CAPTCHA (8.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (210 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Example
pt: Exemplo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Code length
pt: Comprimento do código

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Spam control
pt: Controle de spam

en: Characters to use in the code
pt: Caracteres para usar no código

en: The list of characters to use should not contain spaces.
pt: A lista de caracteres a serem utilizados não deve conter espaços.

en: Math question
pt: Questão de Matemática

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
pt: Foi encontrado um byte ilegal ao tentar dividir a variável utf8 nos caracteres.

en: change
pt: alterar

en: Testing
pt: Testando

en: low
pt: baixo

en: medium
pt: médio

en: high
pt: alto

en: Add CAPTCHA administration links to forms
pt: Adicionar links de administração do CAPTCHA aos formulários

en: Challenge description
pt: Descrição do desafio

en: Persistence
pt: Persistência

en: Always add a challenge.
pt: Sempre adicionar um desafio.

en: Log wrong responses
pt: Registrar respostas incorretas

en: Challenge type
pt: Tipo do desafio

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
pt: Esta página oferece uma visão geral de todos os tipos de desafios, gerados a partir de suas configurações atuais.

en: 10 more examples of this challenge.
pt: Mais 10 exemplos deste desafio.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
pt: "CAPTCHA" é um acrônimo para "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Ele é um teste que exige uma resposta a um desafio para determinar se o usuário em questão é um ser humano ou não. O módulo CAPTCHA é uma ferramenta para combater envios automatizados efetuados por usuários maliciosos (spammers), por exemplo, no formulário de comentários, formulário de cadastro, formulários de livro de visitas, etc. Você pode incrementar formulários com um desafio adicional, que devem ser fáceis para um humano resolver mas difíceis o suficiente para evitar que scripts automatizados e robôs de SPAM acertem.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
pt: CAPTCHA é uma marca registrada da Universidade Carnegie Mellon.

en: Enabled challenge
pt: Desafio habilitado

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
pt: Inserir um CAPTCHA aqui para usuários não confiáveis.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
pt: A sua resposta para o CAPTCHA não foi correta.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
pt: Resolva este problema matemático simples e digite o resultado. Por exemplo para 1+3, digite 4.

en: Code settings
pt: Configuração do código

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O comprimento do código influencia no tamanho da imagem. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Font settings
pt: Configurações da fonte

en: tiny
pt: curto

en: small
pt: pequeno

en: large
pt: grande

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O tamanho da fonte influencia no tamanho da imagem. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Character spacing
pt: Espaçamento entre caracteres

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: Define o espaçamento médio entre caracteres. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
pt: Digite o código hexadecimal para a cor do texto (por exemplo #000 ou #004283).

en: Additional variation of text color
pt: Adicionar variação na cor do texto

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
pt: Os diferentes caracteres terão cores aleatórias de acordo com o alcance especificado na cor do texto.

en: Distortion and noise
pt: Distorção e ruído

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
pt: Com essas configurações você pode controlar o grau de ofuscação pela distorção e do ruído adicionado. Não exagere na ofuscação e certifique-se de que a imagem gerada pode ser compreendida de maneira razoável. Por exemplo, não combine altos níveis de distorção e de ruído.

en: Distortion level
pt: Nível de distorção

en: severe
pt: severo

en: Set the degree of wave distortion in the image.
pt: Ajuste o grau de distorção em forma de onda na imagem.

en: Smooth distortion
pt: Suavizar distorções

en: This option adds randomly colored point noise.
pt: Esta opção adiciona aleatoriamente ruídos na forma de pontos coloridos.

en: Add line noise
pt: Adicionar ruídos no formato de linha

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
pt: Esta opção habilita o desenho de linhas aleatórias sobre os códigos de texto da imagem.

en: Noise level
pt: Nível de ruído

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
pt: A cor de fundo não é um valor hexadecimal válido.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
pt: A cor do texto não é um valor hexadecimal válido.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
pt: A geração da imagem CAPTCHA falhou. Verifique se as configurações do image CAPTCHA e principalmente a fonte utilizada.

en: Image CAPTCHA
pt: CAPTCHA de imagem

en: What code is in the image?
pt: Qual é a sequência na imagem?

en: Provides an image based CAPTCHA.
pt: Oferece um CAPTCHA baseado em imagem.

