Contact (1.0.0) - en to pt translation catalogue (155 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Subject
pt: Assunto

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: View
pt: Ver

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Selecionado

en: Your name
pt: Seu nome

en: To
pt: Para

en: Goal
pt: Objetivo

en: Option
pt: Opção

en: contact form
pt: formulário de contato

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Permissions
pt: Permissões

en: Contact settings
pt: Opções de contato

en: Copy
pt: Copiar

en: Form
pt: Formulário

en: Contact link
pt: Link de contato

en: Account settings
pt: Opções da conta

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: About
pt: Sobre

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe em branco se você não quiser enviar uma resposta automática  para o usuário.

en: Steps
pt: Passos

en: Uses
pt: Usos

en: Your email address
pt: Seu endereço de e-mail

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "fale conosco" ou "informações do produto".

en: Personal contact form
pt: Formulário de contato pessoal

en: Sender name
pt: Nome do Remetente

en: Sender email
pt: Email do remetente

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
pt: Você não pode enviar mais do que %limit mensagens em @interval. Por favor, ente novamente mais tarde.

en: Contact @username
pt: Contatar @username

en: Administer contact forms and contact form settings
pt: Administrar formulários de contato e suas configurações

en: Use the site-wide contact form
pt: Usar o formulário de contato do site

en: Use users' personal contact forms
pt: Usar os formulários de contatos pessoais dos usuários

en: Changing this setting will not affect existing users.
pt: Mudar esta configuração não afetará usuários existentes.

en: Contact forms
pt: Formulários de contato

en: Flood control
pt: Controle de sobrecarga

en: Redirect path
pt: Caminho para redirecionamento

en: Recipient ID
pt: ID do destinatário

en: Text of the auto-reply message.
pt: Texto da mensagem de resposta automática.

en: Send copy to sender
pt: Enviar cópia para o remetente

en: Contact module form element.
pt: Elemento do formulário do módulo de contato.

en: Selected user
pt: Usuário selecionado

en: The sender's name
pt: O nome do remetente

en: The name of the person that is sending the contact message.
pt: O nome da pessoa que está enviando a mensagem de contato.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
pt: Enviar ou não uma cópia da mensagem ao remetente.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
pt: O ID do usuário destinatário para mensagens de contato pessoal.

en: Contact message
pt: Mensagem de contato

en: The sender's email
pt: O e-mail do remetente

en: The email of the person that is sending the contact message.
pt: O e-mail da pessoa que está enviando a mensagem de contato.

en: Contact messages
pt: Mensagens de contato

en: Primary Key: Unique category ID.
pt: Chave primária: ID de categoria exclusivo.

en: Category name.
pt: Nome da categoria.

en: The category's weight.
pt: O peso da categoria.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
pt: Sinalização para indicar se a categoria é selecionada por padrão ou não. (1 = Sim, 0 = Não)

en: Personal contact form enabled by default
pt: Formulário de contato pessoal habilitado por padrão

en: Link to user contact page
pt: Link para a página de contato do usuário

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
pt: Permite que outros usuários entrem em contato com você através de um formulário de contato pessoal que mantém seu endereço de e-mail oculto. Note que alguns usuários privilegiados, como administradores do site, ainda são capazes de contatá-lo mesmo que você opte por desabilitar esta funcionalidade.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
pt: Exemplo: 'webmaster@exemplo.com' ou 'vendas@exemplo.com,suporte@exemplo.com'. Para especificar múltiplos destinatários, separe cada endereço de e-mail com uma vírgula.

en: %recipient is an invalid email address.
pt: O %recipient é um endereço de e-mail inválido.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
pt: %sender-name (@sender-from) enviou um e-mail para %recipient-name.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
pt: Lista separada por vírgula de endereços de e-mail do destinatário.

en: The message UUID.
pt: O UUID da mensagem.

en: Enable the personal contact form by default for new users
pt: Habilitar por padrão o formulário de contato pessoal para novos usuários

