aGov (8.x-1.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (275 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Download
hu: Letölt

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Archive
hu: Archiválás

en: View
hu: Megtekintés

en: Audio
hu: Hanganyag

en: File Size
hu: Fájlméret

en: Filename
hu: Fájlnév

en: ID
hu: Azonosító

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Upload
hu: Feltöltés

en: type
hu: típus

en: User
hu: Felhasználó

en: Files
hu: Fájlok

en: file
hu: fájl

en: no
hu: nem

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Display links
hu: Hivatkozások megjelenítése

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Filter
hu: Szűrő

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Media
hu: Média

en: Load
hu: Betöltés

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
hu: Alapértelmezés szerinti útvonalminta (felhasználja minden olyan szótárhoz, amelynek üres a mintája lejjebb)

en: Pattern for forums and forum containers
hu: Minta fórumoknak és fórumcsoportoknak

en: Pattern for user account page paths
hu: Minta a felhasználói fiók útvonalakhoz

en: Verbose
hu: Részletes

en: Display alias changes (except during bulk updates).
hu: Álnévváltoztatások megjelenítése (kivéve a tömeges módosítást)

en: Replace by separator
hu: Helyettesítés az elválasztóval

en: Maximum alias length
hu: Az álnév legnagyobb hossza

en: Maximum component length
hu: Legnagyobb összetevő hossz

en: Update action
hu: Frissítési művelet

en: Strings to Remove
hu: Eltávolítandó karaktersorozatok

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
hu: Lehetőséget biztosít a moduloknak, hogy automatikusan állítsanak elő webcímálneveket az általuk kezelt tartalmakhoz.

en: Forum
hu: Fórum

en: Loop
hu: Ismétlés

en: File type
hu: Fájltípus

en: Link text
hu: Hivatkozás szövege

en: Destination
hu: Cél

en: Pattern
hu: Minta

en: Undefined
hu: Meghatározatlan

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Add file
hu: Fájl hozzáadása

en: Period
hu: Pont

en: any
hu: tetszőleges

en: Video
hu: Videó

en: Asterisk
hu: Szorzásjel

en: Your settings have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: File settings
hu: Fájl beállítások

en: Download link
hu: Letöltés hivatkozása

en: File types
hu: Fájltípusok

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: URL path settings
hu: Útvonal beállításai

en: Maximum upload size
hu: A legnagyobb feltölthető méret

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
hu: Az automatikusan létrehozott %original_alias álnév megegyezik egy már létezővel. Az új álnév: %alias.

en: Delete aliases
hu: Álnevek törlése

en: Automatic alias
hu: Automatikus álnév

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
hu: A címekben a szavak elválasztásához használt karakter. Ez fogja helyettesíteni az összes szóköz és írásjel karaktert. Szóköz, vagy pluszjel használata nem várt eredményeket okozhat.

en: Character case
hu: Betűérzékenység

en: Leave case the same as source token values.
hu: Hagyja úgy, mint a forrás vezérjel értékek.

en: Change to lower case
hu: Alakítsa kisbetűssé

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
hu: Nem csinál semmit, hagyja a régi álnevet érintetlenül.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
hu: Új álnevet hoz létre, de meghagyja a létező álnevet is működni.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
hu: Új álnevet hoz létre, a létező álnevet törli.

en: Transliterate prior to creating alias
hu: Latinbetűs átirat az álnév létrehozása előtt

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
hu: Az új álnevek szűrése, hogy azok csak az ASCII-96 készletben megtalálható betűket és számokat tartalmazzanak.

en: No action (do not replace)
hu: Nincs művelet (nincs helyettesítés)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
hu: Minden álnév törlése. A törlésre kerülő álnevek száma: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
hu: @label valamennyi, összesen %count útvonalálnevét törli.

en: Delete aliases now!
hu: Álnevek törlése most!

en: All of your path aliases have been deleted.
hu: Minden útvonalálnév törlése megtörtént.

