Brainstorm profile (8.x-1.0-beta2) - en to cs translation catalogue (452 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Development
cs: Vývoj

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: optional
cs: volitelné

en: Article
cs: Článek

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: More
cs: Více

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Version
cs: Verze

en: core
cs: jádro

en: all
cs: vše

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Parents
cs: Rodiče

en: none
cs: žádné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Core
cs: Jádro

en: Archive
cs: Archiv

en: Path
cs: Cesta

en: Filename
cs: Název souboru

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: Components
cs: Komponenty

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Attachment
cs: Příloha

en: Picture
cs: Obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Configure
cs: Nastavení

en: Files
cs: Soubory

en: Options
cs: Možnosti

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Vertical
cs: Svislý

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Node types
cs: Typy obsahu

en: Module
cs: Modul

en: Off
cs: Vypnuto

en: Footer
cs: Patička

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Term ID
cs: ID termínu

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Fields
cs: Pole

en: Count
cs: Počet

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Normal
cs: Normální

en: Last update
cs: Poslední obnova

en: Node Types
cs: Typy uzlů

en: Width
cs: Šířka

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: State
cs: Stav

en: Desc
cs: Sestupně

en: Verbose
cs: Detailní výpis

en: Display alias changes (except during bulk updates).
cs: Zobrazuje změny cest (kromě hromadných změn)

en: Replace by separator
cs: Nahradit za oddělovač

en: Maximum alias length
cs: Maximální délka aliasu

en: Maximum component length
cs: Maximální délka komponentu

en: Update action
cs: Nastavení aktualizace

en: Strings to Remove
cs: Řetězce k odebrání

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
cs: Umožňuje modulům automaticky generovat aliasy pro obsah.

en: Forum
cs: Fórum

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: User login
cs: Přihlášení

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
cs: Na @site momentálně probíhá údržba. Zakrátko by měl být web opět v provozu. Děkujeme vám za trpělivost.

en: Button
cs: Tlačítko

en: Last
cs: Poslední

en: Rows
cs: Řádky

en: Tools
cs: Nástroje

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Filters
cs: Filtry

en: Recent comments
cs: Poslední komentáře

en: Random
cs: Náhodný

en: Profile name
cs: Název profilu

en: Profile
cs: Profil

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Hidden
cs: Skryté

en: Root
cs: Kořen

en: in
cs: v

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Clear
cs: Vymazat

en: Member for
cs: Účet existuje již

en: Languages
cs: Jazyky

en: Available tokens
cs: Dostupné tokeny

en: First
cs: První

en: Lists
cs: Seznamy

en: Map
cs: Mapa

en: Randomize
cs: Náhodně přeskupit

en: author
cs: autor

en: Revert
cs: Vrátit

en: Caption
cs: Popisek

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: profile
cs: profil

en: People
cs: Uživatelé

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Glossary
cs: Slovník

en: Asterisk
cs: Hvězdička

en: Missing
cs: Chybějící

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Changed
cs: Změněno

en: Relationship
cs: Vztah

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Tabs
cs: Záložky

en: Apply
cs: Použít

en: Information
cs: Informace

en: No caching
cs: Bez ukládání do mezipaměti

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Blocks
cs: Bloky

en: Menus
cs: Menu

en: Above
cs: Nad

en: Used in
cs: Použito v

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Hide
cs: Skrýt

en: Autoplay
cs: Přehrát automaticky

en: Extension
cs: Přípona

en: Keys
cs: Klíče

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
cs: Automaticky generovaný alias %original_alias měl konflikt s již existujícím aliasem. Byl změněn na %alias.

en: Delete aliases
cs: Smazat aliasy

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
cs: Znak používaný pro oddělení slov v nadpisech. Tímto znakem budou nahrazeny mezery mezi slovy a interpunkční znaménka (tečky, čárky, pomlčky atd.). Použití mezery nebo znaku plus může způsobit neočekávaný výsledek.

en: Character case
cs: VELKÁ/malá písmena

en: Transliterate prior to creating alias
cs: Převést znaky před vytvořením aliasu

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
cs: Filtruje nový alias pouze do znaků a čísel z množiny ASCII-96.

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymaže všechny aliasy. Počet aliasů, které budou smazány: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymazat všechny aliasy typu @label. Počet aliasů k vymazání: %count.

en: Delete aliases now!
cs: Smazat aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy byly smazány.

