aGov (8.x-1.0-alpha2) - en to fi translation catalogue (214 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Content
fi: Sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: yes
fi: kyllä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Download
fi: Lataa

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitys

en: Archive
fi: Arkisto

en: View
fi: Näytä

en: Audio
fi: Ääni

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Upload
fi: Siirrä

en: type
fi: tyyppi

en: User
fi: Käyttäjä

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: no
fi: ei

en: Separator
fi: Erotin

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Filter
fi: Suodatus

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Load
fi: Lataa

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku kaikille sanastoille (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sanastojen sisältöpolkuihin)

en: Pattern for forums and forum containers
fi: Kuviot foorumeille ja foorumisäiliöille

en: Pattern for user account page paths
fi: Sisältöpolku kaikille käyttäjätietosivuille

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Forum
fi: Foorumi

en: Loop
fi: Kierros

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Destination
fi: Kohde

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Tokens
fi: Merkit

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Period
fi: Ajanjakso

en: any
fi: mikä tahansa

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: File settings
fi: Tiedostoasetukset

en: File types
fi: Tiedostotyypit

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Leave case the same as source token values.
fi: Älä muuta kirjasinkokoa (jätä samaksi kuin lähteenä olevan korvausmerkin arvo).

en: Change to lower case
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: File display
fi: Tiedostonäkymä

en: Show only items where
fi: Näytä ainoastaan kohteet joissa

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Link to file
fi: Linkki tiedostoon

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Factor
fi: Tekijä

en: About
fi: Tietoja

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: pixels
fi: pikseliä

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Render
fi: Renderöi

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fi: Epäkelpo koneluettava nimi. Syötä jokin muu nimi kuin %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fi: Tiedoston %file purkaminen epäonnistui, tiedosto ei ole sallittua muotoa

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fi: <strong>Huomio:</strong> varmennusta ei ole. Varmista toimenpiteesi ennenkuin klikkaat "Poista aliakset!" nappia.<br />On suositeltavaa ottaa tietokannastasi  varmuuskopio ennen ominaisuuden käyttöä.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Maximum alias and component length
fi: Aliaksen ja komponentin enimmäispituus

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: Upload a new file
fi: Lataa uusi tiedosto

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fi: Valitse minkätyyppisille aliasoimattomille poluille osoitealiakset luodaan

en: Bulk updating URL aliases
fi: Automaattipäivitetään osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: Updated alias for node @nid.
fi: Päivitettiin alias solmulle @nid.

en: Taxonomy term paths
fi: Luokittelutermien polut

en: Updated alias for term @tid.
fi: Päivitettiin alias termille @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
fi: Päivitettiin alias forumille @tid.

en: Updated alias for user @uid.
fi: Päivitettiin polku käyttäjälle @uid.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 solmulle.
fi[1]: Päivitettiin alias @count solmuille.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 termille.
fi[1]: Päivitettiin alias @count termeille.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 käyttäjätilille.
fi[1]: Päivitettiin @count aliasta käyttäjätileille.

en: View mode
fi: Näyttötila

en: and where %property is %value
fi: ja jossa %property on %value

en: where %property is %value
fi: jossa %property on %value

en: and where
fi: ja jossa

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin sisältötyyppeihin käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältöpolkuihin)

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: View mode: %mode
fi: Näkymän tila: %mode

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fi: <strong>Aliaksen enimmäispituuden</strong> ja <strong>komponentin enimmäispituuden</strong> arvo on oltuksena 100 merkkiä ja niiden enimmäispituus on Pathautossa @max. Tätä pituutta rajoittaa "alias" sarakkeen pituus tietokantataulussa. Oletustietokantaskeema sarakkeelle on @max. Jos asetat pituuden joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus, siitä voi seurata ongelmia tilanteissa joissa järjestelmän on lisättävä ylimääräisiä sanoja aliasoituun verkko-osoitteeseen. On järkevintä syöttää pituudeksi arvo joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus - verkko-osoitteisiin mahdollisesti lisättävien merkkijonojen pituus. Mahdollisesti aliasoituihin verkko-osoitteisiin lisättävien merkkijonojen pituus on riippuvainen siitä käytössäsi olevista moduuleista sekä Pathauton asetuksista. Suositeltava arvo ja oletusarvo on 100.

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fi: Kun tiedosto ladataan sivustoon, sille määritellään automaattisesti joku seuraavista tyypeistä sen mukaan, minkälainen tiedosto on kyseessä.

en: File view mode
fi: Tiedoston esitystapa

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjen tiedostotyyppien asetuksia.

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fi: Arrayn arvot jotka Pathauto siivoaa ja yhdistää kautta-merkillä verkko-osoitetta kuvaavaksi merkkijonoksi.
