Data field (2.0.0) - en to ja translation catalogue (246 entries)

en: list
ja: リスト

en: weight
ja: ウェイト

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: Small
ja: 小

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: never
ja: なし

en: Text
ja: テキスト

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Attachment
ja: 添付

en: Email
ja: メール

en: no
ja: いいえ

en: Separator
ja: セパレーター

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Area
ja: エリア

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Maximum
ja: 最大

en: Line
ja: 行

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Serial
ja: シリアル

en: Week
ja: 週

en: Table
ja: テーブル

en: List type
ja: リスト形式

en: String
ja: 文字列

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Clone
ja: 複製

en: Template
ja: テンプレート

en: Hidden
ja: 非表示

en: Key
ja: キー

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Limit
ja: 制限

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Caption
ja: キャプション

en: characters
ja: 文字

en: Reference
ja: 参照

en: Duplicate
ja: 複製

en: Reverse
ja: 逆順

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Charts
ja: チャート

en: Ok
ja: OK

en: Output format
ja: 出力書式

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Select
ja: 選択

en: Above
ja: 上部

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ja: ビューへ渡す引数のリストをコンマ（,）で区切って設定してください。

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Single on/off checkbox
ja: 一つの on/off チェックボックス

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: Space
ja: スペース

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Columns
ja: カラム

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Add row
ja: 行の追加

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Column
ja: カラム

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Step
ja: ステップ

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Direction
ja: 方向

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: No link
ja: リンクなし

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Comma
ja: コンマ

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: Number field
ja: 数値フィールド

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Remove row
ja: 行の削除

en: Add column
ja: カラムの追加

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Max length
ja: 最大長

en: Relative date
ja: 相対日時

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ja: このフィールドは、データベースに固定小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ja: このフィールドは、データベースに浮動小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Generic file
ja: 一般のファイル

en: Table of files
ja: ファイル一覧

en: Preview image style
ja: 画像スタイルのプレビュー

en: no preview
ja: プレビューなし

en: The preview image will be shown while editing the content.
ja: コンテンツを編集中にプレビュー画像が表示されます。

en: Date type
ja: 日付型

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Bubble
ja: バブル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Trim length
ja: 長さを整える。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Nothing
ja: なし

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: Relative default value
ja: デフォルトの相対日時

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Rendered as @mode
ja: @mode として描画されています

en: Default date
ja: デフォルトの日付

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: Autocomplete (Tags style)
ja: 自動補完（タグスタイル）

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Thin space
ja: 細い空白

en: An entity field containing a boolean value.
ja: ブール値を含むエンティティ・フィールド

en: An entity field containing an entity reference.
ja: エンティティ・リファレンスを含むエンティティ・フィールド

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ja: インプレース編集から %field-name フィールドを更新しました。

en: Choose the type of date to create.
ja: 作成する日時のタイプを選択してください。

en: Set a default value for this date.
ja: この日時のデフォルト値を設定してください。

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: Link using text: @title
ja: テキスト使用リンク: @title

en: Link using provided telephone number.
ja: 与えられた電話番号を使用するリンク。

en: Display the ID of the referenced entities.
ja: 参照されたエンティティの ID を表示する。

en: Telephone link
ja: 電話番号リンク

en: An entity field containing a URI.
ja: URI値を含むエンティティ・フィールド

en: Number (decimal)
ja: 数値 (小数点型)

en: Number (float)
ja: 数値 (浮動小数点型)

en: Number (integer)
ja: 数値 (整数型)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
ja: UNIXタイムスタンプ値を含むエンティティフィールド。

en: File URI
ja: ファイルのURI

en: An entity field containing an email value.
ja: メールアドレスを含むエンティティフィールド。

en: "On" label
ja: 「オン」ラベル

en: "Off" label
ja: 「オフ」ラベル

en: On label
ja: On ラベル

en: Off label
ja: Off ラベル

en: Datetime Timestamp
ja: 日時タイムスタンプ

en: Text (plain)
ja: テキスト (プレーン)

en: A field containing a plain string value.
ja: プレーンな文字列を含むフィールド。

en: Text (plain, long)
ja: テキスト (プレーン, 長文)

en: A field containing a long string value.
ja: 長い文字列を含むフィールド。

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ja: タイトルを一般的な電話番号表示に置換

en: Link to URI
ja: URI へのリンク

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定

en: An autocomplete text field with tagging support.
ja: タグづけのサポートによる自動補完テキストフィールド。

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ja: フィールドの設定 (@on_label ／ @off_label)

en: @on_label / @off_label
ja: @on_label ／ @off_label

en: This must be an external URL such as %url.
ja: %url のような外部 URL でなくてはなりません。

en: Display the file download URI
ja: ファイルのダウンロード URI を表示

en: Trimmed limit
ja: トリム制限

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ja: 概要がセットされていない場合、最後の文字数制限の前の最後の文章まで %label フィールドは切り詰められます。

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ja: トリム制限: @trim_length 字

en: Future format
ja: 未来形

en: Past format
ja: 過去形

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ja: フォーマットされたインターバルテキストとして表示したいところで  <em>@interval</em> を使用します。

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ja: フォーマット済の出力で時間間隔の単位がいくつ表示されるか。

en: Future date: %display
ja: 未来の日付: %display

en: Past date: %display
ja: 過去の日付: %display

en: Date format: @date_format
ja: 日付フォーマット: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
ja: カスタム日付フォーマット: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
ja: タイムゾーン: @timezone

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール

en: Display: @true_label / @false_label
ja: 表示: @true_label / @false_label

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
ja: 現在の日付に対する時間を記述してください。具体例は「 +90 days 」 (フィールドが作成された日から 90 日後) や「 +1 Saturday 」 (次の日曜日) です。詳しくは <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> をご覧ください。

en: Use description as link text
ja: 説明をリンクテキストとして使用する

en: Allows you to select items from the media library.
ja: メディアライブラリーからアイテムを選択できます。

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ja: <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">PHPの日付フォーマットに関するドキュメント</a>を確認してください。
