Custom Field (3.0.0-rc12) - en to fr translation catalogue (341 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Display
fr: Affichage

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Text
fr: Texte

en: Rename
fr: Renommer

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: Separator
fr: Séparateur

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Date format
fr: Format de date

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Inline
fr: En ligne

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Filter
fr: Filtrer

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: Contains
fr: Contient

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Details
fr: Détails

en: General
fr: Général

en: Table
fr: Tableau

en: Timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: List type
fr: Type de liste

en: Ignore
fr: Ignorer

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Rows
fr: Rangées

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Integer
fr: Entier

en: Template
fr: Gabarit

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Hidden
fr: Caché

en: Key
fr: Clef

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Replace
fr: Remplacer

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Lists
fr: Listes

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Granularity
fr: Granularité

en: Map
fr: Carte

en: characters
fr: caractères

en: Reference
fr: Référence

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Select
fr: Sélectionner

en: Above
fr: Au-dessus

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'usager en dessous du champ dans le formulaire d'édition.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Space
fr: Espace

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Sort
fr: Trier

en: Columns
fr: Colonnes

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: About
fr: À propos

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Column
fr: Colonne

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Form element
fr: Élément de formulaire

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Time ago
fr: Il y a

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Format settings
fr: Paramètres de formatage

en: Column settings
fr: Paramètres de la colonne

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Boolean
fr: Booléen

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Bundle
fr: Type

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Comma
fr: Virgule

en: @label title
fr: Titre de @label

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: External links only
fr: Liens externes seulement

en: Date and time
fr: Date et heure

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: URL to file
fr: URL du fichier

en: Unsigned
fr: Non signé

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Item GUID
fr: GUID de l'élément

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Formatter settings
fr: Paramétrage de l'outil de mise en forme

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format à virgule flottante).

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Définir une chaîne préfixant la valeur comme par exemple '$ ' ou '&euro;'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Laisser vide pour ne pas préfixer. Séparer les valeurs du singulier et du pluriel avec un pipe ('gramme|grammes').

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier sous la forme d'un entier.

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Generic file
fr: Fichier générique

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: Enable <em>Alt</em> field
fr: Activer le champ <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
fr: Activer le champ <em>Titre</em>

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: Date type
fr: Type de date

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Image style
fr: Style d'image

en: Big
fr: Grand

en: Stacked
fr: Empilé

en: Wrapper
fr: Enveloppe (wrapper)

en: Format type
fr: Type de format

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: %name: the value may be no less than %min.
fr: %name: la valeur ne peut pas être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fr: %name: la valeur ne peut pas être supérieure à %max.

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Défini une chaîne qui doit être suffixée par une valeur telle que 'm ' ou 'kb/s'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Séparer les valeurs singulier et pluriel avec un pipe, par exemple : ('mètre|mètres').

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Nothing
fr: Rien

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: URL to image
fr: URL de l'image

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Reverse order
fr: Ordre inverse

en: Label display
fr: Affichage de l'étiquette

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier le libellé à l'entité référencée

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: <em>Alt</em> field required
fr: Champ <em>Alt</em> requis

en: <em>Title</em> field required
fr: Champ <em>Titre</em> requis

en: Linkit profile
fr: Profil Linkit

en: 1 column
fr: 1 colonne

en: 2 columns
fr: 2 colonnes

en: 3 columns
fr: 3 colonnes

en: 4 columns
fr: 4 colonnes

en: 5 columns
fr: 5 colonnes

en: 6 columns
fr: 6 colonnes

en: 7 columns
fr: 7 colonnes

en: 8 columns
fr: 8 colonnes

en: 9 columns
fr: 9 colonnes

en: 10 columns
fr: 10 colonnes

en: 11 columns
fr: 11 colonnes

en: 12 columns
fr: 12 colonnes

en: Remove media
fr: Supprimer le média

en: Date/time format
fr: Format de date/heure

en: Terms to display
fr: Termes à afficher

en: Choose what terms to display.
fr: Choisir les termes à afficher.

en: The selected term and all of its parents
fr: Le terme sélectionné et tous ses parents

en: Just the parent terms
fr: Seulement les termes parents

en: Just the topmost/root term
fr: Seulement le terme racine

en: Just the selected term
fr: Seulement le terme sélectionné

en: List of @type values
fr: Liste de valeurs @type

en: Tokens for lists of @type values.
fr: Jetons (tokens) pour les listes de valeurs @type.

