GrandFoo Install Profile (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (1477 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: enable
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Request new password via e-mail.
ja: パスワードを再発行するためのメールをリクエスト

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き...

en: Create !type
ja: !typeを作成

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Last updated
ja: 最終更新

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Version
ja: バージョン

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Modules
ja: モジュール

en: Visible
ja: 表示

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Unknown
ja: 不明

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Titles
ja: タイトル

en: Paths
ja: パス

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: Files
ja: ファイル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Data type
ja: データ型

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Expanded
ja: 展開

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Database
ja: データベース

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Out of date
ja: 期限切れ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll votes
ja: 投票数

en: Variable name
ja: 変数名

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term ID
ja: タームID

en: User role
ja: 役割

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Severity
ja: 重大度

en: Field name
ja: フィールド名

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Conditions
ja: 条件

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Warning
ja: 警告

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Up
ja: 上へ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: 1 day
ja: 1日

en: Medium
ja: 中程度

en: download
ja: ダウンロード

en: Media
ja: メディア

en: Introduction
ja: 序文

en: System
ja: システム

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Frequency
ja: 周期的

en: help page
ja: ヘルプページ

en: Method
ja: メソッド

en: here
ja: こちら

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Security
ja: セキュリティー

en: Backup
ja: バックアップ

en: Loop
ja: ループ

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: List type
ja: リスト形式

en: months
ja: 月

en: Destination
ja: 送り先

en: Users
ja: ユーザー

en: Site off-line message
ja: サイトオフラインのメッセージ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ja: サイトがオフラインの際に、訪問者へ表示するメッセージを記入してください。

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Random
ja: ランダム

en: Integer
ja: 整数

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Default state
ja: デフォルト状態

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Editor appearance
ja: エディターの外見

en: Cleanup and output
ja: クリーンアップと出力

en: Editor CSS
ja: エディターのCSS

en: Profile
ja: プロフィール

en: You must give a profile name.
ja: プロフィール名を入力してください。

en: text
ja: テキスト

en: Close
ja: 閉じる

en: filters
ja: フィルター

en: File browser settings
ja: ファイルブラウザーの設定

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Property
ja: プロパティー

en: Weeks
ja: 週

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Logout
ja: ログアウト

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Full
ja: すべて

en: Rules
ja: ルール

en: Database name
ja: データベース名

en: Port
ja: ポート

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Root
ja: ルート

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: Show
ja: 表示

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: Clear
ja: クリアー

en: Source
ja: ソース

en: Display all menu items
ja: すべてのメニュー項目を表示

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: equals
ja: 等しい

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: unchanged content
ja: 変更されないコンテンツ

en: unchanged user
ja: 変更されないユーザー

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Negate
ja: 否定

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: created content
ja: 作成されたコンテンツ

en: updated content
ja: 更新されたコンテンツ

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
ja: Drupalのページキャッシュが有効になっている場合、キャッシュから引き出されるページについてはこのイベントが発生しないことに注意してください。

en: viewed content
ja: 閲覧されたコンテンツ

en: deleted content
ja: 削除されたコンテンツ

en: Existing system path
ja: 既存のシステムパス

en: Create or delete a content's URL alias
ja: コンテンツのURLエイリアスを作成または削除

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
ja: 空欄にすると、指定のパスエイリアスに設定されているURLエイリアスを削除します。

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
ja: 空欄にすると、指定のシステムパスに設定されているURLエイリアスを削除します。

en: Send mail to all users of a role
ja: 役割のすべてのユーザーへメールを送信

en: Page redirect
ja: ページリダイレクト

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
ja: 警告: これらの役割に数多くのユーザーが含まれている場合、すべてのメールリクエストをサーバーが一度に処理しきれないといった問題が生じるかもしれません。

en: The mail's subject.
ja: メールの件名

en: The mail's message body.
ja: メールの本文

en: registered user
ja: 登録されたユーザー

en: updated user
ja: 更新されたユーザ

en: viewed user
ja: 閲覧されたユーザー

en: deleted user
ja: 削除されたユーザー

en: User has logged in
ja: ユーザーがログインした

en: logged in user
ja: ログインしたユーザー

en: User has logged out
ja: ユーザーがログアウトした

en: logged out user
ja: ログアウトしたユーザー

en: User has role(s)
ja: ユーザーが役割を保有

en: Whether the user has the selected role(s).
ja: ユーザーが選択した役割に属しているかどうか。

en: any
ja: いずれか

en: Add user role
ja: ユーザーの役割を追加

en: Remove user role
ja: 役割を削除

en: Execute custom PHP code
ja: 独自のPHPコードを実行

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Days
ja: 日

en: Selector
ja: セレクター

en: Log out
ja: ログアウト

en: profile
ja: プロフィール

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Fade
ja: フェード

en: Last run
ja: 最終実行

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Are you sure?
ja: 本当に良いですか?

en: Keep
ja: 保留

en: Convert
ja: 交換

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Style
ja: スタイル

en: Forums
ja: フォーラム

en: revert
ja: 戻す

en: duration
ja: 期間

en: Destination name
ja: 保存先名

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Path Filter
ja: パスフィルター

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Link color
ja: リンクの色

en: Schedules
ja: 予定

en: Date created
ja: 作成日時

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: image
ja: 画像

en: Minutes
ja: 分

en: comment
ja: コメント

en: Unpublished
ja: 未公開

en: !name field is required.
ja: !name フィールドは必須です。

en: Tabs
ja: タブ

en: disable
ja: 無効

en: Line break converter
ja: 改行コンバータ

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: date
ja: 日付

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: Variables
ja: 変数

en: Translation
ja: 翻訳

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: Menus
ja: メニュー

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Form
ja: フォーム

en: years
ja: 年

en: API documentation
ja: API説明書

en: Enable for login links
ja: ログインリンクを有効にする

en: Hide
ja: 非表示

en: Once an hour
ja: 1時間に1回

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Examples:
ja: 例:

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: @module help index
ja: @module のヘルプのインデックス

en: Missing help topic.
ja: ヘルプトピックがありません。

en: Example help
ja: ヘルプの例

en: Usage
ja: 使用方法

en: Available
ja: 利用可能

en: Skin
ja: スキン

en: Initial height
ja: 高さの初期値

en: Initial width
ja: 幅の初期値

en: Resize
ja: リサイズ

en: Execute
ja: 実行

en: Restore
ja: 復元

en: Unconfigured menu block
ja: 未設定のメニューブロック

en: @menu_name (level @level1)
ja: @menu_name (@level1 階層)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層)

en: @menu_name (levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層)

en: 1st level (primary)
ja: 第1階層(プライマリー)

en: 2nd level (secondary)
ja: 第2階層(セカンダリー)

en: 3rd level (tertiary)
ja: 第3階層(tertiary)

en: 4th level
ja: 第4階層

en: 5th level
ja: 第5階層

en: 6th level
ja: 第6階層

en: 7th level
ja: 第7階層

en: 8th level
ja: 第8階層

en: 9th level
ja: 第9階層

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
ja: 旧バージョンのメニューブロックが検出されました。旧バージョンで作成された全てのメニューブロックは新しい差分を含み、もはやどのブロック領域にも配置されません。これらのブロックはすぐに再設定する必要があります。

