Contact (1.0.0) - en to fr translation catalogue (152 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Subject
fr: Objet

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Core
fr: Cœur

en: View
fr: Voir

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Your name
fr: Votre nom

en: To
fr: À

en: Goal
fr: Objectif

en: contact form
fr: Formulaire de contact

en: Link label
fr: Libellé du lien

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Permissions
fr: Droits

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Copy
fr: Copier

en: Form
fr: Formulaire

en: Contact link
fr: Lien de contact

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: About
fr: À propos

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fr: Réponse automatique optionnelle. Laissez vide si vous ne souhaitez pas envoyer un message de réponse automatique à l'expéditeur.

en: Steps
fr: Étapes

en: Uses
fr: Utilisations

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fr: Exemple : « votre avis sur le site » ou « information sur les produits ».

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Sender name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Sender email
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %limit messages par période de @interval. Réessayez ultérieurement.

en: Contact @username
fr: Contacter @username

en: Administer contact forms and contact form settings
fr: Administrer les formulaires de contact et les paramètres des formulaires de contact.

en: Use the site-wide contact form
fr: Utiliser le formulaire de contact général

en: Use users' personal contact forms
fr: Utiliser les formulaires de contact personnels des utilisateurs

en: Changing this setting will not affect existing users.
fr: Modifier ce paramètre n'affectera pas les utilisateurs existants.

en: Contact forms
fr: Formulaires de contact

en: Flood control
fr: Contrôle du bombardement

en: Redirect path
fr: Chemin de redirection

en: Recipient ID
fr: Identifiant du destinataire

en: Text of the auto-reply message.
fr: Texte du message de réponse automatique.

en: Send copy to sender
fr: Envoyer une copie à l'expéditeur

en: Contact module form element.
fr: Élément de formulaire du module de contact.

en: Selected user
fr: Utilisateur sélectionné.

en: The sender's name
fr: Le nom de l'expéditeur

en: The name of the person that is sending the contact message.
fr: Le nom de la personne qui envoie le message de contact.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
fr: Envoyer une copie du message à l'expéditeur ou non.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur destinataire des messages de contact personnels.

en: Contact message
fr: Message de contact

en: The sender's email
fr: Le courriel de l'expéditeur

en: The email of the person that is sending the contact message.
fr: Le courriel de la personne qui envoie le message de contact.

en: Contact messages
fr: Messages de contact

en: Primary Key: Unique category ID.
fr: Clé primaire : Identifiant (ID) unique de catégorie.

en: Category name.
fr: Nom de la catégorie.

en: The category's weight.
fr: Le poids de la catégorie.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
fr: Marqueur pour indiquer si la catégorie est sélectionnée par défaut ou non. (1 = Oui, 0 = Non)

en: Personal contact form enabled by default
fr: Formulaire de contact personnel activé par défaut

en: Link to user contact page
fr: Lien vers la page de contact de l'utilisateur

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fr: Permettre aux autres utilisateurs de vous contacter à partir d'un formulaire de contact personnel qui ne divulgue pas votre adresse de courriel. Il est à noter que certains utilisateurs privilégiés tels que les administrateurs du site restent en mesure de vous contacter même si vous décidez de désactiver cette fonctionnalité.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
fr: Exemple : 'webmaster@example.com' ou 'sales@example.com, support@example.com'. Pour spécifier plusieurs destinataires, séparer les adresses de courriel par une virgule.

en: %recipient is an invalid email address.
fr: %recipient n'est pas une adresse courriel valide.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à %recipient-name.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
fr: Liste d'adresses de courriel de réception séparée par une virgule.

en: The message UUID.
fr: L'UUID du message.

en: Enable the personal contact form by default for new users
fr: Activer le formulaire de contact personnel par défaut pour les nouveaux utilisateurs

en: Add contact form
fr: Ajouter un formulaire de contact

en: Create and manage contact forms.
fr: Créer et gérer des formulaires de contact.

en: Edit contact form
fr: Modifier le formulaire de contact

en: Default form identifier
fr: Identifiant de formulaire par défaut

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Dans les listes de formulaires, ceux de poids plus faible sont affichés avant ceux de poids plus élevé. Les formulaires de poids égaux sont classés par ordre alphabétique.