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Default colors
fr: Couleurs par défaut

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: Match limit
fr: Limite de correspondance

en: The referenced entity
fr: L'entité référencée

en: Trim link text length
fr: Longueur de coupe du texte du lien

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
fr: Laisser vide pour ne pas limiter la longueur du texte.

en: Show URL as plain text
fr: Afficher l'URL comme du texte brut

en: Add rel="nofollow" to links
fr: Ajouter rel="nofollow" aux liens

en: Thin space
fr: Espace fin

en: Reference type
fr: Type de référence

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FALSE

en: Choose the type of date to create.
fr: Choisir le type de date à créer.

en: Date only
fr: Date seulement

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fr: Choisir un format pour afficher la date. Vérifiez que le format soit approprié au champ, c'est à dire sans ajouter l'heure pour un champ ne devant contenir qu'une date.

en: Date part order
fr: Ordre des fragments de date

en: Month/Day/Year
fr: Mois/Jour/Année

en: Day/Month/Year
fr: Jour/Mois/Année

en: Year/Month/Day
fr: Année/Mois/Jour

en: Time type
fr: Type d'horodatage

en: 24 hour time
fr: Temps sur 24 heures

en: 12 hour time
fr: Temps sur 12 heures

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour récupérer les suggestions d'autocomplétion. Noter que <em>Contient</em> peut causer des problèmes de performance sur des sites avec des milliers d'entrées.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
fr: Texte alternatif, pour l'attribut 'alt' de l'image.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
fr: Texte du titre, pour l'attribut 'title' de l'image.

en: The width of the image in pixels.
fr: La largeur de l'image en pixels.

en: The height of the image in pixels.
fr: La hauteur de l'image en pixels.

en: Create referenced entities if they don't already exist
fr: Créer les entités référencées si elles n'existent pas déjà

en: Telephone number
fr: Numéro de téléphone

en: This field stores a telephone number in the database.
fr: Ce champ stocke un numéro de téléphone dans la base de données.

en: Telephone link
fr: Lien de téléphone

en: Number (decimal)
fr: Nombre (décimal)

en: Number (float)
fr: Nombre (flottant)

en: Number (integer)
fr: Nombre (entier)

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "@name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez laisser le champ texte vide ou saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 KB" (kilo-octets) ou "50 MB" (méga-octets).

en: Allowed link type
fr: Type de lien autorisé

en: Internal links only
fr: Liens internes seulement

en: Both internal and external links
fr: À la fois les liens internes et externes

en: Enable Alt field
fr: Activer le champ Alt

en: Alt field required
fr: Champ Alt requis

en: Enable Title field
fr: Activer le champ Titre

en: Title field required
fr: Champ Titre requis

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
fr: %name : l'adresse de courriel ne peut pas dépasser @max caractères.

en: @label referenced from @field_name
fr: @label référencé depuis @field_name

en: @field_name: @label
fr: @field_name : @label

en: Allowed value with label
fr: Valeur autorisée avec libellé

en: Display prefix and suffix
fr: Afficher préfixe et suffixe

en: Text (plain)
fr: Texte (brut)

en: A field containing a plain string value.
fr: Un champ contenant une valeur brute de chaîne de caractères .

en: A field containing a long string value.
fr: Un champ contenant une longue chaîne de caractères.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
fr: Titre pour remplacer l'affichage d'un numéro de téléphone numérique basique

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: La taille d'image minimum autorisée formulée comme LARGEUR×HAUTEUR (ex : 640×480). Laisser vide pour ne pas limiter. Si une image plus petite est transférée, elle sera rejetée.

en: @label ID
fr: Identifiant (ID) de @label

en: Making this field required is recommended.
fr: Rendre ce champ requis est recommandé.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
fr: L'attribut <em>title</em> est utilisé comme texte d'aide lorsque la souris survole une image. Activer ce champ n'est pas recommandé car cela peut perturber les lecteurs d'écran.

