Brainstorm profile (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (564 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Development
id: Pengembangan

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: optional
id: opsional

en: Article
id: Artikel

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: Content types
id: Jenis konten

en: Version
id: Versi

en: core
id: inti

en: all
id: semua

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Archive
id: Arsip

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Region
id: Wilayah

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Components
id: Komponen

en: Attachment
id: Lampiran

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Files
id: Berkas

en: Options
id: Opsi

en: Data type
id: Jenis data

en: Separator
id: Pemisah

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Vertical
id: Vertikal

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Node types
id: Jenis-jenis node

en: Added
id: Ditambahkan

en: Site
id: Situs

en: Module
id: Modul

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: URL alias
id: Alias URL

en: Term ID
id: ID istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Fields
id: Bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Conditions
id: Kondisi

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Node Types
id: Jenis Node

en: Width
id: Lebar

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Data Type
id: Jenis Data

en: State
id: Status

en: Verbose
id: Terperinci

en: Display alias changes (except during bulk updates).
id: Tampilkan perubahan alias (kecuali selama pemutakhiran masal).

en: Replace by separator
id: Diganti dengan pembatas

en: Maximum alias length
id: Panjang alias maksimal

en: Maximum component length
id: Panjang komponen maksimal

en: Update action
id: Aksi pemutakhiran

en: Strings to Remove
id: Teks untuk dibuang

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
id: Menyediakan mekanisme untuk modul pada pembuatan alias konten otomatis yang mereka kelola.

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: Select all
id: Pilih semua

en: Deselect all
id: Tidak dipilih semua

en: User login
id: Login pengguna

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Button
id: Tombol

en: Last
id: Terakhir

en: Rows
id: Baris

en: Cache
id: Tembolokan

en: Tools
id: Alat

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Filters
id: Filter

en: Order
id: Urutan

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Random
id: Acak

en: Pattern
id: Pola

en: Profile name
id: Nama profil

en: Profile
id: Profil

en: @name module
id: Modul @name

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Root
id: Akar utama

en: in
id: dalam

en: Tokens
id: Token

en: Clear
id: Bersihkan

en: The configuration was deleted.
id: Konfigurasi telah dihapus

en: Member for
id: Anggota selama

en: site
id: situs

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: First
id: Pertama

en: Lists
id: Daftar

en: Period
id: Periode

en: Map
id: Peta

en: Randomize
id: Acak

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Caption
id: Keterangan

en: Buttons
id: Tombol

en: profile
id: profil

en: Fade
id: Redup

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: Glossary
id: Glosarium

en: Asterisk
id: Tanda bintang

en: Missing
id: Hilang

en: Installed
id: Terinstal

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Reversed
id: Terbalik

en: Changed
id: Berubah

en: Conflict
id: Konflik

en: Assets
id: Aset

en: Relationship
id: Hubungan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Photo
id: Foto

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Terapkan

en: Information
id: Informasi

en: No caching
id: Tanpa penembolokan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: Used in
id: Digunakan di

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Extension
id: Ekstension

en: Keys
id: Kunci

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
id: Pembuatan alias otomatis %original_alias berkonflik dengan alias yang sudah ada. Alias diubah ke %alias.

en: Delete aliases
id: Hapus alias-alias

en: Automatic alias
id: Alias otomatis

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
id: Karakter yang digunakan untuk memisahkan kata pada judul. Ini akan menggantikan setiap spasi dan karakter tanda baca. Menggunakan spasi atau karakter + dapat menyebabkan hasil yang tidak terduga.

en: Character case
id: Kasus karakter

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
id: Jangan berbuat apapun. Biarkan alias lama.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
id: Buat alias baru. Biarkan alias yang ada tetap berfungsi.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
id: Buat alias baru. Hapus alias yang lama.

en: Transliterate prior to creating alias
id: Alih aksarakan sebelum membuat alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
id: Seleksi alias baru agar mengandung huruf dan angka saja seperti aturan ASCII-96.

en: No action (do not replace)
id: Tidak ada aksi (jangan diganti)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus semua alias. Sejumlah alias yang mungkin dihapus: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus alias-alias untuk semua @label. Sejumlah alias yang akan dihapus: %count.

en: Delete aliases now!
id: Hapus alias sekarang!

en: All of your path aliases have been deleted.
id: Semua path alias sudah dihapus.

