Connect profile (8.x-1.0-beta2) - en to fi translation catalogue (293 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Moderated content
fi: Moderoitu sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Email notification
fi: Sähköposti-ilmoitus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Article
fi: Artikkeli

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: view
fi: näkymä

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Image
fi: Kuva

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: Default
fi: Oletus

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Attachment
fi: Liite

en: Picture
fi: Kuva

en: Titles
fi: Otsikot

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Files
fi: Tiedostot

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Fields
fi: Kentät

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Normal
fi: Normaali

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Widget
fi: Widgetti

en: Desc
fi: Laskeva

en: node
fi: solmu

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Start
fi: Alkaa

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Users
fi: Käyttäjät

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Provider
fi: Sisältölähde

en: Tools
fi: Työkalut

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Tracker
fi: Seuranta

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Token
fi: Muuttuja

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Front page
fi: Etusivu

en: Languages
fi: Kielet

en: Map
fi: Kartta

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Days
fi: Päivät

en: Months
fi: Kuukaudet

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: profile
fi: profiili

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Author Name
fi: Tekijän nimi

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Completed
fi: Valmis

en: Relationship
fi: Suhde

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Translations
fi: Käännökset

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Complete
fi: Valmis

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: Authors
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Used in
fi: Käytetään

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Global
fi: Yleinen

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Server
fi: Palvelin

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Offset
fi: Siirtymä

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Locked
fi: Lukittu

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: nodes
fi: solmut

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Webform submissions
fi: Verkkolomakelähetykset

en: IP address
fi: IP osoite

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: All content
fi: Kaikki sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: No front page content has been created yet.
fi: Etusivun sisältöä ei ole vielä luotu.

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Time zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fi: Ylläpitäjä loi sinulle tilin sivustolla [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: No media available.
fi: Ei mediaa saatavilla.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Footer Second
fi: Alatunniste (toinen)

en: Asc
fi: Nouseva

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fi: Tiedot tallennettu. Voit palata tähän lomakkeeseen myöhemmin ja palauttaa nykyiset tiedot.

en: Master
fi: Isäntä

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Wide
fi: Leveä

en: Media type
fi: Median tyyppi

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Select media
fi: Valitse tiedosto

en: About us
fi: Tietoa meistä

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site header
fi: Sivuston ylätunniste

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fi: Syötä pilkulla erotettu lista. Esimerkiksi: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fi: [user:display-name],
    
    Pyyntö käyttäjätilisi poistamiseksi sivustolla [site:name] on vastaanotettu.
    
    Voit nyt perua käyttäjätilisi sivustolla [site:url-brief] klikkaamalla allaolevaa linkkiä tai kopioimalla sen selaimesi osoitekenttään:
    
    [user:cancel-url]
    
    HUOMAUTUS: Käyttäjätilin poistoa ei voi perua. 
    
    Tämä linkki vanhenee vuorokaudessa ja mitään ei tapahdu jos sitä ei käytetä.
    
    --  [site:name] ylläpito

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
fi: Käyttäjätilin peruutuspyyntö käyttäjälle [user:display-name] sivustolla [site:name]

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: Narrow
fi: Kapea

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fi: Tämä lomake on luottamuksellinen. Sinun täytyy <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">kirjautua ulos</a> lähettääksesi se.

en: New submission added to [webform:title].
fi: Lisätty uusi lähetys lomakkeelle [webform:title].

en: This form has not yet been opened to submissions.
fi: Tätä lomaketta ei ole vielä avattu lähetyksille.
