Brainstorm profile (8.x-1.0-beta2) - en to da translation catalogue (601 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Development
da: Udvikling

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: optional
da: valgfri

en: Article
da: Artikel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: Content types
da: Indholdstyper

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Core
da: Kerne

en: Archive
da: Arkiv

en: Main
da: Primær

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Updated
da: Opdateret

en: Theme
da: Tema

en: Components
da: Komponenter

en: Statistics
da: Statistik

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: Files
da: Filer

en: Options
da: Valg

en: Data type
da: Datatype

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Vertical
da: Vertikal

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Added
da: Tilføjet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Menu link
da: Menu-link

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Fields
da: Felter

en: Count
da: Antal

en: Conditions
da: Vilkår

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Width
da: Bredde

en: Data Type
da: Datatype

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Colors
da: Farver

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: User login
da: Log ind

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Button
da: Knap

en: Last
da: Sidste

en: Rows
da: Rækker

en: Tools
da: Værktøjer

en: Arguments
da: Parametre

en: Filters
da: Filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Random
da: Tilfældig

en: Pattern
da: Mønster

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Profile
da: Profil

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Hidden
da: Skjult

en: Root
da: Rod

en: in
da: i

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Clear
da: Ryd

en: Member for
da: Medlem i

en: Languages
da: Sprog

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: First
da: Første

en: Lists
da: Lister

en: Period
da: Periode

en: Map
da: Knyt

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: author
da: forfatter

en: Revert
da: Gendan

en: Caption
da: Undertekst

en: Buttons
da: Knapper

en: profile
da: profil

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Glossary
da: Ordliste

en: Team
da: Hold

en: Missing
da: Mangler

en: Installed
da: Installeret

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Reversed
da: Omvendt

en: Changed
da: Ændret

en: Conflict
da: Konflikt

en: Assets
da: Egenskaber

en: Relationship
da: Forbindelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Tabs
da: Faner

en: Photo
da: Foto

en: Client
da: Klient

en: Apply
da: Udfør

en: Authors
da: Forfattere

en: No caching
da: Ingen caching

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Menus
da: Menuer

en: Above
da: Ovenover

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Hide
da: Skjul

en: Extension
da: Udvidelse

en: Keys
da: Nøgler

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Sizes
da: Størrelser

en: Overlay
da: Overlejring

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Packages
da: Pakker

en: Package
da: Pakke

en: All types
da: Alle typer

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Context
da: Kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Finish
da: Afslut

en: Company name
da: Firmanavn

en: About
da: Om

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Formatter
da: Formatering

en: Block type
da: Bloktype

en: Add Relationship
da: Tilføj Relation

en: Speed
da: Hastighed

en: Patterns
da: Mønstre

en: Entity type
da: Entity-type

en: Context type
da: Kontekst type

en: Do you really want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: pixels
da: pixel

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Colon
da: Kolon

en: Infinite
da: Uendelig

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Variants
da: Varianter

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Root term
da: Rodterm

en: Context definitions
da: Kontekst definitioner

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Uses
da: Bruger

en: Clients
da: Klienter

en: Frontpage
da: Forside

en: exclude
da: ekskludér

en: Upload date
da: Upload-dato

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Menu links
da: Menu-links

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Slash
da: Skråstreg

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: No alias
da: Intet alias

en: Arrows
da: Pile

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Array
da: Liste

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Add a relationship
da: Tilføj en relation

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Show more
da: Vis flere

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Pager type
da: Sideinddelingstype

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Image linked to content
da: Billede som linker til indhold

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Image style
da: Billedformat

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Current page
da: Nuværende side

en:  Comments
da:  Kommentarer

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: Denne sides URL.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: General Information
da: Generel information

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Uninstalled
da: Afinstalleret

en: Underscore
da: Understregning

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Responsive image
da: Responsivt billede

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: Button placement
da: Knap placering

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
da: Biblioteket %dependency, som biblioteket %library afhænger af, er ikke installeret.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
da: Version %dependency_version af biblioteket %dependency er ikke kompatibelt med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
da: Kan ikke finde biblioteket %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
da: Kan ikke finde versionsnummeret på biblioteket %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
da: Den installerede version %version af biblioteket %library understøttes ikke.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
da: Kan ikke finde varianten %variant af biblioteket %library.

