Commerce Core (8.x-2.0-rc1) - en to pt translation catalogue (734 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Forgot password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Currency
pt: Moeda

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Login
pt: Entrar

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Mostrar

en: hidden
pt: escondido

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Year
pt: Ano

en: Page
pt: Página

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Conditions
pt: Condições

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: N/D

en: Month
pt: Mês

en: Price
pt: Preço

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Inactive
pt: Inativo

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: payment
pt: pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Store
pt: Loja

en: store
pt: loja

en: Poland
pt: Polónia

en: Events
pt: Eventos

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: Log in
pt: Entrar

en: order
pt: encomenda

en: Online
pt: Ligado

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Expose
pt: Expor

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Equals
pt: Igual a

en: Plain
pt: Simples

en: Expires
pt: Expira

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Germany
pt: Alemanha

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Condition
pt: Condição

en: Austria
pt: Áustria

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Estonia
pt: Estónia

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: Greece
pt: Grécia

en: Hungary
pt: Hungria

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Romania
pt: Roménia

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Spain
pt: Espanha

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: seconds
pt: segundos

en: API key
pt: Chave API

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Expired
pt: Expirado

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Activity
pt: Atividade

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Contact information
pt: Informação de contacto

en: Tax rate
pt: Taxa de imposto

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Promotions
pt: Promoções

en: promotion
pt: promoção

en: Promotion
pt: Promoção

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: Coupon
pt: Cupão

en: Coupons
pt: Cupões

en: Discount
pt: Desconto

en: Display label
pt: Exibir etiqueta

en: Product
pt: Produto

en: Order Summary
pt: Resumo da encomenda

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Refund
pt: Reembolso

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Standard
pt: Padrão

en: Orders
pt: Encomendas

en: Not published
pt: Não publicado

en: Percentage
pt: Percentagem

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Live
pt: Ao vivo

en: Review
pt: Rever

en: Complete
pt: Concluída

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Croatia
pt: Croácia

en: Great Britain
pt: Grã-Bretanha

en: Adjustment
pt: Ajustamento

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Services
pt: Serviços

en: Params
pt: Parâmetros

en: Usage
pt: Utilização

en: Compatibility
pt: Compatibilidade

en: product
pt: produto

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: British Columbia
pt: Columbia Britânica

en: New Brunswick
pt: Nova Brunswick

en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

en: Ontario
pt: Ontário

en: Prince Edward Island
pt: Ilha Principe Edward

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: Emails
pt: E-mails

en: Billing information
pt: Morada de faturação

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Transaction type
pt: Tipo de transição

en: Go back
pt: Retroceder

en: Restricted
pt: Restrito

en: Contact email
pt: Email de contacto

en: Zone
pt: Zona

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Step
pt: Passo

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Currencies
pt: Moedas

en: Available currencies
pt: Moedas Disponíveis

en: VAT
pt: IVA

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: Capture
pt: Captura

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Dates
pt: Datas

en: Address book
pt: Livro de endereços

en: Variations
pt: Variações

en: Product variations
pt: Variações do Produto

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: Void
pt: Vazio

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Payment gateways
pt: Gateways de pagamento

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Adjustments
pt: Ajustes

en: Radio buttons
pt: Botões de opção

en: Cart block
pt: Bloco do carrinho de compras

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Customer information
pt: Informação ao cliente

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Add product
pt: Adicionar um produto

en: products
pt: produtos

en: Intermediate
pt: Intermediário

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Billing Information
pt: Informações de pagamento

en: Bundle
pt: Pacote

en: No products available.
pt: Não existem produtos disponíveis.

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Allow registration
pt: Permite registo

en: Receive
pt: Recebe

en: Current user
pt: Utilizador atual

en: Order total
pt: Total do Pedido

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: The product title.
pt: O título do produto

en: Total price
pt: Preço total

en: Payment information
pt: Informação de pagamento

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Introduza uma senha para a nova conta em ambos os campos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: - All -
pt: - Todos -

en: Special
pt: Especial

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar para ordem alfabética

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Greater than or equal to
pt: Maior ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Remote ID
pt: ID remoto

en: Authorized
pt: Autorizado

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Apply coupon
pt: Aplicar cupão

en: currency
pt: moeda

en: Offer
pt: Oferta

en: No orders available.
pt: Nenhuma encomenda disponível

en: %title must be a number.
pt: %title deverá ser um número.

