Aggregator (2.1.0) - en to ro translation catalogue (190 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Edit
ro: Editați

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: View
ro: Afișează

en: never
ro: nicioadă

en: aggregator
ro: agregator

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: The fully-qualified URL of the feed.
ro: Adresa URL complet calificată a resursei.

en: Configure
ro: Configurează

en: Never
ro: Niciodată

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator feed ID
ro: ID feed agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Aggregator item ID
ro: ID element agregator

en: Link to URL
ro: Legătură către URL

en: Number of news items in block
ro: Numărul articolelor de ştiri în bloc

en: View this feed's recent news.
ro: Afişează ştirile acestei resurse.

en: Feed overview
ro: Sumar resurse

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Next update
ro: Următoarea actualizare

en: %time left
ro: %time încă

en: Processor
ro: Procesor

en: The feed %feed has been updated.
ro: Resursa %feed a fost actualizată.

en: Feed %feed added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: The feed %feed has been added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Updated URL for feed %title to %url.
ro: Am actualizat adresa URL pentru resursa %title la %url.

en: Modified
ro: Modificat

en: Queued
ro: Pus în coada de așteptare

en: OPML File
ro: Fişier OPML

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Source
ro: Sursă

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: Basic configuration
ro: Configurare de bază

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Discard items older than
ro: Ignoră articolele mai vechi de

en: Aggregator
ro: Agregator

en: There is no new syndicated content from %site.
ro: Nu există conţinut nou sindicat de la %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ro: Există conţinut nou sindicat de la %site.

en: URL to the feed.
ro: URL către feed.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
ro: Ultima dată când feed-ul a fost verificat pentru elemente noi, ca și amprentă de timp Unix

en: An image representing the feed.
ro: O imagine care reprezintă feed-ul.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
ro: Tagul de entitate al antetului de răspuns, folosit pentru a valida cachul.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
ro: Când feed-ul a fost modificat ultima dată, ca și o amprentă de timp Unix.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
ro: Cheie primară: ID-ul unic al elementului de feed.

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: Link to the feed item.
ro: Legătură către elementul feed.

en: Author of the feed item.
ro: Autorul articolului din flux.

en: Body of the feed item.
ro: Corupul articolului din flux

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
ro: Data postării elementului de feed, ca amprentă de timp Unix.

en: Unique identifier for the feed item.
ro: Identificator unic pentru elementul feed.

en: More link
ro: Legătură "Mai mult"

en: About
ro: Despre

en: Steps
ro: Pași

en: Web services
ro: Servicii web

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Uses
ro: Folosește

en: Add feed
ro: Adaugă o sursă

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ro: Elementele pentru Agregator sunt importate din RSS-uri externe și fluxuri de știri Atom.

en: The title of the aggregator item.
ro: Titlul elementului de agregator.

en: The link to the original source URL of the item.
ro: Legătura către sursa URL originală a elementului.

en: The author of the original imported item.
ro: Autorul elementului original importat.

en: The actual content of the imported item.
ro: Conţinutul actual al elementului importat.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ro: Data la care elementul de feed original a fost publicat. (Cu unele feed-uri, aceasta va fi data la care a fost importat).

en: Feed ID
ro: ID flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
ro: ID-ul unic al feed-ului agregatorului.

en: The title of the aggregator feed.
ro: Titlul feed-ului agregatorului.

en: The link to the source URL of the feed.
ro: Legătura către sursa URL-ului feed-ului.

en: The date the feed was last checked for new content.
ro: Data la care a fost verificat ultima dată feed-ul pentru conținut nou.

en: The description of the aggregator feed.
ro: Descrierea feed-ului agregatorului.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ro: Afișați elementul agregatorului folosind datele din sursa originală.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ro: Numele fluxului (sau numele sitului care funizează fluxul).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ro: Adăugaţi un flux în format RSS, RDF sau Atom. Un flux poate avea numai o singură intrare.

en: Update items
ro: Actualizează articole

en: Posted on
ro: Postat la

en: Delete items
ro: Șterge elemente

en: Fetcher
ro: Script aducere

en: Title of the feed.
ro: Titlul feed-ului.

en: Formatter settings
ro: Setări de formatare

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ro: Încărcați un fișier OPML care conține o listă de feed-uri care urmează să fie importate.

en: OPML Remote URL
ro: URL remote OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ro: Introduceți URL-ul unui fișier OPML. Acest fișier va fi descărcat și procesat o singură dată la trimiterea formularului.

en: No new feed has been added.
ro: Nu a fost adăugat nici un feed nou.

en: The URL %url is invalid.
ro: URL-ul %url este invalid.

en: A feed named %title already exists.
ro: Un feed intitulat %title există deja.

