à partir d'internet.

en: Default download method
fr: Méthode de téléchargement par défaut

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fr: Ce paramètre définit la méthode de téléchargement préférée. L'utilisation de fichiers publics est plus efficace mais ne fournit aucun contrôle d'accès.

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
fr: Aucune boite à outils d'image n'a été détectée. Drupal intègre un support pour les <a href='!gd-link'>fonctions de traitement d'images internes à PHP</a>, toutefois celles-ci n'ont pas été détectées dans votre système. Vous pouvez consulter votre administrateur système pour qu'il les active, ou essayer d'utiliser une boite à outils externe.

en: Description of your site, included in each feed.
fr: Description de votre site, sera incluse dans chaque flux.

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Users may set their own time zone.
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fr: Rappeler les utilisateurs lors de la connexion si leur fuseau horaire n'est pas fixé.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fr: Ne s'applique que si les utilisateurs peuvent fixer leur fuseau horaire.

en: Time zone for new users
fr: Fuseau horaire pour les nouveaux utilisateurs

en: Default time zone.
fr: Fuseau horaire par défaut.

en: Empty time zone.
fr: Fuseau horaire vide.

en: Users may set their own time zone at registration.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir leur fuseau horaire à l'inscription.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
fr: Aucun type de date disponible. <a href="@link">Ajouter un type de date</a>.

en: Add date type
fr: Ajouter un type de date

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de date ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
fr: Ce type de date existe déjà, saisir un type unique.

en: New date type added successfully.
fr: Nouveau type de date ajouté avec succès.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: Maintenance mode message
fr: Message du mode maintenance

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fr: Message affiché aux visiteurs quand le site est en mode maintenance.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fr: Utiliser des URL de la forme <code>example.com/user</code> à la place de <code>example.com/?q=user</code>.

en: Requires: !module-list
fr: Requiert : !module-list

en: Required by: !module-list
fr: Requis par : !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de date %type ?

en: Removed date type %type.
fr: Supprimer le type de date %type.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fr: Aucun format de date personnalisé disponible. <a href="@link">Ajouter un format de date</a>.

en: Displayed as
fr: Affiché comme

en: Displayed as %date
fr: Affiché comme %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles.

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: This format already exists. Enter a unique format string.
fr: Ce format existe déjà. Saisir un une chaine de format unique.

en: Custom date format updated.
fr: Le format de date personnalisé a été mis à jour.

en: Custom date format added.
fr: Le format de date personnalisé a été ajouté.

en: Available actions:
fr: Actions disponibles :

en: Create an advanced action
fr: Créer une action avancée

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fr: Un label unique pour cette action avancée. Ce label sera affiché dans l'interface des modules qui intègrent des actions, tels que le module Trigger.

en: Deleted %ip
fr: Supprimer %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
fr[0]: Thème actif
fr[1]: Thèmes actifs

en: Disabled theme | Disabled themes
fr[0]: Thème inactif
fr[1]: Thèmes inactifs

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fr[0]: Vous devez activer le module @required pour installer @module.
fr[1]: Vous devez activer les modules @required pour installer @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fr: Jetons pour la configuration générale du site et pour d'autres informations globales.

en: Tokens related to times and dates.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés au temps et aux dates.

en: Tokens related to uploaded files.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés aux fichiers transférés.

en: URL (brief)
fr: URL (courte)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fr: L'URL de la page d'accueil du site sans le protocole.

en: Short format
fr: Format court

en: A date in 'short' format. (%date)
fr: Une date au format 'court'. (%date)

en: Medium format
fr: Format moyen

en: A date in 'medium' format. (%date)
fr: Une date au format 'moyen'. (%date)

en: Long format
fr: Format long

en: A date in 'long' format. (%date)
fr: Une date au format 'long'. (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fr: Une date dans un format personnalisé. Voir !php-date pour plus de détails.

en: the PHP documentation
fr: la documentation PHP

en: Time-since
fr: Temps écoulé depuis

en: Raw timestamp
fr: Horodatage brut

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fr: Une date au format timestamp UNIX (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fr: Le module System est constitutif du site, il fournit les fonctionnalités de base (mais extensibles) qui seront utilisées par les autres modules et par les thèmes. Certains des modules constitutifs de Drupal font partie du module System ou sont gérés par lui, cela comprend le système de cache, l'activation et la désactivation des modules et des thèmes, la préparation et l'affichage des pages d'administration, ainsi que la configuration des paramètres fondamentaux du site. Un certain nombre d'opérations clés du système de maintenance font aussi partie du module System. Pour plus d'information, voir la section <a href="@system">module System</a> du manuel en ligne.

en: Managing modules
fr: Gestion des modules

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fr: Le module System permet aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'activer ou de désactiver des modules dans la <a href="@modules">page d'administration Modules</a>. Drupal est fourni avec un certain nombre de modules composant le coeur (<em>core</em>) et chaque module fournit un ensemble distinct de fonctionnalités qui peut être activé ou désactivé suivant les besoins du site. Beaucoup de modules provenant de la contribution des membres de la communauté Drupal sont téléchargeables sur la <a href="@drupal-modules">page module de Drupal.org</a>.

en: Managing themes
fr: Gestion des thèmes

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fr: Le module System permet aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'activer ou de désactiver les thèmes sur <a href="@themes">la page d'administration Apparence</a>. Les thèmes déterminent l'apparence et la présentation de votre site. De nombreux thèmes sont fournis avec Drupal et des thèmes supplémentaires provenant de la communauté sont disponibles sur la <a href="@drupal-themes">page theme de Drupal.org</a>.

en: Managing caching
fr: Gérer la mise en cache

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
fr: Le module System permet aux utilisateurs ayant les droits appropriés de gérer la mise en cache depuis la <a href='@cache-settings'>page des paramètres de Performance</a>. Drupal dispose d'un robuste système de cache qui permet la réutilisation efficace des pages ou des éléments de page précédemment construits. Les pages appelées par les utilisateurs anonymes sont stockées dans un format compressé&nbsp;; en fonction de la configuration de votre site et du volume du trafic réalisé par les utilisateurs anonymes, le système de cache peut améliorer de façon significative la rapidité de votre site.

en: Performing system maintenance
fr: Procédure de maintenance du système

en: Configuring basic site settings
fr: Configuration des paramètres de base du site

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
fr: Le module System gère aussi les options de configuration de base de votre site, incluant <a href="@date-time-settings">les paramètre de Date et heure</a>, <a href="@file-system">les paramètres du Système de fichiers</a>, <a href="@clean-url">le support des URL simplifiées</a>, <a href="@site-info">le nom du Site et diverses informations</a> ainsi que <a href="@maintenance-mode">le mode Maintenance</a> qui permet de mettre votre site temporairement hors ligne.

en: Configuring actions
fr: Configuration des actions

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
fr: Les Actions sont des tâches particulières que le système peut exécuter, telles que dépublier un contenu ou exclure un utilisateur. Des modules, tels que le <a href="@trigger-help">module Trigger</a>, peuvent déclencher ces actions lorsque certains évènement du système se produisent ; par exemple, quand une nouvelle contribution est ajoutée ou lorsqu'un utilisateur se connecte. Des modules peuvent aussi enrichir la liste d'actions disponibles. Visitez la <a href="@actions">page Actions</a> pour configurer des actions.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
fr: Choisir et configurer le thème par défaut de votre site. D'autres <a href="@themes">thèmes</a> sont disponibles.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
fr: Téléchargez des <a href="@modules">modules contribués</a> additionnels pour étendre les fonctionnalités de Drupal.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour. Activer le module Gestion des mise à jour pour mettre à jour et installer des modules ou thèmes.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
fr: Si vous faites une mise à jour vers une version plus récente de Drupal, d'un module ou d'un thème contribué, il est peut être nécessaire de lancer le <a href="@update-php">script de mise à jour</a>.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
fr: Il y a deux types d'actions : simples et avancés. Les actions simples ne demandent pas de configuration supplémentaire et sont listées ici automatiquement. Les actions avancées nécessitent d'être créées et configurées avant d'être utilisées car des options doivent être précisées ; par exemple, définir une adresse pour envoyer un courriel ou dépublier un contenu incluant certains mots. Pour créer une action avancée, sélectionnez l'action à partir du menu déroulant dans la section action avancée ci-dessous et cliquez sur le bouton <em>Créer</em>.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fr: Une action avancée propose des options de configuration supplémentaires qui peuvent être saisies ci-dessous. Il est recommandé de changer le champ <em>Description</em> afin d'identifier plus précisement l'action qui va se dérouler. Cette description sera affichée dans des modules tels que Trigger au moment d'associer des actions aux évènements du système, donc il est préférable de décrire de façon aussi détaillée que possible (par exemple : "envoyer un courriel à l'équipe de modération" plutôt que seulement "envoyer un courriel")

en: Administer modules
fr: Administrer les modules

en: Administer site configuration
fr: Administrer la configuration du site

en: Administer themes
fr: Administrer les thèmes

en: Administer actions
fr: Administrer les actions

en: Use the administration pages and help
fr: Utiliser les pages d'administration et l'aide

en: Use the site in maintenance mode
fr: Utiliser le site en mode maintenance

en: View site reports
fr: Voir les rapports du site

en: Block IP addresses
fr: Bloquer des adresses IP

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: Public local files served by the webserver.
fr: Les fichiers publics locaux sont servis par le serveur web.

en: Private local files served by Drupal.
fr: Les fichiers privés locaux sont servis par Drupal.

en: Temporary files
fr: Fichiers temporaires

en: Temporary local files for upload and previews.
fr: Fichiers locaux temporaires pour chargement et prévisualisation.

en: Update modules
fr: Mettre à jour les modules

en: Update themes
fr: Mettre à jour les thèmes

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fr: Votre mot de passe n'est pas sauvé dans la base de donnée et est seulement utilisé pour établir une connexion.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fr: La connexion sera créée entre votre serveur web et la machine hébergeant les fichiers du serveur web. Dans la grande majorité des cas, ce sera la même machine, et "localhost" est correct.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fr: Configurez votre <a href="@user-edit">paramètre de fuseau horaire</a>.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez l'heure locale et le fuseau horaire souhaité. Les dates et heures seront affichées selon ce fuseau horaire sur l'ensemble du site.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
fr: Votre fuseau horaire sera détecté automatiquement, si possible. Confirmez la sélection et cliquez sur Créer un nouveau compte.

en: System help
fr: Aide du système

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé OU utiliser [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. si vous voulez envoyer un courriel à l'auteur de la contribution originale.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fr: Le message qui sera envoyé. Vous pouvez utiliser des chaînes de remplacement comme [node:title], [user:name], and [comment:body] pour représenter des données qui seront différentes à chaque message envoyé. Toutes les chaînes de remplacement ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant. Vous pouvez utiliser des chaînes de remplacement comme [node:title], [user:name], and [comment:body] pour représenter des données qui seront différentes à chaque message envoyé. Toutes les chaînes de remplacement ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: @zone: @date
fr: @zone : @date

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fr: Propulsé par <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fr: Administrer les blocs, les types de contenu, les menus, etc.

en: Select and configure your theme
fr: Choisir et configurer votre thème

en: Enable theme
fr: Activer le thème

en: Disable theme
fr: Désactiver le thème

en: Set default theme
fr: Choisir comme thème par défaut

en: Configure default and theme specific settings.
fr: Configurer les paramètres par défaut et spécifique du thème.

en: IP address blocking
fr: Blocage d'adresses IP

en: Manage blocked IP addresses.
fr: Gérer les adresses IP bloquées.

en: Delete IP address
fr: Suppression d'une adresse IP

en: Media tools.
fr: Outils multimédia.

en: Tools related to web services.
fr: Outils liés aux services web.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fr: Configurer la description du site, le nombre d'élément par flux et si les flux doivent contenir les titres, les accroches ou le texte complet.

en: Development tools.
fr: Outils de développement.

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fr: Mettre le site hors ligne pour une maintenance ou le remettre en ligne.

en: Logging and errors
fr: Journalisation et erreurs

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fr: Paramètre pour la journalisation et les alertes des modules. Plusieurs modules peuvent rediriger les événements système de Drupal vers différentes destinations tel que le fichier syslog, la base de données, une adresse électroniques, etc.

en: Regional and language
fr: Régionalisation et langue

en: Regional settings, localization and translation.
fr: Paramètres régionaux, localisation et traduction.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fr: Paramètres pour le fuseau horaire et le pays par défaut du site.

en: Configure display formats for date and time.
fr: Configurer le format d'affichage de la date et de l'heure.

en: Add new date type.
fr: Ajouter un nouveau type de date.

en: Delete date type
fr: Supprimer un type de date

en: Allow users to delete a configured date type.
fr: Permettre aux utilisateurs de supprimer un type de date configuré.

en: Configure display format strings for date and time.
fr: Configurer les chaînes de format d'affichage pour la date et l'heure.

en: Edit date format
fr: Modifier le format de date

en: Allow users to edit a configured date format.
fr: Permettre aux utilisateurs de modifier un format de date configuré.

en: Search and metadata
fr: Recherche et metadonnées

en: Local site search, metadata and SEO.
fr: Recherche sur le site, metadonnée et SEO.

en: General system related configuration.
fr: Configuration générale du système.

en: Tools that enhance the user interface.
fr: Outils d'amélioration de l'interface utilisateur.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
fr: Flux de travail du contenu, outils de flux de travail éditorial.

en: Content authoring
fr: Rédaction de contenu

en: Settings related to formatting and authoring content.
fr: Paramètres liés à la mise en forme et à la rédaction de contenu.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
fr: L'hôte !host n'est plus bloqué car ce n'est pas une adresse IP valide.

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
fr: Inseré dans {role_permission} la persmission pour le rôle ID !id

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
fr: Le système de cache aggressif a été désactivé et remplacé par le cache normal. Lisez la section cache de page dans default.settings.php pour plus d'informations sur comment activer des fonctionnalités similaires.

en: more information
fr: plus d'informations

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fr: La fonction phpinfo() a été désactivée pour des raisons de sécurité. Pour consulter les informations phpinfo() de votre serveur, modifiez vos paramètres PHP ou contactez l'administrateur de votre serveur. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="@phpinfo">Activer et désactiver phpinfo()</a> du manuel.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fr: Pour exécuter le cron depuis l'extérieur de votre site, allez sur <a href="!cron">!cron</a>

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Un essai automatisé de création de ce répertoire a échoué, probablement en raison d'un problème de permissions. Afin de poursuivre l'installation, veuillez soit créer le répertoire et modifier manuellement ses permissions, soit vous assurer que le programme d'installation possède les permissions pour le créer automatiquement. Pour plus d'informations, consultez INSTALL.txt ou le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Your configuration has been saved.
fr: Votre configuration a été enregistrée.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href="@link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href="@link">Ajouter un terme</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fr: Jetons liés aux termes de taxonomie.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fr: Jetons liés aux vocabulaires de taxonomie.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fr: Le module Taxonomy vous permet de classer le contenu de votre site web. Pour classer le contenu, vous définissez des <em>vocabulaires</em>, qui contiennent des <em>termes</em> associés, puis assignez les vocabulaires aux types de contenu. pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne relative au <a href="@taxonomy">module Taxonomy</a>.

en: Creating vocabularies
fr: Création des vocabulaires

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
fr: Les utilisateurs possédant des <a href="@perm">permissions</a> suffisantes peuvent créer des <em>vocabulaires</em> et <em>termes</em> depuis la <a href="@taxo">Page des Taxonomies</a>. Celle-ci liste les termes et fournit une interface en glisser-déposer permettant de contrôler l'ordre des termes et sous-termes au sein d'un vocabulaire, de manière hiérarchique. Un <em>vocabulaire contrôlé</em> qui classerait la musique par genre, avec des termes et sous-termes pourrait ressembler à la structure ci-dessous :

en: <em>vocabulary</em>: Music
fr: <em>vocabulaire</em> : Musique

en: <em>term</em>: Jazz
fr: <em>terme</em> : Jazz

en: <em>sub-term</em>: Swing
fr: <em>sous-terme</em> : Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
fr: <em>sous-terme</em> : Fusion

en: <em>term</em>: Rock
fr: <em>terme</em> : Rock

en: <em>sub-term</em>: Country rock
fr: <em>sous-terme</em> : Rock Country

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
fr: <em>sous-terme</em> : Hard rock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
fr: Vous pouvez assigner un sous-terme à plusieurs termes parents. Par exemple, <em>fusion</em> peut être assigné à la fois à <em>rock</em> et <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
fr: Les termes d'un <em>vocabulaire à étiquetage libre</em> peuvent être construits progressivement, au fur et mesure que vous créez ou modifiez du contenu. C'est souvent le cas pour des applications de type blog ou gestion de photos.

en: Assigning vocabularies to content types
fr: Assignation des vocabulaires aux types de contenu

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
fr: Avant de pouvoir utiliser un nouveau vocabulaire pour classer votre contenu, un nouveau champ de terme de Taxonomie doit être ajouté à un <a href="@ctedit">type de contenu</a> sur sa page <em>gérer les champs</em>. Lors de l'ajout d'un champ taxonomie, vous choisirez un <em>widget</em> utilisé pour la saisir des informations de taxonomie sur la page d'édition du contenu : une liste déroulante, des cases à cocher, des boutons radio, ou un champ à auto-complétion (pour construire des vocabulaires en étiquetage libre). Après avoir choisi le type de champ et le widget, sur la page suivante des <em>paramètres de champ</em>, vous pourrez sélectionner le vocabulaire désiré, décider si un ou plusieurs termes du vocabulaire peuvent être choisis, ainsi que d'autres paramètres. Le même vocabulaire peut être ajouté à plusieurs types de contenu, à l'aide de la section "Ajouter un champ existant" de la page de gestion des champs.

en: Classifying content
fr: Classement des contenus

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
fr: Après avoir assigné le vocabulaire au type de contenu, vous pourrez commencer à classer votre contenu. Le champ apparaîtra avec les termes sur la page de modification de contenu, lors de la modification ou de l'<a href="@addnode">ajout d'un nouveau contenu</a>.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
fr: Vue des listes et des flux RSS par terme

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
fr: Chaque terme de taxonomie fournit automatiquement une page listant le contenu qui possède ce classement, et un flux RSS correspondant. Par exemple, si un terme de taxonomie <em>rock country</em> possède l'ID 123 (vous pouvez le voir regardant l'URL lors du survol d'un terme possédant un lien, sur lequel vous pouvez cliquer pour naviguer vers la page de liste), alors vous pourrez trouver cette liste à l'adresse <em>taxonomy/term/123</em>. Le flux RSS utilisera l'adresse <em>taxonomy/term/123/feed</em> (l'icône RSS s'affichera automatiquement dans la barre d'adresse de votre navigateur à l'affichage de cette page).

en: Extending Taxonomy module
fr: Extension du module Taxonomy

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
fr: Il existe de <a href="@taxcontrib">nombreux modules contribués</a> qui étende le comportement du module Taxonomy, à la fois pour l'affichage et l'organisation des termes.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
fr: La Taxonomie sert à catégoriser le contenu. Les termes sont regroupés dans des vocabulaires. Par exemple, un vocabulaire appelé "Fruit" contiendra les termes "Pomme" et "Banane".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fr: Vous pouvez réorganiser les termes de %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer ; vous pouvez grouper des termes sous un terme parent en les glissant en-dessous et à droite du parent.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fr: %capital_name contient des termes groupés sous des termes parents. Vous pouvez ré-organiser les termes dans %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fr: %capital_name contient des termes avec des parents multiples. Le glisser-déposer de termes avec des parents multiples n'est pas supporté, mais vous pouvez ré-activer le support du glisser-déposer en modifiant chaque terme pour qu'il n'inclue qu'un seul parent.

en: Administer vocabularies and terms
fr: Administrer les vocabulaires et termes

en: Edit terms in %vocabulary
fr: Modifier les termes dans %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
fr: Supprimer les termes de %vocabulary

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Term reference
fr: Référence à un terme

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fr: Ce champ stocke une référence à un terme de taxonomy.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fr: Widget d'auto-complétion de terme (étiquetage)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fr: Le vocabulaire fournissant les options de ce champ.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
fr: Le module Toolbar affiche des liens vers les éléments du plus haut niveau du menu d'administration, ainsi que des liens d'autres modules en haut de l'écran. Pour plus d'informations, consultez le manuel en ligne à propos du <a href="@toolbar">module Toolbar</a>.

en: Displaying administrative links
fr: Affichage des liens d'administration

en: Use the administration toolbar
fr: Utiliser la barre d'outils d'administration

en: Toggle drawer visibility
fr: Basculer la visibilité du tiroir

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
fr: Fournit une barre d'outils affichant les éléments de plus haut niveau du menu d'administration, ainsi que des liens provenant d'autres modules.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fr: Le module Tracker affiche les contenus les plus récemment ajoutés et mis à jour sur votre site, et vous permet de suivre le nouveau contenu créé par chaque utilisateur. Ce module ne possède pas d'options de configuration. Pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne concernant le <a href="@tracker">module Tracker</a>.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
fr: Le module Tracker ajoute un nouvel élément de menu au menu de Navigation, appelé <em>Contenu récent</em>. Vous pouvez configurer les éléments de menu par le biais de la <a href="@menus">Page d'administration des Menus</a>.

en: Tracking new and updated site content
fr: Suivi du contenu du site nouveau et mis à jour

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
fr: La page <a href='@recent'>Contenu Récent</a> affiche le contenu nouveau et mis à jour dans l'ordre anté-chronologique, en listant le type de contenu, le titre, le nom de l'auteur, le nombre de commentaires et l'heure de la dernière mise à jour. Le contenu est considéré comme modifié lorsque des changements ont lieu dans le texte, ou lorsque des nouveaux commentaires sont ajoutés. L'onglet <em>Mon contenu récent</em> limite l'affichage de cette liste à l'utilisateur actuellement connecté.

en: Tracking user-specific content
fr: Suivi du contenu propre à un utilisateur

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fr: Afin de suivre le contenu nouvellement créé ou mis à jour par un utilisateur donné, sélectionnez l'onglet <em>Suivi</em> depuis la page de profil de l'utilisateur.

en: All recent content
fr: Tout le contenu récent

en: My recent content
fr: Mon contenu récent

en: Track content
fr: Suivre le contenu

en: Enables tracking of recent content for users.
fr: Active le suivi du contenu récent pour les utilisateurs.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
fr: Le module Content translation permet au contenu d'être traduit dans différentes langues. Fonctionnant avec le <a href="@locale">module Locale</a> (qui gère les langues activées et fournit des traductions pour l'interface du site), le module Content Translation est la clé de voûte pour créer et maintenir un contenu de site traduit. Pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne sur le <a href="@translation">module Content translation</a>.

en: Configuring content types for translation
fr: Configuration des types de contenu pour la traduction

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
fr: Afin de configurer un type de contenu donné pour la traduction, visitez la page <a href="@content-types">Types de contenu</a>, et cliquez sur le lien <em>modifier</em> du type de contenu. Dans la section <em>Options de publication</em>, sélectionnez la valeur <em>Activé, avec traduction</em> sous <em>Support Multilingue</em>.

en: Assigning a language to content
fr: Assignation d'une langue au contenu

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
fr: Utilisez la liste déroulante <em>Langue</em> afin de sélectionner la langue appropriée lors de la création ou de la modification du contenu.

en: Translating content
fr: Traduction du contenu

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
fr: Les utilisateurs avec le droit <em>traduire le contenu</em> peuvent traduire le contenu, si le type de contenu a été configurer pour accepter les traductions. Pour traduite le contenu, sélectionner l'onglet <em>Traduction</em> sur la page du contenu, sélectionnez la langue pour laquelle vous voulez fournir du contenu, et enfin, saisissez ce contenu.

en: Maintaining translations
fr: Maintenance des traductions

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
fr: Si la modification d'un contenu dans une langue exige que les versions traduites soient aussi mises à jour pour refléter les changements, utilisez la case à cocher <em>Marquer les traductions comme non à jour</em>, pour marquer les traductions comme non à jour, et ayant besoin d'une révision. Chaque traduction peut être marquée individuellement pour révision en sélectionnant la case à cocher <em>Cette traduction doit être mise à jour</em> sur le formulaire de modification de la traduction.

en: Translate content
fr: Traduire le contenu

en: There is already a translation in this language.
fr: Une traduction existe déjà pour cette langue.

en: Trigger: !description
fr: Déclencheur : !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
fr: Aucune action n'est disponible pour ce déclencheur. <a href="@link">Ajouter une action</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
fr: Action de sauvegarde (%save_aid) manquante ou non définir pour l'action %aid.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
fr: L'action %label a été ajoutée, et est obligatoire pour enregistrer la modification de la propriété.

en: The %label action was moved to save the property change.
fr: L'action %label a été déplacée pour enregistrer la modification de la propriété.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fr: Les <em>déclencheurs</em> sont des événements de votre site, tel que l'ajout d'un nouveau contenu ou encore la connexion d'un utilisateur. Le module Trigger associe ces déclencheurs à des <em>actions</em> (tâches fonctionnelles), telles que dépublier les contenus contenant certains mots-clés, ou bien envoyer un courriel à l'administrateur. La <a href="@url">page de paramètres des actions</a> contient une liste des actions existantes, et vous offre la possibilité de créer et configurer des <em>actions avancées</em> (i.e. des actions nécessitant un paramétrage, tel qu'une adresse de courriel ou une liste de mots interdits).