en: Payment type
pt: Tipo de pagamento

en: Add currency
pt: Adicionar moeda

en: Allowed roles
pt: Grupos permitidos

en: Username field is required.
pt: O nome de utilizador é obrigatório

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Shipping Information
pt: Informação de envio

en: Product attributes
pt: Atributos do produto

en: Customer Information
pt: Informação do Cliente

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Label text
pt: Texto da label

en: Payment instructions
pt: Instruções de pagamento

en: Order type
pt: Tipo do Pedido

en: View own orders
pt: Ver próprias encomendas

en: visible
pt: visível

en: Confirm email
pt: Confirmar email

en: Reusable
pt: Reutilizável

en: Your shopping cart is empty.
pt: O seu carrinho de compras está vazio.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
pt: Implementa as funcionalidades do sistema de carrinho de compras e adicionar ao carrinho.

en: Access checkout
pt: Aceder ao checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
pt: Finalizar uma compra através do formulário de checkout.

en: Completion message
pt: Mensagem de conclusão

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Order number
pt: Número da encomenda

en: The order number displayed to the customer.
pt: O número da encomenda apresentado ao cliente.

en: Defines the Order entity and associated features.
pt: Define a entidade da Encomenda e funcionalidades associadas.

en: Commerce Order
pt: Encomenda do Commerce

en: Administer product types
pt: Administrar tipos de produto

en: Add product type
pt: Adicionar tipo de produto

en: Defines the Product entity and associated features.
pt: Define a entidade do Produto e funcionalidades associadas.

en: Commerce Product
pt: Produto Commerce

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Save and publish
pt: Guardar e publicar

en: payment method
pt: método de pagamento

en: Administer payments
pt: Administrar pagamentos

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
pt: O pagamento falhou no servidor de pagamento. Por favor reveja a sua informação e tente outra vez.

en: Add payment
pt: Adicionar pagamento

en: Numeric code
pt: Código numérico

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Default quantity
pt: Quantidade predefinida

en: You have entered an expired credit card.
pt: Introduziu um cartão de crédito expirado.

en: Capture payment
pt: Captura de pagamento

en: Authorize only
pt: Autorizar apenas

en: Authorize and capture
pt: Autorizar e capturar

en: Delete order
pt: Apagar encomenda

en: Commerce Cart
pt: Carrinho de compras Commerce

en: Commerce Payment
pt: Pagamento de commerce

en: PayPal Email
pt: Email PayPal

en: Commerce Checkout
pt: Checkout do Commerce

en: Quantity text field
pt: Compo de texto para Quantidade

en: Commerce Tax
pt: Imposto do Commerce

en: Tax type
pt: Tipo de imposto

en: Panes
pt: Painéis

en: You have not placed any orders with us yet.
pt: Ainda não tem nenhuma encomenda connosco.

en: Tax rates
pt: Taxas de imposto

en: Tax types
pt: Tipos de imposto

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
pt: Inclua os impostos deste tipo ao preço dos produtos.

en: Payment captured.
pt: Pagamento capturado.

en: Master
pt: Principal

en: View: @view
pt: Vista: @view

en: Administer payment methods
pt: Administrar métodos de pagamento

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
pt: Por favor aguarde enquanto você é redirecionado para o servidor de pagamento. Se nada acontecer dentro de 10 segundos, por favor clique no butão abaixo.

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: orders
pt: encomendas

en: Generate password
pt: Gerar senha

en: currencies
pt: moedas

en: Shipping information
pt: Morada Entrega

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
pt: Introduziu um número de cartão de crédito de um tipo de cartão não suportado.

en: Discover Card
pt: Cartão Discover

en: Add rate
pt: Adicionar taxa

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: Product attribute
pt: Atributo do produto

en: Email field is required.
pt: O campo de email é obrigatório

en: Payment method types
pt: Tipos de métodos de pagamento

en: Payment method type
pt: Tipo de método de pagamento

en: Add payment method
pt: Adicionar método de pagamento

en: No stores available.
pt: Nenhuma loja disponível

en: Stores
pt: Lojas

en: variation
pt: variação

en: variations
pt: variações

en: New credit card
pt: Novo cartão de crédito

en: Allow decimal quantities
pt: Permite quantidades décimais

en: Administer order types
pt: Administrar tipos de encomenda.

en: Add order type
pt: Adicionar novo tipo de encomenda

en: Payment received.
pt: Pagamento recebido.

