CKEditor 4 LTS - WYSIWYG HTML editor (1.0.4) - en to fr translation catalogue (172 entries)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Save
fr: Enregistrer

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Upload image
fr: Transferer une image

en: Separator
fr: Séparateur

en: Media
fr: Média

en: Table
fr: Tableau

en: Align
fr: Aligner

en: Button
fr: Bouton

en: Rows
fr: Rangées

en: Tools
fr: Outils

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Undo
fr: Annuler

en: Lists
fr: Listes

en: Caption
fr: Légende

en: Buttons
fr: Boutons

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Superscript
fr: Exposant

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Apply
fr: Appliquer

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Bold
fr: Gras

en: Copy
fr: Copier

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Source code
fr: Code source

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Blockquote
fr: Citation

en: Underline
fr: Souligner

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: About
fr: À propos

en: Accessibility features
fr: Fonctionnalités d'accessibilité

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Cache cleared.
fr: Cache vidé.

en: button
fr: bouton

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Uses
fr: Utilisations

en: XSS Filter
fr: Filtre XSS

en: XSS Filter.
fr: Filtre XSS.

en: Rich text editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur de texte riche

en: Configure the rich text editor.
fr: Configurer l'éditeur de texte riche.

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Centrer

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Formatting
fr: Formats

en: Language list
fr: Liste des langues

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Toolbar buttons
fr: Boutons de la barre d'outils

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Edit media
fr: Modifier le média

en: Administer CKEditor access
fr: Administrer l'accès à CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
fr: Personnaliser l'apparence de CKEditor

en: CKFinder access
fr: Accès à CKFinder

en: CKEditor profiles
fr: Profils de CKEditor

en: Disable WYSIWYG module.
fr: Désactiver le module WYSIWYG.

en: CKEditor settings
fr: Paramètres de CKEditor

en: Allow users to change CKEditor settings.
fr: Autoriser les utilisateurs à changer les paramètres de CKEditor.

en: Allow users to customize CKEditor appearance.
fr: Autoriser les utilisateurs à personnaliser l'apparence de CKEditor.

en: Allow users to use CKFinder.
fr: Autoriser les utilisateurs à utiliser CKFinder.

en: Disable the WYSIWYG module
fr: Désactiver le module WYSIWYG

en: Add a new CKEditor profile
fr: Ajouter un nouveau profil CKEditor

en: Clone the CKEditor profile
fr: Cloner le profil CKEditor

en: Edit the CKEditor profile
fr: Modifier le profil CKEditor

en: Delete the CKEditor profile
fr: Supprimer le profil CKEditor

en: Add the CKEditor Global profile
fr: Ajouter le profil global de CKEditor

en: Edit the CKEditor Global profile
fr: Modifier le profil global de CKEditor

en: Change skin of CKEditor
fr: Changer l'habillage de CKEditor

en: Configure skin for CKEditor.
fr: Configurer l'habillage de CKEditor.

en: Toolbar configuration
fr: Configuration de la barre d'outils

en: Available buttons
fr: Boutons disponibles

en: Active toolbar
fr: Barre d'outils active

en: No styles configured
fr: Aucun style configuré

en: @count styles configured
fr: @count styles configurés

en: Button separator
fr: Séparateur de boutons

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
fr: La liste de styles fournie est syntaxiquement incorrecte.

en: CKEditor core
fr: Cœur de CKEditor

en: Styles dropdown
fr: Liste déroulante Styles

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
fr: Editeur WYSIWYG pour les champs de texte riches utilisant CKEditor.

en: Enabling CKEditor for individual text formats
fr: Activer CKEditor pour les formats de texte individuel

en: Configuring the toolbar
fr: Configuration de la barre d'outils

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
fr: Lorsque CKEditor est choisi dans le menu déroulant de <em>l'éditeur de texte</em>, sa configuration de barre d'outils est affichée. Vous pouvez ajouter et retirer des boutons de <em>la barre d'outils active</em> en les glissant-déposant et des lignes supplémentaires peuvent être ajoutées pour organiser les boutons.

en: Formatting content
fr: Mise en forme du contenu

en: Toggling between formatted text and HTML source
fr: Basculement entre texte mis en forme et source HTML

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
fr: Si le bouton <em>Source</em> est disponible dans la barre d'outils, les utilisateurs peuvent cliquer sur ce bouton pour désactiver l'éditeur de texte et modifier la source HTML directement. Après avoir cliqué à nouveau sur le bouton, l'éditeur de texte utilise les balises HTML autorisées pour formater le texte — indépendemment que les boutons pour ces balises soient disponibles dans la barre d'outils ou non. Si le format de texte est mis à <em>limiter l'usage des balises HTML</em>, alors toutes les balises exclues seront retirées de la source HTML quand l'utilisateur reviendra à l'éditeur de texte.