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Responsive
da: Responsivt

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Selection criteria
da: Udvalgs kriterier

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
da: Tillader version-afhængig og delt brug af eksterne biblioteker.

en: Installation profile
da: Installationsprofil

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
da: Sæt for eksempel dette til 3 for at skjule de 3 første elementer.

en: Bulk generate
da: Masseopret

en: Conflicts
da: Konflikter

en: Hide fields
da: Skjul felter

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Simple configuration
da: Simpel konfiguration

en: Configuration type
da: Konfigurationstype

en: Not exported
da: Ikke eksporteret

en: Context assignments
da: Konteksttildeling

en: Site header
da: Sidehovede

en: Format type machine name
da: Maskinlæsbart navn på formattype

en: Visually Hidden
da: Skjult visuelt

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Context value
da: Kontekst værdi

en: Block display variant
da: Blok visnings variant

en: Selection logic
da: Udvalgs logik

en: Entity view (@label)
da: Enheds liste (@label)

en: Pattern type
da: Mønster type

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering opdaget under rendering af entity @entity_type @entity_id. Afbryder rendering.

en: Add new context
da: Tilføj ny kontekst

en: Select entity
da: Vælg enhed

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Configure Required Context
da: Indstil obligatorisk kontekst

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Provides a number of utility and helper APIs for Drupal developers and site builders.
da: Sørger for hjælper APIer for Drupal-udviklere og -byggere.

en: Are you sure you want to delete the @label condition?
da: Er du sikker på du vil slette @label betingelsen?

en: That machine name is in use by another context definition.
da: Det maskinnavn er i brug af en anden kontekst definition.

en: No required conditions have been configured.
da: Ingen påkrævede indstillinger er blevet indstillet.

en: No required contexts have been configured.
da: Ingen obligatorisk kontekster er blevet indstillet.

en: <strong>Label:</strong> @label<br /> <strong>Type:</strong> @type
da: <strong>Etiket:</strong> @label<br /> <strong>Type:</strong> @type

en: Are you sure you want to delete the @label context?
da: Er du sikker på du vil slette @label konteksten?

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: All of your %label path aliases have been deleted.
da: Alle dine %label sti aliaser er blevet slettet.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Se <a href=":pathauto-help">Pathauto hjælp</a> for detaljer.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
da: Maksimal længde på aliasser, der skal oprettes. 100 er den anbefalede længde. @max er den maksimalt mulige længde.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
da: Maksimal tekstlængde for enhver komponent i aliasset (f.eks. [titel]). 100 er den anbefalede længde. @max er den maksimalt mulige længde.

en: The <a href=":url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href=":url">Redirect modulet</a> påvirker, om der oprettes en omdirigering, når et alias slettes.

en: Considering installing the <a href=":url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Overvej at installere <a href=":url">Redirect modulet</a> for at få omdirigeringer, når dine aliasser ændres.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
da: Fjern flueben for at oprette et skræddersyet alias herunder. <a href="@admin_link">Tilret URL alias mønstre.</a>

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen brugerdefinerede blokke.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Selection condition
da: Udvalgs betingelser

en: Saved the %label @entity_type.
da: Gemte %label @entity_type.

en: The %label @entity_type was not saved.
da: %label @entity_type blev ikke gemt.

en: A unique machine-readable name for this @entity_type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt maskin-læsbart navn for denne @entity_type. Det kan kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger (underscore).

en: Context ID
da: Kontekst ID

en: No contexts or relationships have been added.
da: Ingen kontekst eller relationer er blevet tilføjet.

en: Configure Relationship
da: Indstil relation

en: Context label
da: Kontekst etiket

en: Are you sure you want to delete the @label relationship?
da: Er du sikker på du vil slette @label relationen?

en: @bundle_type is @bundles or @last
da: @bundle_type er @bundles eller @last

en: @bundle_type is @bundle
da: @bundle_type er @bundle

en: @type field. Also known as %labels.
da: @type felt. Også kendt som %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
da: Tokens eller token typer ikke definerede som arrays

en: Tokens or token types missing name property
da: Tokens eller token typer mangler navn

en: Token types do not have any tokens defined
da: Token typer har ikke definerede tokens

en: Token types are not defined but have tokens
da: Token typer er ikke definerede, men har tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
da: Token eller token typer er defineret af flere moduler

en: Add Condition
da: Tilføj betingelse

en: The %element-title must contain at least one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title skal indeholde mindst en token.
da[1]: %element-title må indeholde mindst @count tokens.