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fr: Le module Trigger permet d'exécuter des <em>actions</em> lorsque certains <em>déclencheurs</em> sont exécutés sur votre site. Les déclencheurs sont des événements, tels que l'ajout d'un nouveau contenu à votre site, ou la connexion d'un utilisateur ; les actions sont des tâches, telles que la dépublication d'un contenu ou l'envoi d'un courriel à un administrateur. Pour plus d'information, consultez la section sur le <a href="@trigger">module Trigger</a> dans le manuel en ligne .

en: Configuring triggers and actions
fr: Configuration des déclencheurs et des actions

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
fr: La combinaison des actions et des déclencheurs permet d'accomplir de nombreuses tâches utiles, telles que l'envoi d'un courriel à un administrateur si un compte utilisateur est supprimé, ou encore la dépublication automatique de commentaires qui contiennent des mots donnés. Pour paramétrer une combinaison déclencheur/action, commencez par visiter la <a href="@actions-page">Page de configuration des actions</a>, d'où vous pourrez soit vérifier que l'action souhaitée est déjà listée, soit créer une nouvelle action <em>avancée</em>. Vous aurez besoin de paramétrer une action avancée s'il existe des options de configuration pour votre combinaison déclencheur/action, telles que spécifier une adresse e-mail ou une liste de mots interdits. Après avoir configuré ou vérifié votre action, visitez la <a href="@triggers-page">Page de configuration des déclencheurs</a> et choisissez l'onglet approprié (Commentaire, Taxonomie, etc...), d'où vous pourrez assigner l'action à exécuter lorsque l'événement déclencheur se produit.

en: When either saving new content or updating existing content
fr: Lors de l'enregistrement d'un nouveau contenu ou de la mise à jour d'un contenu existant

en: After saving updated content
fr: Après l'enregistrement d'un contenu mis à jour

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
fr: Lors de l'enregistrement d'un nouveau commentaire ou d'un commentaire existant

en: After creating a new user account
fr: Après la création d'un nouveau compte utilisateur

en: After updating a user account
fr: Après la mise à jour d'un compte utilisateur

en: Configure when to execute actions.
fr: Configurer quand exécuter les actions.

en: Installing updates
fr: Installation des mises à jour

en: Preparing to update your site
fr: Préparation de la mise à jour de votre site

en: Installing %project
fr: Installation de %project

en: Preparing to install
fr: Préparation de l'installation

en: Error installing / updating
fr: Erreur d'installation / de mise à jour

en: Installed %project_name successfully
fr: %project_name a été installé avec succès

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: La mise à jour a été terminée avec succès. Votre site a été retiré du mode maintenance.

en: Update was completed successfully.
fr: La mise à jour a été achevée avec succès.

en: Update failed! See the log below for more information.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'information. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: L'installation a été réalisée avec succès. Votre site n'est plus en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully.
fr: L'installation a été réalisée avec succès.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Failed to get available update data.
fr: La récupération des données de mise à jour disponibles a échoué.

en: No available update data
fr: Aucune donnée de mise à jour disponible

en: Checking available update data
fr: Vérification des données de mise à jour disponibles

en: Trying to check available update data ...
fr: Tentative de vérification des données de mises à jour disponibles...

en: Error checking available update data.
fr: Erreur à la vérification des données de mises à jour disponibles.

en: Checking available update data ...
fr: Vérification des données de mises à jour disponibles ...

en: Checked available update data for %title.
fr: Les données de mises à jour disponibles pour %title ont été vérifiées.

en: Failed to check available update data for %title.
fr: Échec lors de la vérification des données de mises à jour disponibles pour %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
fr: Une erreur s'est produite en essayant de récupérer les données de mises à jour disponibles.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fr[0]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projet.
fr[1]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projets.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fr[0]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projet.
fr[1]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projets.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fr: Il y a eu un problème à la récupération des informations de mise à jour. Veuillez ré-essayer plus tard.

en: (Theme)
fr: (Thème)

en: (Release notes)
fr: (Notes de version)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
fr: Cette mise à jour est une mise à jour de version majeure, ce qui signifie qu'elle n'est peut-être pas rétrocompatible avec votre version actuellement en fonction. Il est recommandé que vous lisiez les notes de version et, le cas échéant, continuiez à vos risques et périls.

en: (Security update)
fr: (Mise à jour de sécurité)

en: (Unsupported)
fr: (Non supportée)

en: All of your projects are up to date.
fr: Tous vos projets sont à jour.

en: Download these updates
fr: Télécharger ces mises à jour

en: Manual updates required
fr: Des mises à jour manuelles sont requises

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
fr: Les mises à jour du cœur de Drupal ne sont pas prises en charge pour le moment.

en: You must select at least one project to update.
fr: Vous devez sélectionner au moins un projet à mettre à jour.

en: Downloading updates
fr: Téléchargement des mises à jour

en: Preparing to download selected updates
fr: Préparation au téléchargement des mises à jour sélectionnées

en: Downloading updates failed:
fr: Le téléchargement des mises à jour a échoué :

en: Updates downloaded successfully.
fr: Les mises à jour ont été téléchargées avec succès.

en: Fatal error trying to download.
fr: Erreur fatale en essayant de télécharger.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fr: Sauvegardez votre base de données et votre site avant de continuer. <a href="@backup_url">Apprenez comment le faire</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fr: Effectuer les mises à jour avec le site en mode maintenance (fortement recommandé)

en: Install from a URL
fr: Installer depuis une URL

en: For example: %url
fr: Par exemple : %url

en: Upload a module or theme archive to install
fr: Transférer une archive de module ou de thème à installer

en: For example: %filename from your local computer
fr: Par exemple : %filename depuis votre ordinateur local

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
fr: Vous devez soit fournir une URL, soit transférer une archive à installer.

en: The provided URL is invalid.
fr: L'URL fournie n'est pas valide.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
fr: Impossible de récupérer le projet Drupal depuis %url.

en: Provided archive contains no files.
fr: L'archive spécifiée ne contient aucun fichier.

en: Unable to determine %project name.
fr: Impossible de déterminer le nom de %project.

en: %project is already installed.
fr: %project est déjà installé.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fr: Impossible d'extraire %file, ce n'est pas une archive valide.

en: Downloading %project
fr: Téléchargement de %project

en: Failed to download %project from %url
fr: Echec du téléchargement de %project depuis %url

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Depends on: !basethemes
fr: Dépend de : !basethemes

en: Required by: %subthemes
fr: Requis par : %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
fr: Le module Update manager vérifie périodiquement s'il existe de nouvelles versions du logiciel de votre site (y compris les modules et thèmes contribués) et avertit les administrateurs des mises à jour disponibles. Afin de pouvoir fournir les informations de mise à jour, des statistiques d'usage anonymes sont envoyées à Drupal.org. Si vous le souhaitez, vous pouvez désactiver le module Update manager depuis la <a href='@modules'>Page d'administration des modules</a>. Pour plus d'information, voir la section <a href='@update'>Update manager</a> du manuel en ligne.

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
fr: Le Gestionnaire de mises à jour permet aussi aux administrateurs de mettre à jour et d'installer des modules et des thèmes au travers de l'interface d'administration.

en: Checking for available updates
fr: Vérification des mises à jour disponibles

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
fr: Un rapport des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> vous préviendra de la disponibilité au téléchargement de nouvelles versions. Vous pouvez configurer les options de fréquence de vérification des mises à jour (qui sont réalisées à l'exécution de la <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a>) et les notifications par courriel sur la page de <a href="@update-settings">Paramètres du Gestionnaire de mises à jour</a>.

en: Performing updates through the user interface
fr: Exécution des mises à jour au travers de l'interface utilisateur

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
fr: Le module Update manager permet aux administrateurs de réaliser des mises à jour directement par l'interface d'administration. En haut des pages de <a href="@modules_page">modules</a> et <a href="@themes_page">thèmes</a>, vous verrez un lien pour mettre à jour vers les nouvelles versions. Il vous amènera à la <a href="@update-page">page de mise à jour</a>, où vous trouverez une liste de toutes les mises à jour manquantes, et confirmerez pour lesquelles vous voulez mettre à jour. A cet endroit, l'on vous demandera votre mot de passe FTP/SSH, qui tranfèrera alors les fichier vers votre installation Drupal, écrasant vos anciens fichiers. Vous pouvez trouver plus d'instructions détaillées dans le <a href="@update">manuel en ligne</a>.

en: Installing new modules and themes through the user interface
fr: Installation de nouveaux modules et de nouveaux thèmes à partir de l'interface utilisateur

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
fr: Vous pouvez aussi installer de nouveaux modules et thèmes par la même méthode, par la <a href="@install">page d'installation</a>, ou en cliquant sur le lien <em>Installer un nouveau module/thème</em> en haut des pages de <a href="@modules_page">modules</a> et <a href="@themes_page">thèmes</a>. Le cas échéant, l'on vous demandera de fournir soit une URL du téléchargement, soit de transférer un fichier packagé de la version depuis votre ordinateur local.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
fr: Aucune information de mise à jour disponible. <a href="@run_cron">Lancer la tâche planifiée (cron)</a> ou <a href="@check_manually">vérifier manuellement</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fr: Vous pouvez installer automatiquement vos mises à jour manquantes en utilisant le Gestionnaire de mise à jour :

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels lorsqu'une mise à jour est disponible. Pour n'être prévenu que pour les mises à jour de sécurité, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels seulement lorsque des mises à jour de sécurité sont disponilbles. Pour être prévenu de toute mise à jour disponible, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fr: La version installée comporte au moins un module ou un thème qui n'est plus supporté à ce jour. Le mettre à jour ou le désactiver est fortement recommandé. Veuillez consulter la page d'accueil du projet en question pour plus de détails.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
fr: Il y a eu un problème à la vérification des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> pour Drupal.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fr: Il y a eu un problème à la vérification des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> pour vos modules ou thèmes.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
fr: Consultez la page des <a href="@available_updates">mises à jour disponibles</a> pour plus d'informations et pour installer les mises à jour manquantes.

en: Ready to update
fr: Prêt pour la mise à jour

en: Update manager
fr: Gestionnaire de mises à jour

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
fr: Vérifie les mises à jour disponibles, et peut installer ou mettre à jour de manière sécurisée vos modules et thèmes via une interface web.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
fr: Les nouvelles permissions de tout nouveau module activé seront automatiquement attribuées à ce rôle. Changer ce paramètre n'affectera pas les permissions existantes.

en: Registration and cancellation
fr: Inscription et annulation

en: Who can register accounts?
fr: Qui peut enregistrer des comptes ?

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: Visitors, but administrator approval is required
fr: Les visiteurs, mais l'approbation d'un administrateur est requise

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
fr: Exiger la vérification de l'adresse de courriel lorsqu'un visiteur crée un compte.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Les nouveaux utilisateurs seront obligés de valider leur adresse de courriel avant de se connecter au site et un mot de passe généré par le système leur sera assigné. Si ce paramètre est désactivé, les utilisateurs seront connectés immédiatement après leur inscription, et pourront définir leur propre mot de passe lors de l'inscription.

en: When cancelling a user account
fr: Lors de l'annulation d'un compte utilisateur

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fr: Les utilisateurs avec les <a href="@permissions-url">droits</a> %select-cancel-method ou %administer-users peuvent supplanter cette méthode par défaut.

en: Select method for cancelling account
fr: Choisissez une méthode pour annuler un compte

en: Administer users
fr: Administrer les utilisateurs

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Enable signatures.
fr: Activer les signatures.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Enable user pictures.
fr: Activer les images des utilisateurs.

en: Picture directory
fr: Répertoire des images

en: Picture display style
fr: Style d'affichage des images

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fr: Le style sélectionné sera utilisé à l'affichage, alors que l'image originale sera conservée. Les styles peuvent être configurés depuis la zone d'administration <a href="!url">Style des images</a>.

en: Picture upload dimensions
fr: Dimensions pour le transfert des images

en: Picture upload file size
fr: Taille de fichier pour le transfert des images

en: E-mails
fr: Courriels

en: Welcome (new user created by administrator)
fr: Bienvenue (nouvel utilisateur créé par un administrateur)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux comptes utilisateur créés par un administrateur.

en: Welcome (awaiting approval)
fr: Bienvenue (en attente d'approbation)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux membres lors de leur inscription, lorsqu'une approbation administrative est requise.

en: Welcome (no approval required)
fr: Bienvenue (aucune approbation requise)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux membres lors de leur inscription, lorsqu'aucune approbation administrative n'est requise.

en: Password recovery
fr: Récupération de mot de passe

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs demandant un nouveau mot de passe.

en: Account activation
fr: Activation du compte

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs à l'activation de leur compte (lorsqu'un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est inscrit sur un site où l'approbation administrative est requise).

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsque leur compte est bloqué.

en: Account cancellation confirmation
fr: Confirmation de l'annulation du compte

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsqu'ils demandent l'annulation de leur compte.

en: Account canceled
fr: Compte annulé

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsque leur compte est annulé.

en: Notify user when account is canceled.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est annulé.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
fr: Le nom de rôle %name existe déjà. Choisissez un autre nom de rôle.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
fr: Vous êtes connecté en tant que %user. <a href="!user_edit">Modifiez votre mot de passe.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
fr: Un autre utilisateur (%other_user) est déjà connecté à ce site depuis cet ordinateur, mais vous avez essayé d'utiliser un lien unique pour l'utilisateur %resetting_user. Veuillez vous <a href="!logout">déconnecter</a> et essayer d'utiliser à nouveau ce lien.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fr: Le lien de connexion unique sur lequel vous avez cliqué n'est pas valide.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fr: Vous venez d'utiliser votre lien de connexion unique. Il n'est désormais plus nécessaire d'utiliser ce lien pour vous connecter. Veuillez modifier votre mot de passe.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fr: <p>Ceci est une connexion unique pour %user_name qui expirera le %expiration_date.</p><p>Cliquez sur ce bouton pour vous connecter au site et modifier votre mot de passe.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion unique qui a déjà été utilisé ou n'est plus valide. Veuillez en demander un nouvau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: When cancelling your account
fr: Lors de l'annulation de votre compte

en: When cancelling the account
fr: A l'annulation du compte

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fr: Demander un e-mail de confirmation pour annuler le compte.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fr: Si activé, l'utilisateur doit confirmer l'annulation du compte par courriel.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
fr: Si activé, l'utilisateur recevra une notification par courriel après l'annulation du compte.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fr: Etes-vous sûr(e) de vouloir annuler votre compte ?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir annuler le compte %name ?

en: Select the method to cancel the account above.
fr: Choisir la méthode pour annuler le compte ci-dessus.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fr: Une demande de confirmation d'annulation de votre compte a été envoyée à votre adresse de courriel.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus resteront attribués à votre nom d'utilisateur.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus seront cachés de tous les utilisateurs, sauf des administrateurs.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront assignés à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront aussi supprimés.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez essayé d'utiliser un lien d'annulation de compte ayant expiré. Veuillez en demander un nouvau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fr: Une demande d'annulation de compte a été envoyée à %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fr: Jetons relatifs aux comptes individuels d'utilisateur

en: Tokens related to the currently logged in user.
fr: Jetons associés à l'utilisateur actuellement connecté

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fr: Le module User permet aux utilisateurs de s'inscrire, se connecter, et se déconnecter. Il permet aussi aux utilisateurs possédant les droits appropriés d'administrer les rôles utilisateur (utilisés pour classer les utilisateurs), et les droits associés à ces rôles. Pour plus d'information, consultez la section sur le <a href="@user">module User</a> dans le manuel en ligne .

en: Creating and managing users
fr: Création et administration des utilisateurs

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
fr: Le module utilisateur permet aux utilisateurs possédant les <a href="@permissions">permissions</a> appropriées de créer des comptes utilisateur à travers la <a href="@people">page administration des utilisateurs</a>, où ils peuvent également affecter les utilisateurs à un ou plusieurs rôles, et bloquer ou supprimer des comptes utilisateurs.  Si c'est autorisé, les utilisateurs sans compte (utilisateurs anonymes) peuvent créer leurs propres comptes sur la page <a href="@register"> Créer un nouveau compte</a>.

en: User roles and permissions
fr: Rôles et droits des utilisateurs

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
fr: Les <em>rôles</em> sont utilisés pour grouper et classer les utilisateurs ; chaque utilisateur peut être assigné à un ou plusieurs rôles. Par défaut, il y a deux rôles: l'<em>utilisateur anonyme</em> (les utilisateurs qui ne sont pas enregistrés) et l'<em>utilisateur authentifié</em> (les utilisateurs qui sont enregistrés et connectés). En fonction des choix que vous avez fait lors de l'installation de Drupal, le processus d'installation a peut-être défini d'autres rôles, and vous pouvez définir d'autres rôles personnalisés sur la <a href="@roles">page des rôles</a>. Après avoir créer les rôles, vous pouvez leur assigner des droits sur <a href="@permissions_user">la page des droits</a>. Accorder un droit permet aux utilisateurs d'un rôle particulier d'accomplir des actions sur le site, comme voir certains types de contenu, modifier ou créer du contenu, administrer les paramètres de certains modules, ou encore utiliser une fonctionnalité particulière sur le site (comme la recherche).

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
fr: La <a href="@accounts">Page des paramètres de compte</a> vous permet d'administrer les paramètres pour le nom affiché du rôle utilisateur anonyme, les formulaires de contact personnels, l'inscription utilisateur, et l'annulation de compte. Sur cette page, vous pourrez aussi administrer les paramètres de personnalisation des comptes (y compris les signatures et les images utilisateur), et adapter le texte des messages e-mail qui sont envoyés automatiquement lors du processus d'inscription utilisateur.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
fr: Par défaut, Drupal est fourni avec deux rôles utilisateur :

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
fr: Utilisateur anonyme : ce rôle est utilisé pour les utilisateurs qui ne possèdent pas de compte utilisateur, ou qui ne sont pas authentifiés.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
fr: Utilisateur authentifié : ce rôle est automatiquement attribué à tous les utilisateurs connectés.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
fr: Ce formulaire permet aux administrateurs d'ajouter, modifier et d'organiser les champs qui permettent de stocker les données utilisateur.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
fr: Ce formulaire permet aux administrators de configurer la manière sont les champs doivent être affichés au rendu d'une page de profil utilisateur.

en: User module timezone form element.
fr: Élément de formulaire "fuseau horaire" du module User

en: User module history view element.
fr: Elément d'affichage de l'historique du module User

en: Administer permissions
fr: Administrer les droits

en: View user profiles
fr: Voir les profils utilisateur

en: Change own username
fr: Modifier son propre nom d'utilisateur

en: Cancel own user account
fr: Annuler son propre compte utilisateur

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fr: Note : le contenu peut être conservé, dépublié, supprimé ou transféré à l'utilisateur %anonymous-name, en fonction des <a href="@user-settings-url">paramètres utilisateur</a> configurés.

en: Select method for cancelling own account
fr: Choisir la méthode de suppression de votre compte

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fr: La signature est trop longue : elle doit contenir %max caractères ou moins.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr: Désolé, trop de tentatives de connexion échouées depuis votre adresse IP. Cette adresse IP est temporairement bloquée. Veuillez ré-essayer plus tard ou <a href="@url">demander un nouveau mot  de passe</a>.

en: Cancelling account
fr: Annulation du compte

en: Cancelling user account
fr: Annulation du compte de l'utilisateur

en: %name has been disabled.
fr: %name a été désactivé.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fr: Un administrateur a créé un compte pour vous sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (en attente d'approbation)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Merci pour votre inscription sur [site:name]. Votre demande de compte est actuellement en attente d'approbation. Quand elle aura été acceptée, vous recevrez un autre courriel contenant les informations pour vous connecter, définir votre mot de passe et d'autres détails.
    
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
fr: [user:name] a demandé l'ouverture d'un compte.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
fr: Informations de remplacement de connexion pour [user:name] sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (approuvé)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (bloqué)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
fr: Demande d'annulation de compte pour [user:name] sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (annulé)

en: Cancel the selected user accounts
fr: Annuler les comptes utilisateur sélectionnés

en: The user account %name cannot be cancelled.
fr: Le compte de l'utilisateur %name ne peut pas être annulé.

en: When cancelling these accounts
fr: Lors de l'annulation de ces comptes

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
fr: Etes vous sûr(e) de vouloir annuler ces comptes utilisateur ?

en: Cancel accounts
fr: Supprimer des comptes

en: To make your password stronger:
fr: Pour renforcer la sécurité de votre mot de passe :

en: Make it at least 6 characters
fr: Saisissez au moins 6 caractères

en: Add lowercase letters
fr: Ajoutez des lettres minuscules

en: Add uppercase letters
fr: Ajoutez des lettres majuscules

en: Add numbers
fr: Ajoutez des chiffres

en: Add punctuation
fr: Ajoutez des caractères de ponctuation

en: Make it different from your username
fr: Le mot de passe doit être différent du nom d'utilisateur

en: Weak
fr: Faible

en: Fair
fr: Correct

en: Blocked user: %name %email.
fr: Utilisateur bloqué : %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
fr[0]: Il y a actuellement @count utilisateur connecté.
fr[1]: Il y a actuellement @count utilisateurs connectés.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr[0]: Désolé, il y a eu plus d'un essai de connexion raté pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.
fr[1]: Désolé, il y a eu plus de @count essais de connexion ratés pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Chercher et gérer les personnes qui utilisent votre site.

en: Confirm account cancellation
fr: Confirmer l’annulation du compte

en: User passwords rehashed to improve security
fr: Les mots de passe utilisateur ont été ré-encryptés pour renforcer la sécurité

en: Migrated user time zones
fr: Les fuseaux horaires de l'utilisateur ont été migrés

en: Start with only a few modules enabled.
fr: Commencer avec seulement quelques modules activés.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fr: Installer avec les fonctionnalités couramment utilisées pré-configurées.

en: Content width
fr: Largeur du contenu

en: Fluid width
fr: Largeur variable

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
fr: Spécifiez si le contenu aura une largeur fixe, ou s'il s'adaptera de manière fluide à la largeur de la fenêtre du navigateur.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
fr: Un thème à colonnes multiples qui peut être paramétré pour modifier les couleurs et pour alterner entre mise en page à largeur fixe ou s'adaptant à la largeur de la fenêtre du navigateur (fluide).

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fr: Un thème d'administration simple en une colonne, sans table, à largeur fluide.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
fr: Ce thème illustre le balisage HTML et les styles CSS par défaut de Drupal. Pour apprendre à construire votre propre thème et supplanter le code par défaut de Drupal, voyez le <a href="http://drupal.org/theme-guide">guide de theming</a>.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Sort By
fr: Trier par

en: No links
fr: Aucun lien

en: Subdirectory where the sitemap data will be stored. This folder <strong>must not be shared</strong> with any other Drupal site or install using XML sitemap.
fr: Sous-répertoire où les données du plan du site seront stockées. Ce dossier <strong>ne doit pas être partagé</strong> avec d'autres sites Drupal ou installations utilisant XML sitemap.

en: Select which link types you would like to rebuild
fr: Sélectionner quels types de liens vous voulez reconstruire

en: If no link types are selected, the sitemap files will just be regenerated.
fr: Si aucun lien n'est sélectionné, les fichiers du plan du site seront simplement régénérés.

en: Now processing %entity @last_id (@progress of @count).
fr: Traitement en cours %entity @last_id (@progress sur @count).

en: Administer XML sitemap settings.
fr: Administrer les paramètres XML sitemap.