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Provided by
cs: Poskytováno

en: Sizes
cs: Rozměry

en: No comments available.
cs: Bez komentářů.

en: Packages
cs: Balíky

en: Package
cs: Balík

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
cs: Uživatel se považuje za online po tuto dobu od posledního zobrazení stránky.

en: Context
cs: Kontext

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Node count
cs: Počet uzlů

en: Company name
cs: Jméno společnosti

en: About
cs: Popis

en: Unpublish comment
cs: Skrýt komentář

en: Formatter
cs: Formátovač

en: Block type
cs: Typ bloku

en: Patterns
cs: Vzory

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: pixels
cs: pixelů

en: Custom format
cs: Vlastní formát

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Colon
cs: Dvojtečka

en: IP address
cs: IP adresa

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Variants
cs: Varianty

en: Permanent
cs: Trvalý

en: Temporary
cs: Dočasný

en: No files available.
cs: Žádné soubory nejsou k dispozici.

en: Root term
cs: Kořenový termín

en: Comma
cs: Čárka

en: Semicolon
cs: Středník

en: Uses
cs: Použití

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: Menu links
cs: Odkazy menu

en: Publish comment
cs: Zveřejnit komentář

en: Slash
cs: Lomítko

en: Placement
cs: Umístění

en: Legend
cs: Legenda

en: Not installed.
cs: Nenainstalováno.

en: No alias
cs: Žádný alias

en: Punctuation
cs: Interpunkce

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Who's new
cs: Kdo je nový

en: Link ID
cs: ID odkazu

en: Personal contact form
cs: Osobní kontaktní formulář

en: Who's online
cs: Kdo je online

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Base name
cs: Základní jméno

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Show more
cs: Zobrazit více

en: Field formatter
cs: Formátovač pole

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Example: image_gallery
cs: Příklad: image_gallery

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Pager type
cs: Typ stránkovače

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Dependencies
cs: Závislosti

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Full comment
cs: Celý komentář

en: Save comment
cs: Uložit komentář

en: Revision log message
cs: Zpráva o revizi do logu

en: Recent content
cs: Nový obsah

en: No front page content has been created yet.
cs: Pro titulní stránku ještě nebyl vytvořen obsah.

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: No people available.
cs: Žádní lidé nejsou k dispozici.

en: Find and manage people interacting with your site.
cs: Hledat a administrovat uživatele webu.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Display all items
cs: Zobrazit všechny položky

en: Display a specified number of items
cs: Zobrazí definované množství položek

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: Reduce strings to letters and numbers
cs: Omezit řetězce na písmena a čísla

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
cs: <p><strong>Poznámka:</strong> bez potvrzení. Ujistěte se, že chcete tuto akci provést, než kliknete na tlačítko "Smazat aliasy!". <br />Můžete také udělat zálohu databáze a/nebo url_alias tabulek před tím, než provedete tuto akci.

en: Maximum alias and component length
cs: Maximální délka aliasu a komponenty

en: Administer pathauto
cs: Spravovat pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
cs: Umožňuje uživateli nastavit šablony pro automatické aliasy a hromadné mazání URL aliasů.

en: Notify of Path Changes
cs: Informovat o změnách cest

en: Determines whether or not users are notified.
cs: Určuje, zda jsou uživatelé informováni.

en: No tokens available.
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
cs: Klikněte na token pro jeho vložení do pole, do kterého jste klikli naposledy.

en: Translation source node
cs: Zdrojový uzel překladu

en: List of the currently available tokens on this site
cs: Seznam aktuálně dostupných tokenů na tomto webu

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
cs: Poskytuje uživatelské rozhraní pro Token API a některé chybějící základní tokeny.

en: Insert this token into your form
cs: Vložit token do formuláře

en: First click a text field to insert your tokens into.
cs: Nejprve klikněte do textového pole, do kterého chcete tokeny vložit.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
cs: <em>Články</em> lze použít pro stárnoucí obsah, jako jsou novinky, tiskové zprávy nebo blogy.

