Brainstorm profile (8.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (585 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Development
sv: Utveckling

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: optional
sv: valfri

en: Article
sv: Artikel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: core
sv: kärna

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Core
sv: Kärna

en: Archive
sv: Arkiv

en: Views
sv: Vyer

en: Main
sv: Huvudinställningar

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Menu
sv: Meny

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Components
sv: Komponenter

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Files
sv: Filer

en: Options
sv: Alternativ

en: Data type
sv: Datatyp

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Vertical
sv: Vertikal

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Node types
sv: Nodtyper

en: Added
sv: Tillagd

en: Site
sv: Webbplats

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Term ID
sv: Termens ID

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Fields
sv: Fält

en: Count
sv: Antal

en: Conditions
sv: Villkor

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Width
sv: Bredd

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Colors
sv: Färger

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåller en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Button
sv: Knapp

en: Last
sv: Sista

en: Rows
sv: Rader

en: Tools
sv: Verktyg

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Order
sv: Ordning

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Random
sv: Slumpvis

en: Pattern
sv: Mönster

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Profile
sv: Profil

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Hidden
sv: Dold

en: Root
sv: Rot

en: in
sv: i

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Clear
sv: Rensa

en: Member for
sv: Medlem i

en: site
sv: webbplats

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: First
sv: Första

en: Lists
sv: Listor

en: Map
sv: Karta

en: Randomize
sv: Slumpa

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Revert
sv: Återställ

en: Caption
sv: Bildtext

en: Buttons
sv: Knappar

en: profile
sv: profil

en: Fade
sv: Tona

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Missing
sv: Saknas

en: Installed
sv: Installerad

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Assets
sv: Tillgång

en: Relationship
sv: Relation

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Photo
sv: Foto

en: Client
sv: Klient

en: Apply
sv: Applicera

en: No caching
sv: Ingen caching

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Blocks
sv: Block

en: Menus
sv: Menyer

en: Above
sv: Ovanför

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Hide
sv: Dölj

en: Extension
sv: Filändelse

en: Keys
sv: Nycklar

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna det gamla aliaset intakt.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Låt det befintliga aliaset fungera.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Radera det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias för @label. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Radera alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: Administrator
sv: Administratör

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Skin
sv: Skal

en: Overlay
sv: Lager

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Packages
sv: Paket

en: Package
sv: Paket

en: All types
sv: Alla typer

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Context
sv: Sammanhang

en: Pager
sv: Paginerare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: Finish
sv: Slutför

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: About
sv: Om

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Block type
sv: Typ av block

en: Speed
sv: Hastighet

en: Patterns
sv: Mönster

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: pixels
sv: pixlar

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Colon
sv: Kolon

en: Assignment
sv: Uppdrag

en: IP address
sv: IP-adress

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Variants
sv: Varianter

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Root term
sv: Källterm

en: Context definitions
sv: Definitioner för sammanhang

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Uses
sv: Använder

en: Clients
sv: Klienter

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: exclude
sv: exkludera

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Placement
sv: Placering

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: No alias
sv: Inga alias

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Aspect ratio
sv: Bildförhållande

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Dependency
sv: Beroende

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Base name
sv: Grundnamn

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Show more
sv: Visa fler

en: Field formatter
sv: Fältformaterare

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Pager type
sv: Typ av paginerare

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Image linked to content
sv: Bild länkad till innehåll

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Alt
sv: Alternativ

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av ett befintligt innehållsobjekt som redan har ett alias?

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Radera alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
sv: Välj sökvägstyperna att generera URL-alias för där de saknas

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Genererade 1 URL-alias.
sv[1]: Genererade @count URL-alias.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Uninstalled
sv: Avinstallerad

en: Underscore
sv: Understreck

en: Master
sv: Huvud

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen "url_alias" i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Responsive image
sv: Responsiv bild

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: No tokens available
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga

en: Token registry caches cleared.
sv: Registercache för ersättningstecken tömdes.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
sv: Listan på tillgängliga ersättningstecken som kan användas i e-postmeddelanden finns nedan.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
sv: Biblioteket %dependency som biblioteket %library behöver är inte installerat.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
sv: Version %dependency_version för biblioteket %dependency är inte kompatibel med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
sv: Biblioteket %library kunde inte hittas.

en: The version of the %library library could not be detected.
sv: Versionen av biblioteket %library  kunde inte hittas.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
sv: Den installerade versionen %version för biblioteket %library stöds inte.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
sv: Varianten %variant för biblioteket %library kunde inte hittas.

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Responsive
sv: Följsam

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Original @entity
sv: Ursprunglig @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga data för @entity om @entity uppdateras eller sparas.

en: The base name of the file.
sv: Filens grundnamn.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Selection criteria
sv: Kriterium för urval

en: About us
sv: Om oss

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Browse available tokens.
sv: Bläddra igenom tillgängliga ersättningstecken.

