Book (3.0.0-rc1) - en to ja translation catalogue (134 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: List
ja: リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Edit
ja: 編集

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ja: 同じ階層にあるページ間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 同じ場合には、タイトルのアルファベット順に配置されます。

en: Depth
ja: 深さ

en: Settings
ja: 設定

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Book
ja: ブック

en: Node ID
ja: ノードID

en: Outline
ja: アウトライン

en: View
ja: ビュー

en: Node
ja: ノード

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Add child page
ja: 下位ページの追加

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: Remove from outline
ja: アウトラインからの除去

en: Unknown export format.
ja: 未知のエクスポート形式です。

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Goal
ja: 目的

en: Books
ja: ブック

en: Allowed content types
ja: コンテンツタイプの許可

en: Menus
ja: メニュー

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: About
ja: アバウト

en: Nid
ja: ノードID

en: Steps
ja: ステップ

en: Change book (update list of parents)
ja: ブックの変更 (上位一覧の更新)

en: Manage your site's book outlines.
ja: サイトのブックアウトラインを管理します。

en: Book navigation block display
ja: ブックナビゲーションブロックの表示

en: Add to book outline
ja: ブックアウトラインへ追加

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: This will be the top-level page in this book.
ja: このページがこのブック内の最上位ページとなります。

en: Uses
ja: 機能

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: Collaboration
ja: コラボレーション

en: Not in book
ja: ブックに含まれない

en: Your page will be a part of the selected book.
ja: アウトラインに加えたいブックを選択してください。 「新しいブックを作成」を選択すると、このページをブックの最上位ページにできます。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Save book pages
ja: ブックページの保存

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ja: このブックは別のユーザーによって変更されたため、変更を保存することができませんでした。

en: Title changed from %original to %current.
ja: タイトルが %original から %current に変更されました。

en: Updated book %title.
ja: ブック %title が更新されました。

en: book: updated %title.
ja: ブック: %title が更新されました。

en: Update book outline
ja: ブックアウトラインの更新

en: Remove from book outline
ja: ブックアウトラインから取り外す

en: No changes were made
ja: 変更されませんでした

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ja: 投稿は選択されたブックに加えられました。 すぐに他のページと相対的に配置することができます。

en: The book outline has been updated.
ja: ブックアウトラインが更新されました。

en: There was an error adding the post to the book.
ja: ブックに投稿を加える際にエラーが発生しました。

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ja: %title には下位ページが関連付けられていますが、それらはブックへの結びつきを維持するために自動的に再配置されます。 アウトラインタブを使用して %title を再度加えることで、このページを取り外す以前のように階層構造を再現できますが、その場合は各下位ページを手作業で再配置する必要があります。

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ja: アウトラインタブを使用して %title を再び階層構造に加えることもできます。

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ja: 本当に、%title をブックの階層構造から取り外してもよろしいですか？

en: The post has been removed from the book.
ja: 投稿がブックから取り外されました。

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ja: 下位ページも含めた印刷用ページを表示

en: Show block on all pages
ja: すべてのページにブロックを表示

en: Show block only on book pages
ja: ブックページにのみブロックを表示

en: This is the top-level page in this book.
ja: このページはこのブック内の最上位ページです。

en: No book selected.
ja: ブックが選択されていません。

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ja: %title はブックアウトラインの一部で、下位ページが関連付けられています。 削除を続行した場合、下位ページは自動的に再配置されます。

en: Re-order book pages and change titles
ja: ブックページの並べ替えとタイトルの変更

en: Book ID
ja: ブックID

en: No books available.
ja: ブックはありません。

en: Administer book outlines
ja: ブックアウトラインの管理

en: Adding and managing book content
ja: ブックコンテンツの追加と編集

en: Printing books
ja: ブックの印刷

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ja: <em>印刷用ブックを表示</em> する権限を持つユーザーは、ブックページのコンテンツの下部に表示される、 そのページや下位の全てのページの印刷用ページを生成する<em>印刷用ページ</em> を選択できます。