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contato

en: Create and manage contact forms.
pt: Criar e gerenciar formulários de contato.

en: Edit contact form
pt: Editar formulário de contato

en: Default form identifier
pt: Identificador padrão do formulário

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Ao listar formulários, aqueles com pesos mais leves (menores) serão listados antes dos formulários mais pesados (maiores). Formulários com pesos iguais são classificados em ordem alfabética.

en: Make this the default form
pt: Tornar este formulário padrão

en: Contact form %label has been updated.
pt: O formulário de contato %label foi atualizado.

en: Contact form %label has been added.
pt: O formulário de contato %label foi adicionado.

en: Send yourself a copy
pt: Enviar uma cópia para você mesmo

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
pt: %sender-name (@sender-from) enviou um e-mail sobre o %contact_form.

en: The ID of the associated form.
pt: O ID do formulário associado.

en: Recipient username
pt: Nome do usuário do destinatário

en: The message language code.
pt: O código de idioma da mensagem.

en: Using the personal contact form
pt: Usando o formulário de contato pessoal

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
pt: Os visitantes do site podem enviar por e-mail usuários registrados em seu site usando o formulário de contato pessoal, sem saber ou conhecer o endereço de e-mail do destinatário. Quando um visitante do site visualiza um perfil do usuário, o visualizador verá uma aba ou um link <em>Contato</em> que o leva ao formulário de contato pessoal. O link de contato pessoal não é mostrado quando você visualiza seu próprio perfil e os usuários devem ter as permissões <em>Visualizar informações do usuário</em> (para ver perfis do usuário) e <em>Usar formulários de contato pessoal dos usuários</em> para ver o link. O usuário cujo perfil está sendo visualizado também deve ter seu formulário de contato pessoal ativado (isso é uma configuração na conta do usuário) e os visualizadores com permissão de <em>Administrar usuários</em> podem ignorar essa configuração.

en: Configuring contact forms
pt: Configurando formulários de contato

en: Linking to contact forms
pt: Link para formulários de contato

en: Adding content to contact forms
pt: Adicionando conteúdo aos formulários de contato

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
pt: O módulo Contact permite que visitantes contatem usuários registrados em seu site usando o formulário de contato pessoal, e também permite a configuração de formulários de contato do site inteiro. Para mais informações, consulte a <a href=":contact">documentação on-line para o módulo Contact</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
pt: Na página <a href=":contact_admin">Formulários de contato</a>, é possível configurar os campos e a exibição do formulário de contato pessoal, bem como configurar um ou mais formulários de contato do site inteiro. Cada formulário de contato do site inteiro possui um nome de máquina, um rótulo e um ou mais destinatários definidos. Quando um visitante do site envia o formulário, os valores de campo são enviados para esses destinatários.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
pt: Um formulário de contato do site inteiro pode ser designado como formulário de contato padrão. Se optar por designar um formulário padrão, o link de menu <em>Contato</em> no menu <em>Rodapé</em> será vinculado à ele. Você pode modificar este link na <a href=":menu-settings">Página de menus</a>, se você tiver o módulo Menu UI instalado. Também é possível criar links para outros formulários de contato e a URL para cada formulário que você configurou tem o formato <em>contato/nome_de_maquina_do_formulario</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
pt: Na página <a href=":contact_admin">Formulários de contato</a>, é possível configurar os campos que serão mostrados nos formulários de contato, incluindo seus rótulos e o texto de ajuda. Se desejar que um conteúdo diferente (como texto ou imagens) apareça em um formulário de contato, use um bloco. Você pode criar e editar blocos na página <a href=":blocks">Layout de bloco</a> se o módulo Block estiver instalado.

en: [@form] @subject
pt: @subject [@form]

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
pt: @sender-name(@sender-url) enviou uma mensagem usando o formulário de contato encontrado em @form-url.

en: [@site-name] @subject
pt: @subject [@site-name]

en: Hello @recipient-name,
pt: Olá @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
pt: O @sender-name (@sender-url) lhe enviou uma mensagem através de seu formulário de contato no @site-name.