en: Enable statistics
pt: Habilitar estatísticas

en: File format
pt: Formato do arquivo

en: Text Field
pt: Campo de texto

en: About
pt: Sobre

en: Fonts
pt: Fontes

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
pt: Esta opção habilita interpolação bilinear da distorção, o que faz com que a imagem seja suavizada, mas requer maior processamento da CPU.

en: Add salt and pepper noise
pt: Adicionar ruído de sal e pimenta

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
pt: O Image CAPTCHA é um desafio popular onde um código textual aleatório é ofuscado em uma imagem. A imagem é gerada em tempo real para cada solicitação, o que é bastante intensivo em CPU para o servidor. Tenha cuidado com as configurações relacionadas ao tamanho e à computação.

en: @type (from module @module)
pt: @type (do módulo @module)

en: Form protection
pt: Proteção de formulário

en: Default challenge type
pt: Tipo de desafio padrão

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
pt: Permitir CAPTCHA e links administrativos do CAPTCHA em páginas administrativas

en: Add a description to the CAPTCHA
pt: Adicionar uma descrição ao CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
pt: Adicionar uma descrição configurável para explicar ao visitante o propósito do CAPTCHA.

en: Default CAPTCHA validation
pt: Validação padrão do CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
pt: Define como a resposta deve ser processada por padrão. Observe que os módulos que fornecem os desafios reais podem substituir ou ignorar isso.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
pt: Validação sensível a caixa: a resposta tem que corresponder exatamente à solução.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
pt: Validação insensível a caixa: erros de minúsculas/maiúsculas são ignorados.

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
pt: CAPTCHA: Desafio "@type" habilitado

en: CAPTCHA: no challenge enabled
pt: CAPTCHA: nenhum desafio habilitado

en: Test one two three
pt: Teste um dois três

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
pt[0]: Existe 1 submissão de formulário bloqueada
pt[1]: Existem @count submissões de formulários bloqueadas

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
pt: Exemplo de imagem CAPTCHA pré-resolvido, gerado com as configurações atuais.

en: extra large
pt: muito grande

en: tight
pt: apertado

en: wide
pt: largo

en: extra wide
pt: muito largo

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
pt: A fonte incorporada suporta apenas caracteres Latin2. Use apenas "a" até "z" e números.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
pt: Erro de validação do CAPTCHA: ID da sessão CAPTCHA desconhecido. Entre em contato com o administrador do site se o problema persistir.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
pt: Erro de validação do CAPTCHA: ID da sessão CAPTCHA desconhecido (%csid).

en: Color and image settings
pt: Configurações de cor e imagem

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
pt: Configuração do fundo, cores do texto e formatos de arquivo do Image CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
pt: Digite o código hexadecimal para a cor de fundo (e.g. #FFF ou #FFCE90). Quando você utilizar o formato PNG o fundo será transparente , é recomendado configurar uma cor próxima da cor de fundo da camada inferior.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
pt: Selecione o formato do arquivo de imagem. JPEG geralmente resulta em imagens menores, PNG permite transparência.

en: PNG with transparent background
pt: PNG com fundo transparente

en: @level - no distortion
pt: @level - sem distorção

en: @level - low
pt: @level - baixo

en: @level - medium
pt: @level - médio

en: @level - high
pt: @level - alto

en: No TrueType support
pt: Sem suporte a TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
pt: O módulo Image CAPTCHA não pode usar fontes TrueType porque sua configuração do PHP não suporta. Você pode usar apenas uma fonte bitmap do PHP de tamanho fixo.

en: Font preview of @font (@file)
pt: Pré-visualização da fonte @font (@file)

en: Preview of built-in font
pt: Pré-visualização da fonte nativa

en: You need to select at least one font.
pt: Você precisa selecionar pelo menos uma fonte.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
pt: As seguintes fontes não puderam ser lidas: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
pt: Digite o texto exibido na imagem.

