CKEditor 4 LTS - WYSIWYG HTML editor (1.0.4) - en to ro translation catalogue (139 entries)

en: Cancel
ro: Anulare

en: Language
ro: Limba

en: Links
ro: Legături

en: None
ro: Nimic

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Save
ro: Salvare

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Upload image
ro: Încărcaţi imagine

en: Table
ro: Tabel

en: Align
ro: Aliniere

en: Button
ro: Buton

en: Rows
ro: Rânduri

en: Tools
ro: Instrumente

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Lists
ro: Liste

en: Caption
ro: Legendă

en: Buttons
ro: Butoane

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Superscript
ro: Exponent

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Apply
ro: Aplică

en: Show blocks
ro: Arată blocurile

en: Bold
ro: Îngroșat

en: Copy
ro: Copiază

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Redo
ro: Refacere

en: Italic
ro: Cursiv

en: Source code
ro: Cod sursă

en: Subscript
ro: Indice

en: Indent
ro: Indentare

en: Outdent
ro: Indentare exterioara

en: Unlink
ro: Înlăturați legătura

en: Bullet list
ro: Listă de tip bullet

en: Blockquote
ro: Citat

en: Underline
ro: Subliniat

en: Cut
ro: Tăiere

en: Paste
ro: Lipire

en: About
ro: Despre

en: Accessibility features
ro: Funcționalități de accesibilitate

en: Insert Image
ro: Inserează Imagine

en: button
ro: buton

en: Add Link
ro: Adaugă legătură

en: Edit Link
ro: Editați legătura

en: Uses
ro: Folosește

en: Add link
ro: Adăugare legătură

en: Numbered list
ro: Listă numerotată

en: Strike-through
ro: Tăiat

en: Align left
ro: Aliniere la stânga

en: Align center
ro: Aliniere la centru

en: Align right
ro: Aliniere la dreapta

en: Justify
ro: Uniformizat

en: Horizontal rule
ro: Linie orizontală

en: Paste Text
ro: Lipire Text

en: Paste from Word
ro: Lipire din Word

en: Remove format
ro: Eliminaţi formatarea

en: Character map
ro: Hartă de caractere

en: HTML block format
ro: Format de bloc HTML

en: Font style
ro: Stil font

en: Formatting
ro: Formatare

en: Language list
ro: Lista limbi

en: Styles
ro: Stiluri

en: New group
ro: Grup nou

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Toolbar buttons
ro: Butoane bară de instrumente

en: Maximize
ro: Maximizare

en: CKEditor settings
ro: Setări CKEditor

en: Toolbar configuration
ro: Configurare bară de instrumente

en: Available buttons
ro: Butoane disponibile

en: Active toolbar
ro: Bară de instrumente activă

en: No styles configured
ro: Niciun stil configurat

en: @count styles configured
ro: @count stiluri configurate

en: Button separator
ro: Separator butoane

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
ro: Lista de stiluri furnizată este incorectă din punct de vedere sintactic.

en: CKEditor core
ro: Nucleu CKEditor

en: Styles dropdown
ro: Stiluri pentru dropdown

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
ro: Editare WYSIWYG pentru câmpuri de tip rich text utilizând CKEditor.

en: Enabling CKEditor for individual text formats
ro: Activare CKEditor pentru formate individuale de text

en: Configuring the toolbar
ro: Configurarea barei de instrumente

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
ro: Când este ales CKEditor din meniul drop-down al <em>editorului de text</em>, este afișată configurația proprie pentru bara de instrumente. Puteți adăuga și elimina butoane din <em>bara de instrumente activă</em> prin procedeul "drag and drop" și pot fi adăugate rânduri suplimentare pentru a organiza butoanele.

en: Formatting content
ro: Formatare conținut

en: Toggling between formatted text and HTML source
ro: Comutare între text formatat și sursă HTML

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
ro: Dacă butonul <em>Sursă</em> este disponibil în bara de instrumente, utilizatorii pot da clic pentru a dezactiva editorul vizual și pentru a edita sursa HTML direct. După ce s-a comutat înapoi editorul vizual folosiți tagurile HTML permise pentru a formata textul — independent de faptul că sunt disponibile butoane pentru aceste taguri în bara de instrumente. Dacă formatul de text este setat pe <em>limitează folosirea tagurilor HTML</em>, atunci toate tagurile excluse vor fi scoase din sursa HTML în momentul când utilizatorul comută înapoi la editorul de text.