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Data
ja: データ

en: Node count
ja: ノード数

en: Enable the search module to search help.
ja: ヘルプを検索するモジュールを有効にします。

en: Module help index
ja: モジュールのヘルプのインデックス

en: Search help
ja: ヘルプを検索

en: Advanced help
ja: 高度なヘルプ

en: Allow advanced help and documentation.
ja: 高度なヘルプと文書化を許可します。

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ja: いくつかの例を表示するためヘルプアイコンをクリックするのは、PHP( wikipedia.org )について役立ちます。検索機能を試すには、必ずインデックスを更新するためにcronを実行して下さい。

en: Advanced help example
ja: 高度なヘルプの例

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ja: この例は高度なヘルプモジュールを説明するのに役立つモジュールです。

en: Number of views
ja: 参照回数

en: About
ja: アバウト

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Create new profile
ja: 新しいプロフィールを作成

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: After saving a new comment
ja: 新しいコメントを保存後

en: After deleting a comment
ja: コメントの削除後

en: After deleting a term
ja: タームの削除後

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Content language
ja: コンテンツの言語

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Nid
ja: ノードID

en: clone
ja: 複製

en: Translate
ja: 翻訳

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: Element
ja: エレメント

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
ja: 本当に、 "%name" ブロックを削除してよろしいですか?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層で展開)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層で展開)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
ja: 第1階層からスタートするブロックは常に表示されます。第2階層以上の深さのブロックは、ブロックのツリーにアクティブなメニュー項目への経路があるときにのみ表示されます。

en: Adding menu blocks
ja: メニューブロックを追加する

en: Configuring menu blocks
ja: メニューブロックの設定

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
ja: メニューブロックを追加・設定する際、いくつかの追加設定が利用できます。

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
ja: 第1階層から始まるメニュー階層の場合、デフォルトのブロックタイトルがメニュー名になります。第2階層やそれより深い階層の場合は、指定された階層の親メニュー項目がデフォルトのブロックタイトルになります。

en: Styling menu blocks
ja: メニューブロックの表示方法

en: Menu block API
ja: メニューブロック API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
ja: 開発者は、ブロック領域外で独自のメニュー階層を作成するために API を利用できます。全ての公開 API 関数は menu_block.module ファイルに記載されています。

en: Add menu block
ja: メニューブロックの追加

en: Add a new menu block.
ja: メニューブロックを追加します。

en: Delete menu block
ja: メニューブロックの削除

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Provides configurable blocks of menu items.
ja: 設定可能なメニュー項目のブロックを提供します。

en: Patterns
ja: パターン

en: Entity type
ja: エンティティータイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: @menu_name (active menu item)
ja: @menu_name (アクティブなメニュー項目)

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Make the starting level follow the active menu item.
ja: 開始階層を、アクティブなメニュー項目に従わせる

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
ja: アクティブなメニュー項目が上で指定された階層よりも深い場合、開始階層はアクティブなメニュー項目に従います。それ以外の場合、開始階層は固定されたままです。

en: Starting level will be
ja: 開始階層は次のようになります

en: Active menu item
ja: アクティブなメニュー項目

en: Children of active menu item
ja: アクティブなメニュー項目の下位

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
ja: アクティブなメニュー項目に従う際、開始レベルはアクティブなメニュー項目であるか、それの下位であるかを指定してください。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
ja: 開始階層からの、メニューツリーの最大の深さを指定します。

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
ja: アクティブな経路の各項目を並び替える。深いか広いメニュー階層が使用される時、アクティブなメニュー項目の下位はページ再読込み時により簡単に見ることができます。

en: Make the starting level follow the active menu item
ja: 開始階層をアクティブなメニュー項目に従わせる。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
ja: 開始レベルからの、最大のツリーの深さを指定します。1の最大の深さを持つブロックは、下位を表示しない一つのネストされないリンクのリストです。

en: Rule
ja: ルール

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: pixels
ja: ピクセル

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Per page gallery
ja: ページ毎のギャラリー

en: Per post gallery
ja: 投稿毎のギャラリー

en: No gallery
ja: ギャラリー無し

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: export
ja: エクスポート

en: Backup and Migrate
ja: バックアップと移動

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ja: データベースのバックアップと復元や、別のDrupalサイト間とのデータの移動を行います。

en: Backup the database.
ja: データベースをバックアップします。

en: Restore the database from a previous backup
ja: 以前のバックアップからデータベースを復元します。

en: Backup every
ja: バックアップ間隔

en: Number of Backup files to keep
ja: 保存するバックアップファイル数

en: Exclude the following tables altogether
ja: 以下のテーブル全体を除外

en: The selected tables will not be added to the backup file.
ja: バックアップファイルに追加しないテーブルを指定します。

en: Exclude the data from the following tables
ja: 以下のテーブルのデータを除外

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
ja: 内容を除外し、構造のみをバックアップするテーブルを指定します。 これはファイルサイズを減らすために、キャッシュデータを除外するのに役立ちます。

en: Backup file name
ja: バックアップファイル名

en: No Compression
ja: 圧縮しない

en: GZip
ja: GZIP圧縮

en: BZip
ja: BZIP圧縮

en: Compression
ja: 圧縮

en: Append a timestamp.
ja: タイムスタンプを付加

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
ja: PHP の <a href="!url">date()</a> 関数で使用する書式文字列である必要があります。

en: Save these settings.
ja: これらの設定を保存

en: Upload a Backup File
ja: バックアップファイルのアップロード

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
ja: このモジュールの、このバージョンで作成されたバックアップファイルをアップロードします。 他のデータベースバックアップには、インポートに別のツールを使用してください。 最大ファイルサイズ： %size

en: Unable to open file %file to restore database
ja: データベースを復元するためのファイル %file を開くことができません

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrate は、保存先ディレクトリー %directory にテストテキストファイルを書き込むことができず、そのためバックアップ保存先のセキュリティーを確認できませんでした。 保存先が書き込み可能で、安全となるまで、サーバーへのバックアップは使用不可能となります。

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrateは、保存先ディレクトリーにパブリックアクセスが可能なため、サーバーへのバックアップファイルの保存は行いません。 サーバーへファイルを保存したい場合は、'%directory' ディレクトリーを安全にしてください。

