Smart Digital – Iris D8 DevPortal (8.x-1.1) - en to sv translation catalogue (361 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Resources
sv: Resurser

en: Developers
sv: Utvecklare

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Filename
sv: Filnamn

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Icons
sv: Ikoner

en: Components
sv: Komponenter

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Issue
sv: Avvikelse

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Picture
sv: Bild

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Question
sv: Fråga

en: Answer
sv: Svar

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Fields
sv: Fält

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Up
sv: Upp

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: Colors
sv: Färger

en: Text color
sv: Textfärg

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Topics
sv: Ämnen

en: Posts
sv: Inlägg

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Buttons
sv: Knappar

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: White
sv: Vit

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Link color
sv: Länkfärg

en: New
sv: Ny

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Tabs
sv: Flikar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Next page
sv: Nästa sida

en: medium
sv: mellan

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Newsletter
sv: Nyhetsbrev

en: Newsletters
sv: Nyhetsbrev

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Account
sv: Konto

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: About
sv: Om

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Block type
sv: Typ av block

en: Fonts
sv: Fonter

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Tables
sv: Tabeller

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Light
sv: Ljust

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Email: Plain
sv: E-post: Ren text

en: Email: HTML
sv: E-post: HTML

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Primary
sv: Primär

en: Search index
sv: Sökindex

en: Video file
sv: Videofil

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Pagination
sv: Paginering

en: Blue Lagoon (default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Slate
sv: Skiffer

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: All content
sv: Allt innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Main background
sv: Huvudbakgrund

en: Sidebar background
sv: Bakgrund för sidospalt

en: Sidebar borders
sv: Kant för sidospalt

en: Footer background
sv: Sidfotens bakgrund

en: Plum
sv: Plommon

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Title and slogan
sv: Titel och slogan

en: Firehouse
sv: Brandstation

en: Ice
sv: Is

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Dark
sv: Mörkt

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Wide
sv: Bred

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: About us
sv: Om oss

en: Header background top
sv: Överst i bakgrund på sidhuvud

en: Header background bottom
sv: Underst i bakgrund på sidhuvud

en: With selection
sv: Med urval

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create_content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Book traversal links for
sv: Genomkorsande boklänkar för

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Page @items.current
sv: Sida @items.current

en: By @author @time ago
sv: Av @author @time sedan

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera