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Sizes
id: Ukuran

en: Skin
id: Kulit

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: Package
id: Paket

en: All types
id: Semua tipe

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
id: Seorang anggota akan dianggap online selama ini jika dia sudah membuka minimal satu halaman.

en: Context
id: Kontek

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Node count
id: Jumlah node

en: Finish
id: Selesai

en: About
id: Tentang

en: Unpublish comment
id: Tidak publikasikan komentar

en: Formatter
id: Pengformat

en: Block type
id: Jenis blok

en: Patterns
id: Pola

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Context type
id: Tipe konteks

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: pixels
id: piksel

en: Custom format
id: Format sendiri

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Colon
id: Titik dua

en: IP address
id: Alamat IP

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Bundle
id: Bundel

en: Permanent
id: Permanen

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Root term
id: Akar istilah

en: Context definitions
id: Definisi konteks

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Uses
id: Penggunaan

en: Clients
id: Klien

en: Frontpage
id: Laman depan

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Publish comment
id: Terbitkan komentar

en: Slash
id: Garis miring

en: Background image
id: Gambar latar

en: No alias
id: Tidak ada alias

en: Punctuation
id: Tanda baca

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Who's new
id: Pengguna yang baru

en: Link ID
id: ID tautan

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: Who's online
id: Siapa yang online

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Base name
id: Nama dasar

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Allow settings
id: Perbolehkan pengaturan

en: Field formatter
id: Pemformat Field

en: Status messages
id: Pesan status

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Pager type
id: Jenis pejer

en: Libraries
id: Pustaka

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Recent content
id: Konten terbaru

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a specified number of items
id: Tampilkan sejumlah item yang ditentukan

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
id: Apa yang sebaiknya Pathauto lakukan ketika memutakhirkan item konten yang ada yang sudah memiliki alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
id: Kurangi jumlah huruf dan angka

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
id: Kata yang dcoret dari alias URL, dipisahkan dengan koma. Jangan menggunakan ini untuk membuang tanda baca.

en: Choose aliases to delete
id: Pilih alias untuk dihapus

en: All aliases
id: Semua alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
id: <strong>Catatan:</strong> tidak ada konfirmasi. Yakinkan aksi Anda sebelum mengklik tombol "Hapus alias sekarang!".<br />Anda boleh membuat cadangan database dan/atau tabel url_alias sebelum menggunakan fitur ini.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
id: Mengabaikan alias @alias karena sama dengan path internal sistem.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source, menggantikan %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source.

en: Maximum alias and component length
id: Panjang maksimal alias dan komponen

en: Administer pathauto
id: Mengelola pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
id: Mengizinkan pengguna untuk mengkonfigurasi pola untuk pengotomatisan alias dan penghapusan alias URL masal.

en: Notify of Path Changes
id: Peringatkan Perubahan Path

en: Determines whether or not users are notified.
id: Menerangkan apakah pengguna atau bukan yang telah dicatat.

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: Page number
id: Nomor halaman

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
id: Pilih tipe path yang tidak beralias yang akan dibuatkan alias URLnya

en: Bulk updating URL aliases
id: Pemutakhiran alias URL masal

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
id[0]: Membuat 1 alias URL.
id[1]: Membuat @count alias-alias URL.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: The unique machine-readable name of the content type.
id: Nama unik yang dapat dibaca mesin dari jenis konten.

en: The optional description of the content type.
id: Deskripsi opsional dari jenis konten.

en: The number of nodes belonging to the content type.
id: Jumlah node yang termasuk dalam jenis konten.

en: The URL of the content type's edit page.
id: URL halaman edit jenis konten.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
id: URL halaman edit istilah taksonomi.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
id: Nama kosakata unik yang dapat dibaca mesin.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
id: URL halaman edit kosakata.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
id: Argumen spesifik dari halaman saat ini (misalnya 'arg:1' pada halaman 'node/1' mengembalikan '1').