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
fr: Un ou plusieurs problèmes ont été détectés avec la configuration de votre plan de site XML : !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
fr: Vérifier le <a href="@status-report">rapport de statut</a> pour plus d'information.

en: XML sitemap module element
fr: Élément du module XML sitemap

en: @bundle XML sitemap settings
fr: Paramètres de @bundle pour XML sitemap

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
fr: Les paramètres par défaut de XML sitemap pour ce @bundle peuvent être modifiés <a href="@link-type">ici</a>.

en: Last modification date format
fr: Format de date de la dernière modification

en: Enable developer mode to expose additional settings.
fr: Activer le mode développeur pour afficher des paramètres supplémentaires.

en: You have exceeded the number of sitemap pages (@number).
fr: Vous avez dépassé le nombre de pages du plan de site (@number).

en: XML sitemap maximum file size
fr: Taille de fichier maximum de XML sitemap

en: You have exceeded the maximum sitemap file size of @size. If possible, decrease the number of links per sitemap page.
fr: Vous avez dépassé la taille maximum de fichier du plan de site de @size. Si possible, diminuez le nombre de liens par page de plan de site.

en: No custom links available.
fr: Aucun lien personnalisé disponible.

en: Enter one URL per line. The token [sitemap] will be replaced with the URL to your sitemap. For example: %example-before would become %example-after.
fr: Saisissez une URL par ligne. Le jeton [sitemap] sera remplacé par l'URL de votre plan de site. Par exemple : %example-before deviendra %example-after.

en: Invalid URL %url.
fr: URL invalide %url.

en: Anonymous access to user profiles
fr: Accès anonyme aux profils utilisateur

en: Adds user profile links to the sitemap.
fr: Ajoute des liens de profil utilisateur au plan de site.

en: Max height
fr: Hauteur max

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fr[0]: 1 mise à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorée)
fr[1]: @count mises à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorées)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
fr: Le module Blog permet aux utilisateurs inscrits d'entretenir un journal en ligne ou <em>blog</em>. Les blogs sont constitués de <em>billets</em>. Par défaut, les billets sont affichés en première page par ordre décroissant de date de création et les commentaires sont activés. Pour plus d'informations, voir la section <a href='@blog'>module Blog</a> du manuel en ligne.

en: Author textfield
fr: Champ texte Auteur

en: Subject textfield
fr: Champ texte Sujet

en: A contact form with category %category already exists.
fr: Un formulaire de contact avec la catégorie %category existe déjà.

en: Hello !recipient-name,
fr: Bonjour !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
fr: Tentative de créer une instance d'un champ @field_name qui n'existe pas ou qui est actuellement inactif.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fr: Tentative de créer une instance d'un champ @field_name sur le paquet @bundle qui a déjà une instance de ce champ.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
fr: API afin d'ajouter des champs sur des entités tels que des nœuds ou des utilisateurs.

en: Overview of fields on all entity types.
fr: Aperçu des champs de tout type d'entités.

en: Configuring text formats
fr: Configuration des formats de texte

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
fr: Configurez les formats de texte dans la page <a href="@formats"><em>Formats de texte</em></a>.<strong>Une mauvaise configuration des formats de texte constitue un risque de sécurité.</strong>Pour garantir la sécurité de votre site, les utilisateurs non vérifiés ne devraient avoir accès qu'aux formats qui les limitent à du texte brut ou à un ensemble de balises HTML sûres (certaines balises HTML permettent d'inclure des liens ou des scripts malicieux). Les utilisateurs de confiance devraient disposer de formats de textes plus permissifs leur permettant de créer des contenus plus riches.

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fr: Les utilisateurs qui ont accès à plus d'un format de texte peuvent utiliser le groupe de champs <em>Format texte</em> pour choisir entre les formats disponibles lorsqu'ils créent ou modifient un contenu multiligne. Les administrateurs peuvent définir les formats texte disponibles pour chaque rôle utilisateur et contrôler l'ordre des formats listés dans le groupe de champs <em>Format texte</em> à partir de la <a href="@text-formats">page Formats texte</a>.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
fr: Les formats texte définissent les balises HTML, code et autre formatage qui peuvent être utilisés lors de la saisie d'un texte. <strong>Une configuration erronée des formats texte est une menace pour la sécurité</strong>. Pour plus d'informations, référez-vous à la <a href="@filterhelp">page d'aide du module Filter</a>.

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: Collapse
fr: Replier

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fr: Le framework Testing nécessite que la classe DOMDocument soit disponible. Vérifiez la commande <em>configure</em> sur la <a href="@link-phpinfo">page d'information PHP</a>.

en: Error messages to display
fr: Messages d'erreur à afficher

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fr: Il est recommandé aux sites fonctionnant dans un environnement de production de ne pas afficher les erreurs.

en: Cannot open %file_path
fr: Impossible d'ouvrir %file_path

en: Term name textfield
fr: Champ texte nom du terme

en: Term description textarea
fr: Zone de texte de description du terme

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fr: Instructions de réinitialisation de mot de passe envoyées à %email. Vous devez vous déconnecter pour utiliser le lien de réinitialisation de mot de passe situé dans le courriel.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
fr: Saisissez votre mot de passe actuel pour changer votre %mail ou votre %pass. !request_new.

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fr: Votre mot de passe actuel est manquant ou incorrect; il est requis pour changer : %name

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à l'adresse de courriel du nouvel utilisateur <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Configure user accounts.
fr: Configurer les comptes utilisateurs.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
fr: Configurer le comportement par défaut des utilisateurs, comprenant les prérequis d'enregistrement, les courriels, les champs et les images des utilisateurs.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale d'un alias généré. 100 est la valeur recommandée. @max est la valeur maximum possible. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour les détails.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto lors de la mise à jour d'un élément de contenu possédant déjà un alias ?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fr: Quand un motif inclut certains caractères (comme ceux avec des accents), Pathauto doit-il essayer de les translittérer dans l'alpha ASCII-96 ? La translittération est gérée par le module Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
fr: Réduire les chaînes à des lettres et des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fr: Mots à retirer de l'alias d'URL, séparés par une virgule. Ne pas utiliser ceci pour retirer de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
fr: Choisissez les alias à supprimer

en: All aliases
fr: Tous les alias.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fr: <strong>Note:</strong> il n'y a pas de confirmation. Soyez certain de ce que vous faites avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant!".<br />Vous devriez peut-être faire une sauvegarde de la base de données ou de la table url_alias avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fr: Alias %alias ignoré à cause d'un conflit avec un chemin existant.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fr: Alias %alias ignoré car identique au chemin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source.

en: Maximum alias and component length
fr: Longueur maximum de l'alias et des composants

en: Administer pathauto
fr: Administrer pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fr: Permet à un utilisateur de configurer des modèles pour les alias automatiques et de supprimer en masse des alias d'URL.

en: Notify of Path Changes
fr: Notifier en cas de changement de chemin

en: Determines whether or not users are notified.
fr: Détermine si les utilisateurs sont avertis ou non.

en: User blogs
fr: Blogs d'utilisateur

en: CSS file path
fr: Chemin vers le fichier CSS

en: Get from current locale (default)
fr: Récupérer les paramètres régionaux actuels (par défaut)

en: Left-To-Right
fr: De gauche à droite

en: Right-To-Left
fr: De droite à gauche

en: Use custom formatting options
fr: Utiliser les options de mise en forme personnalisées.

en: Custom formatting options
fr: Options de mise en forme personnalisées

en: CKFinder settings
fr: Paramètres de CKFinder

en: Force pasting as plain text
fr: Forcer le collage comme texte simple

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
fr: Si activé, le contenu HTML sera converti automatiquement en texte simple lors du collage.

en: These options allow the user to easily insert an HTML tags into text areas or WYSIWYG editors after uploading a file or image. The "Automatic" style will insert a &lt;img&gt; tag for images and a &lt;a&gt; tag for other files. Other styles may insert tags that may not match the file type.
fr: Ces options permettent à l'utilisateur d'insérer facilement des balises HTML dans les zones de texte ou les éditeurs WYSIWYG après avoir transféré sur le site un fichier ou une image. Le style "Automatique" insérera une balise &lt;img&gt; pour les images et une balise &lt;a&gt; pour les autres fichiers. Les autres styles peuvent insérer des balises qui peuvent ne pas correspondre au type de fichier.

en: !module has been installed.
fr: !module a été installé.

en: Delete configuration profile
fr: Supprimer le profil de configuration

en: The file has been renamed to %filename.
fr: Le fichier a été renommé %filename.

en: %filename has been uploaded.
fr: %filename a été transféré.

en: %filename is in use by another application.
fr: %filename est utilisé par une autre application.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota de répertoire. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota utilsateur total. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fr: Vous n'avez accès à aucun profil de configuration pour l'utilisation de l'explorateur de fichiers !

en: Directory %dirname is not accessible.
fr: Le répertoire %dirname n'est pas accessible.

en: Access to %directory was denied.
fr: L'accès à %directory a été refusé.

en: You can not perform this operation.
fr: Vous ne pouvez pas réaliser cette opération.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fr: Afin d'envoyer un fichier vers une application externe, double-cliquer sur la ligne correspondant au fichier.

en: Administer IMCE
fr: Administrer IMCE

en: Define the upload quota per directory.
fr: Définissez la limite de taille par répertoire

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Spécifiez les extensions de fichier autorisées pour l'envoi. Séparez les extensions par une espace et n'incluez pas le point avant l'extension.

en: %module module installed.
fr: Module %module installé.

en: Table %name already exists.
fr: La table %name existe déjà.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
fr: Impossible de renommer la table %table en %table_new : la table %table n'existe pas.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
fr: Impossible de renommer la table %table en %table_new : la table %table_new existe déjà.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter le champ %table.%field : la table n'existe pas.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
fr: Impossible d'ajouter le champ %table.%field : le champ existe déjà.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fr: Impossible de définir la valeur par défaut du champ %table.%field : le champ n'existe pas.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fr: Impossible de supprimer la valeur par défaut du champ %table.%field : le champ n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter la clé primaire à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
fr: Impossible d'ajouter la clé primaire à la table %table : une clé primaire existe déjà.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter la clé unique %name à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
fr: Impossible d'ajouter la clé unique %name à la table %table : une clé unique existe déjà.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter l'index %name à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
fr: Impossible d'ajouter l'index %name à la table %table : l'index existe déjà.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
fr: Impossible de changer la définition du champ %table.%name : le champ n'existe pas.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
fr: Impossible de renommer le champ %table.%name en %name_new : le champ cible existe déjà.

en: Use this page to create a new custom block.
fr: Utiliser cette page pour créer un nouveau bloc personnalisé.

en: Number of recent blog posts to display
fr: Nombre de billets de blog récents à afficher

en: @node_type comment
fr: Commentaire sur @node_type

en: Edit comment %comment
fr: Modifier le commentaire %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
fr: Le module Field UI fournit une interface utilisateur d'administration pour attacher et gérer les champs. Les champs peuvent être définis au niveau des types de contenus pour les contenus et les commentaires, au niveau des termes de taxonomies ainsi qu'au niveau du site pour les comptes utilisateurs. D'autres modules peuvent aussi activer des champs qui sont utilisés pour leurs données. Les types de champs (texte, image, nombre, etc.) sont définis par des modules, et collectés et gérés par le <a href="@field">module Field</a>. Pour plus d'informations, voir la section<a href="@field_ui" target="_blank">module Field UI</a> du manuel en ligne.

en: Planning fields
fr: Organiser des champs

en: What the field will be called
fr: Le nom du champ

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
fr: Un champ a un <em>libellé</em> (le nom affiché dans l'interface utilisateur) et un <em>nom machine</em> (le nom utilisé en interne). Le libellé peut être changé une fois que vous avez créé le champ si nécessaire mais pas le nom machine.

en: What type of data the field will store
fr: Le type de données que le champ stockera

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
fr: Chaque champ stocke un type de données (texte, nombre, fichier, etc.). Lorsque vous définissez un champ, vous devez choisir un <em>type de champ</em> particulier qui correspond au type de données que vous voulez stocker. Le type de champ ne peut pas être modifié après que le champ est créé.

en: How the data will be input and displayed
fr: La façon dont les données seront saisies et affichées

en: How many values the field will store
fr: Combien de valeurs le champ stockera

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
fr: Vous pouvez stocker une valeur, un nombre spécifique de valeurs ou un nombre illimité de valeurs pour chaque champ. Par exemple, le champ du numéro d'identification d'un employé peut stocker un seul nombre alors que un champ de numéro de téléphone peut stocker plusieurs numéros. Ce paramètre peut être modifié après que le champ a été créé mais si vous diminuez le nombre maximum de valeurs, vous perdrez des informations.

en: Reusing fields
fr: Champs réutilisables

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
fr: Une fois que vous avez défini un champ, vous pouvez le réutiliser. Par exemple, si vous définissez un champ d'image personnalisé pour un type de contenu et que vous avez besoin d'utiliser un champ d'image avec les mêmes paramètres sur un autre type de contenu, vous pouvez ajouter le même champ sur le second type de contenu dans la partie <em>Ajouter un champ existant</em> de l'interface utilisateur. Vous pourriez aussi ajouter ce champ à un vocabulaire de taxonomie, des commentaires, des comptes utilisateurs, etc.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
fr: Certains paramètres d'un champ qui est réutilisé sont spécifiques à chaque utilisation de ce champ ; d'autres sont partagés entre les occurrences qui utilisent ce champ. Par exemple, le libellé du champ texte est spécifique à chaque utilisation alors que le paramètre du nombre de valeurs est partagé.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
fr: Il y a deux raisons principales pour lesquelles les champs sont réutilisés. D'abord, la réutilisation permet de gagner du temps par rapport à la définition de nouveaux champs. Ensuite, la réutilisation permet aussi d'afficher, filtrer, grouper et trier des contenus ensemble sur ce champ quelque soit leur type de contenu. Par exemple, le module contribué Views permet de créer des listes et des tables de contenus. Ainsi, si vous utilisez le même champ sur plusieurs type de contenu, vous pouvez créer une View contenant ensemble tout les types de contenu affichant ce champ triés et/ou filtrés selon ce champ.

en: Fields on content items
fr: Champs sur des contenus

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
fr: Les champs sur les éléments de contenus sont définis au niveau du type de contenu, à l'onglet <em>Gérer les champs</em> sur la <a href="@types">Page d'édition des types de contenu</a>. Lorsque vous définissez un champ pour un type de contenu, chaque élément de contenu de ce type ajoutera ce champ. Certains champs tels que 'Titre' et 'Corps', sont fournis pour vous quand vous créez un type de contenu, ou sur les types de contenus créés par votre profil d'installation.

en: Fields on taxonomy terms
fr: Champs sur des termes de taxonomie

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
fr: Les champs des termes de taxonomie sont définis au niveau du vocabulaire, dans l'onglet <em>Gérer les champs</em> de la page de modification du vocabulaire (à laquelle vous pouvez accéder depuis la page <a href="@taxonomy"><em>Taxonomie</em></a>). Lorsque vous définissez un champ pour un vocabulaire, chaque terme du vocabulaire disposera de ce champ. Vous pouvez par exemple définir un champ image pour un vocabulaire de manière à stocker une icone pour chaque terme.

en: Fields on user accounts
fr: Champs sur des comptes utilisateurs

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
fr: Les champs des comptes utilisateurs sont définis pour tous le site dans l'onglet <a href="@fields"><em>Gérer les champs</em></a> de la page <a href="@accounts"><em>Paramètres de compte</em></a>. Lorsque vous définissez un champ pour le compte utilisateur, chaque compte utilisateur disposera de ce champ. Vous pouvez par exemple ajouter un champ de texte long pour que les utilisateurs puissent inclure leur biographie.

en: Fields on comments
fr: Champs sur des commentaires

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
fr: Les champs des commentaires sont définis au niveau du type de contenu, dans l'onglet <em>Champs de commentaire</em> de la page de modification du type de contenu (à laquelle vous pouvez accéder depuis la page <a href="@types"><em>Types de contenus</em></a>). Lorsque vous ajoutez un champ aux commentaires, chaque commentaire de ce type de contenu disposera du champ. Vous pouvez par exemple ajouter un champ lien aux commentaires du type de contenu "Forum" pour que les utilisateurs puissent indiquer leur site web.

en: Administer text formats and filters
fr: Administrer les formats de texte et les filtres

en: @type language detection
fr: Détection de la langue @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fr: Les chaînes du fichier transféré remplacent celles existantes alors que les nouvelles sont ajoutées. Les pluriels sont mis à jour.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fr: Les chaînes existantes et les pluriels sont conservés, seules les nouvelles chaînes sont ajoutées.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
fr: Définissez comment décider quelle langue est utilisée pour afficher les éléments de page (principalement des textes fournis par Drupal et les modules, tels que des étiquettes et le texte d'aide). Cette décision est prise par l'évaluation d'une série de méthodes de détection pour les langues. La première méthode de détection qui obtient un résultat détermine la langue utilisée pour ce type de texte. Définissez l'ordre d'évaluation des méthodes de détection de la langue sur cette page.

en: User interface text
fr: Texte de l'interface utilisateur

en: Use the detected interface language.
fr: Utiliser la langue de l'interface détectée

en: Add new %type
fr: Ajouter un nouveau %type

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
fr: Le nouvel ensemble est créé en copiant les éléments de votre ensemble de raccourcis par défaut.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
fr: Le nouvel ensemble est créé en copiant les éléments depuis l'ensemble %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fr: Vous utilisez actuellement l'ensemble de raccourcis %set-name.

en: edit set name
fr: modifier le nom de l'ensemble

en: delete set
fr: supprimer l'ensemble

en: Create new set
fr: Créer un nouvel ensemble

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fr: L'ensemble de raccourcis %set_name a été créé. Vous pouvez le modifier depuis de cette page.

en: Updated set name to %set-name.
fr: Nom de l'ensemble mis à jour à %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fr: Si vous avez choisi cet ensemble de raccourcis par défaut pour certains (voire pour tous) les utilisateurs, ils pourront être affectés par sa suppression.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'ensemble de raccourcis %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
fr: L'ensemble de raccourcis %title a été supprimé.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fr[0]: @count utilisateur utilise cet ensemble de raccourcis.
fr[1]: @count utilisateurs utilisent cet ensemble de raccourcis.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
fr: Le module Shortcut permet aux utilisateurs de créer des ensembles de <em>raccourcis</em> vers les pages régulièrement visitées du site. Les raccourcis sont groupés dans des <em>ensembles</em>. Chacun des utilisateurs avec les droits <em>Choisir un ensemble de raccourcis</em> peut sélectionner un ensemble de raccourcis du site, quel qu'en soit le créateur. Pour plus d'information, voir la section du <a href="@shortcut">module Shortcut</a> du manuel en ligne.

en: Administering shortcuts
fr: Administration des raccourcis

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
fr: Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les raccourcis<em> peuvent gérer les ensembles de raccourcis et modifier les raccourcis au sein de ces ensembles depuis la <a href="@shortcuts">Page d'administration des raccourcis</a>.

en: Choosing shortcut sets
fr: Choix des ensembles de raccourcis

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fr: Les utilisateurs ayant le droit de changer d'ensemble de raccourcis peuvent choisir l'ensemble de raccourcis qu'ils souhaitent utiliser dans l'onglet Raccourcis de leur page de compte utilisateur.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
fr: Le module Shortcut fournit un lien ajouter/supprimer sur chaque page de votre site&nbsp;; ce lien vous permet d'ajouter ou supprimer la page courante au groupe de raccourcis actuellement activé (si votre thème l'affiche et si vous vous disposez du droit d'éditer votre propre groupe de raccourcis). Le thème d'administration Seven, fourni avec le coeur de Drupal, affiche ce lien à côté du titre de la page, sous la forme d'un petit signe + ou d'un petit signe -. Si vous cliquez sur le signe +, vous ajouterez la page à votre groupe de raccourcis préféré. Si la page fait déjà partie de votre groupe de raccourcis, ce lien prendra la forme d'un signe -, et vous permettra alors de supprimer la page courante de votre groupe de raccourcis.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
fr: Définir quel ensemble de raccourcis vous utilisez dans l'<a href="@shortcut-link">onglet Raccourcis</a> de votre page de compte utilisateur.

en: Edit current shortcut set
fr: Modifier l'ensemble de raccourcis actif

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fr: La modification de l'ensemble de raccourcis actif affectera les autres utilisateurs qui l'utilisent. L'octroi des droits "Choisir un ensemble de raccourcis" en plus de ces droits-ci permettra de modifier n'importe quel ensemble de raccourcis.

en: Select any shortcut set
fr: Choisir un ensemble de raccourcis

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fr: Parmi tous les ensembles de raccourcis, choisissez en un pour qu'il devienne votre choix par défaut. Sans ces droits, un administrateur sélectionne les ensembles de raccourcis des utilisateurs.

en: Add and modify shortcut sets.
fr: Ajouter et modifier des raccourcis.

en: Add shortcut set
fr: Ajouter un ensemble de raccourcis

en: Edit set name
fr: Editer le nom de l'ensemble

en: Delete shortcut set
fr: Supprimer un ensemble de raccourcis

en: @remote could not be saved to @path.
fr: @remote n'a pas pu être sauvegardé vers @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
fr: Drupal requiert l'activation des extensions PHP figurant dans la liste suivante (consulter la <a href="@system_requirements">page de configuration système requise</a> pour plus de détails):

en: Database support
fr: Support de base de données

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fr: Votre serveur Web ne semble pas pouvoir supporter les extensions PDO pour les bases de données. Vérifiez auprès de votre hébergeur pour voir s'il supporte PDO (<em>PHP Data Objects</em>) et s'il dispose d'une des bases de données que <a href="@drupal-databases">Drupal accepte</a>.

en: Current menu
fr: Menu actuel

en: Block title as link
fr: Titre du bloc sous forme de lien

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fr: Faire du titre par défaut du bloc un lien vers cet élément de menu. Un titre de bloc supplanté ne sera pas un lien.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fr: Ce titre sera utilisé dans l'administration pour identifier ce bloc. Si vide, le titre normal sera utilisé.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fr: <strong>Déplier tous les enfants</strong> de cette arborescence.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fr: <strong>Trier</strong> l'arborescence de menu suivant la trace de l'élément de menu actif.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fr: Si un bloc est configuré pour utiliser <em>"le menu sélectionné par la page"</em>, le bloc sera généré à partir du premier menu "disponible" contenant un lien vers la page.

en: Select from the @menu_name menu
fr: Sélectionner depuis le menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fr: La liste ci-dessus <em>n'affectera pas</em> les blocs de menu qui sont configurés pour utiliser un menu spécifique.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fr: Pour en savoir plus sur la configuration des blocs de menu, consulter <a href="!url">l'aide avancée de Menu block</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fr: Pour les arborescences de menu qui commencent au second niveau ou plus bas, le titre par défaut du bloc sera le titre pour l'élément de menu parent du niveau spécifié. Si cette option est cochée, le titre du bloc sera un lien vers cet élément de menu.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fr: Pour aider à identifier le bloc sur la page d'administration des blocs, vous pouvez spécifier un titre unique qui sera utilisé sur cette page. S'il est vide, le titre par défaut sera utilisé.

en: All children of this menu will be expanded.
fr: Tous les enfants de ce menu seront dépliés.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fr: Les thèmeurs doivent tenir compte de la multitude de classes, gabarits et fonctions de thème mis à leur disposition. Consulter la <a href="!url">documentation en ligne</a> ou le fichier README.txt (en) pour des informations détaillées sur chacun d'eux.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fr: En plus, Menu block implémente HOOK_get_menus() et HOOK_menu_block_tree_alter(). Voir menu_block.api.php pour la documentation.

en: the menu selected by the page
fr: le menu sélectionné par la page

en: Configure menu block.
fr: Configurer le bloc de menu.

en: Menu tree
fr: Arborescence de menu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fr: Une arborescence configurable fournie par Menu block.

en: %menu menu tree
fr: arborescence du menu %menu

en: menu tree of %menu
fr: arborescence du menu %menu

en: The block "%name" has been removed.
fr: Le bloc "%name" a été supprimé.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fr: Pour ajouter de nouveaux blocs de menu, utiliser le lien "<a href="!add-url">Ajouter un bloc de menu</a>" sur la <a href="!block-url">page d'administration des blocs</a>. Vous aurez alors la possibilité de configurer votre bloc de menu avant de l'ajouter.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fr: Par exemple, si le chemin du menu actif pour le menu de gestion est : Administrer > Structure > Menus > Menu principal, un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 1er niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Administrer". Un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 3ème niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Structure".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: Pour utiliser des blocs de menu, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fr: Une version 5.x-1.x de Menu block a été détectée et une tentative de mise à jour a été effectuée. Malheureusement, vous auriez du mettre à jour à la version 5.x-2.x avant votre passage à Drupal 7. Il est possible que vous deviez reconfigurer tous vos blocs de menu.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fr: La version 5.x-2.x de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fr: La version 6.x-2.0 de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: La version 6.x-2.x de Menu block a été mise à jour pour utiliser les nouveaux noms des menus dans Drupal 7. Pour utiliser les blocs de menu dans Drupal 7, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: Footer first column
fr: Première colonne du pied de page

en: Footer second column
fr: Seconde colonne du pied de page

en: Footer third column
fr: Troisième colonne du pied de page

en: Footer fourth column
fr: Quatrième colonne du pied de page

en: Image module settings
fr: Paramètres du module Image

en: Select if Colorbox should be activated for the Image module.
fr: À sélectionner si Colorbox doit être activé pour le module Image.

