CAPTCHA (2.0.6) - en to da translation catalogue (198 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Filename
da: Filnavn

en: Form ID
da: Formular ID

en: Example
da: Eksempel

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Captcha Points
da: Captcha-punkter

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Code length
da: Kodelængde

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Spam control
da: Spam-kontrol

en: Characters to use in the code
da: Tegn som bruges i koden

en: The list of characters to use should not contain spaces.
da: Listen af anvendte tegn skal ikke indeholde mellemrum.

en: Math question
da: Matematikspørgsmål

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
da: Stødte på en ugyldig byte ved opsplitning af en UTF8-tekststreng i tegn.

en: change
da: skift

en: low
da: lav

en: medium
da: mellem

en: high
da: høj

en: Add CAPTCHA administration links to forms
da: Tilføj CAPTCHA-administrationslinks til formularer

en: Challenge description
da: Beskrivelse af udfordring

en: Persistence
da: Vedholdenhed

en: Always add a challenge.
da: Tilføj altid en udfordring.

en: Log wrong responses
da: Log forkerte svar

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
da: Denne side giver et overblik over alle tilgængelige udfordringstyper genereret med deres aktuelle indstillinger.

en: 10 more examples of this challenge.
da: 10 flere eksempler på denne udfordring.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
da: CAPTCHA er et akronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (fulstændig automatisk offentlig Turing-test til at skille computere fra mennesker). Det er typisk en udfordring-svar test som bestemmer hvorvidt brugeren er et menneske. CAPTCHA-modulet er et værktøj til bekæmpelse af ondsindede brugeres automatiske indsendelse (spamming) af kommentarformularer, brugeroprettelser, gæstebogsindlæg osv. Du kan udvide de ønskede formularer med en yderligere udfordring, som vil være let at løse for mennesker men svær nok til at holde automatiske scripts og spam-robotter ude.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
da: CAPTCHA er et varemærke tilhørende Carnegie Mellon University.

en: Enabled challenge
da: Udfordring aktiveret

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
da: Placér en CAPTCHA her for utroværdige brugere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
da: Det indtastede svar er ikke korrekt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
da: Løs denne simple matematikopgave og indtast resultatet. Indtast f.eks. 4 hvis opgaven er 1+3.

en: Code settings
da: Kodeindstillinger

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Kodelængden har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Font settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: tiny
da: lillebitte

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Skriftstørrelsen har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Character spacing
da: Spatiering

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Angiv den gennemsnitlige afstand mellem tegnene. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
da: Indtast den hexadecimale kode for tekstfarven (f.eks. #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
da: Variation i tekstfarve

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
da: De forskellige tegn får tilfældige farver i det angivne interval omkring tekstfarven.

en: Distortion and noise
da: Forvrængning og støj

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
da: Med disse indstillinger kan du kontrollér hvor godt tekststrengen skal skjules med forvrængning og støj. Du bør ikke overdrive forvrængningen og du skal sikre dig at koden i billede er nogenlunde læselig. Du bør f.eks. ikke kombinere store mængder af forvrængning og støj.

en: Distortion level
da: Forvrængningsniveau

en: severe
da: kraftig

en: Set the degree of wave distortion in the image.
da: Angiv mængden af bølge-forvrænging i billedet.

en: Smooth distortion
da: Jævn forvrængning

en: This option adds randomly colored point noise.
da: Tilføjer tilfældig  farvet punktstøj.

en: Add line noise
da: Tilføj linjestøj

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
da: Tegner tilfældige linjer ovenpå teksten.

en: Noise level
da: Støjniveau

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
da: Baggrundsfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
da: Tekstfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
da: Generereing af billed-CAPTCHA mislykkedes. Undersøg dine Image CAPTCHA indstillinger og især den anvendte skrifttype.

en: Image CAPTCHA
da: Billed-CAPTCHA

en: What code is in the image?
da: Hvilken kode vises i billedet?