en: A feed with the URL %url already exists.
ro: Un feed cu URL-ul %url există deja.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ro: Colectorii descarcă informația dintr-o sursă externă. Alegeți colectorul potrivit pentru sursa externă de unde doriți să descărcați.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ro: Parsatorii transformă informația descărcată în structuri obișnuite. Alegeți parsatorul potrivit pentru tipul de feed pe care doriți să-l agregați.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ro: Procesoarele acționează asupra datelor din feed, de exemplu ele salvează elementul de feed. Alegeți procesorul potrivit pentru task-ul dvs.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ro: Pentru majoritatea task-urilor de agregare, setările implicite sunt bune.

en: Default fetcher
ro: Colector implicit

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ro: Descarcă informația de la un URL folosind HTTP request handler a Drupalului.

en: Default parser
ro: Parser implicit

en: Default processor
ro: Procesator implicit

en: Creates lightweight records from feed items.
ro: Creează înregistrări ultraușoare din elemente de feed.

en: Default processor settings
ro: Setări procesator implicit

en: Number of items shown in listing pages
ro: Numărul elementelor afișate pe paginile de listare

en: Viewing feeds
ro: Afişare fluxuri

en: Adding, editing, and deleting feeds
ro: Adăugare, editare și ștergere fluxuri.

en: Configuring cron
ro: Configurarea cron

en: Administer news feeds
ro: Administrare fluxuri de noutăţi

en: View news feeds
ro: Afişare fluxuri de noutăţi

en: Feed icon
ro: Pictogramă feed

en: Title link
ro: Titlu legătură

en: The unique ID of the aggregator item.
ro: ID-ul unic al elementului agregatorului.

en: The guid of the original imported item.
ro: Guid-ul elementului original importat.

en: The date of the most recent new content on the feed.
ro: Data celui mai recent conținut din feed.

en: Block count
ro: Numărul blocurilor

en: Aggregator refresh
ro: Reîmprospătare agregator

en: The feed language code.
ro: Codul limbii feed-ului.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ro: Momentul în care aceast feed a fost pus în coada de așteptare pentru reîmprospătare, 0 dacă nu a fost pus în coada de așteptare.

en: The link of the feed.
ro: Legătura feed-ului.

en: The ID of the aggregator feed.
ro: ID-ul feed-ului agregatorului.

en: The title of the feed item.
ro: Titlul elementului feed.

en: The feed item language code.
ro: Codul limbii elementului feed.

en: The link of the feed item.
ro: Legătura elementului feed.

en: The author of the feed item.
ro: Autorul elementului feed.

en: The body of the feed item.
ro: Corpul elementului feed.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
ro: Data postării elementului feed, ca și o amprentă de timp Unix.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
ro: Nu se reușește descărcarea fișierului OPML datorită "%error".

en: Aggregator feed item
ro: Element de feed al agregatorului

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
ro: Parsator implicit pentru feed-uri de tip RSS, Atom și RDF.

en: Select the feed that should be displayed
ro: Selectați feed-ul care ar trebui să fie afișat.

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: The ID of the feed item.
ro: ID-ul elementului feed.

en: The aggregator feed UUID.
ro: UUID-ul feed-ului agregator.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
ro: Integrare <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți toate elementele din feed-ul %feed?

en: The news items from %site have been deleted.
ro: Știrile de pe %site au fost șterse.

en: The feed ID.
ro: ID-ul feed-ului.

en: Refresh frequency in seconds.
ro: Frecvența de reîmprospătare în secunde.

en: Last-checked unix timestamp.
ro: Amprenta de timp a ultimei verificări.

en: Entity tag HTTP response header.
ro: Antetul de răspuns HTML al tag-ului de entitate.

en: When the feed was last modified.
ro: Ultima dată, când feed-ul a fost modificat.

en: Number of items to display in the feed's block.
ro: Numărul de elemente afișate în blocul feed-ului.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
ro: {aggregator_feed}.fid la care aparține acest element.

en: Aggregator settings
ro: Setări agregator

en: Aggregator XSS
ro: Agregator XSS

en: Aggregator item row
ro: Rând element agregator

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
ro: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> este un format XML pentru schimbarea feed-urilor dintre agregatori. Un singur document OPML poate conține mai multe feed-uri. Agregatorul folosește acest fișier ca să importe toate feed-urile deodată. Încărcați un fișier de pe calculatorul vostru sau introduceți un URL de unde fișierul OPML poate fi descărcat.

en: Aggregator feed block
ro: Bloc agregator de feed

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
ro: Încărcați un fișier <em>sau</em> introduceți un URL.

en: Items associated with this feed
ro: Elemente asociate cu aceast feed

en: The feed image
ro: Imaginea feed-ului

en: The description of this feed
ro: Descrierea acestui feed

en: A more link to the feed detail page
ro: O legătură de "mai mult" către pagina de detalii a feed-ului

en: The description of this feed item
ro: Descrierea acestui element al feed-ului

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
ro: Mai multe<span class="visually-hidden"> postări despre @title</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
ro: Perioada de timp dintre actualizările feed-urilor. Necesită o sarcină de întreținere a cron-ului configurată corect.

en: Source feed
ro: Sursa feed-ului

en: The aggregator feed entity associated with this item.
ro: Entitatea de feed a agregatorului asociată cu acest element.

