Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (366 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: Version
nl: Versie

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Number
nl: Getal

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Types
nl: Soorten

en: Required
nl: Verplicht

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Book
nl: Boek

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: History
nl: Historie

en: Section
nl: Sectie

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Notes
nl: Notities

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Book Title
nl: Boektitel

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Issue
nl: Probleem

en: Files
nl: Bestanden

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Page
nl: Pagina

en: Custom
nl: Aangepast

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Scale
nl: Schalen

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Other
nl: Andere

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: City
nl: Plaats

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Department
nl: Afdeling

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Map
nl: Landkaart

en: Reference
nl: Referentie

en: Session
nl: Sessie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Processing
nl: Verwerken

en: Apply
nl: Toepassen

en: Authors
nl: Auteurs

en: Journal
nl: Tijdschrift

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Editor
nl: Bewerker

en: Sections
nl: Secties

en: Abstract
nl: Samenvatting

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Export format
nl: Exportformaat

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Lookup
nl: Raadplegen

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Delete keywords
nl: Sleutelwoorden verwijderen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: University
nl: Universiteit

en: Producer
nl: Producent

en: Report
nl: Rapport

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Collection Title
nl: Collectietitel

en: Short Title
nl: Korte titel

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Credits
nl: Medewerkerslijst

en: Broadcast
nl: Uitzending

en: Issue Number
nl: Uitgiftenummer

en: Translator
nl: Vertaler

en: Publication
nl: Publicatie

en: Edition
nl: Editie

en: Citation
nl: Citaat

en: Parent ID
nl: Bovenliggende ID

en: Primary
nl: Primair

en: Default style
nl: Standaardstijl

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: The file could not be uploaded.
nl: Het bestand kan niet worden geüpload.

en: Chart
nl: Grafiek

en: Secondary
nl: Secundair

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Pagination
nl: Paginering

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Reference field
nl: Referentieveld

en: Classical
nl: Klassiek werk

en: Hint
nl: Tip

en: Call Number
nl: Plaatsingsnummer

en: Accession Number
nl: Toegangsnummer

en: References
nl: Referenties

en: Book Chapter
nl: Hoofdstuk boek

en: Journal Article
nl: Wetenschappelijk artikel

en: Conference Paper
nl: Conferentiebijdrage

en: Conference Proceedings
nl: Conferentieverslag

en: Newspaper Article
nl: Krantenartikel

en: Magazine Article
nl: Tijdschriftartikel

en: Web Article
nl: Webartikel

en: Artwork
nl: Kunstwerk

en: Audiovisual
nl: Audiovisueel

en: Hearing
nl: Zitting

en: Bill
nl: Wetsontwerp

en: Statute
nl: Statuut

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Government Report
nl: Overheidsrapport

en: Legal Ruling
nl: Gerechtelijke uitspraak

en: Miscellaneous Section
nl: Overige onderdelen

en: Secondary Title
nl: Secundaire titel

en: Tertiary Title
nl: Tertiare titel

en: ISBN Number
nl: ISBN-nummer

en: Other Numbers
nl: Andere nummers

en: Other Author Affiliations
nl: Ook werkzaam bij

en: Place Published
nl: Plaats van uitgave

en: Year of Publication
nl: Jaar van uitgave

en: Enter YYYY, Submitted or In Press
nl: Ingeven als 'JJJJ', 'In druk' of 'Ingediend'

en: Date Published
nl: Publicatiedatum

en: (mm/yyyy)
nl: (mm/jjjj)

