GrandFoo Install Profile (7.x-1.1) - en to cs translation catalogue (1273 entries)

en: Home
cs: Domů

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Title
cs: Nadpis

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Následující

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Register
cs: Registrovat

en: Create a new user account.
cs: Vytvořit nový uživatelský účet.

en: Request new password via e-mail.
cs: Požádat o nové heslo prostřednictvím e-mailu.

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Totals
cs: Celkem

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Item
cs: Položka

en: Development
cs: Vývoj

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Age
cs: Věk

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Create !type
cs: Vytvořit !type

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: Priority
cs: Priorita

en: Last updated
cs: Poslední změna

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Version
cs: Verze

en: all
cs: vše

en: File
cs: Soubor

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Links
cs: Odkazy

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Scheme
cs: Schéma

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: The configuration options have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Required
cs: Povinné

en: root
cs: kořen

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Parents
cs: Rodiče

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Insert
cs: Vložit

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Path
cs: Cesta

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Filename
cs: Název souboru

en: Modules
cs: Moduly

en: Visible
cs: Viditelné

en: Custom links
cs: Vlastní odkazy

en: Add custom link
cs: Přidat vlastní odkaz

en: Edit custom link
cs: Upravit vlastní odkaz

en: link
cs: odkaz

en: Display
cs: Zobrazit

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Component
cs: Komponenta

en: Components
cs: Komponenty

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Permitted file extensions
cs: Povolené přípony souborů

en: n/a
cs: není

en: Upload
cs: Nahrát

en: Picture
cs: Obrázek

en: Paths
cs: Cesty

en: Database type
cs: Typ databáze

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: action
cs: akce

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Default Settings
cs: Výchozí nastavení

en: Files
cs: Soubory

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené nastavení

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: All
cs: Vše

en: hours
cs: hodiny

en: days
cs: dny

en: Active
cs: Aktivní

en: Submitted
cs: Odesláno

en: Page title
cs: Název stránky

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Page
cs: Stránka

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: Database
cs: databáze

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Off
cs: Vypnuto

en: Host
cs: Hostitel

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Out of date
cs: Zastaralý

en: Header
cs: Hlavička

en: Left sidebar
cs: Levý boční panel

en: Right sidebar
cs: Pravý boční panel

en: Footer
cs: Patička

en: Menu link
cs: Položka menu

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Published
cs: Vydáno

en: Input format
cs: Formát vstupu

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Poll duration
cs: Trvání ankety

en: Poll votes
cs: Hlasy v anketě

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File size
cs: Velikost souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Message type
cs: Typ zprávy

en: Severity
cs: Vážnost

en: Field name
cs: Název pole

en: Global settings
cs: Globální nastavení

en: Fields
cs: Pole

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Original image
cs: Původní obrázek

en: Warning
cs: Varování

en: Nodes
cs: Uzly

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Up
cs: Nahoru

en: Performance
cs: Výkon

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: 1 day
cs: 1 den

en: Medium
cs: Střední

en: download
cs: stažení

en: Media
cs: Média

en: Introduction
cs: Úvod

en: System
cs: Systém

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Desc
cs: Sestupně

en: Code
cs: Kód

en: Owner
cs: Vlastník

en: Frequency
cs: Frekvence

en: help page
cs: stránka nápovědy

en: Method
cs: Metoda

en: here
cs: zde

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona pro cestu (aplikována na všechny slovníky s nevyplněnou šablonou níže)

en: Pattern for all %vocab-name paths
cs: Šablona pro všechny cesty %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
cs: Šablona pro diskusní fóra a kontejnery diskusních fór

en: Pattern for user account page paths
cs: Šablona pro cesty k uživatelských účtům

en: Pattern for blog page paths
cs: Šablona pro cesty k blogům

en: Verbose
cs: Detailní výpis

en: Display alias changes (except during bulk updates).
cs: Zobrazuje změny cest (kromě hromadných změn)

en: Replace by separator
cs: Nahradit za oddělovač

en: Maximum alias length
cs: Maximální délka aliasu

en: Maximum component length
cs: Maximální délka komponentu

en: Update action
cs: Nastavení aktualizace

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
cs: Umožňuje modulům automaticky generovat aliasy pro obsah.

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Backup
cs: Zálohování

en: Text color
cs: Barva textu

en: Navigation
cs: Navigace

en: Basic
cs: Základní

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Destination
cs: Cíl

en: Users
cs: Uživatelé

en: Site off-line message
cs: Zpráva o nepřístupnosti webu

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
cs: Na @site momentálně probíhá údržba. Zakrátko by měl být web opět v provozu. Děkujeme vám za trpělivost.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
cs: Zpráva, která se zobrazuje návštěvníkům, když je web offline.

en: Last
cs: Poslední

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: <All>
cs: <Vše>

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Random
cs: Náhodný

en: Integer
cs: Celé číslo

en: IP Address
cs: IP adresa

en: Basic setup
cs: Základní nastavení

en: Profile name
cs: Název profilu

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Editor appearance
cs: Vzhled editoru

en: Cleanup and output
cs: Filtrování a výstup

en: Profile
cs: Profil

en: You must give a profile name.
cs: Je třeba zadat jméno profilu.

en: text
cs: Text

en: Close
cs: Zavřít

en: filters
cs: filtry

en: File browser settings
cs: Nastavení prohlížeče souborů

en: Weeks
cs: Týdnů

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Common settings
cs: Obvyklá nastavení

en: Full
cs: Celé

en: Database name
cs: Název databáze

en: Browse
cs: Procházet

en: Root
cs: Kořen

en: seconds
cs: sekund

en: minutes
cs: minuty

en: Show
cs: Ukázat

en: WIDTHxHEIGHT
cs: VÝŠKAxŠÍŘKA

en: Maximum file size per upload
cs: Maximální velikost jednoho souboru

en: Upload file
cs: Nahrát soubor

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Allowed HTML tags
cs: Povolené HTML značky

en: Clear
cs: Vymazat

en: Source
cs: Zdroj

en: Display all menu items
cs: Zobrazit všechny položky menu

en: Editor width
cs: Šířka editoru

en: The changes have been saved.
cs: Změny byly uloženy.

en: Please enter some keywords.
cs: Zadejte prosím vyhledávaný termín.

en: Request new password
cs: Zaslat nové heslo

en: unlimited
cs: neomezené

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky

en: Available tokens
cs: Dostupné tokeny

en: First
cs: První

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Long
cs: Dlouhý

en: Short
cs: Krátký

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: updated content
cs: aktualizovaný obsah

en: Existing system path
cs: Existující systémová cesta

en: The mail's message body.
cs: Tělo zprávy emailu.

en: deleted user
cs: odstraněný uživatel

en: User has logged in
cs: Uživatel se přihlásil

en: any
cs: nějaký

en: Add user role
cs: Přidat uživatelskou roli

en: Execute custom PHP code
cs: Provést vlastní PHP kód

en: PHP code
cs: PHP kód

en: Changes have been saved.
cs: Změny byly uloženy.

en: Caption
cs: Popisek

en: Days
cs: Dnů

en: Log out
cs: Odhlásit

en: Show field
cs: Zobrazit pole

en: profile
cs: profil

en: Create new account
cs: Vytvořit nový účet

en: Hours
cs: Hodin

en: Seconds
cs: Sekund

en: Included
cs: Integrovat

en: Last run
cs: Naposledy spuštěno

en: Site information
cs: Informace o webu

en: Blocked
cs: Zablokován

en: or
cs: nebo

en: Are you sure?
cs: Opravdu?

en: Keep
cs: Ponechat

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Parent terms
cs: Nadřazené termíny

en: Style
cs: Styl

en: Forums
cs: Fórum

en: revert
cs: vrátit

en: Asterisk
cs: Hvězdička

en: Destination name
cs: Název umístění

en: Missing
cs: Chybějící

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Link color
cs: Barva odkazu

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Schedules
cs: Plány

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
cs: Vaše nastavení PHP omezuje maximální velikost souboru na %size.

en: Inclusion
cs: Zahrnutí

en: image
cs: obrázek

en: Minutes
cs: Minuty

en: comment
cs: komentář

en: Unpublished
cs: Nevydáno

en: !name field is required.
cs: Pole !name je vyžadováno.

en: Automatic
cs: Automatické

en: Excluded
cs: Vyloučit

en: Tabs
cs: Záložky

en: disable
cs: vypnout

en: Line break converter
cs: Zlom konců řádek

en: date
cs: datum

en: Insert !image or !link.
cs: Vložit !image nebo !link.

en: Shortcuts
cs: Zkratky

en: Advanced Options
cs: Pokročilé volby

en: Apply
cs: Použít

en: Examples
cs: Příklady

en: Font settings
cs: Nastavení fontu

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Translation
cs: Překlad

en: The block has been created.
cs: Blok byl vytvořen.

en: Menus
cs: Menu

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Form
cs: Formulář

en: years
cs: roky

en: API documentation
cs: Dokumentace API

en: Hide
cs: Skrýt

en: Once an hour
cs: Jednou za hodinu

en: Once a day
cs: Jednou denně

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrý

en: file system
cs: systém souborů

en: Examples:
cs: Příklady:

en: Menu name
cs: Název menu

en: Thumbnails
cs: Náhledy

en: Profiles
cs: Profily

en: All buttons
cs: Všechna tlačítka

en: URL path settings
cs: Nastavení URL

en: Title text
cs: Text názvu

en: Extension
cs: Přípona

en: Keys
cs: Klíče

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
cs: Automaticky generovaný alias %original_alias měl konflikt s již existujícím aliasem. Byl změněn na %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
cs: Šablona pro všechny uzly typu @node_type

en: Delete aliases
cs: Smazat aliasy

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
cs: Znak používaný pro oddělení slov v nadpisech. Tímto znakem budou nahrazeny mezery mezi slovy a interpunkční znaménka (tečky, čárky, pomlčky atd.). Použití mezery nebo znaku plus může způsobit neočekávaný výsledek.

en: Leave case the same as source token values.
cs: Zachovat stejnou velikost písma jako v původních hodnotách tokenů.

en: Change to lower case
cs: Převést na malá písmena

en: Transliterate prior to creating alias
cs: Převést znaky před vytvořením aliasu

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
cs: Filtruje nový alias pouze do znaků a čísel z množiny ASCII-96.

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymaže všechny aliasy. Počet aliasů, které budou smazány: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymazat všechny aliasy typu @label. Počet aliasů k vymazání: %count.

en: Delete aliases now!
cs: Smazat aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy byly smazány.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy typu %type byly smazány.