en: Make this the default form
fr: Utiliser comme formulaire par défaut

en: Contact form %label has been updated.
fr: Le formulaire de contact %label a été mis à jour.

en: Contact form %label has been added.
fr: Le formulaire de contact %label a été ajouté.

en: Send yourself a copy
fr: M'envoyer une copie

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel par rapport à %contact_form.

en: The ID of the associated form.
fr: L'identifiant (ID) du formulaire associé.

en: Recipient username
fr: Nom d'utilisateur du destinataire

en: The message language code.
fr: Le code de langue du message.

en: Using the personal contact form
fr: Utilisation du formulaire de contact personnel

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
fr: Les visiteurs du site peuvent envoyer des courriels aux utilisateurs enregistrés sur votre site en utilisant le formulaire de contact personnel, sans connaître ou découvrir le courriel du destinataire. Quand un visiteur du site consulte un profil utilisateur, le visiteur verra un onglet ou un lien <em>Contact</em>, qui mène au formulaire de contact personnel. Le lien de votre formulaire de contact n'est pas affiché sur votre propre profil et les utilisateurs doivent avoir les droits <em>Voir les informations de l'utilisateur</em> (pour consulter les profils utilisateurs) et <em>Utiliser les formulaires de contact personnels des utilisateurs</em> pour voir le lien. L'utilisateur dont le profil est consulté doit également avoir le formulaire de contact activé (il s'agit d'un paramètre de compte) ; les utilisateurs avec le droit <em>Administrer les utilisateurs</em> peuvent contourner ce paramètre.

en: Configuring contact forms
fr: Configuration des formulaires de contact

en: Linking to contact forms
fr: Lier avec les formulaires de contact

en: Adding content to contact forms
fr: Ajouter du contenu aux formulaires de contact

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
fr: Le module de contact permet aux visiteurs de contacter les utilisateurs enregistrés sur votre site, en utilisant le formulaire de contact personnel et vous permet également de mettre en place des formulaires de contact au niveau du site. Pour plus d'informations, consulter la <a href=":contact">documentation en ligne pour le module Contact</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
fr: Sur la <a href=":contact_admin">page des formulaires de Contact</a>, vous pouvez configurer les champs et l'affichage du formulaire de contact personnel et vous pouvez définir un ou plusieurs formulaires de contact au niveau du site. Chaque formulaire de contact possède un nom système, un libellé et un ou plusieurs destinataires ; quand un visiteur soumet un formulaire, les valeurs de champ sont envoyées à ces destinataires.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
fr: Un formulaire de contact général peut être désigné comme formulaire de contact par défaut. Si vous choisissez un formulaire de contact par défaut, le lien de menu <em>Contact</em> du <em>Pied de page</em> pointera vers celui ci. Vous pouvez modifier ce lien depuis la <a href=":menu-settings">page de gestion des menus</a> si le module Menu UI est installé. Vous pouvez également créer des liens vers d'autres formulaires de contact ; l'URL de chaque formulaire est au format <em>contact/nom_systeme_du_formulaire</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
fr: Depuis la page des <a href=":contact_admin">formulaires de Contact</a>, vous pouvez configurer les champs à afficher sur les formulaires de contact, incluant leurs libellés et texte d'aide. Si vous souhaitez que d'autres contenus (comme du texte ou des images) apparaissent sur un formulaire de contact, utilisez un bloc. Vous pouvez créer et modifier des blocs sur la <a href=":blocks">page de mise en page des blocs</a>, à condition que le module Block soit installé.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
fr: @sender-name (@sender-url) a envoyé un message en utilisant le formulaire de contact à l'adresse @form-url.

en: Hello @recipient-name,
fr: Bonjour @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
fr: @sender-name (@sender-url) vous a envoyé un message en utilisant le formulaire de contact du site @site-name.

en: @name (not verified)
fr: @name (non vérifié)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
fr: Aucun formulaire de contact n'a été configuré. <a href=":add">Créez un ou plusieurs formulaires</a> .