en: Publication Language
nl: Taal

en: French Abstract
nl: Franse samenvatting

en: Type of Work
nl: Type werk

en: Masters Thesis
nl: Masterthesis

en: Reseach Notes
nl: Onderzoeksnotities

en: Custom 1
nl: Aangepast 1

en: Custom 2
nl: Aangepast 2

en: Custom 3
nl: Aangepast 3

en: Custom 4
nl: Aangepast 4

en: Custom 5
nl: Aangepast 5

en: Custom 6
nl: Aangepast 6

en: Custom 7
nl: Aangepast 7

en: Number of Volumes
nl: Aantal volumes

en: Alternate Title
nl: Alternatieve titel

en: Translated Title
nl: Vertaalde titel

en: Original Publication
nl: Originele publicatie

en: Reprint Edition
nl: Herdruk

en: Citation Key
nl: Citekey

en: ISSN Number
nl: ISSN-nummer

en: Author Address
nl: Adres van de auteur

en: Remote Database Name
nl: Naam externe databank

en: Remote Database Provider
nl: Leverancier externe databank

en: Access Date
nl: Datum raadpleging

en: Series Title
nl: Reekstitel

en: Series Editor
nl: Redacteur reeks

en: Performers
nl: Acteurs

en: Extent of Work
nl: Omvang

en: Contents
nl: Inhoud

en: Cast
nl: Rolbezetting

en: Legislative Body
nl: Wetgevend orgaan

en: Code Volume
nl: Deel wettekst

en: Bill Number
nl: Nummer wetsontwerp

en: Code Pages
nl: Pagina's wettekst

en: Code Section
nl: Sectie wettekst

en: Series Volume
nl: Deel reeks

en: Number of Pages
nl: Aantal pagina's

en: Reporter
nl: Verslaggever

en: Abbreviated Case Name
nl: Verkorte naam rechtszaak

en: Counsel
nl: Raad

en: Court
nl: Hof

en: Reporter Volume
nl: Deel verslaggever

en: Reporter Abbreviation
nl: Afkorting verslaggever

en: First Page
nl: Eerste pagina

en: Page Cited
nl: Geciteerde pagina

en: Date Decided
nl: Datum besluit

en: Conference Name
nl: Naam conferentie

en: Conference Location
nl: Conferentielocatie

en: Year of Conference
nl: Jaar conferentie

en: Image Source Program
nl: Bronprogramma afbeelding

en: Name of File
nl: Naam archiefbestand

en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Type of Image
nl: Afbeeldingstype

