Connect profile (8.x-1.0-beta2) - en to da translation catalogue (338 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Moderated content
da: Modereret indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Articles
da: Artikler

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Tracker
da: Følg

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: Token
da: Symbol

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Languages
da: Sprog

en: Map
da: Knyt

en: author
da: forfatter

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Server name
da: Servernavn

en: profile
da: profil

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Glossary
da: Ordliste

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Completed
da: Gennemført

en: Relationship
da: Forbindelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Translations
da: Oversættelser

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: News
da: Nyheder

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: Complete
da: Komplet

en: Webform
da: Webformular

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Authors
da: Forfattere

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Newest first
da: Nyeste først

en: nodes
da: indholdselementer

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: My content
da: Mit indhold

en: Search index
da: Søgeindex

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: All content
da: Alt indhold

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Wide
da: Bred

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Select media
da: Vælg medie

en: Search indexes
da: Søge indeks

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Editorial
da: Redaktionel

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Site header
da: Sidehovede

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer godkendelse. Når den er blevet godkendt modtager du en e-mail med information om hvordan du logger ind, vælger en adgangskode og andre detaljer.
    
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:display-name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:account-name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden til din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind nu ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    -- Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Narrow
da: Smal

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen brugerdefinerede blokke.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] team

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Demographic
da: Demografi

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Find and moderate content.
da: Find og moderér indhold.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
da: Der er ikke noget modereret indhold tilgængeligt. Her vises kun ikke-udgivet indhold som f.eks. kladder.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