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
ja: 素早く、不要なデータなしで、Drupalデータベースのバックアップや移動をできるようにします。

en: Run cron
ja: cronの実行

en: Enable developer modules
ja: 開発者用モジュールの有効化

en: Disable developer modules
ja: 開発者用モジュールの無効化

en: Current anonymous / authenticated users
ja: 現在の匿名／認証ユーザ

en: Disabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが無効化されました： !module-list

en: No developer modules are enabled.
ja: 使用可能な開発者用モジュールはありません。

en: translate
ja: 翻訳

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Module filter
ja: モジュールフィルター

en: Filter the modules list.
ja: モジュールリストを絞り込みます。

en: Filter by event
ja: イベントで絞り込み

en: Active rules
ja: アクティブルール

en: Inactive rules
ja: 非アクティブルール

en: created comment
ja: 作成されたコメント

en: updated comment
ja: 更新されたコメント

en: deleted comment
ja: 削除されたコメント

en: URL alias exists
ja: URLエイリアスが存在する

en: Cron maintenance tasks are performed
ja: Cronのタスクが実行された

en: Set breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: ends with
ja: 以下で終わる

en: Send mail
ja: メール送信

en: Comma
ja: コンマ

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: XSS Filter
ja: XSSフィルター

en: XSS Filter.
ja: XSSフィルター。

en: create a new profile
ja: 新しいプロフィールを作成

en: create the global profile
ja: 共通プロフィールを作成

en: Switch to plain text editor
ja: プレーンテキストエディターに切り替え

en: Switch to rich text editor
ja: リッチテキストエディターに切り替え

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Auto-detect language
ja: 言語の自動判別

en: System path to the private folder is: !system_path.
ja: プライベートフォルダーへのシステムパスです: !system_path

en: Current path: !path
ja: 現在のパス: !path

en: Security filters
ja: セキュリティーフィルター

en: Security settings
ja: セキュリティー設定

en: Enter mode
ja: Enterモード

en: Font formats
ja: フォント書式

en: Predefined styles
ja: 定義済スタイル

en: Predefined styles path
ja: 定義済スタイルパス

en: Path to uploaded files
ja: アップロードされたファイルのパス

en: Absolute path to uploaded files
ja: アップロードされたファイルの絶対パス

en: Link to paths only
ja: パスへのリンクのみ

en: Link using internal: links
ja: 内部を使用するリンク: リンク

en: Path Filter & Link To Content integration
ja: パスフィルターとコンテンツへのリンクの統合

en: Link To Content
ja: コンテンツへのリンク

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
ja: このプロフィール名は予約されています。異なる名前を選択して下さい。

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
ja: プロフィール名はユニークでなければいけません。この名前のプロフィールは既に存在します。

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Uploading images and files
ja: 画像とファイルのアップロード中

en: There are three ways for uploading files:
ja: ファイルをアップロードするには3つの方法があります:

en: By using the core upload module.
ja: コアのアップロードモジュールを使用する。

en: Rich text editor settings
ja: リッチテキストエディター設定

en: Configure the rich text editor.
ja: リッチテキストエディターを設定します。

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Add !name
ja: !nameを追加

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Link this field to its node
ja: このフィールドを関連するノードへリンク

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Add more
ja: さらに追加

en: database update script
ja: データベース更新スクリプト

en: is greater than
ja: 以下より大きい

en: Overwrite
ja: 上書き

en: PHP Evaluation
ja: PHPの評価

en: viewed comment
ja: 閲覧されたコメント

en: After saving new content
ja: 新しいコンテンツを保存後

en: After updating existing content
ja: 既存のコンテンツを更新後

en: saved content
ja: 保存されたコンテンツ

en: After deleting content
ja: コンテンツを削除後

en: Content is published
ja: コンテンツが「掲載」

en: Content is sticky
ja: コンテンツが「リスト上部に固定」

en: Content is promoted to frontpage
ja: コンテンツが「フロントページへ掲載」

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
ja: &lt;?php ?&gt; デリミタの中に記述したPHPコードは評価され、その出力結果と差し替えられます。例） &lt;? echo 1+1?&gt; は 2 に置き換えられます。

en: Furthermore you can make use of the following variables:
ja: さらに以下の変数を使用できます:

en: truth value
ja: 真偽値

en: rules
ja: ルール

en: Successfully sent email to %recipient
ja: %recipient へのメール送信に成功しました。

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
ja: 役割 %roles へのメール送信に成功しました。

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
ja: メールを送る側のメールアドレス。空欄にすると、サイトのメールアドレスを使用します。

en: After saving a new term
ja: 新しいタームの保存後

en: created term
ja: 作成されたターム

en: updated term
ja: 更新されたターム

en: unchanged term
ja: 変更されないターム

en: Block a user
ja: ユーザーをブロック

en: Rule sets
ja: ルールセット

en: Rule set
ja: ルールセット

en: Scheduled evaluation date
ja: 予定評価日時

en: Rules Scheduler
ja: ルールスケジューラー

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Basic options
ja: 基本オプション

en: Punctuation
ja: 句読点

en: Use theme CSS
ja: テーマCSSを使用

en: Define CSS
ja: CSSを定義

en: Current date
ja: 現在の日時

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Comment count
ja: コメント数

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Adjust top margin
ja: トップマージンの調整

en: Keep menu at top of page
ja: ページトップにメニューを維持

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ja: Utilityモジュールがこの目的のためにインストールされている場合、それの無効化とアンインストールを行っても支障はありません。

en: Move local tasks into menu
ja: ローカルタスクをメニューへ移動

en: Administration menu settings
ja: アドミニストレーションメニューの設定

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Display additional data for each menu item
ja: 各メニュー項目の追加データを表示

en: Display the selected items next to each menu item link.
ja: 各メニュー項目リンクの隣に、選択された項目を表示します。

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ja: 有効にした場合、サイトのパーミッションにかかわらず、すべてのメニュー項目が表示されます。<em>注意： 実稼働中のサイトでは有効にしないでください。</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが有効化されました： !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 メニューの外観をカスタマイズするには、以下の設定を使用してください。

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 また、未ログイン／認証ユーザー数の表示や、モジュールが独自のカスタムメニュー項目を追加できるようにします。 メニューの統合はモジュールによって異なります。 例えば拡張モジュールの<a href="@drupal">Devel</a>は、開発ツールへの素早いアクセスを提供するために、Administration menuモジュールを有効に活用します。

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ja: アドミニストレーションメニューの<a href="@settings">設定ページ</a>では、メニューの振る舞いや外観の要素の変更を行うことができます。 メニューの外観はサイトテーマに依存するため、実質的なカスタマイズはサイトテーマやCSSファイルの変更が必要となります。 テーマやCSSのカスタマイズに関する詳細は、README.txtファイルを参照してください。

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ja: アドミニストレーションメニューに表示されるメニュー項目は、表示するユーザーの実際のパーミッションに依存します。 第1に、アドミニストレーションメニューは、「アドミニストレーションメニューへのアクセス」権限（admin_menuモジュール）を持つ役割のユーザーにのみ表示されます。 第2に、ユーザーは管理リンクを表示するための「管理ページへのアクセス」権限（systemモジュール）を持つ役割のメンバーである必要があります。 第3に、現在許可されるリンクのみが表示されます。 例えばユーザーが、「権限の管理」権限（userモジュール）と「ユーザーの管理」権限（userモジュール）を持つ役割のメンバーではない場合は、「ユーザーの管理」メニュー項目は表示されません。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Adjust administration menu settings.
ja: アドミニストレーションメニューの設定を行います。

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ja: 適切なパーミッションを持つユーザーに対して、大部分の管理タスクと一般的なアクセス先へのドロップダウンメニューを提供します。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Array
ja: 配列

en: Link ID
ja: リンクID

en: Ampersand
ja: アンパサンド（&amp;）

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ja: メール用のデフォルト言語と、サイト表示用の好みの言語を指定してください。

en: integer
ja: 整数

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Edit !type
ja: !typeを編集

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Add event
ja: イベントを追加

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Elements
ja: エレメント

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Hello <strong>@username</strong>
ja: ようこそ <strong>@username</strong>さん

en: Show shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
ja: テーマシステムを初期化する可能性のあるアクションがあることに注意してください。初期化してしまうと、どんなモジュールでも従来のテーマを変更できなくなります。