en: Uploads disabled
fr: Transferts désactivés

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
fr: Transferts activés, taille max. : @size @dimensions

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Drupal link
fr: Lien Drupal

en: CKEditor plugin settings
fr: Paramètres du plugin CKEditor

en: Enter caption here
fr: Saisir la légende ici

en: Drupal image caption widget
fr: Widget Drupal de légende d'image

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
fr: Déplacer un bouton dans la <em>Barre d'outils active</em> pour l'activer, ou dans la liste des <em>Boutons disponibles</em> pour le désactiver. Les boutons peuvent être déplacés avec la souris ou les flèches du clavier. Les groupes de boutons permettent d'aider les utilisateurs de lecteur d'écran. Les barres d'outils vides seront supprimées à l'enregistrement.

en: Button divider
fr: Bouton diviseur

en: CKEditor toolbar and button configuration.
fr: Configuration de la barre d'outils et des boutons de CKEditor.

en: Hide group names
fr: Masquer les noms des groupes

en: Show group names
fr: Afficher les noms des groupes

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
fr: Groupe de boutons @groupName à la position @position de @positionCount à la ligne @row de @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new row.
fr: Appuyer sur la touche "flèche du bas" pour créer une nouvelle ligne.

en: Press the down arrow key to activate.
fr: Appuyer sur la touche "flèche du bas" pour activer.

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
fr: @name @type à la position @position de @positionCount dans le groupe de boutons @groupName à la ligne @row de @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
fr: Presser la touche flèche bas pour créer un nouveau groupe de bouton dans une nouvelle ligne.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
fr: Ceci est le dernier groupe. Déplacer le bouton vers l'avant pour créer un nouveau groupe.

en: The "@name" button is currently enabled.
fr: Le bouton "@name" est actuellement activé.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
fr: Utiliser les flèches du clavier pour changer la position de ce bouton.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
fr: Appuyer sur la touche flèche du haut sur la ligne du haut pour désactiver le bouton.

en: The "@name" button is currently disabled.
fr: Le bouton "@name" est actuellement désactivé.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
fr: Utiliser la touche "flèche du bas" pour déplacer ce bouton dans la barre d'outils active.

en: This @name is currently enabled.
fr: Ce @name est actuellement activé.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
fr: Utiliser les flèches du clavier pour changer la position de ce séparateur.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
fr: Les séparateurs sont utilisés pour séparer visuellement des boutons individuels.

en: This @name is currently disabled.
fr: Ce @name est actuellement désactivé

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
fr: Utiliser la touche "flèche du bas" pour déplacer ce séparateur dans la barre d'outils active.

en: You may add multiple separators to each button group.
fr: Vous pouvez ajouter plusieurs séparateurs à chaque groupe de boutons.

en: Please provide a name for the button group.
fr: Veuillez fournir un nom pour le groupe de boutons.

en: Button group name
fr: Nom du groupe de boutons

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
fr: Modification du nom du nouveau groupe de boutons dans une boîte de dialogue.

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
fr: Modification du nom du groupe de boutons @groupName dans une boîte de dialogue.

en: Place a button to create a new button group.
fr: Placer un bouton pour créer un nouveau groupe de boutons.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
fr: Ajouter un groupe de boutons CKEditor à la fin de cette ligne.

en: Button groups
fr: Groupes de bouton

en: Button group
fr: Groupe du bouton

en: List of styles
fr: Liste des styles

en: Rich Text Editor, !label field
fr: Éditeur de texte riche, champ !label

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
fr: L'alternative textuelle est requise.<br />(Uniquement dans de rares cas cela doit être laissé vide. Pour créer une alternative textuelle vide, saisir <code>""</code> - deux guillemets sans aucun contenu).

en: Generating accessible content
fr: Génération de contenu accessible

en: The CKEditor module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor module</a> and the <a href=":cke_url">CKEditor website</a>.
fr: Le module CKEditor fournit un éditeur de texte très accessible et convivial, et ajoute une barre d'outils aux champs de texte. Les utilisateurs peuvent utiliser des boutons pour formatter le contenu et créer du HTML valide et sémantiquement correct. Le module CKEditor utilise le framework fourni par le <a href=":text_editor">module Text Editor</a>. Il nécessite que JavaScript soit activé dans le navigateur. Pour plus d'information, consulter la <a href=":doc_url">documentation en ligne du module CKEditor</a> et le <a href=":cke_url">site web de CKEditor</a>.