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
fr: Activer automatiquement Colorbox pour les liens vers la page de connexion (user/login).

en: Example 1
fr: Exemple 1

en: Example 2
fr: Exemple 2

en: Example 3
fr: Exemple 3

en: Example 4
fr: Exemple 4

en: Example 5
fr: Exemple 5

en: Transition type
fr: Type de transition

en: Elastic
fr: Élastique

en: The transition type.
fr: Le type de transition.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fr: Un diaporama automatique pour une galerie / groupe de contenu.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
fr: Format de texte pour le compteur de la galerie ou le groupe de contenu. {current} et {total} sont détectés et remplacés par les nombres réels pendant le fonctionnement de Colorbox.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
fr: Texte pour le bouton Précédent dans un groupe de relation partagé.

en: Text for the next button in a shared relation group.
fr: Texte pour le bouton Suivant dans un groupe de relation partagé.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
fr: Texte pour le bouton Fermer. La touche "Esc" fermera aussi Colorbox.

en: Choose Colorbox compression level
fr: Choisir le niveau de compression de Colorbox

en: Development (Uncompressed Code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Deactivate Colorbox on specific pages
fr: Désactiver Colorbox pour des pages spécifiques

en: {current} of {total}
fr: {current} sur {total}

en: « Prev
fr: « Préc.

en: Adjust Colorbox settings.
fr: Ajuster les paramètres de Colorbox.

en: Slideshow autostart
fr: Démarrage automatique du diaporama

en: If the slideshow should automatically start to play.
fr: Si le diaporama doit démarrer automatiquement.

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Start slideshow
fr: Démarrer le diaporama

en: Stop slideshow
fr: Arrêter le diaporama

en: Text for the slideshow stop button.
fr: Texte pour le bouton d'arrêt du diaporama.

en: Bubble
fr: Bulle

en: Configuration is being provided by code.
fr: La configuration est fournie par le code.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fr: Supprimer les blocs de menu standard de Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fr: Sur la page d'administration des blocs, cacher les blocs de menu standards de Drupal.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fr: Il n'y a actuellement aucun bloc de menu pouvant être exporté.

en: Use this in your !module.module file:
fr: Utilisez ceci dans votre fichier !module.module :

en: Menu Block Export
fr: Export de blocs de menu

en: Provides export interface for Menu block module.
fr: Fournit une interface d'export pour le module Menu block.

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: Translation source node
fr: Nœud source de la traduction

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: You need to download the !colorbox and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
fr: Vous devez télécharger la !colorbox puis extraire la totalité du contenu de l'archive dans le répertoire %path de votre serveur.

en: Colorbox plugin
fr: Plugin Colorbox

en: Image module integration
fr: Intégration du module Image

en: Select which image derivative to load in the Colorbox.
fr: Choisir l'image dérivée à charger dans la Colorbox.

en: Insert module settings
fr: Paramètres du module Insert

en: Insert image gallery
fr: Insérer une galerie d'images

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
fr: Les galeries doivent-elles être affichées tout-en-image dans une page (défaut) ou bien désactivées.

en: Styles and options
fr: Styles et options

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
fr: Sélection du style à appliquer pour la Colorbox. Ces exemples sont ceux fournis par le plugin Colorbox. Sélectionnez "Aucun" si vous avez ajouté des styles Colorbox dans votre thème.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
fr: Utiliser les options par défaut ou personnalisées de Colorbox.

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
fr: Activer la fermeture de Colorbox par un clic sur le calque de superposition d'arrière-plan (overlay).

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Définir une largeur maximum pour le contenu chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Définir une hauteur maximum pour le contenu chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Kyrgyz
fr: Kirghiz

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fr: La fonction theme() n'est pas appelée tant que tous les modules ne sont pas chargés.

en: GD library PNG support
fr: Prise en charge du format PNG par la bibliothèque GD

en: The date the comment was most recently updated.
fr: La date à laquelle le commentaire a été le plus récemment mis à jour.

en: Comment posted: %subject.
fr: Commentaire posté : %subject.

en: On value
fr: Valeur si coché

en: If left empty, "1" will be used.
fr: Si laissé vide, "1" sera utilisé.

en: Off value
fr: En dehors de la valeur

en: If left empty, "0" will be used.
fr: Si laissé vide, "0" sera utilisé.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fr: Ce champ a été desactivé car vous n'avez pas les droits suffisants pour le modifier.

en: Select a forum.
fr: Sélectionner un forum.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
fr: La bibliothèque de fonctions GD pour PHP est activée, mais elle a été compilée sans support des fonctions de rotation et de dé-saturation d'images. Elle a probablement été compilée en utilisant les bibliothèques officielles de GD provenant de http://www.libgd.org à la place de la bibliothèque GD livrée avec PHP. Vous devriez recompiler PHP en utilisant l'option --with-gd. Consultez <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">le manuel PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
fr: Effets de rotation et de désaturation de la bibliothèque GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fr: Voir, modifier et supprimer tous les contenus sans tenir compte des restrictions de droits.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
fr: Vous devez d'abord valider l'adresse de courriel de votre compte avant de vous connecter via OpenID.

en: The HTML ID %id is unique.
fr: L'identifiant (ID) HTML %id est unique.

en: Syslog format
fr: Format de Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fr: Spécifier le format des entrées du journal système. Les variables disponibles sont: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL de base du site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Horodatage UNIX de l'entrée du journal.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La catégorie à laquelle ce message appartient.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'adresse IP de l'utilisateur déclenchant le message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI demandé..</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Le HTTP Referer, si disponible.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utilisateur.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un lien à associer avec le message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Le message à stocker dans le journal.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fr: Les ressources externes peuvent être optimisées automatiquement, ce qui peut réduire à la fois la taille et le nombre de requêtes adressées à votre site web.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fr: Une date dans le format "temps depuis". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
fr: L'emplacement du fichier par rapport à la racine de Drupal.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fr: L'erreur HTTP @errorcode s'est produite lors de la tentative de récupération de @remote.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
fr: Votre configuration système ou réseau n'autorisent pas Drupal à accéder aux pages web, ce qui réduit ses fonctionalités. Cela peut être dû à la configuration de votre serveur web ou paramètres PHP et doit être résolu pour pouvoir télécharger des informations sur les mises à jour, réaliser les aggrégations de flux, s'enregistrer via OpenID, ou utiliser des services dépendant du réseau. Si vous êtes certain que Drupal peut accéder aux pages web mais que vous voyez toujours ce message, vous pouvez ajouter <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> à la fin du fichier settings.php.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fr: Une traduction de %title en %language existe déjà. Un(e) nouveau(elle) %type sera créé(e) — et non une nouvelle traduction.

en: Your modules have been downloaded and updated.
fr: Vos modules ont été téléchargés et mis à jour.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fr: <a href="@update">Lancer les mises à jour de la base de données</a>

en: @name <em>(locked)</em>
fr: @name <em>(verrouillé)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le rôle %name ?

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
fr: Les permissions vous permettent de contrôler ce que les utilisateurs peuvent voir et faire sur votre site. Vous pouvez définir un ensemble spécifique de permissions pour chaque rôle. (Voir la page <a href="@role">Rôles</a> pour créer un rôle. Deux rôles importants sont à considérer : les utilisateurs authentifiés et les administrateurs. Toutes les permissions accordées au rôle des utilisateurs authentifiés seront accordées à tous les utilisateurs qui se connecteront sur votre site. Tous les rôles peuvent avoir un rôle d'administrateur pour le site, cela signifie que toutes les nouvelles permissions lui seront accordées automatiquement. Vous pouvez le faire sur la page <a href="@settings">de configuration des utilisateurs</a>. Vous devriez être prudent et vous assurer que seuls les utilisateurs en qui vous avez confiance obtiennent ce type d'accès et de contrôle de votre site.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
fr: Les rôles permettent de définir précisément la sécurité et l'administration de Drupal. Un rôle définit un groupe d'utilisateurs qui ont certains privilèges tels que définis dans la <a href="@permissions">page des droits</a>. Par exemple&nbsp;: utilisateur anonyme, utilisateur authentifié, modérateur, administrateur, etc. Dans cette partie, vous pouvez définir les noms et l'ordre des rôles de votre site. Il est recommandé d'ordonner vos rôles du moins permissif (utilisateur anonyme) au plus permissif (administrateur). Pour supprimer un rôle, choisir "éditer rôle".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Layout style
fr: Style de mise en page

en: Add new XML sitemap
fr: Ajouter un nouveau plan de site XML.

en: None (sitemap locked)
fr: Aucun (plan de site verrouillé)

en: No XML sitemaps available.
fr: Aucun plan de site disponible.

en: No sitemaps selected.
fr: Aucun plan de site sélectionné.

en: There are currently no XML sitemap contexts available.
fr: Il n'y a actuellement aucun contexte XML sitemap disponible.

en: A sitemap with the same context already exists.
fr: Un plan de site avec le même contexte existe déjà.

en: The sitemap has been saved.
fr: Le plan de site a été enregistré.

en: The sitemap has been deleted.
fr: Le plan de site a été supprimé.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
fr: Le temps minimum qui s'écoulera avant que les plans de site se régénèrent. Les plans de site ne seront aussi régénérés par la tâche planifiée (cron) que si des liens ont été ajoutés, mis à jour ou supprimés.

en: Recommended value: %value.
fr: Valeur recommandée : %value.

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
fr: Lorsque activé, ceci ajoutera un formatage et des tableaux avec tri pour rendre plus facile la visualisation des données de XML sitemap, au lieu d'une vue XML brute. Les moteurs de recherche ignoreront ceci.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
fr: Précharger les alias d'URL pendant la génération du plan de site.

en: If there are problems with rebuilding the sitemap, you may want to manually set this value. If you have more than @max links, an index with multiple sitemap pages will be generated. There is a maximum of @max sitemap pages.
fr: S'il y a des problèmes avec la reconstruction du plan de site, vous pouvez paramétrer cette valeur manuellement. Si vous avez plus de @max liens, un index avec plusieurs pages de plan de site sera généré. Il y a un maximum de @max pages de plan de site.

en: Default base URL
fr: URL de base par défaut

en: This is the default base URL used for sitemaps and sitemap links.
fr: Ceci est l'URL de base par défaut utilisée pour les plans de site et les liens de plan de site.

en: Regenerating Sitemap
fr: Regénération du plan de site

en: Now generating %sitemap-url.
fr: Génération de %sitemap-url en cours.

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
fr: Génération de l'index du plan de site %sitemap-url en cours.

en: Starting XML sitemap generation. Memory usage: @memory-peak.
fr: Début de la génération du plan de site XML. Mémoire utilisée : @memory-peak.

en: Update cached files
fr: Mettre à jour les fichiers du cache

en: Rebuild links
fr: Reconstruire les liens

en: Submit to search engines
fr: Soumettre aux moteurs de recherche

en: Filipino
fr: Philippin

en: Swiss German
fr: Suisse allemand

en: Scots
fr: Écossais

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Cache pages for anonymous users
fr: Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
fr: Un thème flexible, dont les couleurs peuvent être modifiées avec beaucoup de régions.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar borders
fr: Bordures de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Plum
fr: Prune

en: Login links settings
fr: Paramètres des liens de connexion

en: Enable Colorbox load
fr: Activer le chargement de Colorbox

en: Colorbox trigger
fr: Déclencheur Colorbox.

en: Trigger field
fr: Champ déclencheur

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
fr: Sélectionner le champ qui sera converti en déclencheur pour la Colorbox. Seuls les champs qui apparaîtront avant celui-là dans la liste de champs seront utilisés.

en: Automatic generated Colorbox gallery
fr: Galerie Colorbox générée automatiquement.

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
fr: Activer une galerie Colorbox en utilisant un identifiant id généré pour cette vue.

en: Custom Colorbox gallery
fr: Galerie Colorbox personnalisée

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
fr: Activation de la galerie Colorbox avec une chaîne de caractères donnée en tant que galerie. Remplace l'ID automatiquement générée ci-dessus.

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
fr: Une liste -séparée par des espaces- de balises HTML autorisées dans le contenu des éléments de flux. Les balises non autorisées sont automatiquement supprimées du contenu.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fr: %field ne peut contenir que les caractères de a-z, soulignement (_), ou des tirets (-).

en: %field cannot contain any markup.
fr: %field ne peut pas contenir de balise.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fr: Aucun alias d'URL disponible. <a href="@link">Ajouter un alias d'URL</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
fr: Pour permettre la recherche de mots, le moteur de recherche maintient un index des mots trouvés dans le contenu et ses champs, ainsi que ceux ajoutés au contenu par d'autres modules (comme les commentaires qui proviennent du module Comment inclut au core et les termes de taxonomie qui proviennent du module Taxonomy inclut au core). Pour construire ou mettre à jour cet index, une <a href="@cron">tâche de maintenance Cron</a> correctement configurée est nécessaire. Les utilisateurs ayant la permission d'<em>Administration des recherche</em> pourront configurer les paramètres du cron sur la <a href="@searchsettings">page de configuration du module Search</a>.

en: Content reindexing
fr: Réindexation du contenu

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
fr: Les modifications sur le contenu de votre site (créer, éditer ou supprimer du contenu et des commentaires) ajoute automatiquement ces éléments comme étant à indexer ou à réindexer lors de la prochaine exécution du cron. Lorsqu'un contenu est marqué pour la réindexation, le contenu précédent reste dans l'index jusqu'à ce que cron s'exécute, après quoi il est remplacé par le nouveau contenu. Contrairement aux actions liées au contenu, les actions liées à la structure de votre site ne provoquent pas de réindexation du contenu concerné. Des actions liées à la structure qui influent sur le contenu sont par exemple supprimer ou éditer les termes de taxonomie, activer ou désactiver des modules qui ajoutent du texte au contenu (Taxonomy, Comment, et des modules fournissant des champs) et de modifier les champs ou les paramètres d'affichage de vos types de contenu. Si vous effectuez l'une de ces actions et que vous voulez faire en sorte que l'index de recherche soit mis à jour afin de refléter les changements, vous pouvez marquer tout le contenu pour réindexation en cliquant sur le bouton "Réindexer le site" sur la <a href="@searchsettings">page des paramètres de recherche</a>. Si vous avez beaucoup de contenu sur votre site, cela peut prendre plusieurs exécutions du cron pour une réindexation complète.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fr: Les pages mises en cache ne seront pas recréées tant qu'au moins cette durée ne se sera pas écoulée.

en: Expiration of cached pages
fr: Expiration des pages en cache

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fr: La durée maximale pendant laquelle un système de cache externe peut utiliser une ancienne version d'une page.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fr: Ces options contrôlent les paramètres d'affichage du thème %name. Lorsque votre site utilisera ce thème, ces paramètres seront appliqués.

en: Administer software updates
fr: Gérer la mise à jour logicielle

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fr: Veuillez saisir une adresse de courriel valide ou utiliser un jeton d'adresse de courriel tel que %author.

en: @required_name (Missing)
fr: @required_name (Manquant)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fr: @required_name (Version @compatibility requise)

en: @name requires at least PHP @version.
fr: @name requiert au minimum PHP @version.

en: Unresolved dependency
fr: Dépendance non résolue

en: @name requires this module.
fr: @name à besoin de ce module.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fr: @name requiert ce module et cette version. Vous utilisez actuellement @required_name version @version

en: Disable serving of private files
fr: Désactiver la distribution de fichiers privés

en: Display file browser tab in user profile pages.
fr: Afficher l'onglet explorateur de fichiers dans les pages de profil des utilisateurs.

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

en: Site details
fr: Détails du site

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Ice
fr: Glace

en: Highlight color
fr: Couleur de surbrillance

en: Can't handle more than one field storage engine
fr: Il n'est pas possible de spécifier plus d'un moteur de stockage de champ

en: Field storage engine not found.
fr: Le moteur de stockage de champs n'a pas été trouvé.

en: For this query an entity type must be specified.
fr: Un type d'entité doit être spécifié pour cette requête.

en: Entity %entity has no base table.
fr: L'entité %entity n'a pas de table dans la base.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fr: Impossible de trier @entity_type par @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fr: Le préfixe %prefix, saisi pour les tables de la base de données est incorrect. Le préfixe ne peut contenir que des caractères alphanumériques, des points, ou des tirets bas (_).

en: Default settings file
fr: Fichier de configuration par défaut

en: The default settings file does not exist.
fr: Le fichier de configuration par défaut n'existe pas.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
fr: L'installeur @drupal exige que le fichier %default-file ne soit pas modifié par rapport à l'original téléchargé.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
fr: Tentative de création d'une instance de champ @field_name sans type d'entité.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
fr: Tentative de création d'une instance de champ @field_name avec un type d'entité interdit @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
fr: Tentative de mettre à jour une instance d'un champ inexistant @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
fr: Tentative de mise à jour d'une instance du champ @field sur le paquet @bundle qui n'existe pas.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fr: Tentative de purger un champ @field_name qui possède encore des instances.

en: %name: the value may be no less than %min.
fr: %name: la valeur ne peut pas être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fr: %name: la valeur ne peut pas être supérieure à %max.

en: No fields have been defined yet.
fr: Aucun champ n'a encore été défini.

en: Weight for new field
fr: Poids du nouveau champ

en: Weight for added field
fr: Poids du champ ajouté

en: Custom display settings
fr: Paramètres d'affichage personnalisés

en: Use custom display settings for the following view modes
fr: Utiliser les paramètres d'affichage personnalisés pour les modes d'affichage suivants

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
fr: Le mode %view_mode utilise maintenant une configuration d'affichage personnalisée. Vous pouvez en <a href="@url">modifier les paramètres ici</a>.

en: User interface for the Field API.
fr: Interface utilisateur de Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Edit an existing effect within a style.
fr: Modifier un effet existant sur un sytle.

en: Delete an existing effect from a style.
fr: Supprimer un effet existant sur un style.

en: Node module element
fr: Élément du module Node

en: Close overlay
fr: Fermer le premier plan (overlay)

en: Poll module settings
fr: Paramètres du module de sondage

en: Poll vote
fr: Votes du sondage

en: Poll results
fr: Résultats du sondage

en: The new set name is required.
fr: Le nom du nouveau ensemble est requis.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
fr: L'ensemble de raccourcis %name existe déjà. Choisissez un autre nom.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fr: Texte attendu trouvé dans @field du message de courriel : "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fr[0]: @count courriel a été envoyé pendant ce test.
fr[1]: @count courriels ont été envoyés pendant ce test.

en: Blocked IP addresses
fr: Adresses IP bloquées

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
fr: Les adresses IP listées ici sont bloquées sur votre site. Les adresses bloquées ont l'interdiction complète d'accéder au site et à la place peuvent voir un bref message expliquant la situation.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
fr: Le type de contenu %rowtype avait les attachements désactivés mais contient des fichiers attachés. Les attachements ont été réactivés pour migrer les données existantes. Vous devriez effacer le champ "fichier attaché" dans le type %rowtype si cette donnée n'est pas nécessaire.

en: Upload module has been migrated to File module.
fr: Le module Upload a été déplacé dans le module File.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fr: Les variables disponibles sont : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
fr: Pas encore assigné

en: not yet created
fr: Pas encore créé

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Merci de vous être enregistré sur [site:name]. Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Un administrateur du site [site:name] vous a créé un compte. Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Une demande de renouvellement de mot de passe a été faite pour votre compte sur [site:name].
    
    Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe. Il expirera après un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été bloqué.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Une demande d'annulation de votre compte a été faite sur [site:name].
    
    Vous pouvez maintenant annuler votre compte sur [site:url-brief] en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:cancel-url]
    
    REMARQUE : L'annulation de votre compte n'est pas reversible.
    
    Ce lien expirera après un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été annulé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fr: La possibilité d'envoyer aux utilisateurs leur mot de passe en clair a été retirée de Drupal 7. Vos gabarits de courriels existants ont été modifiés pour retirer le mot de passe. Nous vous conseillons de <a href="@template-url">revoir vos gabarits</a> afin de vous assurer qu'ils sont correctement lisibles.

en: Set Page Title
fr: Définir le titre de page

en: Allow user to set or modify a page title
fr: Autoriser l'utilisateur à paramétrer ou modifier un titre de page

en: Administer Page Title
fr: Administrer Page Title

en: Perform administration tasks for Page Title
fr: Effectuer des tâches d'administration pour Page Title

en: Page title settings
fr: Paramètres du titre de page

en: Page Title: @pt
fr: Titre de page : @pt

en: No Page Title
fr: Aucun titre de page

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: The URL of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source du jeu de traductions du nœud courant.

en: Account cancellation URL
fr: URL d'annulation de compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression de ce compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de connexion à usage unique pour ce compte utilisateur.

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons liés aux liens de menus.

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: Tokens related to the current page request.
fr: Jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Page number
fr: Numéro de page

en: The book page associated with the node.
fr: La page de livre associée au nœud.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximum de chaque composant dans l'alias (ex.: [titre]). 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximum possible. Consultez <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus de détails.

en: The field %name is not a valid number.
fr: Le champ %name n'est pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
fr: Le champ %name ne peut pas être supérieur à @max

en: The field %name cannot be less than @min.
fr: Le champ %name ne peut pas être inférieur à @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fr: Le champ <em>Chaînes à supprimer</em> ne doit pas contenir d'HTML. Assurez-vous de désactiver les éditeurs WYSIWYG pour ce champ.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fr: Sélectionnez les types de chemins n'ayant pas d'alias pour lesquels générer des alias d'URL

en: Bulk updating URL aliases
fr: Mise à jour en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fr[0]: 1 alias d'URL généré.
fr[1]: @count alias d'URL générés.

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
fr: Motif pour tous les chemins @language de @node_type

en: Updated alias for node @nid.
fr: Alias mis à jour pour le nœud @nid.

en: Taxonomy term paths
fr: Chemins de terme de taxonomie

en: Updated alias for term @tid.
fr: Alias mis à jour pour le terme @tid.

en: Forum paths
fr: Chemins des forums

en: Updated alias for forum @tid.
fr: Alias mis à jour pour le forum @tid.

en: User paths
fr: Chemins des utilisateurs

en: Updated alias for user @uid.
fr: Alias mis à jour pour l'utilisateur @uid.

en: Blog paths
fr: Chemins des blogs

en: Updated alias for blog user @uid.
fr: Alias mis à jour pour le blog de l'utilisateur @uid.

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 nœud.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count nœuds.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 terme.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count termes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 compte utilisateur.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count comptes utilisateurs.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fr: Vous avez défini @name comme séparateur et décidé de le retirer lorsque rencontré dans les chaînes. Ceci peut poser des problèmes avec vos motifs surtout avec le jeton terme:chemin. Vous devriez probablement définir l'action de @name à "remplacer par le séparateur".