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Usage
cs: Použití

en: Available
cs: K dispozici

en: Initial height
cs: Výchozí výška

en: Initial width
cs: Výchozí šířka

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Execute
cs: Vykonat

en: Restore
cs: Obnova

en: Interface language
cs: Jazyk rozhraní

en: Unconfigured menu block
cs: Nenakonfigurovaný blok menu

en: 1st level (primary)
cs: 1. úroveň (primární)

en: 2nd level (secondary)
cs: 2. úroveň (sekundární)

en: 3rd level (tertiary)
cs: 3. úroveň (terciální)

en: 4th level
cs: 4. úroveň

en: 5th level
cs: 5. úroveň

en: 6th level
cs: 6. úroveň

en: 7th level
cs: 7. úroveň

en: 8th level
cs: 8. úroveň

en: 9th level
cs: 9. úroveň

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Sort
cs: Řazení

en: Offset
cs: Vynechat položky

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: The e-mail address %mail is not valid.
cs: E-mailová adresa %mail není platná.

en: Node count
cs: Počet uzlů

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: About
cs: Popis

en: Log messages
cs: Logovat zprávy

en: Create new profile
cs: Vytvořit nový profil

en: Default theme
cs: Výchozí téma vzhledu

en: After saving a new comment
cs: Po uložení nového komentáře

en: After deleting a comment
cs: Po smazání komentáře

en: After deleting a term
cs: Po smazání termínu

en: Add new rule
cs: Přidat pravidlo

en: clone
cs: klonovat

en: Translate
cs: Přeložit

en: Opacity
cs: Neprůhlednost

en: Profile Name
cs: Název profilu

en: Next »
cs: Následující »

en: Please select a file.
cs: Zvolte soubor.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
cs: Opravdu smazat blok "%name%?

en: Patterns
cs: Vzorky

en: Entity type
cs: Typ entity

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: @menu_name (active menu item)
cs: @menu_name (aktivní položka menu)

en: Starting level
cs: Počáteční úroveň

en: Active menu item
cs: Aktivní položka menu

en: Debugging
cs: Ladění

en: pixels
cs: pixelů

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
cs: Maximální povolené rozlišení obrázku (např. 800x600). Hodnota 0 - bez omezení. Pokud je nainstalován <a href="!image-toolkit-link">soubor obrázkových nástrojů</a> obrázky přesahující tuto hodnotu budou zmenšeny.

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
cs: Zálohovat/obnovit databázi nebo přesunout data z/na jinou stránku běžící na Drupalu.

en: Backup the database.
cs: Zálohovat databázi.

en: Restore the database from a previous backup
cs: Obnovit databázi z předchozí zálohy

en: Backup every
cs: Zálohovat každý

en: Number of Backup files to keep
cs: Počet záloh, které se ponechají na serveru

en: Exclude the following tables altogether
cs: Zcela vyloučit následující tabulky

en: The selected tables will not be added to the backup file.
cs: Zvolené tabulky nebudou přidány do souboru se zálohou.

en: Exclude the data from the following tables
cs: Vyloučit data z následujících tabulek

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
cs: U vybraných tabulek bude zálohována struktura, ale ne obsah. To je užitečné pro zmenšení velikosti souboru.

en: Backup file name
cs: Název souboru se zálohou

en: No Compression
cs: Bez komprese

en: Compression
cs: Komprese

en: Append a timestamp.
cs: Připojit časové razítko.

en: Timestamp format
cs: Formát časového razítka

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
cs: Měl by být PHP <a href="!url">date()</a> formát.

en: Save these settings.
cs: Uložit tato nastavení.

en: Upload a Backup File
cs: Nahrát soubor se zálohou

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
cs: Nahrajte soubor se zálohou vytvořený touto verzí modulu. Pro jiné zálohy databáze použijte jiný nástroj importu. Maximální velikost souboru: %size

en: Unable to open file %file to restore database
cs: Nebylo možné otevřít soubor %file pro obnovení databáze

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
cs: Bezpečnostní poznámka: Modul Backup and Migrate nemohl zapisovat do testovacího textového souboru v adresáři %directory, a tudíž nemůže prověřit bezpečnost umístění pro zálohy. Zálohování na server bude vypnuto, dokud nebude umístění zapisovatelné a bezpečné.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
cs: Bezpečnostní poznámka: Modul Backup and Migrate nebude ukládat soubory se zálohami na server, protože adresář pro umístění je veřejně přístupný. Jestliže chcete ukládat soubory na server, zabezpečte adresář '%directory'

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
cs: Umožňuje zálohovat a přesouvat databázi Drupalu; rychle a bez nadbytečných dat.

en: Colon
cs: Dvojtečka

en: Run cron
cs: Spustit cron

en: Run updates
cs: Spustit aktualizace

en: Enable developer modules
cs: Povolit moduly pro vývoj

en: Disable developer modules
cs: Zakázat moduly pro vývoj

en: Current anonymous / authenticated users
cs: Přítomní anonymní / registrovaní uživatelé

en: Disabled these modules: !module-list.
cs: Vypnuty moduly: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
cs: Žádné moduly pro vývoj nejsou povoleny.

en: translate
cs: přeložit

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
cs: Povoleny jsou pouze soubory s následujícími příponami: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
cs: Velikost souboru je %filesize překračuje maximální povolenou velikost souboru %maxsize.

en: Scheduling
cs: Plánování

en: IP address
cs: IP adresa

en: Filter by event
cs: Filtrovat podle události

en: Active rules
cs: Aktivní pravidla

en: Inactive rules
cs: Neaktivní pravidla

en: File browser
cs: Prohlížeč souborů

en: Settings were imported from the profile %name
cs: Nastavení bylo importováno z profilu %name

en: Maximum image resolution
cs: Maximální rozlišení obrázku

en: Profile has been added.
cs: Profil byl přidán.

en: Directory path
cs: Cesta k adresáři

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
cs: Opravdu smazat profil %name?

en: Profile has been deleted.
cs: Profil byl smazán.

en: Duplicate directory paths are not allowed.
cs: Nejsou povoleny duplicitní adresářové cesty.

en: Create thumbnails
cs: Vytvořit náhledy

en: Selected files
cs: Vybrané soubory

en: Width x Height
cs: Šířka x Výška

en: Create a new image
cs: Vytvořit nový obrázek

en: directory (%dir)
cs: adresář (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
cs: Zjištěna neplatná volba. Kontaktujte administrátora webu.

en: Upload failed.
cs: Nahrávání selhalo.

en: File deletion successful: %files.
cs: Smazání souborů úspěšné: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
cs: Zadejte rozměry v povoleném rozsahu ve formátu 1x1 do

en: File resizing successful: %files.
cs: Změna velikosti souborů úspěšná: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
cs: Vytvoření náhledu (%thumbnames) pro %filename úspěšné.

en: %filename is not an image.
cs: %filename není obrázek.

en: Scaling up is not allowed.
cs: Zvětšování není povoleno.

en: %filename(%dimensions) already exists.
cs: %filename(%dimensions) již existuje.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
cs: Soubor %filename nemůže být změněn na rozměry @dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
cs: Nepodařilo se zjistit pracovní adresář prohlížeče souborů.

en: There is no valid directory specified for the file browser!
cs: Neexistuje platný adresář, specifikovaný pro prohlížeč souborů!

en: Illegal choice %choice in !name element.
cs: Neplatná volba %choice v elementu !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
cs: Procházení souborů je v adresáři %dir zakázané.

en: Do you want to refresh the current directory?
cs: Obnovit aktuální adresář?

en: Delete selected files?
cs: Smazat vybrané soubory?

en: Please select a thumbnail.
cs: Zvolte náhled.

en: You must select at least %num files.
cs: Je nutné vybrat alespoň %num souborů.

en: Tips
cs: Tipy

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
cs: Vyberte soubor kliknutím na odpovídající řádek v seznamu souborů.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
cs: Seřadit soubory kliknutím na hlavičku sloupce seznamu souborů.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
cs: Klávesové zkratky pro seznam souborů: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
cs: Klávesové zkratky pro seznam adresářů: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
cs: Omezení

en: !num files using !dirsize of !quota
cs: !num souborů využívá !dirsize z !quota

en: unlimited quota
cs: neomezený limit

en: ends with
cs: končí s

en: Root term
cs: Kořenový termín

en: Send mail
cs: Poslat e-mail

en: Comma
cs: Čárka

en: Semicolon
cs: Středník

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Switch to plain text editor
cs: Přepnout do editoru prostého textu

en: Toolbar
cs: Panel nástrojů

en: Current path: !path
cs: Aktuální cesta: !path

en: Enter mode
cs: Režim Enter

en: Font formats
cs: Formáty písma

en: Predefined styles
cs: Předdefinované styly

en: Predefined styles path
cs: Cesta k předdefinovaným stylům

en: Path to uploaded files
cs: Cesta k nahraným souborům

en: Absolute path to uploaded files
cs: Absolutní cesta k nahraným souborům

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
cs: Toto jméno profilu je rezervováno. Vyberte jiné jméno.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
cs: Jméno profilu musí být unikátní. Profil s tímto jménem již existuje.

en: Troubleshooting
cs: Řešení problémů

en: Uploading images and files
cs: Nahrávání obrázků a souborů

en: There are three ways for uploading files:
cs: Existují tři způsoby nahrávání souborů:

en: By using the core upload module.
cs: Použitím modulu jádra upload.

en: Configure the rich text editor.
cs: Nastavení editoru formátovaného textu.

en: Writable
cs: Zapisovatelný

en: Slideshow settings
cs: Nastavení slideshow

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: The MIME type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: Menu link ID
cs: ID odkazu menu

en: Menu links
cs: Odkazy menu

en: Theme registry
cs: Registr témat vzhledu

en: Slash
cs: Lomítko

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: is greater than
cs: je větší než

en: PHP Evaluation
cs: Vyhodnocení PHP

en: After saving new content
cs: Po uložení nového obsahu

en: After updating existing content
cs: Po aktualizaci existujícího obsahu

en: After deleting content
cs: Po vymazání obsahu

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
cs: Adresa emailu Od. Nechte prázdné pro použití nastavené globální adresy webu.

en: updated term
cs: upraven termín

en: Block a user
cs: Blokovat uživatele

en: No alias
cs: Žádný alias

en: Alt text
cs: Alternativní text

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Basic options
cs: Základní možnosti

en: Punctuation
cs: Interpunkce

en: Use theme CSS
cs: Použít CSS tématu vzhledu

en: Define CSS
cs: Definovat CSS

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: Provide custom text or link.
cs: Poskytnout vlastní text nebo odkaz.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Adjust top margin
cs: Přizpůsobit horní okraj

en: Keep menu at top of page
cs: Držet menu na vrchu stránky

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
cs: Pokud je pro tento účel aktivován modul Utility, může být bezpečně vypnut a odinstalován.

