aGov (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (218 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Download
id: Unduh

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Archive
id: Arsip

en: View
id: Lihat

en: Filename
id: Nama berkas

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Upload
id: Unggah

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: no
id: tidak

en: Separator
id: Pemisah

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: URL alias
id: Alias URL

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Load
id: Memuat

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua vokabulari dengan pola kosong dibawah ini)

en: Pattern for forums and forum containers
id: Pola untuk forum dan kontainer forum

en: Pattern for user account page paths
id: Pola untuk path halaman akun pengguna

en: Verbose
id: Terperinci

en: Display alias changes (except during bulk updates).
id: Tampilkan perubahan alias (kecuali selama pemutakhiran masal).

en: Replace by separator
id: Diganti dengan pembatas

en: Maximum alias length
id: Panjang alias maksimal

en: Maximum component length
id: Panjang komponen maksimal

en: Update action
id: Aksi pemutakhiran

en: Strings to Remove
id: Teks untuk dibuang

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
id: Menyediakan mekanisme untuk modul pada pembuatan alias konten otomatis yang mereka kelola.

en: Loop
id: Pengulangan

en: File type
id: Tipe berkas

en: Link text
id: Teks tautan

en: Destination
id: Tujuan

en: Pattern
id: Pola

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Tokens
id: Token

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Period
id: Periode

en: any
id: apapun

en: Asterisk
id: Tanda bintang

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Apply
id: Terapkan

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Maximum upload size
id: Ukuran maksimum unggahan

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
id: Pembuatan alias otomatis %original_alias berkonflik dengan alias yang sudah ada. Alias diubah ke %alias.

en: Delete aliases
id: Hapus alias-alias

en: Automatic alias
id: Alias otomatis

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
id: Karakter yang digunakan untuk memisahkan kata pada judul. Ini akan menggantikan setiap spasi dan karakter tanda baca. Menggunakan spasi atau karakter + dapat menyebabkan hasil yang tidak terduga.

en: Character case
id: Kasus karakter

en: Leave case the same as source token values.
id: Biarkan bentuk huruf sama dengan nilai token sumbernya.

en: Change to lower case
id: Ubah ke huruf kecil

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
id: Jangan berbuat apapun. Biarkan alias lama.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
id: Buat alias baru. Biarkan alias yang ada tetap berfungsi.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
id: Buat alias baru. Hapus alias yang lama.

en: Transliterate prior to creating alias
id: Alih aksarakan sebelum membuat alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
id: Seleksi alias baru agar mengandung huruf dan angka saja seperti aturan ASCII-96.

en: No action (do not replace)
id: Tidak ada aksi (jangan diganti)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus semua alias. Sejumlah alias yang mungkin dihapus: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus alias-alias untuk semua @label. Sejumlah alias yang akan dihapus: %count.

en: Delete aliases now!
id: Hapus alias sekarang!

en: All of your path aliases have been deleted.
id: Semua path alias sudah dihapus.

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: Enter your keywords
id: Masukkan kata kunci anda

en: Link to file
id: Taut ke berkas

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Recently posted
id: Tingat kebaruan

en: Factor
id: Faktor

en: About
id: Tentang

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Patterns
id: Pola

en: Title only
id: Judul saja

en: pixels
id: piksel

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Colon
id: Titik dua

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: The post could not be saved.
id: Artikel tidak bisa disimpan.

en: Slash
id: Garis miring

en: label
id: etiket

en: No alias
id: Tidak ada alias

en: Punctuation
id: Tanda baca

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Render
id: Sajikan

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
id: Tidak bisa mengekstrak %file, bukan arsip yang benar.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
id: Apa yang sebaiknya Pathauto lakukan ketika memutakhirkan item konten yang ada yang sudah memiliki alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
id: Kurangi jumlah huruf dan angka

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
id: Kata yang dcoret dari alias URL, dipisahkan dengan koma. Jangan menggunakan ini untuk membuang tanda baca.

en: Choose aliases to delete
id: Pilih alias untuk dihapus

en: All aliases
id: Semua alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
id: <strong>Catatan:</strong> tidak ada konfirmasi. Yakinkan aksi Anda sebelum mengklik tombol "Hapus alias sekarang!".<br />Anda boleh membuat cadangan database dan/atau tabel url_alias sebelum menggunakan fitur ini.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
id: Mengabaikan alias @alias karena sama dengan path internal sistem.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source, menggantikan %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source.

en: Maximum alias and component length
id: Panjang maksimal alias dan komponen

en: Administer pathauto
id: Mengelola pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
id: Mengizinkan pengguna untuk mengkonfigurasi pola untuk pengotomatisan alias dan penghapusan alias URL masal.

en: Notify of Path Changes
id: Peringatkan Perubahan Path

en: Determines whether or not users are notified.
id: Menerangkan apakah pengguna atau bukan yang telah dicatat.