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
fr: Le nonce de @endpoint a été rejeté car il n'est pas mis en forme convenablement, nonce : @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
fr: Le nonce reçu de @endpoint est hors de portée (différence de temps : @intervals). Vérifier les éventuelles dérives d'horloge.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
fr: La reproduction du nonce a été bloquée par @ip, nonce: @nonce.

en: Comment display
fr: Affichage des commentaires

en: New field name
fr: Nom du nouveau champ

en: Sidebar first width
fr: Largeur de la première colonne

en: Error opening socket @socket
fr: Erreur lors de l'ouverture de la socket @socket

en: delivery callback not found
fr: procédure de rappel de livraison non trouvée

en: callback %callback not found: %q.
fr: procédure de rappel %callback non trouvée : %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié car l'emplacement de destination est invalide. Plus d'informations sont disponibles dans la journalisation du système.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié car le répertoire de destination n'est pas correctement configuré. Cela peut être dû à un problème de permissions sur le fichier ou le répertoire. Plus d'informations sont disponibles dans la journalisation du système.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
fr: Le fichier %file n'a pu être copié parce qu'un fichier avec ce nom existe déjà dans le répertoire de destination

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être déplacé car l'emplacement de destination est invalide. Plus d'information dans la journalisation système.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être effacé car ce n'est pas une URI correcte. Plus d'information dans la journalisation système.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Les données n'ont pas pu être sauvées car la destination est invalide. Plus d'informations dans la journalisation système.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) n'a pas pu être copié car l'emplacement de destination %destination est invalide. Cela est souvent dû à une utilisation inappropriée de file_copy() ou une balise d'encadrement manquante.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fr: Le fichier %file (%realpath) n'a pas pu être copié car il n'existe pas.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car un fichier avec ce nom existe déjà dans le répertoire de destination (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car il s'écraserait lui-même.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être copié vers %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) ne peut pas être déplacé, car la destination %destination est invalide. Cela peut être causé par un usage inapproprié de file_move() ou l'absence d'une encapsulation de flux.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) ne peut pas être supprimé car l'URI est invalide. Cela peut être causé par une utilisation inappropriée de file_delete() ou l'absence d'une encapsulation de flux.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fr: Les données n'ont pas pu être sauvées car la destination %destination est invalide.. Ceci peut etre causé par une mauvaise utilisation de file_save_data() ou le manque d'un conteneur de stream.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fr: Votre configuration PHP ne supporte qu'un type de base de données qui a donc automatiquement été sélectionné.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fr: Échec de connexion au serveur de base de données. Le serveur a renvoyé le message suivant : %error.<ul><li>Est-ce que le serveur de base de données fonctionne ?</li><li>Est-ce que la base de données existe et avez-vous saisi le bon nom de base ?</li><li>Avez vous saisi les bons nom d'utilisateur et mot de passe ?</li><li>Avez vous saisi le bon nom d'hôte de la base de données ?</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
fr: La version de PHP que vous utilisez a des incompatibilités connues avec PostgreSQL. Vous devez mettre à jour PHP en version 5.2.11, 5.3.1 ou ultérieure.

en: Exit block region demonstration
fr: Quitter la présentation des régions de blocs

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
fr: La personnalisation du tableau de bord nécessite la permission !permission-name

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
fr: Pour personnaliser la page du tableau de bord, déplacer les blocs dans les régions du tableau de bord sur la <a href="@dashboard">page d'administration Dashboard</a> ou activer le support Javascript sur cette page pour utiliser l'interface glisser-déposer.

en: Configure available dashboard blocks
fr: Configurer les blocs du tableau de bord disponibles

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fr: Glisser et déposer ces blocs dans la colonne ci-dessous. Les changements sont automatiquement enregistrés. D'autres options sont disponibles sur la <a href="@dashboard-url">page de configuration</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
fr: Configurer les blocs qui peuvent apparaître sur le tableau de bord.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
fr: Le module de journalisation de la base de données vous autorise à voir l'enregistrement d'un évènement sur la page des <a href="@dblog">messages récents du journal</a>. Le journal est une liste chronologique d'évènements enregistrés contenant les données utilisées, les données de performance, erreurs, avertissements et informations opérationelles. Les administrateurs devraient vérifier le journal sur une base régulière pour s'assurer que le site fonctionne proprement.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
fr: En cas d'erreurs ou problemes avec le site, les <a href="@dblog">messages récents du journal</a> peuvent être utiles pour débugguer, depuis qu'il montre la séquence des évènements. Les messages du journal incluent des informations sur l'utilisation, des avertissements et des erreurs.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
fr: Le module Database logging surveille votre site, en enregistrant les événements système dans un journal (affiché ici) afin de pouvoir être consulté ultérieurement par un utilisateur habilité. Ce journal est une liste d'événements contenant des informations d'utilisation, de performance, d'erreurs, d'avertissements, ainsi que d'autres informations opérationnelles. Il est important que les administrateurs du site vérifient régulièrement ce journal afin de s'assurer que le site fonctionne bien.

en: Database log messages to keep
fr: Messages de journalisation de la base  à garder.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: Nombre maximum de messages à conserver dans le journal. Nécessite l'<a href="@cron">activation du planificateur de tâche (Cron)</a>.

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Défini une chaîne qui doit être suffixée par une valeur telle que 'm ' ou 'kb/s'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Séparer les valeurs singulier et pluriel avec un pipe, par exemple : ('mètre|mètres').

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display prefix and suffix.
fr: Afficher le préfixe et le suffixe.

en: Display with prefix and suffix.
fr: Afficher avec le préfixe et le suffixe

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Trim length
fr: Longueur de coupe

en: No field is displayed.
fr: Aucun champ n'est affiché.

en: No field is hidden.
fr: Aucun champ n'est caché.

en: Format settings:
fr: Paramètres de format:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fr: Le fichier utilisé dans le champ !name ne peut pas être référencé.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fr: Les formats de texte sont présentés sur les pages d'édition de contenu dans l'ordre défini sur cette page. Le premier format disponible pour l'utilisateur sera sélectionné par défaut.

en: Missing text format: %format.
fr: Format de texte manquant : %format.

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
fr: Le module menu permet la création à la volée de liens dans le menu à partir des formulaires de création de contenu. Pour configurer ces paramètres pour un type de contenu particulier, visiter la page <a href="@content-types">Types de contenu</a>, cliquer sur le lien <em>editer</em> du type de contenu et aller dans la section <em>Paramètres du menu</em>.

en: Undefined language (@langcode)
fr: Langue non définie (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Administrative overlay
fr: Premier plan (overlay) administratif

en: Use the overlay for administrative pages.
fr: Utiliser le premier plan (overlay) pour les pages d'administration.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
fr: Afficher les écrans d'administration dans la page en cours (overlay).

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
fr: Un format de texte <a href="@php-code">PHP code</a> a été créé.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
fr: Choisir quels modules de recherche sont actifs parmi les modules disponibles

en: Default search module
fr: Module de recherche par défaut

en: Choose which search module is the default.
fr: Choisir le module de recherche par défaut.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fr: Votre module de recherche par défaut n'est pas défini comme module activé.

en: Search is currently disabled.
fr: La recherche est actuellement désactivée.

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
fr: Vous pouvez spécifier une URL relative à utiliser comme page d'accueil. Laissez vide pour afficher le flux de contenu par défaut.

en: Error pages
fr: Pages d'erreur

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '%path' est invalide ou vous n'avez pas le droit d'y accéder.

en: Last run: %cron-last ago.
fr: Dernière exécution&nbsp;: il y a %cron-last

en: Run cron every
fr: Lancer les tâches planifiées (cron) toutes les

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Une fois activé, seul les utilisateurs avec la <a href="@permissions-url">permission</a> "Utiliser le site en mode maintenance" sont habilités à accéder à votre site pour effectuer de la maintenance; tous les autres visiteurs voient le message de maintenance qui est configuré ci-dessous. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement par la <a href="@user-login">page de connexion utilisateur</a>.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
fr: Afin que le site et ses modules continuent de fonctionner correctement, un ensemble d'opérations administratives récurrentes doivent être exécutées de façon régulière. Le module System gère cette tâche en utilisant le planificateur de tâches (cron). Vous pouvez vérifier le statut des tâches planifiées (cron) en visitant la <a href="@status">page Tableau de bord d'administration</a>. Pour plus d'informations, voir la page <a href="@handbook">configuration du planificateur de tâches (cron)</a>.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
fr: Changer le nom du site, l'adresse de courriel, le slogan, la page d'accueil par défaut, le nombre de contributions par page et les pages d'erreur.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fr: Gérer les tâches de maintenance automatique du site.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
fr: N'a pas supprimé le fichier temporaire "%path" pendant le nettoyage de la mémoire car il est utilisé par les modules suivants : %modules.

en: Weight for added term
fr: Poids du terme ajouté

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire de téléchargement où les images seront stockées.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fr: Les images plus grandes seront redimensionnées à cette taille.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fr: Taille de fichier maximale autorisée pour les envois d'images. La taille d'envoi est en principe uniquement limitée par la configuration PHP de la taille maximale des envois (post_max_size) et la taille des fichiers transféré sur le serveur (upload_max_filesize), de plus les images sont automatiquement retaillées aux dimensions définies ci-dessus.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fr: Votre image ou avatar. Les images de taille supérieure à @dimensions pixels seront réduites.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été activé.
    
    Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
fr: Profil minimal pour lancer des tests. N'inclut que les modules absolument nécessaires.

en: Web Property ID
fr: Identifiant (ID) Web Property

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
fr: Cet identifiant est unique pour chaque site que vous voulez suivre séparément, et est sous la forme UA-xxxxxxx-yy. Pour obtenir un identifiant Web Property, <a href="@analytics">enregistrez votre site dans Google Analytics</a>, ou si vous avez déjà enregistré votre site, allez à la page de Paramètres de Google Analytics pour voir l'identifiant à côté de chaque profil de site. <a href="@webpropertyid">Vous trouverez plus d'informations dans la documentation</a>.

en: You can select multiple values.
fr: Vous pouvez sélectionner plusieurs valeurs.

en: Anonymize visitors IP address
fr: Rendre anonyme les adresses IP des visiteurs

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
fr: Demander à Google Analytics de rendre anonyme les informations envoyées par le suiveur d'objets en supprimant le dernier octet de l'adresse IP avant son stockage. Notez que cela va réduire légèrement l'exactitude des rapports géographiques. Dans certains pays, il n'est pas autorisé de recueillir des informations d'identification personnelle pour des raisons de confidentialité et ce paramètre peut vous aider à respecter les lois locales.

en: Locally cache tracking code file
fr: Mettre en cache localement le fichier du code de suivi

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
fr: Si coché, le fichier de code de suivi est récupéré à partir de Google Analytics et mis en cache localement. Il est mis à jour quotidiennement à partir des serveurs Google, une copie locale des mises à jour du code de suivi est réalisée pour s'en assurer. A n'activer qu'après que Google Analytics a confirmé que le suivi du site fonctionne !

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
fr: Le code dans cette zone de texte sera ajouté <strong>avant</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
fr: Le code dans cette zone de texte sera ajouté <strong>après</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). Ceci est utile si vous souhaitez suivre un site depuis deux comptes.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
fr: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> est un service gratuit (enregistrement nécessaire) d'analyse de trafic et efficacité marketing de votre site Web.

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
fr: Si activé, démarre SCAYT (Spell Check As You Type) automatiquement après le chargement de l'éditeur.

en: At least @a
fr: Au moins @a

en: The settings file is writable.
fr: Le fichier de configuration est accessible en écriture.

en: The settings file is owned by the web server.
fr: Le fichier de configuration appartient au serveur web.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: L'installateur @drupal a échoué lors de la création d'un fichier de paramétrage avec les permissions d'accès adéquates. Connectez-vous à votre serveur web, supprimez le fichier %file existant, et créez un nouveau fichier en copiant le fichier %default_file vers %file. Plus de détails sur l'installation de Drupal sont disponibles dans le fichier <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Si vous avez des problèmes avec les permissions des fichiers sur votre serveur, consulter le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
fr: Requête de fusion invalide : aucune condition

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: Region for @block block
fr: Région du bloc @block

en: Comment approval
fr: Approbation de commentaire

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
fr: Les commentaires des utilisateurs qui ont le droit <em>sauter l'approbation des commentaires</em> sont publiés immédiatement. Tous les autres commentaires sont placés dans la file d'attente des <a href='@comment-approval'>Commentaires non approuvés</a> jusqu'à ce qu'un utilisateur qui dispose du droit <em>Administrer les commentaires</em> les publie ou les supprime. Les commentaires publiés peuvent être gérés en masse à partir de la page d'administration des <a href='@admin-comment'>Commentaires publiés</a>.

en: Post comments
fr: Poster des commentaires

en: Skip comment approval
fr: Sauter l'approbation des commentaires

en: View and customize your dashboard.
fr: Voir et personnaliser votre tableau de bord.

en: Customize your dashboard.
fr: Personnalisez votre tableau de bord.

en: This function can only be used to delete fields without data
fr: Cette fonction peut seulement être utilisée pour supprimer des champs sans données.

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le format de texte %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fr: Les formats de texte désactivés sont complètement retirés de l'interface d'administration et tout contenu enregistré avec ce format ne sera pas affiché. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Disabled text format %format.
fr: Format de texte %format désactivé.

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Disable text format
fr: Désactiver le format de texte

en: Hot topic, new comments
fr: Sujet actif, nouveaux commentaires

en: Hot topic
fr: Sujet actif

en: Normal topic
fr: Sujet normal

en: Closed topic
fr: Sujet fermé

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fr: Référence pour l'utilisation, la configuration et les modules.

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
fr: Le module RDF enrichit votre contenu avec des métadonnées permettant à d'autres applications (par ex. : moteurs de recherche, agrégateurs, etc.) de mieux comprendre ses relations et attributs. Enrichie sémantiquement et lisible par des systèmes, cette information produite par les sites Drupal utilise la <a href="@rdfa">spécification RDFa</a> qui permet aux données RDF d'être incluses dans le balisage HTML. D'autres modules peuvent définir des correspondances entre leurs données et des termes RDF, le module RDF rend alors ces données RDF disponibles pour le thème. Les modules du cœur de Drupal définissent des correspondances RDF pour leurs modèles de données, les thèmes du cœur de Drupal génèrent ces métadonnées RDF ainsi que les informations lisibles par l'utilisateur. Pour plus d'informations, consulter la section du manuel en ligne sur le <a href="@rdf">module RDF</a>.

en: Current URL is @url.
fr: L'URL actuelle est @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fr: Le titre de la page @actual est égal à @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fr: Le titre de la page @actual n'est pas égual à @unexpected

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fr: Réponse HTTP non attendue !code, actuel : !curl_code

en: Configure @module permissions
fr: Configurer les droits pour @module

en: Select and configure your themes.
fr: Choisir et configurer vos thèmes.

en: Administer settings.
fr: Administrer les paramètres.

en: View reports, updates, and errors.
fr: Voir les rapports, les mises à jour et les erreurs.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
fr: Stocke des données temporaires pour le system_update_7061.

en: Administrative toolbar
fr: Barre d'outils d'administration

en: Install new module or theme
fr: Installer un nouveau module ou thème

en: Install new module
fr: Installer un nouveau module

en: Install new theme
fr: Installer un nouveau thème

en: %property is %value
fr: %property a pour valeur %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
fr: Renommage de la permission 'soumettre des commentaires sans approbation' en 'Sauter l'approbation des commentaires'.

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fr: IMCE donne accès à tous les fichiers du répertoire de fichiers privés sans restrictions. Ceci permet l'accès anonyme à tous les fichiers (/système/fichiers/nomdefichier) sauf si un module en restreint l'accès. Vous pouvez désactiver cette fonction ici.

en: Change view
fr: Changer la vue

en: Nothing
fr: Rien

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fr: %type : !message dans %function (ligne %line dans %file).

en: Update @title
fr: Mettre à jour @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_).

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fr: Le nom système doit être unique.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fr: Le nom compréhensible par une machine ne doit contenir que des lettres minuscules, chiffres, et traits d'union.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Asturian
fr: Asturien

en: English, British
fr: Anglais, Britannique

en: Haitian Creole
fr: Créole haïtien

en: Portuguese, International
fr: Portuguais, International

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Parent for @title
fr: Parent de @title

en: New field label
fr: Étiquette du nouveau champ

en: Parent for new field
fr: Parent du nouveau champ

en: Type of new field
fr: Type du nouveau champ

en: Widget for new field
fr: Widget du nouveau champ

en: Existing field label
fr: Étiquette du champ existant

en: Parent for existing field
fr: Parent du champ existant

en: Existing field to share
fr: Champ existant à partager

en: Widget for existing field
fr: Widget pour le champ existant

en: Label display for @title
fr: Étiquette affichée pour @title

en: Formatter for @title
fr: Mise en forme pour @title

en: Parents for @title
fr: Parents pour @title

en: Visibility for @title
fr: Visibilité de @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fr: Il y a des données pour ce champ en base de données. Les paramètres de ce champ ne peuvent plus être modifiés.

en: Weight for new file
fr: Poids du nouveau fichier

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Weight for new effect
fr: Poids du nouvel effet

en: @title language provider
fr: @title fournisseur de langue

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fr: Un nom unique pour construire l'URL du menu. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de contenu. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_). Ce nom sera utilisé pour construire l'URL de la page %node_add, dans laquelle tirets-bas (_) sera converti en tiret (-).

en: Choice label
fr: Étiquette de choix

en: New choice label
fr: Nouvelle étiquette de choix

en: Vote count for choice @label
fr: Décompte des voix pour le choix @label

en: Vote count for new choice
fr: Décompte des voix pour le nouveau choix

en: Weight for choice @label
fr: Poids pour le choix @label

en: Weight for new choice
fr: Poids du nouveau choix

en: Category for @title
fr: Catégorie de @title

en: Active modules
fr: Modules actifs

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
fr: Votre installation de PHP est obsolète. Drupal requiert au minimum PHP 5.2.5, ou PHP @version avec le patch de sécurité htmlspecialchars appliqué.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fr: Votre serveur web ne semble pas supporter PDO (PHP Data Objects). Demander à votre hébergeur s'il supporte l'extension native PDO. Voir la <a href="@link">page des pré-requis système</a> pour plus d'informations.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fr: Votre serveur semble avoir une mauvaise version de PDO installé. Drupal 7 nécessite l'extension PDO du core de PHP. Ce système a une version PECL plus ancienne. Voir la <a href="@link">page des pré-requis système</a> pour plus d'informations.

en: List of trigger actions when !description
fr: Lister les actions déclenchées quand !description

en: The title of the current page, as processed by the Page Title module.
fr: Le titre de la page actuelle, tel que traité par le module Page Title.

en: More Help...
fr: Plus d'aide...

en: The <strong>Page Title</strong> module lets you change these defaults in two ways. First, you can adjust the patterns below using the placeholders given. This will change the way the default page titles are created. Second, on enabled forms (curently node, term & user editing forms) you have the option of specifying a title that is different to the title of the item. This field only appears if the <em>Show Field</em> box is checked for the item. If a value is provided it will be used to generate the <samp>[current-page:page-title]</samp> placeholder however if it is left blank the <samp>[current-page:page-title]</samp> token will inherit the item's own title.
fr: Le module <strong>Page Title</strong> vous permet de modifier ces paramètres par défaut de deux façons. Premièrement, vous pouvez ajuster les motifs ci-dessous en utilisant les emplacements donnés. Cela modifiera la façon dont les titres de pages par défaut sont créés. Deuxièmement, sur les formulaires activés (actuellement les formulaires de modification de nœud, de terme et d'utilisateur) vous avez la possibilité de spécifier un titre qui est différent du titre de l'élément. Ce champ apparaît seulement si la case <em>Afficher le champ</em> est cochée pour l'élément. Si une valeur est donnée, elle sera utilisée pour générer le jeton <samp>[current-page:page-title]</samp>. Toutefois, s'il est laissé vide, le jeton <samp>[current-page:page-title]</samp> héritera du titre de l'élément.

en: The <samp>[current:page-title]</samp> token will default to the value returned from <samp>drupal_get_title</samp> if there is no value specified or no available page title field.
fr: Le jeton (<em>token</em>) <samp>[current-page:page-title]</samp> aura par défaut la valeur retournée par <samp>drupal_get_title</samp> si il n'y a aucune valeur spécifiée ou aucun champ balise TITLE disponible

en: Configure the page titles for your site (the title in the &lt;head&gt; tag).
fr: Configurer les titres de page pour votre site (le titre dans la balise &lt;head&gt;).

en: A Page Title alternative to the Node: Title field.
fr: Un titre de page différent du champ "Nœud : Titre".

en: Fall back on to Node: Title
fr: Solution de repli sur "Nœud : Titre"

en: If no Page Title is set for a node then the normal node title will be used instead.
fr: Si aucun Titre de Page n'est défini pour un nœud, alors le titre du nœud sera utilisé à la place.

en: Page Title upgrade table present
fr: La table de mise à jour de Page Title est présente

en: Optionally enter a Page Title Pattern for this argument. This will override the main view Page Title Pattern. You can also use the tokens below.
fr: Saisir optionnellement un motif de titre de page pour cet argument. Cela supplantera le motif de titre de page de la vue principale. Vous pouvez aussi utiliser les jetons (<em>token</em>) ci-dessous.

en: Page (with Page Title)
fr: Page (avec Page Title)

en: Same as a normal Page, but also includes the Page Title control.
fr: Identique à une page normale, mais inclut également le contrôle Page Title.

en: Page with Page Title
fr: Page avec Page Title

en: The <em>Page Title Pattern</em> of this view
fr: Le <em>motif de titre de page</em> de cette vue

en: Optionally use this field to define a Page Title Pattern (not the Page Title). You may use the Tokens listed below
fr: Vous pouvez utiliser ce champ pour définir un patron pour "Page Title" (pas le titre de la page). Vous pouvez utiliser les jetons (Tokens) listés ci-dessous.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fr: La version de la base de données %version est antérieure à la version minimale requise %minimum_version.

en: !theme (default theme)
fr: !theme (thème par défaut)

en: !theme (administration theme)
fr: !theme (thème pour l'administration)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
fr: Le module Dashboard fournit une <a href="@dashboard">page de tableau de bord</a> dans l'interface d'administration pour organiser les tâches administratives, la navigation et les données de suivi dans votre site. La page du tableau de bord contient des blocs que vous pouvez ajouter ou réarranger en utilisant l'interface par glisser/déposer qui apparaît quand vous cliquez sur le lien <em>Personnaliser le tableau de bord</em>. Dans cette interface, les blocs qui ne sont pas utilisés en priorité pour l'administration du site n'apparaissent pas par défaut, mais peuvent être ajoutés par le lien <em>Ajouter un autre bloc</em>. Pour plus d'informations, voir <a href="@handbook">Dashboard module</a> dans la documentation en ligne.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
fr: Réarrangez l'affichage des blocs sur la <a href="@dashboard-url">page du tableau de bord</a>. Les blocs placés sur la région <em>Tableau de bord (inactif)</em> ne sont pas affichés lors de la visualisation de la page du tableau de bord, mais sont accessibles dans l'interface <em>Personnaliser le tableau de bord</em>. Retirer un bloc depuis l'affichage du tableau de bord actif le rend accessible sur la <a href="@blocks-url">page principale d'administration des blocs</a>.

en: Add other blocks
fr: Ajouter d'autres blocs

en: URL fallback
fr: URL de remplacement

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fr: Utiliser une langue déjà détecté des URLs si aucune langue n'est trouvé.

en: %type_name: Create new content
fr: %type_name&nbsp;: Créer un nouveau contenu

en: %type_name: Edit own content
fr: %type_name&nbsp;: Modifier son propre contenu

en: %type_name: Edit any content
fr: %type_name&nbsp;: Modifier n'importe quel contenu

en: %type_name: Delete own content
fr: %type_name&nbsp;: Supprimer son propre contenu

en: %type_name: Delete any content
fr: %type_name&nbsp;: Supprimer n'importe quel contenu

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
fr: Le message a été retiré. Vous pouvez changer votre configuration du premier plan (overlay) à n'importe quel moment en visitant votre page de profil.