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Relative URL
id: URL Relatif

en: The relative URL.
id: URL relatif.

en: Absolute URL
id: URL absolut

en: The absolute URL.
id: URL absolut.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
id: Nama menu yang unik dan dapat dibaca oleh mesin.

en: The optional description of the menu.
id: Deskripsi opsional dari menu.

en: Menu link count
id: Jumlah tautan menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
id: Jumlah tautan menu yang termasuk dalam menu.

en: The URL of the menu's edit page.
id: URL halaman edit menu.

en: The menu of the menu link.
id: Menu dari tautan menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
id: URL halaman edit tautan menu.

en: Uninstalled
id: Tidak terpasang

en: Underscore
id: Garis bawah

en: The user roles associated with the user account.
id: Peran pengguna yang terkait dengan akun pengguna.

en: Brief URL
id: URL Singkat

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
id: URL tanpa protokol dan garis miring di belakangnya.

en: Tokens related to arrays of strings.
id: Token yang terkait dengan array string.

en: The first element of the array.
id: Elemen pertama dari array.

en: The last element of the array.
id: Elemen terakhir dari array.

en: The number of elements in the array.
id: Jumlah elemen dalam array.

en: The array reversed.
id: Susunan array terbalik.

en: The array of keys of the array.
id: Array kunci dari array.

en: Imploded
id: Meledak

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
id: Nilai-nilai array digabungkan bersama dengan string kustom di antara setiap nilai.

en: No new URL aliases to generate.
id: Tidak ada alias URL baru untuk dibuat.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
id: <strong>Panjang maksimal alias</strong> dan <strong>panjang maksimal komponen</strong> nilai bakunya adalah 100 dan mempunyai batas @max dari Pathauto. Panjangnya dibatasi oleh panjang kolom "alias" dari table database url_alias. Skema database bawaan untuk kolom ini adalah @max. Jika Anda menyetel panjangnya itu sama dengan panjang kolom "alias" itu akan menyebabkan masalah pada situasi dimana sistem memerlukan penambahan kata tambahan untuk alias URL. Anda sebaiknya memasukan nilai yang panjang kolom "alias"nya dikurangi panjang sembarang teks yang mungkin ditambahkan pada akhir URL. Panjang teks mungkin ditambahkan pada akhir URL tergantung modul mana yang Anda hidupkan dan juga setelan Pathauto-nya.  Nilai yang dianjurkan dan nilai bakunya adalah 100.

en: Double quotation marks
id: Tanda petik dua

en: Single quotation marks (apostrophe)
id: Tanda petik satu (apostrop)

en: Back tick
id: Klik Kembali

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: Vertical bar (pipe)
id: Tanda pipa vertikal (pipa)

en: Left curly bracket
id: Kurung kurawal kiri

en: Left square bracket
id: Kurung siku kiri

en: Right curly bracket
id: Kurung kurawal kanan

en: Right square bracket
id: Kurung siku kanan

en: Plus sign
id: Tanda plus

en: Equal sign
id: Tanda sama dengan

en: Percent sign
id: Tanda persen

en: Caret
id: Tanda topi

en: Dollar sign
id: Tanda dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
id: Tanda angka (tanda pound, pagar)

en: At sign
id: Tanda at

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Tilde
id: Tanda gelombang

en: Left parenthesis
id: Tanda kurung kiri

en: Right parenthesis
id: Tanda kurung kanan

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Less-than sign
id: Tanda kurang dari

en: Greater-than sign
id: Tanda lebih dari

en: Backslash
id: Tanda slash kebalik

en: Responsive image
id: Gambar yang responsif

en: A date in '@type' format. (%date)
id: Tanggal dalam format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
id: Istilah akar dari istilah taksonomi.

en: File byte size
id: Ukuran byte berkas

en: The size of the file, in bytes.
id: Ukuran file, dalam byte.

en: Query string value
id: Nilai string kueri

en: The value of a specific query string field of the current page.
id: Nilai bidang string kueri tertentu dari halaman saat ini.

en: A random number from 0 to @max.
id: Angka acak dari 0 hingga @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
id: Hash acak. Algoritma hashing yang mungkin adalah: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
id: Mencoba melakukan penggantian token untuk tipe token %type tanpa data yang diperlukan

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: @type field.
id: Bidang @type.

en: No tokens available
id: Tidak ada token yang tersedia

en: Token registry caches cleared.
id: Cache registri token dihapus.

en: The path component of the URL.
id: Komponen jalur dari URL.

