aGov (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (250 entries)

en: Home
pt: Início

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Archive
pt: Arquivar

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: File Size
pt: Tamanho do arquivo

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Upload
pt: Carregar

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: no
pt: não

en: Separator
pt: Separador

en: Display links
pt: Exibir links

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Filter
pt: Filtrar

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: Load
pt: Carregar

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Caminho padrão (se aplica a todos os vocabulários com padrões em branco abaixo)

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para o fórum e contêineres dos fóruns

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para usar para URLs de páginas de contas de usuários

en: Verbose
pt: Modo detalhado

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar mudanças nos apelidos (exceto durante atualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir pelo separador

en: Maximum alias length
pt: Comprimento máximo do apelido

en: Maximum component length
pt: Comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Atualizar ação

en: Strings to Remove
pt: Strings para Remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece um mecanismo para módulos gerarem automaticamente apelidos para os conteúdos que gerenciam.

en: Forum
pt: Fórum

en: Loop
pt: Laço

en: Link text
pt: Texto do link

en: Destination
pt: Destino

en: Pattern
pt: Padrão

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Period
pt: Ponto

en: any
pt: qualquer

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Download link
pt: Link de download

en: Apply
pt: Aplicar

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O apelido gerado automaticamente %original_alias conflitou com um apelido. Apelido mudado para %alias.

en: Delete aliases
pt: Apagar apelidos

en: Automatic alias
pt: Apelido automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caractere usado para separar palavras nos títulos. Isto substituirá qualquer espaço e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Caixa do caractere

en: Leave case the same as source token values.
pt: Deixar como os valores originais de token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixar o apelido antigo intacto.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo apelido. Deixar os atuais funcionando.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo apelido e apagar o apelido antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar apelido

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra o novo apelido para conter apenas letras e números encontrados no conjunto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar todos os apelidos. Número de apelidos que serão apagados: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar os apelidos para todos @label. Número de apelidos que serão apagados: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar apelidos agora!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todas os seus apelidos foram apagados.

en: File display
pt: Exibição do arquivo

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: Enter your keywords
pt: Digite suas palavra-chave

en: Link to file
pt: Link para o arquivo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Recently posted
pt: Enviado recentemente

en: Factor
pt: Fator

en: About
pt: Sobre

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Patterns
pt: Padrões

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Colon
pt: Dois pontos

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Comma
pt: Virgula

en: Semicolon
pt: Ponto-e-vírgula

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Download file
pt: Baixar arquivo

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: The post could not be saved.
pt: O post não pôde ser salvo.

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Slash
pt: Barra

en: label
pt: rótulo

en: Alias: @alias
pt: Apelido: @alias

en: No alias
pt: Nenhum apelido

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Render
pt: Renderizar

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
pt: Não foi possível extrair %file, não é um arquivo válido.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que o Pathauto deve fazer quando um conteúdo que já possui um apelido for atualizado?

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir strings para letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Palavras a remover do apelido, separadas por vírgula. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os apelidos para apagar

en: All aliases
pt: Todos apelidos

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Tenha certeza de sua ação antes de clicar no botão "Apagar apelidos agora!".<br />Talvez você queira fazer um backup do banco de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar este recurso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o apelido %alias porque é o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado o novo apelido %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado o novo apelido %alias para %source.

en: Maximum alias and component length
pt: Comprimento máximo da categoria

en: Administer pathauto
pt: Administrar o Pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permite que um usuário configure padrões para apelidos automáticos e apague apelidos em massa.

en: Notify of Path Changes
pt: Avisar de Mudanças de Caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os usuários são avisados.

en: Upload a new file
pt: Enviar novo arquivo

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pt: Escolha os tipos de caminhos sem apelidos para os quais serão gerados apelidos

en: Bulk updating URL aliases
pt: Atualizando os apelidos em massa

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerado 1 apelido.
pt[1]: Gerados @count apelidos.

en: Updated alias for node @nid.
pt: Apelido atualizado para o node @nid.

en: Taxonomy term paths
pt: Endereços de termos de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
pt: Apelido atualizado para o termo @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
pt: Apelido atualizado para o fórum @tid.

en: Updated alias for user @uid.
pt: Apelido atualizado para o usuário @uid.

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 node.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count nodes.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 termo.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count termos.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 conta de usuário.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count contas de usuários.