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ja: Bookモジュールを使うことで、関連するコンテンツ整理し、ブックという形式にまとめることができます。閲覧の際には、自動的に前後のブックページへのリンクが表示されます。このシンプルなナビゲーションシステムは、コンテンツの体系化やそのレビューのために利用できます。

en: Create new books
ja: 新しいブックの作成

en: View printer-friendly books
ja: 印刷用に最適化されたブックの表示

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ja: ブックページと全ての下位ページを印刷用に最適化するため、ひとつの文書として表示します。動作が重くなることがあります。

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ja: ユーザーにコンテンツのアウトライン作成と管理を許可する

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の2番目のmlid。p1を参照してください。

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の3番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の4番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の5番目のmlid。p1を参照してください。

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の6番目のmlid。p1を参照してください。

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の7番目のmlid。p1を参照してください。

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の8番目のmlid。p1を参照してください。

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の9番目のmlid。p1を参照してください。

en: No book content available.
ja: ブックコンテンツがありません。

en: - Create a new book -
ja: 新規ブックを作成

en: Edit order and titles
ja: 順序やタイトルを編集する

en: Book Page
ja: ブックページ

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
ja: 既存のブックにページを追加し、それらを目次へ追加する適切な権限をユーザーが持っていれば、ブックを共同で作成することができます。

en: Book settings
ja: ブックの設定

en: Book navigation block
ja: ブックナビゲーションブロック

en: Block display mode
ja: ブロックの表示モード

en: Book outline for @book.title
ja: @book.title のブックアウトライン

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
ja: Book は <em>book アウトライン</em> という階層的な構造を持っています。ひとつの book outline は最大 9 階層の深さまで入れ子にしたページを持つことができます。 book アウトラインを実現するために複数のコンテンツタイプを設定することができます。コンテンツ編集フォームから book アウトラインにページを追加したり新しい本を作成したりすることができます。

en: Configuring content types for books
ja: 本のためのコンテンツタイプの設定

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ja: Book をアンインストールするにはブックの一部となっているコンテンツをすべて削除してください。

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ja: Book をアンインストールするには Book コンテンツタイプのコンテンツをすべて削除してください。

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ja: Bookのページには、book-specificなナビゲーション ブロックが、デフォルトで、ついています。このナビゲーション ブロックには、そのbookの中の、前のページと次のページへのリンクと、そのbookのstructureの中での上のレベルへのリンクが、含まれています。<a href=":admin-block">Blocks layout page</a>で、このブロックを、enableできます。bookのページを、そのナビゲーションに、あらわせるには、bookのページを、book outlineに、加えないと、いけません。

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
ja: アウトライン機能によって、ページを<a href=":book">ブックの階層構造</a>に追加したり、階層内でページを移動させたり、<a href=":book-admin">ブック全体を並び替え</a>たりできます。

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: ブック内での上位となるページを指定してください。 ブックと全下位ページの階層の最大深度は @maxdepth です。 選択されたブック内で最大深度にあるページは、上位ページとして利用できません。

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ja: マテリアライズドパス内の1番目のmlid。N = depth の場合、pN は mlid に等しくなります。depth > 1 の場合、p(N-1) は親リンクの mlid に等しくなります。X > depth の場合、pX はすべてゼロとなります。p1 から p9 のカラムは親とも呼ばれます。

en: The book page node.
ja: ブックページのノード。

en: Book Parent
ja: 親ブック

en: Page has Children
ja: ページに子あり

en: Flag indicating whether this book page has children
ja: このブック・ページに子があるかどうかを示すフラグ

en: Has Children
ja: 子あり

en: 1st parent
ja: 1番目の親

en: 2nd parent
ja: 2番目の親

en: 3rd parent
ja: 3番目の親

en: 4th parent
ja: 4番目の親

en: 5th parent
ja: 5番目の親

en: 6th parent
ja: 6番目の親

en: 7th parent
ja: 7番目の親

en: 8th parent
ja: 8番目の親

en: 9th parent
ja: 9番目の親

en: The @parent of book node.
ja: ブック・ノードの @parent。

en: Book @parent
ja: ブックの @parent

en: Top Level Book from current node
ja: 現行ノードからの最上位ブック

[ctx: Validation]
en: Book outline.
ja: ブックの概要です。

en: You can only change the book outline for the <em>published</em> version of this content.
ja: このコンテンツの<em>掲載</em>されたバージョンのブック アウトラインのみが変更可能です。

en: Click <em>Save configuration</em>.
ja: <em>構成を保存</em>をクリックします。
