aGov (8.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Download
ja: ダウンロード

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Archive
ja: アーカイブ

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: no
ja: いいえ

en: Separator
ja: セパレーター

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Filter
ja: フィルター

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Load
ja: ロード

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Forum
ja: フォーラム

en: Loop
ja: ループ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 行き先

en: Pattern
ja: パターン

en: Undefined
ja: 未定義

en: Tokens
ja: トークン

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Period
ja: 期間

en: any
ja: いずれか

en: Video
ja: ビデオ

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: File settings
ja: ファイルの設定

en: Apply
ja: 適用

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: Enter your keywords
ja: 検索キーワードを入力してください

en: Link to file
ja: ファイルへのリンク

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: Keyword relevance
ja: キーワードの適合率

en: Recently posted
ja: 投稿日時の新しさ

en: Factor
ja: 要素

en: About
ja: アバウト

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: Patterns
ja: パターン

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: pixels
ja: ピクセル

en: Display type
ja: 表示形式

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Delete selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: Comma
ja: コンマ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: The post could not be saved.
ja: 投稿が保存できませんでした。

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Slash
ja: スラッシュ

en: label
ja: ラベル

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Punctuation
ja: 記号

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Ampersand
ja: アンパサンド(&amp;)

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Render
ja: 出力

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ja: %file を展開できません。有効なアーカイブでありません。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: %title has been created.
ja: %title が作成されました。

en: %title has been updated.
ja: %title が更新されました。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Save and publish
ja: 保存して掲載

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Generate automatic URL alias
ja: URL エイリアスを自動生成する

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Replace file
ja: ファイルの置換

en: The test file exists on the disk.
ja: テストファイルがディスク上に存在します。

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ja[0]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。
ja[1]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。

en: Save and keep published
ja: 保存して掲載のまま

en: Bulk generate
ja: 一括生成

en: Autoplay: %autoplay
ja: 自動再生: %autoplay

en: Loop: %loop
ja: ループ: %loop

en: Muted: %muted
ja: ミュート: %muted

en: Display of multiple files
ja: 複数のファイルを表示

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
ja: カスタムエイリアスを下で作成する場合はこのチェックを外してください。<a href="@admin_link">URLエイリアスのパターンを設定。</a>