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
pt: Problema no CAPTCHA: resultado inesperado de hook_captcha() do módulo %módulo ao tentar recuperar o tipo de desafio %tipo para o formulário %form_id.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
pt: Omitir desafios em um fluxo de trabalho de vários passos/visualização uma vez que o usuário tenha respondido com sucesso um desafio.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
pt: Omitir desafios em um tipo de formulário quando o usuário responde com sucesso a um desafio em um formulário desse mesmo tipo.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
pt: Omitir desafios em todos os formulários quando o usuário responde com sucesso a qualquer desafio no site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
pt: Definir se os desafios devem ser omitidos durante o resto de uma sessão quando o usuário responde com sucesso a um desafio.

en: CAPTCHA placement caching
pt: Cache de posicionamento do CAPTCHA

en: Administer CAPTCHA settings
pt: Administrar configurações do CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
pt: Pular CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
pt: Não será oferecido CAPTCHA para usuários com esta permissão.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
pt: Selecione a fonte para usar no texto da imagem do CAPTCHA. Além das fontes padrões, você pode também usar sua própria fonte TrueType (extensão de arquivo .ttf), colocando-as em %fonts_library_general ou em %fonts_library_specific.

en: RTL support
pt: Suporte RTL

en: Enable this option to render the code from right to left for right to left languages.
pt: Habilite esta opção para renderizar o código da direita para a esquerda para idiomas cuja escrita é da direita para a esquerda.

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with the textfield at the bottom of the table or with the help of the option <em>Add CAPTCHA administration links to forms</em> below.
pt: Selecione o tipo de desafio que deseja para cada um dos formulários listados (identificados pelos chamados <em>form_id</em>'s). Você pode facilmente adicionar formulários arbitrários com o campo de texto na parte inferior da tabela ou com a ajuda da opção <em>Adicionar links de administração CAPTCHA aos formulários</em> abaixo.

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the <em>administer CAPTCHA settings</em> permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
pt: Esta opção facilita a gestão das configurações do CAPTCHA nos formulários. Quando ativado, os usuários com permissão <em>de configurações de captcha de administração</em> verão um conjunto de campos com links de administração CAPTCHA em todos os formulários, exceto em páginas administrativas.

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and clearing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
pt: Por eficiência, as posições dos elementos do CAPTCHA em cada um dos formulários configurados são armazenadas em cache. Na maioria das vezes, a estrutura de um formulário não muda e seria um desperdício de tempo recalcular as posições todas as vezes. Ocasionalmente, entretanto, a estrutura do formulário pode mudar (ex. durante a construção do site) e limpar o cache de posicionamento do CAPTCHA pode ser necessário para corrigir o posicionamento do CAPTCHA.

en: Clear the CAPTCHA placement cache
pt: Limpar o cache de posicionamento do CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description to default.
pt: Descrição configurável do CAPTCHA. Uma entrada vazia redefinirá a descrição para padrão.

en: The CAPTCHA settings have been saved.
pt: As configurações de CAPTCHA foram salvas.

en: Cleared the CAPTCHA placement cache.
pt: Cache de colocação CAPTCHA limpo.

en: The CAPTCHA type to use for this form.
pt: O tipo de CAPTCHA para usar neste formulário.

en: Challenge %challenge by module %module
pt: Desafio %challenge do módulo %module

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para verificar se você é ou não um visitante humano e prevenir submissões automáticas de spam.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option <em>Add CAPTCHA administration links to forms</em> is enabled.
pt: Um CAPTCHA pode ser adicionado a praticamente cada formulário Drupal. Alguns formulários padrão já são fornecidos na lista de formulários, mas formulários arbitrários podem ser facilmente adicionados e gerenciados quando a opção <em>Adicionar links de administração CAPTCHA aos formulários</em> é ativada.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (<a href="@settings">general CAPTCHA settings</a>).
pt: Usuários não confiáveis verão um CAPTCHA aqui (<a href="@settings">configurações gerais do CAPTCHA</a>).

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge %challenge (by module %module), user answered "@response", but the solution was "@solution".
pt: post %form_id bloqueado pelo módulo CAPTCHA: desafio %challenge (pelo módulo %module), o usuário respondeu "@response", mas a solução foi "@solution".

en: No variation
pt: Sem variação

en: Little variation
pt: Variação baixa

en: Medium variation
pt: Variação média

en: High variation
pt: Variação alta

en: Very high variation
pt: Variação muito alta

en: Default challenge on non-listed forms.
pt: Desafio padrão em formulários não listados.

en: CAPTCHA settings
pt: Configurações CAPTCHA

en: External Links Settings
pt: Configurações de links externos

en: Error has occurred. Please contact to site administrator.
pt: Ocorreu um erro. Entre em contato com o administrador do site.