en: Uploads disabled
ro: Încărcări dezactivate

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
ro: Încărcări activate, dimensiune maximă: @size @dimensions

en: Edit Image
ro: Editează imagine

en: Drupal link
ro: Legătură Drupal

en: CKEditor plugin settings
ro: Setările plugin-ului CKEditor

en: Enter caption here
ro: Introduceți legenda aici

en: Drupal image caption widget
ro: Widget pentru captarea imaginii în Drupal

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ro: Mutați un buton în <em>Bara de instrumente activă</em> pentru a-l activa sau în lista <em>Butoanelor disponibile</em> pentru a-l dezactiva. Butoanele pot fi mutate cu mouse-ul sau tastele săgeată ale tastaturii. Numele grupurilor barei de instrumente sunt furnizate pentru a avea suport pentru utilizatorii cititori de ecran. Grupurile goale ale barei de instrumente vor fi îndepărtate la salvare.

en: Button divider
ro: Separator butoane

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ro: Configurarea barei de instrumente și a butoanelor CKEditor.

en: Hide group names
ro: Ascunde numele grupurilor

en: Show group names
ro: Arată numele grupurilor

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
ro: Grupul de butoane @groupName pe poziția @position din @positionCount pe rândul @row din @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new row.
ro: Apăsați tasta săgeată în jos pentru a creea un rând nou.

en: Press the down arrow key to activate.
ro: Apăsați tasta săgeată în jos pentru a activa.

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
ro: @name @type pe poziția @position din @positionCount în grupul de butoane @groupName pe rândul @row din @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
ro: Apăsați tasta săgeată în jos pentru a crea un grup de butoane nou pe un rând nou.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
ro: Acesta este ultimul grup. Mutați butonul înainte pentru a crea un grup nou.

en: The "@name" button is currently enabled.
ro: Butonul "@name" este activat momentan.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
ro: Folosiți tastele săgeată ale tastaturii pentru a schimba poziția acestui buton.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
ro: Apăsați tasta săgeată sus pe rândul de sus pentru a dezactiva butonul.

en: The "@name" button is currently disabled.
ro: Butonul "@name" este dezactivat momentan.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
ro: Folosiți tasta săgeată în jos pentru a muta acest buton în bara de instrumente activă.

en: This @name is currently enabled.
ro: Acest @name este momentan activat.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
ro: Folosiți tastele săgeată ale tastaturii pentru a schimba poziția acestui separator.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
ro: Separatorii sunt folosiți pentru a împărți vizual butoanele individuale.

en: This @name is currently disabled.
ro: Acest @name este momentan dezactivat.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
ro: Folosiți tasta săgeată jos pentru a muta acest separator în bara de instrumente activă.

en: You may add multiple separators to each button group.
ro: Puteți adăuga separatori multipli fiecărui grup de butoane.

en: Please provide a name for the button group.
ro: Vă rugăm introduceți un nume pentru grupul de butoane.

en: Button group name
ro: Numele grupului de butoane

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
ro: Editarea numelui noului grup de butoane într-un dialog.

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
ro: Editarea numelui grupului de butoane "@groupName" într-un dialog.

en: Place a button to create a new button group.
ro: Plasați un buton pentru a crea un grup de butoane nou.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
ro: Adăugați un grup de butoane CKEditor la sfârșitul acestui rând.

en: Button groups
ro: Grupuri de butoane

en: Button group
ro: Grup butoane

en: List of styles
ro: Listă de stiluri

en: Rich Text Editor, !label field
ro: Editor de text, câmp !label

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
ro: Este necesar text alternativ.<br />(Doar în cazuri rare ar trebui să fie lăsat necompletat. Pentru a crea text alternativ gol, introduceți <code>""</code> — două ghilimele duble fără nici un conținut).