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
ro: Multe situri publică ultimele titluri și postări în feeduri, folosind un număr de formate standardizate bazat pe XML. Agregatorul oferă suport <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a> și <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.

[ctx: Validation]
en: Feed title
ro: Titlu feed

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
ro: Există deja un feed cu numele %value. Introduceți un titlu unic.

[ctx: Validation]
en: Feed URL
ro: URL feed

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
ro: Un feed cu acest URL %value deja există. Introduceți un URL unic.

en: The feed %label has been deleted.
ro: Feed-ul %label a fost șters.

en: Filter output for aggregator items
ro: Filtrează ieșirea pentru elementele de agregator

en: Aggregator title
ro: Titlu agregator

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
ro: Formatează elementul de agregator sau titlul de feed cu o legătură opțională.

en: imminently
ro: iminent

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
ro: Modulul Aggregator este un culegător și agregator de știri local care adună și afișează conținut recent din surse bazate pe RSS, RDF si Atom publicate pe internet. Mii de situri (în particular cele de știri și bloguri) își publică ultimele titluri în astfel de surse, utilizând formate standard bazate pe XML. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":aggregator-module">documentația on-line pentru modulul Aggregator</a>.

en: Users view feed content in the <a href=":aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href=":aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed can be displayed as a block through the <a href=":admin-block">Blocks administration page</a>.
ro: Utilizatorii văd conținutul feed-ului în <a href=":aggregator">afișarea principală a agregatorului</a>, sau la <a href=":aggregator-sources">sursa lor</a> (prin intermediul unui cititor de știri RSS). Cel mai recent conținut din sursă poate fi afișat ca bloc prin intermediul <a href=":admin-block">Paginii de administrare a blocurilor</a>.

en: Configuring the display of feed items
ro: Configurarea afișării elementelor feed

en: Discarding old feed items
ro: Înlăturarea elementelor feed vechi

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
ro: Este disponibil un <a href=":aggregator-opml">fișier OPML lizibil de mașină</a> despre toate feedurile. OPML este un format de fișier de tip XML folosit pentru a partaja informația structurată on-line cum ar fi listele de feeduri RSS. Feedurile pot fi <a href=":import-opml">importate și prin fișiere OPML</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ro: O <a href=":cron">sarcină de întreținere a cron-ului</a> funcțională este necesară pentru a actualiza feed-urile în mod automat.

en: @title feed
ro: Feed-ul @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
ro: Nici un feed disponibil. <a href=":link">Adăugați feed</a>.

en: The parent website's description that comes from the @description element in the feed.
ro: Descrierea sitului părinte care provine din @description elementului din feed.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ro: Perioada de timp dintre actualizările de feed. Necesită o <a href=":cron">sarcină de întreținere a cron-ului</a> corect configurată.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ro: Necesită un <a href=":cron">task de mentenanță cron</a> configurat corect.

en: Add feeds or import OPMLs to gather external content and configure how often they are updated.
ro: Adăugați feed-uri sau importați fișiere OPML pentru a aduna conținut extern și configurați cât de des să fie actualizate.

en: An icon that links to the feed URL
ro: Pictogramă care arată către URL-ul feed-ului

en: Parent website of the feed.
ro: Website-ul părinte pentru feed.

en: Parent website's description of the feed.
ro: Descrierea website-ului părinte pentru feed.

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
ro: Administratorii pot adăuga, edita și șterge feed-uri și pot alege cât de des să verifice fiecare feed pentru elementele recent actualizate pe <a href=":feededit">pagina de administrare Aggregator</a>.

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
ro: Administratorii pot alege câte elemente sunt afișate în paginile de listare, ce etichete HTML sunt permise în conținutul elementelor de feed și dacă acestea ar trebui restricționate la un număr maxim de caractere pe <a href=":settings">pagina de setări Aggregator</a>.

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
ro: Administratorii pot alege să refuze elementele de feed care sunt mai vechi decât o anumită perioadă de timp de pe <a href=":settings">pagina de setări Aggregator</a>. Aceasta necesită o sarcină de întreținere cron corect configurată (vezi mai jos).

[ctx: Examined]
en: Checked
ro: Verificat