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Number of uses
pt: Número de utilizações

en: Territory
pt: Território

en: Territories
pt: Territórios

en: product variation type
pt: tipo de variação do produto

en: Product variation types
pt: Tipos de variação de produtos

en: Add product variation type
pt: Adicionar variação de tipo de produto

en: Add value
pt: Adicionar valor

en: Source entity type
pt: Fonte do tipo de entidade

en: Source entity ID
pt: ID da fonte de entidade

en: Administer currencies
pt: Administrar moedas

en: payments
pt: pagamentos

en: coupon
pt: cupão

en: coupons
pt: cupões

en: Thank you for your order!
pt: Obrigado pela sua encomenda!

en: Reassign
pt: Reatribuir

en: product type
pt: tipo de produto

en: Order items
pt: Itens da encomenda

en: Save and keep published
pt: Guardar e manter publicado

en: Save and unpublish
pt: Guardar e despublicar

en: Save as unpublished
pt: Guardar como não publicado

en: Save and keep unpublished
pt: Guardar e manter como não publicado

en: With selection
pt: Com seleção

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Payment refunded.
pt: Pagamento reembolsado.

en: The credit card type.
pt: O tipo de cartão de crédito

en: Card expiration month
pt: Mês de expiração do cartão

en: Card expiration year
pt: Ano de expiração do cartão

en: Saved the %label @entity-type.
pt: Guardar a %label @entity-type.

en: Calculated price
pt: Preço calculado

en: Remove button
pt: Botão de remover

en: (this translation)
pt: (esta tradução)

en: @card_type ending in @card_number
pt: @card_type acabando em @card_number

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Traits
pt: Traços

en: Attribute ID
pt: ID do atributo

en: Variation type
pt: Tipo de variação

en: Failed:
pt: Falhou:

[ctx: Plural]
en: Disabled
pt: Desativados

en: Tax settings
pt: Definições de impostos

en: Rates
pt: Taxas

en: Captured
pt: Capturado

en: Digital goods
pt: Bens digitais

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caráteres especiais são permitidos, incluindo espaços, ponto (.), hífen (-), apostrofo ('), underscore (_) e o sinal @.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
pt: Demasiadas tentativas de login a partir do seu endereço de IP. Este endereço de IP está temporariamente bloqueado. Volte a tentar novamente mais tarde ou <a href=":url"> peça uma nova senha</a>

en: Refund payment
pt: Reembolso do pagamento

en: Defines common functionality for all Commerce modules.
pt: Define funcionalidades comuns para todos os modules de Commerce.

en: Entity select widget settings
pt: Definições de widget de selecção de enitdade

en: Autocomplete threshold
pt: Limiar de autocomplete

en: Autocomplete size
pt: Tamanho de autocomplete

en: Autocomplete placeholder
pt: Placeholder de autocomplete

en: Hide if there's only one bundle.
pt: Esconder se apenas existir um bundle

en: Shopping cart settings
pt: Definições do carrinho de compras

en: Shopping cart form view
pt: Vista de formulário do carrinho de compras

en: Adds a text field for editing the quantity.
pt: Adiciona um campo de texto para editar a quantidade.

en: Create a new order
pt: Criar uma nova encomenda

en: Order types
pt: Tipos de encomenda

en: Manage your orders.
pt: Administre as suas encomendas

en: Purchasable entity type
pt: Tipo de entidade comercializável

en: The parent order.
pt: A encomenda pai.

en: Purchased entity
pt: Entidade comprada

en: The purchased entity.
pt: A entidade comprada.

en: The number of purchased units.
pt: O número de unidades compradas.

en: The price of a single unit.
pt: O preço de uma unidade.

en: A serialized array of additional data.
pt: Um array serializado dos dados adicionais.

en: The store to which the order belongs.
pt: A loja a que a encomenda pertence

en: The email address associated with the order.
pt: O email associado à encomenda.

en: Billing profile
pt: Perfil de faturação

en: The order state.
pt: O estado da encomenda.

en: The total price of the order.
pt: O preço total da encomenda.

en: The time when the order was created.
pt: A hora a que a encomenda foi criada.

en: The time when the order was last edited.
pt: A hora a que a encomenda foi editada pela última vez.

en: Order for
pt: Encomenda para

en: Existing customer
pt: Cliente existente

en: New customer
pt: Novo cliente

en: The order %label has been successfully saved.
pt: A encomenda %label foi guardada com sucesso.

en: Used by all orders of this type.
pt: Usado para todas as encomendas deste tipo.

en: Saved the %label order type.
pt: O tipo de encomenda %label foi guardada.

en: You have not created any order types yet. Go to the <a href="@create_order_type">order type creation page</a> to add a new order type.
pt: Não pode criar nenhuma tipo de encomenda ainda. Vá à <a href="@create_order_type">página de criação do tipo de encomenda</a> para adicionar um novo tipo de encomenda.