en: Message displayed to user on submission
fr: Message affiché à l'utilisateur lors de la soumission

en: Redirect path on submission
fr: Chemin de redirection lors de la soumission

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur après soumission de ce formulaire. Laisser vide pour n'afficher aucun message.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
fr: Chemin vers lequel rediriger l'utilisateur après la soumission de ce formulaire. Par exemple, saisir "/a-propos" pour être redirigé sur cette page. Utiliser un chemin relatif commençant par un slash (/).

en: The path should start with /.
fr: Le chemin doit commencer par /.

en: Preview sender message
fr: Prévisualiser le message de l'expéditeur

en: contact forms
fr: formulaires de contact

en: contact message
fr: message de contact

en: contact messages
fr: messages de contact

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
fr: Fournit des formulaires de contact à l'échelle du site ou individuelle.

en: Click <em>Save permissions</em>.
fr: Cliquer sur <em>Enregistrer les droits</em>.

en: Add, remove, or rearrange the fields on personal and site-wide contact forms.
fr: Ajouter, retirer ou réordonner les champs des formulaires de contact général ou personnels.

en: What are the fields on contact forms?
fr: Quels sont les champs des formulaires de contact ?

en: Click <em>Manage fields</em> for the form you want to change the fields of, and add or remove one or more fields on the form.
fr: Cliquer sur <em>Gérer les champs</em> pour le formulaire dont vous souhaitez modifier les champs. Ajouter ou supprimer un ou plusieurs champs au formulaire.

en: Click <em>Manage form display</em> to change the order or configuration of the fields on the form.
fr: Cliquer sur <em>Gérer l'affichage du formulaire</em> pour changer l'ordre ou la configuration des champs du formulaire.

en: Configure personal contact forms for registered users on the website.
fr: Configurer les formulaires de contact personnels pour les utilisateurs enregistrés sur le site.

en: In the <em>Contact settings</em> section, check/uncheck the box to enable/disable the contact form for new user accounts.
fr: Dans la section <em>Paramètres de contact</em> cocher/décocher la case pour activer/désactiver le formulaire de contact pour les nouveaux comptes utilisateurs.

en: Click <em>Save configuration</em>.
fr: Cliquer sur <em>Enregistrer la configuration</em>.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
fr: Vérifier que les droits sont corrects pour les rôles de votre site, y compris <em>Utilisateur anonyme</em> et <em>Utilisateur authentifié</em> qui sont génériques. Pour utiliser les formulaires de contact personnels, les utilisateurs ont besoin à la fois d'<em>Afficher les informations utilisateur</em> (dans la section <em>Utilisateur</em>, qui leur permet de consulter les profils utilisateur) et d'<em>Utiliser les formulaires de contact personnels</em> (dans la section <em>Contact</em>, qui leur permet d'utiliser les formulaires de contact s'ils peuvent consulter les profils des utilisateurs).

en: Create a new site-wide contact form.
fr: Créer un nouveau formulaire de contact général.

en: Click <em>Add contact form</em>.
fr: Cliquer sur <em>Ajouter un formulaire de contact</em>.

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
fr: Remplir le <em>Libellé</em> (titre) du formulaire, les <em>Destinataires</em>, et en option les autres paramètres.

en: Click <em>Save</em>. You should see your new contact form in the table, along with a link to view it.
fr: Cliquer sur <em>Enregistrer</em>. Vous devriez voir votre nouveau formulaire de contact dans le tableau ainsi qu'un lien pour à accéder.

en: What are contact forms?
fr: Que sont les formulaires de contact ?