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
ja: 予定タスクを表示するには、<a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>モジュールをインストールしてください。

en: Delete a scheduled task
ja: 予定タスクの削除

en: Scheduled date
ja: 予定日時

en: Scheduled date and time stamp
ja: 予定の日付とタイムスタンプ

en: User provided identifier
ja: ユーザー指定の識別子

en: ID to recognize this specific scheduled task
ja: 特定の予定タスクを判別するID

en: Save !type
ja: !typeを保存

en: Delete !type
ja: !typeを削除

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Path to uploaded files relative to the document root.
ja: ドキュメントルートからの相対的にアップロードされたファイルのパス。

en: What You See Is What You Get
ja: あなたが見るものはあなたが得るもの

en: official project page
ja: 公式プロジェクトページ

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Submitted by !username on !datetime.
ja: 投稿者：!username 日時：@datetime

en: CKEditor Global Profile
ja: CKEditor共通プロフィール

en: Always run security filters for CKEditor.
ja: CKEditorに常にセキュリティーフィルターを実行します。

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
ja: CKEditorが開始すると自動的にセキュリティーフィルターは実行されます。

en: CKEditor default
ja: CKEditorデフォルト

en: Select manually
ja: 手動選択

en: Color module: base
ja: カラーモジュール: base

en: Color module: top
ja: カラーモジュール: top

en: Color module: bottom
ja: カラーモジュール: bottom

en: The language for the CKEditor interface.
ja: CKEditorインターフェースの言語。

en: Use theme ckeditor.styles.js
ja: テーマのckeditor.styles.jsを使用

en: Define path to ckeditor.styles.js
ja: ckeditor.styles.jsへのパスを定義

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
ja: ファイルアップロードに使用したいファイルブラウザーを選択して下さい。

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
ja: 画像アップロードに使用したいファイルブラウザーを選択して下さい。

en: Path to CKEditor
ja: CKEditorへのパス

en: Local path to CKEditor
ja: CKEditorへのローカルパス

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
ja: CKEditorがアップロードされたファイルを保存するプライベートディレクトリーの場所への相対パスです。

en: for developers only
ja: 開発者向け

en: CKEditor homepage
ja: CKEditorホームページ

en: Take a look at !listlink when installing CKEditor.
ja: CKEditorをインストールする際には、 !listlink を参照してください。

en: Choose a CKEditor skin.
ja: CKEditorスキンを選んで下さい。

en: Insert Teaser Break
ja: ティーザー区切りを挿入

en: Insert Page Break
ja: 改ページを挿入

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
ja: 文書は既にティーザー区切りを含んでいます。まずそれを削除してから続行しますか?

en: Exported content
ja: エクスポートしたコンテンツ

en: override
ja: 上書き

en: There are no !items to display.
ja: 表示する!itemsが何もありません。

en: Are you sure you want to delete this !type?
ja: この!typeを本当に削除してもよろしいですか?

en: List !type
ja: !typeの一覧

en: Export !type
ja: !typeをエクスポート

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
ja: データベースのタイプです。Drupalは一度に一つだけのデータベースタイプをサポートしますので、これは現在のデータベースタイプと同じである必要があります。。

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
ja: データベースの名前です。データベースは既に存在することが必要で、それはあなたのために作成されません。

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
ja: データベースへの書き込み権限を持つユーザー名を入力します。

en: The database name is not valid.
ja: データベース名が不正です。

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
ja: 指定テーブルかバックアップファイルからの指定テーブルのデータを無視できます。キャッシュデータや他のアプリケーションによりテーブルと同様に必要としない事を知っているデータだけを無視します。除外するテーブルはDrupalインストール時に破壊されるので、<strong>何をすればいいか分からない場合はこれらの設定を変えないで下さい。</strong>

en: Lock tables during backup
ja: バックアップ中にテーブルをロックする

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
ja: これはデータの破損の減少に役立ちますが、サイトが応答不能になる可能性があります。

en: %num SQL commands executed.
ja: %num個のSQLコマンドが実行されました。

en: MySQL Database
ja: MySQLデータベース

en: Default Database
ja: デフォルトデータベース

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
ja: バックアップファイルを送信するメールアドレスを入力して下さい。メールサーバーが巨大な添付ファイルを処理できるかどうかを確認して下さい。

en: Database backup from !site: !file
ja: !siteのデータベースバックアップ: !file

en: Database backup attached.
ja: データベースバックアップは添付されました。

en: Server Directory
ja: サーバーディレクトリー

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
ja: バックアップを保存するディレクトリーパスを入力します。Drupalルートパスからの相対パスを使用するためには相対パスを使用します。このパスへのWebサーバーの書き込み権限が必要です。

en: Change file mode (chmod)
ja: ファイルモードを変更(chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたモードにchmodされます。8進数書式(例:644または0644)でモードを指定するかこの機能を無効にするために空白にします。

en: Change file group (chgrp)
ja: ファイル所有グループを変更(chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたグループにchgrpされます。この機能を無効にするためには空白にします。

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
ja: モード変更フィールドに8進数値(例:644または0644)で正しく入力するか、空白にする必要があります。

en: Manual Backups Directory
ja: 手動バックアップディレクトリー

en: Scheduled Backups Directory
ja: 自動バックアップディレクトリー

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
ja: Webサーバーが書き込み可能な任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のデータベースにインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のMySQLデータベースへインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
ja: FTPサーバー上の任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: FTP Directory
ja: FTPディレクトリー

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
ja: あなたの!link上のバケットにバックアップファイルを保存します。

en: Amazon S3 account
ja: Amazon S3アカウント

en: Amazon S3 Bucket
ja: Amazon S3バケット

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
ja: 指定されたメールアドレスに添付ファイルとしてバックアップを送信します。

en: There are no backup files to display.
ja: 表示すべきバックアップファイルがありません。

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
ja: 復元先のデータベースを選択します。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースに復元されます。

en: Are you sure you want to restore the database?
ja: データベースに本当に復元してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: バックアップファイル%file_idからデータベースに本当に復元してもよろしいですか? これはいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: 復元はいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
ja: バックアップファイルを本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
ja: バックアップファイル %file_idを本当に削除してもよろしいですか? <strong>このアクションはやり直しできません。</strong>

en: Backup Source
ja: バックアップ元

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
ja: バックアップするデータベースを選びます。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースがバックアップされます。

en: Destinations
ja: 保存先

en: destinations
ja: 保存先

en: destination
ja: 保存先

en: Add a new @s destination.
ja: @s保存先を追加します。

en: Choose the type of destination you would like to create:
ja: 作成したい保存先のタイプを選択:

en: No destination types available.
ja: 利用可能な保存先のタイプがありません。

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
ja: 保存先%nameを本当に削除してもよろしいですか? この保存先に保存されたバックアップファイルは削除されます。

en: list files
ja: ファイルを一覧

en: restore
ja: 復元

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
ja:  現在の保存されたパスワードを変更したい場合はパスワードを入力する必要があります。

