Contact (1.0.0) - en to nl translation catalogue (151 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Core
nl: Kern

en: View
nl: Weergeven

en: Form ID
nl: Formulier-ID

en: Text
nl: Tekst

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Your name
nl: Uw naam

en: To
nl: Naar

en: Goal
nl: Doel

en: Option
nl: Optie

en: contact form
nl: contactformulier

en: Link label
nl: Linklabel

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Contact settings
nl: Contactinstellingen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Form
nl: Formulier

en: Contact link
nl: Contactlink

en: Account settings
nl: Accountinstellingen

en: Send message
nl: Bericht versturen

en: About
nl: Over

en: Auto-reply
nl: Automatisch antwoorden

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
nl: Optioneel automatisch antwoord. Laat dit leeg indien u de gebruiker geen automatisch antwoord wil versturen.

en: Steps
nl: Stappen

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Your email address
nl: Uw e-mailadres

en: Provide a simple link to the user contact page.
nl: Levert een eenvoudige link naar de contactpagina van de gebruiker.

en: Contact %user
nl: Contact opnemen met %user

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
nl: Voorbeeld: 'website feedback' of 'productinformatie'.

en: Personal contact form
nl: Persoonlijk contactformulier

en: Sender name
nl: Naam afzender

en: Sender email
nl: E-mailafzender

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
nl: U kunt niet meer dan %limit berichten per @interval versturen. Probeer het later nog eens.

en: Contact @username
nl: Contact met @username

en: Administer contact forms and contact form settings
nl: Contactformulieren en contactformulierinstellingen beheren

en: Use the site-wide contact form
nl: Het contactformulier van de website gebruiken

en: Use users' personal contact forms
nl: Persoonlijke contactformulieren gebruiken

en: Changing this setting will not affect existing users.
nl: Het aanpassen van deze instellingen heeft geen effect op bestaande gebruikers.

en: Contact forms
nl: Contactformulieren

en: Redirect path
nl: Doorverwijspad

en: Recipient ID
nl: Ontvanger-ID

en: Text of the auto-reply message.
nl: Tekst van het automatisch antwoord.

en: Send copy to sender
nl: Verstuur een kopie naar de afzender

en: Contact module form element.
nl: Formulierelement van Contactmodule.

en: Selected user
nl: Geselecteerde gebruiker

en: The sender's name
nl: Naam afzender

en: The name of the person that is sending the contact message.
nl: De naam van de persoon die het bericht heeft verzonden.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
nl: Of een kopie van het bericht naar de afzender moet worden verstuurd.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
nl: De ID van de ontvanger voor persoonlijke berichten.

en: Contact message
nl: Bericht

en: The sender's email
nl: Het e-mailadres van de afzender

en: The email of the person that is sending the contact message.
nl: Het e-mailadres van de persoon die het bericht heeft verzonden.

en: Contact messages
nl: Contactberichten

en: Primary Key: Unique category ID.
nl: Primaire sleutel: een unieke categorie-ID.

en: Category name.
nl: Categorienaam.

en: The category's weight.
nl: Het gewicht van de categorie.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
nl: Een vlag om aan te geven of de categorie standaard is geselecteerd. (1 = Ja, 0 = Nee)

en: Personal contact form enabled by default
nl: Persoonlijk contactformulier standaard ingeschakeld

en: Link to user contact page
nl: Link naar contactpagina van de gebruiker

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
nl: Andere gebruikers mogen u een e-mail sturen via een persoonlijk contactformulier dat uw e-mailadres verborgen houdt. Let op dat sommige bevoegde gebruikers zoals beheerders toch contact met u op kunnen nemen, ongeacht deze instelling.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
nl: Voorbeeld: 'webmaster@example.com' of 'sales@example.com,support@example.com'. Specificeer meerdere ontvangers door de e-mailadressen te scheiden met een komma.

en: %recipient is an invalid email address.
nl: %recipient is een ongeldig e-mailadres.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
nl: %sender-name (@sender-from) heeft %recipient-name een e-mail gestuurd.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
nl: Een door komma's gescheiden lijst met e-mailadressen van ontvangers.