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: Installation profile
sv: Installationsprofil

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
sv: Till exempel, ställ in detta till 3 och de 3 första posterna kommer inte att visas.

en: Bulk generate
sv: Massgenerera

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Simple configuration
sv: Enkel konfiguration

en: Configuration type
sv: Typ av konfiguration

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Context assignments
sv: Tilldelning av sammanhang

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: Format type machine name
sv: Maskinläsbart namn för formattyp

en: Visually Hidden
sv: Visuellt dold

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Selection logic
sv: Logik för urval

en: Pattern type
sv: Typ av mönster

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: All of your %label path aliases have been deleted.
sv: Alla dina sökvägsalias av typ %label har raderats.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Se <a href=":pathauto-help">hjälpen för Pathauto</a> för mer information.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta längd att generera alias för. 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Längsta textlängd för alla komponenter i aliaset (till exempel [titel]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den längsta möjliga längden.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för <a href=":url">modulen Redirect</a> påverkar om en omdirigering skapas när ett alias raderas.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera the <a href=":url">modulen Redirect</a> för att få omdirigeringar när dina alias ändras.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan. <a href="@admin_link">Konfigurera mönster för URL-alias.</a>

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Selection condition
sv: Villkor för urval

en: Provides basic revert and update functionality for other modules
sv: Ger grundläggande återställnings- och uppdateringsfunktioner för andra moduler

en: Adds an updates report and revert functionality to configuration management
sv: Lägger till en uppdateringsrapport och återställer funktionalitet till konfigurationshantering

en: @bundle_type is @bundles or @last
sv: @bundle_type är @bundles eller @last

en: @bundle_type is @bundle
sv: @bundle_type är @bundle

en: @type field. Also known as %labels.
sv: Fält av typ @type. Också känt som %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken som inte definieras som matriser

en: Tokens or token types missing name property
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken som saknar namnegenskap

en: Token types do not have any tokens defined
sv: Typer av ersättningstecken har inga ersättningstecken definierade.

en: Token types are not defined but have tokens
sv: Typer av ersättningstecken är inte definierade men har ersättningstecken.

en: Token or token types are defined by multiple modules
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken är definierade genom flera moduler.

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
sv: Objekt av typ @type behandlades inte. Den definierar följande mönster: @patterns

en: Unrecognized entity bundle @entity:@bundle was not processed. It defines the following patterns: @patterns
sv: Okänt objektpaket @entity:@bundle behandlades inte. Den definierar följande mönster: @patterns

en: Add Pathauto pattern
sv: Lägg till Pathauto-mönster

en: Pathauto pattern config
sv: Konfigurera mönster i Pathauto

en: Pathauto state
sv: Läge för Pathauto

en: Whether an automated alias should be created or not.
sv: Huruvida ett automatiskt alias skall skapas eller inte.

en: Pathauto pattern
sv: Mönster för Pathauto

en: Check to which types this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
sv: Kryssa för vilka typer detta mönster ska tillämpas för. Lämna tomt för att tillåta vilket som helst.

en: Check to which languages this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
sv: Kryssa för vilka språk detta mönster ska tillämpas för. Lämna tomt för att tillåta vilket som helst.

en: @label being aliased
sv: @label som får ett alias

en: Updated alias for %label @id.
sv: Uppdaterade alias för %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
sv[0]: Uppdaterade 1 %label URL-alias.
sv[1]: Uppdaterade @count %label URL-aliases.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (som de med accenter) skall Pathauto försöka transkribera dem till alfabetet US-ASCII?

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
sv: Den här sidan tillhandahåller en lista över alla mönster på webbplatsen och låter dig redigera och ordna om dem.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
sv: %element-title använder följande ogiltiga tecken: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
sv: Konvertera värden med ersättningssymboler till små bokstäver.

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera mönstret %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
sv: Inaktiverade mönster ignoreras vid generering av alias.

en: Disabled pattern %label.
sv: Inaktiverat mönster %label.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
sv: Är du säker på att du vill aktivera mönstret %label?

en: Enabled pattern %label.
sv: Aktiverade mönster %label.

en: Update URL alias of an entity
sv: Uppdatera URL-alias för ett objekt

en: Directory @path was created
sv: Katalog @path skapades

en: Missing dependency: unzip. Install it before using this command.
sv: Saknat beroende: packa upp. Installera det innan du använder det här kommandot.

en: Lists registered library information.
sv: Listar registrerad biblioteksinformation.

en: Downloads a registered library into the libraries directory for the active site.
    
    See libraries-list for a list of registered libraries.
sv: Hämtar ett registrerat bibliotek till katalogen <em>libraries</em> för den aktiva webbplatsen.
    
    Se bibliotekslistan för en lista över registrerade bibliotek.

en: A existing Colorbox plugin was overwritten at @path
sv: Ett befintligt insticksprogram för Colorbox skrevs över på @path

en: Colorbox plugin has been downloaded to @path
sv: Insticksprogrammet Colorbox har laddats ner till @path

en: Drush was unable to download the Colorbox plugin to @path
sv: Drush kunde inte ladda ned insticksprogrammet Colorbox till @path

en: Provides access to asset library files.
sv: Tillhandahåller åtkomst till biblioteksfiler.

en: Library definitions
sv: Biblioteksdefinitioner

en: Provides access to library definition files.
sv: Ger åtkomst till biblioteksdefinitionsfiler.

en: PHP library files
sv: Filer för PHP-bibliotek

en: Provides access to PHP library files.
sv: Tillhandahåller åtkomst till PHP-biblioteksfiler.
