Argue (2.0.0-beta5) - en to ro translation catalogue (322 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: new
ro: nou

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Version
ro: Versiune

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Parent
ro: Părinte

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: View
ro: Afișează

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: Attachment
ro: Anexă

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Revisions
ro: Revizii

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Details
ro: Detalii

en: Desc
ro: Descendent

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: full
ro: plin

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Add Argument
ro: Adaugă Argument

en: Arguments
ro: Argumente

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Rules
ro: Reguli

en: English
ro: Engleză

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Result
ro: Rezultat

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Languages
ro: Limbi

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Author Name
ro: Numele autorului

en: Glossary
ro: Glosar

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Translation language
ro: Limba de traducere

en: Translation
ro: Traducere

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Permission
ro: Permisiune

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Translate
ro: Traducere

en: Embed
ro: Încorporat

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Search index
ro: Index căutare

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: Select language
ro: Selectaţi limba

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Author name
ro: Nume autor

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Unapproved comments
ro: Comentarii neaprobate

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Latest version
ro: Ultima versiune

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Asc
ro: Ascendent

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Master
ro: Expert

en: List item
ro: Element din listă

en: Language direction
ro: Direcția limbii

en: Manage form display
ro: Gestionați formularele

en: Text value
ro: Valoare text

en: User interface translation
ro: Traducerea interfeței utilizatorului

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Reset your password
ro: Resetați-vă parola

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Adding languages
ro: Adăugare limbi

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Pre-content
ro: Pre-conținut

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Recent comments.
ro: Comentarii recente.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: Editing languages
ro: Editarea limbilor

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: View edit page
ro: Pagina de editare a vizualizării

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a adăuga limbi comune sitului dumneavoastră.</p><p>Dacă limba dorită nu este disponibilă, puteți adăuga o limbă personalizată.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ro: <p>Alegeți o limbă din listă, sau alegeți "Limbă personalizată ..." de la sfârșitul listei.</p><p>Faceți clic pe butonul "Adaugă o limbă", atunci când ați terminat alegerea limbii.</p><p>Când adăugați o limbă personalizată, veți primi un formular suplimentar în care se pot furniza: numele, codul și direcția limbii.</p>

en: Continuing on
ro: Continuarea pe

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a edita o limbă pe situl dumneavoastră, inclusiv limbile personalizate.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ro: <p>Nu puteți schimba codul unei limbi pe site, cât acesta este folosit în sistemul de urmărire a limbii.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ro: <p>Numele limbii este folosit peste tot în sit pentru toți utilizatorii și este scris în limba engleză. Numele limbilor de bază poate fi tradus cu ajutorul modulului Traducerea Interfeței, și numele atât cele de bază cât si cele personalizate poate fi tradus cu ajutorul modulului Configurarea traducerii.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ro: <p>Alegeți dacă limba este o limbă "de la stânga la dreapta" sau "de la dreapta la stânga".</p><p>Rețineți că nu toate temele suportă formatul "de la dreapta la stânga", prin urmare  testați-vă tema dacă utilizați formatul "de la dreapta la stânga".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ro: <p>Pagina "Limbi" vă permite să adăugați, să editați, să ștergeți, și să reordonați limbile pentru sit.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ro: <p>Pentru a adăuga mai multe limbi pe situl dumneavoastră, faceți clic pe butonul "Adăugați o limbă".</p><p>Limbile adăugate vor fi afișate în lista de limbi și prin urmare pot fi editate sau șterse.</p>

en: Reordering languages
ro: Reordonarea limbilor

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ro: <p>Pentru a reordona limbile pe situl dumneavoastră, folosiți pictogramele de tras de lângă fiecare limbă.</p><p>Ordinea indicată aici este ordinea de afișare pentru listele de limbă de pe site, cum ar fi în blocurile de schimbare a limbii furnizate de modulele Traducerea Interfeței și Traducerea Conținutului.</p> <p>Când ați terminat cu reordonarea limbilor, faceți clic pe butonul "Salvează configurația " pentru ca modificările să aibă efect.</p>

en: Set a language as default
ro: Setați o limbă ca implicită

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ro: <p>Puteți schimba limba implicită a sitului prin alegerea uneia dintre limbile dumneavoastră configurate ca implicite. Situl va folosi limba implicită în situațiile în care nici o alegere nu este facută dar o limbă ar trebui să fi setată, de exemplu, limba interfeței de afișare.</p>

en: Modifying languages
ro: Modificarea limbilor

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ro: <p>Operațiunile sunt prevăzute pentru editarea și ștergerea limbii dumneavoastră.</p><p>Puteți edita denumirea și direcția limbii.</p><p>Limbile șterse pot fi adăugate înapoi ulterior. Ștergerea unei limbi va elimina toate traducerile de interfață asociate cu ea, iar conținutul în această limbă va fi setat pentru a fi într-o limbă neutră. Rețineți că nu puteți șterge limba implicită a site-ului.</p>

en: Choose the language you want to translate.
ro: Alegeți limba în care doriți să traduceți.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ro: Introduceți cuvântul sau propoziția pe care doriți să o traduceți, puteți scrie, de asemenea, doar o parte dintr-un cuvânt.