en: currency from @field_name
pt: a moeda do @field_name

en: Defines the Currency entity.
pt: Define a entidade de moeda.

en: Manage your currencies.
pt: Gerir as suas moedas

en: Fraction digits
pt: Dígitos fracionários

en: Default price formatter settings
pt: Definições da formatação do preço

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
pt: Retira os zeros à direita depois do ponto decimal.

en: The number of digits after the decimal sign.
pt: O número de dígitos depois do sinal decimal

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
pt: O código da moeda deverá consistir em 3 letras maiúsculas.

en: The currency code is already in use.
pt: O código da moeda já está em uso.

en: The numeric code must consist of three digits.
pt: O código numérico deverá consistir em 3 dígitos.

en: The numeric code is already in use.
pt: O código numérico já se encontra em uso.

en: Saved the %label currency.
pt: A moeda %label foi guardada.

en: All currencies have already been imported.
pt: Todas as moedas já foram importadas.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
pt: Retira os zeros à direita depois do ponto decimal.

en: The alternative URL for this product. Use a relative path. For example, "/my-product".
pt: O URL alternativo para este produto. Usa um caminho relativo. Por exemplo, "/my-product".

en: Manage your products.
pt: Administre os seus produtos.

en: Product variation type
pt: Tipo de variação de produto

en: The product author.
pt: O autor do produto.

en: The variation author.
pt: O autor da variação.

en: The time when the variation was created.
pt: O tempo em que a variação foi criada.

en: Product variation
pt: Variação do produto

en: The product %label has been successfully saved.
pt: O produto %label foi guardado com sucesso.

en: Publish new products of this type by default.
pt: Publicar novos produtos deste tipo por defeito.

en: The product type %label has been successfully saved.
pt: O produto %label foi guardado com sucesso.

en: Publish selected product
pt: Publicar o produto selecionado

en: Unpublish selected product
pt: Despublicar o produto selecionado

[ctx: Validation]
en: The SKU of the product variation.
pt: O SKU da variação do produto.

en: The SKU %sku is already in use and must be unique.
pt: O SKU %sku já está em uso e deverá ser único.

en: - All countries -
pt: - Todos os países -

en: Defines the Store entity and associated features.
pt: Define a entidade da loja e as features associadas.

en: Store types
pt: Tipos de loja

en: Manage your stores.
pt: Administre as suas lojas.

en: Administer store types
pt: Administra tipos de loja

en: Store type
pt: Tipo de loja

en: The store type.
pt: O tipo de loja

en: The store owner.
pt: O proprietário da loja

en: The store name.
pt: O nome da loja

en: Store email notifications are sent from this address.
pt: Todas as notificações por mensagens eletrónicas são enviadas para este endereço.

en: The store address.
pt: A morada da loja

en: Supported billing countries
pt: Países de faturação suportados

en: Saved the %label store.
pt: A %label loja foi guardada.

en: Saved the %label store type.
pt: A %label tipo de loja foi guardada.

en: Prices are entered with taxes included.
pt: O preços são introduzidos com as taxas incluídas.

en: Tax registrations
pt: Registos de taxas.

en: The countries where the store is additionally registered to collect taxes.
pt: Os países onde a loja está adicionalmente registada para receber taxas.

en: Saved the %label tax type.
pt: O tipo de imposto %label foi guardado.

en: Autocomplete threshold: @threshold entities.
pt: Limite de preenchimento automático: : @threshold entities.

en: Autocomplete placeholder: @placeholder
pt: Espaço reservado para preenchimento automático:  @placeholder

en: Entity select
pt: Seleccionar entidade

en: Publish product
pt: Publicar produto

en: Unpublish product
pt: Despublicar produto

en: Order information
pt: Informação da encomenda

en: Admin permission
pt: Permissão de administração

en: Reassign order
pt: Reatribuir encomenda

en: The purchased @entity_type.
pt: A @entity_type comprada.

en: The IP address of the order.
pt: O endereço de IP da encomenda.

en: Placed
pt: Criada

en: The time when the order was placed.
pt: A hora a que a encomenda foi colocada.

en: Search by username or email address
pt: Procurar por nome de utilizador ou endereço de email

en: Place the order on a different date
pt: Coloca a encomenda numa data diferente

en: anonymous user with the email %email
pt: Utilizador anonimo com o email %email

en: The order is currently assigned to @customer.
pt: A encomenda está atualmente atribuída ao @customer.

en: The order %label has been assigned to customer %customer.
pt: A encomenda %label foi atribuída ao cliente %customer

en: Carts
pt: Carrinhos

en: User orders
pt: Encomendas dos utilizador

en: Display a list of placed orders for a user.
pt: Mostra a lista de encomendas colocadas para um utilizador.