en: Move local tasks into menu
cs: Přesunout lokální úkoly do menu

en: Administration menu settings
cs: Nastavení administračního menu

en: Parent link ID
cs: ID rodiče odkazu

en: Display additional data for each menu item
cs: Zobrazit rozšiřující data pro každou položku menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
cs: Zobrazit zvolené položky vedle každého odkazu v menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
cs: Po zapnutí zobrazí všechny položky menu bez ohledu na oprávnění. <em>Poznámka: Nepoužívat na produkčním webu.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
cs: Povoleny moduly: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
cs: Modul Administration menu poskytuje rozbalovací menu pro přístup jedním až dvěma kliknutími k většině administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (uživatelům s odpovídajícím oprávněním). K upravě vzhledu použijte níže uvedené nastavení.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
cs: Modul Administration menu poskytuje rozbalovací menu pro přístup jedním až dvěma kliknutími k většině administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (uživatelům s odpovídajícím oprávněním). Administrační menu také zobrazuje počet aktuálních anonymních a přihlášených uživatelů. Umožňuje ostatním modulům přidat do menu vlastní položky. Integrace s administračním menu se liší modul od modulu. Například modul <a href="@drupal">Devel</a> výrazně využívá administrační menu k poskytnutí rychlého přístupu k vývojovým nástrojům.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
cs: <a href="@settings">Nastavení</a> administračního menu umožňuje upravit některé prvky chování a vzhledu menu. Výraznější změny vzhledu menu lze provést pomocí CSS v tématu vzhledu. Více informací o úpravách vzhledu a CSS naleznete v README.txt.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
cs: Položky zobrazené v administračním menu závisí na oprávnění uživatele. Menu se zobrazí pouze uživatelům s přiřazenou rolí, která má oprávnění: za prvé <em>Přistup k administračnímu menu</em> (modul admin_menu), za druhé <em>Přístup k administraci</em> (modul system) pro zobrazení administračních odkazů. Dále jsou zobrazeny jen odkazy, ke kterým má uživatel přístup. Například pokud není uživatel členem role s oprávněním <em>Administrace oprávnění</em> (modul user) a <em>Administrace uživatelů</em> (modul user), položka <em>Uživatelé</em> se v menu nezobrazí.

en: Administration menu
cs: Administrační menu

en: Adjust administration menu settings.
cs: Upravit nastavení administračního menu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
cs: Poskytuje rozbalovací menu pro většinu administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (pro uživatele s odpovídajícím oprávněním).

en: - All -
cs: - Vše -

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: The value of the variable.
cs: Hodnota proměnné

en: Link ID
cs: ID odkazu

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
cs: Výchozí jazyk tohoto účtu pro e-maily a obsah webu.

en: Last modification date
cs: Datum poslední změny

en: Base name
cs: Základní jméno

en: Text format
cs: Formát textu

en: Edit !type
cs: Upravit !type

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: Style settings
cs: Nastavení stylů

en: Default priority
cs: Výchozí priorita

en: Indexed
cs: Indexováno

en: Flush all caches
cs: Vyprázdnit veškerou mezipaměť

en: manage fields
cs: správa polí

en: %name must be a number.
cs: %name musí být číslo.

en: Main content
cs: Hlavní obsah

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Show links
cs: Zobrazit odkazy

en: Hello <strong>@username</strong>
cs: Ahoj <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
cs: Zobrazit zkratky

en: Minimum sitemap lifetime
cs: Minimální životnost mapy webu

en: No minimum
cs: Žádné minimum

en: Number of links in each sitemap page
cs: Počet odkazů na každé stránce mapy webu

en: Maximum number of sitemap links to process at once
cs: Maximální počet zpracovávaných odkazů v jednom okamžiku

en: Sitemap cache directory
cs: Adresář pro cache (mezipaměť) mapy webu

en: Change frequency
cs: Četnost změn

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
cs: Mapa webu je aktuální a není nutné ji obnovovat.

en: Rebuild sitemap
cs: Obnovit mapu webu

en: Default (@value)
cs: Výchozí hodnota

en: Sitemap file
cs: Soubor mapy webu

en: Number of sitemaps in this index
cs: Počet map webu v tomto indexu

en: Click on the table headers to change sorting.
cs: Pro změnu způsobu řazení, klikněte na popis sloupce tabulky.

en: Sitemap URL
cs: URL mapy webu

en: Rebuild the site map.
cs: Obnovit mapu webu.

en: XML sitemap cache directory
cs: Adresář pro cache XML mapy webu

en: Automatic (recommended)
cs: Automaticky (doporučeno)

en: (highest)
cs: (nejvyšší)

en: (normal)
cs: (standardní)

en: (lowest)
cs: (nejnižší)

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
cs: Obnova mapy webu není zapotřebí. Jestliže si přesto přejete obnovit soubory mapy webu, můžete <a href="@link-cron">spustit cron manuálně</a>.

en: Priority: @value
cs: Priorita: @value

en: Sidebar first
cs: První postranní panel

en: Save !type
cs: Uložit !type

en: Delete !type
cs: Smazat !type

en: Max width
cs: Maximální šířka

en: Transition speed
cs: Rychlost přechodu

en: Existing sitemap.xml file found.
cs: Nalezen existující soubor sitemap.xml.

en: The XML sitemap module cannot display its XML output if there is an existing sitemap.xml file in your website root.
cs: Modul XML sitemap nemůže zobrazit svůj XML výstup, pokud na tomto webu již soubor sitemap.xml existuje.

en: Path to uploaded files relative to the document root.
cs: Cesta k nahraným souborům relativní ke kořenovému adresáři.

en: official project page
cs: oficiální stránka projektu

en: Submitted by !username on !datetime.
cs: Napsal uživatel !username dne !datetime.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
cs: Nastaví rychlost slideshow, v milisekundách.

en: Text for the slideshow start button.
cs: Text tlačítka pro spuštění slideshow.

en: Use theme ckeditor.styles.js
cs: Použít téma ckeditor.styles.js

en: Define path to ckeditor.styles.js
cs: Definovat cestu k ckeditor.styles.js

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
cs: Vyberte prohlížeč souborů, který chcete použít k nahrávání souborů.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
cs: Vyberte prohlížeč souborů, který se má použít pro nahrávání obrázků.

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
cs: Cesta, relativní k umístění soukromé složky, kam by měl CKEditor ukládat nahrané soubory.

en: for developers only
cs: pouze pro vývojáře

en: Choose a CKEditor skin.
cs: Vyberte vzhled CKEditoru

en: Exported content
cs: Exportovaný obsah

en: override
cs: překrýt

en: There are no !items to display.
cs: Nejsou žádné !items k zobrazení.

en: Are you sure you want to delete this !type?
cs: Opravdu smazat !type?

en: List !type
cs: Seznam !type

en: Export !type
cs: Exportovat !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
cs: Typ databáze. Drupal nepodporuje existenci více typů databáze najednou, proto se typ musí shodovat se současným typem databáze.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
cs: Název databáze. Databáze musí existovat; nebude vytvořena.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
cs: Zadejte jméno uživatele, který má oprávnění zápisu do databáze.

en: The database name is not valid.
cs: Název databáze není platný.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
cs: Ze souboru se zálohou můžete vynechat určité tabulky nebo určitá data. Vynechávejte jen taková data, která nebudete potřebovat, jako např. data mezipaměti (cache) nebo tabulky jiných aplikací. Vyloučení některých tabulek může znefunkčnit instalaci Drupalu, proto <strong>neměňte tato nastavení, jestliže přesně nevíte, co děláte</strong>.

en: Lock tables during backup
cs: Zamknout tabulky během zálohování

en: %num SQL commands executed.
cs: Vykonáno SQL příkazů: %num.

en: MySQL Database
cs: MySQL databáze

en: Default Database
cs: Výchozí databáze

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
cs: Zadejte e-mailovou adresu, na kterou se má zaslat soubor se zálohou. Ujistěte se, že e-mailový server může operovat s velkými přílohami.

en: Database backup from !site: !file
cs: Záloha databáze z !site: !file

en: Database backup attached.
cs: Záloha databáze připojena.

en: Change file mode (chmod)
cs: Změnit přístup k souboru (chmod)

en: Change file group (chgrp)
cs: Změnit skupinu souboru (chgrp)

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
cs: Buďto zadejte platnou hodnotu chmod (např. 644 nebo 0644) v políčku pro změnu módu, nebo nechte toto pole prázdné.

en: Manual Backups Directory
cs: Adresář pro manuální zálohy

en: Scheduled Backups Directory
cs: Adresář pro plánované zálohy

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
cs: Ukládejte soubory se zálohami do jakékoli složky na serveru, do které může webový server zapisovat.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
cs: Importovat zálohu přímo do jiné databáze. Umístění pro databázi může být použito také jako zdroj, ze kterého se má zálohovat.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
cs: Importovat zálohu přímo do jiné MySQL databáze. Umístění databáze může být použito také jako zdroj, ze kterého se má zálohovat.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
cs: Uložit soubory se zálohou na FTP server.

en: FTP Directory
cs: FTP adresář

en: Amazon S3 account
cs: Účet na Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
cs: Odeslat zálohu jako e-mailovou přílohu na určenou e-mailovou adresu.

en: There are no backup files to display.
cs: Nejsou zde žádné zálohy k zobrazení.

en: Are you sure you want to restore the database?
cs: Opravdu obnovit databázi?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
cs: Opravdu obnovit databázi ze souboru %file_id? Tato akce smaže některá nebo všechna vaše data a nemůže být vrácena. <strong>Vždy testujte své zálohy na vývojovém serveru!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
cs: Obnovení smaže některá nebo všechna vaše data a nemůže být vráceno. <strong>Vždy testujte své zálohy na vývojovém serveru!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
cs: Opravdu smazat tento soubor se zálohou?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
cs: Opravdu smazat soubor se zálohou %file_id? <strong>Tuto akci nelze vrátit.</strong>

en: Backup Source
cs: Zdroj zálohy

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
cs: Vyberte databázi pro zálohu. Je možné zálohovat jakákoliv umístění databáze, která jste vytvořili, a jakékoliv databáze specifikované v souboru settings.php.

en: Destinations
cs: Umístění

en: destinations
cs: umístění

en: destination
cs: umístění

en: Add a new @s destination.
cs: Přidat nové @s umístění.

en: Choose the type of destination you would like to create:
cs: Zvolte typ umístění, který chcete vytvořit:

en: No destination types available.
cs: Nejsou dostupné žádné typy umístění.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
cs: Opravdu smazat umístění %name? Soubory se zálohami, které už byly do tohoto umístění uloženy, nebudou smazány.