en: The message UUID.
nl: De bericht-UUID

en: Enable the personal contact form by default for new users
nl: Het persoonlijke contactformulier standaard voor nieuwe gebruikers inschakelen

en: Add contact form
nl: Contactformulier toevoegen

en: Create and manage contact forms.
nl: Contactformulieren aanmaken en beheren.

en: Edit contact form
nl: Contactformulier bewerken

en: Default form identifier
nl: Standaard formulier-ID

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
nl: Bij weergave in lijsten zullen formulieren met een lichter (lager) gewicht getoond worden voor de formulieren met een zwaarder (hoger) gewicht. Formulieren met een gelijkwaardig gewicht worden alfabetisch gesorteerd.

en: Make this the default form
nl: Instellen als standaardformulier

en: Contact form %label has been updated.
nl: Contactformulier %label is bijgewerkt.

en: Contact form %label has been added.
nl: Contactformulier %label is toegevoegd.

en: Send yourself a copy
nl: Stuur een kopie naar uzelf

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
nl: %sender-name (@sender-from) heeft een e-mail gestuurd met betrekking tot %contact_form.

en: The ID of the associated form.
nl: De ID van het bijbehorende formulier.

en: Recipient username
nl: Gebruikersnaam van de ontvanger

en: The message language code.
nl: De taalcode van het bericht.

en: Using the personal contact form
nl: Gebruikt het persoonlijke contactformulier

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
nl: Bezoekers kunnen geregistreerde gebruikers via de site e-mailen door gebruik te maken van het persoonlijke contactformulier zonder het e-mailadres van de ontvanger te kennen. Als een bezoeker een gebruikersprofiel bekijkt dan zal er een <em>Contact</em> link te zien zijn, die naar het persoonlijke contactformulier leidt. De link naar het persoonlijke contactformulier wordt niet getoond als u uw eigen profiel bekijkt en gebruikers moeten zowel het toegangsrecht <em>Gebruikersinformatie weergeven</em> (om gebruikersprofielen te kunnen zien) als <em>Persoonlijke contactformulieren gebruiken</em> hebben om de link te zien. De gebruiker wiens profiel bekeken wordt moet ook het persoonlijke contactformulier ingeschakeld hebben (dit is een instelling in het gebruikersaccount). Deze instelling geldt niet voor bezoekers met het toegangsrecht <em>Gebruikers beheren</em>.

en: Configuring contact forms
nl: Contactformulieren instellen

en: Linking to contact forms
nl: Link naar contactformulieren

en: Adding content to contact forms
nl: Inhoud aan contactformulieren toevoegen

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
nl: De module Contact biedt bezoekers de mogelijkheid om geregistreerde gebruikers van de website te benaderen via hun persoonlijke contactformulier. Tevens kunnen algemene contactformulieren worden aangemaakt. Meer informatie vindt u in de <a href=":contact">online documentatie van de module Contact</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
nl: Op de pagina <a href=":contact_admin">Contactformulieren</a> kunt u de velden en de weergave van het persoonlijke contactformulier instellen en een of meer site-brede contactformulieren instellen. Elk contactformulier heeft een systeemnaam, een label en een of meer ontvangers. Als een bezoeker het formulier verzend worden de ingevulde gegevens verzonden naar deze ontvangers.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
nl: Eén site-breed contactformulier kan aangewezen worden als het standaardcontactformulier. Als u een standaardformulier instelt, zal de <em>Contact</em>-menulink in het <em>Voet</em>-menu hiernaar verwijzen. U kunt de link wijzigen op de <a href=":menu-settings">Menu's</a>-pagina als de Menu UI-module geïnstalleerd is. U kunt ook links maken naar andere contactformulieren. De URL voor elk formulier dat u gemaakt hebt, heeft het volgende formaat: <em>contact/systeemnaam_van_het_formulier</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
nl: Op de pagina <a href=":contact_admin">Contactformulieren</a> kunt u de velden van de formulieren instellen, inclusief labels en hulpteksten. Als u andere inhoud op een contact formulier wilt weergeven (zoals tekst of afbeeldingen), gebruik dan een blok. U kunt blokken toevoegen en bewerken op de <a href=":blocks">Blokindeling</a>-pagina, als de Block-module geïnstalleerd is.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
nl: @sender-name (@sender-url) heeft een bericht gestuurd met het contactformulier op @form-url.