en: Shopping cart block view
pt: Visualização do bloco do carrinho de compras

en: Display cart contents in dropdown
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho numa lista dropdown

en: Display cart contents in a dropdown
pt: Mostra os conteúdos do carrinho numa dropdown.

en: Orders can't be created until a store has been added. @link
pt: As encomendas não podem ser criadas enquanto não for adicionada uma loja. @link

en: Imported the selected currencies.
pt: Importar as moedas selecionadas

en: Generate variation titles based on attribute values
pt: Gera títulos de variações baseado nos valores de atributos

en: The variation title.
pt: O título da variação.

en: The default currency of the store.
pt: A moeda por defeito da loja

en: Delete product
pt: Apagar produto

en: Delete store
pt: Apagar loja

en: Use the commerce administration pages
pt: Usar as páginas de administração do commerce

en: Checkout flow
pt: Fluxo de checkout

en: Checkout step
pt: Passo de checkout

en: Provides configurable checkout flows.
pt: Fornece um fluxo de checkout configurável

en: Add checkout flow
pt: Adicionar fluxo de checkout

en: Checkout flows
pt: Fluxos de checkout

en: Administer checkout flows
pt: Administrar fluxos de checkout.

en: Require double entry of email
pt: Requere uma entrada dupla de email

en: Allow guest checkout
pt: Permite o checkout de convidado

en: Saved the %label checkout flow.
pt: O fluxo de checkout %label foi gravado.

en: Pay and complete purchase
pt: Pagar e completar a compra

en: No pane is displayed.
pt: Nenhum painel é mostrado.

en: No pane is disabled.
pt: Nenhum painel está desativado.

en: Checkout step for @title
pt: Passo de checkout para @title

en: Continue to review
pt: Continuar a revisão

en: Require double entry of email: Yes
pt: Requere uma entrada dupla de email: Sim

en: Require double entry of email: No
pt: Requere uma entrada dupla de email: Não

en: Forces anonymous users to enter their email in two consecutive fields, which must have identical values.
pt: Força os utilizadores a inserir o seu email em dois campos consecutivos, que devem ser valores idênticos.

en: The specified emails do not match.
pt: Os emails especificados não correspodem.

en: Guest checkout: Allowed
pt: Checkout de convidado: Permitido

en: Guest checkout: Not allowed
pt: Checkout de convidado: Não permitido

en: Returning Customer
pt: Cliente retornado

en: Guest Checkout
pt: Checkout de convidado

en: Proceed to checkout. You can optionally create an account at the end.
pt: Prosseguir para o checkout. Você pode opcionalmente criar uma conta no final.

en: Continue as Guest
pt: Continuar como convidado

en: Too many failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
pt: Muitas tentativas de login falhadas para esta conta. Estará temporariamente bloqueada. Tente de novo mais tarde ou <a href=":url">peça uma nova palavra-passe</a>.

en: Add product attribute
pt: Adicionar um atributo de produto

en: Created the %label product attribute.
pt: A %label do atributo de produto foi criada.

en: Updated the %label product attribute.
pt: A %label atributo de produto foi atualizada.

en: Saved the %label product variation type.
pt: %label tipo de variação de produto foi guardado.

en: @config does not exist in extension storage
pt: @config não existe no armazenamento de extensão

en: @config already exists, use revert to update
pt: @config já existe, utilize reverter para atualizar

en: @config was successfully imported
pt: @config foi importado com sucesso.

en: @config was successfully reverted
pt: @config foi revertida com sucesso.

en: @config was successfully deleted
pt: @config foi apagada com sucesso

en: payment methods
pt: métodos de pagamento

en: Adds a button for removing the order item.
pt: Adiciona um botão para remover um item de encomenda.

en: Display checkout progress
pt: Mostra o progresso de checkout

en: Order summary view
pt: Vista de sumário de encomenda

en: checkout flow
pt: fluxo de checkout

en: checkout flows
pt: fluxos de checkout

en: Checkout progress
pt: Progresso de checkout

en: Used by the checkout progress block to determine visibility.
pt: Usado no bloco de progresso de checkout para determinar a visibilidade.

en: Registration: Allowed
pt: Registo: Permitido

en: Registration: Not allowed
pt: Registo: Não permitido

en: New Customer
pt: Novo cliente

en: Create account and continue
pt: Criar conta e continuar

en: Unrecognized username or password. <a href=":url">Have you forgotten your password?</a>
pt: Nome de utilizador ou senha não reconhecida <a href=":url">Esqueceu-se a sua senha?</a>

en: Login or continue as guest
pt: Entrar ou continuar como convidado

en: Displays the order total field, requires an Order ID argument.
pt: Mostra o campo total da encomenda, requere um ID de encomenda como argumento.