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
cs: Vysvětlení nejnovějších změn provedených v uzlu.

en: The title of the current page.
cs: Nadpis aktuální stránky.

en: The URL of the current page.
cs: URL aktuální stránky.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
cs: Číslo aktuální stránky při prohlížení stránkovaných seznamů.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
cs: Element %element-title používá následující neplatné tokeny: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
cs: Zdrojový uzel aktuální sady překladu uzlu.

en: Account cancellation URL
cs: URL pro zrušení účtu

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
cs: URL stránky pro potvrzení smazání uživatelského účtu.

en: One-time login URL
cs: URL jednorázového přihlášení.

en: The URL of the one-time login page for the user account.
cs: URL stránky pro jednorázové přihlášení uživatele.

en: Tokens related to menu links.
cs: Tokeny související s odkazy menu.

en: The unique ID of the menu link.
cs: Unikátní ID odkazu menu.

en: The title of the menu link.
cs: Nadpis odkazu menu.

en: The URL of the menu link.
cs: URL odkazu menu.

en: The menu link's parent.
cs: Nadřazená položka odkazu menu.

en: Tokens related to the current page request.
cs: Tokeny související s požadavkem na aktuální stránku.

en: Page number
cs: Číslo stránky

en: The book page associated with the node.
cs: Stránka knihy asociovaná s uzlem.

en: The menu link for this node.
cs: Odkaz v menu pro tento uzel.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
cs: Vyberte typy cest bez aliasů pro které se mají aliasy generovat.

en: Bulk updating URL aliases
cs: Hromadná aktualizace URL aliasů

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
cs: Došlo k chybě během zpracování operace @operation s argumenty: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
cs[0]: Vygenerován 1 URL alias.
cs[1]: Vygenerovány @count URL aliasy.
cs[2]: Vygenerováno @count URL aliasů.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
cs: Spravovat uživatelské účty, role a oprávnění.

en: The menu link's root.
cs: Kořen odkazu menu.

en: Changed date
cs: Datum změny

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: The extension of the file.
cs: Přípona souboru.

en: Tokens related to the current date and time.
cs: Tokeny související s aktuálním datem a časem.

en: The URL of the @entity.
cs: URL @entity.

en: The content type of the node.
cs: Typ obsahu uzlu.

en: Tokens related to content types.
cs: Tokeny související s typy obsahu.

en: The name of the content type.
cs: Název typu obsahu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
cs: Unikátní, strojově čitelný název typu obsahu.

en: The optional description of the content type.
cs: Volitený popis typu obsahu.

en: The number of nodes belonging to the content type.
cs: Počet uzlů zadaného typu obsahu.

en: The URL of the content type's edit page.
cs: URL editační stránky typu obsahu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
cs: URL editační stránky termínu taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
cs: Strojově čitelný název slovníku.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
cs: URL editační stránky slovníku.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
cs: Specifický argument aktuální stránky (např. 'arg:1' na stránce 'node/1' vrátí '1').

en: Tokens related to URLs.
cs: Tokeny související s URL.

en: Relative URL
cs: Relativní URL

en: The relative URL.
cs: Relativní URL.

en: Absolute URL
cs: Absolutní URL

en: The absolute URL.
cs: Absolutní URL.

en: Tokens related to menus.
cs: Tokeny související s menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
cs: Unikátní, strojově čitelný název menu.

en: The optional description of the menu.
cs: Volitený popis menu.

en: Menu link count
cs: Počet odkazů menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
cs: Počet odkazů patřících do menu.

en: The URL of the menu's edit page.
cs: URL editační stránky menu.

en: The menu of the menu link.
cs: Menu odkazu položky v menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
cs: URL editační stránky odkazu menu.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
cs[0]: Element %element-title může obsahovat nejvýše jeden token.
cs[1]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokeny.
cs[2]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokenů.

en: Underscore
cs: Podtržítko

en: Master
cs: Nadřízené

en: The user roles associated with the user account.
cs: Uživatelské role spojené s uživatelským účtem.

en: Brief URL
cs: Krátká URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
cs: URL bez protokolu a koncového lomítka.

en: Tokens related to arrays of strings.
cs: Tokeny související s poli řetězců.

en: The first element of the array.
cs: První prvek pole.

en: The last element of the array.
cs: Poslední prvek pole.

en: The number of elements in the array.
cs: Počet prvků v poli.

en: The array reversed.
cs: Pole v opačném pořadí.

en: The array of keys of the array.
cs: Pole klíčů pole.

en: Imploded
cs: Spojené

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
cs: Hodnoty pole spojené dohromady vlastním řetězcem mezi každou hodnotou.

en: No new URL aliases to generate.
cs: K vygenerování nejsou žádné nové aliasy.