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
ja: ファイル暗号化(実験的)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
ja: 暗号化ファイルはバックアップと移行かつ同じ暗号化キーを持つサイト上にのみ復元されます。<strong>この機能は実験的で、テストのためにのみ使用されるべきです。</strong>

en: File Encryption
ja: ファイル暗号化

en: Install the !link to enable backup file encryption.
ja: バックアップファイル暗号化を有効にするため!linkをインストールします。

en: AES Encryption Module
ja: AES暗号化モジュール

en: No Encryption
ja: 暗号化無し

en: AES Encryption
ja: AES暗号化

en: Send an email if backup succeeds
ja: バックアップ成功後メール送信

en: Email Address for Success Notices
ja: 成功通知先のメールアドレス

en: Send an email if backup fails
ja: バックアップ失敗時にメールを送信

en: Email Address for Failure Notices
ja: 失敗通知先のメールアドレス

en: !site backup succeeded
ja: !siteのバックアップに成功しました

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより成功しました:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
ja: サイトバックアップは成功しました。

en: !site backup failed
ja: !siteのバックアップに失敗しました

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより失敗しました:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
ja: サイトのバックアップは未知の理由により失敗しました。

en: Disable query log
ja: クエリーログを無効化

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
ja: バックアップ処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。バックアップが完了した後、再び有効にされます。これは非常に推奨されます。

en: Take site offline
ja: サイトをオフラインにする

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
ja: バックアップ処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。バックアップが完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
ja: 復元処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。復元が完了した後、再び有効にされます。これは強く推奨されます。

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
ja: 復元処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。復元が完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: View as checkboxes
ja: チェックボックスとして表示

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: You can use tokens in the file name.
ja: ファイル名にトークンを使用できます。

en: profiles
ja: プロフィール

en: Untitled Profile
ja: 無題のプロフィール

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
ja: %nameのプロフィールを本当に削除してもよろしいですか? どれかのスケジュールがこのプロフィールを使用しているなら無効になります。

en: schedule
ja: スケジュール

en: schedules
ja: スケジュール

en: Untitled Schedule
ja: 無題のスケジュール

en: No tables excluded
ja: 除外されたテーブルはありません

en: No data omitted
ja: 無視されたデータはありません

en: Schedule Name
ja: スケジュール名

en: Settings Profile
ja: プロフィールを設定

en: -- None Available --
ja: -- 利用できません --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
ja: 古いものを削除する前に保存しておくバックアップファイルの数です。バックアップを削除しないには0を使用します。<strong>制限をしている場合、保存先にある他のファイルは削除されます。</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。

en: Create new destination
ja: 新しい保存先を作成

en: Backup period must be a number greater than 0.
ja: バックアップ期間は0より大きい数字にする必要があります。

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
ja: 保存数は0以上の正の整数にする必要があります。

en: Once a second
ja: 1秒に1回

en: Every @count seconds
ja: @count秒毎

en: Once a minute
ja: 1分に1回

en: Every @count minutes
ja: @count分毎

en: Every @count hours
ja: @count時間毎

en: Every @count days
ja: @count日毎

en: Once a week
ja: 週に1回

en: Every @count weeks
ja: @count週毎

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ja: Backup and Migrate は Drupalのデータベースをバックアップし、インストールされた一つのDrupalシステムから別のDrupalへと容易に移行するというタスクを行います。すべてのデータベースを入るにバックアップするかダウンロードし、また、以前のバックアップから復元するという機能を提供します。バックアップ操作をスケジュール化することもできます。バックアップの圧縮もサポートしています。このモジュールで作成されたデータベースのバックアップファイルは、このインストールされたDrupalやほかのどのDrupalにも<a href="/ja/admin/content/backup_migrate/restore">復元機能</a>でインポートすることが可能です。また、<a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a>のようなデータベースツールやMySQLのラインコマンドを使うこともできます。

en: restore feature
ja: 復元機能

en: Quick Backup Tab
ja: クイックバックアップタブ

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
ja: 単純に手動でデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。このモジュールの使用についてより詳しい情報は!helppageを参照して下さい。

en: Advanced Backup Tab
ja: 高度なバックアップタブ

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
ja: より高度なオプションでデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。保存された任意の!profilelinkがある場合、それらのオプションを読み込むことができます。新しい設定プロフィールとしてそれらの設定に加えた変更を保存可能です。

en: settings profiles
ja: プロフィールを設定

en: Restore Tab
ja: 復元タブ

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
ja: バックアップと移行のバックアップファイルをアップロードします。復元機能はphpMyAdminのような他のソースからのデータベースダンプでは稼働しません。

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
ja: 保存先はバックアップファイルを保存でき、それらを読み込みできる場所です。

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
ja: ファイルはあなたのサーバー上のディレクトリーに保存され、あなたのデスクトップにダウンロードされるか指定されたメールアカウントに送信されます。保存先タブから生成でき、保存先を削除、編集でき、あるいは既存の利用可能な保存先にバックアップされたファイルを一覧できます。

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
ja: プロフィールはバックアップ設定に保存されます。プロフィールはバックアップファイル名、圧縮やタイムスタンプ設定と同様にテーブル除外設定を保存します。!schedulelinkや!manuallinkにプロフィールを使用できます。

en: manual backups
ja: 手動バックアップ

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
ja: プロフィールを追加タブを使用するか、高度なバックアップページの"これらの設定を保存"ボタンをチェックすることでプロフィールを作成できます。

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
ja: <a href="!cronurl">cron</a>を使用する標準的なスケジュールでデータベースを自動バックアップします。

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
ja: それぞれのスケジュールは1回のcron実行毎の最大回数実行するので、あなたのcronが実行されるように設定された以上に繰り返されることはありません。スケジュールにつき保存するバックアップの数を指定する場合、古いバックアップは新しいものが作成される度に削除されていきます。<strong>保存するバックアップの数を指定する場合、そのスケジュール保存先にある他のバックアップファイルは削除されます。</strong>

en: You do not have permission to back up this site.
ja: このサイトをバックアップする権限がありません。

en: -- Select a Settings Profile --
ja: -- プロフィール設定を選択 --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
ja: プロフィールを読み込めます。以下で行った変更は全て破棄されます。

en: Load Settings
ja: 設定を読み込む

en: Load Profile
ja: プロフィールを読み込む

en: Quick Backup
ja: クイックバックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
ja: より詳しいバックアップオプションは、<a href="!advancedurl">高度なバックアップページ</a>で試して下さい。

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
ja: ソースはそれ自身にバックアップできません。このバックアップに異なる保存先を指定して下さい。

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
ja: !profile !submitを使用して!fromから!toへバックアップ

en: Backup Destination
ja: バックアップ保存先

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。デスクトップにファイルをダウンロードするには'ダウンロード'を選択します。

en: Save the settings as
ja: 設定を保存

en: Replace the '%profile' profile
ja: '%profile'プロフィールを置換

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
ja: 'プロフィールを作成'を選択した場合これはあなたのプロフィールの名前になり、それ以外では'%profile'プロフィールの名前になります。