en: CKEditor has to be enabled and configured separately for individual text formats from the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> because the filter settings for each text format can be different. For more information, see the <a href=":text_editor">Text Editor help page</a> and <a href=":filter">Filter help page</a>.
fr: CKEditor doit être activé et configuré séparément pour chaque format de texte sur la <a href=":formats">page des Formats de texte et éditeurs</a>, car les paramètres de filtres peuvent être différents pour chacun. Pour plus d'information, consulter la <a href=":text_editor">page d'aide du module Text Editor</a> et la <a href=":filter">page d'aide du module Filter</a>.

en: CKEditor only allow users to format content in accordance with the filter configuration of the specific text format. If a text format excludes certain HTML tags, the corresponding toolbar buttons are not displayed to users when they edit a text field in this format. For more information see the <a href=":filter">Filter help page</a>.
fr: CKeditor autorise seulement les utilisateurs à mettre en forme le contenu en accord avec la configuration des filtres du format de texte spécifique. Si un format de texte exclut certaines balises HTML, le bouton correspondant ne sera pas affiché aux utilisateurs dans la barre d'outils lorsqu'ils modifient une zone de texte dans ce format. Pour plus d'informations consulter l'<a href=":filter">aide du module Filter</a>.

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor) comes with a number of <a href=":features">accessibility features</a>. CKEditor comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
fr: L'éditeur WYSIWYG inclus (CKEditor) est doté de plusieurs <a href=":features">fonctionnalités d'accessibilité</a>. CKEditor fournit des <a href=":shortcuts">raccourcis clavier</a>, qui bénéficient aux utilisateurs avancés comme à ceux qui n'utilisent que le clavier.

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
fr: Une liste des classes qui seront fournies dans la liste déroulante "Styles". Entrer une ou plusieurs classes sur chaque ligne dans le format element.classA.classB|Libellé. Exemple : h1.titre|Titre. Exemple avancé : h1.fancy.titre|Titre fancy.<br />Ces styles doivent être déclarés dans le fichier CSS de votre thème.

en: Check my spelling as I type
fr: Vérifier l'orthographe lors de la frappe

en: By default, CKEditor is configured to leverage your browser's spell check capability. Make sure your browser's spell checker is enabled in your browser's settings. To access suggested corrections for misspelled words, it may be necessary to hold the <em>Control</em> or <em>command</em> (Mac) key while right-clicking the misspelling.
fr: Par défaut, CKEditor est configuré pour exploiter les capacités du correcteur d'orthographe de votre navigateur. Assurez-vous que le correcteur est activé dans les paramètres du navigateur. Pour accéder aux suggestions de corrections pour les mots mal orthographiés, il peut être nécessaire d'appuyer sur la touche <em>Contrôle</em> ou <em>Commande</em> (Mac) tout en faisant un clic droit sur le mot concerné.

en: Language list ID
fr: Identifiant de la liste des langues

en: United Nations' official languages
fr: Langues officielles des Nations Unies

en: All @count languages
fr: Toutes les @count langues

en: The list of languages to show in the language dropdown. The basic list will only show the <a href=":url">six official languages of the UN</a>. The extended list will show all @count languages that are available in Drupal.
fr: La liste de langues à afficher dans la liste déroulante des langues. La liste de base n'affichera que les <a href=":url">six langues officielles de l'ONU</a>. La liste étendue affichera les @count langues qui sont disponibles dans Drupal.

en: Media Embed
fr: Intégration de média

en: Each style must have a unique label.
fr: Chaque style doit avoir un libellé unique.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
fr: Brève description de l'image utilisée par les lecteurs d'écran et affichée lorsque l'image n'est pas chargée. Ceci est important pour l'accessibilité.

en: Embedded media
fr: Média intégré

en: The %media-embed-filter-label filter must be enabled to use the %drupal-media-library-button button.
fr: Le filtre %media-embed-filter-label doit être activé pour utiliser le bouton %drupal-media-library-button.

en: Insert from Media Library
fr: Insérer à partir de la médiathèque

en: Embed media from the Media Library
fr: Intégrer des médias à partir de la médiathèque

en: HTML tables can be created with table headers and caption/summary elements.
fr: Les tableaux HTML peuvent être créés avec des entêtes ainsi que des éléments de légende et de sommaire.

en: Alt text is required by default on images added through CKEditor (note that this can be overridden).
fr: Le texte de la balise Alt est requis par défaut sur les images ajoutées depuis CKEditor (à noter que cette configuration peut être surchargée).

en: Semantic HTML5 figure/figcaption are available to add captions to images.
fr: Les balises sémantiques HTML5 figure/figcaption peuvent être utilisées pour ajouter des légendes aux images.

en: To support multilingual page content, CKEditor can be configured to include a language button in the toolbar.
fr: Afin de prendre en charge les pages de contenu multilingues, CKEditor peut être configuré pour inclure un bouton de langue dans la barre d'outils.