en: Add order item type
pt: Adicionar tipo de item de encomenda

en: order item types
pt: tipos de item de encomenda

en: Maintain the types of orders available and the fields that are associated with those types.
pt: Mantém os tipos de encomendas disponíveis e os campos que estão associados com esses tipos

en: Order refresh mode
pt: Modo de atualização de encomenda

en: Order refresh frequency
pt: Frequencia de atualização da encomenda.

en: order item type
pt: tipo de encomenda

en: Order item type
pt: Item do tipo - encomenda

en: The time when the order was completed.
pt: A hora a que a encomenda foi concluída.

en: The order item title.
pt: O título do item da encomenda.

en: The total price of the order item.
pt: O preço total do item da encomenda.

en: The time when the order item was created.
pt: O momento em que o item de encomenda foi criado.

en: The time when the order item was last edited.
pt: O momento em que o item da encomenda foi editado pela última vez.

en: Order item
pt: Encomendar o item

en: order item
pt: item de encomenda

en: order items
pt: items de encomenda

en: order type
pt: tipo de encomenda

en: order types
pt: tipos de encomenda

en: Saved the %label order item type.
pt: Guardada a %label tipo de item de encomenda.

en: Order refresh
pt: Atualizar encomenda

en: Refresh a draft order when it is loaded regardless of who it belongs to.
pt: Atualiza a encomenda em rascunho quando é carregada independentemente a quem esta pertence.

en: Only refresh a draft order when it is loaded if it belongs to the current user.
pt: Apenas atualiza uma encomenda em rascunho quando é carregada se pertencer ao utilizador atual.

en: Draft orders will only be refreshed if more than the specified number of seconds have passed since they were last refreshed.
pt: As encomendas em rascunho apenas são atualizadas se mais que um número especificado de segundos passaram desde que foi atualizado pela última vez.

en: The @workflow workflow does not have a "Place" transition.
pt: O workflow @workflow mão tem uma transição "Place".

en: order item table
pt: tabela de item de pedido

en: Stores adjustments to the parent entity's price.
pt: Ajustes na loja para o preço da entidade pai.

en: Payment gateway
pt: Gateway de pagamento

en: The payment gateway.
pt: A gateway de pagamento.

en: The payment method.
pt: O método de pagamento

en: Provides payment functionality.
pt: Providencia uma funcionalidade de pagamento

en: The remote payment ID.
pt: O ID de pagamento remoto

en: Remote State
pt: Estado Remoto

en: The remote payment state.
pt: O estado de pagamento remoto.

en: The payment amount.
pt: A quantia de pagamento.

en: The payment state.
pt: O estado de pagamento

en: Whether this is a test payment.
pt: Se isto é um teste de pagamento

en: The time when the payment was authorized.
pt: O momento em que o pagamento foi autorizado.

en: Authorization expires
pt: Autorização expira

en: The time when the payment authorization expires.
pt: O momento em que a autorização de pagamento expira.

en: The time when the payment was captured.
pt: O momento em que o pagamento é capturado.

en: payment gateway
pt: gateway de pagamento

en: payment gateways
pt: gateways de pagamento

en: The payment method owner.
pt: O dono do método de pagamento

en: The payment method remote ID.
pt: O ID remoto do método de pagamento.

en: Whether the payment method is reusable.
pt: Se o método de pagamento é reutilizável

en: Whether this is the user's default payment method.
pt: Se este é o método de pagamento por defeito do utilizador.

en: Payment saved.
pt: Pagamento guardado.

en: Saved the %label payment gateway.
pt: A gateway de pagamento %label foi guardada.

en: The last few digits of the credit card number
pt: Os últimos dígitos do número de cartão de crédito.

en: The credit card expiration month.
pt: O mês de expiração do cartão de crédito.

en: The credit card expiration year.
pt: O ano de expiração do cartão de crédito.

en: The email address associated with the PayPal account.
pt: O email associado com a conta de PayPal.

en: You have entered an invalid CVV.
pt: Você introduziu um CVV inválido.

en: Can't refund more than @amount.
pt: Não pode reembolsar mais do que @amount.