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
ja: 設定の名前を選んで下さい。あなたの設定はプロフィールとして保存され、<a href="!url">プロフィールタブ</a>に表示されます。

en: Save Without Backing Up
ja: バックアップせずに保存

en: Restore to
ja: 以下に復元

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
ja: <p>もしくは<a href="!url">保存されたバックアップ保存先</a>のファイルの1つを復元できます。</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
ja: <a href="!restoreurl">再度復元</a>

en: Advanced Backup
ja: 高度なバックアップ

en: The filter settings for the profile.
ja: プロフィールのフィルター設定です。

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
ja: バックアップへのソースの{backup_migrate_destination}.destination_id

en: Default Schedule
ja: デフォルトスケジュール

en: The db source to backup from.
ja: バックアップされたデータベースのソースです。

en: Entities
ja: エンティティー

en: The human readable label.
ja: 人間が判別可能なラベル。

en: Restore now
ja: 今すぐ復元

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
ja: ブックの一部の場合、このブックページが含まれているブック。

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: The node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノード。

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The unique ID of the node.
ja: ノードのユニークID。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The author of the node.
ja: ノードの作成者。

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
ja: 投票ノードに投票された数。

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: The length of time the poll node is set to run.
ja: 投票のノードが有効な期間。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The size of the file, in kilobytes.
ja: ファイルのサイズ（キロバイト）

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The url of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: The unique ID of the node's revision.
ja: ノードのリビジョンのユニークID。

en: Is new
ja: 新しい

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ja: 新しいノードでありデータベースにまだ保存されていないかどうか。

en: Promoted to frontpage
ja: フロントページへ掲載

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
ja: ノードがフロントページへ掲載されているかどうか。

en: Sticky in lists
ja: リスト上部に固定

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
ja: ノードが表示される際、リスト上部に固定されているかどうか。

en: Comments allowed
ja: コメント許可

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
ja: このノードでコメントが許可されているかどうか: 0 = 不許可、1 = クローズド (閲覧のみ)、2 = オープン (閲覧/書込)。

en: the list of common problems
ja: 共通問題のリスト

en: Embed Media Dialog
ja: 埋め込みメディアダイアログ

en: Embed media code
ja: 埋め込みメディアコード

en: Paste embed code here
ja: 埋め込みコードをここに貼り付け

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Sort By
ja: 並び替え

en: The subject of the comment.
ja: コメントの件名。

en: The currently logged in user.
ja: 現在ログイン中のユーザー。

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
ja: タームのウェイト。タームの表示順を決定する際に使用します。

en: The parent terms of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの親ターム。

en: The roles of the user.
ja: ユーザーの役割。

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成するエイリアスの最大文字数。100がおすすめです。設定可能な最大値は @max です。詳しくは<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ja: 特定の文字（アクセント記号がついたもの等）がパターンに含まれる場合に、それらをASCII-96のアルファベットに自動エイリアス設定で置換しますか？置換はTransliterationモジュールで行われます。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: The file description
ja: ファイルの説明

en: Get from current locale (default)
ja: 現在のロケールから取得(デフォルト)

en: Left-To-Right
ja: 左から右

en: Right-To-Left
ja: 右から左

en: Use custom formatting options
ja: 独自のフォーマットオプションを使用

en: Custom formatting options
ja: 独自のフォーマットオプション

en: CKFinder settings
ja: CKFinderの設定

en: Force pasting as plain text
ja: 強制的にプレーンテキストとして貼り付け

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
ja: 有効の場合、HTMLコンテンツは貼り付ける際に自動的にプレーンテキストへ変更されます。

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Configure menu block.
ja: メニューブロックの設定

en: Delete scheduled tasks
ja: 予定タスクを削除

en: Footer first column
ja: フッターの最初のカラム

en: Footer second column
ja: フッター　2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッター　3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッター　4番目のカラム

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Add new XML sitemap
ja: XMLサイトマップを追加

en: A module provides this configuration.
ja: この設定を提供しているモジュール。

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライトされた

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: published by !username on !datetime
ja: !username によって !datetime に投稿されました

en: Data comparison
ja: データ比較

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
ja: この設定は固定で、変更できません。

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
ja: この設定はモジュールによるものですが、変更されています。

en: A custom configuration by a user.
ja: ユーザー単位の独自設定。

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
ja: 新しいリビジョンを保存する場合、このバージョンの変更に関する説明がログエントリーに記録されます。

en: Creates revision
ja: リビジョンを作成

en: Whether saving this node creates a new revision.
ja: このノードを保存すると新しいリビジョンを作成するかどうか。

en: The current date and time.
ja: 現在日時。

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスに含まれるコンポーネント毎の最大文字数（例: [title]）。100がおすすめです。指定可能な最大値は@maxです。より詳しい情報は<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ja: @name をセパレーターに設定していますので、文字列に含まれているものは取り除かれます。それにより、問題が起きる可能性のあるパターン（特にターム:パスのトークンが含まれているもの）もあります。「セパレーターに置換」するアクションを @name にセットする必要があるかもしれません。

en: PHP evaluation
ja: PHP実行

en: Condition set (OR)
ja: 条件セット (OR)

en: Condition set (AND)
ja: 条件セット (AND)

en: Action set
ja: アクションセット

en: Administer rule configurations
ja: ルールの設定を管理

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ja: イベントに対する反応と、条件付きで実行するアクション。

en: unlabeled
ja: ラベルなし

en: Current list item
ja: 現在のリスト項目

en: Site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の設定とその他の共通した情報。

en: After updating an existing comment
ja: 既存のコメントを更新後

en: Before saving a comment
ja: コメントを保存前

en: saved comment
ja: 保存されたコメント

en: unchanged comment
ja: 変更しないコメント

en: A comment is viewed
ja: コメントが閲覧されている

en: Revision identifier
ja: リビジョンの識別子

en: Set a data value
ja: データの値をセット

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
ja: データセレクターを使用して手を加えるデータを指定してください。例: "node:author:name"。

en: The new value to set for the specified data.
ja: 指定されたデータにセットする新しい値。

en: Fetch entity by id
ja: IDでエンティティーを読み込み

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: Fetched entity
ja: 読み込まれたエンティティー

en: Fetch entity by property
ja: プロパティーでエンティティーを読み込み

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: The property by which the entity is to be selected.
ja: エンティティーの選択基準となるプロパティー。

en: The property value of the entity to be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのプロパティーの値。

en: Limit result count
ja: 結果の件数を制限

en: Limit the maximum number of fetched entities.
ja: 読み込むエンティティーの最大数を制限します。

en: Create a new entity
ja: 新しいエンティティーを作成

en: Specifies the type of the entity that should be created.
ja: 作成するエンティティーのタイプを指定してください。

en: Created entity
ja: 作成されたエンティティー

en: Save entity
ja: エンティティーを保存

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
ja: 恒久的に保存するエンティティーを指定してください。

en: Force saving immediately
ja: 強制的に即時保存

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
ja: 通常、保存は処理の最後まで行われませんので、複数の保存が一度になされます。このオプションを有効にすると、強制的にすぐ保存するようになります。

en: Delete entity
ja: エンティティーを削除

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
ja: 恒久的に削除するエンティティーを指定してください。

en: The data list, to which an item is to be added.
ja: 項目を追加するデータリスト。

en: Item to add
ja: 追加する項目

en: Insert position
ja: 挿入位置

en: The data list for which an item is to be removed.
ja: 項目を削除するデータリスト。

en: Item to remove
ja: 削除する項目

en: Add a variable
ja: 変数を追加

en: Specifies the type of the variable that should be added.
ja: 追加する変数のタイプを指定してください。