en: @name (not verified)
pt: @name (não verificado)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
pt: O formulário de contato não foi configurado. <a href=":add">Adicione um ou mais formulários</a> .

en: Message displayed to user on submission
pt: Mensagem exibida para o usuário no envio

en: Redirect path on submission
pt: Redirecionar caminho no envio

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
pt: A mensagem que será exibida para o usuário após o envio deste formulário. Deixe em branco para não mostrar uma mensagem.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
pt: Caminho para o qual redirecionar o usuário após o envio deste formulário. Por exemplo, digite “/sobre” para redirecionar para essa página. Use um caminho relativo com uma barra na frente.

en: The path should start with /.
pt: O caminho deve iniciar com /.

en: Preview sender message
pt: Visualizar mensagem do remetente

en: contact forms
pt: formulários de contato

en: contact message
pt: mensagem de contato

en: contact messages
pt: mensagens de contato

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
pt: Fornece formulários de contato para todo o site e formulários para contatar usuários individuais.

en: Click <em>Save permissions</em>.
pt: Clique <em>Salvar permissões</em>.

en: Add, remove, or rearrange the fields on personal and site-wide contact forms.
pt: Adicione, remova ou reorganize os campos em formulários de contato pessoal para todo o site.

en: What are the fields on contact forms?
pt: O que são os campos nos formulários de contato?

en: Click <em>Manage fields</em> for the form you want to change the fields of, and add or remove one or more fields on the form.
pt: Clique em <em>Gerenciar campos</em> no formulário que deseja alterar os campos e adicione ou remova um ou mais campos no formulário.

en: Click <em>Manage form display</em> to change the order or configuration of the fields on the form.
pt: Clique em <em>Gerenciar exibição de formulário</em> para alterar a ordem ou cofiguração dos campos no formulário.

en: Configure personal contact forms for registered users on the website.
pt: Configure formulários de contato pessoal para usuários cadastrados no site.

en: In the <em>Contact settings</em> section, check/uncheck the box to enable/disable the contact form for new user accounts.
pt: Na seção <em>Configurações de contato</em> marque/desmarque a caixa para habilitar/desabilitar o formulário de contato para novas contas de usuário.

en: Click <em>Save configuration</em>.
pt: Clique <em>Salvar configurações</em>.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
pt: Verifique se as permissões estão corretas para os papéis do seu site, incluindo o <em>usuário Anônimo</em> genérico e o <em>usuário Autenticado</em>. Para usar formulários de contato pessoal, usuários precisam tanto da permissão de <em>Ver informações do usuário</em> (na seção <em>User</em>, que permite visualizar perfis de usuários) quanto <em>Usar os formulários de contatos pessoais dos usuários</em> (na seção <em>Contact</em>, que permite que eles usem formulários de contato se puderem visualizar perfis de usuários).

en: Create a new site-wide contact form.
pt: Criar um novo formulário de contato para todo o site.

en: Click <em>Add contact form</em>.
pt: Clique <em>Adicionar formulário de contato</em>.

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
pt: Preencha o <em>Rótulo</em> (título) para o formulário, <em>Destinatários</em>e, opcionalmente, as outras configurações.

en: Click <em>Save</em>. You should see your new contact form in the table, along with a link to view it.
pt: Clique em <em>Salvar</em>. Você deve ver seu novo formulário de contato na tabela, juntamente com um link para visualizá-lo.

en: What are contact forms?
pt: O que são formulários de contato?