en: Provides an image based CAPTCHA.
da: Tilbyder en billedbaseret CAPTCHA.

en: Enable statistics
da: Aktivér statistik

en: File format
da: Filformat

en: About
da: Om

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
da: Dette valg aktiverer biliniær interpolation af forvrængningen, som får billedet til at se mere jævnt ud, men er mere CPU-tungt.

en: Add salt and pepper noise
da: Tilføj "salt og peber" støj

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
da: Billed-CAPTCHAen er en populær udfordring hvor en tilfældig tekstkode skjules i et billede. Billedet genereres i farten for hver anmodning, hvilket er ganske CPU-intensivt for serveren. Vær varsom med størrelsen og de beregningsrelaterede indstillinger.

en: Uri
da: URI

en: @type (from module @module)
da: @type (fra modulet @module)

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Default CAPTCHA validation
da: Standard CAPTCHA-validering

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
da: Definér hvordan svarer skal behandles som standard. Bemærk at modulerne som udbyder udfordringerne kan tilsidesætte eller ignorere dette.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
da: Versalfølsom validering: svaret skal svare fuldstændigt til løsningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
da: Skeln ikke mellem store/små bogstaver: fejl i store/små bogstaver ignoreres.

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
da: CAPTCHA: udfordring "@type" aktiveret

en: CAPTCHA: no challenge enabled
da: CAPTCHA: ingen udfordring aktiveret

en: Test one two three
da: Test et to tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
da[0]: Har allerede blokeret 1 formularindsendelse
da[1]: Har allerede blokeret @count formularindsendelser

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
da: Forudfyldt billed-CAPTCHA eksempel, genereret med de aktuelle indstillinger.

en: extra large
da: esktra stor

en: tight
da: kompakt

en: wide
da: bred

en: extra wide
da: ekstra bred

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
da: Den indbyggede skrifttype understøtter kun Latin2-tegn. Brug kun "a" til "z" og tal.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID. Kontakt sitets administrator hvis problemet ikke forsvinder.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID (%csid).

en: Color and image settings
da: Farver og billeder

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
da: Indstillinger for baggrund, tekstfarver og filformat på billed-CAPTCHAen.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
da: Indtast den hexadecimale kode for baggrundsfarven (f.eks. #FFF eller #FFCE90). Ved brug af PNG-formatet med en transparent baggrund bør denne sættes til en værdi tæt på den bagvedliggende baggrundsfarve.

en: PNG with transparent background
da: PNG med transparent baggrund

en: @level - no distortion
da: @level - ingen forvrængning

en: @level - low
da: @level - lav

en: @level - medium
da: @level - mellem

en: @level - high
da: @level - høj

en: No TrueType support
da: Ingen TrueType-understøttelse

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke bruge TrueType skrifttyper fordi din PHP-opsætning ikke understøtter det. Du kan kun bruge den indbyggede PHP-bitmap-skrifttype i en bestemt størrelse.

en: Font preview of @font (@file)
da: Eksempel på skrifttypen @font (@file)

en: Preview of built-in font
da: Eksempel på indbygget skrifttype

en: You need to select at least one font.
da: Du skal vælge mindst én skrifttype.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
da: Følgende skrifttyper kan ikke læses: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
da: Indtast tegnene som vises på billedet.

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
da: CAPTCHA problem: Uventet resultat fra hook_captcha() i modulet %module under forsøg på at hente udfordringstypen %type til formularen %form_id.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
da: Udelad udfordringer i en multistep/preview-arbejdsgang når brugeren én gang har svaret korrekt.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
da: Udelad udfordringer på en formulartype når brugeren én gang har svaret korrekt på en form af den pågældende type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
da: Udelad udfordringer på alle formularer når brugeren én gang har svaret korrekt på en udfordring.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
da: Angiv om udfordringer skal udelades i resten af sessionen når brugeren har svaret korrekt på en udfordring.