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Save and publish
pt: Salvar e publicar

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pt: Caminho padrão pré-definido (se aplica a todos os tipos de conteúdo abaixo com padrões em branco)

en: Underscore
pt: Sublinhado

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: View mode: %mode
pt: Modo de exibição: %mode

en: No new URL aliases to generate.
pt: Sem apelidos para gerar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pt: Os valores do <strong>tamanho máximo do caminho</strong> e o <strong>tamanho máximo do componente</strong> são definidos por padrão em 100 e tem um limite de @max definido pelo Pathauto. Este tamanho é limitado pelo comprimento da coluna "alias" na tabela url_alias do banco de dados. O esquema padrão para esta coluna é @max. Se você escolher um tamanho que é igual ao escolhido na coluna "alias" causará problemas em situações onde o sistema precisa acrescentar palavras adicionais no caminho da URL. Você deve digitar um valor que é o tamanho da coluna "alias" menos o tamanho de alguma mensagem que será adicionada ao fim da URL. O tamanho do texto que será adicionado ao final de suas URLs depende de quais módulos estão ativados e das configurações do módulo Pathauto. O recomendado é deixar o valor em 100.

en: Double quotation marks
pt: Aspas duplas

en: Single quotation marks (apostrophe)
pt: Aspas simples (apóstrofe)

en: Back tick
pt: Aspa de retorno

en: Hyphen
pt: Hífen

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chave para esquerda

en: Left square bracket
pt: Colchete esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chave para direita

en: Right square bracket
pt: Colchete direito

en: Plus sign
pt: Sinal de mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de porcento

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Cifrão

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Sinal de número (Libra)

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal Menor-que

en: Greater-than sign
pt: Sinal Maior-que

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: File view mode
pt: Modo de exibição de arquivo

en: Generate automatic URL alias
pt: Gerar apelidos automaticamente

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: Joined path
pt: Caminho juntado

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
pt: A matriz de valores limpa pelo Pathauto e, em seguida, juntou-se com a barra em uma string que se assemelha a uma URL.

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: The file was added to the database.
pt: O arquivo foi adicionado ao banco de dados.

en: The test file exists on the disk.
pt: O arquivo de teste existe no disco.

en: Rendered
pt: Renderizado

en: Add file type
pt: Adicionar tipo de arquivo

en: %type_name: Delete own files
pt: %type_name: Apagar os próprios arquivos

en: %type_name: Delete any files
pt: %type_name: Apagar qualquer arquivo

en: Link text: %text
pt: Texto do link: %text

en: The URL to download the file directly.
pt: A URL para baixar o arquivo diretamente.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
pt[0]: %action foi aplicada ao item @count.
pt[1]: %action foi aplicada a itens @count.

en: Save and keep published
pt: Salvar e manter publicado

en: Bulk generation will only generate URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
pt: A geração em massa só ira gerar apelidos de URL para itens que atualmente não têm apelidos. Isso é normalmente usado ao instalar o Pathauto em um site que tem conteúdo existente sem apelidos que precisam ser apelidados em massa.

en: Bulk generate
pt: Geração em massa

en: Autoplay: %autoplay
pt: Reprodução automática: %autoplay

en: Loop: %loop
pt: Ciclo: %loop

en: Muted: %muted
pt: Mudo: %muted

en: Display of multiple files
pt: Exibição de múltiplos arquivos

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pt: Quando um padrão inclui certos caracteres (como aqueles com sotaque) o Pathauto deve tentar transliterá-los para o alfabeto EUA-ASCII? A transliteração é tratada pelo módulo Transliteration.

en: Update URL-Alias
pt: Atualizar URL-Apelido

en: All of your %label path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus apelidos de caminho %label foram excluídos.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Consulte a <a href=":pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para obter detalhes.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
pt: Comprimento máximo de apelidos para gerar. 100 é o comprimento recomendado. @max é o comprimento máximo possível.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
pt: Comprimento máximo de texto de qualquer componente no apelido (por exemplo, [título]). 100 é o comprimento recomendado. @max é o comprimento máximo possível.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pt: As <a href=":url">configurações do módulo Redirect</a> afetam se um redirecionamento é criado quando um apelido é excluído.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pt: Considere instalar o <a href=":url">módulo Redirect</a> para obter redirecionamentos quando seus apelidos mudam.

en: Update URL-Alias of an entity
pt: Atualizar URL-Apelido de uma entidade

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
pt: Desmarque isso para criar um apelido personalizado abaixo. <a href="@admin_link">Configure padrões de apelido de URL.</a>