en: Double quotation marks
cs: Uvozovky

en: Single quotation marks (apostrophe)
cs: Jednoduché uvozovky (apostrof)

en: Back tick
cs: Zpětná uvozovka

en: Hyphen
cs: Spojovník

en: Vertical bar (pipe)
cs: Svislá čára (roura)

en: Left curly bracket
cs: Levá složená závorka

en: Left square bracket
cs: Levá hranatá závorka

en: Right curly bracket
cs: Pravá složená závorka

en: Right square bracket
cs: Pravá hranatá závorka

en: Plus sign
cs: Znaménko plus

en: Equal sign
cs: Znaménko rovnosti

en: Percent sign
cs: Procento

en: Caret
cs: Stříška

en: Dollar sign
cs: Dolar

en: Number sign (pound sign, hash)
cs: Označení čísla (znaménko libry, mřížka)

en: At sign
cs: Zavináč

en: Exclamation mark
cs: Vykřičník

en: Tilde
cs: Vlnovka

en: Left parenthesis
cs: Levá závorka

en: Right parenthesis
cs: Pravá závorka

en: Question mark
cs: Otazník

en: Less-than sign
cs: Menší než

en: Greater-than sign
cs: Větší než

en: Backslash
cs: Zpětné lomítko

en: A date in '@type' format. (%date)
cs: Datum ve formátu '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
cs: Kořenový termín termínu taxonomie.

en: File byte size
cs: Velikost souboru v bytech

en: The size of the file, in bytes.
cs: Velikost souboru v bytech.

en: A random number from 0 to @max.
cs: Náhodné číslo od 0 do @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
cs: Náhodný hash. Možné hashovací algoritmy jsou: @hash-algos.

en: No tokens available
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Unaliased URL
cs: URL bez aliasu

en: The unaliased URL.
cs: URL bez aliasu.

en: The specific value of the array.
cs: Specifická hodnota pole.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
cs: Seznam dostupných tokenů, které mohou být použity v e-mailech, je uveden níže.

en: Generate automatic URL alias
cs: Generovat automatický URL alias

en: Responsive
cs: Responzivní

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Third party settings
cs: Nastavení třetích stran

en: The base name of the file.
cs: Základní jméno souboru.

en: This field supports tokens.
cs: Toto pole podporuje tokeny.

en: Browse available tokens.
cs: Procházet dostupné tokeny.

en: Installation profile
cs: Instalační profil

en: Bulk generate
cs: Hromadné generování

en: Custom block library
cs: Knihovna vlastních bloků

en: 1 place | @count places
cs[0]: 1 místo
cs[1]: @count míst
cs[2]: @count místa

en: Registering module
cs: Probíhá registrace modulu

en: Configuration type
cs: Typ konfigurace

en: Context assignments
cs: Přiřazení kontextu

en: Site header
cs: Hlavička webu

en: Format type machine name
cs: Strojový název typu formátu

en: Visually Hidden
cs: Skrytý vizuálně

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
cs: Zadejte seznam oddělený čárkami. Například: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Configure Required Context
cs: Nastavit požadovaný kontext

en: Links related to the active user account
cs: Odkazy týkající se aktivního uživatelského účtu

en: Administrative task links
cs: Odkazy pro administrativní úkoly

en: Site information links
cs: Odkazy na informace o webu

en: Site section links
cs: Odkazy na hlavní sekce webu

en: User tool links, often added by modules
cs: Odkazy na uživatelské nástroje, často přidané prostřednictvím modulů

en: Find and manage custom blocks.
cs: Hledat a spravovat vlastní bloky.

en: Recent comments.
cs: Nejnovější komentáře.

en: Find and manage files.
cs: Vyhledat a spravovat soubory.

en: All content, by month.
cs: Veškerý obsah, dle měsíce.

en: Recent content.
cs: Poslední obsah.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
cs: Obsah přiřazený k určitému termínu taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
cs: Zobrazuje seznam nejnovějších uživatelských účtů na webu.

en: Who's online block
cs: Blok "Kdo je přihlášen"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
cs: Zobrazuje uživatelská jména naposled aktivních uživatelů a celkový počet aktivních uživatelů.

en: There are no custom blocks available.
cs: Žádné vlastní bloky nejsou k dispozici.

en: Files overview
cs: Přehled souborů

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
cs: Informace o použití souboru pro {{arguments.fid}}

en: Find and manage content
cs: Najít a spravovat obsah

en: Welcome to [site:name]
cs: Vítejte na webu [site:name]

en: Name or email contains
cs: Jméno nebo email obsahuje

en: A list of new users
cs: Seznam nových uživatelů

en: There are currently @total users online.
cs: Počet právě přihlášených uživatelů: @total
