aGov (8.x-1.0-alpha2) - en to oc translation catalogue (200 entries)

en: Home
oc: Acuèlh

en: Previous
oc: Precedent

en: Next
oc: Seguent

en: Save configuration
oc: Enregistrar la configuracion

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Content
oc: Contengut

en: Type
oc: Tipe

en: yes
oc: òc

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Description
oc: Descripcion

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Download
oc: Telecargament

en: File
oc: Fichièr

en: Edit
oc: Modificar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: None
oc: Pas cap

en: Display settings
oc: Paramètres d'afichatge

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Weight
oc: Pes

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Update
oc: Metre a jorn

en: View
oc: Veire

en: Audio
oc: Àudio

en: Filename
oc: Nom del fichièr

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Advanced search
oc: Recèrca avançada

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Upload
oc: Transferiment de fichièrs

en: type
oc: tipe

en: User
oc: Utilizaire

en: Files
oc: Fichièrs

en: file
oc: fichièr

en: no
oc: non

en: Separator
oc: Separador

en: Display links
oc: Afichar los ligams

en: Breadcrumb
oc: Fial d'Ariana

en: Filter
oc: Filtrar

en: URL alias
oc: Aliàs d'URL

en: Width
oc: Largor

en: Height
oc: Nautor

en: Media
oc: Mèdia

en: Load
oc: Cargar

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
oc: Gabarit de camin per defaut (aplicat a tot vocabulari çaijós dont lo motif es vide)

en: Pattern for forums and forum containers
oc: Motiu pels forums e lors contenidors

en: Pattern for user account page paths
oc: Modèl pels comptes utilizaires

en: Verbose
oc: Mòde verbós

en: Display alias changes (except during bulk updates).
oc: Afichar los cambiaments d'aliàs (levat pendent las mesas a jorn en lòt).

en: Replace by separator
oc: Remplaçar pel separador

en: Maximum alias length
oc: Longor maximala d'un aliàs

en: Maximum component length
oc: Longor maximala d'un component

en: Update action
oc: Accion de mesa a jorn

en: Strings to Remove
oc: Cadenas (de caractèrs) de levar

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
oc: Ofrís un mecanisme que permet als moduls de generar automaticament un aliàs ligat al contengut que gerisson.

en: Loop
oc: Bocla

en: Link text
oc: Tèxte del ligam

en: Pattern
oc: Motiu

en: Undefined
oc: Indefinit

en: Tokens
oc: Getons (tokens)

en: Refine
oc: Afinar

en: Undo
oc: Anullar

en: Add file
oc: Apondre un fichièr

en: Period
oc: Periòde

en: any
oc: totes

en: Asterisk
oc: Asterisc

en: Your settings have been saved.
oc: Vòstras preferéncias han estat enregistradas.

en: File settings
oc: Paramètres dels fichièrs

en: URL path settings
oc: Paramètres dels camins d'URL

en: Maximum upload size
oc: Talha maximala dels mandadisses

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
oc: L'alias %original_alias generat automaticament es en conflicte amb un aliàs existent. L'alias es estat cambiat en %alias.

en: Delete aliases
oc: Suprimir los aliasses

en: Automatic alias
oc: Aliàs automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
oc: Caractèr utilizat per separar los mots dins los títols. Il remplaçara tot espaci o signe de ponctuation. Utilizar una espaci o lo signe + pòt engendrer des resultats inattendus.

en: Character case
oc: Casse des caractèrs

en: Leave case the same as source token values.
oc: Daissar la cassa identica a las valors des getons fonts.

en: Change to lower case
oc: Cambiar la cassa en minusculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
oc: Ne rien faire. Daissar l'ancian aliàs intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
oc: Crear un novèl aliàs e daissar l'ancian aliàs foncionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
oc: Crear un novèl aliàs e suprimir l'ancian.

en: Transliterate prior to creating alias
oc: Translittérer abans de crear l'aliàs