en: Added variable
ja: 追加された変数

en: Create a data structure
ja: データ構造を作成

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
ja: 作成するデータ構造のタイプを指定してください。

en: Created data
ja: 作成されたデータ

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
ja: <strong>選択したデータ:</strong> %selector

en: Reload form
ja: フォームを再読み込み

en: Append the item to the end.
ja: 最後に項目を追加。

en: Prepend the item to the front.
ja: 最初に項目を追加。

en: Data to compare
ja: 比較するデータ

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
ja: 比較するデータを、データセレクターを用いて指定してください。例: "node:author:name"。

en: The comparison operator.
ja: 比較演算子。

en: Data value
ja: データの値

en: The value to compare the data with.
ja: データと比較する値。

en: Entity is new
ja: エンティティーが新しい

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
ja: 条件を評価するエンティティーを指定してください。

en: Entity has field
ja: エンティティーにはフィールドがある

en: The name of the field to check for.
ja: チェックするフィールド名。

en: Compare two data values of the same type with each other.
ja: 同じタイプの二つのデータの値を比較します。

en: is lower than
ja: 以下より小さい

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
ja: この条件は、指定されたエンティティーがまさに作成されたところでデータベースにまだ保存されていないかどうか判定します。

en: Before saving content
ja: コンテンツを保存前

en: Content is viewed
ja: コンテンツが閲覧されている

en: view mode
ja: 閲覧モード

en: Content is of type
ja: コンテンツが特定のタイプ

en: The content type(s) to check for.
ja: チェックするコンテンツタイプ。

en: Create or delete any URL alias
ja: URLエイリアスを作成または削除

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ja: エイリアス化したい既存のパスを指定してください。例: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2。

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: このデータにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、aboutページに対する「about」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
ja: 指定があれば、URLエイリアスにその言語が追記されます。

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: コンテンツにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、aboutページに対する「about」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: Leave it empty to delete the URL alias.
ja: 空欄にすると、URLエイリアスを削除します。

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
ja: タクソノミータームのURLエイリアスを作成または削除

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
ja: タームにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、Drupalタームに対する「content/drupal」です。相対パスを使用し、末尾にスラッシュを含めないでください。

en: Path has URL alias
ja: パスにURLエイリアスがある

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ja: チェックする既存のパスを指定してください。例: node/28、forum/1、taxonomy/term/1+2。

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
ja: チェックするURLエイリアスを指定してください。例えば、aboutページの"about"です。

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
ja: 処理した値を返すPHPコードを &lt;?php ?&gt; 無しで入力してください。選択した値は変数$valueで利用可能です。例: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
ja: 変数を変更したい場合は、新しい値の変数を返すだけにします。例: !code

en: Add offset
ja: オフセットを追加

en: Add an offset to the selected date.
ja: 選択したデータにオフセットを追加します。

en: Note that you can also specify negative numbers.
ja: 負の数値をも指定できることに注意してください。

en: text token
ja: テキストトークン

en: formatted text
ja: フォーマット済みテキスト

en: decimal number
ja: 10進数

en: list of text
ja: テキストのリスト

en: list of integer
ja: 整数のリスト

en: any entity
ja: すべてのエンティティー

en: Replacement patterns for %label
ja: %labelの置換パターン

en: Drupal is initializing
ja: Drupalが初期化されている

en: System log entry is created
ja: システムログエントリーが作成された

en: Log entry
ja: ログエントリー

en: watchdog log entry
ja: watchdogログエントリー

en: The category to which this message belongs
ja: このメッセージが属しているカテゴリー

en: Request uri
ja: リクエストURI

en: An associated, HTML formatted link
ja: 関連するHTML形式のリンク

en: Show a message on the site
ja: サイトにメッセージを表示

en: Repeat message
ja: メッセージを繰り返す

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
ja: このオプションを無効にした状態でメッセージが表示されたら、メッセージは二度と表示されなくなります。

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
ja: リダイレクト先のDrupalパスやパスエイリアスまたは外部URL。"?"の後にクエリーを入力したり、"#"の後にアンカーを入力することができます。

en: Force redirect
ja: 強制リダイレクト

en: Append destination parameter
ja: 移動先のパラメーターを付加

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
ja: URLに移動先のパラメーターを付加するかどうか。付加する場合は、これ以降の他のリダイレクトは、元のページへ戻るようになります。

en: A list of titles for the breadcrumb links.
ja: パンくずのリンクに使用するタイトルのリスト。

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
ja: パンくずのリンクに使用するDrupalパスのリスト。タイトルの順番に対応します。

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
ja: メールの宛先とするメールアドレス。入力する書式はRFC 2822に従ってください。

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ja: メールを受け取るユーザーの役割を選択してください。

en: After updating an existing term
ja: 既存のタームを更新後

en: Before saving a taxonomy term
ja: タクソノミータームを保存前

en: saved term
ja: 保存されたターム

en: deleted term
ja: 削除されたターム

en: After saving a new vocabulary
ja: 新しいボキャブラリーを保存後

en: created vocabulary
ja: 作成されたボキャブラリー

en: After updating an existing vocabulary
ja: 既存のボキャブラリーを更新後

en: updated vocabulary
ja: 更新されたボキャブラリー

en: unchanged vocabulary
ja: 変更しないボキャブラリー

en: Before saving a vocabulary
ja: ボキャブラリーを保存前

en: saved vocabulary
ja: 保存されたボキャブラリー

en: After deleting a vocabulary
ja: ボキャブラリーを削除後

en: deleted vocabulary
ja: 削除されたボキャブラリー

en: After saving a new user account
ja: 新しいユーザーアカウントを保存後

en: After updating an existing user account
ja: 既存のユーザーアカウントを更新後

en: Before saving a user account
ja: ユーザーアカウントを保存前

en: saved user
ja: 保存されたユーザー

en: User account page is viewed
ja: ユーザーアカウントページが閲覧されている

en: After a user account has been deleted
ja: ユーザーアカウントを削除後

en: Match roles
ja: 役割に一致

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
ja: 選択したすべての役割に一致させる場合は、ユーザーは選択した役割を<em>すべて</em>持っていなくてはなりません。

en: User is blocked
ja: ユーザーがブロックされている

en: Variable label
ja: 変数のラベル

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
ja: 変数名には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができ、現在のスコープ内で重複しない固有のものを指定してください。

