Brainstorm profile (8.x-1.0-beta1) - en to he translation catalogue (332 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Body
he: תוכן

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: Status
he: סטטוס

en: Delete
he: מחיקה

en: Submit
he: שלח

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Username
he: שם משתמש

en: Development
he: פיתוח

en: Group
he: קבוצה

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: List
he: רשימה

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Read more
he: קראו עוד

en: more
he: עוד

en: Enable
he: הפעלה

en: Disable
he: השבתה

en: Article
he: כתבה

en: Enabled
he: מופעל

en: Administration
he: ניהול

en: Comments
he: תגובות

en: More
he: עוד

en: On
he: פעיל

en: Tags
he: תגיות

en: Yes
he: כן

en: Content types
he: סוגי תוכן

en: Version
he: גירסה

en: all
he: הכל

en: File
he: קובץ

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Size
he: גודל

en: Search
he: חיפוש

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: Use count
he: שימוש בספירה

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Number
he: מספר

en: - None -
he: - ללא -

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Image
he: תמונה

en: Parent
he: אב

en: Parents
he: אבות

en: none
he: ללא

en: Settings
he: הגדרות

en: Feed
he: פיד

en: Name
he: שם

en: Import
he: יבוא

en: Book
he: ספר

en: Export
he: יצוא

en: Taxonomy term
he: סיווג במילון

en: General settings
he: הגדרות כלליות

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Help
he: עזרה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Summary
he: תקציר

en: Update
he: עדכון

en: Core
he: ליבה

en: Archive
he: ארכיון

en: Views
he: היבטים

en: URL
he: כתובת URL

en: Path
he: מיקום

en: Filename
he: שם קובץ

en: Region
he: איזור

en: Menu
he: תפריט

en: Updated
he: עודכן

en: Theme
he: ערכת עיצוב

en: Layout
he: פריסה

en: Components
he: רכיבים

en: Attachment
he: צְרוּפָה

en: Picture
he: תמונה

en: User
he: משתמש

en: Content type
he: סוג תוכן

en: Configure
he: הגדרות

en: Files
he: קבצים

en: Options
he: אפשרויות

en: Data type
he: סוג נתונים

en: Separator
he: מפריד

en: Exclude
he: לא לכלול

en: Vertical
he: אנכי

en: The name of the menu.
he: השם של התפריט

en: All
he: הכל

en: Active
he: פעיל

en: Page title
he: כותרת דף

en: Block
he: בלוק

en: Page
he: דף

en: Node types
he: סוכי תוכן

en: Added
he: התווסף

en: Site
he: אתר

en: Module
he: מודול

en: Off
he: כבוי

en: Footer
he: כותרת תחתונה

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: Menu link
he: קישור תפריט

en: Roles
he: תפקידים

en: Comment
he: תגובה

en: Published
he: מפורסם

en: Filter
he: סינון

en: Promoted to front page
he: מקודם לדף הראשי

en: URL alias
he: נתיב חילופי

en: Term ID
he: מזהה מושג

en: E-mail address
he: כתובת דואר אלקטרוני

en: Last access
he: כניסה אחרונה

en: Fields
he: שדות

en: Count
he: כמות

en: Conditions
he: תנאים

en: Normal
he: נורמלי

en: Last update
he: עדכון אחרון

en: Width
he: רוחב

en: Thumbnail
he: תמונת אצבע

en: State
he: מצב

en: Desc
he: יורד

en: Colors
he: צבעים

en: Forum
he: פורום

en: Configuration
he: הגדרות

en: Other
he: אחר

en: Role
he: תפקיד

en: Select all
he: בחר הכל

en: User login
he: כניסה

en: Blog
he: בלוג

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
he: @site אינו זמין כרגע עקב תחזוקה. אנו מקווים להפעיל את האתר מחדש במהרה. תודה על הסבלנות.

en: Button
he: כפתור

en: Last
he: אחרון

en: Rows
he: שורות

en: Cache
he: מטמון

en: Tools
he: כלים

en: Arguments
he: ארגומנטים

en: Filters
he: מסננים

en: Order
he: סידור

en: Recent comments
he: תגובות אחרונות

en: Random
he: אקראי

en: Pattern
he: פורמט

en: Profile
he: פרופיל חבר

en: Save settings
he: שמירת הגדרות

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Hidden
he: מוסתר

en: in
he: ב

en: Token
he: אסימון

en: Clear
he: ניקוי

en: Member for
he: חבר/ה במשך

en: Languages
he: שפות

en: Features
he: פיצ'רים

en: Feature
he: תכונה

en: Available tokens
he: אסימונים זמינים

en: First
he: ראשון

en: Lists
he: רשימות

en: Map
he: מפה

en: Randomize
he: להפוך לאקראי

en: author
he: מחבר/ת

en: Entity
he: יישות

en: Revert
he: שחזור

en: Caption
he: כותרת (Caption)