en: Entity of type @type was not processed. It defines the following patterns: @patterns
da: Enhed af typen @type blev ikke behandlet. Den definerer følgende mønstre: @patterns

en: Unrecognized entity bundle @entity:@bundle was not processed. It defines the following patterns: @patterns
da: Ej genkendt enheds bundt @entity:@bundle blev ikke behandlet. Den definerer følgende mønstre: @patterns

en: Add Pathauto pattern
da: Tilføj Pathauto mønster

en: Pathauto pattern config
da: Pathauto mønster indstillinger

en: Pathauto state
da: Pathauto tilstand

en: Whether an automated alias should be created or not.
da: Om at et alias automatisk skal oprettes eller ej.

en: Pathauto pattern
da: Pathauto mønster

en: Check to which types this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
da: Vælg de typer dette mønster skal anvendes på. Lad det være tomt for at tillade alle.

en: Check to which languages this pattern should be applied. Leave empty to allow any.
da: Kontrollér hvilke sprog dette mønster skal anvendes på. Lad det være tomt for at tillade alle.

en: @label being aliased
da: @label bliver tildelt alias

en: Updated alias for %label @id.
da: Opdaterede alias for %label @id.

en: Updated 1 %label URL alias. | Updated @count %label URL aliases.
da[0]: Opdaterede 1 %label URL alias.
da[1]: Opdaterede @count %label URL aliaser.

en: A set of improvements to the core Views code that allows for greater control over Blocks.
da: Forbedringer til kerne Views koden som tillader større kontrol over blokke.

en: Reorder fields
da: Flyt rundt på felter

en: Disable filters
da: Slå filtre fra

en: Configure sorts
da: Indstil sotering

en: Inherit from view
da: Nedarv fra liste

en: Chaos tools blocks
da: Chaos tools blokke

en: Provides improvements to blocks that will one day be added to Drupal core.
da: Sørger for forbedringer til blokke som på et tidspunkt bliver tilføjet til Drupal-kernen.

en: Chaos tool suite (Experimental)
da: Chaos tool suite (Eksperimentel)

en: Entity field block
da: Enheds felt blok

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet?
da: Når et mønster indeholder visse tegn (f.eks. dem med accenter), skal Pathauto så forsøge at translitterere dem til US-ASCII-alfabetet?

en: Description of the context
da: Beskrivelse af konteksten

en: Set a context value
da: Sæt en kontekst værdi

en: No relationships have been added.
da: Ingen relationer er blevet tilføjet.

en: This page provides a list of all patterns on the site and allows you to edit and reorder them.
da: Denne side indeholder en liste over alle mønstre på webstedet og giver dig mulighed for at redigere og omarrangere dem.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tegn: @invalid-characters.

en: Convert token values to lowercase.
da: Konvertér token værdier to små bogstaver

en: Are you sure you want to disable the pattern %label?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere mønstret %label?

en: Disabled patterns are ignored when generating aliases.
da: Deaktiverede mønstre ignoreres, når der genereres aliasser.

en: Disabled pattern %label.
da: Deaktiverede mønstret %label.

en: Are you sure you want to enable the pattern %label?
da: Er du sikkert på at du vil aktivere mønstret %label?

en: Enabled pattern %label.
da: Aktiverede mønstret %label.

en: Update URL alias of an entity
da: Opdatér entity URL alias

en: Directory @path was created
da: Folderen @path blev oprettet

en: Lists registered library information.
da: Oplister registreret information om bibliotek.

en: Downloads a registered library into the libraries directory for the active site.
    
    See libraries-list for a list of registered libraries.
da: Henter et registreret bibliotek ned til biblioteksfolderen for den aktive hjemmeside.
    
    Se biblioteks-listen for en liste over registrerede biblioteker.

en: A existing Colorbox plugin was overwritten at @path
da: Et eksisterende Colorbox plugin blev overskrevet i @path

en: Colorbox plugin has been downloaded to @path
da: Colorbox plugin er blevet hentet ned til @path

en: Drush was unable to download the Colorbox plugin to @path
da: Drush kunne ikke hente Colorbox plugin ned til @path

en: Library definitions
da: Bibliotek definitioner

en: PHP library files
da: PHP bibliotek filer