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Field settings (@on_label / @off_label)
fr: Paramètres du champ (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
fr: Ceci doit être une URL externe telle que %url.

en: @entity using @field_name
fr: @entity utilise @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
fr: Relie chaque @entity avec un @field_name définit pour le @label

en: Empty option
fr: Option vide

en: Future format
fr: Format des dates dans le futur

en: Past format
fr: Format des dates dans le passé

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
fr: Utiliser <em>@interval</em> là où vous souhaitez faire apparaître le texte de l'intervalle mis en forme.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
fr: Nombre d'unités d'intervalle de temps devant être montrées dans le rendu mis en forme.

en: Time zone override
fr: Surcharger le fuseau horaire

en: The time zone selected here will always be used
fr: Le fuseau horaire sélectionné ici sera toujours utilisé

en: Match operator
fr: Opérateur de mise en correspondance

en: See <a href=":url" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
fr: Consulter <a href=":url" target="_blank">la documentation PHP sur les formats de dates</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
fr: Les valeurs hauteur et largeur doivent être spécifiées dans le champ @name.

en: Color boxes
fr: Cases de couleurs

en: @type field. Also known as %labels.
fr: Champ @type. Aussi connu comme %labels.

[ctx: decimal places]
en: Scale
fr: Précision

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: La taille d'image maximum autorisée est exprimée en LARGEURxHAUTEUR (ex. : 640x480). Laisser vide pour aucune restriction. Si une image plus grande est transférée, elle sera redimensionnée pour respecter les largeurs et hauteur données. Le redimensionnement des images lors du transfert entrainera la perte des <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Store new items in
fr: Stocker les nouveaux éléments dans

en: There are no items yet. Add an item.
fr: Il n'y a pas encore d'élément. Ajouter un élément.

en: @label tokens.
fr: @label jetons.

en: @type type with delta @delta
fr: Type @type avec le delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
fr: Représente l'image dans le style d'image sélectionné.

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
fr: Les éditeurs de texte (comme CKEditor) peuvent surcharger ce paramètre.

en: Update widget
fr: Mettre à jour le widget

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
fr: Le média "@label" n'est pas d'un type accepté. Types autorisés : @types

en: Allows you to select items from the media library.
fr: Vous permet de sélectionner un média depuis la médiathèque.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
fr: Brève description de l'image utilisée par les lecteurs d'écran et affichée lorsque l'image n'est pas chargée. Ceci est important pour l'accessibilité.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
fr: Brève description de l'image utilisée par les lecteurs d'écran et affichée lorsque l'image n'est pas chargée. L'activation de ce champ est recommandée.

en: Media type ID
fr: Identifiant (ID) de type de media

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
fr: Les chemins saisis manuellement doivent commencer par l'un des caractères suivants : / ? #

en: Allowed media types, in display order
fr: Types de média autorisés, dans l'ordre d'affichage

en: Tab order
fr: Tri d'onglet

en: Opening media library.
fr: Ouverture de la médiathèque.

en: Removing @label.
fr: Retirer @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
fr: Aucun type de média autorisé n'est configuré pour ce champ. Veuillez modifier les paramètres de champ pour sélectionner les types de média autorisés.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
fr: Aucun type de media autorisé n'est configuré pour ce champ. <a href=":url">Modifiez les propriétés du champ</a> pour sélectionner les types de media autorisés.

en: Adding selection.
fr: Ajout de la sélection.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
fr: Le nombre de suggestions qui seront listées. Utiliser <em>0</em> pour lever la limite.