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
pt: O código de três digitos, como definido em <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
pt: Guarda um número decimal e três letras do código da moeda.

en: product attribute
pt: atributo do produto

en: product attributes
pt: atributos do produto

en: product types
pt: tipos de produto

en: product variation
pt: variação do produto

en: product variations
pt: variações do produto

en: Usage limit
pt: Limite de utilização

en: Add store
pt: Adicionar loja

en: Add store type
pt: Adiciona tipo de loja

en: stores
pt: lojas

en: store type
pt: tipo de loja

en: store types
pt: tipos de lojas

en: Promotion offer
pt: Oferta da promoção

en: Stores remote IDs.
pt: IDs remotos das lojas

en: Plugin select
pt: Seleção de plug-in

en: Add to Cart Form
pt: Formulário de Adicionar ao carrinho

en: order_items: Order Item
pt: order_items: Item de encomenda

en: Checkout Order Summary
pt: Sumário de checkout de encomenda

en: Display a set of order items in a table.
pt: Mostra um conjunto de items de uma encomenda numa tabela.

en: Succeeded:
pt: Sucedido:

en: Order item types
pt: Itens do tipo - encomenda

en: The @workflow workflow does not have a "Draft" state.
pt: o @workflow fluxo de trabalho não tem um estado de "Rascunho".

en: number from @field_name
pt: número do @field_name

en: Product variation title widget settings
pt: Configurações do widget do título da variação do produto

en: Product variation title
pt: Título da variação do produto

en: View any order
pt: Ver qualquer encomenda

en: These settings let you control how draft orders are refreshed, the process during which prices are recalculated.
pt: Estas definições irão deixa-lo controlar como as encomendas em rascunho serão atualizadas, o processo durante o qual os preços são recalculados.

en: Current cart IDs
pt: IDs dos carrinhos de compra correntes

en: Email the customer a receipt when an order is placed
pt: Envia um email ao cliente com o recibo quando a encomenda é colocada

en: The receipt BCC email
pt: O recibo de email BCC

en: The customer.
pt: O cliente.

en: Order #@number confirmed
pt: Encomenda #@number confirmada

en: Emails are sent in the HTML format. You will need a module such as <a href="https://www.drupal.org/project/swiftmailer">Swiftmailer</a> to send HTML emails.
pt: Os emails são enviados no formato HTML. Vai precisar de uma módulo como o <a href="https://www.drupal.org/project/swiftmailer">Swiftmailer</a> para enviar emails com HTML.

en: Send a copy of the receipt to this email:
pt: Envia uma cópia do recibo para este email:

en: Order Confirmation
pt: Confirmação de encomenda

en: Order #@number details:
pt: Detalhes da encomenda #@number:

en: No payment gateway selected.
pt: Nenhuma gateway de pagamento selecionada.

en: Payment process
pt: Processo de pagamento

en: Order activity
pt: Atividade da encomenda

en: Provides activity logs for Commerce entities.
pt: Fornece logs de atividade para a entidade de Commerce

en: The user for the log.
pt: O utilizador para o log.

en: Log template ID
pt: ID de template do log

en: The log template plugin ID
pt: O ID do plugin de log do template.

en: Log category ID
pt: ID da categoria do log

en: The log category plugin ID
pt: A categoria de log do ID do plugin

en: The source entity ID
pt: O ID da entidade da fonte

en: The source entity type
pt: A fonte do tipo de entidade

en: A serialized array of parameters for the log template.
pt: Um array serializado de parâmetros para o template de log.

en: The time when the log was created.
pt: O momento em que o log foi criado.

en: Proceed to @gateway
pt: Prosseguir para @gateway

en: Redirect method
pt: Método de redirecionamento

en: Redirect via GET (302 header)
pt: Redirecionar via GET (cabeçalho 302)

en: Redirect via POST
pt: Redireciona via POST

en: %title must be higher than or equal to %min.
pt: %title tem de ser maior or igual a %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
pt: %title tem que ser menor ou igual a %max

en: Saved the %label promotion.
pt: A promoção %label foi guardada.

en: Shown to customers during checkout.
pt: Mostrar aos utilizadores durante o checkout.

en: Order total summary
pt: Sumário do total da encomenda

en: No payment gateway plugins found. Please install a module which provides one.
pt: Não foram encontrados plugins de gateway de pagamento. Instale um módulo que forneça um.

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
pt: Se nenhuma morda estiver selecionada, todas as moedas estarão disponíveis.

[ctx: Validation]
en: Currency
pt: moeda

en: The currency %value is not valid.
pt: A moeda %value não é válida.

en: The currency %value is not available.
pt: A moeda %value não está disponível.

en: The parent promotion.
pt: A promoção pai.

en: Coupons which have been applied to order.
pt: Cupões que foram aplicados à encomenda.

en: Remove coupon
pt: Remover cupão

[ctx: Validation]
en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: The @trait trait is in conflict with the following traits: @conflict.
pt: O @trait traço está em conflito com os seguintes traços: @conflict.