en: File display
hu: Fájlmegjelenítés

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: Devel
hu: Fejleszt

en: Enter your keywords
hu: A keresendő kulcsszavak

en: "@s" content
hu: „@s” tartalom

en: Link to file
hu: Hivatkozás a fájlhoz

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Containing any of the words
hu: Tartalmazza ezen szavak bármelyikét

en: Containing the phrase
hu: Tartalmazza pontosan ezt a kifejezést

en: Containing none of the words
hu: Ne tartalmazza ezeket a szavakat

en: Only of the type(s)
hu: Csak az ilyen tartalmakban

en: Keyword relevance
hu: Találati pontosság

en: Recently posted
hu: Közzététel frissessége

en: Factor
hu: Szempont

en: About
hu: Leírás

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: @type %title has been deleted.
hu: %title @type törlése megtörtént.

en: Patterns
hu: Minták

en: Title only
hu: Csak cím

en: pixels
hu: képpont

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Colon
hu: Kettőspont

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: scheme
hu: séma

en: Comma
hu: Vessző

en: Semicolon
hu: Pontosvessző

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Download file
hu: Fájl letöltése

en: MIME types
hu: MIME típusok

en: The post could not be saved.
hu: A tartalom nem menthető el.

en: Delete link
hu: Törlés hivatkozása

en: View files
hu: Fájlok megtekintése

en: Slash
hu: Perjel

en: Download URL
hu: Letöltő URL

en: Alias: @alias
hu: Álnév: @alias

en: No alias
hu: Nincs álnév

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: Punctuation
hu: Írásjel

en: The name of the file.
hu: A fájl neve.

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Ampersand
hu: & jel

en: Render
hu: Formázás

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
hu: %invalid érvénytelen programok által használt név.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
hu: %file nem tömörített fájl, ezért nem csomagolható ki

en: Image style
hu: Képstílus

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
hu: Mit csináljon a <em>Pathauto</em> modul, ha frissítenek egy meglévő tartalmat, amely már rendelkezik álnévvel?

en: Reduce strings to letters and numbers
hu: A karaktersorozatok betűkre és számokra csökkentése

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
hu: Vesszővel elválasztva azon szavak, melyeket el kell távolítani a webcímálnévből. Nem ezt kell használni az írásjelek eltávolításához.

en: Choose aliases to delete
hu: Törlendő álnevek kiválasztása

en: All aliases
hu: Minden álnév

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
hu: <p><strong>Figyelem!</strong> Nincs megerősítés. Fokozott óvatosság szükséges az „Álnevek törlése most!” gomb használatához.<br />Célszerű az adatbázis és/vagy az url_alias tábla mentése a művelet használata előtt.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
hu: %alias álnév mellőzve lett, mivel megegyezik egy belső útvonallal.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
hu: %source számára új %alias álnév készült, kicserélve a régi %old_alias álnevet.

en: Created new alias %alias for %source.
hu: %source számára új %alias álnév készült.

en: Maximum alias and component length
hu: Az álnév és az összetevők legnagyobb hossza

en: Administer pathauto
hu: <em>Pathauto</em> adminisztrációja

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
hu: Útvonalelőállítási minták kezelésének és webcímálnevek tömeges törlésének engedélyezése a felhasználó számára.

en: Notify of Path Changes
hu: Értesítés az útvonal változásairól

en: Determines whether or not users are notified.
hu: Meghatározza, hogy legyenek-e a felhasználók értesítve vagy sem.

en: Output machine name
hu: Kimeneti, programok által használt név

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hu: A kiterjesztéseket szóközzel vagy vesszővel kell elválasztani és nem kell használni a bevezető pontot.

en: None (original image)
hu: Nincs (eredeti kép)

en: %title has been created.
hu: %title létrejött.

en: %title has been updated.
hu: %title frissítve lett.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
hu: Meg kell adni azokat a nem álnevesített típusokat, melyekhez webcímálneveket kell létrehozni

en: Bulk updating URL aliases
hu: Webcímálnevek tömeges frissítése

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
hu[0]: 1 útvonalálnév létre lett hozva.
hu[1]: @count útvonalálnév létre lett hozva.

en: Updated alias for node @nid.
hu: @nid tartalom álneve frissítve lett.

en: Taxonomy term paths
hu: Taxonómia kifejezés útvonalak

en: Updated alias for term @tid.
hu: @tid kifejezés álneve frissítve lett.

en: Updated alias for forum @tid.
hu: @tid fórum álneve drissítve lett.

en: Updated alias for user @uid.
hu: @uid felhasználó álneve frissítve lett.

