aGov (8.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (232 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: yes
sv: ja

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Download
sv: Ladda ned

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Archive
sv: Arkiv

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Filename
sv: Filnamn

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Upload
sv: Ladda upp

en: type
sv: typ

en: User
sv: Användare

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: no
sv: nej

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Filter
sv: Filtrera

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Load
sv: Ladda

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåller en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: Link text
sv: Länktext

en: Destination
sv: Mål

en: Pattern
sv: Mönster

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: any
sv: någon

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Download link
sv: Nedladdningslänk

en: Apply
sv: Applicera

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna det gamla aliaset intakt.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Låt det befintliga aliaset fungera.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Radera det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias för @label. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Radera alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: File display
sv: Filvisning

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Link to file
sv: Länk till fil

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Factor
sv: Faktor

en: About
sv: Om

en: Text to display
sv: Text att visa

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Patterns
sv: Mönster

en: Title only
sv: Enbart titel

en: pixels
sv: pixlar

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Colon
sv: Kolon

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Delete selected files
sv: Tag bort markerade filer

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Download file
sv: Ladda ned fil

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Slash
sv: Snedstreck

en: label
sv: etikett

en: No alias
sv: Inga alias

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Render
sv: Generera

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
sv: Kan inte packa upp %file, inte ett giltig arkiv.

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av ett befintligt innehållsobjekt som redan har ett alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Radera alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
sv: Välj sökvägstyperna att generera URL-alias för där de saknas

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Genererade 1 URL-alias.
sv[1]: Genererade @count URL-alias.

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterade alias för nod @nid.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterade alias för term @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
sv: Uppdaterade alias för forum @tid.

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterade alias för användare @uid.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 nod.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count noder.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 term.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count termer.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 användarkonto.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count användarkonton.

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Save and publish
sv: Spara och publicera

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster (gäller för alla innehållstyper med tomma mönster nedan)

en: Underscore
sv: Understreck

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen "url_alias" i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Primary menu
sv: Primär meny

en: Replace file
sv: Ersätt fil

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
sv[0]: %action genomfördes på @count post.
sv[1]: %action genomfördes på @count poster.

en: Save and keep published
sv: Spara och behåll publicerad

en: Bulk generate
sv: Massgenerera

en: Display of multiple files
sv: Visning av flera filer

en: Configure allowed file extensions, default alt and title sources, and the file upload wizard.
sv: Konvertera tillåtna filändelser, förvalda källor för alt och title, och filuppladdningsguiden.

en: All of your %label path aliases have been deleted.
sv: Alla dina sökvägsalias av typ %label har raderats.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Se <a href=":pathauto-help">hjälpen för Pathauto</a> för mer information.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta längd att generera alias för. 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta textlängd för alla komponenter i aliaset (till exempel [titel]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för <a href=":url">modulen Redirect</a> påverkar om en omdirigering skapas när ett alias raderas.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera the <a href=":url">modulen Redirect</a> för att få omdirigeringar när dina alias ändras.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan. <a href="@admin_link">Konfigurera mönster för URL-alias.</a>