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: The unaliased URL.
id: URL yang tidak di-alias.

en: The specific value of the array.
id: Nilai spesifik dari array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
id: Daftar token yang tersedia yang dapat digunakan dalam email tersedia di bawah ini.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
id: Pustaka %dependency, dimana pustaka %library tergantung, tidak dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
id: Versi %dependency_version dari pustaka %dependency tidak kompatibel dengan pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
id: Pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The version of the %library library could not be detected.
id: Versi pustaka %library tidak bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
id: Versi %version pustaka %library yang terpasang tidak didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
id: Varian %variant pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: Generate automatic URL alias
id: Membuat alias URL otomatis

en: Responsive
id: Responsif

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
id: Array semua induk istilah, dimulai dari akarnya.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
id: Array semua induk tautan menu, dimulai dari root.

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Original @entity
id: @entity asli

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
id: Data @entity asli jika @entity sedang diperbarui atau disimpan.

en: The base name of the file.
id: Nama dasar file.

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: Joined path
id: Path gabungan

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
id: Setiap deret nilai dibersihkan oleh Pathauto kemudian digabungkan dengan tanda garis miring menjadi teks yang berwujud URL.

en: Selection criteria
id: Kriteria seleksi

en: About us
id: Tentang kami

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Installation profile
id: Profil instalasi

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
id: Contohnya, tetapkan ke 3 dan 3 item pertama tidak akan ditampilkan.

en: Bulk generate
id: Hasilkan secara massal

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: 1 place | @count places
id[0]: 1 tempat
id[1]: @count tempat

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: Simple configuration
id: Konfigurasi sederhana

en: Configuration type
id: Jenis konfigurasi

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Context assignments
id: Pembagian konteks

en: Site header
id: Kepala situs

en: Format type machine name
id: Tipe format nama mesin

en: Visually Hidden
id: Tersembunyi secara visual

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: Context value
id: Nilai konteks

en: Selection logic
id: Logika pemilihan

en: Pattern type
id: Jenis pola

en: Contact us
id: Kontak kami

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia adalah: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Links related to the active user account
id: Tautan yang berhubungan dengan akun pengguna aktif

en: Administrative task links
id: Tautan pekerjaan administratif

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: User tool links, often added by modules
id: Tautan alat pengguna, biasanya ditambah oleh modul

en: Provides a number of utility and helper APIs for Drupal developers and site builders.
id: Menyediakan sejumlah utilitas dan API pembantu untuk para pengembang drupal dan pembangun situs.

en: Created by ADCI Solutions.
id: Dibuat oleh ADCI Solutions.

en: Blog image
id: Gambar blog

en: Main slider image
id: Gambar slider utama

en: Portfolio image
id: Gambar portofolio

en: Main slider
id: Slider utama

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: Recent comments.
id: Komentar terbaru

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: Recent content.
id: Konten terbaru

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: All content, by letter.
id: Semua konten, dari abjad.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
id: Tampilkan daftar akun pengguna baru pada situs.

en: Who's online block
id: Blok pengguna online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
id: Tampilkan nama-nama pengguna yang aktif akhir-akhir ini, dan jumlah total pengguna aktif.