en: There are two different types of contact forms provided by the core Contact module: personal contact forms, which allow users to contact other users on the site, and site-wide contact forms, which allow users to contact site managers or administrators. A site can have more than one site-wide contact form; each has its own fields to fill out, recipients, and URL; you can also change the fields that are shown on personal contact forms.
pt: Existem dois tipos diferentes de formulários de contato fornecidos pelo módulo Contact do core: formulários de contato pessoais, que permitem que usuários entrem em contato com outros usuários no site e formulários de contato em todo o site, que permitem que usuários entrem em contato com os gerentes ou administradores do site. Um site pode ter mais de um formulário de contato para todo o site; cada um com seus próprios campos para preencher, destinatários e URL. Você também pode alterar os campos que são mostrados nos formulários de contato pessoal.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a user with the correct permissions is viewing another user's profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form if the user whose profile is being viewed has their personal contact form enabled (this is a user account setting).
pt: Visitantes do site podem enviar um e-mail aos usuários cadastrados em seu site usando o formulário de contato pessoal, sem saber ou descobrir o endereço de e-mail do destinatário. Quando um usuário com as permissões corretas está visitando o perfil de outro usuário, ele verá uma aba de <em>Contato</em> ou link, que o leva ao formulário de contato pessoal, caso o usuário cujo perfil esteja sendo visto tenha seu formulário de contato pessoal ativado (esta é uma configuração da conta de usuário).

en: Contact form management tasks
pt: Tarefas de gerenciamento de formulários de contato

en: See the related topics below for specific tasks.
pt: Veja os tópicos relacionados abaixo para tarefas específicas.

en: Click <em>Edit</em> for the site-wide form you want to be the default.
pt: Clique em <em>Editar</em> para escolher qual formulário de todo o site deseja que seja o padrão.

en: Check <em>Make this the default form</em> and click <em>Save</em>.
pt: Marque <em>Fazer deste o formulário padrão</em> e clique em <em>Salvar</em>.

en: Managing the fields of contact forms
pt: Gerenciando dos campos dos formulários de contato

en: Configuring personal contact forms
pt: Configurando formulários de contato pessoal

en: Creating a new contact form
pt: Criando um novo formuário de contato

en: Managing contact forms
pt: Gerenciar formuários de contato

en: Setting a default contact form
pt: Configurando um formulário de contato padrão

en: The contact form will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. If you want to add more fields, follow the steps in @adding_fields_topic.
pt: O formulário de contato sempre terá campos de <em>Assunto</em> e <em>Mensagem</em>. Se você quiser adicionar mais campos, siga os passos em @adding_fields_topic.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>@contact_link</em>.
pt: No menu administrativo <em>Gerenciar</em>, navegue até <em>Estrutura</em> &gt; <em>@contact_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>People</em> &gt; <em>@config_link</em>.
pt: No menu administrativo <em>Gerenciar</em>, navegue até <em>Configuração</em> &gt; <em>Pessoas</em> &gt; <em>@config_link</em>.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>People</em> &gt; <em>@permission_link</em>.
pt: No menu administrativo <em>Gerenciar</em>, navegue até <em>Pessoas</em> &gt; <em>@permission_link</em>.

en: Both personal and site-wide contact forms will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. You can add additional fields for users to fill out if desired. Note that if you want to display other content on a form page, such as text or images, you can use a content block.
pt: Os formulários de contato pessoais e de todo o site sempre terão os campos <em>Assunto</em> e <em>Mensagem</em>. Você pode adicionar novos campos para os usuários preencherem, se desejar. Observe que, se você quiser exibir outro conteúdo em uma página de formulário, como texto ou imagens, poderá usar um bloco de conteúdo.

en: the form displayed on the default contact page
pt: o formulário apresentado na página de contato padrão

en: Set a site-wide contact form to be the default contact form (@contact_page_link; for example, <em>/contact</em>).
pt: Defina um formulário de contato para todo o site para ser o formulário de contato padrão (@contact_page_link; por exemplo, <em>/contact</em>).

en: Error sending auto-reply, missing sender email address in %contact_form
pt: Erro ao enviar resposta automática, endereço de e-mail do remetente ausente no %contact_form

en: If you don't want to receive such messages, you can change your settings at @recipient-edit-url.
pt: Se você não quiser receber essas mensagens, altere suas configurações em @recipient-edit-url.

en: Limit (messages per interval)
pt: Limite (mensagens por intervalo)

en: Interval (seconds)
pt: Intervalo (segundos)