en: list files
cs: seznam souborů

en: restore
cs: obnovit

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
cs:  Nemusíte zadávat heslo, pokud nechcete změnit již uložené heslo.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
cs: Šifrování souboru (EXPERIMENTÁLNÍ)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
cs: Šifrované soubory mohou být obnoveny pouze pomocí modulu Backup and Migrate a pouze na webech se stejným šifrovacím klíčem. <strong>Tato funkcionalita je ve vývoji a je doporučena pouze pro testovací účely.</strong>

en: File Encryption
cs: Šifrování souboru

en: Install the !link to enable backup file encryption.
cs: Nainstalujte !link, pokud chcete povolit šifrování souboru se zálohou.

en: AES Encryption Module
cs: AES šifrovací modul

en: No Encryption
cs: Bez šifrování

en: AES Encryption
cs: AES šifrování

en: Send an email if backup succeeds
cs: Odeslat e-mail, pokud je záloha dokončena

en: Email Address for Success Notices
cs: E-mailová adresa pro zprávy o úspěšném dokončení

en: Send an email if backup fails
cs: Odeslat e-mail, pokud zálohování selže

en: Email Address for Failure Notices
cs: E-mailová adresa pro zprávy o chybách

en: !site backup succeeded
cs: Záloha webu !site dokončena

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
cs: Záloha webu proběhla úspěšně, s následujícími zprávami:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
cs: Zálohování webu bylo úspěšně dokončeno.

en: !site backup failed
cs: Záloha webu !site selhala

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
cs: Záloha selhala snásledujícími hláškami:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
cs: Záloha webu z neznámého důvodu selhala.

en: Disable query log
cs: Vypnout logování dotazů

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
cs: Vypnout logování dotazů pomocí modulu Devel během procesu zálohování (silně doporučeno). Po dokončení zálohy bude logování opět zapnuto.

en: Take site offline
cs: Přepnout stránku do offline módu

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
cs: Uvést web během zálohy do stavu "offline" a zobrazit zprávu o údržbě. Po dokončení zálohy bude web vrácen do stavu "online".

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
cs: Vypnout logování dotazů pomocí modulu Devel během procesu obnovy (silně doporučeno). Po dokončení obnovy bude logování opět zapnuto.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
cs: Uvést web během obnovy do stavu "offline" a zobrazit zprávu o údržbě. Po dokončení obnovy bude web vrácen do stavu "online".

en: View as checkboxes
cs: Zobrazit jako zaškrtávací pole

en: Backup File
cs: Soubor se zálohou

en: You can use tokens in the file name.
cs: Můžete používat tokeny v názvech souborů.

en: profiles
cs: profily

en: Untitled Profile
cs: Profil bez názvu

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
cs: Opravdu vymazat profil %name? Veškeré naplánované zálohy, které používají tento profil, budou zrušeny.

en: schedule
cs: plán

en: schedules
cs: plány

en: Untitled Schedule
cs: Plán bez názvu

en: No tables excluded
cs: Žádné tabulky nebyly vyloučeny

en: No data omitted
cs: Žádná data nebyla vynechána

en: Schedule Name
cs: Název plánu

en: Settings Profile
cs: Profil nastavení

en: -- None Available --
cs: -- Není k dispozici --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
cs: Počet souborů se zálohami, které se mají uchovat před smazáním. Pokud zadáte 0, soubory se nebudou nikdy mazat. <strong>Další soubory v adresáři pro umístění se smažou, jestliže zadáte limit.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
cs: Zvolte, kam se mají soubory se zálohami ukládat. Tyto soubory obsahují citlivá data, proto buďte při výběru místa pro ukládání opatrní.

en: Create new destination
cs: Vytvořit nové umístění

en: Backup period must be a number greater than 0.
cs: Perioda zálohy musí mít hodnotu větší než 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
cs: Počet souborů k ponechání musí být ve formátu integer, větší nebo rovný 0.

en: Once a second
cs: Jednou za sekundu

en: Every @count seconds
cs: Každých @count sekund

en: Once a minute
cs: Jednou za minutu

en: Every @count minutes
cs: Každých @count minut

en: Every @count hours
cs: Každých @count hodin

en: Every @count days
cs: Každých @count dnů

en: Once a week
cs: Jednou týdně

en: Every @count weeks
cs: Každých @count týdnů

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
cs: Modul Backup and Migrate usnadní zálohování databáze Drupalu a přesun dat z jedné instalace Drupalu do jiné. Poskytuje funkci k zálohování a uložení nebo stažení kompletní databáze a k obnovení z předchozí zálohy. Proces zálohování můžete také plánovat. Je podporována i komprese souborů se zálohami. Záložní soubory vytvořené tímto modulem mohou být importovány do této nebo jiné instalace Drupalu pomocí odkazu  !restorelink, můžete však použít také nástroje databáze jako např. <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> či příkazovou řádku mysql.

en: restore feature
cs: funkce obnovení

en: Quick Backup Tab
cs: Karta pro rychlé zálohování

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
cs: Pro jednoduché manuální zálohování databáze použijte tento formulář. Další nápovědu k modulu najdete na !helppage.

en: Advanced Backup Tab
cs: Karta pro pokročilé zálohování

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
cs: Pro ruční zálohování databáze s pokročilými možnostmi použijte tento formulář. Pokud jste uložili !profilelink, můžete načíst tato nastavení. Jakékoliv změny, které zde provedete, můžet uložit jako nový profil nastavení.

en: settings profiles
cs: profily nastavení

en: Restore Tab
cs: Karta pro obnovení

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
cs: Nahrát soubor se zálohou vytvořenou pomocí modulu Backup and Migrate. Funkce pro obnovení nepracuje se zálohami z jiných zdrojů (např. z phpMyAdmin).

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
cs: Místa, kam můžete uložit vaše soubory se zálohami, nebo odkud můžete tyto soubory načíst.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
cs: Soubory mohou být uloženy do adresáře na vašem webovém serveru, staženy do vašeho počítače nebo odeslány e-mailem na zvláštní e-mailový účet. V kartě "Umístění" můžete vytvářet, mazat a upravovat umístění či vypsat již vytvořené soubory se zálohami.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
cs: Profily jsou uložená nastavení pro zálohování. Uchovávají nastavení pro vyloučení tabulek, pro jméno záložního souboru, kompresi a časové razítko. Profily můžete použít pro !schedulelink a !manuallink.

en: manual backups
cs: manuální zálohy

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
cs: Nové profily můžete vytvořit pomocí karty "Přidat profily" nebo pomocí tlačítka "Uložit tato nastavení" na stránce pro pokročilé zálohování.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
cs: Automaticky zálohovat databázi podle pravidelného plánu s využitím <a href="!cronurl">cronu</a>.

en: You do not have permission to back up this site.
cs: Nemáte oprávnění zálohovat tento web.

en: -- Select a Settings Profile --
cs: -- Vybrat profil nastavení --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
cs: Můžete načíst profil. Veškeré změny, které jste provedli níže, budou ztraceny.

en: Load Settings
cs: Načíst nastavení

en: Load Profile
cs: Načíst profil

en: Quick Backup
cs: Rychlá záloha

en: Backup now
cs: Zálohovat nyní

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
cs: Pro více možností zálohování můžete využít <a href="!advancedurl">stránku pro pokročilé zálohování</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
cs: Zdroj nemůže být zálohován do umístění, kde se nachází. Vyberte pro tuto zálohu jiné umístění.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
cs: Zálohovat z !from do !to s využitím !profile !submit

en: Backup Destination
cs: Umístění zálohy

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
cs: Zvolte místo pro uložení souboru se zálohou. Soubory se zálohami obsahují citlivá data, proto buďte při ukládání opatrní. Pro uložení souboru do vašeho počítače zvolte "Stáhnout".

en: Save the settings as
cs: Uložit nastavení jako

en: Replace the '%profile' profile
cs: Nahradit profil '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
cs: Toto bude jméno nového profilu, jestliže zvolíte 'Vytvořit nový profil'. Jinak se profil pojmenuje podle profilu '%profile'.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
cs: Vyberte jméno pro tato nastavení. Vaše nastavení budou uložena jako profil a objeví se na <a href="!url">kartě profilů</a>.

en: Save Without Backing Up
cs: Uložit bez zálohování

en: Restore to
cs: Obnovit do

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
cs: <p>Pro obnovu můžete použít také některý ze souborů z vašeho <a href="!url">umístění pro uložené zálohy.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
cs: <a href="!restoreurl">Znovu obnovit</a>

en: Advanced Backup
cs: Pokročilé zálohování

en: The filter settings for the profile.
cs: Nastavení filtru pro profil.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
cs: {backup_migrate_destination}.ID zdroje pro zálohu.

en: Default Schedule
cs: Výchozí plán

en: The db source to backup from.
cs: Databáze, která má být zazálohována.

en: Entities
cs: Entity

en: The human readable label.
cs: Popisek.

en: Restore now
cs: Obnovit nyní

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
cs: IP adresa počítače, ze kterého byl komentář odeslán.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The URL of the comment.
cs: URL komentáře.

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: The URL of the comment's edit page.
cs: URL stránky pro editaci komentáře.

en: The date the comment was posted.
cs: Datum vložení komentáře.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
cs: Rodič komentáře, pokud se používá seskupování komentářů do vláken.

en: The node the comment was posted to.
cs: Uzel, ke kterému byl komentář vložen.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: New comment count
cs: Počet nových komentářů

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The URL of the node's edit page.
cs: URL stránky editace uzlu.

en: Date changed
cs: Datum změny

en: The date the node was most recently updated.
cs: Datum poslední úpravy uzlu.

en: The author of the node.
cs: Autor uzlu.

en: Poll winner
cs: Vítěz ankety

en: The winning poll answer.
cs: Vítězná odpověď ankety.

en: Poll winner votes
cs: Počet hlasů u vítěze ankety

en: The number of votes received by the winning poll answer.
cs: Počet hlasů zaznamenaných u vítězné otázky ankety.

en: Poll winner percent
cs: Podíl hlasů u vítěze ankety

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
cs: Procento hlasů zaznamenaných u vítězné odpovědi.