en: All of your %label path aliases have been deleted.
id: Semua alias jalur %label Anda telah dihapus.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Lihat <a href=":pathauto-help">bantuan Pathauto</a> untuk detailnya.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
id: Panjang maksimum alias yang akan dibuat. 100 adalah panjang yang disarankan. @max adalah panjang maksimum yang memungkinkan.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
id: Panjang teks maksimum dari setiap komponen dalam alias (misalnya, [judul]). 100 adalah panjang yang disarankan. @max adalah panjang maksimum yang memungkinkan.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
id: <a href=":url">Pengaturan modul Pengalihan</a> mempengaruhi apakah pengalihan dibuat ketika alias dihapus.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
id: Mempertimbangkan untuk memasang <a href=":url">modul Pengalihan</a> untuk mendapatkan pengalihan ketika alias Anda berubah.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
id: Hapus centang ini untuk membuat alias khusus di bawah ini. <a href="@admin_link">Mengonfigurasi pola alias URL.</a>

en: There are no custom blocks available.
id: Tidak ada blok custom tersedia

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: A list of new users
id: Daftar pengguna baru

en: There are currently @total users online.
id: Saat ini terdapat @total pengguna online.

en: There are currently 0 users online.
id: Saat ini terdapat 0 pengguna online

en: A list of users that are currently logged in.
id: Daftar pengguna yang sedang online

en: Selection condition
id: Kondisi pemilihan

en: @bundle_type is @bundles or @last
id: @bundle_type adalah @bundles atau @last

en: @bundle_type is @bundle
id: @bundle_type adalah @bundle

en: @type field. Also known as %labels.
id: Bidang @type. Juga dikenal sebagai %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
id: Token atau jenis token yang tidak didefinisikan sebagai array

en: Tokens or token types missing name property
id: Token atau jenis token yang tidak memiliki properti nama

en: Token types do not have any tokens defined
id: Jenis token tidak memiliki token yang didefinisikan

en: Token types are not defined but have tokens
id: Jenis token tidak didefinisikan tetapi memiliki token

en: Token or token types are defined by multiple modules
id: Jenis token atau token didefinisikan oleh beberapa modul

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
id: Entitas dengan tipe @type tidak diproses. Ini mendefinisikan pola-pola berikut: @patterns

en: Unrecognized entity bundle @entity:@bundle was not processed. It defines the following patterns: @patterns
id: Bundel entitas yang tidak dikenali @entity:@bundle tidak diproses. Ini mendefinisikan pola-pola berikut: @patterns

en: Add Pathauto pattern
id: Tambahkan pola Pathauto

en: Pathauto pattern config
id: Konfigurasi pola pathauto

en: Pathauto state
id: Status Pathauto

en: Whether an automated alias should be created or not.
id: Apakah alias otomatis harus dibuat atau tidak.

en: Pathauto pattern
id: Pola pathauto

en: Check to which types this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
id: Periksa jenis-jenis apa saja yang harus diterapkan pola ini. Biarkan kosong untuk mengizinkan apa pun.

en: Check to which languages this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
id: Periksa ke bahasa mana pola ini harus diterapkan. Biarkan kosong untuk mengizinkan apa pun.

en: @label being aliased
id: @label dijadikan alias

en: Updated alias for %label @id.
id: Alias diperbarui untuk %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
id[0]: Perbarui 1 %label alias URL.
id[1]: Perbarui @count %label alias URL.

en: Provides improvements to blocks that will one day be added to Drupal core.
id: Menyediakan perbaikan terhadap blok yang suatu hari akan di tambahkan pada Drupal core.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
id: Ketika sebuah pola mencakup karakter tertentu (seperti karakter dengan aksen), haruskah Pathauto mencoba mengalihbahasakan karakter tersebut ke dalam alfabet US-ASCII?

en: Description of the context
id: Deskripsi konteks

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
id: Halaman ini menyediakan daftar semua pola di situs dan memungkinkan Anda untuk mengedit dan menyusun ulang.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
id: %element-title menggunakan karakter yang tidak valid berikut ini: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
id: Ubah nilai token menjadi huruf kecil.

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
id: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan pola %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
id: Pola yang dinonaktifkan akan diabaikan saat membuat alias.

en: Disabled pattern %label.
id: Pola %label dinonaktifkan.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
id: Apakah Anda yakin ingin mengaktifkan pola %label?

en: Enabled pattern %label.
id: Pola %label diaktifkan.

en: Update URL alias of an entity
id: Perbarui alias URL dari suatu entitas