en: Update URL alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
hu[0]: 1 tartalom webcímálneve frissítve lett.
hu[1]: @count tartalom webcímálneve frissítve lett.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
hu[0]: 1 kifejezés webcímálneve frissítve lett.
hu[1]: @count kifejezés webcímálneve frissítve lett.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
hu[0]: 1 felhasználói fiók webcímálneve frissítve lett.
hu[1]: @count felhasználói fiók webcímálneve frissítve lett.

en: View mode
hu: Nézetmód

en: and where %property is %value
hu: és ahol %property értéke %value

en: where %property is %value
hu: ahol %property értéke %value

en: and where
hu: és hol

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
hu: Alapértelmezés szerinti útvonalminta (felhasználja minden olyan tartalomtípushoz, amelynek üres a mintája lejjebb)

en: Underscore
hu: Aláhúzás

en: Enable to override this field's links.
hu: Kattinthatóvá teszi, ezzel felülírja a mező hivatkozását.

en: No new URL aliases to generate.
hu: Nincsenek létrehozandó új webcímálnevek

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
hu: <strong>Az álnév legnagyobb hossza</strong> és a <strong>Legnagyobb összetevő hossz</strong> alapértelmezés szerinti értéke 100 és ennek legnagyobb értéke @max a <em>Pathauto</em> modulban. Ezt ez értéket behatárolja az url_alias tábla „alias” oszlopának szélessége az adatbázisban, melynek alapértelmezés szerinti értéke @max. Ha a <em>Pathauto</em> beállítása megegyezik ezzel, akkor problémákat okozhat, amikor a rendszernek hozzá kell adni egyéb szavakat az álnevesített webcímhez. Tehát olyan értéket kell megadni, amelyhez a leghosszabb toldalékot hozzáadva is be fog férni a kapott webcímálnév az url_alias táblájának „alias” oszlopába. A webcímekhez hozzáadható karaktersorozatok hossza függ a bekapcsolt moduloktól, és a <em>Pathauto</em> modul beállításaitól. Az ajánlott és alapértelmezés szerinti értéke 100.

en: Double quotation marks
hu: Kettős (hagyományos) idézőjel

en: Single quotation marks (apostrophe)
hu: Egyszeres idézőjel (aposztróf)

en: Back tick
hu: Fordított idézőjel (backtick)

en: Hyphen
hu: Kötőjel

en: Vertical bar (pipe)
hu: Függőleges vonal (pipe)

en: Left curly bracket
hu: Nyitó kapcsos zárójel

en: Left square bracket
hu: Nyitó szögletes zárójel

en: Right curly bracket
hu: Bezáró kapcsos zárójel

en: Right square bracket
hu: Bezáró szögletes zárójel

en: Plus sign
hu: Pluszjel

en: Equal sign
hu: Egyenlőségjel

en: Percent sign
hu: Százalékjel

en: Caret
hu: „Kalap” szimbólum

en: Dollar sign
hu: Dollárjel

en: Number sign (pound sign, hash)
hu: Kettőskereszt

en: At sign
hu: Kukac jel

en: Exclamation mark
hu: Felkiáltójel

en: Tilde
hu: Tilde („hullám” szimbólum)

en: Left parenthesis
hu: nyitó zárójel

en: Right parenthesis
hu: Bezáró zárójel

en: Question mark
hu: Kérdőjel

en: Less-than sign
hu: „Kisebb mint” jel

en: Greater-than sign
hu: „Nagyobb mint” jel

en: Backslash
hu: Visszaper

en: File view mode
hu: Fájl nézet mód

en: Rendered file
hu: Renderelt fájl

en: The unique machine-readable name of the file type.
hu: A fájltípus egyedi, gépi neve.

en: The URL of the file type's edit page.
hu: A fájltípus szerkesztőoldalához tartozó URL.

en: The file type of the file.
hu: A fájl típusa.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
hu: A fájl típusa (például „audio”, „image”, „video”, stb.).

en: Administer files
hu: Fájlok kezelése

en: Generate automatic URL alias
hu: Automatikusan hoz létre webcímálneveket

en: Use site default RSS settings
hu: A webhely alapértelmezett RSS beállításainak használata

en: File content
hu: Fájltartalom

en: Displays the file with a configurable style.
hu: A fájl testreszabható stílussal történő megjelenítése.

en: The type of the file.
hu: A fájl típusa.

en: This field supports tokens.
hu: Ez a mező támogatja a vezérjeleket.