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
fr: Ceci doit être un chemin interne tel que %add-node. Vous pouvez également commencer à saisir le titre d'un contenu pour le sélectionner. Saisir %front pour faire un lien vers la page d'accueil. Saisir %nolink pour afficher uniquement le texte du lien. Saisir %button pour afficher un lien accessible uniquement au clavier.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
fr: Commencer à saisir le titre d'un contenu pour le sélectionner. Vous pouvez aussi saisir un chemin interne tel que %add-node ou une URL externe comme %url. Saisir %front pour faire un lien vers la page d'accueil. Saisir %nolink pour afficher uniquement le texte du lien. Saisir %button pour afficher un lien accessible uniquement au clavier.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
fr: Séparer les extensions par une virgule ou une espace. Chaque extension peut contenir des caractères alphanumériques, '.' et '_', et devrait commencer et s'achever par un caractère alphanumérique.

en: The list of allowed extensions is not valid. Allowed characters are a-z, 0-9, '.', and '_'. The first and last characters cannot be '.' or '_', and these two characters cannot appear next to each other. Separate extensions with a comma or space.
fr: La liste des extensions autorisées n'est pas valide. Les caractères autorisés sont a-z, 0-9, '.' et '_'. Les premier et dernier caractère ne peuvent être '.' ou '_' et ces deux caractères ne peuvent apparaitre l'un à côté de l'autre. Séparer les extensions avec une virgule ou une espace.

en: Add %txt_extension to the list of allowed extensions to securely upload files with a %extension extension. The %txt_extension extension will then be added automatically.
fr: Ajouter %txt_extension à la liste des extensions autorisées pour sécuriser le téléchargement de fichiers avec l'extension %extension. L'extension %txt_extension sera automatiquement ajoutée.

en: Image loading settings
fr: Paramètres de chargement des images

en: Loading attribute
fr: Attribut de chargement

en: Image loading
fr: Chargement d'image

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images.
fr: Chargement progressif des images grâce à l'attribut natif de chargement des images (<em>loading="lazy"</em>). Cela améliore les performances en permettant aux navigateurs de charger progressivement les images.

en: Lazy (<em>loading="lazy"</em>)
fr: Progressif (Lazy) (<em>loading="lazy"</em>)

en: Eager (<em>loading="eager"</em>)
fr: Immédiatement (Eager) (<em>loading="eager"</em>)

en: Image loading attribute
fr: Attribut de chargement d'image

en: Select the loading attribute for images. <a href=":link">Learn more about the loading attribute for images.</a>
fr: Sélectionner la valeur de l'attribut de chargement des images. <a href=":link">En savoir plus sur l'attribut de chargement des images</a>.

en: Delays loading the image until that section of the page is visible in the browser. When in doubt, lazy loading is recommended.
fr: Diffère le chargement de l'image jusqu'à ce que la section de la page ne s'affiche dans le navigateur. En cas de doute, préférer le chargement progressif (Lazy).

en: Force browsers to download an image as soon as possible. This is the browser default for legacy reasons. Only use this option when the image is always expected to render.
fr: Forcer les navigateurs à télécharger une image dès que possible. C'est le comportement par défaut d'un navigateur pour des raisons historiques. N'utiliser cette option que lorsque l'on s'attend à ce que l'image soit toujours affichée.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes could be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisir une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (mega octets) dans le but de limiter la taille des fichiers autorisés. Si le champ est laissé vide, la limite de taille appliquée sera celle des configurations "maximum post" et "taille de transfert de fichier (file upload size)" du serveur PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: You do not have permission to view @item_label.
fr: Vous ne disposez pas des droits pour voir @item_label.

en: Removing media.
fr: Suppression du média.

en: Render the referenced entity.
fr: Afficher l'entité référencée.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
fr: La configuration des types de média autorisés est manquante. Contacter la personne qui gère le site.