en: Buttons
he: כפתורים

en: profile
he: פרופיל משתמש

en: People
he: משתמשים

en: Blocked
he: חסום

en: Glossary
he: מילון מונחים

en: Missing
he: חסר

en: Installed
he: מותקן

en: Duplicate
he: שכפול

en: Reversed
he: בסדר הפוך

en: Changed
he: השתנה

en: Relationship
he: יחס

en: ‹ Previous
he: ‹ הקודם

en: Next ›
he: הבא ›

en: Unpublished
he: לא מפורסם

en: Tabs
he: לשוניות

en: Photo
he: תמונה

en: Client
he: לקוח

en: Apply
he: החל

en: Information
he: מידע

en: Authors
he: מחברים

en: No caching
he: אין התאמה

en: Block description
he: תיאור הבלוק

en: Blocks
he: בלוקים

en: Menus
he: תפריטים

en: Above
he: מעל

en: Used in
he: משמש ב-

en: Permission
he: הרשאה

en: Hide
he: הסתרה

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Autoplay
he: הפעלה אוטומטית

en: Extension
he: הרחבה

en: Delete aliases
he: מחיקת כתובות חילופיות

en: Automatic alias
he: מיקום חלופי אוטומטי

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
he: מחיקת כל הכתובות החלופיות. סה"כ ימחקו %count כתובות חלופיות.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
he: מחיקת כל הכתובות החלופיות של @label. סה"כ ימחקו %count כתובות חלופיות.

en: Delete aliases now!
he: מחיקת הכתובות החלופיות כעת!

en: Administrator
he: מנהל

en: Provided by
he: סופק ע"י

en: Sizes
he: מידות

en: Skin
he: עיצוב

en: No comments available.
he: אין תגובות זמינות.

en: Package
he: חבילה

en: All types
he: כל סוג

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
he: המשתמש נחשב מחובר לזמן זה שאחרי הפעם האחרונה שהוא צפה בדף כלשהוא.

en: Context
he: הקשר

en: Pager
he: דפדוף

en: Offset
he: היסט

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Node count
he: ספירת פריטי תוכן (nodes)

en: Finish
he: סיום

en: Company name
he: שם החברה

en: About
he: אודות

en: Unpublish comment
he: בטל פרסום תגובה

en: Formatter
he: פורמט

en: Namespace
he: מרחב שמות

en: Block type
he: סוג בלוק

en: Patterns
he: דפוסים

en: Entity type
he: סוג ישות

en: Main navigation
he: ניווט ראשי

en: pixels
he: פיקסלים

en: Custom format
he: תבנית מותאמת

en: No content available.
he: אין תוכן זמין.

en: IP address
he: כתובת IP

en: Primary tabs
he: לשוניות ראשיות

en: Secondary tabs
he: לשוניות משניות

en: Variants
he: וריאנטים

en: Bundle
he: חבילה

en: Permanent
he: קבוע

en: No files available.
he: אין קבצים זמינים

en: Context definitions
he: הגדרות הקשר

en: Comma
he: פסיק

en: Uses
he: שימושים

en: Frontpage
he: דף הבית

en: MIME type
he: סוג MIME

en: Upload date
he: תאריך העלאה

en: The size of the file.
he: גודל הקובץ.

en: Menu links
he: קישורי תפריט

en: Publish comment
he: פרסם תגובה

en: Legend
he: מקרא

en: Not installed.
he: לא מותקן.

en: No alias
he: לא הוגדר מיקום חילופי

en: Current date
he: תאריך נוכחי

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: - All -
he: - הכל -

en: Machine-readable name
he: שם מכונה

en: Dependency
he: תלות

en: Array
he: מערך

en: Who's new
he: מי חדש

en: Personal contact form
he: טופס קשר אישי

en: Ampersand
he: אמפרסנד

en: Who's online
he: מי מחובר

en: « First
he: « הראשון

en: Last »
he: העמוד האחרון »

en: Sort descending
he: מיון בסדר יורד

en: Sort ascending
he: מיון בסדר עולה

en: Your virtual face or picture.
he: אוואטר או תמונה

en: Allow settings
he: לאפשר הגדרות

en: Field formatter
he: פורמט שדה

en: Breadcrumbs
he: פרורי לחם

en: Status messages
he: הודעות מצב

en: Published status
he: מצב פרסום

en: Pager type
he: סוג דפדוף

en: Libraries
he: ספריות

en: Monthly archive
he: חודש ארכיון

en: Dependencies
he: תלויות

en: Edit URL
he: עריכת כתובת URL

en: Main page content
he: תוכן

en: Full comment
he: תגובה מלאה

en: Save comment
he: שמירת תגובה

en: Revision log message
he: הודעת יומן לגרסאות

en: Recent content
he: תכנים אחרונים

en: No front page content has been created yet.
he: לא נוצר עדיין תוכן לדף הבית.