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
ja: 出力されている変数の名前とラベルを変更します。しかし、他の場面で使用している変数の名前を変更すると不具合が生じることに注意してください。

en: Provided variables
ja: 出力された変数

en: Switch to the direct input mode
ja: 直接入力モードに切り替え

en: Switch to data selection
ja: データ選択に切り替え

en: The variable name %name is already taken.
ja: 変数名 %name はすでに使用されています。

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
ja: 設定のシステム内部名称は、rules内部で設定を区別するために使用されます。システム内部名称には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができ、他と重複しない固有の名称を指定してください。

en: The machine-readable name %name is already taken.
ja: システム内部名称 %name はすでに使用されています。

en: Provides variables
ja: 変数を出力

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ja: このオプションを有効にすると、FALSEと評価される場合にTRUEを返すといった具合に、条件の結果が反対になります。

en: Data selector
ja: データセレクター

en: A list of values, one on each line.
ja: 値のリストで、1行につきひとつの値。

en: cloned
ja: 複製

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に有効にしますか？

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に無効にしますか？

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
ja: %pluginの%labelを本当に削除しますか？

en: Enabled %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを有効にしました。

en: Disabled %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを無効にしました。

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
ja: %pluginの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %plugin %label.
ja: %pluginの%labelを削除しました。

en: Select the %element to add
ja: 追加する%elementを選択

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
ja: %element_pluginの%element_nameを本当に削除しますか？

en: React on event
ja: イベントへの反応

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。%formatの書式で日時を指定してください。

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称には小文字の半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけを使用することができます。

en: A human-readable name shortly describing the rule.
ja: ルールを簡潔に説明する、人間が判別可能な名前。

en: Data selectors
ja: データセレクター

en: Rules evaluation log
ja: ルール評価ログ

en: Filter by plugin
ja: プラグインでフィルター

en: There are no rule components.
ja: ルールコンポーネントがありません。

en: Component plugin
ja: コンポーネントプラグイン

en: Add new component
ja: コンポーネントを追加

en: Administrative interface for managing rules.
ja: ルールの管理用インターフェース。

en: Schedule component evaluation
ja: コンポーネントを評価する予定を立てる

en: Rules scheduler
ja: ルールスケジューラー

en: Task identifier
ja: タスク識別子

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
ja: コンポーネントかタスク識別子のいずれかを指定する必要があります。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
ja: 有効にすると、エディター読み込み時にSCAYT (Spell Check As You Type: タイプする毎にスペルチェック) が自動的に起動します。

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: @entity "@property" property.
ja: @entity "@property"のプロパティー。

en: The machine-readable name identifying this @entity.
ja: この@entityを区別するためのシステム内部名称。

en: Internal, numeric @entity ID
ja: システム内部で使用する数字の@entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
ja: この@entityを内部的に区別するためのID。

en: The unique ID of the @entity.
ja: @entityのユニークID。

en: After saving a new @entity
ja: 新しい@entityを保存後

en: created @entity
ja: 作成された@entity

en: After updating an existing @entity
ja: 既存の@entityを更新後

en: updated @entity
ja: 更新された@entity

en: Before saving a @entity
ja: @entityを保存前

en: saved @entity
ja: 保存された@entity

en: After deleting a @entity
ja: @entityを削除後

en: deleted @entity
ja: 削除された@entity

en: Rules configuration
ja: ルールの設定

en: edit component
ja: コンポーネントを編集

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを削除しますか？

en: Reverted %entity %label to the defaults.
ja: %entityの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %entity %label.
ja: %entityの%labelを削除しました。

en: Add @entity_type
ja: @entity_typeを追加

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Clone @label
ja: @labelを複製

en: Revert @label
ja: @labelを元に戻す

en: Delete @label
ja: @labelを削除

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
ja: システム内部名称を数字だけで指定することはできません。

en: The author of the comment.
ja: コメントの投稿者。

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ja: インポートするには、テキストエリアの内容をコピーして、インポートページにペーストしてください。

en: Paste an exported %entity_type here.
ja: エクスポートした%entity_typeをここにペーストしてください。

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
ja: このオプションを有効にすると、同じシステム内部名称の既存の%entityをインポートしたもので置き換えます。

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
ja: 同じシステム内部名称の%entityがすでに存在しているため、%entityの%labelをインポートするのに失敗しました。上書きのオプションを確認して、差し替えてください。

en: Imported %entity %label.
ja: %entityの%labelをインポートしました。

en: Export @label
ja: @labelをエクスポート

en: Import @entity_type
ja: @entity_typeをインポート

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
ja: 与えられたコンテンツが選択しているコンテンツタイプのひとつであればTRUEと評価します。

en: Administer CKEditor access
ja: CKEditorへのアクセス権限を管理

en: Customize CKEditor appearance
ja: CKEditorの外観をカスタマイズ

en: CKFinder access
ja: CKFinderへのアクセス権限

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea.
ja: リッチテキストエディターの有効と無効を切り替えるトグルをテキストエリアの下に表示するかどうか。

en: Useful links: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.
ja: お役立ちリンク: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink。

en: Developer's Guide
ja: 開発者向けガイド

en: User's Guide
ja: ユーザーガイド

en: Administration panel
ja: 管理パネル

en: Content Authoring
ja: コンテンツオーサリング

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
ja: モジュールを有効にして、エンティティータイプと組み合わせて動作させたり、エンティティーを提供したりしてください。

en: Entity tokens
ja: エンティティートークン

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
ja: トークンが無いすべてのプロパティーに、トークンによる置換を提供し、それらはエンティティーAPIと呼ばれます。

en: The original-language version of this node, if one exists.
ja: このノードのオリジナル言語のバージョン（あれば）。

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。

en: Center left
ja: センター 左

en: Center right
ja: センター 右

en: The file.
ja: ファイル。

en: Whether the file is being displayed.
ja: ファイルが表示されるかどうか。

en: The image file.
ja: 画像ファイル。

en: The main body text
ja: メインの本文のテキスト

en: The user whose roles should be changed.
ja: 役割を変更されるユーザー。

en: Delete tasks by component name
ja: コンポーネント名でタスクを削除

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
ja: すべての予定タスクを削除するコンポーネントを選択してください。

en: Delete tasks
ja: タスクを削除

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
ja: %configに関連付けられている予定タスクを削除しました。

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
ja: 予定タスク %id を本当に削除しますか？

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
ja: カスタム識別子 %id のこのタスクは %date にコンポーネント %label を実行します。このアクションは元に戻すことが出来ません。

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
ja: このタスクは %date にコンポーネント %label を実行します。このアクションは元に戻すことが出来ません。

en: Task %tid has been deleted.
ja: タスク %tid を削除しました。

en: Component %label has been scheduled.
ja: コンポーネント %label を予定に入れました。

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
ja: 予定タスクのコンポーネントは削除されます。

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
ja: 同じ識別子で区別されているすべてのタスクは削除されます。

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
ja: このアクションで、評価待ちの予定タスクを削除することができます。

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
ja: 識別子またはコンポーネント名で対処できる一方、両方が指定されている場合は、両方の必要性を満たしているタスクだけが削除されます。

en: Scheduled Rules components
ja: 予定済みルールコンポーネント

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
ja: 時間とcronによって実行する予定済みルールコンポーネント

en: The internal ID of the scheduled component
ja: 予定コンポーネントの内部ID

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: The name of the component
ja: コンポーネントの名称

en: Asc
ja: 昇順

en: No tasks have been scheduled.
ja: 予定されているタスクはありません。

en: Delete this scheduled task
ja: この予定タスクを削除

en: Component filter
ja: コンポーネントフィルター

en: execute
ja: 実行

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
ja: このフォームで、@plugin "%label"を手動で実行することができます。このコンポーネントの実行にパラメーターが必要であれば、下記で引数を入力してください。

en: Component %label has been executed.
ja: コンポーネント %label が実行されました。

en: Component %label evaluated to %result.
ja: コンポーネント %label の評価は %result となりました。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数（例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」）。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）