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: Login page
cs: Přihlašovací stránka

en: The URL of the site's login page.
cs: URL přihlašovací stránky.

en: The unique ID of the uploaded file.
cs: Unikátní ID nahraného souboru.

en: The name of the file on disk.
cs: Jméno souboru na disku.

en: The size of the file, in kilobytes.
cs: Velikost souboru v kilobytech.

en: The web-accessible URL for the file.
cs: URL adresa souboru dostupná z webu.

en: The date the file was most recently changed.
cs: Datum poslední změny souboru.

en: The user who originally uploaded the file.
cs: Uživatel, který původně nahrál soubor.

en: The unique ID of the taxonomy term.
cs: Unikátní ID termínu taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
cs: Počet uzlů označených taxonomy termínem.

en: The URL of the taxonomy term.
cs: URL termínu taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
cs: Slovník, do kterého termín patří.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
cs: Unikátní ID slovníku taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: Term count
cs: Počet termínů

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
cs: Počet termínů, které patří do slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: The date the user last logged in to the site.
cs: Datum, kdy se uživatel naposledy přihlásil na web.

en: The date the user account was created.
cs: Datum, kdy byl uživateli vytvořen účet.

en: All parent terms
cs: Všechny nadřazené termíny

en: Purging links.
cs: Čištění odkazů.

en: Comments allowed
cs: Komentáře povoleny

en: the list of common problems
cs: seznam běžných problémů

en: Site maintenance account
cs: Účet webové údržby

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Text formats
cs: Formáty textu

en: manage display
cs: správa zobrazení

en: Revision log message
cs: Zpráva o revizi do logu

en: Requires: !module-list
cs: Vyžaduje: !module-list

en: Required by: !module-list
cs: Vyžadováno: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
cs: Adresář %directory neexistuje nebo nemá právo zápisu

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Sort By
cs: Seřadit dle

en: No links
cs: Žádné odkazy

en: Select which link types you would like to rebuild
cs: Zvolte prosím typy odkazů, které mají být obnoveny

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
cs: Výchozí nastavení XML sitemapy pro @bundle může být změněno <a href="@link-type">zde</a>

en: No custom links available.
cs: Nejsou dostupné žádné vlastní odkazy.

en: Adds user profile links to the sitemap.
cs: Přidá odkazy na uživatelské profily do mapy webu.

en: Max height
cs: Maximální výška

en: The subject of the comment.
cs: Předmět komentáře.

en: The currently logged in user.
cs: Aktuálně přihlášený uživatel.

en: The parent terms of the taxonomy term.
cs: Nadřazené termíny termínu taxonomie.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka aliasu pro generování. Doporučeno je 100. Maximální možná délka je @max. Pro více informací se podívejte do <a href="@pathauto-help">nápovědy k modulu Pathauto</a>.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
cs: Jestliže předloha obsahuje určité znaky, např. s diakritikou, má se Pathauto pokusit převést tyto znaky do znakové sady ASCII-96 (bez diakritiky)? Převod je ovládaný modulem Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
cs: Omezit řetězce na písmena a čísla

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
cs: <p><strong>Poznámka:</strong> bez potvrzení. Ujistěte se, že chcete tuto akci provést, než kliknete na tlačítko "Smazat aliasy!". <br />Můžete také udělat zálohu databáze a/nebo url_alias tabulek před tím, než provedete tuto akci.

en: Maximum alias and component length
cs: Maximální délka aliasu a komponenty

en: Administer pathauto
cs: Spravovat pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
cs: Umožňuje uživateli nastavit šablony pro automatické aliasy a hromadné mazání URL aliasů.

en: Notify of Path Changes
cs: Informovat o změnách cest

en: Determines whether or not users are notified.
cs: Určuje, zda jsou uživatelé informováni.

en: User blogs
cs: Uživatelské blogy

en: The file description
cs: Popis souboru

en: CSS file path
cs: Cesta k CSS souboru

en: Left-To-Right
cs: Zprava doleva

en: Right-To-Left
cs: Zprava doleva

en: Use custom formatting options
cs: Použít vlastní možnosti formátování

en: Custom formatting options
cs: Vlastní možnosti formátování

en: Force pasting as plain text
cs: Vynutit vložení jako prostý text

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
cs: Pokud je zapnuto, bude HTML obsah při vložení automaticky převeden na prostý text.

en: Delete configuration profile
cs: Smazat konfigurační profil

en: The file has been renamed to %filename.
cs: Soubor byl přejmenován na %filename.

en: %filename has been uploaded.
cs: %filename byl nahrán.

en: %filename is in use by another application.
cs: %filename je používán jinou aplikací.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
cs: Velikost souboru %filename je %filesize, což může mít za následek překročení povoleného limitu adresáře. Momentálně využíváte %size z %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
cs: Velikost souboru %filename je %filesize, což může mít za následek překročení celkového limitu pro uživatele. Momentálně využíváte %size z %total_quota.

en: Directory %dirname is not accessible.
cs: Adresář %dirname není přístupný.

en: Access to %directory was denied.
cs: Přístup do adresáře %directory byl odepřen.

en: You can not perform this operation.
cs: Není možné provést tuto operaci.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
cs: Pro odeslání souboru externí aplikaci dvakrát klikněte na řádek se souborem.

en: Administer IMCE
cs: Spravovat IMCE

en: Current menu
cs: Stávající menu

en: The block "%name" has been removed.
cs: Blok "%name" byl odstraněn

en: Footer first column
cs: První sloupec patičky

en: Footer second column
cs: Druhý sloupec patičky

en: Footer third column
cs: Třetí sloupec patičky

en: Footer fourth column
cs: Čtvrtý sloupec patičky

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
cs: Automaticky aktivovat Colorbox u odkazů na user/login.

en: Example 1
cs: Příklad 1

en: Example 2
cs: Příklad 2

en: Example 3
cs: Příklad 3

en: Example 4
cs: Příklad 4

en: Example 5
cs: Příklad 5

en: Transition type
cs: Typ přechodu

en: The transition type.
cs: Typ přechodu.

en: {current} of {total}
cs: {current} z {total}

en: « Prev
cs: « Předchozí

en: Adjust Colorbox settings.
cs: Přizpůsobit nastavení Colorboxu

en: Slideshow speed
cs: Rychlost slideshow

en: Start slideshow
cs: Spustit slideshow

en: Stop slideshow
cs: Zastavit slideshow

en: Text for the slideshow stop button.
cs: Text tlačítka pro zastavení slideshow.

en: No tokens available.
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
cs: Klikněte na token pro jeho vložení do pole, do kterého jste klikli naposledy.

en: Translation source node
cs: Zdrojový uzel překladu

en: List of the currently available tokens on this site
cs: Seznam aktuálně dostupných tokenů na tomto webu

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
cs: Poskytuje uživatelské rozhraní pro Token API a některé chybějící základní tokeny.

en: Insert this token into your form
cs: Vložit token do formuláře

en: First click a text field to insert your tokens into.
cs: Nejprve klikněte do textového pole, do kterého chcete tokeny vložit.

en: You need to download the !colorbox and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
cs: Je potřeba stáhnout !colorbox a rozbalit celý obsah archivu do složky %path na serveru.

en: Insert image gallery
cs: Vložit galerii obrázků

en: Styles and options
cs: Styly a možnosti

en: Use the default or custom options for Colorbox.
cs: Použít výchozí nebo vlastní nastavení Colorboxu.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
cs: Nastavte maximální šířku pro nahrávaný obsah. Příklad: „100%“, 500, „500px“.

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
cs: Nastavte maximální výšku pro nahrávaný obsah. Příklad: „100%“, 500, „500px“.

en: No XML sitemaps available.
cs: Žádné XML sitemapy nejsou dostupné.

en: No sitemaps selected.
cs: Žádné mapy stránek nebyly zvoleny.

en: A sitemap with the same context already exists.
cs: Mapa webu se stejným obsahem již existuje.

en: The sitemap has been saved.
cs: Sitemap byl uložen.

en: The sitemap has been deleted.
cs: Mapa webu byla smazána.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
cs: Minimum času který uběhne než bude sitemapa regenerována. K obnovení sitemapy dojde jen za běhu cronu a pokud byl nějaký odkaz přidán, upraven, nebo smazán.

en: Recommended value: %value.
cs: Doporučená hodnota: %value.

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
cs: Pokud je zapnuto, přidá formátování a tabulky s možností třídění k jednodušímu prohlížení dat XML sitemapy namísto prohlížení hrubého XML výstupu. Vyhledávače toto nastavení ignorují.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
cs: Přednačíst aliasy URL v průběhu tvorby sitemapy.

en: Default base URL
cs: Výchozí základní URL

en: Rebuild links
cs: Obnovit odkazy

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: Sidebar second
cs: Druhý postranní panel

en: Sidebar background
cs: Pozadí postranního panelu

en: Sidebar borders
cs: Okraje postranního panelu

en: Footer background
cs: Pozadí patičky

en: published by !username on !datetime
cs: Zveřejnil(a) !username v !datetime

en: Login links settings
cs: Nastavení přihlašovacích odkazů

en: Insert file
cs: Vložit soubor

en: Title and slogan
cs: Název a slogan

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
cs: Dostupné proměnné jsou: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
cs: Žádný (původní obrázek)

en: The current date and time.
cs: Aktuální datum a čas.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
cs: Vysvětlení nejnovějších změn provedených v uzlu.

en: The title of the current page.
cs: Nadpis aktuální stránky.

en: The URL of the current page.
cs: URL aktuální stránky.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
cs: Číslo aktuální stránky při prohlížení stránkovaných seznamů.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
cs: Element %element-title používá následující neplatné tokeny: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
cs: Zdrojový uzel aktuální sady překladu uzlu.

en: Account cancellation URL
cs: URL pro zrušení účtu

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
cs: URL stránky pro potvrzení smazání uživatelského účtu.

en: One-time login URL
cs: URL jednorázového přihlášení.

en: The URL of the one-time login page for the user account.
cs: URL stránky pro jednorázové přihlášení uživatele.

en: Tokens related to menu links.
cs: Tokeny související s odkazy menu.

en: The unique ID of the menu link.
cs: Unikátní ID odkazu menu.

en: The title of the menu link.
cs: Nadpis odkazu menu.

en: The URL of the menu link.
cs: URL odkazu menu.

en: The menu link's parent.
cs: Nadřazená položka odkazu menu.

en: Tokens related to the current page request.
cs: Tokeny související s požadavkem na aktuální stránku.

en: Page number
cs: Číslo stránky

en: The book page associated with the node.
cs: Stránka knihy asociovaná s uzlem.

en: The menu link for this node.
cs: Odkaz v menu pro tento uzel.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka komponenty v aliasu (např. [title]). Doporučeno je 100. Maximální možná délka je @max. Pro více informací se podívejte do <a href="@pathauto-help">nápovědy k modulu Pathauto</a>.

en: The field %name is not a valid number.
cs: Hodnota pole %name není platné číslo.