en: CAPTCHA placement caching
da: Caching af CAPTCHA-placering

en: Administer CAPTCHA settings
da: Administrér indstillinger for CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
da: Spring forbi CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
da: Brugere der har denne rettighed bliver ikke præsenteret for CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
da: Vælg skrifttyperne som skal bruges til teksten i CAPTCHAen. Udover standardskrifttyperne kan du også bruge dine egne TrueType-skrifter (med filendelsen .ttf) ved at placere dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: RTL support
da: RTL-understøttelse

en: Enable this option to render the code from right to left for right to left languages.
da: Aktivér dette for at rendere koden fra højre mod venstre for RTL-sprog.

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and clearing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
da: For effektivitetens skyld cachelagres positionerne af CAPTCHA-elementerne i hver af de konfigurerede formularer. Det meste af tiden ændres en formulars struktur ikke, og det ville være spild at genberegne positionerne hver gang. Af og til kan formularstrukturen dog ændre sig (f.eks. mens du bygger sitet), og det kan være nødvendigt at rydde CAPTCHA-cachen for at rette CAPTCHA-placeringen.

en: Clear the CAPTCHA placement cache
da: Ryd CAPTCHA-cachen.

en: Cleared the CAPTCHA placement cache.
da: CAPTCHA-cache ryddet.

en: The CAPTCHA type to use for this form.
da: CAPTCHA typen der ønskes til denne form.

en: Challenge %challenge by module %module
da: Udfordring %challenge fra modulet %module

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål afgør, om du er et menneske, for at forhindre automatisk indsendelse af spam.

en: No variation
da: Ingen variant

en: Little variation
da: Lille variant

en: Medium variation
da: Mellem variant

en: High variation
da: Stor variation

en: Very high variation
da: Meget stor variation

en: CAPTCHA settings
da: CAPTCHA

en: Error has occurred. Please contact to site administrator.
da: Der opstod en fejl. Kontakt venligst sitets administrator.

en: CAPTCHA examples
da: Eksempler

en: CAPTCHA Settings
da: CAPTCHA

en: CAPTCHA configuration
da: CAPTCHA

en: Add CAPTCHA point
da: Tilføj CAPTCHA-punkt

en: Edit CAPTCHA point
da: Redigér CAPTCHA-punkt

en: Disable CAPTCHA point
da: Deaktivér CAPTCHA-punkt

en: Enable CAPTCHA point
da: Aktivér CAPTCHA-punkt

en: Delete CAPTCHA point
da: Slet CAPTCHA-punkt

en: CAPTCHA point
da: CAPTCHA-punkt

en: Captcha Type
da: CAPTCHA-type

en: The default challenge for captcha.
da: Standard CAPTCHA-udfordring.

en: The default captcha description.
da: Standard CAPTCHA-beskrivelse.

en: CAPTCHA Persistence
da: Vedholdenhed

en: Image Captcha settings
da: Image CAPTCHA

en: Font preview map cache
da: Skrifttype

en: Font filepath
da: Skrifttypesti

en: Font Size in Image Captcha
da: Skriftstørrelse

en: Spacing between characters
da: Tegnafstand

en: String with allowed characters
da: Tilladte tegn

en: Captcha code length
da: CAPTCHA kodelængde

en: Right to left support
da: Understøttelse af højre-til-venstre sprog.

en: Hexadecimal background color code
da: Hexadecimal baggrundsfarve

en: Hexadecimal foreground color code
da: Hexadecimal forgrundsfarve

en: Background color randomness
da: Tilfældighed af baggrundsfarven

en: Distortion amplitude
da: Mængde af forvrængning

en: Bilinear interpolation
da: Bilineær interpolation

en: Dot noise
da: Punktstøj

en: Line noise
da: Linjestøj

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib" target="_blank">GD library</a> with JPEG support).
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke generere billeder, fordi din PHP-opsætning ikke understøtter det (intet <a href="!gdlib" target="_blank">GD-bibliotek</a> med JPEG-understøttelse).