en: Year Released
nl: Jaar van vrijgave

en: Series Director
nl: Regisseur reeks

en: Running Time
nl: Duur

en: Date Released
nl: Releasedatum

en: Report Number
nl: Rapportnummer

en: Government Body
nl: Overheidsorgaan

en: Congress Number
nl: Congresnummer

en: Congress Session
nl: Congressessie

en: Committee
nl: Comité

en: Document Number
nl: Documentnummer

en: Alternate Journal
nl: Alternatief tijdschrift

en: Start Page
nl: Startpagina

en: Type of Article
nl: Artikeltype

en: Issuing Organization
nl: Uitgiftekantoor

en: Rule Number
nl: Regelnummer

en: Session Number
nl: Sessienummer

en: Section Number
nl: Sectienummer

en: Date of Code Edition
nl: Datum codeversie

en: Magazine
nl: Tijdschrift

en: Alternate Magazine
nl: Alternatief tijdschrift

en: Library/Archive
nl: Bibliotheek/Archief

en: Volume/Storage Container
nl: Volume/Doos

en: Manuscript Number
nl: Manuscriptnummer

en: Folio Number
nl: Folionummer

en: Newspaper
nl: Krant

en: Issue Date
nl: Uitgavedatum

en: Date Accessed
nl: Datum raadpleging

en: Published Source
nl: Gepubliceerde bron

en: International Title
nl: Internationale titel

en: International Author
nl: Internationale auteur

en: Assignee
nl: Gemachtigde

en: Patent Version Number
nl: Patentnummer

en: Application Number
nl: Aanvraagnummer

en: International Patent Number
nl: Internationaal patentnummer

en: International Patent Classification
nl: Internationale patentclassificatie

en: Patent Type
nl: Patenttype

en: Patent Number
nl: Patentnummer

en: Priority Numbers
nl: Prioriteit

en: Designated States
nl: Aangewezen staten

en: Attorney/Agent
nl: Advocaat/Vertegenwoordiger

en: Legal Status
nl: Wettelijke status

en: Communication Number
nl: Communicatienummer

en: Institution
nl: Instituut

en: Code Number
nl: Codenummer

en: Statute Number
nl: Statuutnummer

en: Public Law Number
nl: Publiekrechterlijk nummer

en: Date Enacted
nl: Uitvaardigingsdatum

en: Academic Department
nl: Faculteit

en: Advisor
nl: Adviseur

en: Degree
nl: Graad

en: Thesis Type
nl: Thesistype

en: Access Year
nl: Startjaar

en: Last Update Date
nl: Datum laatste wijziging

en: Type of Medium
nl: Mediumtype

en: Secondary Author
nl: Secundaire auteur

en: Tertiary Author
nl: Tertiaire auteur

en: Subsidiary Author
nl: Met bijdragen van

en: Corporate Author
nl: Coporatieve auteur

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Add style
nl: Stijl toevoegen

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Add Reference
nl: Referentie toevoegen

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Asc
nl: Oplopend

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: Updated time
nl: Tijdstip van update

en: Subsidiary
nl: Aanvullende

en: Corporate/Institutional
nl: Bedrijfs-/institutionele

en: Parent style
nl: Bovenliggende stijl

en: Contributor role
nl: Bijdragerrol

en: Fields mapping
nl: Veldtoewijzing

en: Reference type
nl: Referentietype

en: Add Keyword
nl: Trefwoord toevoegen

en: Populate
nl: Invullen

en: Allowed types: @extensions.
nl: Toegestane types: @extensions.

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Delete references
nl: Referenties verwijderen

en: One entity processed. | @count entities processed.
nl[0]: Een entiteit verwerkt.
nl[1]: @count entiteiten verwerkt.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Download export file
nl: Exportbestand downloaden

en: Install style from file
nl: Een stijl installeren vanuit een bestand

en: Common configuration
nl: Algemene configuratie

en: CSL styles
nl: CSL-stijlen

en: Administer Bibliography & Citation
nl: Bibliography & Citation beheren

en: Module common configuration
nl: Algemene module-configuratie

en: CSL style config
nl: CSL-stijl configuratie

en: Bibliography & Citation - Formats
nl: Bibliography & Citation - Formaten

en: Add Contributor
nl: Bijdrager toevoegen

en: Add Reference type
nl: Referentietype toevoegen

en: Add Contributor role
nl: Bijdragerrol toevoegen

en: Add Contributor category
nl: Bijdragercategorie toevoegen

en: Bibliographic data
nl: Bibliografische data

en: List bibliographic data
nl: Lijst van bibliografische data

en: Administer Contributor entities
nl: Bijdragerentiteiten beheren

en: Create new Contributor entities
nl: Nieuwe bijdragerentiteiten aanmaken

en: Delete Contributor entities
nl: Bijdragerentiteiten verwijderen

en: Edit Contributor entities
nl: Bijdragerentiteiten bewerken

en: View Contributor entities
nl: Bijdragerentiteiten weergeven

en: Contributor category config
nl: Bijdragercategorie-configuratie

en: Contributor role config
nl: Bijdragerrol-configuratie

en: Common contributor settings
nl: Algemene instellingen bijdrager

en: Full name pattern
nl: Patroon voor volledige naam

en: Mapping between entity and format fields
nl: Toewijzing tussen entiteit- en formaatvelden

en: Format ID
nl: Formaat-ID

en: Types mapping
nl: Typentoewijzing

en: Reference type config
nl: Referentietype-configuratie

en: Contributor category
nl: Bijdragercategorie

en: Author (Category)
nl: Auteur (Categorie)

en: Author (Role)
nl: Auteur (rol)

en: The title of the Reference.
nl: De titel van de referentie.

en: Label for the Contributor category.
nl: Label voor de bijdragercategorie.

en: Created the %label Contributor category.
nl: Bijdragercategorie %label aangemaakt.

en: Saved the %label Contributor category.
nl: Bijdragercategorie %label opgeslagen.

en: Created the %label Contributor.
nl: Bijdrager %label aangemaakt.

en: Saved the %label Contributor.
nl: Bijdrager %label opgeslagen.

en: Label for the Contributor role.
nl: Label voor de bijdragerrol.