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
fr: Si vous avez des problèmes pour accéder aux pages d'administration du site, désactiver le premier plan (overlay) dans votre profil.

en: Dismiss this message.
fr: Ignorer ce message.

en: Options for the administrative overlay
fr: Options du premier plan d'administration (overlay)

en: Enable Colorbox inline
fr: Activer l'intégration de Colobox

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fr: Cela active les liens personnalisés ouvrant n'importe quel contenu en ligne dans une Colorbox. Ajoutez la classe "colorbox-inline" au lien puis construisez l'URL comme suit : "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". D'autres modules peuvent activer ceci pour faciliter l'intégration de Colorbox.

en: Stockholm Syndrome
fr: Syndrome de Stockholm

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Spécifier la hauteur de la fenêtre popup Colorbox. Le contenu étant dynamique, nous ne pouvons pas détecter cette valeur automatiquement. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Spécifier la largeur de la fenêtre popup Colorbox. Le contenu étant dynamique, nous ne pouvons pas détecter cette valeur automatiquement. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Next steps
fr: Étapes suivantes

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car le répertoire de destination %destination n'est pas configuré correctement

en: @driver_name settings
fr: Paramètres de @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fr: MySQL, MariaDB ou équivalent

en: Database file
fr: Fichier de base de données

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fr: Le chemin absolu des fichiers où les données @drupal seront enregistrées. Ce répertoire doit être accessible en écriture par le serveur web et devrait se trouver en dehors du répertoire racine du serveur web.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
fr: Le répertoire que vous avez spécifié n'est pas accessible en écriture par le serveur web.

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
fr: Le module Field permet de personnaliser des champs de données devant être définis pour les types d'<em>entités</em> (les entités incluent les éléments de contenu, les commentaires, les comptes utilisateur et les termes de taxonomie.). Le module Field s'occupe de l'enregistrement, le chargement, l'édition et le rendu des données des champs. La plupart des utilisateurs n'agiront pas directement sur le module Field mais utiliseront plutôt l'interface utilisateur du <a href="@field-ui-help">module Field UI</a>. Les dévelopeurs de modules peuvent utiliser la Field API pour créer de nouveaux types d'entités "fieldables" ce qui permet de leur attacher des champs. Pour plus d'information, voir <a href="@field">Field module</a> dans la documentation en ligne.

en: No fields are present yet.
fr: Aucun champ n'est encore présent.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fr: Gras

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
fr: Après avoir créé un style d'image, vous pouvez ajouter des effets : recadrer, agrandir, redimensionner, désaturer, faire pivoter (d'autres modules peuvent rajouter des effets supplémentaires). Par exemple, en combinant les effets comme recadrer, agrandir et désaturer vous pouvez créer des miniatures carrés en niveau de gris.

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fr: Lire la suite<span class="element-invisible"> de @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Spécifiez une URL alternative par laquelle il est possible d'accéder à ce contenu. Par exemple, saisissez "apropos" lorsque que vous écrivez une page qui décrit votre site. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas de slash à la fin sinon quoi l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
fr: Le module PHP filter ajoute un filtre PHP à votre site, pour utiliser avec les <a href="@filter">formats de texte</a>. Ce filtre ajoute la possibilité d'exécuter du code PHP dans n'importe quel champ de texte qui utilise un format de texte (comme le corps de texte d'un contenu ou le texte d'un commentaire). <a href="@php-net">PHP</a> est un language de script généraliste largement utilisé dans le développement web et il est le language dans lequel Drupal a été développé. Pour plus d'informations, voir <a href="@php">PHP filter module</a> dans la documentation en ligne.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fr: Le nombre de vote qui ont été enregistré sur un sondage.

en: The length of time the poll is set to run.
fr: La durée pendant laquelle le sondage doit être actif.

en: Uninstall @module module
fr: Désinstaller le module @module

en: Aggregate and compress CSS files.
fr: Agréger et compresser les fichiers CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
fr: Agréger les fichiers JavaScript.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Enable newly added modules
fr: Activer les modules récemment ajoutés

en: Enable newly added themes
fr: Activer les thèmes récemment ajoutés

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
fr: Le processus de désinstallation retire toutes les données relatives au module. Pour désinstaller un module, vous devez d'abord le désactiver dans la page <a href="@modules">Modules</a>.

en: View the administration theme
fr: Voir le thème d'administration

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fr: Seulement utilisé quand le site est configuré pour utiliser un thème d'administration dédié sur la <a href="@appearance-url">page de configuration de l'apparence</a>.

en: Database system
fr: Système de base de données

en: Database system version
fr: Version du système de base de données

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
fr: Le module Toolbar affiche une barre en travers de l'écran contenant les liens d'administration de premier niveau. En dessous, le module Toolbar possède une section <em>tiroir</em> dans laquelle s'affiche les liens fournis par les autres modules, comme le module core Shortcuts. Le tiroir peut être afficher/cacher en utilisant les raccourcis afficher/cacher à la fin de la barre d'outils.

en: Hide shortcuts
fr: Cacher les raccourcis

en: Indexed %count content items for tracking.
fr: %count contenus indexés pour le suivi.

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
fr: Chaque onglet de cette page correspond à un module qui définit un déclencheur. Dans cet onglet vous pouvez assigner des actions à exécuter quand les déclencheurs du <a href="@module-help">module @module-name</a> se produisent.

en: Release notes for @project_title
fr: Notes de version pour @project_title

en: The role settings have been updated.
fr: Les paramètres des rôles ont été mis à jour.

en: Disable the account and keep its content.
fr: Désactiver le compte et garder son contenu.

en: Disable the account and unpublish its content.
fr: Désactiver le compte et dépublier son contenu

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fr: Supprimer le compte et attribuer son contenu à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
fr: Supprimer le compte et son contenu

en: Display on user registration form.
fr: Afficher sur le formulaire d'enregistrement d'un utilisateur.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fr: C'est obligatoire pour les champs 'requis'.

en: Drupal system listing compatible test
fr: Test compatible avec le système de listing de Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
fr: Module de soutien pour tester la fonction drupal_system_listing.

en: Drupal system listing incompatible test
fr: Test incompatible avec le système de listing de Drupal

en: Hash
fr: Hachage

en: Access Backup and Migrate
fr: Accéder à Backup and Migrate

en: Access the Backup and Migrate admin section.
fr: Accèder à la section d'administration de Backup and Migrate.

en: Perform a backup
fr: Effectuer une sauvegarde

en: Back up any of the available databases.
fr: Sauvegarde n'importe quelle base de donnée disponible.

en: Access backup files
fr: Accéder aux fichiers de sauvegarde

en: Access and download the previously created backup files.
fr: Accéder et télécharger les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Delete backup files
fr: Supprimer des fichiers de sauvegardes

en: Delete the previously created backup files.
fr: Supprimer les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Restore the site
fr: Restaurer le site

en: Restore the site's database from a backup file.
fr: Restaurer la base de donnée du site depuis un fichier de sauvegarde.

en: Administer Backup and Mirgate
fr: Administrer Backup and Migrate

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
fr: Modifier les profils, les planifications et les destinations de Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
fr: Impossible de déplacer les dossiers de sauvegarde vers votre dossier privé, veuillez vérifier vos permissions sur les fichiers et déplacer %from vers %to

en: file system settings
fr: paramètres du système de fichier

en: @title Files
fr: Fichiers de @title

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fr: @count actions orphelines (%orphans) existent dans la table des actions. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fr[0]: 1 commentaire supprimé.
fr[1]: @count commentaires supprimés.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fr: Utiliser l'étiquette du champ au lieu de l'étiquette "Par valeur"

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fr[0]: 1 contribution effacée.
fr[1]: @count contributions effacées

en: tracker
fr: suivi

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
fr: La mise à jour automatique du cœur de Drupal n'est pas supportée. Référez-vous au <a href="@upgrade-guide">guide de mise à jour</a> pour obtenir des informations sur la façon de mettre à jour le cœur de Drupal manuellement.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
fr[0]: %archive_file contient une version de %names qui est incompatible avec Drupal !version.
fr[1]: %archive_file contient des versions de modules ou thèmes qui sont incompatible avec Drupal !version : %names

en: Administer CKEditor access
fr: Administrer l'accès à CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
fr: Personnaliser l'apparence de CKEditor

en: CKFinder access
fr: Accès à CKFinder

en: No profiles found. Click here to %create.
fr: Pas de profil trouvé. Cliquez ici pour %create.

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea.
fr: Afficher ou non la bascule d'activation/désactivation de l'éditeur de texte riche en dessous de la zone de texte.

en: Useful links: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.
fr: Liens utiles : !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.

en: Developer's Guide
fr: Guide du développeur

en: User's Guide
fr: Guide de l'utilisateur

en: Administration panel
fr: Panneau d'administration

en: Content Authoring
fr: Informations de rédaction du contenu

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fr: Le réglage %setting est actuellement défini sur '%current_value', mais a besoin d'être '%needed_value'. Changez cela en exécutant la requête suivante : !query

en: List (integer)
fr: Liste (entier)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fr: Ce champ enregistre des entiers depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.

en: List (float)
fr: Liste (réel à virgule flottante)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fr: Ce champ enregistre des valeurs décimales depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fr: Ce champ enregistre les valeurs de texte depuis une liste de valeurs pairées autorisées 'valeur => étiquette'. Exemple : 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fr: Valeurs possibles que ce champ peut contenir. Entrez une valeur par ligne, dans le format clef|étiquette.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
fr: La clef est une valeur enregistrée, et doit être numérique. L'étiquette sera utilisée dans les valeurs affichées et les formulaires d'édition.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fr: L'étiquette est optionnelle : si une ligne contient un nombre seul, il sera utilisé comme clef et étiquette.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
fr: Les liste d'étiquettes sont aussi acceptées (une étiquette par ligne), seulement si les champs ne contiennent pas de valeur actuellement. Les clefs numériques seront automatiquement générées depuis la position dans la liste.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fr: La clef est la valeur enregistrée. L'étiquette sera utilisée dans les valeurs affichées et les formulaires d'édition.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fr: L'étiquette est optionnelle : si une ligne contient une phrase simple, elle sera utilisée comme clef et étiquette.

en: Allowed values list: invalid input.
fr: Liste des valeurs autorisées : entrée invalide.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fr: Liste des valeurs autorisées : certaines valeurs sont sur le point d'être retirées alors qu'elles sont actuellement utilisées.

en: Cannot update a list field to not include keys with existing data.
fr: Ne peut pas mettre à jour un champ liste qui ne contient pas de clefs avec des données existantes.

en: Center left
fr: Au milieu à gauche

en: Center right
fr: Au milieu à droite

en: Menu bar
fr: Barre de menus

en: Page background
fr: Arrière-plan de la page

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Échec de la connexion au serveur. Le serveur a renvoyé le message suivant : !message Pour une aide supplémentaire sur l'installation ou la mise à jour du code sur votre serveur, consultez le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fr: Impossible d'analyser (parser) le fichier info : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fr: Le fichier info (%info_file) ne définit pas d'attribut 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fr: Le framework de test nécessite que la limite mémoire de PHP soit au moins de %memory_minimum_limit. La valeur actuelle est de  %memory_limit. <a href="@url">Suivez ces étapes pour continuer</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fr: Vous pouvez trouver des <a href="@module_url">modules</a> et des <a href="@theme_url">thèmes</a> sur <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. Les extensions suivantes sont supportées : %extensions.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Votre serveur ne supporte pas la mise à jour des modules et thèmes depuis cette interface. À la place, mettez à jour les modules et thèmes en transférant les nouvelles versions directement sur le serveur comme décrit dans le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Votre serveur ne supporte pas la l'installation des modules et thèmes depuis cette interface. À la place, installer les modules et thèmes en les transférant directement sur le serveur comme décrit dans le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
fr[0]: La mise à jour des modules et thèmes requiert un <strong>accès @backends</strong> à votre serveur. Voir le <a href="@handbook_url">manuel</a> pour les autres méthodes de mises à jour.
fr[1]: La mise à jour des modules et thèmes requiert l'accès à votre serveur par l'une des méthodes suivantes : <strong>@backends</strong>. Voir le <a href="@handbook_url">manuel</a> pour les autres méthodes de mises à jour.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
fr[0]: L'installation de modules et de thèmes requiert un <strong>accès @backends</strong> à votre serveur. Consultez la <a href="@handbook_url">documentation</a> pour d'autres méthodes d'installation.
fr[1]: L'installation de modules et de thèmes requiert un accès à votre serveur par l'une des méthodes suivantes : <strong>@backends</strong>. Consultez la <a href="@handbook_url">documentation</a> pour d'autres méthodes d'installation.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fr: %archive_file ne contient pas de fichiers .info.

en: Subdirectory
fr: Sous-répertoire

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in the includes directory in the Backup and Migrate module directory.
fr: En raison de la politique d'hébergement de drupal.org, la bibliothèque S3 qui requiert l'usage d'une destination S3 n'est plus distribuée avec ce module. Vous devez télécharger la bibliothèque à partir de !link et la placer dans le répertoire includes dans le dossier du module Backup and Migrate.

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
fr: Sélectionner quel style d'image utiliser pour voir les images dans la Colorbox.

en: Node image style
fr: Style d'image dans le nœud

en: Colorbox image style
fr: Style d'image Colorbox

en: Node image style: @style
fr: Style d'image dans le nœud : @style

en: Node image style: Original image
fr: Style d'image dans le nœud : Image originale

en: Colorbox image style: @style
fr: Style d'image Colorbox : @style

en: Colorbox image style: Original image
fr: Style d'image Colorbox : Image originale

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le contenu de la popup Colorbox. Vous pouvez inclure du HTML. Vous pouvez entrer des données depuis cette vue selon les "Modèles de remplacement" ci-dessous.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: La Légende Colorbox. Vous pouvez inclure du HTML. Vous pouvez entrer des données depuis cette vue selon les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Jetons liés à la date et l'heure courantes.

en: The URL of the @entity.
fr: L'URL du(de la) @entity

en: The content type of the node.
fr: Le type de contenu du nœud.

en: Tokens related to content types.
fr: Jetons liés aux types de contenus.

en: The name of the content type.
fr: Le nom du type de contenu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique du type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: La description optionnelle du type de contenu

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant à ce type de contenu.

en: The URL of the content type's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce type de contenu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce terme de taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce vocabulaire.

en: The picture of the user.
fr: L'image de cet utilisateur.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page courante (ex. 'arg:1' sur la page 'node/1' retourne '1').

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: Url absolue

en: The absolute URL.
fr: URL absolue

en: Tokens related to menus.
fr: Jetons liés aux menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du nom du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description (optionnelle) du menu.

en: Menu link count
fr: Nombre de liens de menu.

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menus appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du lien de menu.

en: @category @type field.
fr: Champ @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au moins @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au moins @count jetons.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au plus @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au plus @count jetons.

en: Content paths
fr: Chemins de contenu

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut
    (s'applique à tous les types de contenus dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut pour @node_type (s'applique à tout le contenu de type @node_type dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: View help topics
fr: Consulter les sujets d'aide

en: View help popups
fr: Consulter les popups d'aide

en: View help index
fr: Consulter l'index d'aide

en: For most situations, Google recommend that you use Custom Variables to segment your visitors.
fr: Pour la plupart des situations, Google recommande que vous utilisiez des variables personnalisées pour segmenter vos visiteurs.

en: You can add Google Analytics <a href="!custom_var_documentation">Custom Variables</a> here. These will be added to every page that Google Analytics tracking code appears on. Google Analytics will only accept custom variables if the <em>name</em> and <em>value</em> combined are less than 64 bytes after URL encoding. Keep the names as short as possible and expect long values to get trimmed. You may use tokens in custom variable values. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
fr: Vous pouvez ajouter ici des <a href="!custom_var_documentation">Variables Personnalisées </a> Google Analytics. Elles seront ajoutées à chacune des pages sur lesquelles apparaît le code de suivi Google Analytics. Google Analytics n'acceptera les variables personnalisées que si le <em>nom</em> et la <em>valeur</em> combinés font moins de 64 bytes après encodage de l'URL. Garder les noms aussi court que possible et attendez vous à ce que les valeurs longues soient tronquées. Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans les valeurs des variables personnalisées. Les jetons globaux et les jetons utilisateurs sont également disponibles ; sur les pages des nœuds, les jetons de nœuds sont aussi disponibles.

en: Custom variables
fr: Variables personnalisées

en: Slot number
fr: Numéro d'emplacement

en: The custom variable name.
fr: Le nom de la variable personnalisée.

en: The custom variable value. You may use tokens in this field.
fr: La valeur de la variable personnalisée. Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans ce champ.

en: The scope for the custom variable.
fr: La portée de la variable personnalisée.

en: Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
fr: La section 8.1 des <a href="@ga_tos">Termes d'utilisation de Google Analytics</a> vous oblige à vous assurer que vous n’associerez (ou ne permettiez à un tiers d'associer) aucune donnée d'information d'identification personnelle recueillie par votre site web (ou un site web tiers) et par n'importe quelle source dans le cadre de votre utilisation (ou d'une tierce utilisation) du service Google Analytics.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
fr: La variable personnalisée @slot-number nécessite une <em>Valeur</em> si un <em>Nom</em> a été donné.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
fr: La variable personnalisée @slot-number nécessite un <em>Nom</em> si une <em>Valeur</em> a été donnée.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
fr: Le %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) interdits (avec une information d'identification personnelle) suivants : @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
fr: Les noms de rôle dont compte utilisateur est membre comme liste séparés par une virgule.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
fr: Les identifiants de rôle dont le compte utilisateur est membre comme liste séparés par une virgule.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
fr: Le fichier du code de suivi mis en cache localement a été mis à jour.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
fr: Le fichier du code de suivi mis en cache localement a été mis à enregistré.

en: Local cache has been purged.
fr: Le cache local a été vidé.

en: Tracking scope
fr: Portée du suivi

en: Allow users to customize tracking on their account page
fr: Permettre aux utilisateurs de personnaliser le suivi sur leur page de compte

en: No customization allowed
fr: Aucune personnalisation autorisée

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fr: Suivi activé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent se désengager

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fr: Suivi désactivé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent s'engager

en: Every page except the listed pages
fr: Toutes les pages sauf les pages listées

en: The listed pages only
fr: Les pages listées seulement

en: Links and downloads
fr: Liens et téléchargements

en: Track clicks on mailto links
fr: Suivre les clics sur les liens mailto

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
fr: Suivre les téléchargements (clics sur les liens fichier) pour les extensions suivantes

en: List of download file extensions
fr: Liste des extensions de fichiers téléchargés

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
fr: Une liste d'extensions de fichier séparées par le caractère | qui seront suivies en tant que téléchargement lorsque cliquées. Les expressions régulières sont supportées. Par exemple : !extensions

en: Search and AdSense
fr: Recherche et AdSense

en: Additional user information
fr: Informations utilisateur supplémentaires

en: Segment users based on these selected properties
fr: Segmentation des utilisateurs en fonction de ces propriétés sélectionnées

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on these selected properties.
fr: Vous pouvez compléter les adresses IP Google Analytics de base pour le suivi des visiteurs en segmentant les utilisateurs en fonction de ces propriétés sélectionnées.

en: Custom variable slot #@slot
fr: Slot de variables personnalisées #@slot

en: Custom variable name #@slot
fr: Nom de la variable personnalisée #@slot

en: Custom variable value #@slot
fr: Value de la variable personnalisée #@slot

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom variables. Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
fr: Vous pouvez compléter les adresses IP Google Analytics de base pour le suivi des visiteurs en segmentant les utilisateurs en fonction des variables personnalisées. La section 8.1 des <a href="@ga_tos">Termes d'utilisation de Google Analytics</a> vous oblige à vous assurer que vous n’associerez (ou ne permettiez à un tiers d'associer) aucune donnée d'information d'identification personnelle recueillie par votre site web (ou un site web tiers) et par n'importe quelle source dans le cadre de votre utilisation (ou d'une tierce utilisation) du service Google Analytics.

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
fr: Vous pouvez ajouter ici des <a href="@snippets">bouts de code</a> Google Analytics personnalisés. Ils seront ajoutés chaque fois que le suivi est effectué. Avant d'ajouter vos codes personnalisés, vous devriez lire la <a href="@ga_concepts_overview">Présentation des Fonctions des Codes de Suivi Google Analytics - </a> et la documentation <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a>.<strong>Ne pas inclure la balise &lt;script&gt;</strong>, et toujours terminer votre code avec un point-virgule (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
fr: Une Identité (ID) de Propriété Web Google Analytics valide est sensible à la casse et est formatée telle que UA-xxxxxxx-aa.

en: User role names
fr: Noms du rôle utilisateur

en: User role ids
fr: Identifiants du rôle utilisateur

en: Administer Google Analytics
fr: Administrer Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
fr: Effectue les tâches de maintenance pour Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
fr: Accepter ou refuser le suivi

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
fr: Autorise les utilisateurs à décider si le code de suivi sera ou non ajouté aux pages.

en: Use PHP for tracking visibility
fr: Utiliser PHP pour la visibilité du suivi

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings. %warning
fr: Saisir un code PHP dans le champ pour paramétrer la visibilité du suivi. %warning

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
fr: Configurer le comportement du suivi pour obtenir un aperçu du trafic et de l'efficacité marketing de votre site.

en: Updated download tracking file extensions.
fr: Les extensions de fichier suivies ont été mises à jour.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
fr: Le suivi des pages a été ajouté à chacune d'elles excepté les pages listées : @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
fr: Le suivi de page a été activé pour le rôle : @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
fr: Le suivi de page a été désactivé pour le rôle : @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
fr: Le suivi de page spécifique à l'utilisateur a été désactivé pour l'administrateur du site.

en: Menu has been rebuild.
fr: Le menu a été regénéré.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité a été modifié de "user*" en "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité trouvé. Mise à jour ignorée !

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité a été modifié de "admin*" en "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
fr: Le paramètre du bout de code javascript personnalisé a été mis à jour.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
fr: Suppression des "Identifiant utilisateur" et "Nom d'utilisateur" des champs de segmentation.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
fr: Anciennes données obsolètes de suivi supprimées.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
fr: Les extensions par défaut pour le suivi des téléchargements ont été mises à jour.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
fr: Le bout de code personnalisé "before" a été mis à jour.

en: Skipped custom "after" code snippet.
fr: Le bout de code personnalisé "after" a été ignoré.

en: Google tracking code has been moved to header.
fr: Le code de suivi de Google a été déplacé dans l'entête

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
fr: Le jeton (<em>token</em>) de remplacement D6 [user-role-names] utilisé dans la variable personnalisée 'Rôle utilisateur' a été remplacé par [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
fr: Le pays par défaut dans vos paramètres régionaux est l'Allemagne. L'anonymat des adresses IP a été activé pour des raisons de confidentialité.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
fr: Le pays par défaut dans vos paramètres régionaux n'est <em>pas</em> Germany. Le paramètre d'anonymat des adresses IP n'a pas été modifié. Assurez-vous que les paramètres de votre site sont conformes aux règles de la vie privée locale.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
fr: Permettre à votre site d'être suivi par Google Analytics en ajoutant sur chaque page un code de suivi  Javascript.

en: On by default with opt out
fr: Activé par défaut avec le refus du suivi

en: Off by default with opt in
fr: Désactivé par défaut avec l'acceptation du suivi

en: Not tracked
fr: Non suivi

en: @items tracked
fr: @items choisis

en: Administer content and comments.
fr: Administrer le contenu et les commentaires.

en: Comment fields
fr: Champs de commentaires

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
fr: Aucun bout de code trouvé. Rien à faire.

en: Migrated IMCE files.
fr: Fichiers IMCE migrés.

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fr: Les menus préférés utilisés par <em>&lt;le menu sélectionné par la page&gt;</em> peuvent être personnalisés sur la <a href="!url">page de configuration de Menu block</a>.

en: Fixed parent item
fr: Élément parent fixe

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fr: Modifier les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fr: Sélectionner le menu à utiliser pour l'arborescence de liens

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fr: Si vous sélectionnez un élément de menu spécifique, vous modifiez les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: What are you tracking?
fr: Que voulez-vous suivre?

en: A single domain (default)
fr: Un seul domaine (par défaut)

en: Domain: @domain
fr: Domaine : @domain

en: One domain with multiple subdomains
fr: Un domaine avec plusieurs sous-domaines

en: Examples: @domains
fr: Exemples : @domains

en: Multiple top-level domains
fr: Plusieurs domaines de premier niveau

en: List of top-level domains
fr: Liste des domaines de premier niveau

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Tracking multiple domains</a>.
fr: Si vous avez sélectionné "Plusieurs domaines de premier niveau" ci-dessus, saisissez tous les domaines de premier niveau associés. Ajoutez un domaine par ligne. Par défaut, les donnés de vos rapports incluent seulement le chemin et le nom de la page, et pas le nom de domaine. Pour plus d'informations, voir la section <em>Afficher les noms de domaine séparément</em> dans <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Suivi de plusieurs domaines</a>.

en: Add to the selected roles only
fr: Ajouter aux rôles sélectionnés uniquement

en: Add to every role except the selected ones
fr: Ajouter à tous les rôles sauf ceux sélectionnés

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fr: Si aucun des rôles n'est sélectionné, tous les utilisateurs seront suivi. Si un utilisateur a un des rôles cochés, cet utilisateur sera suivi (ou exclu, en fonction du paramètre ci-dessus).

en: Track clicks on outbound links
fr: Suivre les clics sur les liens externes

en: Track clicks on outbound links as page views
fr: Suivre les clics sur les liens externes comme pages vues

en: By default outbound links are tracked as <em>Events</em>. In rare situations like tracking of <em>Goals</em> it may be required to track outbound clicks as page views.
fr: Par défaut, les liens sortants sont suivis comme <em>Événements</em>. Dans de rares situations comme le suivi des <em>Objectifs</em> il peut être requis de suivre les clicks sortants comme pages vues.