en: The field %name cannot be greater than @max.
cs: Hodnota pole %name nemůže být vyšší než @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
cs: Hodnota pole %name nemůže být nižší než @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
cs: Pole <em>Řetězce k odstranění</em> nesmí obsahovat HTML. Ujistěte se, že jsou pro toto pole zákázány všechny WYSIWYG editory.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
cs: Vyberte typy cest bez aliasů pro které se mají aliasy generovat.

en: Bulk updating URL aliases
cs: Hromadná aktualizace URL aliasů

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
cs: Došlo k chybě během zpracování operace @operation s argumenty: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
cs[0]: Vygenerován 1 URL alias.
cs[1]: Vygenerovány @count URL aliasy.
cs[2]: Vygenerováno @count URL aliasů.

en: language neutral
cs: jazykově neutrální

en: Pattern for all @language @node_type paths
cs: Šablona pro všechny uzly typu @node_type v jazyce @language

en: Updated alias for node @nid.
cs: Aktualizován alias uzlu @nid.

en: Taxonomy term paths
cs: Cesty termínů taxonomie

en: Updated alias for term @tid.
cs: Aktualizován alias termínu @tid.

en: Forum paths
cs: Cesty fór

en: Updated alias for forum @tid.
cs: Upraven alias pro fórum @tid.

en: User paths
cs: Cesty uživatelů

en: Updated alias for user @uid.
cs: Aktualizován alias uživatele @uid.

en: Blog paths
cs: Cesty blogů

en: Updated alias for blog user @uid.
cs: Aktualizován alias blogu uživatele @uid.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uzel.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzly.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzlů.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 termín.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count termíny.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count termínů.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uživatelský účet.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelské účty.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelských účtů.

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
cs: Máte nastaven @name tak, že bude nahrazen oddělovačem anebo smazán, pokud se nachází ve slově. To může způsobit problém s vašimi šablonami, zejména s tokenem term:path. Pravděpodobně byste měli nastavit @name tak, aby byl nahrazen za oddělovač.

en: view mode
cs: režim zobrazení

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
cs: Emailová adresa, nebo adresy, na které bude zpráva rozeslána. Formát tohoto řetězce musí odpovídat RFC 2822.

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
cs: Pokud je povoleno, zapne se SCAYT (Spell Check As You Type) automaticky po načtení editoru.

en: Show item count
cs: Zobrazit počet položek

en: At least @a
cs: Alespoň @a

en: The menu link's root.
cs: Kořen odkazu menu.

en: Change view
cs: Změnit zobrazení

en: @entity ID
cs: ID entity @entity

en: The unique ID of the @entity.
cs: Unikátní ID entity @entity.

en: After saving a new @entity
cs: Po uložení nové entity @entity

en: created @entity
cs: vytvořena entity @entity

en: After updating an existing @entity
cs: Po aktualizaci existující entity @entity

en: updated @entity
cs: aktualizována entita @entity

en: Before saving a @entity
cs: Před uložením entity @entity

en: saved @entity
cs: uložena entita @entity

en: After deleting a @entity
cs: Po smazání entity @entity

en: deleted @entity
cs: smazána entita @entity

en: The title of the current page, as processed by the Page Title module.
cs: Nadpis aktuální stránky spracovaný pomocí modulu Page Title.

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
cs: Strojově čitelná jména se nesmí skládat pouze z čísel.

en: The author of the comment.
cs: Autor komentáře.

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
cs: Zadejte výšku vyskakovacího okna Colorboxu. Protože je obsah dynamický, není možné určit tuto hodnotu automaticky. Například: „100%“, 500, „500px“.

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
cs: Zadejte šířku vyskakovacího okna Colorboxu. Protože je obsah dynamický, není možné určit tuto hodnotu automaticky. Například: „100%“, 500, „500px“.

en: Administration panel
cs: Administrační panel

en: The file.
cs: Soubor.

en: The image file.
cs: Obrázkový soubor.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: The extension of the file.
cs: Přípona souboru.

en: Tokens related to the current date and time.
cs: Tokeny související s aktuálním datem a časem.

en: The URL of the @entity.
cs: URL @entity.

en: The content type of the node.
cs: Typ obsahu uzlu.

en: Tokens related to content types.
cs: Tokeny související s typy obsahu.

en: The name of the content type.
cs: Název typu obsahu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
cs: Unikátní, strojově čitelný název typu obsahu.

en: The optional description of the content type.
cs: Volitený popis typu obsahu.

en: The number of nodes belonging to the content type.
cs: Počet uzlů zadaného typu obsahu.

en: The URL of the content type's edit page.
cs: URL editační stránky typu obsahu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
cs: URL editační stránky termínu taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
cs: Strojově čitelný název slovníku.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
cs: URL editační stránky slovníku.

en: The picture of the user.
cs: Obrázek uživatele.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
cs: Specifický argument aktuální stránky (např. 'arg:1' na stránce 'node/1' vrátí '1').

en: Tokens related to URLs.
cs: Tokeny související s URL.

en: Relative URL
cs: Relativní URL

en: The relative URL.
cs: Relativní URL.

en: Absolute URL
cs: Absolutní URL

en: The absolute URL.
cs: Absolutní URL.

en: Tokens related to menus.
cs: Tokeny související s menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
cs: Unikátní, strojově čitelný název menu.

en: The optional description of the menu.
cs: Volitený popis menu.

en: Menu link count
cs: Počet odkazů menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
cs: Počet odkazů patřících do menu.

en: The URL of the menu's edit page.
cs: URL editační stránky menu.

en: The menu of the menu link.
cs: Menu odkazu položky v menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
cs: URL editační stránky odkazu menu.

en: @category @type field.
cs: Pole @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
cs[0]: Element %element-title nesmí obsahovat méně než jeden token.
cs[1]: Element %element-title musí obsahovat alespoň @count tokeny.
cs[2]: Element %element-title musí obsahovat alespoň @count tokenů.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
cs[0]: Element %element-title může obsahovat nejvýše jeden token.
cs[1]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokeny.
cs[2]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokenů.

en: Content paths
cs: Cesty k obsahu

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona cesty (aplikována na všechny typy obsahu s nevyplněnou šablonou níže)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona pro uzly typu @node_type (aplikována na všechny uzly typu @node_type s nevyplněnou šablonou níže)

en: Migrated IMCE files.
cs: Přesunuté IMCE soubory.

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
cs: Opravdu si přejete smazat XML mapu webu?

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
cs: Opravdu si přejete obnovit XML mapu webu?

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
cs: Mapy webu nebyly úspěšně obnoveny.

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
cs: Nastavení cesty titulní strany může být změněno v <a href="@url-frontpage">nastavení konfigurace stránky</a>.

en: Delete custom link
cs: Smazat vlastní odkaz

en: Underscore
cs: Podtržítko

en: Information related to the current page request.
cs: Informace související s požadavkem na aktuální stránku.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
cs: Vložte kód PHP bez <?php ?> vymezovačů.

en: Colorbox plugin settings
cs: Nastavení doplňku Colorbox

en: The location where Colorbox plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
cs: Umístění kde je doplněk Colorbox nainstalován. Cesta je relativní ke kořenu instalace Drupalu.

en: Show links and open them in a Colorbox
cs: Zobrazit odkazy a otevřít je v Colorboxu

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
cs: Zobrazit odkazy "Vytvořit nový účet", je-li to povoleno, a "Zaslat nové heslo" pod přihlašovacím formulářem.

en: The user roles associated with the user account.
cs: Uživatelské role spojené s uživatelským účtem.

en: Brief URL
cs: Krátká URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
cs: URL bez protokolu a koncového lomítka.

en: Tokens related to arrays of strings.
cs: Tokeny související s poli řetězců.

en: The first element of the array.
cs: První prvek pole.

en: The last element of the array.
cs: Poslední prvek pole.

en: The number of elements in the array.
cs: Počet prvků v poli.

en: The array reversed.
cs: Pole v opačném pořadí.

en: The array of keys of the array.
cs: Pole klíčů pole.

en: Imploded
cs: Spojené

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
cs: Hodnoty pole spojené dohromady vlastním řetězcem mezi každou hodnotou.

en: Disable WYSIWYG module.
cs: Vypnout modul WYSIWYG.

en: click here to disable
cs: klikněte zde pro vypnutí

en: HTML Entities
cs: HTML entity

en: Convert all applicable characters to HTML entities.
cs: Převést všechny znaky na HTML entity.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
cs: Rozměry musí být určeny ve formátu <kbd>ŠÍŘKAxVÝŠKA</kbd>.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
cs: <a href="!url">Nastavení modulu Redirect</a> ovlivňují vytvoření přesměrování v případě smazání aliasu.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
cs: Zvažte instalaci <a href="!url">modulu Redirect</a> pro zajištění přesměrování v případě změny aliasů.

en: No new URL aliases to generate.
cs: K vygenerování nejsou žádné nové aliasy.

en: Path module form elements
cs: Formulářové prvky modulu Path

en: unchanged entity
cs: nezměněná entita

en: Double quotation marks
cs: Uvozovky

en: Single quotation marks (apostrophe)
cs: Jednoduché uvozovky (apostrof)

en: Back tick
cs: Zpětná uvozovka

en: Hyphen
cs: Spojovník

en: Vertical bar (pipe)
cs: Svislá čára (roura)

en: Left curly bracket
cs: Levá složená závorka

en: Left square bracket
cs: Levá hranatá závorka

en: Right curly bracket
cs: Pravá složená závorka

en: Right square bracket
cs: Pravá hranatá závorka

en: Plus sign
cs: Znaménko plus

en: Equal sign
cs: Znaménko rovnosti

en: Percent sign
cs: Procento

en: Caret
cs: Stříška

en: Dollar sign
cs: Dolar

en: Number sign (pound sign, hash)
cs: Označení čísla (znaménko libry, mřížka)

en: At sign
cs: Zavináč

en: Exclamation mark
cs: Vykřičník

en: Tilde
cs: Vlnovka

en: Left parenthesis
cs: Levá závorka

en: Right parenthesis
cs: Pravá závorka

en: Question mark
cs: Otazník

en: Less-than sign
cs: Menší než

en: Greater-than sign
cs: Větší než

en: Backslash
cs: Zpětné lomítko

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
cs: Pokud je zapnuto, načte najednou všechny URL aliasy namísto postupného načítání v průběhu tvorby sitemapy. Pro střední a velké weby je doporučeno tuto funkci vypnout, protože využívá hodně paměti.

en: Page Title List
cs: Seznam nadpisů stránek

en: There is no content to list.
cs: Neexistuje žádný obsah do seznamu.