en: Captcha Point form ID
da: CAPTCHA-punkt formular-ID

en: Captcha Point challenge type
da: CAPTCHA-punkt udfordringstype

en: Captcha Point
da: CAPTCHA-punkt

en: Captcha point %label has been deleted.
da: CAPTCHA-punkt %label er blevet slettet.

en: Are you sure you want to disable the Captcha?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere CAPTCHAen?

en: This will disable the captcha.
da: Dette vil deaktivere CAPTCHAen.

en: Captcha point %label has been disabled.
da: CAPTCHA-punktet %label er blevet deaktiveret.

en: Are you sure you want to enable the Captcha?
da: Er du sikker på, at du ønsker at aktivere CAPTCHAen?

en: This will enable the captcha.
da: Dette vil deaktivere CAPTCHAen.

en: Captcha point %label has been enabled.
da: CAPTCHA-punktet %label er blevet aktiveret.

en: Captcha Point for %form_id form was created.
da: CAPTCHA-punkt for %form_id oprettet.

en: Captcha Point for %form_id form was updated.
da: CAPTCHA-punkt for %form_id opdateret.

en: Keep CAPTCHA related counters in the <a href=":statusreport">status report</a>. Note that this comes with a performance penalty as updating the counters results in clearing the variable cache.
da: Vis CAPTCHA-relaterede tællere på <a href=":statusreport">statusrapporten</a>. Bemærk at det påvirker sitets ydelse, da cachen ryddes hver gang tællerne opdateres.

en: Report information about wrong responses to the log.
da: Gem oplysninger om forkerte svar i loggen.

en: Report information about wrong responses to the <a href=":dblog">log</a>.
da: Gem oplysninger om forkerte svar i <a href=":dblog">loggen</a>.

en: Whitelisted IP Addresses
da: Tilladte IP-adresser

en: Add captcha to all forms.
da: Tilføj CAPTCHA til alle formularer

en: Get new captcha!
da: Hent ny CAPTCHA!

en: Also works with the base form ID.
da: Virker også med den grundlæggende formular-ID.

en: Captcha is currently disabled via settings.php.
da: CAPTCHA er slået fra i settings.php.

en: The error message when a user has entered an incorrect CAPTCHA answer.
da: Fejlmeddelelsen når en bruger har indtastet et forkert svar.

en: Image Captcha
da: Image CAPTCHA

en: Configure Image Captcha Settings.
da: Image CAPTCHA

en: Wrong CAPTCHA response error message
da: Fejlmeddelelse ved forkert CAPTCHA

en: Configurable error message that the user gets when it enters an incorrect CAPTCHA answer.
da: Fejlmeddelelsen, som vises til brugerne, når de indtaster et forkert svar på CAPTCHAen.

en: The name of the form
da: Formularens navn

en: The captcha point providing module.
da: Modulet som leverer CAPTCHAen.

en: The captcha type.
da: CAPTCHA-typen.

en: PHP built-in font: <img src="@font_preview_url" alt="@title" title="@title">
da: Indbygget PHP-skrifttype: <img src="@font_preview_url" alt="@title" title="@title">

en: IP addresses list
da: IP-adresser

en: IP address %ip_address is not valid.
da: IP-adressen %ip_address er ugyldig.

en: Lower IP address %ip_address in range %ip_range is not valid.
da: Nedre IP-adresse %ip_address i intervallet %ip_range er ugyldig.

en: Upper IP address %ip_address in range %ip_range is not valid.
da: Øvre IP-adresse %ip_address i intervallet %ip_range er ugyldig.

en: Lower and upper IP addresses should be different. Please correct range %ip_range.
da: Øvre og nedre IP-adresser skal være forskellige. Ret venligst intervallet %ip_range.

en: Lower IP can't be greater than upper IP addresses in range. Please correct range %ip_range.
da: Nedre IP kan ikke være større end øvre IP. Ret venligst intervallet %ip_range.