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
fr: Google recommande d'ajouter le fichier JavaScript externe dans le header pour des raisons de performance. Si<em>Plusieurs domaines de premier niveau</em> a été sélectionné, ce paramètre sera forcé dans le header.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
fr: Une liste de domaines de premier niveau est requise si <em>Plusieurs domaines de premier niveau</em> a été séléctionné.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fr: Le paramétre (obsolète) de segmentation de profil pour les "Rôles utilisateur" a été ajouté aux variables personnalisées. Vous devez désélectionner tous les champs de profil sélectionnés dans <a href="@admin">Paramètres de Google Analytics</a> et mettre à jour manuellement les autres champs de profils, sous peine de perdre des données de suivi à l'avenir ! Voir <a href="@customvar">Variables Personnalisées</a> Google Analytics pour plus d'informations.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fr: Vous devez désélectionner tous les champs de profil sélectionnés dans <a href="@admin">Paramètres de Google Analytics</a> et mettre à jour manuellement les autres profils ou vous pourriez perdre les données de suivi dans le futur ! Voir Google Analytics <a href="@customvar">Variables Personnalisées</a> pour plus d'information.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
fr: Variable "googleanalytics_trackoutgoing" renommée en googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
fr: Variable "googleanalytics_visibility" renommée en googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
fr: Toutes les pages avec exceptions

en: Excepted: @roles
fr: Excepté : @roles

en: A single domain
fr: Un seul domaine

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet XML sitemap ?

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir reconstruire cet XML sitemap ?

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
fr: Les plans de site n'ont pas été régénérés avec succès.

en: The sitemap links were rebuilt.
fr: Les liens du plan de site ont été reconstruits.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
fr: Les liens du plan de site n'ont pas été reconstruits avec succès.

en: Finished XML sitemap generation in @elapsed. Memory usage: @memory-peak.
fr: Génération du plan de site XML terminée en @elapsed. Mémoire utilisée : @memory-peak.

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
fr: Le chemin de la page d'accueil peut être modifié dans la <a href="@url-frontpage">configuration des informations du site</a>.

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
fr: Les paramètres XML sitemap pour @bundle-label %bundle ont été enregistrés.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
fr: Configurer les plans de site XML de votre site pour aider les moteurs de recherche à trouver et indexer les pages de votre site.

en: Edit XML sitemap
fr: Modifier XML sitemap

en: Delete XML sitemap
fr: Supprimer XML sitemap

en: The directory %directory was not found or is not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information.
fr: Le répertoire %directory n'a pas été trouvé ou n'est pas accessible en écriture par le serveur. Consulter <a href="@docpage">@docpage</a> pour plus d'information.

en: The following directories were not found or are not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information. !directories
fr: Les répertoires suivants n'ont pas été trouvés ou ne sont pas accessibles en écriture par le serveur. Consulter <a href="@docpage">@docpage</a> pour plus d'information. !directories

en: Delete custom link
fr: Supprimer le lien personnalisé

en: The following search engines have deprecated their XML sitemap ping services and have been disabled: !list.
fr: Les moteurs de recherche suivants ont rendus obsolètes leurs services XML sitemap ping et on été désactivés : !list.

en: Provides an AJAX modal UI for common XML sitemap tasks.
fr: Fournit une interface utilisateur modale AJAX pour les tâches courantes de XML sitemap.

en: In order to list user profile links in the sitemap, the anonymous user must have the <a href="@perm-link"><em>View user profiles</em> permission</a>.
fr: Pour lister les liens de profil utilisateur dans le plan de site, l'utilisateur anonyme doit avoir la permission <a href="@perm-link"><em>Voir les profils utilisateur</em>.

en: Underscore
fr: Tiret bas

en: CKEditor profiles
fr: Profils de CKEditor

en: Universal web tracking opt-out
fr: Refus global du suivi sur le web

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
fr: "batch" ajouté au chemin du paramètre du filtre de visibilité.

en: No privacy
fr: Pas de confidentialité

en: @items enabled
fr: @items activé(s)

en: If enabled and your server receives the <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track</a> header from the client browser, the Google Analytics module will not embed any tracking code into your site. Compliance with Do Not Track could be purely voluntary, enforced by industry self-regulation, or mandated by state or federal law. Please accept your visitors privacy. If they have opt-out from tracking and advertising, you should accept their personal decision. This feature is currently limited to logged in users and disabled page caching.
fr: Si activé et que votre serveur reçoit l'en-tête <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track (Ne-Pas-Suivre)</a> du navigateur client, le module Google Analytics n'intégrera aucun code de suivi dans votre site. La conformité à Do Not Track peut être purement volontaire, imposé par l'auto-régulation de l'industrie, ou mandaté par l'état ou les lois fédérales. Veuillez acceptez la confidentialité de vos visiteurs. S'ils refusent le suivi et  la publicité, vous devez accepter leur décision personnelle. Cette fonctionnalité est actuellement limitée aux utilisateurs connectés et aux pages dont le cache est désactivé.

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
fr: Vous avez refusé le suivi en utilisant les paramètres de confidentialité de votre navigateur.

en: Colorbox plugin settings
fr: Paramètres du plugin Colorbox

en: The location where Colorbox plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
fr: L'emplacement où le plugin Colorbox est installé. Les chemins relatifs partent du répertoire racine de Drupal

en: Show links and open them in a Colorbox
fr: Montrer les liens et les ouvrir dans une Colorbox

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
fr: Afficher les liens "Créer un nouveau compte" (si autorisé) et "Demander un nouveau mot de passe" sous le formulaire de connexion.

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocole et le slash (/) de fin.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Jetons liés à des tableaux de chaînes.

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément du tableau.

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément du tableau.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans le tableau.

en: The array reversed.
fr: Le tableau inversé.

en: The array of keys of the array.
fr: Le tableau de clés du tableau.

en: Imploded
fr: Implosé

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs du tableau reliées ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fr: %name doit être une valeur hexadécimale de couleur CSS valide.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
fr: Chaque type de champ a un ou plusieurs <em>widgets</em> disponibles associés à celui-ci ; chaque widget fournit un mécanisme pour la saisie des données au moment de l'édition (champ texte, listes déroulantes, envoi de fichier, etc.). Chaque type de champ a aussi un ou plusieurs options d'affichage, qui déterminent comment le champ est affiché aux visiteurs du site. Les options du widget et de l'affichage peuvent être modifiées après que vous ayez créé le champ.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
fr: Impossible de renommer le champ %id (%old_field_name) en %new_field_name car il n'utilise pas le type de stockage field_sql_storage.

en: Changes to the style have been saved.
fr: Les modifications du style ont été enregistrées.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fr: Ce bloc est affiché seulement si <a href="@languages">au moins deux langages sont activés</a> et <a href="@configuration">la sélection de langue</a> est définie à <em>URL</em> ou <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
fr: Le module Menu fournit une interface pour gérer les menus. Un menu est une collection hiérarchique de liens, qui peuvent être externes ou internes au site, généralement utilisés pour la navigation. Chaque menu est affiché dans un bloc qui peut être activé et positionné via la <a href="@blocks">page d'administration des Blocs</a>. Vous pouvez voir et gérer les menus sur la <a href="@menus">page d'administration des Menus</a>. Pour plus d'information, consultez la documentation en ligne pour le <a href="@menu">module Menu</a>.

en: (Machine name: @type)
fr: (Nom système : @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
fr: OpenID suggère l'utilisation soit de la librairie <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommandé pour les performances) soit de la librairie <a href="@bc">BC Math</a> pour activer les associations OpenID.

en: Not optimized
fr: Non optimisé

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
fr: OpenID suggère l'utilisation de la librairie GMP Math pour PHP pour des performances optimales. Consultez <a href="@url">la documentation de la librairie GMP Math</a> pour des instructions d'installation.

en: OpenID Math library
fr: librairie OpenID Math

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
fr[0]: Le module @module est manquant, le module suivant sera donc désactivé : @depends.
fr[1]: Le module @module est manquant, les modules suivants seront donc désactivés : @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fr: Le nom système ne peut pas être "add" ou "list".

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active le support multilingue pour ce type de contenu. Si activé, un champ de sélection de langue sera ajouté au formulaire d'édition, vous permettant de sélectionner un des <a href="!languages">langages actifs</a>. Vous pouvez également activer la traduction pour ce type de contenu, qui vous permet de traduire le contenu dans n'importe quelle langue installée. Si désactivé, les nouvelles contributions seront enregistrées avec la langue par défaut. Le contenu existant ne sera pas affecté par la modification de cette option.

en: Disable WYSIWYG module.
fr: Désactiver le module WYSIWYG.

en: HTML Entities
fr: Entités HTML

en: Convert all applicable characters to HTML entities.
fr: Convertir tous les caractères concernés en entités HTML.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fr: Les dimensions doivent s'exprimer en format <kbd>LARGEURxHAUTEUR</kbd>.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fr: Les <a href="!url">paramètres du module Redirect</a> déterminent si une redirection doit être créée quand un alias est supprimé.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fr: Considérez l'installation du <a href="!url">module Redirect</a> pour mettre en place des redirections quand vos alias changent.

en: No new URL aliases to generate.
fr: Il n'y a aucun nouvel alias d'URL à générer.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fr: La <strong> taille maximale d'un alias </strong> et la <strong> taille maximale d'un composant </strong> est par défaut de 100 et a une limite de @max définie par Pathauto. Cette taille est limitée par la taille de la colonne "alias" dans la table "url_alias" de la base de données. La limite de cette colonne dans la base de donnée est par défaut de @max. Si vous utilisez une taille qui est égale à celle de la colonne "alias" cela posera des problèmes dans les cas où le système doit rajouter des mots à l'alias de l'URL. Vous devriez choisir une valeur qui est la taille de la colonne "alias" moins la taille de n'importe quel mot qui pourrait être ajouté. La taille des mots qui pourraient être ajoutés à la fin de vos URL dépend des modules que vous avez activés dans les paramètres de Pathauto. La valeur recommandée est 100.

en: Path module form elements
fr: Les éléments de formulaire du module Path

en: Double quotation marks
fr: Double guillemets

en: Single quotation marks (apostrophe)
fr: Simple guillemets (apostrophe)

en: Back tick
fr: Accent grave

en: Hyphen
fr: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
fr: Barre verticale (pipe)

en: Left curly bracket
fr: Accolade gauche

en: Left square bracket
fr: Crochet gauche

en: Right curly bracket
fr: Accolade droite

en: Right square bracket
fr: Crochet droit

en: Plus sign
fr: Signe plus

en: Equal sign
fr: Signe égal

en: Percent sign
fr: Signe pourcentage

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Dollar sign
fr: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
fr: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
fr: Arobase

en: Exclamation mark
fr: Point d'exclamation

en: Left parenthesis
fr: Parenthèse gauche

en: Right parenthesis
fr: Parenthèse droite

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Less-than sign
fr: Signe inférieur à

en: Greater-than sign
fr: Signe supérieur à

en: Backslash
fr: Antislash

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
fr: Lorsqu'activé, ceci chargera tous les alias d'URL d'un coup au lieu d'un à la fois durant la génération du plan de site. Pour des sites de taille moyenne ou grande, il est recommandé de désactiver cette fonctionnalité, car elle utilise beaucoup de mémoire.

en: XML sitemap PHP extensions
fr: Extensions PHP XML sitemap

en: The XML sitemap module requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@xmlsitemap_requirements">module's system requirements page</a> for more information):
fr: Le module XML sitemap nécessite que vous activiez les extensions PHP de la liste suivante (consulter la <a href="@xmlsitemap_requirements">page des modules système requis</a> pour plus d'information) :

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
fr: Dernière tentative de génération le !date (il y a !interval).

en: Page Title List
fr: Liste des titres de page

en: Listed below are all the nodes on the site with their Page Title (if set).
fr: Tous les nœuds du site sont listés ci-dessous avec leur titre de page (si défini).

en: There is no content to list.
fr: Il n'y a aucun contenu à lister.

en: Node ID (NID) is:
fr: L'identifiant du Nœud (NID) est :

en: Title Contains:
fr: Le titre contient :

en: "Page Title" Contains:
fr: Le "titre de page" contient :

en: Page title version
fr: Version de Page title

en: The Page Title module must be updated. You should run the !link immediately.
fr: Le module Page Title doit être mis à jour. Vous devriez lancer le !link immédiatement.

en: The Page Title upgrade table (<code>page_title_old</code>) is present. You can remove it !link
fr: La table de mise à jour de Page Title (<code>page_title_old</code>) est présente. Vous pouvez la retirer !link

en: using this script
fr: utilisant ce script

en: Incorrect Schema
fr: Schéma Incorrect

en: It appears Drupal thinks the module is up to date, however the database schema is incorrect. Please uninstall and reinstall the module.
fr: Il semble que Drupal considère le module comme mis à jour, cependant le schéma de la base de donnée est incorrect. Veuillez désinstaller et réinstaller le module.

en: Enabled (<code>page_title</code> table contains !rows)
fr: Activé (la table <code>page_title</code> contient !rows)

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fr: Requête étiquetée pour l'accès aux nœuds mais il n'y a pas aucun nid. Ajoutez des clés étrangères à node.nid dans le schéma de base de données pour corriger ceci.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fr: Votre requête de listage de nœuds utilise @fallback comme table de base dans une requête étiquetée pour l'accès aux nœuds. Ceci peut ne pas être sécurisé et peut même ne pas fonctionner. Spécifiez les clés étrangères dans votre schéma de base de données à node.nid

en: Unknown field: @field_name
fr: Champ inconnu : @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fr: %field : Il ne doit y avoir qu'un séparateur de décimales (@separator).

en: Enable !title
fr: Activer !title

en: Set !title as default
fr: Définir !title par défaut

en: Enabled modules: %modules
fr: Modules activés : %modules

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fr: Ceci active les liens personnalisés qui peuvent ouvrir des formulaires et des chemins dans une Colorbox. Ajoutez la classe "colorbox-load" dans le lien et construisez l'url comme ceci pour les formulaires : "/colorbox/form/[form_id]?destination=un_chemin&width=500&height=500" et comme ceci pour les chemins : "[path]?width=500&height=500&iframe=true" ou bien "[path]?width=500&height=500" si vous voulez une iframe. D'autres modules peuvent activer ceci pour une intégration facile de Colorbox.

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
fr: Cette liste a été récupérée il y a !time. !refresh

en: !name Backup Options
fr: Options de sauvegarde de !name

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date dans le format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: File byte size
fr: Taille du fichier en octets

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier, en octets.

en: Query string value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur d'un champ de paramètre d'URL spécifique de la page actuelle.

en: A random number from 0 to @max.
fr: Un nombre aléatoire de 0 à @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fr: Un hachage aléatoire. Les algorithmes de hachage possibles sont : @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fr: Tentative de remplacement d'un jeton pour le type de jeton %type sans les données requises

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié, car la cible %destination est invalide. Ceci est souvent dû à la mauvaise utilisation de file_copy() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car il n'existe pas.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être déplacé, car la cible %destination est invalide. Ceci peut être dû à la mauvaise utilisation de file_move() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être supprimé car son URI n'est pas valide. Ceci peut être dû à la mauvaise utilisation de file_delete() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fr: Un chemin de fichier local existant pour le stockage de fichiers privés. Il doit être inscriptible par Drupal et non accessible via Internet. Consultez la section du manuel en ligne pour <a href="@handbook">plus d'informations sur la sécurité des fichiers privés</a>.

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Also known as %labels.
fr: Aussi connu comme %labels.

en: No tokens available
fr: Aucun jeton disponible

en: Token registry caches cleared.
fr: Caches du registre de Token vidés.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant du chemin de l'URL.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste.

en: Token registry
fr: Registre de Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fr: La liste des jetons disponibles qui peuvent être utilisés dans les courriels est fournie ci-dessous.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme liste :

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
fr: Les jetons ou les types de jeton suivants n'ont pas les informations de nom et de description requises :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jeton suivants n'ont pas de jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jeton suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants sont définis par plusieurs modules :

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
fr: Propriété de bundle manquante sur l'entité de type @entity_type.

en: Field type(s) in use - see !link
fr: Type(s) de champs en cours d'utilisation - consulter !link

en: Fields type(s) in use
fr: Type(s) de champs en cours d'utilisation

en: Fields pending deletion
fr: Champs en attente de suppression

en: (module: !module)
fr: (module : !module)

en: Extend site functionality.
fr: Étendre les fonctionnalités.

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Paramétrer la largeur initiale, avant qu'un contenu ne soit chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fr: Paramétrer la hauteur initiale, avant qu'un contenu ne soit chargé. Exemple : "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
fr: Raccourcissement de la légende

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
fr: Si la légende doit être raccourcie dans la Colorbox pour éviter les problèmes de mise en page. Par défaut les styles d'exemple sont raccourcis, ils en ont besoin, mais pas les autres styles.

en: Caption max length
fr: Longueur max de la légende

en: Hide (do not display image)
fr: Masquer (ne pas afficher l'image)

en: Image style to use in the node.
fr: Style d'image utilisée dans le nœud.

en: Image style to use in the Colorbox.
fr: Style d'image à utiliser dans la Colorbox.

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fr: Comment Colorbox doit grouper les galeries d'images.

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Toutes les images dans une page avec la même valeur galerie (attribut rel) seront groupées ensembles. Ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le champ de galerie personnalisée ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the node title.
fr: Automatique utilisera la première valeur non vide du titre, le texte alternatif (alt) et le titre du nœud.

en: Node image style: Hide
fr: Style d'image dans le nœud : Masqué

en: Colorbox gallery type: @type
fr: Type de galerie Colorbox : @type

en: Colorbox caption: @type
fr: Légende Colorbox : @type

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.3 through 1.6.
fr: Un plugin de lightbox personnalisable, très léger pour jQuery 1.3 à 1.6.

en: Allow users to change CKEditor settings.
fr: Autoriser les utilisateurs à changer les paramètres de CKEditor.

en: Allow users to customize CKEditor appearance.
fr: Autoriser les utilisateurs à personnaliser l'apparence de CKEditor.

en: Allow users to use CKFinder.
fr: Autoriser les utilisateurs à utiliser CKFinder.

en: Disable the WYSIWYG module
fr: Désactiver le module WYSIWYG

en: Add a new CKEditor profile
fr: Ajouter un nouveau profil CKEditor

en: Clone the CKEditor profile
fr: Cloner le profil CKEditor

en: Edit the CKEditor profile
fr: Modifier le profil CKEditor

en: Delete the CKEditor profile
fr: Supprimer le profil CKEditor

en: Add the CKEditor Global profile
fr: Ajouter le profil global de CKEditor

en: Edit the CKEditor Global profile
fr: Modifier le profil global de CKEditor

en: CKEditor was not found in <code>%sourcepath</code>.
fr: CKEditor n'a pas été trouvé dans  <code>%sourcepath</code>.

en: CKEditor version could not be determined.
fr: La version de CKEditor n'a pas pu être déterminée.

en: You are using a feature that requires <code>$cookie_domain</code> to be set, but it is not set in your <code>settings.php</code> file (CKFinder is enabled in the !profile profile).
fr: Vous utilisez une fonction qui requiert la définition de <code>$cookie_domain</code>, mais il n'est pas défini dans votre fichier <code>settings.php</code> (CKFinder est activé dans le profil !profile).

en: Some features are disabled because you are using an older version of CKEditor. Please upgrade to CKEditor 3.1 (or higher).
fr: Certaines fonctions sont désactivées car vous utilisez une ancienne version de CKEditor. Veuillez mettre à jour vers CKEditor 3.1 (ou supérieur).

en: !ckfinder is not installed correctly: <code>!config</code> not found. Make sure that you uploaded all files and did not accidentally remove the configuration file.
fr: !ckfinder n'est pas correctement installé : <code>!config</code> non trouvé. Vérifiez que vous avez bien transféré tous les fichiers et n'avez pas retiré accidentellement le fichier de configuration.

en: CKEditor needs read permission to the <code>!config</code> file.
fr: CKEditor nécessite le droit en lecture sur le fichier <code>!config</code>.

en: You are using a feature that requires manual integration in the <code>config.php</code> file. Please read the "Installing CKFinder" section in the <code>!readme</code> file carefully and add a <code>require_once ...</code> statement to the <code>%ckfconfig</code> file.
fr: Vous utilisez une fonction qui nécessite une insertion manuelle dans le fichier <code>config.php</code>. Veuillez lire attentivement la section "Install CKFinder' dans le fichier <code>!readme</code> et ajoutez l'appel à <code>require_once ...</code> dans le fichier  <code>%ckfconfig</code>.

en: You are using a feature that requires manual integration in the <code>config.php</code> file. You have added a <code>require_once ...</code> statement to the <code>%ckfconfig</code> file, but in the wrong line.
fr: Vous utilisez une fonction qui nécessite une insertion manuelle dans le fichier <code>config.php</code>. Vous avez ajouté une définition de <code>require_once ...</code> dans le fichier <code>%ckfconfig</code>, mais à la mauvaise ligne.

en: Enables CKEditor (WYSIWYG HTML editor) for use instead of plain text fields.
fr: Active CKEditor (éditeur HTML WYSIWYG) pour l'utiliser à la place des champs de texte brut.

en: Checking for <code>%filename</code> or <code>%file</code>.
fr: Vérification de <code>%filename</code> ou <code>%file</code>.

en: The CKEditor component is not installed correctly. Please go to the !ckeditorlink in order to download the latest version. After that you must extract the files to the <code>%ckeditorpath</code> or <code>%librarypath</code> directory and make sure that the <code>%ckeditorfile</code> or <code>%ckeditorlibrary</code> file exists. Refer to the <code>!readme</code> file for more information.
fr: Le composant CKEditor n'est pas installé correctement. Vous devez télécharger  la dernière version sur la page !ckeditorlink , puis extraire les fichiers vers le dossier <code>%ckeditorpath</code> ou <code>%librarypath</code> et vérifier que le fichier <code>%ckeditorfile</code> ou <code>%ckeditorlibrary</code> existe. Consultez le fichier <code>!readme</code> pour plus d'informations.

en: If you have CKEditor already installed, edit the <strong>@editg</strong> and update the CKEditor path.
fr: Si CKEditor est déjà installé, modifier le <strong>@editg</strong> et mettre à jour le chemin de CKEditor.

en: No CKEditor profiles found. Right now nobody is able to use CKEditor. Create a new profile below.
fr: Aucun profil CKEditor n'a été trouvé. Actuellement, personne ne peut utiliser CKEditor. Créez un nouveau profil ci-dessous.

en: Create a new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: The global profile can not be found. Click here to %create.
fr: Le profil global n'a pas pu être trouvé. Cliquer ici pour %create.

en: The global profile already exists. Only one global profile is allowed.
fr: Le profil global existe déjà. Un seul profil global est autorisé.

en: Create a global profile
fr: Créer un profil global

en: Update the global profile
fr: Mettre à jour le profil global

en: The path to CKEditor (the WYSIWYG rich text editor downloaded from <a href="!ckeditorcom">ckeditor.com</a>) relative to the document root.
fr: Chemin (relatif à l'installation de Drupal) vers CKEditor (éditeur de texte WYSIWYG téléchargé depuis <a href="!ckeditorcom">ckeditor.com</a>).

en: Available placeholders:!m &ndash; path where the CKEditor module is stored (<code>!files</code>).!l &ndash; path to the libraries directory (<code>sites/all/libraries</code>)<br />Current path: <code>!path</code>
fr: Les paramètres substituables sont:!m &ndash; chemin de stockage du module CKEditor (<code>!files</code>).!l &ndash; chemin vers le dossier libraries (<code>sites/all/libraries</code>)<br />Chemin actuel: <code>!path</code>

en: The path to the local directory (on the server) that points to the path defined above. Enter either an absolute server path or a path relative to the <code>index.php</code> file. If left empty, the CKEditor module will try to find the right path.<br />Current path: <code>!path</code>
fr: Chemin vers le dossier local (sur le serveur) pointant vers le chemin défini ci-dessus. Entrez soit un chemin absolu, soit un chemin relatif au fichier <code>index.php</code>. Si laissé vide, le module CKEditor tentera de trouver le bon chemin.<br />Chemin actuel: <code>!path</code>

en: Path to the CKEditor plugins directory
fr: Chemin vers le répertoire de plugins de CKEditor

en: Path to the CKEditor plugins directory relative to the document root.
fr: Chemin vers le dossier de plugins CKEditor relatif à la racine de l'installation Drupal.

en: Available placeholders:!m &ndash; the base URL path where the CKEditor module is stored (<code>!files</code>).!l &ndash; the base URL path to the libraries directory (<code>!library</code>).<br />Current path: <code>!path</code>
fr: Paramètres substituables:!m &ndash; chemin URL de base dans lequel le module CKEditor est stocké (<code>!files</code>).!l &ndash; chemin URL de base vers le dossier libraries (<code>!library</code>).<br />Chemin actuel: <code>!path</code>

en: Local path to the CKEditor plugins directory
fr: Chemin local vers le dossier de plugins de CKEditor

en: Enable access to files located in the private folder
fr: Activer l'accès vers les fichiers situés dans le dossier privé

en: Location of files uploaded with CKEditor to the private folder
fr: Emplacement des fichiers transférés avec CKEditor vers le dossier privé

en: System path to the private folder is: <code>!system_path</code>.
fr: Le chemin système vers le dossier privé est : <code>!system_path</code>.

en: Allow the user to select between paths and internal links
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir entre chemins et liens internes

en: With the !plink extension it is possible to use internal: links. By default the !link extension is linking to nodes using paths.
fr: Avec l'extension !plink, il est possible d'utiliser des liens internes. Par défaut, l'extension !link pointe vers des nœuds utilisant des chemins.

en: The CKEditor global profile was saved.
fr: Le profil global de CKEditor a été sauvegardé.