en: Hello @recipient-name,
nl: Hallo @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
nl: @sender-name (@sender-url) heeft u een bericht gestuurd via uw contactformulier op @site-name.

en: @name (not verified)
nl: @name (niet geverifieerd)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
nl: Het contactformulier is niet ingesteld. <a href=":add">Voeg één of meerdere formulier(en) toe</a> .

en: Message displayed to user on submission
nl: Bericht dat bij indienen aan de gebruiker wordt getoond

en: Redirect path on submission
nl: Het pad waar bij indienen naar wordt doorverwezen

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
nl: Het bericht dat aan de gebruiker getoond wordt na inzending van dit formulier. Leeglaten om geen bericht weer te geven.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
nl: Pad waarnaar de gebruiker doorgestuurd wordt na inzending van dit formulier. Bijvoorbeeld, gebruik "/over-ons" om naar de 'Over ons'-pagina door te sturen. Gebruik een relatief pad, beginnend met een slash.

en: The path should start with /.
nl: Het pad dient met '/' te beginnen.

en: Preview sender message
nl: Voorbeeldweergave van het te verzenden bericht

en: contact forms
nl: contactformulieren

en: contact message
nl: contactbericht

en: contact messages
nl: contactberichten

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
nl: Voorziet in algemene contactformulieren en formulieren om contact op te nemen met individuele gebruikers.

en: Click <em>Save permissions</em>.
nl: Klik op <em>Toegangsrechten opslaan</em>.

en: Add, remove, or rearrange the fields on personal and site-wide contact forms.
nl: Velden op persoonlijke of algemene contactformulieren toevoegen, verwijderen en herschikken.

en: What are the fields on contact forms?
nl: Wat zijn de velden op contactformulieren?

en: Click <em>Manage fields</em> for the form you want to change the fields of, and add or remove one or more fields on the form.
nl: Klik op <em>Velden beheren</em> bij het formulier waarvan u de velden wilt wijzigen, toevoegen of verwijderen.

en: Click <em>Manage form display</em> to change the order or configuration of the fields on the form.
nl: Klik op <em>Formulierweergave beheren</em> om de volgorde en instellingen van de formuliervelden te wijzigen.

en: Configure personal contact forms for registered users on the website.
nl: Persoonlijke contactformulieren voor geregistreerde gebruikers van de site instellen.

en: In the <em>Contact settings</em> section, check/uncheck the box to enable/disable the contact form for new user accounts.
nl: Vink in de sectie <em>Contactinstellingen</em> het vakje aan of uit om contactformulieren voor nieuwe gebruikersaccounts in- of uit te schakelen.

en: Click <em>Save configuration</em>.
nl: Klik op <em>Instellingen opslaan</em>.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
nl: Controleer de toegangsrechten voor uw site, inclusief de algemene rollen <em>Anonieme gebruiker</em> en <em>Geverifieerde gebruiker</em>. Om persoonlijke contactformulieren te kunnen gebruiken hebben gebruikers twee toegangsrechten nodig: <em>Gebruikersinformatie bekijken</em> (in de sectie <em>User</em>, om gebruikersprofielen te kunnen bekijken) en <em>Gebruik persoonlijke contactformulieren</em> (in de sectie <em>Contact</em>, om contactformulieren te kunnen gebruiken als ze gebruikersprofielen kunnen bekijken).

en: Create a new site-wide contact form.
nl: Een nieuw contactformulier voor de site maken.

en: Click <em>Add contact form</em>.
nl: Klik op  <em>Contactformulier toevoegen</em>.

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
nl: Vul het <em>Label</em> (titel), de <em>Ontvangers</em> en eventueel andere instellingen voor het formulier in.

en: Click <em>Save</em>. You should see your new contact form in the table, along with a link to view it.
nl: Klik <em>Opslaan</em>. U ziet uw nieuwe contactformulier in de tabel, met een link om het te bekijken.

en: What are contact forms?
nl: Wat zijn contactformulieren?