en: Joined path
hu: Egyesített útvonal

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
hu: A tömbértékek mindegyikét megtisztítja a <em>Pathauto</em> majd a perjellel egy olyan karaktersorozatban egyesíti ami egy URL-re hasonlít.

en: Bypass file access control
hu: A fájlhozzáférés-szabályozás megkerülése

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
hu: Összes fájl megtekintése, szerkesztése és törlése, jogosultságbeli korlátozások figyelembe vétele nélkül.

en: Administer file types
hu: Fájltípusok kezelése

en: Provide a simple link to the file entity.
hu: Egyszerű link a fájlentitáshoz.

en: Provide a simple link to edit the file entity.
hu: Egyszerű link a fájlentitás szerkesztéséhez.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
hu: Egyszerű link a fájlentitás törléséhez.

en: Provide a simple link to download the file entity.
hu: Egyszerű link a fájlentitás letöltéséhez.

en: Add and upload new files
hu: Új fájlok hozzáadása és feltöltése

en: View own private files
hu: Saját privát fájlok megtekintése

en: View own files
hu: Saját fájlok megtekintése

en: View private files
hu: Privát fájlok megtekintése

en: Add file type
hu: Fájltípus hozzáadása

en: Enable file type
hu: Fájltípus engedélyezése

en: Disable file type
hu: Fájltípus letiltása

en: Delete file type
hu: Fájltípus törlése

en: Usage link
hu: Felhasználás-hivatkozás.

en: Provide a simple link to view the usage of the file entity.
hu: Egyszerű link a fájlentitás használatának megtekintéséhez.

en: Update file alias
hu: Fájlálnév frissítése

en: %type_name: Edit own files
hu: %type_name: Saját fájlok szerkesztése

en: %type_name: Edit any files
hu: %type_name: Bármely fájl szerkesztése

en: %type_name: Delete own files
hu: %type_name: Saját fájlok törlése

en: %type_name: Delete any files
hu: %type_name: Bármely fájl törlése

en: %type_name: Download own files
hu: %type_name: Saját fájlok letöltése

en: %type_name: Download any files
hu: %type_name: Bármely fájl letöltése

en: The URL to download the file directly.
hu: A fájl közvetlen letöltésére szolgáló URL.

en: Download [file:name]
hu: [file:name] letöltése

en: Bulk generation will only generate URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
hu: A tömeges generálás csak azokhoz a tételekhez hoz létre URL álneveket, amelyeknek még nincs álnevük. A tömeges generálást általában akkor használják, ha a Pathauto-t egy olyan webhelyen installálják, amelyen álnevekkel nem rendelkező tartalom van, amelyet tömegesen kell álnevesíteni.

en: Bulk generate
hu: Tömeges előállítás

en: Autoplay: %autoplay
hu: Automatikus lejátszás: %autoplay

en: Loop: %loop
hu: Ismétlés: %loop

en: Muted: %muted
hu: Némított: %muted

en: Display of multiple files
hu: Több fájl megjelenítése

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
hu: A <em>Pathauto</em> megpróbálja-e a bizonyos karaktereket (például ékezetes) tartalmazó mintákat átírni US-ASCII ábécére? Az átírást a <em>Transliteration</em> modul kezeli.

en: Update URL-Alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: All of your %label path aliases have been deleted.
hu: Mindegyik %label útvonalálnév törlése megtörtént.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
hu: További információ a <a href=":pathauto-help"><em>Pathauto</em> súgójában</a> található.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
hu: Az előállítandó álnevek maximális hossza. 100 az ajánlott, @max a megengedett legnagyobb hossz.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
hu: Az álnév tetszőleges összetevőjének (például [title]) maximális szöveghossza. 100 az ajánlott, @max a megengedett legnagyobb hossz.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
hu: A <em>Redirect</em> modul <a href=":url">beállításainál</a> megadható, hogy létrejöjjön-e átirányítás az álnév törlésekor.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
hu: A <a href=":url">Redirect</a> modult telepítve az álnevek megváltozásakor átirányításokat hoz létre hozzájuk.

en: Update URL-Alias of an entity
hu: Entitás webcímálnevének frissítése

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
hu: Kikapcsolva egy egyedi álnév hozható létre. <a href="@admin_link">A webcímálnevek mintáinak beállítása.</a>