en: Generating accessible content
ro: Generare conținut accesibil

en: The CKEditor module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor module</a> and the <a href=":cke_url">CKEditor website</a>.
ro: Modulul CKEditor furnizează un editor text visual extrem de accesibil, extrem de ușor de utilizat și adaugă o bară de instrumente câmpurilor de tip text. Utilizatorii pot folosi butoane pentru a formata conținutul și pentru a crea HTML corect semantic și valid. Modulul CKEditor folosește framework-ul furnizat de <a href=":text_editor">Modulul Text Editor</a>. Acesta necesită ca JavaScript să fie activat în browser. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":doc_url">documentația on-line pentru modulul CKEditor</a> și <a href=":cke_url">situl web CKEditor</a>.

en: CKEditor has to be enabled and configured separately for individual text formats from the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> because the filter settings for each text format can be different. For more information, see the <a href=":text_editor">Text Editor help page</a> and <a href=":filter">Filter help page</a>.
ro: CKEditor trebuie să fie activat și configurat separat pentru formatele individuale de text de pe <a href=":formats">Pagina formatelor și editoarelor de text</a> deoarece setările de filtru pentru fiecare format de text poate fi diferit. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":text_editor">Pagina de ajutor a modulului Text Editor</a> și <a href=":filter">Pagina de ajutor a modulului Filter</a>.

en: CKEditor only allow users to format content in accordance with the filter configuration of the specific text format. If a text format excludes certain HTML tags, the corresponding toolbar buttons are not displayed to users when they edit a text field in this format. For more information see the <a href=":filter">Filter help page</a>.
ro: CKEditor permite utilizatorilor doar să formateze conținutul în concordanță cu configurarea filtrării formatului specific de text. Dacă un format de text exclude câteva etichete HTML, butoanele corespunzătoare din bara de instrumente nu sunt afișate utilizatorilor când aceștia editează un câmp de tip text în acest format. Pentru mai multe informații vedeți <a href=":filter">Pagina de ajutor a Filter</a>.

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor) comes with a number of <a href=":features">accessibility features</a>. CKEditor comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
ro: Editorul WYSIWYG construit în (CKEditor) vine cu un număr de <a href=":features">funcționalități de accesibilitate</a>. CKEditorul oferă <a href=":shortcuts">comenzi rapide pentru  tastatură</a> încorporate, care poate fi benefice atât pentru utilizatorii avansați cât și pentru utilizatorii care folosesc doar tastatura.

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
ro: O listă de clase care vor fi oferite în lista derulantă "Stiluri". Introduceți una sau mai multe clase pe fiecare linie în formatul: element.classA.classB|Label. Exemplu: h1.title|Title. Exemplu avansat: h1.fancy.title|Fancy title.<br />Aceste stiluri ar trebui să fie disponibile în fișierul CSS al temei.

en: Check my spelling as I type
ro: Verifică ortografia în timpul introducerii textului

en: By default, CKEditor is configured to leverage your browser's spell check capability. Make sure your browser's spell checker is enabled in your browser's settings. To access suggested corrections for misspelled words, it may be necessary to hold the <em>Control</em> or <em>command</em> (Mac) key while right-clicking the misspelling.
ro: Implicit, CKEditor este configurat să utilizeze capacitatea de verificare ortografică a browserului dumneavoastră. Asigurați-vă că verificatorul de ortografie al browserului dumneavoastră este activat în setările browserului. Pentru a accesa corecțiile sugerate pentru cuvintele greșite, ar putea fi necesar să țineți apăsată tasta em>Control</em> sau <em>command</em> (Mac) în timp ce faceți clic dreapta pe greșeală.

en: Language list ID
ro: ID listă de limbi

en: United Nations' official languages
ro: Limbile oficiale ale Națiunilor Unite

en: All @count languages
ro: Toate cele @count limbi

en: The list of languages to show in the language dropdown. The basic list will only show the <a href=":url">six official languages of the UN</a>. The extended list will show all @count languages that are available in Drupal.
ro: Lista limbilor de afișat în dropdown-ul pentru limbi. Lista de bază va conține doar <a href=":url">cele șase limbi oficiale ale ONU</a>. Lista extinsă va afișa toate cele @count limbi care sunt disponibile în Drupal.

en: Each style must have a unique label.
ro: Fiecare stil trebuie să aibă o etichetă unică.