en: There are two different types of contact forms provided by the core Contact module: personal contact forms, which allow users to contact other users on the site, and site-wide contact forms, which allow users to contact site managers or administrators. A site can have more than one site-wide contact form; each has its own fields to fill out, recipients, and URL; you can also change the fields that are shown on personal contact forms.
nl: De module Contact biedt twee verschillende soorten contactformulieren: persoonlijke contactformulieren, waarmee gebruikers andere gebruikers van de site kunnen benaderen, en algemene contactformulieren, waarmee gebruikers contact op kunnen nemen met beheerders van de site. Een site kan meerdere algemene contactformulieren hebben. Elk formulier heeft zijn eigen velden, ontvangers en URL. U kunt ook de velden van persoonlijke contactformulieren aanpassen.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a user with the correct permissions is viewing another user's profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form if the user whose profile is being viewed has their personal contact form enabled (this is a user account setting).
nl: Bezoekers van de site kunnen contact opnemen met geverifieerde gebruikers van de site met het persoonlijke contactformulier, zonder toegang te krijgen tot hun persoonlijke e-mail adres. Als een gebruiker met de juiste toegangsrechten het profiel van een andere gebruiker bekijkt, is er een <em>Contact</em>-tab of -link, die naar het persoonlijke contactformulier leidt als dit ingeschakeld is voor het account (dit is een instelling per gebruikersaccount).

en: Contact form management tasks
nl: Contactformulier-beheertaken

en: See the related topics below for specific tasks.
nl: Zie de gerelateerde onderwerpen hieronder voor specifieke taken.

en: Click <em>Edit</em> for the site-wide form you want to be the default.
nl: Klik op <em>Bewerken</em> voor het algemene contactformulier dat u als standaard wilt instellen.

en: Check <em>Make this the default form</em> and click <em>Save</em>.
nl: Vink <em>Dit formulier de standaard maken</em> aan en klik <em>Opslaan</em>.

en: Managing the fields of contact forms
nl: De velden van contactformulieren beheren

en: Configuring personal contact forms
nl: Persoonlijke contactformulieren instellen

en: Creating a new contact form
nl: Een nieuw contactformulier maken

en: Managing contact forms
nl: Contactformulieren beheren

en: Setting a default contact form
nl: Een standaard contactformulier instellen

en: The contact form will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. If you want to add more fields, follow the steps in @adding_fields_topic.
nl: Het contactformulier heeft altijd de velden <em>Onderwerp</em> en <em>Bericht</em>. Als u meer velden wilt toevoegen, volgt u de stappen in @adding_fields_topic.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>@contact_link</em>.
nl: Ga in het menu <em>Beheren</em> naar <em>Structuur</em> &gt; <em>@contact_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>People</em> &gt; <em>@config_link</em>.
nl: Ga in het menu <em>Beheren</em> naar <em>Instellingen</em> &gt; <em>Personen</em> &gt; <em>@config_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>People</em> &gt; <em>@permission_link</em>.
nl: Ga in het menu <em>Beheren</em> naar <em>Instellingen</em> &gt; <em>Personen</em> &gt; <em>@permission_link</em>.

en: Both personal and site-wide contact forms will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. You can add additional fields for users to fill out if desired. Note that if you want to display other content on a form page, such as text or images, you can use a content block.
nl: Zowel persoonlijke als algemene contactformulieren hebben altijd de velden <em>Onderwerp</em> en <em>Bericht</em>. U kunt indien gewenst extra velden toevoegen. Als u tekst of afbeeldingen wilt tonen op een formulierveld kunt u dat doen met een inhoudsblok.

en: the form displayed on the default contact page
nl: het formulier dat wordt weergegeven op de standaard contactpagina

en: Set a site-wide contact form to be the default contact form (@contact_page_link; for example, <em>/contact</em>).
nl: Stel een contactformulier voor de hele site in als standaardcontactformulier (@contact_page_link; bijvoorbeeld <em>/contact</em>).

en: Error sending auto-reply, missing sender email address in %contact_form
nl: Fout bij het verzenden van automatisch-antwoord. Afzenderadres ontbreekt in %contact_form

en: If you don't want to receive such messages, you can change your settings at @recipient-edit-url.
nl: Als u deze berichten niet wilt ontvangen kunt u de instellingen hiervoor wijzigen op @recipient-edit-url.

en: Limit (messages per interval)
nl: Beperken (berichten per interval)

en: Interval (seconds)
nl: Interval (seconden)
