Google AdSense integration (8.x-1.4) - en to pt translation catalogue (321 entries)

en: Title
pt: Título

en: Description
pt: Descrição

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Google Search
pt: Pesquisa Google

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Background
pt: Fundo

en: Format
pt: Formato

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Text
pt: Texto

en: Role ID
pt: ID do grupo

en: Centered
pt: Centrado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Border
pt: Borda

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Palestine
pt: Palestina

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Skyscraper
pt: Arranha-Céus

en: Button
pt: Botão

en: Square
pt: Quadrado

en: Banner
pt: Faixa

en: Leaderboard
pt: Cabeçalho

en: Ad type
pt: Tipo de anúncio

en: Help and instructions
pt: Ajuda e instruções

en: Required parameters
pt: Parâmetros necessários

en: Both
pt: Ambos

en: Alternate URL color
pt: Cor do URL alternativo

en: Alternate URL
pt: URL alternativo

en: Alternate color
pt: Cor alternativa

en: Alternate info
pt: Informação alternativa

en: Percentage of node views going to author
pt: Percentagem de visualizações de nós atribuídas ao autor

en: Enable test mode?
pt: Activar modo de teste?

en: Disable Google AdSense ads?
pt: Desativar anúncios Google AdSense?

en: Placeholder when ads are disabled?
pt: Espaço reservado para quando os anúncios estão desativados?

en: Placeholder text to display
pt: Texto a mostrar dentro do espaço reservado

en: AdSense tag
pt: Etiqueta AdSense

en: Ad format
pt: Formato do anúncio

en: Channel
pt: Canal

en: Search Results
pt: Resultados de Pesquisa

en: Germany
pt: Alemanha

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Congo (DRC)
pt: Congo (República Democrática)

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Myanmar
pt: Birmânia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Arabic
pt: Árabe

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Castelhano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: White
pt: Branco

en: Style
pt: Estilo

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Gray
pt: Cinzento

en: Cote d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Croatia
pt: Croácia

en: More information
pt: Mais informações

en: Border color
pt: Cor da margem

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Title color
pt: Cor do título

en: URL color
pt: Cor do URL

en: Search Box Options
pt: Opções da caixa de pesquisa

en: Logo Type
pt: Tipo de logótipo

en: Black
pt: Preto

en: Search Results Style
pt: Estilo de resultados da pesquisa

en: Country or territory for Google domain
pt: País ou território para o domínio Google

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Croatian
pt: Croata

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Site Encoding
pt: Codificação do sítio

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
pt: Europa Ocidental, Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
pt: Europa Ocidental, Latin-9 (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
pt: Ocidental (Windows-1252)

en: Nordic Latin-6 (ISO-8859-10)
pt: Nórdico, Latin-6 (ISO-8859-10)

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grego (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
pt: Japonês (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
pt: Japonês (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pt: Japonês (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pt: Chinês simplificado (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
pt: Chinês simplificado (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
pt: Chinês tradicional (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
pt: Coreano (EUC-KR)

en: Thai (Windows-874)
pt: Tailandês (Windows-874)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt: Vietnamita (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
pt: Europa Central, Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
pt: Europa Central (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
pt: Europa Central (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
pt: Turco, Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pt: Turco (Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
pt: Europa do Sul, Latin-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pt: Hebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt: Hebraico (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
pt: Árabe (Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pt: Cirílico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt: Cirílico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
pt: Cirílico/Russo (CP-866)

en: Width of results area
pt: Largura da área de resultados

en: Revenue Sharing
pt: Partilha de Rendimentos

en: About
pt: Sobre

en: Logo type
pt: Tipo de logotipo

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: I agree
pt: Eu concordo

en: Portrait
pt: Retrato

en: pixels
pt: píxeis

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Catalan
pt: Catalão

en: Estonian
pt: Estónio

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Latvian
pt: Letão

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Thai
pt: Tailandês

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Undocumented options
pt: Opções indocumentadas

en: Language to display ads
pt: Linguagem de visualização de anúncios

en: Site Google AdSense Publisher ID
pt: ID do publicador Google AdSense do sítio

en: Publisher ID module
pt: Módulo de ID do publicador

en: Wide Skyscraper
pt: Arranha-Céus Largo

en: Small Rectangle
pt: Retângulo Pequeno

en: Small Square
pt: Quadrado Pequeno

en: Half Banner
pt: Meia Faixa

en: Medium Rectangle
pt: Retângulo Médio

en: Large Rectangle
pt: Retângulo Grande

en: Watermark on search box (requires JavaScript)
pt: Marca de água na caixa de pesquisa (requer JavaScript)

en: Next to the search box
pt: Junto à caixa de pesquisa

en: Below the search box
pt: Abaixo da caixa de pesquisa

en: Text Box Length
pt: Comprimento da caixa de texto

en: Watermark Language
pt: Linguagem da marca de água

en: Ad Location
pt: Localização dos anúncios

en: Top and Right
pt: Cima e Direita

en: Top and Bottom
pt: Cima e Baixo

en: Managed Ads
pt: Anúncios Geridos

en: Ad alignment
pt: Alinhamento do anúncio

en: Choose type of round corners
pt: Escolher tipo de cantos redondos

en: Old Code Ads
pt: Anúncios com Código Antigo

en: Revenue sharing percentage
pt: Percentagem de partilha de rendimentos

en: Percentage of node views going to author with the following roles
pt: Percentagem de visualizações de nós atribuídas ao autor com os seguintes grupos

en: Vertical Banner
pt: Faixa Vertical

en: Display anti ad-block request?
pt: Mostrar pedido para desativar bloqueadores de anúncios?

en: Large Skyscraper
pt: Arranha-Céus Grande

en: Mobile Banner
pt: Faixa para Telemóvel

en: Large Leaderboard
pt: Cabeçalho Grande

en: 4-links Vertical Medium
pt: Vertical Médio 4 ligações

en: 4-links Vertical Large
pt: Vertical Grande 4 ligações

en: 4-links Vertical X-Large
pt: Vertical Muito Grande 4 ligações

en: 4-links Horizontal Medium
pt: Horizontal Médio 4 ligações

en: 4-links Horizontal Large
pt: Horizontal Grande 4 ligações

en: Please, enable ads on this site. By using ad-blocking software, you're depriving this site of revenue that is needed to keep it free and current. Thank you.
pt: Por favor, active a publicidade neste sítio. Ao utilizar software de bloqueio de publicidade, está a retirar rendimento que é necessário para o manter grátis e actual. Obrigado.

en: Show AdSense placeholders for this role.
pt: Mostrar espaços reservados AdSense para este grupo.

en: Large Mobile Banner
pt: Faixa grande para telemóveis

en: Show for the listed pages
pt: Mostrar para as páginas listadas

en: Hide for the listed pages
pt: Esconder para as páginas listadas

en: Congo (Republic)
pt: Congo (República)

en: Macedonia (FYROM)
pt: Macedónia (ARJM)

en: Chinese Simplified
pt: Chinês Simplificado

en: Chinese Traditional
pt: Chinês Tradicional

en: Responsive ad shape
pt: Forma do anúncio responsivo