en: Output machine name
id: Nama mesin output

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
id: Pilih tipe path yang tidak beralias yang akan dibuatkan alias URLnya

en: Bulk updating URL aliases
id: Pemutakhiran alias URL masal

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
id[0]: Membuat 1 alias URL.
id[1]: Membuat @count alias-alias URL.

en: Updated alias for node @nid.
id: Pemutakhiran alias untuk node @nid.

en: Taxonomy term paths
id: Path untuk termin taksonomi

en: Updated alias for term @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk termin @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk forum @tid.

en: Updated alias for user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna @uid.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 node.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count node.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 termin.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count termin.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 akun pengguna.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count akun pengguna.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Save and publish
id: Simpan dan publikasikan

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua tipe konten dengan pola kosong dibawah ini)

en: Underscore
id: Garis bawah

en: Enable to override this field's links.
id: Aktifkan untuk mengganti tautan bidang ini.

en: No new URL aliases to generate.
id: Tidak ada alias URL baru untuk dibuat.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
id: <strong>Panjang maksimal alias</strong> dan <strong>panjang maksimal komponen</strong> nilai bakunya adalah 100 dan mempunyai batas @max dari Pathauto. Panjangnya dibatasi oleh panjang kolom "alias" dari table database url_alias. Skema database bawaan untuk kolom ini adalah @max. Jika Anda menyetel panjangnya itu sama dengan panjang kolom "alias" itu akan menyebabkan masalah pada situasi dimana sistem memerlukan penambahan kata tambahan untuk alias URL. Anda sebaiknya memasukan nilai yang panjang kolom "alias"nya dikurangi panjang sembarang teks yang mungkin ditambahkan pada akhir URL. Panjang teks mungkin ditambahkan pada akhir URL tergantung modul mana yang Anda hidupkan dan juga setelan Pathauto-nya.  Nilai yang dianjurkan dan nilai bakunya adalah 100.

en: Double quotation marks
id: Tanda petik dua

en: Single quotation marks (apostrophe)
id: Tanda petik satu (apostrop)

en: Back tick
id: Klik Kembali

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: Vertical bar (pipe)
id: Tanda pipa vertikal (pipa)

en: Left curly bracket
id: Kurung kurawal kiri

en: Left square bracket
id: Kurung siku kiri

en: Right curly bracket
id: Kurung kurawal kanan

en: Right square bracket
id: Kurung siku kanan

en: Plus sign
id: Tanda plus

en: Equal sign
id: Tanda sama dengan

en: Percent sign
id: Tanda persen

en: Caret
id: Tanda topi

en: Dollar sign
id: Tanda dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
id: Tanda angka (tanda pound, pagar)

en: At sign
id: Tanda at

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Tilde
id: Tanda gelombang

en: Left parenthesis
id: Tanda kurung kiri

en: Right parenthesis
id: Tanda kurung kanan

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Less-than sign
id: Tanda kurang dari

en: Greater-than sign
id: Tanda lebih dari

en: Backslash
id: Tanda slash kebalik

en: Generate automatic URL alias
id: Membuat alias URL otomatis

en: Use site default RSS settings
id: Menggunakan pengaturan RSS default situs

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: Joined path
id: Path gabungan

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
id: Setiap deret nilai dibersihkan oleh Pathauto kemudian digabungkan dengan tanda garis miring menjadi teks yang berwujud URL.

en: Primary menu
id: Menu utama

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
id[0]: %action telah diaplikasikan ke @count item.
id[1]: %action telah diaplikasikan ke @count item.

en: Save and keep published
id: Simpan dan tetap terbitkan

en: Bulk generate
id: Hasilkan secara massal

en: Autoplay: %autoplay
id: Putar otomatis: %autoplay

en: Muted: %muted
id: Dibisukan: %muted

en: Display of multiple files
id: Tampilan beberapa file

en: All of your %label path aliases have been deleted.
id: Semua alias jalur %label Anda telah dihapus.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Lihat <a href=":pathauto-help">bantuan Pathauto</a> untuk detailnya.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
id: Panjang maksimum alias yang akan dibuat. 100 adalah panjang yang disarankan. @max adalah panjang maksimum yang memungkinkan.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
id: Panjang teks maksimum dari setiap komponen dalam alias (misalnya, [judul]). 100 adalah panjang yang disarankan. @max adalah panjang maksimum yang memungkinkan.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
id: <a href=":url">Pengaturan modul Pengalihan</a> mempengaruhi apakah pengalihan dibuat ketika alias dihapus.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
id: Mempertimbangkan untuk memasang <a href=":url">modul Pengalihan</a> untuk mendapatkan pengalihan ketika alias Anda berubah.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
id: Hapus centang ini untuk membuat alias khusus di bawah ini. <a href="@admin_link">Mengonfigurasi pola alias URL.</a>