en: Find and manage content.
he: איתור תוכן וניהולו.

en: Basic page
he: עמוד פשוט

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
he: אפשר להשתמש ב<em>עמוד בסיסי</em> עבור תוכן סטטי, למשל עמוד ה'אודות' .

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
he: השתמש בתוויות בכדי לקבץ כתבות בנושאים דומים לקטגוריות.

en: Image style
he: סגנון תמונה

en: Display all items
he: הצגת כל הפריטים

en: Display a specified number of items
he: להציג מספר מסוים של פריטים

en: Machine Name
he: שם מכונה

en: Choose aliases to delete
he: בחירת מיקומים למחיקה

en: All aliases
he: כל המיקומים

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
he: <strong>שימו לב:</strong> לא יהייה אישור לפני המחיקה. יש לוודא היטב לפני הלחיצה על "מחיקת המיקומים כעת!".<br />יתכן ותרצו לגבות את בסיס הנתונים ו/או את טבלת המיקומים לפני המחיקה.

en: Translation source node
he: הנוד שהוא מקור התרגום

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
he: השתמשו ב<em>מאמרים</em> עבור תכנים תלויי זמן כמו חדשות, הודעות לעיתונות או הודעות בבלוג.

en: Current page
he: דף נוכחי

en: One-time login URL
he: קישור כניסה חד-פעמי

en: Page number
he: מספר הדף

en: Update URL alias
he: עדכון כתובות URL חילופיות

en: Bulk update
he: עדכון גורף

en: Branding
he: מיתוג

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
he: ניהול חשבונות משתמשים, תפקידים והרשאות

en: Weight for @title
he: משקל ל@title

en: Footer menu
he: תפריט בתחתית הדף

en: Asc
he: סדר עולה

en: Menu link count
he: מונה קישורי תפריט

en: Uninstalled
he: לא מותקן

en: Master
he: מאסטר

en: Entity Reference
he: רפרנס ליישות

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
he: ספריית %dependency הנתמכת ע"י ספריית %library אינה מותקנת.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
he: גרסת %dependency_version של ספריית %dependency אינה תואמת לספרייה %library.

en: The %library library could not be found.
he: הספרייה %library לא נמצאת.

en: The version of the %library library could not be detected.
he: גרסת הספרייה %library לא זוהתה.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
he: הגרסה המותקנת %version של הספרייה %library אינה נתמכת.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
he: גרסת %variant של ספריית %library לא נמצאת.

en: Generate automatic URL alias
he: יצירת כתובת (נתיב) URL באופן אוטומטי

en: Third party settings
he: הגדרות צד שלישי

en: This field supports tokens.
he: השדה הזה תומך ב Tokens

en: Browse available tokens.
he: עיון בתבניות קיימות

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
he: אפשר גרסה תלויה ושימוש משותף של ספריות חיצוניות.

en: Installation profile
he: פרופיל התקנה

en: Custom block library
he: ספרית בלוקים מותאמים

en: Configuration type
he: סוג הקונפיגורציה

en: File usage
he: שימוש בקובץ

en: Context assignments
he: הקצאות של קונטקסט

en: Format type machine name
he: שם מכונה לסוג הפורמט

en: Default comments
he: תגובות ברירת המחדל

en: Basic block
he: בלוק בסיסי

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
he: הסירו את הסימון כדי ליצור כינויכתובת ידידותית מותאמת אישית. <a href="@admin_link">הגדרת תבנית לכתובות ידידותיות.</a>

en: Welcome to [site:name]
he: ברוכים הבאים ל[site:name]

en: Name or email contains
he: השם או כתובת המייל מכילים

en: There are currently @total users online.
he: @total משתמשים מחוברים כרגע לאתר.

en: There are currently 0 users online.
he: אין כרגע משתמשים המחוברים לאתר

en: Updates report
he: דו"ח עדכונים

en: Back to 'Updates report' page.
he: חזרה לדף 'דו"ח עדכונים ".

en: Report on
he: לדווח על

en: All configuration
he: כל התצורות

en: Missing configuration items
he: חסר פריטי תצורה

en: Import from source
he: יבוא ממקור

en: Revert to source
he: לחזור למקור