en: Created the %label Contributor role.
nl: Bijdragerrol %label aangemaakt.

en: Saved the %label Contributor role.
nl: Bijdragerrol %label opgeslagen.

en: Alternative titles
nl: Alternatieve titels

en: Created the %label Reference.
nl: Referentie %label aangemaakt.

en: Saved the %label Reference.
nl: Referentie %label opgeslagen.

en: Contributor selection
nl: Bijdragerselectie

en: Display the label of the contributors.
nl: Het label van bijdragers weergeven.

en: Contributor widget
nl: Bijdrager-widget

en: Temporary file can not be saved
nl: Tijdelijk bestand kan niet worden opgeslagen

en: Export to @format
nl: Exporteren naar @format

en: Bibliography & Citation - Export
nl: Bibliography & Citation - Exporteren

en: Export your bibliographic data
nl: Eigen bibliografische data exporteren

en: Export all references
nl: Alle referenties exporteren

en: Allow to export reference data.
nl: Exporteren referentiedata toestaan.

en: Export all reference data
nl: Alle referenties exporteren

en: Export reference
nl: Referentie exporteren

en: Entity can not be saved.
nl: Entiteit kan niet worden opgeslagen.

en: One entry has not been processed. | @count entries has not been processed.
nl[0]: Een inzending is niet verwerkt.
nl[1]: @count inzendingen zijn niet verwerkt.

en: Bibliography & Citation - Import
nl: Bibliography & Citation - Importeren

en: Import your bibliographic data
nl: Bibliografische data importeren

en: RIS encode and decode format
nl: RIS codeer- en decodeerformaat

en: CSL style
nl: CSL-stijl

en: You can not delete default style.
nl: De standaardstijl kan niet worden verwijderd.

en: CSL text
nl: CSL-tekst

en: You can not disable default style.
nl: De standaardstijl kan niet worden uitgeschakeld.

en: Created the %label CSL style.
nl: CSL-stijl %label aangemaakt.

en: Saved the %label CSL style.
nl: CSL-stijl %label opgeslagen.

en: Web project page
nl: Projectpagina

en: Web service
nl: Webservice

en: Keyword selection
nl: Trefwoordselectie

en: Common import settings
nl: Algemene import-instellingen

en: Current @entity_type_label: @source_entity_label
nl: Huidig @entity_type_label: @source_entity_label

en: @count of @max references successfully processed
nl: @count van @max referenties succesvol verwerkt

en: These @entity_type processed with errors and have not been deleted:
nl: Deze @entity_type zijn verwerkt, maar gaven foutmeldingen en zijn niet verwijderd:

en: %label has been successfully merged and deleted | @count %plural_label have been successfully merged and deleted
nl[0]: %label is succesvol samengevoegd en verwijderd
nl[1]: @count %plural_label zijn succesvol samengevoegd en verwijderd

en: Common reference settings
nl: Algemene referentie-instellingen

en: Deleted @count references.
nl: @count referenties verwijderd.

en: Deleted 1 reference. | Deleted @count references.
nl[0]: 1 referentie verwijderd.
nl[1]: @count referenties verwijderd.

en: No one reference will be changed.
nl: Geen enkele referentie zal worden aangepast.

en: and @count more
nl: en @count meer

en: Merging
nl: Samenvoegen

en: Select target
nl: Doel selecteren

en: Merge @label
nl: @label samenvoegen

en: Delete contributors
nl: Bijdragers verwijderen

en: Merge contributor
nl: Bijdragers samenvoegen

en: Save contributors
nl: Bijdragers opslaan

en: Merge keyword
nl: Sleutelwoorden samenvoegen

en: Save keywords
nl: Sleutelwoorden opslaan

en: Save references
nl: Referenties opslaan

en: Populate Reference
nl: Referentie vullen

en: Populate reference values
nl: Referentiewaarden invullen

en: Contributor (Admin)
nl: Bijdrager (admin)

en: Find and manage contributors.
nl: Bijdragers zoeken en beheren.

en: Keyword (Admin)
nl: Terfwoord (admin)

en: Reference (Admin)
nl: Referentie (admin)