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: Order summary
pt: Sumário da encomenda

en: Your order number is @number.
pt: O seu número de encomenda é @number

en: You can view your order on your account page when logged in.
pt: Poderá ver a sua encomenda na sua página de conta quando estiver autenticado.

en: Included in the base price
pt: Incluído no preço base

en: Compatibility with other promotions
pt: Compatibilidade com outras promoções

en: The weight of this promotion in relation to others.
pt: O peso desta promoção em relação a outras.

en: Whether the coupon is enabled.
pt: Se o cupão está ativo.

en: Any promotion
pt: Qualquer promoção

en: Usage limits
pt: Limites de utilização

en: Provide an end date
pt: Fornece uma data de fim

en: Total available
pt: Total disponível

en: Limited number of uses
pt: Número limitado de utilizações

en: Current usage: @usage.
pt: Utilização atual: @usage

en: Add tax type
pt: Adicionar tipo de taxa

en: Administer tax types
pt: Administrar tipos de taxa

en: Physical goods
pt: Bens físicos

en: tax type
pt: tipo de taxa

en: Add territory
pt: Adicionar território

en: Please add at least one rate.
pt: Por favor adicione pelo menos uma taxa.

en: Please add at least one territory.
pt: Por favor adicione ao menos um território

en: Consumption tax
pt: Imposto de consumo

en: The following VAT rates are provided:
pt: As seguintes taxas de IVA são fornecidas:

en: Reduced
pt: Reduzido

en: Super Reduced
pt: Super reduzido

en: France (Corsica)
pt: França (Córsega)

en: Second Reduced
pt: Segundo Reduzido

en: Intra-Community Supply
pt: Abastecimento intracomunitário

en: %type is used by 1 %entity on your site. You cannot remove this %entity_type until you have removed all of the %type %entities. | %type is used by @count %entities on your site. You cannot remove this %entity_type until you have removed all of the %type %entities.
pt[0]: %type é usado por 1 %entity no seu site. Você não pode remover esta %entity_type até que tenha removido todas do %type %entities
pt[1]: %type é usado por @count %entities no seu site. Você não pode remover esta %entity_type até que tenha removido todas do %type %entities

en: Conditions widget settings
pt: Condições de definições de widget

en: Allow decimal quantity
pt: Permite quantidade decimal

en: Quantity widget settings
pt: Definições do widget de quantidade

en: Limit by billing address
pt: Limitar por endereço de faturação

en: Only quantities that are multiples of the selected step will be allowed.
pt: Apenas quantidades que são múltiplas do passo selecionado serão permitidas.

en: Decimal quantities not allowed
pt: Quantidades decimais não são permitidas

en: Decimal quantities allowed
pt: Quantidades decimais permitidas

en: Step: @step
pt: Passo: @step

en: The payment gateway mode.
pt: O modo de pagamento de gateway.

en: The time when the payment expires.
pt: O momento em que o pagamento expira.

en: The time when the payment was completed.
pt: O momento em que o pagamento foi completo.

en: An error occurred while contacting the gateway. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao contactar o gateway. Por favor tente novamente mais tarde.

en: The time when the payment expires. 0 for never.
pt: O momento em que o pagamento expira. 0 para nunca.

en: We encountered an unexpected error processing your payment. Please try again later.
pt: Encontramos um erro inesperado ao processar o seu pagamento. Por favor tente mais tarde.

en: Shown the end of checkout, after the customer has placed their order.
pt: Mostra o final do checkout, depois do cliente ter colocado a sua encomenda.

en: Receive payment
pt: Receber pagamento

en: The specified amount was already received.
pt: O montante especificado já foi previamente recebido.

en: The maximum number of times the coupon can be used. 0 for unlimited.
pt: O número máximo de vezes que o cupão pode ser utilizado. 0 para ilimitado

en: Allow multiple coupons
pt: Permite múltiplos cupões

en: Please provide a coupon code.
pt: Por favor forneça um código de cupão

en: The provided coupon code is invalid.
pt: O código do cupão fornecido é inválido.

en: Allows multiple coupons: Yes
pt: Permite cupões múltiplos: Sim

en: Allows multiple coupons: No
pt: Permite cupões múltiplos: Não

en: Coupon redemption
pt: Resgatar cupão

en: Applied coupons
pt: Cupões aplicados

en: Entity types: @entity_types
pt: Tipos de entidades: @entity_types