en: Node ID (NID) is:
cs: ID uzlu (NID) je:

en: Title Contains:
cs: Nadpis obsahuje:

en: "Page Title" Contains:
cs: "Page Title" obsahuje:

en: A date in '@type' format. (%date)
cs: Datum ve formátu '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
cs: Kořenový termín termínu taxonomie.

en: File byte size
cs: Velikost souboru v bytech

en: The size of the file, in bytes.
cs: Velikost souboru v bytech.

en: A random number from 0 to @max.
cs: Náhodné číslo od 0 do @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
cs: Náhodný hash. Možné hashovací algoritmy jsou: @hash-algos.

en: Also known as %labels.
cs: Také známé jako %labels.

en: No tokens available
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Unaliased URL
cs: URL bez aliasu

en: The unaliased URL.
cs: URL bez aliasu.

en: The specific value of the array.
cs: Specifická hodnota pole.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
cs: Seznam dostupných tokenů, které mohou být použity v e-mailech, je uveden níže.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
cs: Následující tokeny nebo typy tokenů nejsou definovány jako pole:

en: The following token types do not have any tokens defined:
cs: Následující typy tokenů nemají definované žádné tokeny:

en: The following token types are not defined but have tokens:
cs: Následující typy tokenů nejsou definovány, ale mají tokeny:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
cs: Následující token nebo typy tokenů jsou definovány více moduly:

en: Problems detected
cs: Zjištěné problémy

en: Caption shortening
cs: Zkracování popisku

en: Caption max length
cs: Maximální délka popisku

en: Hide (do not display image)
cs: Skrýt (nezobrazovat obrázek)

en: Gallery (image grouping)
cs: Galerie (seskupení obrázků)

en: How Colorbox should group the image galleries.
cs: Jak by měl Colorbox seskupovat obrázkové galerie.

en: Custom gallery
cs: Vlastní galerie

en: Uploaded file.
cs: Nahraný soubor.

en: Whether the user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: Allow users to change CKEditor settings.
cs: Umožnit uživatelům měnit nastavení CKEditoru.

en: Allow users to customize CKEditor appearance.
cs: Umožnit uživatelům přizpůsobit vzhled CKEditoru.

en: Allow users to use CKFinder.
cs: Umožnit uživatelům použít CKFinder.

en: Disable the WYSIWYG module
cs: Vypnout modul WYSIWYG

en: Add a new CKEditor profile
cs: Přidat nový profil CKEditoru

en: Clone the CKEditor profile
cs: Klonovat profil CKEditoru

en: Edit the CKEditor profile
cs: Upravit profil CKEditoru

en: Delete the CKEditor profile
cs: Smazat profil CKEditoru

en: Add the CKEditor Global profile
cs: Přidat globální profil CKEditoru

en: Edit the CKEditor Global profile
cs: Upravit globální profil CKEditoru

en: CKEditor was not found in <code>%sourcepath</code>.
cs: CKEditor nebyl nalezen v <code>%sourcepath</code>.

en: CKEditor version could not be determined.
cs: Verze CKEditoru nemohla být rozpoznána.

en: You are using a feature that requires <code>$cookie_domain</code> to be set, but it is not set in your <code>settings.php</code> file (CKFinder is enabled in the !profile profile).
cs: Používáte vlastnost, která vyžaduje nastavení proměnné <code>$cookie_domain</code>, ale tato proměnná není v souboru <code>settings.php</code> nastavena (CKFinder je povolen v profilu !profile).

en: Some features are disabled because you are using an older version of CKEditor. Please upgrade to CKEditor 3.1 (or higher).
cs: Některé vlastnosti jsou vypnuty, protože používáte starší verzi CKEditoru. Aktualizujte na CKEditor 3.1 (nebo vyšší).

en: !ckfinder is not installed correctly: <code>!config</code> not found. Make sure that you uploaded all files and did not accidentally remove the configuration file.
cs: !ckfinder není nainstalován správně: <code>!config</code> nebyl nalezen. Ujistěte se, že byly nahrány všechny soubory a nebyl omylem odebrán konfigurační soubor.

en: CKEditor needs read permission to the <code>!config</code> file.
cs: CKEditor vyžaduje práva pro čtení souboru <code>!config</code>.

en: You are using a feature that requires manual integration in the <code>config.php</code> file. Please read the "Installing CKFinder" section in the <code>!readme</code> file carefully and add a <code>require_once ...</code> statement to the <code>%ckfconfig</code> file.
cs: Používáte vlastnost, která vyžaduje manuální integraci v souboru <code>config.php</code>. Přečtěte si důkladně sekci   „Installing CKFinder“ v souboru <code>!readme</code> a přidejte příkaz <code>require_once ...</code> do souboru <code>%ckfconfig</code>.

en: You are using a feature that requires manual integration in the <code>config.php</code> file. You have added a <code>require_once ...</code> statement to the <code>%ckfconfig</code> file, but in the wrong line.
cs: Používáte vlastnost, která vyžaduje manuální integraci v souboru <code>config.php</code>. Přidali jste příkaz <code>require_once ...</code> do souboru <code>%ckfconfig</code>, ale na špatný řádek.

en: Enables CKEditor (WYSIWYG HTML editor) for use instead of plain text fields.
cs: Umožňuje použít CKEditor (WYSIWYG HTML editor) místo polí s prostým textem.

en: No CKEditor profiles found. Right now nobody is able to use CKEditor. Create a new profile below.
cs: Nebyly nalezeny žádné profily CKEditoru. Právě teď nemůže nikdo CKEditor používat. Vytvořte nový profil níže.

en: The global profile already exists. Only one global profile is allowed.
cs: Globální profil již existuje. Je možné používat pouze jeden globální profil.

en: Create a global profile
cs: Vytvořit globální profil

en: Update the global profile
cs: Upravit globální profil

en: Path to the CKEditor plugins directory
cs: Cesta k adresáři s pluginy CKEditoru

en: Path to the CKEditor plugins directory relative to the document root.
cs: Cesta k adresáři s pluginy CKEditoru, relativní ke kořenovému adresáři.

en: Local path to the CKEditor plugins directory
cs: Lokální cesta k adresáři s pluginy CKEditoru

en: Enable access to files located in the private folder
cs: Povolit přístup k souborům umístěným v soukromé složce

en: Location of files uploaded with CKEditor to the private folder
cs: Umístění souborů nahraných CKEditorem do soukromé složky.

en: Allow the user to select between paths and internal links
cs: Povolit uživateli vybrat mezi cestami a interními odkazy

en: The CKEditor global profile was saved.
cs: Globální profil CKEditoru byl uložen.

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the CKEditor administration page.
cs: Zadejte jméno pro tento profil. Jméno je viditelné pouze na administrační stránce CKEditoru.

en: Default editor state. If disabled, the rich text editor may still be enabled by using toggle.
cs: Výchozí stav editoru. Pokud je zakázáno, editor formátovaného textu může být stále povolen použitím přepínače.

en: Show the disable/enable rich text editor toggle
cs: Zobrazit přepínač vypnout/zapnout editor formátovaného textu

en: User interface color
cs: Barva uživatelského rozhraní

en: Used buttons
cs: Používaná tlačítka

en: Currently used buttons
cs: Aktuálně používaná tlačítka

en: All available buttons
cs: Všechna dostupná tlačítka

en: Choose the plugins that you want to enable in CKEditor.
cs: Vyberte pluginy, které chcete v CKEditoru povolit.

en: Toolbar state on startup
cs: Stav lišty nástrojů po spuštění

en: The toolbar will start in an expanded or collapsed state.
cs: Lišta nástrojů se spustí v rozbaleném nebo sbaleném stavu.

en: Editor interface width in pixels or percent. Examples: 400, 100%.
cs: Šířka rozhraní editoru v pixelech nebo procentech. Příklady: 400, 100%.

en: The language for the CKEditor user interface.
cs: Jazyk uživatelského rozhraní CKEditoru.

en: Automatically detect the user language.
cs: Automaticky zjistit jazyk uživatelského rozhraní.

en: Set which tag should be used by CKEditor when the <em>Enter</em> key is pressed.
cs: Nastavte, která značka by měla být použita CKEditorem při stisku klávesy <em>Enter</em>.

en: Shift+Enter mode
cs: Režim Shift+Enter

en: Set which tag should be used by CKEditor when the <em>Shift+Enter</em> key combination is pressed.
cs: Nastavte, která značka by měla být použita CKEditorem při stisku kombinace kláves <em>Shift+Enter</em>.

en: Indent the element contents.
cs: Odsadit obsah elementů.

en: Break line before the opening tag.
cs: Zalomit řádek před otevírací značkou.

en: Break line after the opening tag.
cs: Zalomit řádek za otevírací značkou.

en: Break line before the closing tag.
cs: Zalomit řádek před uzavírací značkou.

en: Break line after the closing tag.
cs: Zalomit řádek za uzavírací značkou.

en: Indent the <code>&lt;pre&gt;</code> element contents.
cs: Odsadit obsah elementů <code>&lt;pre&gt;</code>.

en: Select the file browser that you would like to use to upload Flash movies.
cs: Vyberte prohlížeč souborů, který se má použít pro nahrávání Flash souborů.

en: The path to the local directory (on the server) which points to the path defined above. If left empty, CKEditor will try to discover the right path.
cs: Cesta k lokálnímu adresáři (na serveru), která ukazuje na cestu definovanou výše. Pokud je prázdná, CKEditor se pokusí zjistit správnou cestu.

en: Loading method
cs: Způsob načítání

en: Loading timeout
cs: Časový limit načítání

en: Custom JavaScript configuration
cs: Vlastní konfigurace JavaScriptu

en: Enter a valid profile name. Only alphanumeric and underscore characters are allowed.
cs: Zadejte platné jméno profilu. Povolena jsou pouze písmena, číslice a podtržítka.

en: Enter a valid width value. Examples: 400, 100%.
cs: Zadejte platnou hodnotu šířky. Příklady: 400, 100%.

en: Double quotes are not allowed in the CSS path.
cs: Dvojité uvozovky nejsou povoleny v cestě k CSS.

en: Enter a valid CSS path, do not surround it with quotes.
cs: Zadejte platnou cestu k CSS, nevkládejte ji mezi uvozovky.

en: Double quotes are not allowed in the styles path.
cs: Dvojité uvozovky nejsou povoleny v cestě ke stylům.

en: Enter a valid styles path, do not surround it with quotes.
cs: Zadejte platnou cestu ke stylům, nevkládejte ji mezi uvozovky.

en: Enter a valid, semicolon-separated list of HTML font formats (no semicolon at the end of the list is expected).
cs: Zadejte platný, středníkem oddělený seznam HTML formátů písma (bez středníku na konci seznamu).