en: CAPTCHA: challenge "@type" disabled
pt: CAPTCHA: desafio "@type" desabilitado

en: CAPTCHA disabled, Untrusted users won't see the captcha (<a href="@settings">general CAPTCHA settings</a>).
pt: CAPTCHA desativado, usuários não confiáveis não verão as configurações captcha (<a href="@settings">(configurações geral do CAPTCHA</a>).

en: Provides the CAPTCHA API for adding challenges to arbitrary forms.
pt: Fornece a API CAPTCHA para adicionar desafios em formulários arbitrários.

en: Add captcha point
pt: Adicionar ponto captcha

en: CAPTCHA module settings
pt: Configurações do módulo CAPTCHA

en: CAPTCHA examples
pt: Exemplos de CAPTCHA

en: Administer how and where CAPTCHA is used.
pt: Administrar como e onde o CAPTCHA é usado.

en: An overview of the available challenge types with examples.'
pt: Uma visão geral dos tipos de desafios disponíveis com exemplos.'

en: CAPTCHA Settings
pt: Configurações CAPTCHA

en: CAPTCHA configuration
pt: Configuração CAPTCHA

en: Add CAPTCHA point
pt: Adicionar ponto CAPTCHA

en: Edit CAPTCHA point
pt: Editar ponto CAPTCHA

en: Disable CAPTCHA point
pt: Desativar ponto CAPTCHA

en: Enable CAPTCHA point
pt: Habilitar ponto CAPTCHA

en: Delete CAPTCHA point
pt: Excluir ponto CAPTCHA

en: CAPTCHA point
pt: Ponto CAPTCHA

en: Captcha Type
pt: Tipo de Captcha

en: The default challenge for captcha.
pt: O desafio padrão para o captcha.

en: The default captcha description.
pt: A descrição padrão do captcha.

en: CAPTCHA Persistence
pt: Persistência do CAPTCHA

en: Image Captcha settings
pt: Configurações do Image Captcha

en: Font preview map cache
pt: Cache do mapa de visualização de fonte

en: Font filepath
pt: Filepath de fonte

en: Font Size in Image Captcha
pt: Tamanho de Fonte em Captcha de Imagem

en: Spacing between characters
pt: Espaçamento entre caracteres

en: String with allowed characters
pt: Sequência com caracteres permitidos

en: Captcha code length
pt: Comprimento do código do captcha

en: Right to left support
pt: Suporte à escrita da direita para a esquerda

en: Hexadecimal background color code
pt: Código hexadecimal da cor de fundo

en: Hexadecimal foreground color code
pt: Código hexadecimal de cores em primeiro plano

en: Background color randomness
pt: Aleatoriedade da cor de fundo

en: Distortion amplitude
pt: Amplitude da distorção

en: Bilinear interpolation
pt: Interpolação bilinear

en: Dot noise
pt: Ruído de ponto

en: Line noise
pt: Ruído de linha

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib" target="_blank">GD library</a> with JPEG support).
pt: O módulo Image CAPTCHA não pode gerar imagens porque sua configuração do PHP não suporta (sem <a href="!gdlib" target="_blank">biblioteca GD</a> com suporte a JPEG).

en: Captcha Point form ID
pt: ID de formulário do Captcha Point

en: Captcha Point challenge type
pt: Tipo de desafio Captcha Point

en: Captcha Point
pt: Ponta Captcha

en: Captcha point %label has been deleted.
pt: O ponto captcha %label foi apagado.

en: Are you sure you want to disable the Captcha?
pt: Tem certeza de que deseja desabilitar o Captcha?

en: This will disable the captcha.
pt: Isto desabilitará o captcha.

en: Captcha point %label has been disabled.
pt: O ponto captcha %label foi desabilitado.

en: Are you sure you want to enable the Captcha?
pt: Tem certeza de que deseja habilitar o Captcha?

en: This will enable the captcha.
pt: Isto habilitará o captcha.

en: Captcha point %label has been enabled.
pt: O ponto captcha %label foi habilitado.

en: Captcha Point for %form_id form was created.
pt: Captcha Point para %form_id forma foi criado.