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
oc: Filtre lo novèl aliàs per ne conserver que las letras e los nombres faisant partida de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
oc: Aucune accion (ne pas remplaçar)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
oc: Suprimir totes los aliasses. Nombre d'alias que seràn suprimits : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
oc: Suprimir los aliasses per totes los @label. Nombre d'alias que seràn suprimits : %count.

en: Delete aliases now!
oc: Suprimir los aliasses ara !

en: All of your path aliases have been deleted.
oc: Totes los aliasses d'URLs son estats suprimits.

en: Show only items where
oc: Far veire solament los elements pels quals

en: Enter your keywords
oc: Entratz vòstres mots claus

en: "@s" content
oc: Contengut de "@s"

en: Skip to main content
oc: Anar al contengut principal

en: Containing any of the words
oc: Que conten al mens un dels mots

en: Containing the phrase
oc: Que conten la frasa

en: Containing none of the words
oc: Que conten pas cap dels mots

en: Only of the type(s)
oc: Solament del o dels tipes

en: Keyword relevance
oc: Pertinéncia dels mots claus

en: Recently posted
oc: Postat recentament

en: About
oc: A prepaus

en: Text to display
oc: Tèxte d'afichar

en: @type %title has been deleted.
oc: Lo contengut '%title', de tipe '@type', es estat suprimit.

en: Patterns
oc: Motius

en: Title only
oc: Títol solament

en: pixels
oc: pixèls

en: Display type
oc: Tipe d'afichatge

en: Save and continue
oc: Salvar e contunhar

en: Comma
oc: Virgula

en: Semicolon
oc: Punt-virgula

en: MIME type
oc: Tipe MIME

en: Download file
oc: Telecargar lo fichièr

en: The post could not be saved.
oc: Lo contengut a pas pogut èsser enregistrat.

en: Delete link
oc: Ligam de supression

en: Alias: @alias
oc: Aliàs : @alias

en: No alias
oc: Aucun alias

en: Edit link
oc: Ligam de modificacion

en: Punctuation
oc: Ponctuation

en: The name of the file.
oc: Lo nom del fichièr.

en: Machine-readable name
oc: Nom sistèma

en: Ampersand
oc: Et commercial

en: Render
oc: Rendu

en: Edit URL
oc: Modificar URL

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
oc: Nom legible-per-la-maquina invalid. Picatz un nom diferent a %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
oc: Se pòt pas extreure %file, es pas un fichièr compressat valid.

en: Image style
oc: Estil d'imatge

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
oc: Que deu far Pathauto al moment de la mesa a jorn d'un element de contengut possédant ja un aliàs ?

en: Reduce strings to letters and numbers
oc: Réduire les cadenas a des letras e des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
oc: Mots a levar de l'aliàs d'URL, separats per una virgula. Ne pas utilizar aquò per levar de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
oc: Causissètz los aliasses a suprimir

en: All aliases
oc: Totes los aliasses.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
oc: <strong>Note:</strong> i a pas de confirmation. Soyez certain de çò que fasètz abans de clicar sul boton "Suprimir los aliasses ara!".<br />Vous devriez benlèu far un salvament de la banca de donadas o de la taula url_alias abans d'utilizar aquesta foncionalitat.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
oc: Aliàs %alias ignoré perque identique al camin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
oc: Novèl aliàs %alias creat per %font, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
oc: Novèl aliàs %alias creat per %font.

en: Maximum alias and component length
oc: Longor maximum de l'aliàs e des components

en: Administer pathauto
oc: Administrar pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
oc: Permet a un utilizaire de configurar des modèls pels aliasses automatiques e de suprimir en masse d'aliasses d'URL.

en: Notify of Path Changes
oc: Notifier en cas de cambiament de camin

en: Determines whether or not users are notified.
oc: Détermine se los utilizaires son avertis o pas.

en: Output machine name
oc: Afichar lo nom sistèma

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
oc: Separatz las extensions amb un espaci o una coma e no inclogueu lo punt inicial.