en: Filter the search
ro: Filtrează căutarea

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ro: Puteți căuta după șiruri netraduse dacă doriți să traduceți ceva care nu este tradus încă. Dacă doriți să modificați o traducere existentă, s-ar putea să doriți să căutați doar după siruri traduse.

en: Apply your search criteria
ro: Aplicați criteriile dumneavoastră de căutare

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ro: Pentru a aplica criteriile de căutare, faceți clic pe butonul <em>Filtru</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ro: Puteți scrie propria dumneavoastră traducere în câmpurile text ale coloanei din dreapta. Încercați să vă dați seama în ce context va fi utilizat textul în scopul de a fi tradus în mod adecvat.

en: Validate the translation
ro: Validați traducerea

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ro: După ce ați terminat traducerile, faceți clic pe butonul <em>Salvează traducerile</em>. Trebuie să salvați traducerile de fiecare dată înainte de a schimba pagina sau de a face o căutare nouă.

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: Manage view settings
ro: Administrarea setărilor view-ului

en: View or edit the configuration.
ro: Vizualizează sau editează configurația.

en: Displays in this view
ro: Modurile de afișare pentru acest views

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ro: O afișare este un mod de expunere a rezultatelor, ex., ca o pagină sau un bloc. Un view poate conține mai multe afișări, care sunt listate aici. Afișarea activă este evidențiată.

en: View administration
ro: Administrare view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ro: Efectuează sarcini administrative, inclusiv adăugarea unei descrieri și crearea unei clone. Faceți clic pe butonul drop-down pentru a vizualiza opțiunile disponibile.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ro: Alegeți modul de afișare al rezultatelor. De exemplu, alege <em>Content</em> pentru a afișa fiecare element complet, folosind setările de afișare configurate. Sau alegeți <em>Fields</em>, care vă permite să afișați numai câmpurile specificate pentru fiecare rezultat. Pot fi adăugate formate adiționale prin instalarea de module pentru a <em>extinde</em> funcționalitatea de bază a Drupalului.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ro: Dacă acest view utilizează câmpuri, acestea sunt enumerate aici. Puteți face clic pe un câmp pentru a-l configura.

en: Filter your view
ro: Filtrează vizualizarea

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ro: Adaugă filtre pentru a limita rezultatele la afișare. De exemplu, pentru a arăta doar conținutul, care este <em>publicat</em>, trebuie să adăugați un filtru pentru <em>Publicat</em> și să selectați <em>Da</em>.

en: Filter actions
ro: Acțiuni de filtrare

en: Add, rearrange or remove filters.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ro: Controlează ordinea în care rezultatele sunt afișate. Faceți clic pe o regulă de sortare activă pentru a o configura.

en: Sort actions
ro: Acțiuni de sortare

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină regulile de sortare.

en: Show a preview of the view output.
ro: Arată o previzualizare a ieșirii view-ului.

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Adaugă limbi", puteți continua cu:<ul><li>Adăugarea unei limbi</li><li>Adăugarea unei limbi personalizate</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Editare limbă", puteți continua cu:<ul><li>Editarea unei limbi</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra paginii de "Limbi", puteți continua cu:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adăugarea unei limbi</a></li><li>Reordonarea limbilor</li><li>Editarea unei limbi</li><li>Ștergerea unei limbi</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ro: Această pagină vă permite să traduceți interfața de utilizator sau să editați traduceri existente. Dacă inițial ați instalat site-ul în limba engleză, în scopul de a utiliza această pagină, mai întâi trebuie să adăugați altă limbă pe <a href="[site:url]admin/config/regional/language">pagina de limbi</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ro: Traducerile pe care le-ați făcut aici vor fi folosite pe interfața de utilizator a site-ului dumneavoastră. Dacă doriți să le utilizați pe alt site sau să le editați pe un editor de traducere extern, puteți <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">să le exportați</a> într-un fișier cu extensia .po și <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">să le importați</a> ulterior.

en: A boolean indicating the published state.
ro: Un boolean care indică starea publicată.

en: Find and manage comments.
ro: Găsiți și gestionați comentariile.

en: The approved comments listing.
ro: Lista comentariilor aprobate.

en: Comments published
ro: Comentarii publicate

en: The unapproved comments listing.
ro: Lista comentariilor neaprobate.

en: Comments unapproved
ro: Comentarii neaprobate

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