en: Captcha Point for %form_id form was updated.
pt: Captcha Point para o formulário %form_id foi atualizado.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be useful to allow CAPTCHAs on administrative pages.
pt: Esta opção possibilita adicionar CAPTCHAs aos formulários de páginas administrativas. CAPTCHAs são desabilitados por padrão em páginas administrativas (as quais não deveriam ser acessíveis por usuários não confiáveis normalmente) para evitar o esforço associado. Em algumas situações, ex. no caso de sites de demonstração, pode ser útil permitir CAPTCHAs nas páginas administrativas.

en: Keep CAPTCHA related counters in the <a href=":statusreport">status report</a>. Note that this comes with a performance penalty as updating the counters results in clearing the variable cache.
pt: Mantenha contadores relacionados ao CAPTCHA no <a href=":statusreport">relatório de status</a>. Observe que isso vem com uma penalidade de desempenho, pois a atualização dos contadores resulta na compensação do cache variável.

en: Report information about wrong responses to the log.
pt: Reporte informações sobre respostas erradas no registro.

en: Report information about wrong responses to the <a href=":dblog">log</a>.
pt: Reporte informações sobre respostas erradas no <a href=":dblog">registro</a>.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href=":performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the <em>Location of comment submission form</em> to <em>Display on separate page</em> in the comment settings of the relevant <a href=":contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
pt: Observe que o módulo CAPTCHA interage com o cache de página (ver <a href=":performancesettings">configurações de desempenho</a>). Como o desafio deve ser único para cada formulário gerado, o cache da página em que aparece é evitado. Certifique-se de que esses formulários não aparecem em muitas páginas ou você perderá muita eficiência de cache. Por exemplo, se você colocar um CAPTCHA no bloco de autenticação do usuário, que normalmente aparece em cada página para visitantes anônimos, o cache será praticamente desativado. Os formulários de submissão de comentários são outro exemplo. Neste caso, você deve definir a <em>Localização do formulário de submissão de comentário</em> para <em>Exibir em página separada</em> nas configurações de comentários dos <a href=":contenttypes">tipos de conteúdo</a> relevantes para uma melhor eficiência de cache.

en: Users with the <em>Skip CAPTCHA</em> <a href=":perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the <em>Skip CAPTCHA</em> permission (e.g. as anonymous user).
pt: Usuários com a <a href=":perm">permissão</a> <em>Pular CAPTCHA</em> não verão um desafio. Certifique-se de conceder essa permissão aos usuários confiáveis (por exemplo, administradores de sites). Se você quiser testar um formulário protegido, certifique-se de fazê-lo como um usuário sem a permissão <em>Pular CAPTCHA</em> (por exemplo, como usuário anônimo).

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overridden for each form if desired.
pt: Selecione o tipo de desafio padrão para CAPTCHAs. Isso pode ser substituído em cada formulário, se desejar.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href=":performancesettings">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
pt: Observe que o módulo CAPTCHA desativa <a href=":performancesettings">o cache</a> de páginas que incluem um desafio CAPTCHA.

en: PHP built-in font: font_preview
pt: Fonte incorporada PHP: font_preview

en: Most CAPTCHA methods will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element. Check the different implementations to know more about how it affects caching.
pt: A maioria dos métodos CAPTCHA desativará o cache de páginas que contenham um elemento CAPTCHA. Confira as diferentes implementações para saber mais sobre como isso afeta o cache.

en: CAPTCHA session reuse attack detected on @form_id <br/>Posted CAPTCHA token: @posted_captcha_token <br/>Expected captcha token: @expected_captcha_token
pt: Ataque de reutilização da sessão CAPTCHA detectado em @form_id <br/>Token CAPTCHA postado: @posted_captcha_token <br/>Sinal de captcha esperado: @expected_captcha_token

en: Add captcha to all forms.
pt: Adicionar captcha em todos os formulários.

en: Get new captcha!
pt: Pegue novo captcha!

en: captcha long form id test module
pt: módulo de teste de forma longa de captcha

en: Test module for testing captchas added to forms with ids longer than 64 characters
pt: Módulo de teste para testes captchas adicionados a formulários com ids com mais de 64 caracteres

en: Also works with the base form ID.
pt: Também funciona com o ID de formulário base.

en: Enable CAPTCHA for every form not listed here
pt: Habilite o CAPTCHA para cada formulário não listado aqui