en: None (original image)
oc: Pas cap (imatge original)

en: %title has been created.
oc: %title a été creat.

en: %title has been updated.
oc: %title a été mes a jorn.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
oc: Seleccionatz los tipes de camins n'ayant pas d'alias per lesquels generar d'aliasses d'URL

en: Bulk updating URL aliases
oc: Mesa a jorn en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
oc: Una error s'es producha al moment del traitement de @operation amb per arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
oc[0]: 1 aliàs d'URL generat.
oc[1]: @count aliasses d'URL generats.

en: Updated alias for node @nid.
oc: Aliàs mes a jorn pel nosèl @nid.

en: Taxonomy term paths
oc: Camins de tèrme de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
oc: Aliàs mes a jorn pel tèrme @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
oc: Aliàs mes a jorn pel forum @tid.

en: Updated alias for user @uid.
oc: Aliàs mes a jorn per l'utilizaire @uid.

en: Update URL alias
oc: Metre a jorn l'aliàs d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 nosèl.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count nosèls.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 tèrme.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count tèrmes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
oc[0]: Aliàs d'URL mes a jorn per 1 compte utilizaire.
oc[1]: Aliasses d'URL mes a jorn per @count comptes utilizaires.

en: View mode
oc: Mòde de visualizacion

en: and where %property is %value
oc: e ont %property es %value

en: where %property is %value
oc: on %property es %value

en: and where
oc: e ont

en: Weight for @title
oc: Pes de @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
oc: Motiu de camin per defaut
    (s'applique a totes los tipes de contenguts dont les motifs çaijós son vides)

en: Underscore
oc: Tiret bas

en: Enable to override this field's links.
oc: Activar per suplantar los ligams del camp.

en: No new URL aliases to generate.
oc: I a pas cap de novèl aliàs d'URL a generar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
oc: La <strong> talha maximala d'un aliàs </strong> e la <strong> talha maximala d'un component </strong> es per defaut de 100 e a una limite de @max definida per Pathauto. Aquesta talha es limitada per la talha de la colomna "alias" dins la taula "url_alias" de la banca de donadas. La limite d'aquesta colomna dins la basa de donada es per defaut de @max. Se utilizatz una talha qu'es egala a celle de la colomna "alias" aquò posera des problèmas dins los cases ont lo sistèma deu rapondre des mots a l'aliàs de l'URL. Vous devriez causir una valor qu'es la talha de la colomna "alias" mens la talha de n'importe quel mot que poiriá èsser apondut. La talha des mots que pourraient èsser aponduts a la fin de vòstras URL dépend des moduls que avètz activats dins los paramètres de Pathauto. La valor recomandada es 100.

en: Double quotation marks
oc: Double verguetas

en: Single quotation marks (apostrophe)
oc: Simple verguetas (apostrophe)

en: Back tick
oc: Accent grave

en: Hyphen
oc: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
oc: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
oc: Acolada esquèrra

en: Left square bracket
oc: Crochet esquèrra

en: Right curly bracket
oc: Acolada drecha

en: Right square bracket
oc: Crochet drech

en: Plus sign
oc: Signe plus

en: Equal sign
oc: Signe egal

en: Percent sign
oc: Signe percentatge

en: Caret
oc: Accent circonflexe

en: Dollar sign
oc: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
oc: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
oc: Arobase

en: Exclamation mark
oc: Punt d'exclamation

en: Left parenthesis
oc: Parenthèse esquèrra

en: Right parenthesis
oc: Parenthèse drecha

en: Question mark
oc: Punt d'interrogation

en: Less-than sign
oc: Signe inferior a

en: Greater-than sign
oc: Signe superior a

en: Backslash
oc: Antislash

en: Generate automatic URL alias
oc: Generar automaticament l'aliàs d'URL

en: Use site default RSS settings
oc: Utilizar los paramètres RSS per defaut del site
