Brainstorm profile (8.x-1.0-beta4) - en to ro translation catalogue (350 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Article
ro: Articol

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Version
ro: Versiune

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinți

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Core
ro: Nucleu

en: Archive
ro: Arhivă

en: Views
ro: Vizualizări

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Layout
ro: Prezentare

en: Statistics
ro: Statistici

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Configure
ro: Configurează

en: Files
ro: Fișiere

en: Options
ro: Opțiuni

en: Data type
ro: Tip de date

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: Site
ro: Sit

en: Off
ro: Oprit

en: Footer
ro: Subsol

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Count
ro: Contor

en: Conditions
ro: Condiții

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Width
ro: Lățime

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Data Type
ro: Tipul datelor

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Role
ro: Rol

en: Select all
ro: Selectați tot

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Button
ro: Buton

en: Last
ro: Ultimul

en: Rows
ro: Rânduri

en: Provider
ro: Furnizor

en: Tools
ro: Instrumente

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Order
ro: Comandă

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Pattern
ro: Model

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Profile
ro: Profil

en: Save settings
ro: Salvare opțiuni

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Root
ro: Rădăcină

en: in
ro: în

en: Token
ro: Simbol

en: Clear
ro: Elimină

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: First
ro: Primul

en: Lists
ro: Liste

en: Map
ro: Hartă

en: Randomize
ro: Aleator

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Caption
ro: Legendă

en: Buttons
ro: Butoane

en: profile
ro: profil

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Glossary
ro: Glosar

en: Missing
ro: Lipsește

en: Installed
ro: Instalat

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Reversed
ro: Inverstat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Relationship
ro: Relație

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Apply
ro: Aplică

en: Information
ro: Informații

en: Authors
ro: Autori

en: No caching
ro: Fără caching

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Menus
ro: Meniuri

en: Above
ro: Deasupra

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascunde

en: Extension
ro: Extensie

en: Keys
ro: Chei

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Sizes
ro: Dimensiuni

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: Package
ro: Pachet

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Pager
ro: Paginator

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Node count
ro: Contor noduri

en: Company name
ro: Nume companie

en: About
ro: Despre

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Formatter
ro: Tip de formatare

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: pixels
ro: pixeli

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Infinite
ro: Infinit

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Bundle
ro: Pachet

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Root term
ro: Termen rădăcină

en: Comma
ro: virgulă

en: Uses
ro: Folosește

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fișier.

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: Slash
ro: Slash(/)

en: No alias
ro: Fără alias

en: Current date
ro: Data curentă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Dependency
ro: Dependență

en: Array
ro: Șir

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Link ID
ro: ID-ul link-ului

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Base name
ro: Nume bază

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Sort ascending
ro: Sortează crescător

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Allow settings
ro: Permite setări

en: Field formatter
ro: Formatare câmp

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Pager type
ro: Tipul paginatorului

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: No front page content has been created yet.
ro: Încă nu există conținut creat pentru prima pagină.

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Display all items
ro: Afișează toate elementele

en: Display a specified number of items
ro: Afișează un număr specific de elemente

en: Machine Name
ro: Nume mașină

en: Translation source node
ro: Nodul sursă de traducere

en: Insert this token into your form
ro: Introduceți acest simbol în formularul dvs

en: First click a text field to insert your tokens into.
ro: Mai întâi faceți clic pe un câmp de text pentru a introduce simbolurile dvs.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Account cancellation URL
ro: URL-ul de anulare a contului

en: One-time login URL
ro: URL de logare pentru o singură dată

en: Page number
ro: Număr pagină

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: Relative URL
ro: URL relativ

en: Absolute URL
ro: URL absolut

en: Menu link count
ro: Contor link-uri meniu

en: Master
ro: Expert

en: Brief URL
ro: URL prescurtat

en: Imploded
ro: Implozie

en: Plus sign
ro: Semnul plus

en: Equal sign
ro: Semnul egal

en: Existing
ro: Existent

en: Responsive image
ro: Imagine adaptivă

en: File byte size
ro: Dimensiunea byte a fișierului

en: Query string value
ro: Valoarea șirului de interogare

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Unaliased URL
ro: URL fără alias

en: Responsive
ro: Adaptiv

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Third party settings
ro: Configurări externe

en: Original @entity
ro: @entity original

en: This field supports tokens.
ro: Acest câmp are suport pentru token-uri.

en: Breakpoint
ro: Punct de întrerupere

en: Browse available tokens.
ro: Răsfoiți simboluri disponibile

en: Installation profile
ro: Profil de instalare

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
ro: De exemplu, setează acesta la 3 și primele 3 elemente nu vor fi afișate.

en: Custom block library
ro: Librărie bloc personalizat

en: 1 place | @count places
ro[0]: 1 loc
ro[1]: @count locuri

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Simple configuration
ro: Configurare simplă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Context assignments
ro: Misiuni context

en: Site header
ro: Antet sit

en: Format type machine name
ro: Numele de mașină pentru tipul de format

en: Visually Hidden
ro: Vizual Ascuns

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ro: Randare recursivă detectată la randarea entității @entity_type @entity_id. Întrerupeți randarea.

en: Page 2
ro: Pagina 2

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ro: Variabilele disponibile sunt: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Find and manage custom blocks.
ro: Găsiți și gestionați blocurile personalizate.

en: Recent comments.
ro: Comentarii recente.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: There are no custom blocks available.
ro: Nu există blocuri personalizate disponibile.

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.