en: The path to uploaded files is required.
cs: Cesta k nahrávaným souborům je vyžadována.

en: An absolute path to uploaded files is required.
cs: Absolutní cesta k nahrávaným souborům je vyžadována.

en: Set a valid loading method.
cs: Nastavte platný způsob načítání.

en: Enter a valid loading timeout in seconds.
cs: Zadejte platný časový limit v sekundách.

en: Enter a valid toolbar configuration.
cs: Zadejte platnou konfiguraci lišty nástrojů.

en: Your CKEditor profile was updated.
cs: Profil CKEditoru byl upraven.

en: Your CKEditor profile was created.
cs: Profil CKEditoru byl vytvořen.

en: Are you sure that you want to delete the CKEditor profile <strong>%profile</strong>?
cs: Opravdu chcete smazat profil CKEditoru <strong>%profile</strong>?

en: The CKEditor profile was deleted.
cs: Profil CKEditoru byl smazán.

en: The WYSIWYG module is disabled.
cs: Modul WYSIWYG je vypnutý.

en: Enables the use of CKEditor (a rich text WYSIWYG editor) instead of plain text fields.
cs: Umožňuje použití CKEditoru (WYSIWYG editoru formátovaného textu) místo polí s prostým textem.

en: By using !ckfinder (commercial), an advanced Ajax file manager.
cs: Použitím !ckfinder (komerční), pokročilého Ajax správce souborů.

en: By using a dedicated module like !imcelink.
cs: Použitím specializovaného modulu jako je !imcelink.

en: Editor interface width in pixels or percent.
cs: Šířka rozhraní editoru v pixelech nebo procentech.

en: Enter a valid width value.
cs: Zadejte platnou hodnotu šířky.

en: Content can only be inserted into CKEditor in the WYSIWYG mode.
cs: Obsah může být vložen do CKEditoru pouze v režimu WYSIWYG.

en: The WYSIWYG module was detected. Using both modules at the same time may cause problems. It is recommended to turn the WYSIWYG module off (!wysiwygdisablelink).
cs: Byl nalezen modul WYSIWYG. Používání obou modulů současně může způsobit problémy. Je doporučeno modul WYSIWYG vypnout (!wysiwygdisablelink).

en: Generate automatic URL alias
cs: Generovat automatický URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
cs: Zrušte zaškrtnutí této volby pro vytvoření vlastního aliasu níže.

en: Configure URL alias patterns.
cs: Nastavit vzorky URL aliasu.

en: If you have CKEditor already installed, edit the <strong>!editg</strong> and update the CKEditor path.
cs: Pokud je CKEditor již nainstalován, upravte <strong>!editg</strong> a aktualizujte cestu k CKEditoru.

en: Concatenate values using a seperator
cs: Spojit hodnoty použitím oddělovače

en: Show entity label
cs: Zobrazit popisek entity

en: Show entity ID
cs: Zobrazit ID entity

en: Link to entity
cs: Odkázat na entitu

en: Path to CKFinder
cs: Cesta k CKFinderu

en: Use toolbar Drag&Drop feature
cs: Použít vlastnost Drag&Drop nástrojové lišty

en: When enabled, the toolbar can be built by using the drag-and-drop feature. Otherwise you will need to enter the toolbar configuration manually to the text box.
cs: Pokud je povoleno, nástrojová lišta může být vytvořena použitím vlastnosti drag-and-drop. V opačném případě bude nutné zadat konfiguraci nástrojové lišty ručně do textového pole.

en: Choose the text formats where you want to load CKEditor.
cs: Vyberte formáty textu, pro které se má použít CKEditor.

en: The CKEditor component is not installed correctly. Please go to the !ckeditorlink in order to download the latest version. After that you must extract the files to the !ckeditorpath or !librarypath directory and make sure that the !ckeditorfile or !ckeditorlibrary file exists. Refer to the !readme file for more information.
cs: Komponenta CKEditor není nainstalována správně. Poslední verzi lze stáhnout z !ckeditorlink. Poté je nutné rozbalit soubory do adresáře !ckeditorpath nebo !librarypath a ujistit se, že soubor !ckeditorfile nebo !ckeditorlibrary existuje. Více informací je možné nalézt v souboru !readme.

en: Semicolon-separated list of HTML font formats. Allowed values are: !allowed_values
cs: Středníkem oddělený seznam HTML formátů písma. Povolené hodnoty jsou: !allowed_values

en: Load !ckeditor_config_js from the theme path
cs: Načíst !ckeditor_config_js z cesty tématu vzhledu

en: When enabled, the editor will try to load the !ckeditor_config_js file from the theme directory.
cs: Pokud je povoleno, editor se pokusí načíst soubor !ckeditor_config_js z adresáře tématu vzhledu.

en: CKEditor documentation
cs: Dokumentace CKEditoru

en: The path to CKEditor (the WYSIWYG rich text editor downloaded from !ckeditorcom) relative to the document root.
cs: Cesta k CKEditoru (WYSIWYG editoru formátovaného textu, staženého z !ckeditorcom), relativní ke kořenovému adresáři.

en: The path to the local directory (on the server) that points to the path defined above. Enter either an absolute server path or a path relative to the !indexphp file. If left empty, the CKEditor module will try to find the right path.
cs: Cesta k lokálnímu adresáři (na serveru), ukazující na cestu definovanou výše. Zadejte buď absolutní nebo relativní cestu k souboru !indexphp. Pokud je ponechána prázdná, CKEditor se pokusí zjistit správnou cestu.

en: The path to CKFinder (AJAX based file manager downloaded from !ckfindercom) relative to the document root.
cs: Cesta k CKFinderu (správce souborů založený na AJAXu stažený z !ckfindercom) relativní ke kořenovému adresáři.

en: <strong>Use this option with care.</strong> If checked, CKEditor will allow anyone knowing the URL to view a file located inside of the private path (!private_path), but only if there is no information about the file in the Drupal database. If the path below is specified, anyone will have access only to that location.
cs: <strong>Použijte tuto volbu s opatrností.</strong> Pokud je zaškrtnuto, CKEditor umožní komukoliv, kdo zná URL, zobrazit soubor umístěný uvnitř soukromé cesty (!private_path). Platí to ale pouze v případě, kdy o takovém souboru není informace v databázi Drupalu. Pokud je zadána cesta níže, přístup pro kohokoliv bude omezen jen na uvedené umístění.

en: The base name of the file.
cs: Základní jméno souboru.

en: This field supports tokens.
cs: Toto pole podporuje tokeny.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
cs: U následujících tokenů nebo typů tokenů chybí požadované informace o jméně a/nebo popisu:

en: Available wildcard characters:!u &ndash; User ID.!n &ndash; Username
cs: Dostupné zástupné znaky:!u &ndash; ID uživatele.!n &ndash; uživatelské jméno

en: Load sample toolbar: !toolbars
cs: Nahrát ukázkovou lištu nástrojů: !toolbars

en: Enter the path to the CSS file (Example: !example1) or a list of CSS files separated with a comma (Example: !example2). Make sure you select the !title_define_css option above.
cs: Zadejte cestu k CSS souboru (Příklad: !example1) nebo seznamu CSS souborů, oddělený čárkou (Příklad: !example2). Ujistěte se, že je vybrána volba !title_define_css výše.

en: Available placeholders:!h &ndash; host name (!host).!t &ndash; path to theme (!theme).
cs: Dostupné zástupné symboly:!h &ndash; jméno hosta (!host).!t &ndash; cesta k tématu vzhledu (!theme).

en: Enter the path to a file with predefined styles (Example: !example1). Make sure you select the !style_define_path option above.
cs: Zadejte cestu k souboru s předdefinovanými styly (Příklad: !example1). Ujistěte se, že je vybrána výše uvedená volba !style_define_path.

en: Available placeholders:!h &ndash; host name (!host).!t &ndash; path to theme (!theme).!m &ndash; path to the CKEditor module (!module).
cs: Dostupné zástupné symboly:!h &ndash; jméno hosta (!host).!t &ndash; cesta k tématu (!theme).!m &ndash; cesta k modulu CKEditor (!module).

en: Available placeholders:!b &ndash; the base URL path of the Drupal installation (!base).!f &ndash; the Drupal file system path where the files are stored (!files).!u &ndash; User ID.!n &ndash; Username.
cs: Dostupné zástupné symboly:!b &ndash; základní URL cesta instalace Drupalu (!base).!f &ndash; cesta souborového systému Drupalu s uloženými soubory (!files).!u &ndash; ID uživatele.!n &ndash; Uživatelské jméno.

en: Available placeholders:!d &ndash; the server path to the document root (!root).!b &ndash; the base URL path of the Drupal installation (!base).!f &ndash; the Drupal file system path where the files are stored (!files).!u &ndash; User ID.!n &ndash; Username.
cs: Dostupné zástupné symboly:!d &ndash; cesta na serveru ke kořenovému adresáři (!root).!b &ndash; základní URL cesta instalace Drupalu (!base).!f &ndash; cesta souborového systému Drupalu s uloženými soubory (!files).!u &ndash; ID uživatele.!n &ndash; Uživatelské jméno.

en: !title <a href="!link" target="_blank">project page</a>
cs: !title <a href="!link" target="_blank">stránka projektu</a>

en: CKEditor profiles can be configured in the !adminpath section. Profiles determine which options are available to users based on the input format system.
cs: Profily CKEditoru je možné nastavit v sekci !adminpath. Profily určují, které volby jsou uživatelům dostupné na základě systému vstupního formátu.

en: The URL of the entity.
cs: URL entity.

en: Tokens related to the "@name" entities.
cs: Tokeny související s entitami „@name“.

en: The "Alt" attribute text
cs: Text atributu „Alt“

en: The "Title" attribute text
cs: Text atributu „Title“

en: CSS and JavaScript
cs: CSS a JavaScript

en: Administer Backup and Migrate
cs: Spravovat Backup and Migrate

en: Use mysqldump command
cs: Použít příkaz mysqldump

en: Add a short description to the backup file.
cs: Přidat krátký popis k souboru se zálohou.

en: Update node alias
cs: Aktualizovat alias uzlu

en: Update taxonomy term alias
cs: Aktualizovat alias termínu taxonomie

en: Update user alias
cs: Aktualizovat alias uživatele

en: Browse available tokens.
cs: Procházet dostupné tokeny.

en: Loading token browser...
cs: Načítání prohlížeče tokenů...

en: <b>Profile</b>: %profile_name
cs: <b>Profil</b>: %profile_name

en: <b>Plugins</b>: %profile_plugins
cs: <b>Pluginy</b>: %profile_plugins