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the CKEditor administration page.
fr: Saisir le nom de ce profil. Ce nom n'est visible que sur la page d'administration de CKEditor.

en: The CKEditor security system protects you from executing malicious code that is already in your database. In plain textareas database content is harmless because it is not executed, but the CKEditor WYSIWYG editor interprets HTML like a web browser and thus the content needs to be filtered before it is loaded.
fr: Le système de sécurité de CKEditor vous protège de l'exécution de code malicieux qui serait déjà dans votre base de données. Dans les zones de texte brut le contenu de la base de données est inoffensif car il n'est pas exécuté, en revanche l'editeur WYSIWYG CKEditor interprète le HTML comme un navigateur web, le contenu doit donc être filtré avant d'être chargé.

en: Please choose all filters that protect your content (probably not all filters listed below are security filters).
fr: Veuillez choisir tous les filtres qui protègent vos contenus (tous les filtres listés ci-dessous ne sont probablement pas des filtres de sécurité).

en: There are two ways of starting CKEditor: automatically and manually (via toggle). If you decide to apply security filters only when CKEditor starts automatically, you will not be protected when toggling manually from plain textarea to CKEditor. Choose this option only if you can detect various attacks (mainly XSS) by yourself just by looking at the HTML code.
fr: Il y a deux manières de démarrer CKEditor : automatiquement et manuellement (par une bascule). Si vous décidez d'appliquer des filtres de sécurité seulement quand CKEditor démarre automatiquement, vous ne serez pas protégé lors de la bascule manuelle d'un texte brut vers CKEditor. Choisissez cette option seulement si vous pouvez détecter par vous-même les différentes attaques (principalement XSS) seulement en regardant le code HTML.

en: Default editor state. If disabled, the rich text editor may still be enabled by using toggle.
fr: Etat par défaut de l'éditeur. Si désactivé, l'éditeur de texte riche peut toujours être activé en utilisant le lien activer/désactiver.

en: Show the disable/enable rich text editor toggle
fr: Afficher le lien activer/désactiver de l'éditeur de texte riche

en: User interface color
fr: Couleur de l'interface utilisateur

en: Works only with the "!skin" skin.
fr: Ne fonctionne qu'avec l'habillage "!skin".

en: Used buttons
fr: Boutons utilisés

en: Currently used buttons
fr: Boutons utilisés actuellement

en: All available buttons
fr: Tous les boutons disponibles

en: Choose the plugins that you want to enable in CKEditor.
fr: Choisissez les plugins que vous souhaitez activer dans CKEditor.

en: Toolbar state on startup
fr: État de la barre d'outil au démarrage

en: The toolbar will start in an expanded or collapsed state.
fr: La barre d'outils démarrera dans un état déplié ou replié.

en: Editor interface width in pixels or percent. Examples: 400, 100%.
fr: Largeur de l'interface de l'éditeur en pixels ou pourcentages. Exemples : 400, 100%.

en: The language for the CKEditor user interface.
fr: La langue de l'interface utilisateur de CKEditor.

en: Automatically detect the user language.
fr: Détecter automatiquement la langue de l'utilisateur.

en: Language direction
fr: Sens de l'écriture

en: Set which tag should be used by CKEditor when the <em>Enter</em> key is pressed.
fr: Définir la balise à utiliser par CKEditor quand la touche <em>Entée</em> est pressée.

en: Shift+Enter mode
fr: Mode Majuscule+Entrée

en: Set which tag should be used by CKEditor when the <em>Shift+Enter</em> key combination is pressed.
fr: Définir la balise à utiliser par CKEditor quand la combinaison de touches <em>Maj.+Entrée</em> est pressée.

en: Semicolon-separated list of HTML font formats. Allowed values are: <code>p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6</code>
fr: Liste séparée par des points-virgules de formats HTML.
    Les valeurs autorisées sont :
    <code>p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6</code>

en: Indent the element contents.
fr: Indenter les contenus de l'élément.

en: Break line before the opening tag.
fr: Retour à la ligne avant la balise d'ouverture.

en: Break line after the opening tag.
fr: Retour à la ligne après la balise d'ouverture.

en: Break line before the closing tag.
fr: Retour à la ligne avant la balise de fermeture.

en: Break line after the closing tag.
fr: Retour à la ligne apres la balise de fermeture.

en: Indent the <code>&lt;pre&gt;</code> element contents.
fr: Indenter les contenus de l'élément <code>&lt;pre&gt;</code>.

en: Enter the path to the CSS file (Example: <code>!example1</code>) or a list of CSS files separated with a comma (Example: <code>!example2</code>). Make sure you select the <strong>Define CSS</strong> option above.
fr: Saisissez le chemin vers le fichier CSS (par exemple : <code>!example1</code>) ou vers une liste de fichiers CSS séparés par une virgule (par exemple : <code>!example2</code>). Vérifiez que vous avez bien sélectionné l'option <strong>Définir la CSS</strong> ci-dessus.

en: Available placeholders:!h &ndash; host name (<code>!host</code>).!t &ndash; path to theme (<code>!theme</code>).
fr: Paramètres substituables :!h &ndash; nom de l'hôte (<code>!host</code>).!t &ndash; chemin vers le thème (<code>!theme</code>).

en: Define the location of the <code>ckeditor.styles.js</code> file. It is used by the <strong>Style</strong> drop-down list available in the default toolbar. Copy the <code>!ckeditor.styles.js</code> file into your theme directory (<code>!theme</code>) and adjust it to your needs.
fr: Définir l'emplacement du fichier <code>ckeditor.styles.js</code>. Il est utilisé par la liste déroulante <strong>Style</strong> disponible dans la barre d'outils par défaut. Copiez le fichier <code>!ckeditor.styles.js</code> vers le répertoire de votre thème (<code>!theme</code>) et ajustez selon vos besoins.

en: Enter the path to a file with predefined styles (Example: <code>!example1</code>). Make sure you select the <strong>Define path to ckeditor.styles.js</strong> option above.
fr: Saisissez le chemin vers un fichier contenant des styles prédéfinis (par exemple : <code>!example1</code>). Vérifiez que vous avez bien sélectionné l'option <strong>Définir le chemin vers ckeditor.styles.js</strong> ci-dessus.

en: Available placeholders:!h &ndash; host name (<code>!host</code>).!t &ndash; path to theme (<code>!theme</code>).!m &ndash; path to the CKEditor module (<code>!module</code>).
fr: Paramètres substituables :!h &ndash; nom de l'hôte (<code>!host</code>).!t &ndash; chemin vers le thème (<code>!theme</code>).!m &ndash; chemin vers le module CKEditor (<code>!module</code>).

en: Same as in the Link dialog window
fr: Identique à celui de la fenêtre de dialogue Lien

en: File browser type (Link dialog window)
fr: Type de navigateur de fichier (fenêtre de dialogue Lien)

en: File browser type (Image dialog window)
fr: Type de navigateur (fenêtre de dialogue Image)

en: File browser type (Flash dialog window)
fr: Type de navigateur (fenêtre de dialogue Flash)

en: Select the file browser that you would like to use to upload Flash movies.
fr: Sélectionner le navigateur de fichiers que vous aimeriez utiliser pour transférer des animations Flash.

en: The path to the local directory (on the server) which points to the path defined above. If left empty, CKEditor will try to discover the right path.
fr: Le chemin vers le dossier local (sur le serveur) pointant vers le chemin défini ci-dessus. Si laissé vide, CKEditor tentera de deviner le bon chemin.

en: Loading method
fr: Méthode de chargement

en: Loading timeout
fr: Temps d'attente du chargement

en: Spellchecker
fr: Correcteur d'orthographe

en: Load ckeditor.config.js from the theme path
fr: Charger ckeditor.config.js depuis le chemin du theme

en: When enabled, the editor will try to load the <code>ckeditor.config.js</code> file from the theme directory.
fr: Si activé, l'éditeur tentera de charger le fichier <code>ckeditor.config.js</code> depuis le répertoire du thème.

en: Custom JavaScript configuration
fr: Configuration JavaScript personnalisée

en: Enter a valid profile name. Only alphanumeric and underscore characters are allowed.
fr: Saisir un nom de profil valide. Seuls les caractères alphanumériques et tirets bas sont autorisés.

en: Enter a valid width value. Examples: 400, 100%.
fr: Entrer une valeur valide. Exemples : 400, 100%.

en: The CSS path is not empty. Please set the <strong>Editor CSS</strong> option to the <strong>Define CSS</strong> mode.
fr: Le chemin CSS n'est pas vide. Veuillez définir l'option <strong>CSS de l'éditeur</strong> du mode <strong>Définir la CSS</strong>.

en: Double quotes are not allowed in the CSS path.
fr: Les guillemets ne sont pas autorisés dans le chemin CSS.

en: Enter a valid CSS path, do not surround it with quotes.
fr: Entrer un chemin CSS valide, ne l'entourez pas de guillemets.

en: The path to predefined styles is not empty. Please set the <strong>Predefined styles</strong> option to the <strong>Define path to ckeditor.styles.js</strong> mode.
fr: Le chemin vers les styles prédéfinis n'est pas vide. Veuillez définir l'opion <strong>Styles prédéfinis</strong> au mode <strong>Définir le chemin vers ckeditor.styles.js</strong>.

en: Double quotes are not allowed in the styles path.
fr: Les guillemets ne sont pas autorisés dans le chemin vers les styles.

en: Enter a valid styles path, do not surround it with quotes.
fr: Entrer un chemin vers les styles, ne l'entourez pas de guillemets.

en: Enter a valid, semicolon-separated list of HTML font formats (no semicolon at the end of the list is expected).
fr: Saisir une liste valide séparée par des points-virgules de formats de police de caractères HTML (ne pas insérer de point-virgule à la fin de la liste).

en: The path to uploaded files is required.
fr: Le chemin vers les fichiers transférés est requis.

en: An absolute path to uploaded files is required.
fr: Un chemin absolu vers les fichiers transférés est requis.

en: Set a valid loading method.
fr: Définir une méthode valide de chargement.

en: Enter a valid loading timeout in seconds.
fr: Saisir un temps d'attente de chargement valide, en secondes.

en: Enter a valid toolbar configuration.
fr: Saisir une configuration de barre d'outils valide.

en: Your CKEditor profile was updated.
fr: Votre profil CKEditor a été mis à jour.

en: Your CKEditor profile was created.
fr: Votre profil CKEditor a été créé.

en: Are you sure that you want to delete the CKEditor profile <strong>%profile</strong>?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil CKEditor <strong>%profile</strong> ?

en: The CKEditor profile was deleted.
fr: Le profil CKEditor a été supprimé.

en: The WYSIWYG module is disabled.
fr: Le module WYSIWYG est désactivé.

en: Support for the CKEditor SWF module
fr: Support pour le module CKEditor SWF

en: Support for the CKEditor Link module
fr: Support pour le module CKEditor Link

en: Support for the Linkit module <em>(buttons: Linkit)</em>
fr: Support pour le module Linkit <em>(boutons : Linkit)</em>

en: Table Resize plugin
fr: Plugin de redimensionnement des tableaux

en: Auto Grow plugin
fr: Plugin de redimensionnement automatique

en: Enables the use of CKEditor (a rich text WYSIWYG editor) instead of plain text fields.
fr: Active l'utilisation de CKEditor (un éditeur de texte riche WYSIWYG) à la place de champs de texte brut.

en: The Global Profile allows you to define settings that are common for all profiles. Values defined in other profiles will be appended to the global configuration. This way you can avoid repeating some of the settings that are usually the same for each profile.
fr: Le profil global vous permet de définir les paramètres qui sont communs à tous les profils. Les valeurs définies dans les autres profils d'autres ajoutées à la configuration globale. De cette façon vous pouvez éviter de répéter des paramètres qui sont généralement les mêmes pour chaque profil.

en: The CKEditor module allows Drupal to replace textarea fields with CKEditor. CKEditor is an online rich text editor that can be embedded inside web pages. It is a !wysiwyg editor which means that the text edited in it looks as similar as possible to the results end users will see after the document gets published. It brings to the Web popular editing features found in desktop word processors such as Microsoft Word and OpenOffice.org Writer. CKEditor is truly lightweight and does not require any kind of installation on the client computer.
fr: Le module CKEditor permet de remplacer des champs de zone de texte. CKEditor est un éditeur de texte riche en ligne qui peut être incorporé à l'intérieur de pages web. Il s'agit d'un éditeur !wysiwyg ce qui signifie que le texte édité ressemble le plus possible au résultat attendu par les utilisateurs après publication. Il apporte au Web les fonctionnalités d'édition populaires dans les traitements de texte comme Microsoft Word et OpenOffice.org Writer. CKEditor est vraiment léger et ne nécessite aucun type d'installation sur l'ordinateur client.

en: CKEditor website
fr: Site web de CKEditor

en: Profiles are linked with input format types. A CKEditor profile defines which buttons are available in the editor, how the editor is displayed, and a few other editor functions. The Global Profile stores some general information about CKEditor.
fr: Les profils sont liés à des types de format de saisie. Un profil CKEditor définit quels boutons sont disponibles dans l'éditeur, comment l'éditeur est affiché, et quelques autres fonctions d'édition. Le profil global stocke des informations générales sur CKEditor.

en: For the Rich Text Editing to work you also need to configure your !filterlink for the users that may access Rich Text Editing. Either grant those users <strong>Full HTML</strong> access or use the following list of tags in the HTML filter:
fr: Afin que fonctionne l'Edition de Texte Riche, vous devez aussi configurer votre !filterlink pour les utilisateurs devant accéder à cette fonctionnalité. Soit vous autorisez l'accès à l'<strong>HTML Complet</strong> à ces utilisateurs, soit vous utilisez la liste de balises suivante dans le filtre HTML :

en: To have better control over line breaks, you should disable the <strong>%settingname</strong> setting in the chosen Text format (recommended).
fr: Pour avoir un meilleur contrôle sur les retours à la ligne, vous devez désactiver le réglage <strong>%settingname</strong> dans le format de texte choisi (recommandé).

en: If you are looking for more information, have any trouble with the configuration, or found an issue with the CKEditor module, please visit the !officiallink.
fr: Si vous cherchez plus d'informations, avez un problème avec la configuration ou rencontrez une erreur avec le module CKEditor, veuillez vous rendre sur !officiallink.

en: More information about how to customize CKEditor for your theme can be found !herelink.
fr: Plus d'informations sur comment personnaliser CKEditor pour votre thème peuvent être trouvées sur !herelink.

en: By using !ckfinder (commercial), an advanced Ajax file manager.
fr: En utilisant !ckfinder (commercial), un gestionnaire évolué de fichiers en Ajax.

en: By using a dedicated module like !imcelink.
fr: En utilisant un module dédié tel que !imcelink.

en: Should rich text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, the rich text editor may still be enabled by using toggle.
fr: L'édition de texte doit-elle être activée par défaut dans les champs de texte ? Si désactivér, l'éditeur de texte riche peut toujours être activé en utilisant la bascule.

en: Editor interface width in pixels or percent.
fr: Largeur de l'interface de l'éditeur en pixels ou en pourcentage.

en: Enter a valid width value.
fr: Saisir une valeur valide pour la largeur.

en: Content can only be inserted into CKEditor in the WYSIWYG mode.
fr: Le contenu peut seulement être inséré dans CKEditor en mode WYSIWYG.

en: The requested page "@path" could not be found.
fr: La page demandée "@path" n'a pas pu être trouvée.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fr: Le formulaire n'est plus à jour. Copiez tout travail non enregistré dans le formulaire ci-dessous puis <a href="@link">rechargez cette page</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
fr: Il y a plusieurs décisions que vous devrez prendre avant de définir un champ pour le contenu, les commentaires, etc. :

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
fr: Le nom de domaine à utiliser pour cette langue si les URL de domaines sont utilisées pour <em>Détection et Sélection</em>. Laisser vide pour la langue par défaut. <strong>Modifier cette valeur peut corrompre les URL existantes.</strong> Exemple : Spécifier "de.example.com" en tant que domaine de langue pour l'Allemand donnera une URL telle que "http://de.example.com/contact".

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
fr: Le nouvel identifiant OpenID %identity a été ajouté comme remplacement de l'identifiant %invalid_identity. Pour finir le processus de transition d'OpenID invalide, veuillez vous rendre sur la <a href="@openid_url">page des identifiants OpenID</a> et supprimer l'ancien identifiant %invalid_identity.

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
fr: Il y a déjà un compte existant avec l'identifiant OpenID que vous avez fourni. Cependant, à cause d'un bogue dans la version précédente du système d'authentification, nous ne pouvons être certains que ce compte vous appartient. Si vous êtes nouveau sur ce site, veuillez continuer votre inscription. Si vous avez déjà un compte utilisateur enregistré sur ce site avec l'identifiant OpenID fourni, veuillez essayer de  <a href="@url_password">redéfinir le mot de passe</a> ou contacter l'administrateur du site.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fr: L'index de la recherche n'est pas vidé mais systématiquement mis à jour pour refléter les nouveaux paramètres. La recherche continuera de fonctionner mais le nouveau contenu ne sera pas indexé tant que tout le contenu existant n'a pas été ré-indexé. Cette action est irréversible.

en: Active search modules
fr: Modules de recherche actifs

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
fr: Pas de raccourcis disponibles. <a href="@link">Ajouter un raccourci</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fr: Laisser ceci vide pour supprimer à la fois le nom d'utilisateur existant et le mot de passe.

en: To change the password, enter the new password here.
fr: Pour modifier le mot de passe, saisissez le nouveau mot de passe ici.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fr: Les informations d'authentification HTTP doivent inclure un nom d'utilisateur en plus d'un mot de passe.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
fr: Incompatible avec cette version du cœur Drupal.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fr: Le planificateur de tâche (Cron) s'occupe de lancer des tâches périodiques pour vérifier les mises à jour et indéxer le contenu pour la recherche.

en: The clean URL test passed.
fr: Le test des URL simplifiées a été passé avec succès.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fr: Les URL simplifiées sont activées, mais le test des URL simplifiées a échoué. Décochez l'option ci-dessous pour désactiver les URL simplifiées.

en: The clean URL test failed.
fr: Le test des URL simplifiées a échoué.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
fr: Les URL simplifiées ne peuvent pas être activées. Si vous êtes redirigé vers cette page ou vers une erreur <em>Page non trouvée (404)</em> après avoir testé les URL simplifiées, consultez la <a href="@handbook">documentation en ligne</a>.

en: User name and password
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: User module account form elements.
fr: Éléments de formulaire de compte utilisateur du module User.

en: Generate automatic URL alias
fr: Générer automatiquement l'alias d'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fr: Désélectionner ceci pour créer un alias personnalisé ci-dessous.

en: Configure URL alias patterns.
fr: Configurer les motifs des alias d'URL.

en: There was a problem creating field %label: !message
fr: Il y a eu un problème lors de la création du champ %label : !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
fr: @module (<span class="admin-missing">incompatible avec</span> cette version du cœur de Drupal)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fr: Les notifications de mise à jour ne sont pas activées. Il est <strong>vivement recommandé</strong> d'activer le module de gestion des mises à jour à partir de la <a href="@module">page d'administration des modules</a> afin d'être informé des nouvelles versions. Pour plus d'informations, consulter la <a href="@update">page du manuel sur Update status</a>.

en: It is not recommended to delete the only XML sitemap.
fr: Il n'est pas conseillé de supprimer le seul plan de site XML .

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les termes parents, en commençant avec la racine.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les parents du lien de menu, en commençant avec la racine.

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fr: Le test ne peut pas être executé car il n'a pas été initialisé correctement.

en: Found field with name @name
fr: Un champ avec le nom @field trouvé

en: Found field with name @name and value @value
fr: Un champ avec le nom @field et la valeur @value trouvé

en: Edit book outline
fr: Modifier la structure du livre

en: Export menu blocks.
fr: Exporter les blocs de menu.

en: Menu block bulk export results
fr: Résultats de l'exportation en masse de Menu block

en: Exported menu blocks.
fr: Blocs de menu exportés

en: The WYSIWYG module was detected. Using both modules at the same time may cause problems. It is recommended to turn the WYSIWYG module off (<a href="@wysiwygdisablelink">click here to disable</a>).
fr: Le module WYSIWYG a été détecté. Utiliser ces deux modules en même temps peut engendrer des dysfonctionnements. Il est recommandé de désactiver le module WYSIWYG (<a href="@wysiwygdisablelink"> cliquez ici pour le désactiver</a>).

en: Path to CKFinder
fr: Chemin vers CKFinder

en: The path to CKFinder (AJAX based file manager downloaded from <a href="!ckfindercom">ckfinder.com</a>) relative to the document root.
fr: Le chemin vers CKFinder  (gestionnaire de fichier AJAX, téléchargeable sur <a href="!ckfindercom">ckfinder.com</a>) relatif à la racine du document.

en: Use toolbar Drag&Drop feature
fr: Utilisez la fonctionnalité glisser/déposer de la barre d'outils

en: When enabled, the toolbar can be built by using the drag-and-drop feature. Otherwise you will need to enter the toolbar configuration manually to the text box.
fr: Lorsqu'activé, la barre d'outils peut être construite grâce à la fonctionnalité glisser/déposer. Sinon, vous devrez saisir la configuration manuellement dans le champ de texte.

en: Choose the text formats where you want to load CKEditor.
fr: Choisir les formats de texte pour lesquels charger CKEditor.

en: CKEditor profiles can be configured in the <strong>!adminpath</strong> section. Profiles determine which options are available to users based on the input format system.
fr: Les profils CKEditor peuvent être configurés dans la section <strong>!adminpath</strong>. Les profils déterminent quelles options sont disponibles pour les utilisateurs en se basant sur le système de format de saisie.

en: All configuration options described in the !apidocs that cannot be easily changed in the administration area can be set in the <strong>Advanced Options</strong> section in the CKEditor profile.
fr: Toutes les options de configuration décrites dans !apidocs qui ne peuvent pas être modifiées facilement dans la zone d'administration peuvent être paramétrées dans la section <strong>Options avancées</strong> dans le profil CKEditor.