en: There are two different types of contact forms provided by the core Contact module: personal contact forms, which allow users to contact other users on the site, and site-wide contact forms, which allow users to contact site managers or administrators. A site can have more than one site-wide contact form; each has its own fields to fill out, recipients, and URL; you can also change the fields that are shown on personal contact forms.
fr: Il existe deux types de formulaires de contact fournis par le module du cœur Contact : les formulaires de contact personnels, qui permettent au utilisateurs de contacter d'autres utilisateurs du site, et les formulaires de contact généraux, qui permettent aux utilisateurs de contacter les gestionnaires ou les administrateurs du site.  Un site peut avoir plus d'un formulaire de contact général. Chacun possède  ses propre champs à remplir, ses destinataires et son URL. Vous pouvez également modifier les champs qui sont affichés sur les formulaires de contact personnels.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a user with the correct permissions is viewing another user's profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form if the user whose profile is being viewed has their personal contact form enabled (this is a user account setting).
fr: Les visiteurs du site peuvent envoyer un courriel aux utilisateurs enregistrés sur votre site en utilisant le formulaire de contact personnel, sans connaître ni apprendre l'adresse électronique du destinataire. Lorsqu'un utilisateur disposant des droits appropriées consulte le profil d'un autre utilisateur, le consulteur verra un onglet ou un lien <em>Contact</em> qui mène au formulaire de contact personnel si l'utilisateur dont le profil est affiché dispose de son formulaire de contact personnel activé (il s'agit d'un paramètre de compte utilisateur).

en: Contact form management tasks
fr: Tâches de gestion du formulaire de contact.

en: See the related topics below for specific tasks.
fr: Consulter les rubriques associées ci-dessous pour des tâches spécifiques.

en: Click <em>Edit</em> for the site-wide form you want to be the default.
fr: Cliquer sur <em>Modifier</em> pour le formulaire de tout le site que vous souhaitez utiliser par défaut.

en: Check <em>Make this the default form</em> and click <em>Save</em>.
fr: Cocher <em>Utiliser comme formulaire par défaut</em> et cliquer sur <em>Enregistrer</em>.

en: Managing the fields of contact forms
fr: Gérer les champs des formulaires de contact

en: Configuring personal contact forms
fr: Configurer les formulaires de contact personnel

en: Creating a new contact form
fr: Créer un nouveau formulaire de contact

en: Managing contact forms
fr: Gérer les formulaires de contact

en: Setting a default contact form
fr: Paramétrer un formulaire de contact par défaut

en: The contact form will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. If you want to add more fields, follow the steps in @adding_fields_topic.
fr: Le formulaire de contact comprendra toujours les champs <em>Objet</em> et <em>Message</em>. Si vous voulez ajouter des champs, suivre les étapes de @adding_fields_topic.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>@contact_link</em>.
fr: Dans le menu d'administration <em>Gérer</em>, cliquer sur <em>Structure</em> &gt; <em>@contact_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>People</em> &gt; <em>@config_link</em>.
fr: Dans le menu d'administration <em>Gérer</em>, cliquer sur <em>Configuration</em> &gt; <em>Personnes</em> &gt; <em>@config_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>People</em> &gt; <em>@permission_link</em>.
fr: Dans le menu d'administration <em>Gérer</em>, cliquer sur <em>Personnes</em> &gt; <em>@permission_link</em>.

en: Both personal and site-wide contact forms will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. You can add additional fields for users to fill out if desired. Note that if you want to display other content on a form page, such as text or images, you can use a content block.
fr: Les formulaires de contact personnels et généraux auront toujours des champs <em>Objet</em> et <em>Message</em>. Vous pouvez ajouter des champs supplémentaires que les utilisateurs peuvent remplir si vous le souhaitez. Noter que si vous souhaitez afficher d'autres contenus sur une page de formulaire, tels que du texte ou des images, vous pouvez utiliser un bloc personnalisé.

en: the form displayed on the default contact page
fr: Le formulaire par défaut affiché sur la page contact

en: Set a site-wide contact form to be the default contact form (@contact_page_link; for example, <em>/contact</em>).
fr: Définir le formulaire de contact général par défaut (@contact_page_link ; par exemple, <em>/contact</em>).

en: Error sending auto-reply, missing sender email address in %contact_form
fr: Erreur lors de l'envoi de la réponse automatique, adresse e-mail de l'expéditeur manquante dans %contact_form

en: If you don't want to receive such messages, you can change your settings at @recipient-edit-url.
fr: Si vous ne souhaitez pas recevoir de tels messages, vous pouvez modifier vos paramètres sur @recipient-edit-url.

en: Limit (messages per interval)
fr: Limite (messages par intervalle)

en: Interval (seconds)
fr: Intervalle (secondes)
